500 Jaar Brouwershaven Zoek tijdens vakantiereis verkoeling in champagnekelder 24e ronde van -Kwadendamme. Koken is een vak Geldkraan minder wijd open als vorig jaar Oorspronkelijke opzet Festival Nieuwe Muziek niet haalbaar Menigeen heeft wel zijn ruiten maarniet z'n vrouw verzekerd overbeharing mieke petiet -:--v *i BROUWERSHAVEN - Dit jaar gaat Brou wershaven op grootse wijze het feit herdenken dat de Nederlandse volksdichter Jacob Cats op 10 november 1577 binnen zijn wallen geboren is. Op zijn geboortedag is er een herdenkingsplech tigheid in de St. Nicolaaskerk en gedurende de hele maand juli wordt er op de bovenverdieping van het voormalige tonnenmagazijn een ten toonstelling gehouden die aan hem gewijd is. Dezelfde tentoonstelling zal in augustus in Mid delburg te zien zijn en mogelijk daarna nog in Den Haag Schrijver De Stad Zeeland -suite zomer - bloot J harsbehondeling vooroksels, onder- en bovenbenen DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUNI 1977 Merdenhïng Jacob Cats en tentoonstelling „Het is niet onze bedoeling om tot een herwaardering van Cats te komen, maar we willen vooral iets weergeven van de verwaarloosde aspecten van het leven van deze veelzijdige man", vertelt de heer M.P. de Bruin, hoofd van het documen tatiecentrum voor het Zeeuws deltagebied. „We belichten drie facetten; zijn Zeeuwse pe riode, zijn verdiensten voor de tuinkunst en de landaanwin ning en zijn literaire zijde. Maar misschien moet ook een herziening van het oordeel over zijn staatsmanschap daarin een plaats krijgen". Na zijn vroegste jeugd in .Brouwershaven doorgebracht te hebben bezocht Jacob Cats van zijn elfde tot zijn veer tiende jaar de Latijnse school in Zierikzee. In 1593 ging hij letteren en vervolgens rechten studeren in Leiden en hij pro moveerde in 1598 in Orléans. Hij vestigde zich toen als advo caat in Den Haag maar omdat hij aan de derdedaagse (Zeeuwse) koorts leed ging hij een tijd naar Engeland, waar hij in Oxford en Cambridge in contact kwam met de piëtisten, een stroming die het geloof in de gewone dagelijkse dingen van het leven ervaart. Dit is bepalend voor zijn leven ge worden; eenvoudige vroom heid is een blijvend kenmerk van hem geworden. In 1603 vestigt hij zich in de Noord straat in Middelburg en hij houdt zich in de jaren van het bestand bezig met landaan winning in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij moet daarbij veelvuldig procederen tegen de vorige eigenaars, de kloosters. In 1612 wordt dat land om strategische redenen weer onder water gezet. In hetzelfde jaar wordt hij pensionaris van Middelburg in 1623 van Dord recht. In 1636 zet hij de kroon op zijn carrière door raadspen sionaris van Holland te wor den, het hoogste ambt in de re publiek, dat hij tot 1652 be kleedde. Dan trekt hij zich op 75-jarige leeftijd terug en gaat het buiten Zorgvliet (het te genwoordige Catshuis) bou wen. Hij krijgt dan pas gele genheid zich volop aan zijn li teraire werk te wijden. Hij debuteerde als schrijver in 1618 met „Sinne- en Minne beelden", een bundel moralis tische gedichtjes bij gravures van de Middelburger Adriaan van der Venne. In 1625 ver scheen „Het Houwelick" en in 1637 „De Trouringh", boeken die in hun tiid een enorme po pulariteit genoten. De oplaag van „Het Houwelick" was 50.000 exemplaren, een astro nomisch aantal als men be denkt dat Nederland toen nog slechts 1 a 2 miljoen inwoners telde. Ook in de eeuwen daarna werd hij nog veel gelezen, maar 1776 klaagde Bilderdijk al dat hij nog slechts „van het plompe gemeen (het onontwikkelde plebs) gelezen wordt". Het feit dat men in 1829 het standbeeld in Brouwershaven voor hem oprichtte duidt er echter op dat hij toen nog hoog genoteerd stond. De verguizing begon met Potgieter. Conrad Busken B.uet boorde hem definitief in de grond. In een beroemd ge worden opstel zag hij in Cats „al wat onhebbelijk is in onze landaard" gepersonifieerd. Kwalifikaties als „godvre zende moneymaker, leuteraar, Zeeuwse poldergast" hebben tot op heden zijn image be heerst. Op de tentoonstelling zullen onder meer de oor spronkelijke tekeningen van Van der Venne te zien zijn, die door de familie De Jonge van Ellemeet aan de Maatschappij Steeds meer Nederlanders grijpen hun vakantiereis naar het zonniger zuiden aan om een bezoek te brengen aan de wijnkelders van een champag nehuis. De koelte van de diep in de krijtrotsen uitgehouwen ■champagnekelders betekent dan een weldadige verfrissing tijdens de vaak afmattende rit naar de uiteindelijke vakan tiebestemming. De Champagnestreek - waar alle champagnehuizen zijn ge vestigd - ligt in het noordoos ten van Frankrijk, op slechts enkele honderden kilometers van ons land. De belangrijkste steden in het gebied zijn Reims (met name bekend door de middeleeuwse kathedraal) en Epernay. Een groot aantal champag nehuizen biedt bezoekers een gratis rondleiding door de wijnkelders aan en vaak wor den deze rondleidingen afge sloten met het drinken van een glas champagne „van het huis". Een gratis folder „Rond leidingen Champagnekelders 1977", waarin een volledig overzicht wordt gegeven van de adressen en bezoekuren van deze champagnehuizen, als mede de talen waarin rondlei dingen worden verzorgd, kunt u (uitsluitend Schriftelijk) aanvragen bij: Comité Inter- professionnel du Vin de Cham pagne, Raamweg 43, Den Haag. van Letterkunde zijn geschon ken. Een deel van de expositie zal gewijd zijn aan het 500- jarig bestaan van Brouwers haven. Weliswaar is de pre cieuze stichtingsdatum van de stad niet bekend, maar in het jaar 1477 is er voor het eerst sprake van „stad" in de offi ciële stukken. Mevrouw M.E. Janse-Glas, voorzitster van het tentoonstellingscomité, ver telde dat men daar een beeld wil geven van de geschiedenis van het stadje, zijn opkomst en bloei dankzij de haringvisserij, de meekrapteelt en de zout- produktie, zijn neergang tot aan het begin van de 19e eeuw, en de welvaart die er daarna weer kwam doordat de Oos- tindiëvaarders niet meer door het zeegat van Goeree naar Rotterdam konden maar op de rede van Brouwershaven wer den overgeladen in lichters, waar in 1872 echter weer een eind aan kwam toen de Rotter damse Waterweg gegraven was. Men denkt eraan iets te laten zien van oude tekeningen, pla ten, kaarten en akten betref fende de stad; de afbeeldingen over de bouw en restauratie van kerk en stadhuis, het schilderij van de potvis, het gildewezen, een poortersboek, dokter Kamerling, artsoplich ter, de meekrapteelt, scheep vaart en loodswezen, stran dingen en strandvonderij, red dingwezen en berging, visserij en inmakerij, watersnoodramp en de afsluiting van het Brou- wershavense Gat. De Catsherdenking op 10 november zal verzorgd worden door prof. dr. A.Th. van Deur- sen en dr. L. Strengholt, die in leidingen houden, mevrouw Tine Ruijsschaert, die declara ties ten gehore brengt en Ton Koopman, die op het uit 1557 daterende orgel werken van o.a. Sweelinck speelt. 25 juni is de openingsdag van Brouwershaven 500 jaar stad. Dan is er ondermeer volksdansen en een grote his torische optocht van personen en praalwagens. KWADENDAMME - Van kwart over twaalf zondagmid dag tot zo rond halfzes snorren de wieltjes in Kwadendamme. Het comité „Sportvrienden" brengt achtereenvolgens ju nioren, liefhebbers en ama teurs aan de start. In alle ge noemde categorieën is het deelnemersveld zowel kwanti tatief als kwalitatief zeer be hoorlijk. „Volgend jaar hebben we de jubileumronde en reeds nu is er in öns comité van gedachten gewisseld over het dan te bren gen programma", zegt secreta ris Jan Franse. „Het is zeker niet uitgesloten dat we dan met iets groots voor de dag te ko men". Jan Franse laat het woord profronde nog niet val len maar het is wel duidelijk dat men die kant uit wil. Aanstaande zondag kan er echter ook reeds genoeg spek takel worden verwacht. Om kwart over twaalf openen de junioren het programma met een wedstrijd over 60 kilome ter en onder hen bevinden zich diverse sterke kleppers. We noemen onder andere: Theo Appeldoorn, Peter Heeren, Ad van der Poel, Laurijssen, Van Oers, Freijters en Van Beers. Bij de 44 vertrekkers behoren tevens een aantal Zeeuwen zoals Ronnie van der Sijpt, Cees Tolleman, Cees Vleugel, George der Weduwe en Peter Kouijzer. Bij de liefhebbers (52 ver trekkers) zijn alle bekende Zeeuwen van de partij dus: Ko Tolhoek, Johan Lepoeter, Hans Moens, Bert Steenbak ker, Ton Veerman, Louw en Jan de Jager, Wil de Feber, Ad van der Ploeg en Rinus Ver boom. Zij gaan het opnemen tegen prominenten als Siep van Dongen, Wim Wielhouwer en Rien van Brussel. De lief hebbers vertrekken om twee uur en rijden 40 kilometer. De amateurs binden om kwart over drie de strijd aan in de Grote Prijs Bar 't Con Ma Net over een afstand van 100 kilometer. Wim Lugtenburg, Peer Maas, Reinier Stroosnijder, Cees van Dongen, Ger van 't Geloof, Jan Konings, Peter Koppert, Jan van Meer, Ger St.-Nicolaas en Ad van Treijen zijn stuk voor stuk in staat om een vooraanstaande rol te gaan vertolken. Maar dit geldt uiteraard ook voor de Zeeuwen Wim de Waal, Cees Spaans, Vester Aarts, Thijs Fase, Ton- nie Huijzen, Wim Jeremiasse en de plaatselijke renner Wim de Wilde, die prof-plannen heeft. De Wilde zal uiteraard in eigen omgeving nog eens ouderwets willen vlammen en op waardige wijze afscheid willen nemen van zijn langdu rige amateur-status. Langs het 1850 meter lange parkoers zullen de wielerfans dan ook zeker niet in slaap vól len zondag in Kwadendamme. Een gezellige avond met vrienden of kennissen op be zoek begint natuurlijk met een geurige, lekkere kop koffie. Uw gasten zijn dat van u ge wend. Maar hebt u er wel eens aan gedacht iets met uw ge wone koffie te dóen, en iets heel speciaals te schenken? Zoals bijvoorbeeld Napoli- taanse, Ierse of Weense koffie. Of café royal of café flambé. Of duivelskoffie. Koffie heeft ontzettend veel mogelijkheden, als u maar steeds begint met het zetten van een extra sterke, extra pit tige pot. Of liever nog: espres so. Dat is trouwens op zichzelf al een bijzondere traktatie. Espresso kennen we allemaal van vakanties in het zonnige zuiden. Van gezellige terrasjes MIDDELBURG - Het Festival Nieuwe Muziek dat Jeugd en Muziek Zeeland eind juni-begin juli organiseert zal er door financiële tegenvallers anders uit gaan zien als eigenlijk de bedoeling was. Kreeg Jeugd en Muziek vorig door voor het Xenakis-festival honderdduizend gulden, nu is de totale subsidie met een kwart verminderd tot vijenzeventigduizend gulden. De duur van het festival wordt daarom met een week ingekort tot twee weken. Bovendien krijgt het festival nu meer het karakter van een aantal losse concerten, omdat het centrale thema waaraan het Festival Nieuwe Muziek was opgehangen, het Zen- Boeddhisme, geschrapt moet worden. Er zullen dit jaar ook geen lezingen, films en tentoonstel lingen rond composities ge houden kunnen worden. De be langrijkste componist die in Middelburg muziek met oos terse filosofie als thema zou laten horen is de Italiaan Gia- cinto Scelsi. Jeugd en Muziek heeft zijn naam van het lijstje geschrapt, evenals dat van de Amerikanen Morton Feldman, Christian Wolff en George Crumb, wier muziek eveneens door oosterse filosofie beïn vloed is. Er worden overigens wel werken van hen ten gehore gebracht. C.R.M., de gemeente Middelburg en vooral de pro vincie hebben de geldelijke steun verminderd. Het programma ziet er voor lopig als volgt uit: op de eerste dag van het festival, vrijdag 24 juni, treedt het Radio Kame rorkest onder leiding van de jonge Nederlandse dirigent Lucas Vis op in de Oostkerk in Middelburg. Het orkest zal werken spelen van Strawins- ky, Feldman, Cristobal Halff- ter (soliste in dit stuk is de in Frankrijk wonende Elisabeth Chojnacka met clavecimbel, zij was vorig jaar ook in Mid delburg bij het Xenakisfesti- val) Xenakis en twee werken van Scelsi. Alle werken, op dat van Strawinsky na, zijn Neder landse premières. Het pro gramma wordt opgenomen door de NCRV voor een latere radio-uitzending. Het optre den van het Radio Kameror kest begint om half negen 's avonds. Eveneens in de Oostkerk be gint zaterdag 25 juni om half negen een optreden van het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Huub Kerstens. Voor de pauze worden compo sities gebracht van Daan Man neke, Jan Vriend, Flavio Testi en Reinbert de Leeuw. Na de pauze brengt het kamerkoor onder begeleiding van vijf in strumenten Medea van I ;nnis Xenakis. Dit concert, dat in samenwerking met het Hol land Festival verwezenlijkt wordt, bestaat uit werken die in Nederland voor het eerst ten gehore gebracht worden. Op zondag 3 juli is er een op treden van de Londense groep Spectrum onder leiding van Guy Protheroe in de Kuiper spoort. Spectrum brengt de Nederlandse première van N'Shima van Iannis Exakis. N'Shima wordt gezongen door Sarag Walker en Margaret Cable onder begeleiding van twee hoorns, twee trombones en een cello. Het tweede werk van Spectrum is Lanaia, even eens van Xenakis. Jeugd en Muziek onderhan delt nog met het Asko ensem ble. De bedoeling was Asko drie dagen naar Middelburg te laten komen. Het geldgebrek is er de oorzaak van dat het nu de vraag is of het ensemble zelfs maar voor één dag zou komen. Mocht dit optreder. toch door gaan, dan speelt Asko drie stukken van Jos Kunst en een van Jan van Vlijmen, waarbij Geoffrey Madge aan de piano zal zitten. Op verzoek van Jeugd en Muziek Zeeland heeft CRM aan Leo Cuijpers de opdracht verstrekt een Zeeland-suite te componeren. Hiermee is een reeds lang gekoesterde wens van Leo Cuijpers in vervulling gegaan. De Zeeland-suite wordt een compositie voor jazz-sextet, waarbij elk van de tien delen aan een bepaald deel van Zeeland gewijd is. Delen van de Suite zullen woensdag 29 juni tot en met zaterdag 2 juli op de Zeeuwse eilanden tehoren zijn. Zaterdagavond wordt de gehele Zeeland-suite gespeeld in de Kuiperspoort in Middelburg. Leo Cuypers zal voor het vier dagen durende optreden in Zeeland een inter nationaal ensemble formeren. Leo Cuypers zelf zit achter de piano, een deel van de verdere bezetting is al bekend: Bob Driessen, saxofoon; Albert Mangelsdorf, trombone; Wil lem Breuker, rieten; Harry Miller, bas; voor het slagwerk en de trompet moeten nog mensen gevonden worden. Het ensemble zal gaan op treden in de buurt van Renesse, in Bruinisse, Tholen, Colijn- splaat, Borssele, Domburg, op het pont tussen Vlissingen en Breskens, Zeeuws-Vlaanderen en tenslotte in Middelburg. Het onderwerp van elk deel is toegespitst op de plaats waar dat deel gespeeld wordt. In Co- lijnsplaat is dat de afsluiting van de Oosterschelde, in Dom burg Nehalennia, in Borssele de kerncentrale, enz. De radio zal het gebeuren van dag tot dag volgen. De Zeeland-suite wordt live op een langspeel plaat opgenomen en uitgege ven via Jeugd en Muziek Zee land op het label BV Haast. Jeugd en Muziek heeft nog een laatste poging gedaan om het volledige festival door te laten gaan en alle subsidiege vers verzocht het tekort van 23.000 gulden alsnog aan te vullen. 'in Italië. Of misschien van een van de vele kleine espressobars in de grote steden in eigen land. Het is heel eenvoudig om zelf thuis espresso-koffie te ma ken. Er is een speciaal expresso-apparaat voor nodig,, .dat kokend water perst door de vers gemalen koffie. Die appa raten staan tegenwoordig voor heel redelijke prijzen in de winkels. Moulinex heeft ook, 'een l*>ekje gemaakt, vol we tenswaardigheden over koffie-' soorten en koffiezetten. Bo- •vendien staan er twaalf ver schillende koffierecepten in. Op basis van die recepten kunt .u natuurlijk zelf verder varië ren en experimenteren. Het •boekje „Alles over espresso thuis", kunt u gratis krijgen in '•speciaalzaken voor elektro technische en huishoudelijke (artikelen. Hier zijn alvast een paar heerlijke koffierecepten. Café brülot. Ook wel café. Jlambé genoemd. Er wordt' namelijk geflambeerd. En wel met cognac, whisky of likeur naar keuze. Een theelepeltje is voldoende. Even verwarmen op de koffie of in een glas, aar steken en over de koffie uitgie ten. Blackjack. Een koud recept. Espresso, met een beetje Coin - treau, cognac en eventueel sui -ker worden zorgvuldig ge mengd en koel weggezet tot het serveren. Eerst nog 'ns goed roeren voor u de drank in gla-> zen uitgiet over fijngemalen) iijs. „Er is helemaal niets op het gebied van voorlichting om trent te zaken die je voor na je dood moet regelen. Negentig procent van de mensen trouwt klakkeloos in gemeenschap van goederen en zeventig pro cent heeft geen testament. Je kunt gerust stellen dat negen tig procent van de ouders geen voogdij voor de kinderen heeft geregeld". Aan het woord is de heer J. van der Heijden, voorzitter van de Stichting Welzijnsbevorde ring Weduwen en Weduw naars. De Stichting is er om degenen die plotseling alleen komen te staan met raad en daad te helpen. Daarnaast wil zij voorlichting geven om te voorkomen dat anderen de zelfde fout maken en eerst over de dood gaan nadenken als het te laat is. De heer van der Héijden:. „Als je de ellende ziet bij men sen, die hun zaken voor de dood niet hebben geregeld, schrik je welm Met bijvoor beeld zo'n verzekering van de gehuwde vrouw kunnen de kosten voor een huishoudster de eerste jaren worden gedekt. Uit onwetendheid moeten ech ter nog steeds vele kerels zich tot over de oren in de schuld steken". De Stichtingsvoorzitter meent dat de assurantieadvi seur de aangewezen man is om als gezinsadviseur op te tre den. Hij moet zijn cliënt voor houden: „nu heb je alles wel verzékerd, maar heb je alles wel gerégeld. De assuran tieadviseur kan over dit soort zaken praten en adviseren, want zijn werk is geheel en al verbonden met risico's. Zelf denken de mensen er toch niet aan. Een winkelier heeft in negen van de tien gevallen wel zijn winkelruit, maar niet zijn vrouw verzekerd. Nederland telt meer dan 700.000 wedu wen en weduwnaars. Elke dag komen er 160 bij. Wèl iets om even bij stil te staan. ii ia. instituut voor huid- en lichaamsverzorging veersesinge! 242, middelburg,tel.01180-13649 .f.;.;.; lid:anbos, cidesco, stivas. IvXv.-., ..CaW

Scheldebode | 1977 | | pagina 19