„Steun aan Israël" zoekt nieuw project de scheldebode de klap Meer kans op gasopslag in Sloe-gebied Inspraak bij vestiging nieuwe kerncentrales Drukke zomer Delta-Cultureel PARKER SHAEFFER 1,49 i JAM IN Pinksterdienst Er wacht u een Volvo 343 voor. een proehit RUITER i57 Speurtocht Lezingen over drugs AUTO ONDERHOUD RENTON SNELSERVICE VULPENNEN en BALPENNEN Editie Vlissingen Editie Middelburg* VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKEN0TIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT Concert van Jeugdorkest Doublé bloemen Vanille waaiers 2 pakken ^601,95; Op alle l#i ter pak ken Zacht fruit 250 gr 1^65 VOLVO Automobielbedrijf Van Fraassën B.V. _1 de schelde Grote kollektie Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN. 01184-12733. 27e JAARGANG NO. 'UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 25 MEI 1977 NIEUWDORP - De kans, dat er in het Sloe-gebied een zeer grote opslagplaats komt voor gas is groter geworden, nu de Provinciale Commissie Begeleiding Industrialisatie heeft geadviseerd om mee te werken aan de komst van Eurogas. Onmiddellijk na dat positieve advies heeft de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland gewezen op de grote gevaren, die met de komst van deze gasopslagplaats ge paard gaan. Zeker voor het dorp Nieuwdorp, dat volgens de VMZ rechtstreeks in de gevarenzone komt te liggen, waarin volgens officiële maatstaven geen mensen mogen wonen. Onder de kop „Nieuwdorp bedreigd", schrijft het blad De Gouden Delta wat de gevaren kunnen zijn van zo'n gasops lagplaats: Wanneer per onge luk een grote hoeveelheid gas wordt gemorst, dan zal datsnel verdampen en een grote wolk gaan vormen, die zeer brand baar is. De wolk wordt door de wind verplaatst en zodra ze er gens vuur tegenkomt, vliegt ze inbrand. Dat gaat gepaard met een enorme hitte- ontwikkelingVolgens Ameri kaanse becijferingen mag wor den aangenomen, dat alle men sen binnen het door de gaswolk bedekte gebied zullen omko men. En dat ook nog eens 1 op de 5 mensen in het gebied, dat binnen de stralingswarmte ligt, zullen sterven". Volgens diezelfde Ameri kaanse cijfers kan een scheur of een breuk in een tank van een tankschip of pijpleiding van het schip naar de wal al voor zo'n gaswolk zorgen. Volgens Duitse normen moet er rond een gasopslagplaats - als die in het Sloe - een geva renzone worden aangenomen van 2 kilometer. Nieuwdorp ligt echter op 1400 meter van de toekomstige gastanks. En ook alle mensen, die in de an dere Sloe-fabrieken werken, komen binnen die 2 kilometer- grens te zitten. De Gouden Delta wijst er tenslotte nog op, dat de kern centrale bij Borssele niet vol gens de tegenwoordige sterkte-eisen is gebouwd. Daarom moet volgens de Kernphysische Dienst een af stand van zeker 3 kilometer worden aangehouden en tus sen de gastanks en de kerncen trale. De afstand is 3,5 kilome ter. VMZ vraagt, wie garan deert, dat die afstand vol doende is. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat Zeeland de gas opslagplaats niet nodig heeft vanwege de werkgelegenheid. Conclusie van VMZ: „Het is totaal in strijd met het recht van de bevolking op inspraak, dat in Zeeland opnieuw een vestiging het Sloe wordt bin nengehaald, zonder dat de mensen, die de risico's gaan lo pen, ook maar iets wordt ge vraagd. Ongevraagd willen wij wel zeggen, dat de risico's niet genomen mogen worden. Want ook al is de kans op een ramp klein, de gevolgen zullen desa streus zijn", aldus De Gouden Delta. WOONT U IN DIT GEBIED Oo^'dpeiH' •oomcuiq Swooskeme VCf' •AatjieM»'*.- w .S. l-u. Mirtrtfilxi"; BwkP'kr PN lO) ^OuleUmOp V-" *"»"nu«3cr>| KouOPkCr»C Nieu.wi.ina, en Si Joou.ino kVIlt-MMl i.'ii' .SouRuig Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. MIDDELBURG - Voor kin deren van negen jaar af organi seert de werkgroep Dierenbe scherming afdeling Middel burg op zaterdag 4 juni een speurtocht te voet. De start plaats is bij het asiel aan de Walcherseweg 160. Tussen 9 en 11 uur kunnen de kinderen a 1,50 een stencil halen, waar de tocht op beschreven staat. Er is geen tijdslimiet, waarbinnen gelopen moet worden, maar na 14.00 uur kunnen er geen for mulieren meer worden ingele verd. Op de oversteekpunten is begeleiding aanwezig. Deelnemers kunnen zich vóór 2 juni voor de speurtocht opgeven bij het asiel (13023) en bij de kinderboerderij (27142). MIDDELBURG - De Stich ting Vrije School Zeeland or ganiseert op de woensdagen 1 en 8 juni twee lezingen in de concert- en gehoorzaal in Mid delburg. Spreker is dr. L.F.C. Mees, medewerker van het ontwenningscentrum voor drugverslaafden „Arta" in Zeist. Aanvang 20.00 uur. beide lezingen VLISSINGEN - Israël heeft sinds 23 maart haar Zeeland park en vijftien emigranten kinderen uit Rusland worden bij de eerste opvang in hun nieuwe vaderland elk met 3000,- gesteund. In de korte tijd van nog geen drie jaar heeft de Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël" het klaar gespeeld om veel Zeeuwen voor haar karretje te spannen. Gestart met het ambitieuze project om een aantal kinde ren, die uit Rusland naar Israël wilden emigreren te voorzien van reisgeld en een opvangsom van 3000,-, kwam daar al snel een ander object bij. Certi ficaten verkopen voor de 2000 bomen, die gezamenlijk het Zeelandpark zouden gaan vormen. De bomen waren al een paar jaar geleden geplant, maar het Joods Nationaal Fonds, dat zich met de bebos sing van bepaalde streken be zighoudt, zoekt voortdurend naar pleegouders van haar jonge aanplant. Binnen de kortste keren was het minimum van 2000 bomen bereikt en nog steeds worden certificaten verkocht om het Zeelandpark uit te breiden. Secretaris Plieger heeft de hele reis naar Israël nauwkeu- ring op dia's en bandrecorder vastgelegd. Na een druk op de knop komt de stem van com missaris Boertien uit het appa raat, die tijdens een openings toespraak vertelt hoe de Zeeuwse bevolking achter deze actie staat. Plieger: „Het was daar dertig graden toen we op 23 maart met de commissa ris en de Statenleden het park in noodzakelijk kan U daarbij helpen En om de prijs hoeft U het NIET TE LATEN. Adres: Dampoortstraat 12 Middelburg, tel. 36815 Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktle: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redageur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, TerHoogestraat 38, tel. 01180-26043. Commissaris Boertien plant een cypres voor het Zeeland park in Israel. officieel openden. Daarna werden we heel hartelijk ont vangen in de mosjav (soort kibboets, maar met meer zelf standigheid van de inwoners) „Nir Etzion", die vlakbij het park ligt. Langs die hele kust lijn van Haifa af zijn ze bezig met bosaanplant op de hellin gen van de Carmel. Het is vooral bedoeld om de erosie tegen te gaan en om de opstij gende waterdamp uit zee tegen te houden. In die buurt van het Zeelandpark liggen meer Ne derlandse bossen, zoals het Rotterdam- en het Breda- park." Weer terug van hun rondreis door Israël zijn de leden van de werkgroep en hun aanhang met nog meer voortvarendheid verder gegaan. Inmiddels is er een aansluiting gekomen met het Israël Comité Nederland, al blijft de Zeeuwse werkgroep voorlopig autonoom. Plieger: „We zijn nu bezig weer een nieuw object te zoeken, maar dat is niet zo eenvoudig. De Is raëli's houden er niet van om zo maar geld voor iets te ont vangen. Ze willen graag je sympathie en medeleven heb ben voor hun zaak, haar gelde lijke steun moet goed gericht zijn op iets bepaalds. Met de Collectieve Israël Aktie cor responderen we nu om iets te vinden." De akties om geld in te zame len gaan intussen door. Met veel inventiviteit wordt steeds wat nieuws opgezet. Het één brengt wel eens wat meer op dan het ander, maar de inzet blijft hetzelfde. „We zijn alle maal ergens van christelijke huize en we vinden elkaar vanuit onze kennis van de bij bel. Allemaal zijn we van me ning, dat de staat Israël ge rechtvaardigd is. We zijn niet anti-Arabisch, maar we vin den wel dat Israël moet blijven." Voor de komende tijd staat er nog het een en ander op het programma. Op 4 juni een kraampje met oude boeken en kranten op de Vlissingse markt. Voorlichtingsstands op de braderieën in Middelburg, Goes en Vlissingen. In het na jaar weer een concert met be kende medewerkers. De steeds doorlopende postzegelaktie, waarbij je zelfs een abonne ment kimt nemen om steeds de nieuwste Israëlische uitgaven te ontvangen. Verkoop van Is raëlische souvenirs enz. Het is nooit een probleem om de men sen bij elkaar te krijgen, die b.v. zo'n stand enkele dagen bemannen. Plieger: „Daar nemen we gewoon een vrije dag voor op. Wie nadere inlichtingen wil hebben over „Steun aan Is raël" kan zich wenden tot se cretaris L. Plieger, Geranium laan 13, Vlissingen. Nieuwdorp precies in gevarenzone Eurogas MIDDELBURG - Volgens de ASEV-nota (Aanvullend Struc tuurschema Elektriciteitsvoorziening) zijn vijf mogelijke vesti gingsplaatsen in Zeeland aangewezen voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. Tholen, Sint Philipsland, Borsele, Bath/- Hoedekenskerke en Ossenisse. Voordat er in regeringskrin- MIDDELBURG - In het openlucht-theater Tooren- vliedt zal ook dit jaar op eerste pinksteravond, weer een in terkerkelijke dienst worden gehouden. De leiding hiervan •is in handen van ds. F.C.M. Roodenburg. Elk jaar wordt deze dienst bijgewoond door honderden mensen van heel Walcheren. De nadruk bij deze dienst ligt op de samenzang, die traditiegetrouw begeleid wordt door de brassband „On- da" uit Middelburg. De kinde ren van twee basisscholen hebben liederen ingestudeerd die zij tijdens de dienst zullen zingen. Bij slecht weer wordt de dienst in de Ontmoetingskerk gehouden, die vlak in de buurt van het openlucht-theater staat. gen een uiteindelijke beslis sing zal vallen, kan de bevol king van Zeeland erover meep raten. De Stichting Zeeland zal deze inspraak in goede banen gaan leiden door ge spreksgroepen samen te stel len, die begeleid worden door een gespreksleider en een rap porteur. Er wordt streng op gelet dat iedereen aan het woord komt en er geen vakjar gon of moeilijke woorden wor den gebruikt. De rapporteur maakt verslagen. Elke deel nemer ontvangt een informa tiemap, waarin veel voorlich tingsmateriaal over kerncen trales en kernenergie. Op Walcheren zullen er waarschijnlijk twee groepen worden gevormd, in Middel burg en Vlissingen. Elke groep komt driemaal bij elkaar. De eerste keer in de eerste drie weken van juni, de volgende twee bijeenkomsten na augus tus. Geïnteresseerden, die aan deze gespreksgroepen willen^ deelnemen, kunnen zich uiter lijk voor 6 juni opgeven bij de Stichting Zeeland, Dam 31, Middelburg. Duidelijk erbij vermelden „inspraak kerncen trales". Na een tijdje krijgt men dan de informatiemap en verdere mededelingen over tijd. en plaats van de bijeenkoms ten. De ASEV-nota kan men lezen in het gemeentehuis of openbare bibliotheek. Na overmaking van 8,75 op giro 425300 t.n.v. de Staatsuitgeve rij in Den Haag onder vermel ding van ASEV-nota wordt de nota toegezonden. MIDDELBURG - Op de vrijdagavond voor Pinksteren, 27 mei om acht uur, zal het Zeeuws Jeugdorkest inMid- delburg een concert geven. Het is het eerste yan een serie con certen in Zeeland en Engeland. De duitse contrabassist Win- fried Loeschke, die vorig jaar in Middelburg een solorecital gaf, zal tijdens alle concerten solist zijn. HET Zeeuws Jeugdorkest, dat uit ongeveer zestig meisjes en jongens bestaat, speelt op haar concerten muziek van Beethoven (de ouverture Eg- mont), l'Italiana in Algeri van Rossini, Holst (the Planets), Finlandia van Sibelius, Déli- bes en het concert voor contra bas en orkest van Karl Ditters von Dittersdorf. Twee Walcherse kastelen, vrienden, gaan weer gebruikt worden. En daar kunnen we al leen maar blij om zijn. In kas teel Westhove bij Oostkapelle kunnen kinderen, die dat hard nodig hebben lekker vakantie gaan vieren, nu het kasteel he lemaal gerestaureerd is. En wat is beter, dan het monu ment zó te gebruiken. En ook kasteel Ter Hooge tussen Koudekerke en Middel burg staat straks, als de plan nen om er een hotel van te maken doorgaan, niet alleen meer mooi te wezen. Ook daar wordt dan vakantie gevierd, al is het de vraag of de mensen die daar komen het net zo hard nodig hebben als de kindertjes die op Westhove wat bij komen, kleuren. Het gezelschap dat op Ter Hooge gaat logeren zal daar flink voor moeten en kun nen betalen. Ik denk trouwens dat de be jaarden, die al weer enkele jaren geleden het kasteel moes ten inruilen voor strakke nieuwbouw, omdat Ter Hooge niet meer voldeed aan de eisen van een bejaardentehuis, nu toch weer een beetje heimwee krijgen. Ik herinner me dat ze het helemaal niet zo leuk von den om weg te gaan uit die rus tige omgeving. Ook al was die dan niet van alle comfort voor zien. En als anderen dat plekje nu net gaan uitkiezen om er eens helemaal uit te zijn, dan komt ook bij mij de vraag weer op: Kon Ter Hooge destijds niet worden opgeknapt voor de bejaarden, die er toen zo graag woonden. Dat zal wel leke- praat zijn, zoals ik al meer te horen heb gekregen, maar toch_, 1 Niet alleen grote zaken wor den wel eens anders geregeld, dan we zouden willen, vrien den. Ook in het klein gebeurt dat. Verschillende bewoners van de Van Tienhovenstraat in Yerseke bijvoorbeeld zijn goed kwaad geworden over het ge drag van een der medebewo ners, waarvan een bezoeker van de straat de dupe is gewor den. Deze man kwam met zijn auto de straat binnen, par keerde hem tegenover het huis waar hij moest wezen en ging naar binnen. Lang bleef hij daar niet, want algauw werd de verbou wereerde man uit het huis ge haald door de politie die met bus de straat in was komen rijden en hem een bekeuring gaf. Wat bleek? Vanuit Mid delburg was de Reimerswaalse politie, die er zelf ook wel een beetje mee zat, opgetrommeld. Deze man had namelijk zijn auto nietsvermoedend gepar keerd voor een uitrit, waar een van de Van Tienhovenstraat- bewoners gebruik van pleegt te maken. Doordat die auto er stond, kon deze bewoner er met zijn eigen vervoermiddel niet uit. En wat de andere Van Tien- hovenstraatbewoners zich nu, net als ik trouwens, afvragen: „Waarom is de man niet even de straat over gestoken om te vragen of de bezoeker zijn auto wilde weghalen, zodat hij eruit kon? Waarom moest daar de politie voor op komen dagen? Een goede buur is beter dan een verre vriend. Maar een slechte buur? Ze weten in die Yerseksestraat niet wat ze ermee aan moeten. ARJAON VEERE - De Stichting Delta-Cultureel gaat zich deze zomer weer uitgebreid mani festeren in de Grote Kerk in Veere. Voor de maand juni staan er al vier vaste punten op het programma. Op 4 juni wordt allereerst de Visser-Neerlandiaprijs uitge reikt. Omdat de Stichting D.C. een niet onaanzienlijke bij drage zal ontvangen wordt de prijsuitreiking ditmaal niet in Brussel of Den Haag gehou den, maar in de Grote Kerk in Veere. De prijs wordt uitge reikt aan personen en instel lingen, die zich op cultureel gebied verdienstelijk hebben gemaakt. Het Algemeen Ver bond in Den Haag organiseert de bijeenkomst. Voor en door de bewoners van Veere wordt op 10 juni een Veerse avond gehouden. Scho len, verenigingen en instellin gen werken mee aan deze avond, die voor alle belangstel lenden toegankelijk is. Op 17 juni houdt de muziekvereni ging „Veeres Genoegen" o.l.v. Bram van Overbeeke een con cert, terwijl op 25 juni de Vlis singse Oratoriumvereniging naar Veere komt om te concer teren met enkele beroepsmu sici o.l.v. dirigent Izaak Ruis- sen. Op tentoonstellingsgebied is er dit jaar het één en ander te zien. Van juni t/m half septem ber is er een expositie „Delta, cultuurgebied in historisch perspectief". Het gaat over verdwenen en hedendaagse monumenten in Zeeland, de geschiedenis van Veere en van zijn grote kerk, torens in Zee land, een overzicht van Zee land in de 16e eeuw en het werk van diverse instellingen, zoals faunabeheer, visserij en cultuurtechniek. Als wissel tentoonstelling is er in de maand juni een keuze te zien uit eigen bezit van leden van de werkgroep geologie van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap. Fossielen, schelpen en mineralen. De hele zomer zal de slinger van Foucault (24 m lang) onder de toren van de Grote Kerk te bekijken zijn. De slinger wordt gedemonstreerd door leden van de Volkssterrenwacht „Philippus Lansbergen" in' Middelburg, die deze ook heb ben opgehangen. VOOrdcd 65 Ct. kwartje korting Nicl duur wel heerlijk. Aanbiedingen geldig van 26 mei l/m 1 juni. Servicepunten te Vlissingen en Middelburg. Showroom: Pres. Rooseveltlaan 768. Vlissingen, tel. 01184-16679. b.g.g. 01185-1900. AV 226

Scheldebode | 1977 | | pagina 1