STERFTE MELDEN AAN PROVINCIALE WATERSTAAT Verzoek tot afsluiting Arnemuidseweg Kunst uit Zeeland in Grote Kerk van Veere de scheldebode j« èt Aanstaande zaterdag: ZOMERMANIFESTA TIE OP DAMPLEIN de klap DE RONDE VAN KRUININGEN Tijl Uilenspiegel in openluchttheater RUITER 18-23 juli| moerman Er wacht u een Volvo 343 voor, een proefrit H5Mf> Squeeze (le Beuk Schrijvende lezers Zeeuws Jeugdorkest kermis in Vlissingen OO AUTO ONDERHOUD RENTON SNELSERVICE Zomeravond gebeier in Abdijtoren Editie Vlissingen Editie Middelburg** VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT VOLVO Automobielbedrijf Van i-raassenB.V. S" de scheldebod 27e JAARGANG NO. 26 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 29 JUNI 1977 Verwijderen kadavers houdt botulisme binnen de perken MIDDELBURG - In Ne derland stierven vorig jaar zestigduizend vogels aan botulisme. Deze ziekte, die niet alleen vogels maar in sommige gevallen ook koeien, paarden en vissen en mensen kan treffen, is sinds 1970 enorm toegeno men. In Zeeland werden vorig jaar veertienhonderd slachtoffers gevonden. Heel wat minder dan in 1975 toen er minstens vijfent wintighonderd vogels door botulisme besmet werden. Het botulisme heeft vorig jaar in Zeeland niet zo'n kans gekregen, omdat veel particulieren en gemeenten er hard aan hebben gewerkt om de kadavers bijtijds weg te werken. Botulisme ontstaat door een gifstof die gevormd wordt door de bacterie Clostridium botuli- num. Deze bacterie gedijt uit stekend in kadavers die in» water liggen dat een tempera tuur heeft van boven de twin tig graden. De bacterie neemt dan snel in aantal toe en ook de gifproduktie wordt hoger. Deze situatie is ook in de ko mende drie maanden weer te" verwachten. Om het botulisme ook dit jaar zo min mogelijk kans te geven heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland in een circulaire een aantal maat regelen voorgesteld. De circu laire is verzonden naar de ge meenten, waterschappen en instanties voor natuurbeheer. Maar iedereen kan helpen bij de bestrijding van botulis me. Wie dode vogels of vissen ziet, doet er goed aan dit te melden bij de provinciale wa terstaat, Het Groene Woud 1 in Middelburg, tel. 01180-28953. ARNEMUIDEN - Bij het gemeentebestuur van Arne- muiden is een verzoek binnen gekomen om de Arnemuidse weg voor het openbaar verkeer af te sluiten. B. en W. hebben hier geen bezwaren tegen, maar ze stellen de raad voor de beslissing zestig dagen uit te stellen om iedereen de gele genheid te geven bezwaren in te dienen. Het verzoek is inge diend door de heer J.F. Claeys uit Oudelande. Een kluut enkele uren voor de dood. De belangrijkste ziekteverschijnselen zijn verlammingen aan vleugel-, poot- en halsspieren, het onvermogen om nog geluid te maken en het verdwijnen van de ooglidreflex. Aan de typische houding met achterwaarts gestrekte poten en uitgespreide vleu gels is te zien dat de kluut door botulisme besmet is. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. ii i MIDDELBURG - De En gelse groep Squeeze gaat een toernee door Nederland maken en start daarbij aanstaande za terdag in Middelburg. Vanaf negen uur is de groep in het jongerencentrum de Beuk te zien en te horen. De groep maakt zogenaamde New-Wave muziek. Dit is te vergelijken met Punk en Hard Rock, maar met dit verschil, dat het enthousiaster en har der gespeeld wordt. Squeeze heeft al verschillende platen gemaakt en is bezig met het opnemen van een nieuwe lang speelplaat. Deze plaat wordt geproduceerd door John Cale. Enkele van deze nieuwe num mers zullen aanstaande zater dag op het concert te horen zijn. De toegangsprijs is vijf gulden. VEERE - Vanaf dinsdag 5 juli is in de Grote Kerk van Veere een tentoonstelling te zien van tekeningen, kleine plastieken en sieraden van Zeeuwse kunstenaars. Veere is deze keer de startplaats van deze tentoonstelling „Kunst uit Zeeland" die in de loop van dit jaar nog verschillende andere Nederlandse en buitenlandse plaatsen zal aan doen. Het is de tweede van de vier wisseltentoonstellingen die deze zomer in de Grote Kerk van Veere worden gehóu den. Onder de naam Kunst uit Zeeland reizen al efakele jaren tentoonstellingen van beel dende kunst door Zeeland en daarbuiten. De Zeeuwse cultu rele raad stelt deze tentoon stellingen samen om beeldende kunstenaars die in Zeeland werken de kans te geven hun werk te laten zien. Omgekeerd komt op deze manier ook de bevolking in aanraking met de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de beeldende kunst in Zeeland. Elk jaar wordt er een tentoonstelling opgezet waarin één en soms meer technieken aan de orde zijn. Zo ging het vorig jaar om waterverftechnieken en kolla- ges en het jaar daarvoor om grafiek. De tweeënvijftig tekeningen, sieraden en kleinplastieken die dit jaar te zien zijn, werden door vijftien beeldende kun stenaars gemaakt. Dat zijn: Ien Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. van de Berg, Corrie Blaas, Ko de Jonge, Inge van der Kooij, Annelies Planteydt, Leendert van der Pool en Leonard Snel- ders uit Middelburg; Joke Noest en Van Anraad uit Zie- rikzee; Wies de Bles uit Hein- kenszand; Ans van Dam-van Herwaarden uit Kloetinge; Marinus van Dijke uit Haam stede; K. Korfker uit Aarden burg; Eddy Quite uit Vlissin gen en Elsa Westland uit Goes. De kollektie Kunst uit Zeeland zoals die nu in de Grote Kerk te zien is, is het resultaat van een selectie door het publiek en een deskundige jury. Alle beel dende kunstenaars hebben van de Zeeuwse Culturele Raad een uitnodiging gekregen om werk in te sturen voor een overzichtstentoonstelling.. Dit werk werd eerst na een globale selectie door een jury tot de overzichtstentoonstelling toe gelaten. Hier konden de be zoekers met een stembiljet aangeven welke kunstenaar hen het meest aansprak. De uiteindelijke collectie die straks het land in zal gaan werd gevormd door de voor keur van het publiek en die van de jury. Egp derde deel van de kollektie bestaat uit werk dat het publiek mooi vindt en tweederde uit werk dat op grond van kwaliteit de voor keur heeft van de jury. De kollektie laat zien hoe veel manieren er zijn om te te kenen met pen, potlood, kleur potlood, pastel, conté en pen seel. Dat is nog niet alles. Er zijn ook gewassen en inge kleurde tekeningen. Klein plastieken zijn te zien in hout en brons en polyester. In een vitrine kan het vakmanschap van de zilversmid bekeken worden en ook hoe uit vond sten en eenvoudige materialen sieraden kunnen ontstaan. De tentoonstelling kan dagelijks bezocht worden van tien tot vijf uur op zondag van een tot vijf uur. De toegangsprijs is een gulden vijftig, kinderen halve prijs. Kinderen tot en met zes jaar gratis. In de Scheldebode van 15 juni vertelde Han Beekman, dirigent van het Zeeuws Jeug dorkest, iets over het ontstaan en de werkwijze van het or kest. Het was in zoverre een misleidend verhaal, dat niets werd verteld over de periode, waarin het Zeeuws Jeugdor kest met onnoemelijk veel en thousiasme musiceerde onder leiding van Peter Jense. Peter Jense heeft het orkest eerst recht „van de grond af opge bouwd". De inmiddels volwassen ge worden leden van toen denken met vreugde en dankbaarheid aan die tijd terug. Uitwisseling met buitenlandse orkesten ge beurde ook toen: Folkestone, Kortrijk. Uiteraard is na het vertrek van Peter Jense uit Zeeland het orkest verlopen en heeft Han Beekman het op nieuw moeten opbouwen. Het geheel niet noemen van de bloeiperiode onder Peter Jense vind ik bijzonder oneerlijk. M. Roegbolt-van Noord Noordbolwerk 13 Middelburg. VLISSINGEN - De kermis in Vlissingen zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 16 juli en van maandag 18 tot en met za terdag 23 juli. Zeven dagen lang is het Bellamypark, de Nieu- wenéijk, de Zeilmarkt en de Kleine Markt dan bezet door achtentwintig ver schillende kermisattrac ties. Er komt onder meer een achtbaan, een waar zegtent, een autoscooter- baan, Holly-cranes, Ca sino Royal, 'n Super Twis ter en een Luna-park. w I V0RSTSTRAAT 27 GOES TEl.CHIOO 14683 WALSTRAAT 94 VLISSINGEN TEL.OII84 12597 MIDDELBURG - Aan staande zaterdag wordt de kindervakantieweek in Mid delburg afgesloten met een feest op het Damplein. Deze zomermanifestatie zal een middeleeuws sfeertje krijgen, onder meer door een wagen spel en middeleeuwse kinders pelletjes. De manifestatie wordt geor ganiseerd door de Stichting Sociaal Kultureel Werk Mid- MIDDELBURG - Bij goed weer zullen er in de komende weken vijf kindervoorstellingen in hèt openluchttheater Toorenvliedt te zien zijn. Morgenmiddag om halfdrie be gint de eerste voorstelling, Tijl Uilenspiegel, gespeeld door het Limburgs Jeugdtoneel. Op dinsdag 5 juli ook om halfd rie wordt het stuk Professor Zekerheid en een monster gebracht door Stichting Kindertejater. Kaarten zijn van maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vier te krijgen bij de Gemeentelijke Culturele Dienst, p.a. Schouwburg, Molenwater 99a in Middelburg. Het is ook mogelijk kaarten aan de kassa van het openluchttheater te kopen vanaf halftwee. Bij slecht weer wordt de voorstelling in de schouwburg gegeven. delburg, waaronder ook het jongerencentrum Midgard valt. Midgard start het feest om twaalf uur met de verkoop van artikelen, die in de midde leeuwen ook al te koop waren. Het zijn voornamelijk etens waren. De kraampjes komen te staan op het pleintje met de lei linden. De verkoop van de etenswaren zal tot ongeveer vijf uur doorgaan. Vanaf twaalf uur zal er een trouba dour (Herman Erbé) al zingend tussen de kramen door lopen. Om de middeleeuwse sfeer compleet te maken, zoekt Mid gard nog naar een bedelaar, een marskramer en een kwak zalver. De kinderen die aan de va kantieweek hebben meege daan, komen om ongeveer halftwee vanuit de wijken naar het Damplein. Dan beginnen de kinderspelen met om onge veer twee uur een wagenspel. Dit is tegen drie uur afgelopen. De kinderen kunnen dan uit rusten bij een optreden van het poppentheater Jakkus. Om halfvier is de groep Ma- riton op het Damplein te zien. Mariton, die eerder optrad onder de naam Snarenspul, brengt oude volksmuziek in het Vlaams en Nederlands. Om zes uur is er een gezamenlijke broodmaaltijd. Iedereen kan mee-eten, maar moet zich dan wel vóór drie uur opgeven. De zomermanifestatie wordt om zeven uur besloten met een op treden van de groep Cracker Hash, dat om zeven uur begint. is noodzakelijk! kan U daarbij helpen En om de prijs hoeft U het NIET TE LATEN. Adres: Dampoortstraat 12 Middelburg, tel. 36815 Het wordt na alle bijeen komsten langzamerhand dui delijk, vrienden, dat de Zeeu wen weinig ophebben met nog meer kerncentrales in deze contreien. In Rilland, een van de mogelijke vestigingsplaat sen zetten zo'n 1000 volwasse nen hun handtekening op een protestlijst. Op de officiële hoorzitting in Goes was de stemming ook duidelijk „nee". En in de verschillende in- spraakgroepen, die overal in de provincie zijn opgezet door de stichting Zeeland, heerst ook een duidelijke anti stemming tegen kernenergie. Voor sommige mensen is dat kennelijk moeilijk te verteren. Het Borselse CDA-raadslid Remijn bijvoorbeeld, vindt het maar niks, dat de mensen die bang zijn voor kernenergie zich zo duidelijk laten horen. Want hij kondigde na de eerste bijeenkomst van de Borselse inspraakgroep, die in Ove- zande werd gehouden, aan dat ze hem er niet meer terug zou den zien. Hij vond het allemaal veel te „eenzijdig". En dat be grijp ik nou niet. Ten eerste staan de inspraakgroepen open voor voor- en tegenstan ders van kernenergie. De voor standers kunnen zich dus dui delijk laten horen als ze daar behoefte aan hebben. Maar bo vendien als hij wat tegenwicht wil geven, dan moet hij zich natuurlijk niet terugtrekken voordat de inspraak goed en wel op gang is. Want de in spraakgroepen komen nog zeker drie keer bij elkaar. Trouwens de mensen die ons wat meer over de voordelen van kernenergie zouden kun nen vertellen, doen in deze dagen toch wat vreemd. De in spraakgroepen op Tholen en in Hulst hebben namelijk ge vraagd of er op hun bijeenkom sten niet alleen deskundige te genstanders, maar ook des kundige voorstanders .een toe lichting zouden kunnen geven. De PZEM zegde eerst toe een mannetje te sturen, maar vond later dat de inspraakgroepen maar naar Borsele, waar de PZEM een voorlichtingscen trum heeft, moesten komen. Want zo zei een van de PZEM-mensen op de hoorzit ting in Goes: We hebben geen behoefte aan een welles- nietes-spelletje". Tja vrienden, nou vind ik dat er beter één man naar Tholen en Hulst kan gaan, in plaats van tientallen mensen naar Borssele te laten trekken. Maar dat is bijzzak. Want waar het natuurlijk om gaat is dat de inspraakgroepen juist de deskundigen naast el kaar willen zien en horen. De leden van de groepen zijn geïn teresseerde burgers. En die staan al gauw met de mond vol tanden, als deskundigen met groot overwicht, van alles gaan beweren. En om die bewerin gen al dan niet te ontzenuwen heb je dikwijls ook deskundi gen nodig. Pas dan kun je tot een afgewogen oordeel komen. Maar goed, erg dom zijn we toch niet. Want de voorzitter van de hoorzitting in Goes, die ook in de rest van Nederland de hoorzittingen leidt, heeft tot twee keer toe gezegd dat er „in Zeeland erg goeie vragen zijn gesteld". Dat is altijd aardig om te horen. Deze mijnheer Schoenma kers maakte trouwens aan het eind van de hoorzitting, die pas om twaalf uur 's avonds was afgelopen, een opmerking die mij wel aansprak. „Ik heb 't idee", zo zei hij, „dat je lang zamerhand blij moet zijn om in een dichtbevolkt gebied te wo nen". Hoe triest het eigenlijk ook is, vrienden, wat betreft de kernenergie heeft hij nog gelijk ook. Want in dichtbevolkte ge bieden is geen plaats voor kerncentrales. ARJAON KRUININGEN - In de jaarlijkse kermiswielerronde, die zater dag wordt verreden, komen voor de 21e keer profs in actie. „Er zijn nog niet zo heel veel comités in ons land die een dergelijk aantal prof ronden op touw hebben gezet", stelt de secretaris van het organise rende Rentoc, Arie Poleij vast. „Dat wij nu al jaren achtereen met profs kunnen draaien houdt ook wel verband met het feit dat er bij ons geen start- geld wordt betaald. Je kunt dan, wanneer het een beetje meezit met de publieke be langstelling een klein potje kweken voor het volgende j aar Wij voelen er dan ook niets voor om hoge bedragen neer te tellen voor een aantal vedet ten. Het is immers altijd nog maar afwachten of dergelijke kopstukken waar voor hun geld bieden. Vorige profron den hebben trouwens ondub belzinnig gewezen dat er ook bij ons spektakel genoeg te be leven valt. Voor de vele en de flinke premies die bij ons wor den uitgeloofd wil men beslist nog wel fietsen. Ook dit keer hebben we mede dank zij di verse bedrijven en zakenmen sen weer heel wat te bieden aan het rennerskorps." De wielermiddag in Krui- ningen begint reeds om 1 uur met een wedstrijd voor ama teurs over 80 kilometer. Op het 2 kilometer lange parkoers (dat geheel van geluid is voor zien) gaan 56 amateurs van start waaronder de plaatse lijke favoriet Vester Aarts, die momenteel in uitstekende vorm verkeert. Andere promi nenten zijn: Wim de Waal, Peer Maas, Heddy Nieuwdorp, Wim Jeremiasse, Tonnie Huijzen, Reinier Stroosnijder, Wim Lugtenburg, Thijs Fase, Arie Deusing, John Akkermans en Ad van Treijen. Ook bij de profs die om half vier vertrekken en 100 kilome ter moeten afleggen heeft men reeds een leuk deelnemersveld gecontracteerd. Naast de plaatselijke renner Ko Blok en de twee andere Zeeuwen Jos Schipper en Wim de Reuter (beiden woonachtig in Kwa- dendamme) zijn voorts van de partij: Tino Tabak, Jan en Bas Hordijk, Nidi den Hertog, Cees, Stam, Martin Venix, Jan Aling, de winnaar van vorig jaar Jan Krekels en de succesvolle nieuwkomer in het profmilieu Jan Huisjes. MIDDELBURG - De stads- beiaardier van Amsterdam en Weesp geeft morgenavond een concert op het carillon van de Lange Jan in Middelburg. Dit is het tweede van de zeven zo- meravondbeiaardconcerten die in de komende weken steeds op donderdagen gehou den zullen worden. Wim Franken is zowel beiaardier als pianist en com ponist. Hij doorliep onder meer de beiaardschool in Amersfoort. Voor beiaard composities van zijn hand heeft hij al meerder malen on derscheidingen ontvangen. Tijdens het concert van mor genavond, dat van halfacht tot halfnegen duurt, laat Wim Franken onder meer zijn eigen compositie „Drie impressies naar Frans Hals" horen. Servicepunten te VUgglngen en Middelburg, Showroom: Pres Rooseveltlaan 768. Vlissingen, tel 01184-16679, bg.g 01185-1900 AV226

Scheldebode | 1977 | | pagina 1