*bie» na*r?°n,in de scheldebode Inspraakgroepen: eerst inspraak over wei of geen kernenergie voor zuurtjes. 1.37 Erwachtueen Volvo 343 voor, een proefrit JJIZEEHE» T7.90 'H R U IT E k AUTO ONDERHOUD RENTON SNELSERVICE Westerzicht en Bossenburgh beter bereikbaar Extra zit plaatsen voor invaliden op veerboten Concert in Veere DISCO DAYAN BESLUIT MET DISCO-AVOND RODE KRUIS MIDDELBURG VERZAMELDE 23220 Jan Plezier. Alle zuurtjes 250 gram 1.25 voordeel 50 ct. Dropmedaljons 250gram 2 liter roomijs Ontbijtbiskwie fami'ypadii^ MIDDELBURG - De Vereniging Milieudefen sie geeft in een brochure „Plaatsen voor kerncen trales, en wat wij daarover hebben te zeggen" kritiek op de voorlichting van de overheid over kernenergie. Milieudefensie vindt dat de over heid inspraak moet geven op grond van eerlijke voorlichting en de twijfels rond kernenergie niet mag verzwijgen. De inspraak zal moeten gaan over de vraag of wij kernenergie nodig hebben en niet alleen over de vraag waar kerncentrales moeten komen, meent Milieudefensie. In de in spraakgroepen die in Zeeland nu voor de eerste keer bij elkaar gekomen zijn vonden veel mensen dat er een verkeerde procedure gevolgd is. Automobielbedrijf Van r-raassen B.V. de scheldebode Rairt KmgBTstraar 55-57 VLlSSmOCli 01184-12733 27e JAARGANG NO. 25 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) W0EN3DAÖ 22 JUNI 1977 SPEELSTAD EN KLEUTER DORP IN COWBOYSFEER VLISSINGEN - Dit jaar zal Speelstad Vlissingen zich helemaal in cowboysfeer gaan voltrekken. Van 4 tot en met 15 juli worden twee terreinen in de gemeente Vlissingen, terrein Zuiderzeestraat achter de watertoren in Oost- Souburg en het VCB-terrein aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen, het domein van een groot aantal jeugdige cow boys en hun begeleiders. Zij gaan er weer van alles op poten zetten: van hutten bouwen tot een ponyrodeo en van stokbrood bakken tot een groot eindfeest compleet met kampvuur en muziek. Het programma op de beide terreinen is ongeveer gelijk en de leiding werkt nauw samen. Alleen heeft Souburg negen dagen lang de hulp van drie spelleiders, die afkomstig zijn van de Academie voor Woord en Gebaar in Utrecht. Zij zul len vooral de tweede week vorm geven aan het pro gramma en samen met de kin deren het grote eindspel bege leiden. Op beide terreinen is er naast een speelstad ook een kleuterdorp voor kinderen van 4 en 5 jaar. Behalve de dage lijkse aktfviteiten meldt het programma ook nogal wat ex tra's. Iedere dag wordt er b.v. een Cowboystad-krantje uitgege ven met veel bijdragen van de kinderen. Een speciale terrein-omroep verzorgt de Speelstad-radio met o.a. nieuwsberichten en reklame. In Souburg komt de politie een demonstratie geven met haar honden, waarbij ook de narcotica-hond uit Terneuzen aanwezig zal zijn. Aan de hut ten wordt hard gebouwd om ze slaapklaar te maken voor een overnachting na het slotfeest, waar de Souburgse cowboys- tad met een gezamenlijk ont bijt wordt afgesloten. De kin deren kunnen met eigen geld (de zgn. ,,Spadjes) in de cowboystad-winkels betèlen. Als speciale attracties tre den nog op Robert en Anja van Lind, de theatergroep „Opta- ter" met Koning Joop in de knoop, voor de kleuters het poppentheater Kartoem en als afsluiting van de eerste week Elly en Rikkert Zuiderveld. In Vlissingen op het VCB-terrein heeft kleuterdorp 9 dagen lang de beschikking over de speel tuin. De kleuters leven ook in de cowboysfeer en zij besluiten de 9 dagen met een cowboy bruiloft en een eindfeest rond het kampvuur. De groteren worden in hun cowboystad aan het eind van de eerste week verrast door een bankoverval, sssst. In de tweede week zal er hard gewerkt worden om de boeven op te sporen en te arres teren. Deze week mondt ten- Toegang Speelstad en Kleuterdorp 2,50 per dag. Voorverkoop van abonnementen uitslui tend van maandag 27 juni tot en met vrijdag 1 juli in wijkcéntrum Middenhof aan de Kanaalstraat van 9-12, van 13-17 en van 19-20. In Vlissingen zijn de verkooppunten in Bachten Komme, club huis het ,,Open Hof" en Speeltuin VCB Lamme- renburg, telkens van 9-12.30 en van 13.30- 17.00. In de speeltuin tij dens de openingsuren. Tijdens Speelstad worden er geen abonnementen meer verkocht. De prijs bedraagt 18,-. Het vierde en volgend het kind uit één gezin is gratis, mits men een trouwboekje of ander bewijs meebrengt. slotte uit in een groot vredes feest met o.a. een ponyrodeo. In Vlissingen treden ook Elly en Rikkert Zuiderveld en het poppentheater Kartoem op. De beide speelsteden hebben elk hun eigen openingscere monie. In Souburg zal een grote stoet van kinderen en medewerkers van het wijkcen trum Middenhof naar het speelterrein trekken. Wethou der Gillissen Verschage rijdt in een Jan Plezier in de optocht mee en verricht de officiële opening. In Vlissingen wordt de eerste dag op het Bellamy- park verzameld en in optocht met muziek naar het VCB- terrein gewandeld. Onderweg zullen de kinderen, die mee willen doen, als een „Zwaan kleef aan" opgepikt worden. Nog steeds kan Speelstad medewerkers gebruiken. Zij moeten boven de zestien zijn en natuurlijk plezier in het werk hebben. In Vlissingen kunnen zij zich opgeven bij het „Open Hof", tel. 65453 en in Souburg bij de Zwaan, tel. 61252. Men hoeft niet persé alle dagen mee te werken. Ver der hebben de beide terreinen nog allerlei „waardeloze mate rialen" nodig, die in Souburg op zaterdag 25 juni d.m.v. een „rommeltocht" worden opge haald. In Vlissingen kunnen de materialen aan het clubhuis in het „Open Hof" worden afge geven. terwijl hier nog een rommeltocht in voorbereiding is. Na een telefoontje naar Open Hof of De Zwaan kunnen de spullen ook thuis worden opgehaald. êS9 4.99 Niet duur-wel heerlijk. Aanbiedingen geldig van 23 t/m 29 juni J is noodzakelijk! kan U daarbij helpen En om de prijs hoeft U het NIET TE LATEN. Adres: Dampoortstraat 12 Middelburg, tel. 36815 VLISSINGEN - Vorige week zijn de nieuwe Zuidbeek seweg, de Bossenburghweg en de noordelijke rijbaan van de nieuwe Sloeweg (tussen de Bossenburghweg en de Ger- brandystraat) voor het verkeer vrijgegeven. Westerzicht en Bossenburgh zijn hierdoor beter bereikbaar geworden. De verkeerslichten op het kruispunt Gerbrandystraat en Sloeweg functioneren nu voor het hele kruispunt. Waar schijnlijk zal in de maand juli hier een verkeersregelauto maat worden geïnstalleerd, die de lichten beter zal laten wer ken naar het verkeersaanbod. Het Streekvervoer Walcheren is inmiddels ook een uurdienst begonnen, waarin Bossen burgh en Westerzicht zijn op genomen. Aan de noordkanten van deze wijken zijn daarvoor langs de nieuwe Zuidbeekse weg twee bushaltes aangelegd. De halte voor Westerzicht ligt ter hoogte van de voetgangers- en fietserstunnel, die voor Bos senburgh ter hoogte van de voetgangersoversteekplaats bij Sterkenburg. Deze uur- dienst is ingepast in één van de twee halfuur-lijndiensten van Middelburg via West-Souburg naar Vlissingen. VLISSINGEN - Op drie veerboten die de dienst Vlis singen - Breskens onderhou den zijn pas geleden klapstoel tjes geplaatst ten behoeve van invaliden en reizigers die moei lijk ter been zijn. De stoeltjes zijn geplaatst op de Prinses Irene, de Prinses Margriet en de Prinses Beatrix VEERE - Onder leiding van Izaak Ruissen zal de Vlissingse Oratoriumvereniging zaterdag 25 juni om 20.00 uur een con cert geven jn de Grote Kerk van Veere. Als solisten zullen deze avond Marinus Hillebrand, cello en Stoffel Gunst, klave cimbel, optreden. Uitgevoerd worden werken van J.S. Bach, Dedekind, Telemann en Mo zart. De entree bedraagt f 5.-. WOONT U IN DIT GEBIED? Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND In de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle Editie Middelburg** OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redaoteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. Milieudefensie vindt voorlichting onjuist De brochure van Milieude fensie is geschreven door me dewerkers en studenten van de Rijksuniversiteit van Gronin gen. Zij gaan voornamelijk in op de voorlichtingsbrochure van de overheid: „Plaatsen voor kerncentrales, en wat u daarover te zeggen heeft". Mi lieudefensie komt in haar bro chure tot de conclusie dat de overheid eenzijdig de voorde len van kernenergie bena drukt. Algemeen bekende pro blemen, zoals het probleem van het radio-actieve afval en het gevaar van misbruik van splijtstoffen voor het maken van een atoombom, worden niet genoemd. De voorlichting is ook onvolledig, omdat de overheid bij de vergelijking van kernenergie en het gebruik van kolen en olie alleen de water- en luchtverontreini ging noemt. Radio-actief afval dat tot een vorm van bodemve rontreiniging zou worden, wordt niet genoemd. Het over heidsrapport zegt ook dat er bij een ramp geen slachtoffers zullen vallen op een afstand groter dan twintig kilometer van de centrale. Dit is in strijd met de berekeningen van de gezondheidsraad. Bovendien wordt verzwegen dat het hier om directe slachtoffers gaat, aldus Milieudefensie. Dan de veiligheid van de kerncentrales. De regering heeft in 1975 drie veiligheids studies laten verrichten. De uitslag hiervan was dat de kans op een groot ongeluk met een kerncentrale bijzonder klein zou zijn. Mocht er echter een groot ongeluk plaatsvin den, dan zouden de gevolgen daarvan bijzonder groot kun nen zijn. Op deze studies zijn de voorlichtingsbrochures van de overheid gebaseerd. Mi lieudefensie meent dat deze studies voor een belangrijk deel steunen op een Ameri kaans rapport, het zoge naamde Rasmussen-rapport. In Amerika is op dit rapport veel kritiek gegeven. De bro chure van Milieudefensie gaat daarom op het rapport in en geeft een overzicht van de technische fouten en laat zien dat deze met vooringenomen standpunten is opgezet. De inspraak over de plaats van kerncentrales wordt in Zeeland geleid door de Stich ting Zeeland. De inspraak- groepen zijn de afgelopen weken voor de eerste keer bij elkaar geweest en de opkomst was volgens een woordvoerd- ster van Stichting Zeeland be hoorlijk. In Vlissingen kwa men dertig mensen naar de bij eenkomst, in Middelburg 47, in Borssele 40 en in Goes wat minder, ongeveer 25. Veel mensen vroegen zich af waarom er niet begonnen was met inspraak over de vraag of kernenergie wel noodzakelijk was. Men wil graag weten of er studies zijn gemaakt over an dere vormen van energie, zoals zonne-energie, energie uit windkracht of getijdenbewe ging, kernfusie enz. De inspre kers willen ook weten wat er na deze studies, als ze gemaakt zijn, is gebeurd en gebeurt. Veel punten van kritiek van de inspraakgroepen komen over een met die van Milieudefen sie. Men vreest dat ook buiten de 20 kilometer bijvoorbeeld nog slachtoffers vallen. De vragen en opmerkingen van de inspraakgroepen, zijn doorge stuurd naar het ministerie van Economische Zaken. Verschil lende ambtenaren zullen pro beren die vragen vanavond op de voorlichtingsbijeenkomst in de Prins van Oranje in Goes te beantwoorden. Meneer Roepen uit Vrouwenpolder, de man die zich al jaren sterk maakt om ook in Zeeland een regionale omroep van de grond te krijgen moet zich langzamerhand wel een roepende in de woes- tijn voelen. Want het lukt nog steeds niet zo best met deze omroep. Het is al weer een tijdje, zo'n twee jaar, stil-geweest rond de regionale omroep. Maar er begint nu weer bewe ging in de zaak te komen. Althans, de Zeeuwse Cul turele Raad, waarvan Roepen lid is, vindt dat de stilte nu weer lang genoeg heeft geduurd: Binnen kort kan de minister van CRM van Doorn, de mand die over het omroep wel en wee wikt en beschikt, een boze brief van de Cul turele Raad verwachten. Want, vrienden, de ZCR, die al elf jaar vecht voor een Zeeuwse omroep, is goed kwaad op de minis ter. Deze minister heeft in de kamer gezegd, daterop het ogenblik geen aanvra gen voor regionale om roepen bij hem bekend zijn. En dat vindt de ZCR nogal kras. Want in 1972 al heeft de ZCR officieel om de oprichting van een Zeeuwse omroep ge vraagd. Op die aanvraag is nooit een reactie geko men. Toen in 1975 de be ruchte najaarnota ver scheen, is de Culturele Raad opnieuw in de pen geklommen en heeft de vraag herhaald. De minis ter heeft Zeeland toen be richt dat hij eerst de uit spraak van de Tweede Kamer wilde afwachten voor de medianota. En nu hoort de ZCR dan dat de minister van geen aan vraag weet. En dat is inderdaad een reden om goed boos te worden. Want de argu menten om juist in een landelijk gebied als Zee land een omroep op poten te zetten, gelden nog steeds: Omdat die gebie den door de geringe be volkingsdichtheid en de moeilijk overbrugbare af standen toch al minder bedeeld zijn met allerlei educatieve en culturele voorzieningen" De Culturele Raad wil ook dat zo'n omroep be taalt wordt uit het geld dat binnenkomt via de STER-reclame. De minis ter heeft al eens gezegd dat het geld uit eigen streek moet komen. En dat is in principe mis schien wel een goed standpunt. Maar de pro vincie en de gemeenten zitten altijd al in geldnood. En afgezien daarvan stel dat er eens wat kritische program ma's de huiskamers bin nen zouden komen, waarmee de subsidiege vers het niet eens zijn. Dan zouden ze de subsidie in kunnen trekken. Ten slotte is het nog niet zo lang geleden ook gebeurd ENGELSE SERVIEZEN UW SPECIAALZAAK .ange De* 50 - Te 0H.8Q-•322' Voo- «„'c KWALITEIT SFBVirF '.AMANT-c met de subsidie voor de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, omdat de pro vinciale en gemeentelijke bestuurders het niet eens ivaten met de verhalen in het blad van de VMZ, de Gouden Delta. En dan is er ook weer nieuws van het fietsen- front. Het statenlid van Waterschoot heeft het provinciaal bestuur ge vraagd om de Oude Vlis- singseweg, tussen Abeele en Middelburg af te slui ten voor het snelverkeer, omdat rijden op de fiets er levensgevaarlijk is ge worden. Dat is het al ja ren. Maar nu Middelburg binnenkort een aanslui ting krijgt op rijksweg 58 en het snelverkeer dus via die weg naar Oost- Souburg kan, vindt het statenlid dat nu de tijd gekomen is, om maatrege len te- nemen. En daar heeft hij gelijk in. Meneer de Looff uit Kortgene vraagt ook aan dacht voor de fietsers. De provincie wil de wegen tussen Kortgene- Colijnsplaat en Kamperland-Wissenkerke verbeteren. Bij de plan nen voor de verbetering heeft hij de aandacht voor de fietsers gemist, die ook daar verschrikkelijk op hun tellen moeten passen. Laten we hopen dat het provinciaal bestuur deze stemmen hoort. En voor wie het nog niet wist. Ook Zeeland heeft een afdeling van de ENWB. de eerste (en ech te) Nederlandse Wielrij- dersbond, die ijvert voor meer plaats voor de fiet sers, ook in Zeeland. Hoe meer leden hoe sterker de ENWB wordt en wie weet hoe meer fietspaden. Arjaon MIDDELBURG - Met een disco-avond en een lightshow gaat de soos Disco Dayan woensdagavond 22 juni het seizoen afsluiten. Dit gebeurt in de gebruike lijke ruimte van het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Jongeren van zes tien jaar en ouder uit Middelburg-zuid en Dauwen daele zijn van acht tot elf wel kom op deze laatste avond van het seizoen. De toegangsprijs is een gulden. In september gaat de soos, die deel uitmaakt van Kultureel Werk „de Hayman" weer draaien en wel elke woensdagavond. Elke eerste zaterdag van de maand, te be ginnen met 3 september, wordt de disco-avond gehouden. MIDDELBURG - De Rode Kruis-collecte van de afdeling Middelburg heeft ƒ23.220,84 opgebracht. Dat is ƒ300 minder dan het vorige jaar. Aan deze collecte hebben meegewerkt vrijwilli gers van het Rode Kruis, parti culieren, de Paul Kruger groep van de zeeverkenners en de Lutem groep. Vrouwenpolder gaf ƒ807, Serooskerke ƒ843, Gapinge ƒ589, Nieuw- en St.- Joostland ƒ1118, St.-Laurens ƒ1746, de bedrijven: ƒ3400 en Middelburg ƒ14716. VOLVO Servicepunten Ie Vlissingen en Middelburg. Showroom Pres Rooseveltlaan 768. Vlissingen, tel 01184-16679. b.g.g. 01185-1900

Scheldebode | 1977 | | pagina 1