een vakantie is best een film waard Oostenrijk,'n land waar je van gaat tiouden een streek waar tiet goede bewaard bleet Akkoord, je kunt best met vakantie gaan zonder filmka mera. Je kunt per auto of vliegtuig, per boot of op de fiets de vrije, blije vakantiewereld intrekken zonder van die onbezorgde weken een rolprent te maken. De vakantie zelf is er niet minder om. Maar toch is 't jammer, want in de maanden en jaren daarna is er dan alleen een herinne ring, die verbleekt. Wie zijn vakanties filmt, kan ze steeds terug zien en opnieuw beleven. En dat is toch ook veel waard. i Half mei zijn ze weer vertrokken: de eerste groepen vakan tiegangers, die met de NS naar Oostenrijk gaan. Elk jaar zijn ze een sukses, die Oostenrijk-reizen. Veel mensen, die voor het eerst met vakantie naar het buitenland gaan, kiezen namelijk voor dit land. Maar ook de meer ervaren vakantiegangers gaan graag naar Oostenrijk. Vaak al voor de zesde of tiende keer. Want dat is het merkwaardige: Oostenrijk en in het bijzonder Tirol heeft in het hart van vele Nederlanders een warm plaatsje. Het is met recht een vakantieland waar je van gaat houden. Vroeger was de Achterhoek weinig in tel. Dat zat al in de naam: de hoek van Nederland, die wat weggestopt was achter de Ussel. Al half en half behorend tot een ander land. De ontwikkeling van de industrie verliep lang zaam... er bleef veel bij het oude. Maar merkwaardig genoeg is dat laatste een pluspunt geworden. De mensen van deze tijd ontdekken weer de waardevolle elementen van het verleden. En zo werd de Achterhoek een vlucht heuvel voor mensen, die rust zoeken in een streek, waar het leven nog goed is. De Achterhoek is een stukje antiek waar veel moderne Westerlingen zich erg aan zijn gaan hechten. A DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 JUNI 1977 Leg melde filmkamera al die leuke, gewone momenten van je vakantie vast en niet alleen de hoogtepunten. Dat is het advies van onze filmmedewerker in bijgaand artikel. m* Want hoe gaat het: je maakt van alles mee in zo'n vakantie. Je ver telt er van als je thuis komt aan familie en vrienden. Over alles, wat je hebt gezien en gehoord. Maar dan begint het te vervagen, het gewone leven eist weer alle aandacht op. Na een poosje zijn het slechts herinneringen. Over één of twee jaar weet je alleen nog de hoogtepunten en wat plaatsnamen. Dat was die fijne vakantie 1977. 't kan ook anders r En dat andere, dat beleven de mensen, die in hun vakantie heb ben gefilmd. Ze komen thuis met hun verhalen maar ook met een paar volgeschoten filmspoeltjes. Die sturen ze op ter ontwikkeling en als ze terugkomen, dan begint het: proefdraaien - film "schoonmaken" - misschien wel monteren. Dan genietje als gezin opnieuw van zo'n vakantie. En je laat er, door die film. ook vrien den van meegenieten. Vele elementen Die film plaatst je terug inde tijd. Je ziet op het scherm: die eerste morgen na aankomst in dat dorpje aan het meer - een kennismaking met een nieuwe wereld, de tent op de kamping. het ple zier van de kinderen die spelen met andere kinderen. Als je een geluidskamera hebt, hóór je ze praten, alle talen door el kaar, die tocht over dat meer met het verhaal van die oude visser met zijn onverstaanbaar dia- lekt, dat eethuisje, waar je zo goed koop van die lekkere speciali teiten uit de streek kunt eten de autotocht naar de stad met dat pleintje met die opgewon den politieman. De echle vakantie Veel toeristen hebben de begrij pelijke neiging om alleen de be zienswaardigheden te filmen. Maar voor wie echt de sfeer van zo'n vakantie wil bewaren, is dat niet het enige, 't Is veel leuker om de gewone vakantie vast te leg gen: de grappige dingen, de bij zondere dingen, die anders zijn dan thuis. Wie zo in zijn vakantie filmt en in dat filmverslag ook nog een verbindende lijn weet te vlechten, die zorgt er voor. dat zijn vakantie onvergetelijk wordt. Is filmen moeilijk? Dat wordt nogal eens gedacht, maar 't is niet waar. De modeme filmkamera's zijn voorzien van zoveel ingebouwd gemak, dat je eigenlijk alleen maar door de zoeker hoeft te kijken en op de knop hoeft te drukken als er iets boeiends gebeurt. Dat is alles, want de kamera regelt nagenoeg alles en waarschuwt zelfs als de film is verbruikt of er te weinig licht is om te filmen. Ook met geluid? Ja, ook als u met een geluidska mera werkt, blijft het gemakke lijk. 't Enige is, dat u dan iets meer moet letten op het moment, waarop u stopt, want op hetzelfde ogenblik wordt ook de geluids opname beëindigd en dat vraagt enige oefening. Het beste is dan ook om, als u met filmen begint, de kamera tijdig te kopen zodat u nog even een proeffilmpje kunt maken voor u vertrekt (en af draaien). De vakantie ook bewuster be leven Dat kunt u als u nu het besluit neemt om ook te gaan filmen. Want dat is de ervaring van veel filmers: als je op vakantie gaat met een filmkamera, dan ga je meer op de dingen lettenje zoekt naar boeiende zaken en ontdekt er dan vanzelf ook meer. Ook dat is een reden om er toch eens se rieus over na te denken om te starten met de filmhobby. Want - geloof ons - die korte tijd van ontspanning en van zorgeloos le ven, de vakantie, die is best een film waard! lij en blij een bladzijde vol informatie over vrijetijdsbesteding MET DE NS VAKANTIE VIEREN IN Filmen... een hobby, die er aan meewerkt, dat je bijvoorbeeld de vakantie van dit jaar zo vaak als je wilt, opnieuw kunt beleven. Smalfiltnen wordt niet alleen door mannen gedaan; ook steeds meer vrouwen gaan vaardig met de filmkamera om. DE ACHTERHOEK VAN NEDERLAND een hotel te zitten kijken naar de Tiroler Alpen, hoe mooi die ook zijn. Je wilt meer zien - een be zoek brengen aan veel van de plaatsen, waarom Oostenrijk zo beroemd is. En daarom is er - in de loop van die twee weken - een aantal tochten per bus gepland. Die tweede dag al een (korte) tocht naar Innsbruck, een roman tische stad die is gelegen in het dal van de Inn en omsloten door ook 's zomers met sneeuw be dekte bergtoppen. Beroemde watervallen Een andere exkursie brengt de reizigers door het dal van Ziller Half mei vertrok dus de eerste groep NS-reizigers naar dat mooie land in het hartje van Eu ropa. Gezellig in de trein via Venlo naar Jenbach,- vlak bij Innsbruck. Dan gaan de gasten via de bus naar de bestemming: het dorpje Fügen in het ver maarde Zillertal. Veel zien Je gaat niet een paar weken naar Oostenrijk om daar alle dagen in via de Gerlos-pas naar de be roemde watervallen van Krimml. Een machtig stuk natuurschoon, waar desgewenst een wandeling gemaakt kan worden. Het is een tocht, waarover 's avonds bij het diner nog lang wordt nagepraat. Stad van Mozart Nóg zo'n belevenis: een wat lan gere tocht per bus door een schit terend stuk van Oostenrijk naar de vaderstad van Mozart: Salz burg. Beroemd om de monumen ten en de bijzonder mooie lig ging. En natuurlijk ook om Mo zart, de komponist, die leefde van 1756 tot 1791 en in die korte tijd (slechts 35 jaar) de wereld een schat aan muziek heeft nage laten. Zijn geboortehuis in Salz burg is ingericht als museum. De terugreis gaat langs het stadje Berchtesgaden in Duitsland. Hier had eens Hitier zijn partikuliere verblijfplaats. Uitvoerig programma 't Is moeilijk om in dit verband alle exkursies te noemen. Daar Het begint al bij het oversteken van de Ussel bij Zutphen of De venter. Je rijdt een land binnen, waar het tempo lager ligt. Mis schien is dat niet direkt merkbaar op de wegen tussen de dorpen, maar ga eens van de grote weg af. De wegen zijn er rustig, de vaak mooie boerderijen liggen harmo nisch verspreid in het land. waar bos en akkers zorgen voor een afwisselend koulissenlandschap. Geen haast Wie uitstapt voor een verfrissing of boodschappen wil doen in de vaak nog landelijke winkels, moet daar wél de tijd voor ne men Want een Achterhoeker laat zich niet zo licht opjagen; de boodschappen moeten toch ge daan worden en waarom zou je dan niet even gezellig een praatje maken, informeren hoe het gaat of waar iemand vandaan komt? Ook al zijn er anderen die wach ten. Voor zulke dingen mag een mens best even wat tijd uittrek ken. Ideaal voor de fiets Goed, er zijn fraaie routes voor automobilisten in de Achterhoek. Maar het meest geniet je van dit land als je er op de fiets doorheen trekt. Dan ontdek je, met die goede toeristenkaart van de Ach- terhoekse VVV, een overdaad aan natuurschoon: bossen met loofhout, die de Achterhoek met zorg heeft bewaard, beekjes, die nog niet helemaal zijn gestroom lijnd, oude dorpen waar de rust van eeuwen heerst, in de zomer vaak omgeven door golvende ko renvelden En niet te vergeten: de vele landgoederen en kastelen, waar in de meeste gevallen de natuur nog niet is aangeraakt door de vingers van mensen, die overal winst uit willen halen. Gastvrije bevolking Wie met de Achterhoeker in kon- takt komt, zal bemerken dat gast vrijheid één van zijn kenmer kende eigenschappen is. De kof fie is altijd wel bruin en een vreemdeling, die zich niet op dringt, is er welkom. Diezelfde gastvrije instelling vindt men in de vele, vaak sfeervolle hotels, die de Achterhoek rijk is. Meestal is er .ook een gelagkamer, waar de mensen uit de eigen omgeving Dit is "De hoofdige boer" uit het gedicht van A.C.IV. Staring 767 - 1840). Een boer, die door de Berkel bleef lopen om naar de kerk te gaan ook toen er een brug was gebouwd "omdat zijn voorou ders dut ook al eeuwen hadden gedaan". Naar deze boer is het bekende hotel-restaurant genoemd, dat in Almen bij het oude dorps pleintje staat. Eén van die voortreffelijke hotels, die de Achterhoek rijk is. hun drankje komen halen. Dat kan dan de reden zijn van een goed gesprek, waarbij het opvalt dat vooral de oude Achterhoekers veel humor bezitten en door hun leven dicht bij de natuur, een grote wijsheid hebben verwor ven, die ook terug te vinden is in de spreekwoorden, die ze ge bruiken. De keuken is er best Bij kenners hebben vele hotels in de Achterhoek een voortreffe lijke naam. Zelfs zo, dat bepaalde restaurants een bijna natio nale bekendheid hebben. Daarbij worden o.a. de namen genoemd van de Gouden Karper in Hum- Een stukje Achterhoek: zo'n oude boerderij waar hard wordt gewerkt door de boer en zijn gezinMaar waar ook tijd is voor een gesprek met een toerist. Een huis, waar een mens in harmonie kan leven met de natuur om hem heen. melo. Hotel Bakker in Vorden, Hotel Avenarius in Ruurlo en "De hoofdige boer" in Almen. De laatste heeft bovendien een aantal zojuist verbouwde, zeer komfortabele kamers ter be schikking van de gasten, die in een gezonde en bosrijke omge ving vakantie willen houden. Achterhoek werd erenaam Zo is een streek van ons land, die eigenlijk eeuwenlang weinig in tel was, voor velen nu een oase geworden. Een plek waar het goed is om er voor een weekend of vakantie te zijn. En te ontdek ken, dat al dat gejacht van mo deme mensen eigenlijk zinloos is. Wie voor die boodschap open wil staan, zal dat woord "Ach terhoek" nooit meer negatief uit leggen maar - integendeel - blij zijn met al het waardevolle van vroeger, dat in dit gebied be waard is gebleven. horen bij: twee boottochten waarvan één over de Chiemsee naar het befaamde Hereneiland met een bezoek aan het fraaie slot, dal aan de oever ligt. En om werkelijk nooit te vergeten: die tocht naar de streek van de Grossglockner, die met zijn 3.797 m de hoogste berg is van Oostenrijk. Terwijl er wordt ge luncht in Heiligenblut is er een werkelijk schitterend uitzicht op de gletschers. Acht en dertig maal Dit seizoen worden er zo'n acht en dertig NS-vakantiereizen\van 15 dagen naar Tirol gemaakt.iHet zijn twee verschillende: vertrek naar keuze elke woensdag of donderdag. De hotels en "gasl- hófen" zijn met erg veel zorg ge kozen en voorzien van alle ge makken. De keuken is afgestemd op de smaak van de Hollandse gasten. De prijzen - enigszins af hankelijk ook van de keuze van het hotel - beginnen bij 887.- voor deze vijftiendaagse reis: daarin is de treinreis van huis tot thuis begrepen, de volledige pensionkosten en de geplande exkursies. Er is namens de NS altijd een gastheer aanwezig. vië en Italië - ligt Karinthië. Het zonnigste deel van dat land met een meer, waar je - dank zij een abonnement - onbeperkt op kunt varen. Wandelen in de bergen, zwemmen in het warme water van het meer, exkursies maken per bus naar de mooiste plekjes vart Karinthië en naar Venetië... het is weer een hëël andere ma nier van vakantie vieren. Maar een erg plezierige. De reizen zul len dit seizoen elke woensdag tot half september door de NS wor den georganiseerd. Tijdsduur: 17 dagen, prijzen vanaf 1.108,-. Méér weten Wie méér wil weten over de ideale NS-vakantiereizen: er is dit jaar een boekwerk van 48 bladzijden vol vakantie mogelijkheden. Het heet "NS Vakantiereizen '77" en is ver krijgbaar bij het station van uw woonplaats. En het is toch wel een prettig idee. te weten, dat de mooiste vakantie-bestemmingen in eigen land en in Europa be reikbaar zijn vanaf uw eigen sta tion en dank zij de Nederlandse Spoorwegen. Dat reisprogramma is trouwens ook te verkrijgen bij de meeste Rabo-banken, de ANWB-kantoren en een aantal reisbureaux. En schriftelijk aan te vragen bij B V. Trans, Postbus 2025 in Utrecht. Een andere Oostenrijk-reis In het zuiden van Oostenrijk - dicht bij de erens naar Yoegosla- Een fraaie foto van de Krimtnl-watervül, een van de exkursie- doelen van de 15-daagse Oostenrijk-reis van de NS, waarover het gaat in dit artikel. Op de foto hieronderhet Tuxendal, een uit loper van het bekende Zillertal in Tirol.

Scheldebode | 1977 | | pagina 5