tegenlicht foto's maken is heel gemakkelijk Scandinavië een vakantie méér dan waard! vakantie in een kibboets een bijzondere belevenis! Je ziet 'm wel eens in een blad of bij het bekijken van een serie dia's: zo'n foto of dia, waar het licht doorheen speelt. Bijna altijd treft zo'n plaatje, want op een tegenlichtfoto worden veel dingen ineens doorschijnend mooi. Het zal wel moeilijk zijn om zo'n foto te maken, denk je dan. En je zult er wel zo'n hele dure kamera voor nodig hebben. Beide veronderstellingen zijn echter onjuist. Het maken van tegenlichtfoto's of -dia's is namelijk niet moeilijk. En je kunt het doen met elke kamera. Waarom kijken zoveel mensen toch altijd naar het Zuiden als ze op een landkaart zoeken naar een vakantiebestem ming? Akkoord: d'r is in die warme landen veel kans op zon. Maar 't is er vol. En 't kan erg warm zijn. En de rust, die we zo nodig hebben, vinden we er vaak niet. Daarom richten veel mensen de laatste jaren steeds meer hun blik naar het Noorden van Europa. Naar landen, waar bergen zijn en fjorden. En waar de zee en de meren minstens zo mooi zijn als ergens anders. Waar de mensen nog echt aardig zijn. En waar bovendien de rust is en de ruimte, die weldadig aandoen. Dat stuk Europa heet Scandinavië. Je kunt er naar wens komen per bus of per trein. En zelfs per boot. Onze eigen Nederlandse Spoorwegen is de organisa tor van een drietal reizen en de gastheer, die u helpt dat vakantieland bij uitstek te ontdekken. Een kwart eeuw geleden was het nog heel gewoon. Dan kon een vermoeide reiziger of "toerist in Israël 's avonds rustig aankloppen bij een kibboets. Er was voor hem een warme maaltijd en een bed. Er werden geen vragen ge steld, ook niet over geld. Wie blijven wilde, kon dat doen als hij mee wilde werken. Ja, zo was het vijf en twintig jaar geleden en zo kon het natuurlijk niet blijven. Toch is - ook nu - een vakantie in een kibboets in Israël nog altijd een belevenis, die zorgt voor een heel bijzondere vakantie. Kijkt u maar. DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 MEI 1977 Waar gaat het bij tegenlichtfoto's eigenlijk om? De naam zegt het al: 't gaat om het maken van een foto tegen de lichtbron in. Dat kan de zon zijn. Maar ook zomaar een lamp of een flitser. En daarbij is de vuistregel, dat die lichtbron niet rechtstreeks in de lens mag schij nen. Tenzij dat licht zó zwak is, dat er geen kans is op weerkaat singen in de lens, die straks op de foto gaan overheersen. In het al gemeen is het, om elk risico te voorkomen, verstandig om de kamera in de schaduw op te stel len, bijvoorbeeld achter een boom of stoel. Een goede zonnekap mag bij het maken van tegenlichtfoto's ook eigenlijk niet ontbreken. Kleurendia's in tegenlicht Wie zijn hart heeft verpand aan kleurendia's zal ongetwijfeld at tent zijn op de mogelijkheden van het tegenlicht. Want bij dia's komt die lichtval vaak nóg sterker tot zijn recht. Het zoeken naar motie ven is over het algemeen geen probleem, want met doorzichtige voorwerpen, met zonsondergan gen of een nevelige lucht zijn er bijzonder mooie beelden te ma ken. (Tussen twee haakjes: de zon mag wèl in beeld komen als-ie erg zwak is en met het blote oog zon der knipperen kan worden beke ken). Nattiorlijk'zal men wat moe ten experimenteren, want niet al- Een silhouet-foto Een aantrekkelijk experiment van een tegenlicht-opname wordt uit gebeeld in de eerste foto, die bij dit artikel is geplaatst. Het kinder kopje is bijna een silhouet gewor den. Toch heeft zo'n plaat zijn be koring, want op deze manier ko men de karakteristieke lijnen van dit kinderkopje erg duidelijk uit. De foto is genomen door het kind te plaatsen vóór een witte muur met een sterke lamp tussen kind en muur. De belichting Daar is een vuistregel voor te ge ven, die erg simpel is. Bij tegen lichtfoto's gaat het namelijk om de sfeer en niet allereerst om de her kenbaarheid. Dat wil zeggen, dat er krap belicht kan worden (dus met een lensopening, die één stop kleiner is dan voor deze opname - volgens de belichtingsmeter - no dig zou zijn). Voor kassette- kamera's betekent dit, dat deze moeten worden ingesteld op één symbool lichter, dan de werkelijke toestand nodig maakt, bijvoor beeld: stel de kamera bij een half- bewolkte lucht in op symbool "zonnig". Op deze wijze blijft het licht nog krachtig, terwijl de naar de kamera toegekeerde gedeelten wat donker blijven. Kinderen in het bos Een goed voorbeeld van een te genlichtfoto is ook de prent "kin deren in het bos". Hier heeft de fotograaf bewust de opname ge maakt op een plaats waar de zon door de bomen schijnt. Het licht speelt als een zilveren rand om dé kinderen heen. De gezichten zijn wazig, maar daar ging het ook niet om: de maker wilde alleen die twee kinderen fotograferen, sa men wandelend over een zonbe schenen bospad. De derde foto De derde plaat is ook duidelijk een tegenlichtfoto. De fotograaf plaat ste hiervoor zijn flitser achter de bloem, zodat deze werd doorge licht. Wie dezelfde bloem ziet, waar het licht van de voorkant op schijnt, ziet het verschil bijzonder goed: door het tegenlicht wordt zo'n bloem ineens sprankelend van licht en helderheid. Vooral als kleurendia is zo'n opname een ju weeltje. Een bloem in tegenlicht... gemakkelijk te maken voor wie een flitser- heeft, die met een verlengsnoertje kan worden verbonden aan de kamera. Maar met de zon, gewoon buiten, gaai het ook prima. Vooral als dia is zo'n opname, waar het licht doorheen speelt, bijzonder mooi. Zo'n tegenlicht-foto met silhouet-effekt is niet moeilijk te maken. Het wordt beschreven in bijgaand artikel. Nog een voorbeeld van een foto, waarbij het door een open plek in de bomen schijnende zonlicht voor een bijzonder effekt zorgt. yp tijd kan de juiste lichtsfeer in één opname helemaal zuiver worden getroffen. Maar dat is geen pro bleem en zeker de moeite waard. Wie het tegenlicht laat spelen door zijn foto's en dia's, zal ontdekken, dat fotograferen dan nóg meer voldoening zal geven. Want: te genlicht is goed voor uw foto's en 't is niet moeilijk om er gebruik van te maken. liften bij een bladzijde vol informatie over vrijetijdsbesteding Op drie manieren kan je dat va- kantiegebied via de NS gaan ver kennen. Elke manier is aangepast aan de wensen van een groep vakantie-vierders. De eerste reis van acht dagen naar Denemarken gaat per trein naar de plaats Aar- hus, waarvandaan je, als een voorproefje van Scandinavië, dat charmante Deense land gaat leren kennen. Een rustige vakantie in een land, dat eigenlijk veel te weinig bekend is. Een land van heuvels en meren, van oude stad jes en prachtige zandstranden. Er is een boottocht naar één van de eilandjes in de buurt, een bezoek aan een openluchtmuseum, waarin het leven van eeuwen ge leden terug te vinden is. Ook een bezoek aan de beroemde Him- melbjerget, waar de sprookjes verteller Hans Christian Ander sen veel uren heeft doorgebracht, is zeer de moeite waard. Kortom: deze kennismaking met Scandi navië smaakt naar meer, al was het alleen al omdat de keuken in Denemarken voor erg veel Neder landers een heel aparte reden is om dit land vooral niet te verge ten. Voor sportieve vakantie- vierders De tweede mogelijkheid om Scandinavië te ontdekken is: de individuele Zuid Lapland-reis. Een tocht, die als reisdoel heeft een plekje in Zuid Lapland, aar dig dicht bij de Poolgrens. Dat klinkt nogal fris, maar in de maanden juni toten met augustus is'de temperatuur in Lapland zeer aangenaam. Bovendien is een zomervakantie in Lapland een be levenis, omdat de zon er maan denlang niet ondergaat en de kans op zonnige dagen èn nachten aanwezig is. Een groot natuurpark Deze vijftiendaagse reis is zo ge pland, dat de deelnemers van de vijfde tot de elfde dag op half- pensionbasis kunnen verblijven in een goed pension, of in een vakantie-bungalow geheel voor zichzelf kunnen zorgen. De standplaats Ammemas ligt in een groots natuurpark en is een inter nationaal ontmoetingscentrum van sportieve Europeanen, die genoeg hebben van de gepolijste luxe van het van alle gemakken voorziene toeristen-oord. Mede daardoor is de prijs voor deze vijf- tiendaagse vakantiereis naar de !op van Europa ook in financieel opzicht zeer attraktief. De derde reis Dat is de z.g. Scandinavië-tour, een 18-daagse busrondrit door Noorwegen en Zweden, vooral opgezet voor mensen, die in hun vakantie veel willen zien en bele ven. Want gaat u maar na: er is een zeereis (van Amsterdam naar Gotenborg) op een luxe zeeschip, een tweedaags verblijf in Stock holm, en een rondrit door Scan dinavië van maar liefst 4400 km. Een rit langs ongelooflijk veel na tuurschoon, woeste beken, stille fjorden, eindeloze meren en ber gen, uitgestrekte bossen en oude dorpjes. Aan het eind van deze rondreis, die in geplande dag étappen wordt verreden, is er het gevoel, dat je in een helemaal- andere wereld hebt geleefd. Een wereld, waar je elke dag weer wordt getroffen door de gastvrij heid en de hartelijkheid van de mensen, die in goedverzorgde ho tels hun uiterste best doen om het de gasten naar de zin te maken. Keus uit drie Wie Scandinavië wil leren ken nen via de goede zorgen van de NS kan dus kiezen uit drie moge lijkheden: een wèlverzorgdë rondrit per bus door Noorwegen en Zweden, een korte Deense reis en een sportieve Lapland vakantie. Die mogelijkheden voor een anders-dan-anders vakantie wor den uitvoerig beschreven in het programma "NS Vakantiereizen '77", dat u zo bij het station van uw woonplaats kunt ophalen of kunt aanvragen bij B.V. Trans, Postbus 2025 in Utrecht. Dat reisprogramma is trouwens ook verkrijgbaar bij de meeste Rabo- banken, de ANWB-kantoren en een aantal reisbureaux. De beroemde Himmelbjerget op het deense schiereiland Jutland. Een "berg" van slechts 147 meter, maar het uitzicht vanaf de uitzichtto ren over het land en de meren is bijzonder mooi. H.C. Andersen, de bekende sprookjesdichter, heeft hier vele uren doorgebracht. Een bezoek aan deze berg is opgenomen in het programma van de 8-daagse NS-vakantiereis naar Denemarken. Goed, de tijden dat de kibboet- siem werden geïdealiseerd, zijn voorbij. Maar die droom van een nieuwe stijl van leven, waarin ie dereen zou werken aan het geluk van allen, die droom is uitgeko men. Er zijn in Israël nu zo'n 250 kibboetsiem waar in totaal 100.000 mensen wonen (bijna 3% van de hele bevolking). Ze leven daar op basis van volkomen ge lijkheid, ieder werkend met zijn talenten voor de gemeenschap. Er zijn bezittingen, maar die zijn het eigendom van allen. Afhankelijk van de leeftijd van de kibboets is er welvaart, want hoe ouder de kibboets is, hoe beter ook de voorzieningen zijn van huizen, wegen, licht, ontspanning e.d. De vrouwen in een kibboets werken evenlang als de mannen en doen vaak hetzelfde werk. Ze hebben immers geen speciale taak in het huishouden; de maaltijden worden gezamenlijk klaargemaakt en ge bruikt. De kinderen worden opge vangen in hun eigen gemeenschap en groeien spelend met elkaar op. Korte kennismaking Er zijn vele manieren om het leven in een kibboets te leren kennen. De eerste is die van een korte ken nismaking: één of enkele nachten logeren in een kibboets-hotel (guesthouse), waarvan er in het hele land zo'n vijf en twintig zijn. De oude stelregel van gratis gast vrijheid is vanzelfsprekend niet meer van kracht, maar de prijzen voor logies en maaltijden zijn re delijk. Bijzondere wereld Bij zo'n verblijf in een kibboets hóórt een kennismaking met de kibboets-bewoners en hun leven. Meestal gebeurt dat in de vorm van een dia-presentatie 's avonds na het diner, waarbij vaak de be wogen geschiedenis van de kib boets wordt weergegeven. Verder zijn er de gesprekken met de be woners, die over hun ervaringen vertellen en waaruit blijkt, dat een kibboets-gemeenschap een heel eigen wereld is, die bijna onmoge lijk lijkt in een tijd, waarin de mens gewoonlijk alleen voor zichzelf zorgt. Intensiever studie Wie erg veel belangstelling heeft voor het kibboets-leven, kan ge bruik maken van de z.g. studie reizen, die worden georganiseerd. Men kan dan ook overdag nader kennismaken met het leven in de kibboets en de verschillende kan ten er van nader bestuderen, waarbij de persoonlijke voorkeur, bijv. de landbouw, de organisa tievorm of de opvoeding van de kinderen uiteraard alle aandacht krijgen. Zo'n langer vakantie verblijf in een kibboets is dan weer te kombineren met tochten in de omgeving, zodat men ook Israël zelf gaat ontdekken in al zijn schoonheid. Werken in de kibboets Ook dat is mogelijk, waarbij men gedurende een bepaalde periode leeft tussen en met de kibboets bewoners. Elk jaar zijn er vele duizenden jonge mensen tussen de 18 en 35 jaar, die een deel van hun tijd besteden aan zo'n werkvakan tie, waarin men ook metterdaad met eigen hand moet werken. Voor deze arbeid ontvangt men kost en inwoning en wat zakgeld. Zo'n werkvakantie moet minstens drie weken duren; niet zelden is zo'n als vakantie begonnen werk kring een blijvende levensbe stemming geworden. Méér weten? Israël is een land vol natuurlijke bekoorlijkheden en vele histori sche schatten. Daarnaast biedt het ook de mogelijkheid van deze bij-- zondere belevenis: een kennisma king met de levensstijl van de kib boets. En ook in dit opzicht is Is raël uniek te noemen. Wie er méér van wil weten, van een kort be zoek aan een kibboets of een lan ger verblijf of zelfs een werkva kantie, die kan informatie vragen bij het Israëlisch Verkeersbureau, Wijde Kapelsteeg 2 in Amsterdam (telefoon 020 - 24.96.42). Daar zal men u graag voorzien van fol ders en andere materialen over de kibboets en over elk ander aspekt van het altijd bo.'iende land van Israël. Werkers in een kibboets nemen hun eetzaal soms met zich mee. Zoals hier, waar men in de scha duw van een boomgaard, tussen het werk door samen de lunch ge bruikt. Een "guesthouse" in een kibboets is geen primitief onderkomen. Meestal is het een modern en kraakzindelijk hotel, waar de maaltijden bovendien erg smake lijk zijn doordat gebruik wordt gemaakt van eigengeteelde en dus verse produkten. Hier is het kibboets-hotel van "Nof Ginos- sar" aan het meer van Galilea rechts op de foto

Scheldebode | 1977 | | pagina 9