Motorcross Scheldegouwen „Het Hemels Prentenboek in Stedelijk Museum 111^. ff Mevr. Tavenler pedicure DE SCHELDEBODE VAN DINSDAG 17 MEI 1977 OQSTKAPELLE - Op He melvaartsdag organiseert de MAC Scheldegouwen voor de 14e keer zijn traditionele mo torcross in het duingebied bij Oostkapelle. Klapstuk van deze cross is evenals in de voorgaande jaren de kam pioenswedstrijd voor de cate gorie 125 cc junioren. Mede in verband met de nu goede sa menwerking tussen beide mo torsportbonden KNVM en NMB verschijnen er in deze klas zo'n 50 renners aan de start. Grote kanshebber is onge twijfeld Henk Pauw uit Apel doorn maar er zijn meerdere favorieten bij de KNMV ren ners zoals Peter Groeneveld, Win van de Brink en Henk van Mierloo. Van de kant der NMB renners-die voor de eerste keer op het Zeeuwse circuit ver schijnen is Leo Brands. Deze Suzuki rijder uit Son is meer dere malen kampioen geweest bij de junioren 250 cc. Andere bekende renners aangesloten bij de NMB zijn: Arno Vonk, Jan Lemmens, Wim Pepers, Jan van Maldegem en good old Peter van Gompel. In de kwart liter klasse voor junioren starten niet minder dan negen Zeeuwen namelijk: Jan Bouten (Vlissingen), Leo Ovaa (Souburg), Jan Berend- sen (Vlissingen), Jaap Verton (Haamstede)Sjaak Meulmees- ter (Koudekerke), Louis Murre (Hansweert), Hans Witte (Middelburg), Peter de Kunder (Nieuwdorp) en Frans Bouten (Vlissingen). Leo Ovaa die vorig jaar op een fraaie ttveede plaats beslag legde aast uiteraard weer op een goede prestatie. Favorie ten in deze klasse zijn Gerrie Doms, Hans Ramselaa en Frank de Haan. Er zijn 51 deelnemers bij de 250 cc junio ren. Bij de halve liter klasse zijn dat er 44 waaronder als enige Zeeuw Jan Witte uit Middelburg. Henk van Mispel start als grote favoriet. Meer dere kanshebbers zijn: Johnny van Keulen, Wim Anker, John Bowier en Boy Wassink. En ondanks het feit dat de organisators dit jaar hebben besloten -onder andere door het brukbezette programma geen zijspannen in te schake len kan het zeker weer een spektakelstuk worden op het zanderige duincircuit in Oos tkapelle. De training duurt van elf uur tot ongeveer één uur en de wedstrijden beginnen om pre cies twee uur. Zo rond half zes wordt de finale van de kam pioenscross verwacht. Men heeft nu de beschikking over twee grote parkeerplaatsen vlak bij het circuit dat reeds ver voor Oostkapelle door Total-pijlen wordt aangege ven. Twee rijen palen en dubbele afzetting met touw, alsmede enkele honderden balen stroo moeten renners en publiek tegen ongelukken beschermen. Het bestuur van Schelde gouwen doet een beroep op de toeschouwers om achter de af zetting te blijven. Verder wordt verzocht geen afval weg te werpen. Dat scheelt de vaste opruimingsploeg namelijk vele uren. Koetjes en voor Indonesië VLISSINGEN - Met ds. E. Hoogerwerf, gereformeerd predikant te Vlissingen, over koetjes en kalfjes praten bete kent beslist geen luchtig badi nerend gesprek over niemen dalletjes. Voor de bezoeker het weet is hij al midden in de pro blematiek van de Javaanse fa milies gegooid, die een nieuw bestaan trachten op te bouwen in Zuid-Sumatra. De Vlis- singse predikant heeft bijna zes jaar temidden van deze „transmigranten" gewerkt en weet dus heel goed, waar hij over praat. Hij heeft daar links en rechts gepreekt, cursussen gegeven samen met een arts) over gezinsplanning, meege werkt aan de opboilw van kerkelijke gemeenten en met een landbouwingenieur zich ingezet voor de ontwikkeling van de dessa-samenleving (community development). Allemaal geen koetjes en kalfjes om over te praten. En toch is in Vlissingen het laatste half jaar zijn naam verbonden geraakt aan deze, vooral voor een agrarische samenleving, zo nuttige dieren. Het afgelopen jaar staken n.l. de hervormde en gereformeerde diakenen in Vlissingen de koppen bij el kaar en startten met een actie voor het werelddiakonaat. Zij konden die actie heel gericht gaan voeren, want inmiddels had ds. Hoogerwerf een tast baar doel voor hen aangedra gen, waarbij de contacten al aanwezig waren. Hulp aan Ja vaanse transmigranten in de vorm van extra financiën voor het leen- en kredietfonds van hun kerk, de Christelijke Kerk van Zuid-Sumatra. Een kerk, die samengesmolten is uit de christelijke kerken van Midden- en Oost-Java, respec tievelijk voortgekomen uit het gereformeerde en hervormde zendingswerk. Ook hier dus een samengaan van hervormd en gereformeerd, iets wat in Vlissingen nog eens extra aan sprak. Het kredietfonds ver leent renteloze voorschotten aan transmigranten om een koe of een transportfiets te ko pen. De koeien worden voor namelijk gebruikt als trekdier voor ploeg of kar, terwijl de fietsen het middel zijn om de landbouwprodukten te ver voeren. Meer geld betekent dus meer koeien, die weer kalveren kunnen krijgen èn meer fiet sen. Het idee om de actie „Koe tjes en kalfjes" te noemen werd geboren toen de werkgroep tegen een grossier aanliep, die zeer voordelig een partij blauw porseleinen koetjes (en kalfjes) kon leveren. De gemeenteleden werden aangespoord om zo veel mogelijk van deze ko- misch uitziende koetjes te be stellen en zo werd een aardig basisbedrag binnengehaald. Ds. Hoogerwerf: „Als ik deze geinige koetjes binnenkort tij dens mijn reis naar Indonesië laat zien, dan weet ik nu al, dat ze er daar niets van zullen be grijpen. Een koe is daar een koe, die heeft geen lachende snuit". Maar de grote slag werd toch wel enkele weken geleden geslagen, toen een groot aantal leden van gere formeerde en hervormde kerk zich hebben ingezet voor een goed opgezette bazaar in het Open Hof. Batig saldo: onge veer dertigduizend gulden. Gevoegd bij de twaalfduizend, die al verzameld zijn, hoeft de Vlissingse predikant niet met lege handen in Zuid-Sumatra aan te komen, wanneer hij één dezer dagen op rondreis door Indonesië ook een bezoek aan zijn oude gebied zal brengen. Toevallig kreeg de heer Ho- gerwerf de kans geboden om als leider van een reis naar In donesië mee te gaan. De laatste dagen van de rondreis zal hij kunnen doorbrengen in Zuid- Sumatra om te zien of er sinds zijn vertrek eind 1973 veel ver anderd is en om oude contac ten weer te verstevigen. Om gezondheidsredenen was hij destijds genoodzaakt eerder, voordat de afgesproken acht jaar om waren, af te zwaaien. Veel langer dan acht jaar had hij er ook niet willen blijven. „Je moet met al dit werk in ontwikkelingsgebie den oppassen, dat je geen meerderwaardigheidsgevoel krijgt. De mensen raken zo gauw geneigd om maar aan te nemen, dat jij het wel goed zal kunnen of het wel zal regelen. Daarbij had ik ook nogal moeite met de typische Ja- vaaane beleefdheid, waarbij ze je altijd gelijk zullen geven". Terug naar Holland, na zes jaar ontwikkelingswerk, was het kerkelijk leven hier, in de geijkte hokjes, wat be nauwend. Vlissingen trok hem nog het meest, omdat hier al een zekere samenwerkings vorm tussen hervormd en gere formeerd op gang is gekomen. In Indonesië was, na de mislukte communistische coup in 1965, een grote overgang naar de christelijke kerk ge komen, gestimuleerd door de regering, die het christendom als de natuurlijke vijand van het communisme zag. De kerk op Java kon de toeloop niet verwerken en riep de hulp in van zes Nederlandse predikan ten. Ds. Hoogerwerf werd, als een van hen, na een kort ver blijf op Java overgeplaatst naar de Javaanse gemeen schappen op Zuid-Sumatra. „Al in 1904 was het koloniaal bestuur hier begon nen met een project van trans migranten om de overbevol king van Java wat te verlich ten. Nu is de zuidelijke provin cie Lampong, met drie miljoen inwoners, voor 75% Javaans. Het gaat hier om spontane en door de regering geleide pro jecten. De laatste zijn meestal beter af dan de eerste, die vaak alang-alang (wild gras) of oer woud toegewezen krijgen". De kerk doet in dit gebied wat zij kan. Een speciale sociaal- economische commissie, o.l.v. de Javaanse landbouwinge nieur Gunarto, geeft voortdu rend adviezen aan de landver huizers hoe zij zo goed moge lijk gebruik kunnen maken van hun nieuwe grond. Voor velen zijn de levensomstandigheden nog uiterst minimaal en de nieuwkomers kunnen de hulp van hun kerk goed gebruiken. Toch kon ds. Hoogerwerf wel eens moedeloos worden als hij het totale gemis aan een goede management zag. Vooral de Javaan heeft hier niet veel ge voel en begrip voor. De irriga tiekanalen, die nog uit de Ne derlandse tijd stammen, zijn b.v. dertig jaar lang volkomen verwaarloosd. „Het is heus geen sprookje, dat de oudere Indonesiërs het nog hebben over „de goede oude tijd". Maar al hadden ze het vroeger stukken beter, toch hoor je nooit iemand zeggen, dat hij de Nederlanders weer terug wil hebben". Het „Koetjes en kalfjes" pro ject loopt intussen nog tot de zomer door. Mensen, die nog graag wat willen bijdragen, kunnen altijd terecht bij de Alg. Bank Nederland te Vlis singen, 51.0830.676 t.n.v. „Koetjes en kalfjes", giro nummer bank 185283. VLISSINGEN - Santjes en „doods santjes" of wel devotie- en bidprentjes zijn tot en met 5 juni dagelijks te be zichtigen in het Stedelijk mu seum aan het Bellamypark. De dienst verspreiding Rijkscol lecties uit Den haag heeft uit de verzamelingen in het Bis schoppelijk Museum in Haar lem en de Universiteitsbibliot heek in Nijmegen een fraaie tentoonstelling samengesteld, die de ronde doet langs ver schillende musea in Neder land. Voor wie deze prentjes van vroeger kent, zal deze tentoon stelling een nostalgisch her kennen van het verleden zijn. Voor de andere bezoekers is het curieus deze mengeling van kunst en kitsch door de eeuwen heen te bekijken. De oudste prentjes dateren van ongeveer begin 17e eeuw en de jongste werden niet zo heel lang gele den nog verkocht in de winkels met „religieuze artikelen". Vooral tussen de vroegere devotieprentjes zitten soms juweeltjes van miniaturen. Het zijn meestal voorstellingen van Christus of van heiligen, bij belse taferelen, religieuze sym bolen, afgedrukt op klein for maat papier of perkament. Deze afbeeldingen waren makkelijk op te bergen in een gebedenboek en konden op reis worden meegenomen. Pas rond het midden van de vorige eeuw werd het gewoonte om bid- of doodsprentjes bij een begrafenis uit te delen. Met de ontwikkeling van de fotografie werden ook allengs meer foto's gebruikt van de overledenen om samen met een toepasse lijke tekst het prentje op te sie- Daamaast bleven ook de prentjes met de „kerkhofsym boliek" en andere lugubere voorstellingen bestaan. Wie zelf geen kunstzinnige ideeën had, bleef aangewezen op de wansmaak van het „stalen- boek" van de begrafenisonder nemer. Een heel instructieve toe lichting op de tentoonstelling is het boek van de heerJ.A.J.M. Verspaandonk Het Hemels Prentenboek". Deze uitgave waarin de meeste afbeeldingen van de expositie weer zijn terug te vinden, is a f 25,- ver krijgbaar in het museum. gedipl. s.v.o. Korenbloemlaan 28 Vllsalngen tel. 14163 smr-unwissEUHG Van 19 tot en met 22 mei aanstaande zullen een aantal sportlieden uit de Scheldestad op Duits grondgebied vertoe ven. Dit gebeurt in het kader van de sport-uitwisseling Vlis singen - Neunkirchen, die, in 1959 gestart, nu voor de tiende keer plaatsvindt. 375 Deelne mers (onder wie ongeveer dertig supporters) vertrekken donderdagmorgen met zeven bussen uit Vlissingen en Sou burg. Zij vertegenwoordigen zestien takken van sport, te weten: atletiek, basketbal, badminton, biljarten, handbal, handboogschieten, judo, kara te, modelvliegen, paardrijden, schaken, tafeltennis, turnen, voetbal, zwemmen en zwem mend redden. Per tak van sport worden bij winst twee punten toegekend. Het zal niet mee vallen voor de Zeeuwen om als totale winnaars uit de bus te komen; de tegenstand is over het algemeen erg sterk. In het Duitse Nieuwerkerk worden de sportmensen ondergebracht bij gastgezinnen. WANDELSPORT Honderden wandelaars zul len weer deelnemen aan de avondvierdaagse, die wordt gehouden op 23, 24, 25 en 26 mei aanstaande in de omge ving van Vlissingen. Dit eve nement wordt nu voor de ze ventiende keer georganiseerd door de VSV De Vrolijke Tip pelaars te Vlissingen, onder auspiciën van de KNBVLO. Vorig jaar waren er ongeveer 1850 deelnemers een record. Dit jaar hopen de organisators op meer dan 2.000 inschrijvin gen. Men kan, vier avonden achtereen, vijf, tien of vijftien kilometer lopen. Er kan wor den deelgenomen in groeps verband of individueel. Voor de deelnemende groepen zor gen wandelsport- gymnastiek- en andere verenigingen, scho len, de brandweer en de mari ne. Het parkoers dat wordt ge lopen is elke avond verschil lend; de langste routes gaan tot Ritthem en Koudekerke. Start- en inschrijfplaats is het clubhuis van Zeeland Sport. Men vertrekt de eerste drie avonden om 18.30 uur. Op de vierde avond start de vijf kilo meter on 18.30 uur, de tien ki lometer om 18.00 uur en de vijftien kilometer om 17.30 uur. Op de laatste avond verza melen de wandelaars zich na hun tocht op het Stadhuisplein en marcheren vervolgens met begeleiding van twee drum bands (V.T.V. en Oranje Nas sau) naar het clubhuis van Zee land Sport, waar de medailles worden uitgereikt. De kosten van deelname zijn 3,50 per persoon. Inlichtingen: 01184- 63845. MOTORSPORT lof Nleuwlaadrlt) Er zijn weer fraaie prijzen te winnen door automobilisten die meedoen aan de jaarlijkse Niewlandrit op Hemelvaarts dag. Deze puzzelrit, die wordt georganiseerd door de MAC De Zeeuwen te Middelburg, wordt dit jaar voor de vierde maal verreden. De start- en finish- plaats is het Dorpshuis te Nieuw- en St. Joosland, waar men zich, tussen 14.00 en 15.00 uur ook kan inschrijven. Men kan deelnemen in de klassen ervaren of onervaren rijders. De route, die is uitgezet door Bert Oostwal, voert langs de Zuidbevelandse binnenwegen. HOCKEY Op Hemelvaartsdag houdt de MHC Vlissingen haar jaar lijkse familietoernooi. Aan dit toernnoi, dat voor de elfde keer wordt georganiseerd, kunnen alleen deelnemen clubleden en hun verwanten, oud en jong. Er wordt gestreden om twee wis- selprijzen: een beker en een poedelprijs, de rode lantaarn. De elftallen worden samenge steld uit enkele families. Er zijn zelfs twwe teams, die ge vormd worden door de leden van één familie. De „sterken" zijn wel zo sportief ervoor te zorgen, dat ook de „zwakken" aan de bal kunnen komen. In de pauze tussen de middag krijgen de allerkleinsten, die nog nooit een stick hebben vastgehouden, hun kans. Een hoogtepunt, zowel voor de mini-mini's als voor hun ou ders. De dag wordt besloten met een gezamenlijke saté maaltijd. VOETBAL De C-junioren, D-pupillen en E-pupillen kunnen zater dag 21 mei hun krachten meten op het jaarlijkse „Pa van Hijf- tentoernooi" van de SV Wal cheren. De organisators wil den hun jeugd laten kennis maken met andere tegenstan ders dan die uit de competitie en zijn daarom blij met de in schrijving van Breskens. De 26 deelnemende teams spelen een halve competitie tegen de elf tallen uit hun poule. In elke klasse zijn twee poules. Er zijn zes fraaie bekers beschikbaar voor de poule-kampioenen. Ook de als tweede, derde, vierde of vijfde geëindigde teams gaan niet met lege han den naar huis. Ingeschreven hebben: Breskens, Middel burg, RCS uit Souburg, GPC uit Vlissingen, VC Koudeker ke, De Meeuwen uit Zoute- land, Kloetinge en Walcheren uit Vlissingen. De wedstrijden worden gehouden op drie vel den van het sportcomplex Bo- nedijke en beginnen om 10.30 uur. De prijsuitreiking is om 16.30 uur. VOETBAL Op een hoofdveld aan de Iris laan in Vlissingen wordt za terdag 21 mei aanstaande een uiterst belangwekkende wed strijd gespeeld: het Zeeuws elf tal tegen de FC Den Haag. De ontmoeting is te meer in teressant, omdat de FC Den Haag twee jaar geleden met 4-2 van de Zeeuwse selectie verloor. Deze nederlaag zit de Hagenaars nog steeds zo dwars, dat zij erop gebrand zijn revanche te nemen. Mocht onderschatting destijds een rol hebben gespeeld, nu kan die factor vrijwel worden uitgeslo ten. De Zeeuwse selectie bestaat naar alle waarschijnlijkheid uit: Coen Pruijssers (Amemui- den), Paul Telussa (Jong Am- bon), Ivo Wouters (Koewacht), Wim Dekker, Simon Harinck, Kees van der Sluis en Hennie Wijs (Middelburg), Eugene Lauret, Maarten van der Staal en Jan Rietdijk (Temeuzen), Leo van Ast (Yerseke), Adrie Koster (Zierikzee), Ronnie Schrier (Krabbendijke) en Frank Deij, Eugene Fagg, Hans de Roover en Wim de Waal (Vlissingen), Jo de Waal uit Souburg traint en coacht het team. Verzorger is Ton Sheilds, die deze functie bin nenkort gaat vervullen bij Vlissingen 1. De selectie speelt vanavond een oefenpartij in Hoek tegen het Belgische Eek- lo. Op 27 mei aanstaande komt hetzelfde elftal uit tegen Feye- noord, in Goes. Voor de Haagse club treden enkele oude bekenden aan, zoals Aad Mansveld, Ton Thie, ex-Feyenoorder Lex Schoen maker, Leen Swanenburg, Martin Jol, Leo de Caluwé. De scheidsrechter is Kees de Bruin uit Rotterdam; hij wordt bijgestaan door Krijn Wiele- maker uit Vlissingen en Piet Bernaards uit Middelburg. Voor de organisatie van dit voetbalgebeuren tekent de KNVB, afdeling Zeeland. Gastvrouw is de VC Vlissin gen. Grappig is wel dat Piet Koster, die twee jaar geleden als scheidsrechter twee penal ty's tegen Den Haag toekende, nu deze ploeg verwelkomt in zijn functie als voorzitter van Vlissingen. Toegangsbewijzen zijn ver krijgbaar in het clubgebouw van VC Vlissingen en bij het bondsbureau van de KNVB te Middelburg. Een overdekte zitplaats kost vijf gulden, een onoverdekte vier gulden, een staanplaats kost drie gulden. Bejaarden en kinderen betalen twee gulden. Men kan vanaf 18 uur op het terrein terecht. Deze wedstrijd is mogelijk gemaakt door: Pim's Juweliers uit Vlissingen, Schinkel Ver zekeringen uit Souburg, Auto Poppe uit Vlissingen, firma Konraad uit Vlissingen, de Zeeuwse Nutsspaarbank en Stegink Aannemersbedrijf. De wedstrijd begint om 19.30 uur. Voor de vijftiende keer or ganiseert de voetbalvereniging De Meeuwen uit Zoutelande haar jaarlijkse Valkenisse- toernooi, op 19 mei aanstaan de. De organisators streven naar een groot en sterk bezet toernooi en maken daarom met vreugde gewag van de deel name van enkele sterke ploe gen. Er doen dit jaar voor het eerst ook betaalde voetballers mee. De deelnemende teams zijn ingedeeld in twee poules van vijf. In poule A spelen: de be taalde jeugd van NAC, RKTVV uit Tilburg, (eerst klas zonda- ga»ateurs), Vlissingen, RCS uit Souburg en De Meeuwen; in poule B: de betaalde jeugd van Willem II, Middelburg, Arnemuiden, Breskens en Goes. Elk elftal speelt vier wedstrijden (een halve compe titie) van tweemaal vijftien minuten. De wedstrijden worden ge houden op het sportpark De Hooghe Hilt te Zoutelande en vangen aan om 9.00 uur. Om 15.00 uur beginnen de finale wedstrijden om de onderste plaatsen en om 15.35 uur die om de hogere plaatsen. Om 16.15 uur is de finalwedstrijd tussen de poulekampioenen. De prijsuitreiking vindt plaats om 17.15 uur door burgemeester Francke van Valkenisse. De eerste prijs be staat uit een wisselbeker /an de gemeente Valkenisse (mo menteel in bezit van Vlissin gen) en twaalf shirts. De tweede prijs is een wisselDe- ker, beschikbaar gesteld door café Royal te Zoutelande (in bezit van De Meeuwen) plus een wedstrijdbal. De derde prijs is een wisselbeker van hotel Kurhaus te Zoutelande, die wordt verdedigd door RKTW en de vierde prijs een wisselbeker van de Sandeman Bar te Zoutelande, nu nog in handen van Breskens. De wed strijdleiding berust bij drie KNVB-scheidsrechters, t. w. de heren J. Melis uit Zoutelande, P. W. Harinck uit 's-Heer Hendrikskinderen en J. Mon- deel uit Middelburg. L l

Scheldebode | 1977 | | pagina 9