Hf} XV1 RODE KRUIS START VOLGENDE WEEK JAARLIJKSE COLLECTE Lutemgroep neemt clubhuis in gebruik Showgroep Vlissingen heeft eigen drumband jo èt foo rm if „STRAKS GREVELINGEN EN OOSTERSCHELDE LEEGGEVIST" Donderdag start Zeeuwse driedaagse Circus Renz Er wacht u een Volvo343 voor, een proefrit moerman 420 3,15 Voordeel; 105 WEGENKAARTEN REISGIDSEN KAMPINGGIDSEN DE IrlllhJJri kwartje korting? JAMIN Verstoord milieu Morgenavond woens dag 18 mei, om 19.30 uur, wordt in het Wol- tershuis aan de Hoge- weg in Vlissingen een bijeenkomst gehouden van Amnesty Internatio nal, de vereniging die zich beijvert voor de vrije meningsuiting in de we reld. Deze avond zal er informatie worden gege ven en gesproken wor den over activiteiten in Vlissingen. ^^Dauwtrappen voor jong en oud op Hemel vaartsdag. Donderdag 19 mei moet iedereen, die hieraan mee wil doen om 6.00 uur verzamelen in het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissin gen. Hier ontvangt men een routekaartje. In de loop van de ochtend ein digt de wandeling weer bij het Woltershuis, waar gratis soep aanwezig is. De deelnemersprijs be draagt 1,-. De soos Young Peop le" in „Het Buut aan de Beatrixlaan in Vlissingen vraagt een aantal me dewerkers om de voort gang van de soos te ga randeren. „Young Peop le" is iedere woensdag en zaterdagavond geopend voor jongeren in de leeftijd van 13 t/m 16 jaar. Er is vooral be hoefte aan een disc- jockey. Leeftijd van de medewerkers moet boven de 18 jaar liggen. Aanmelding is mogelijk bij Het Buut aan de Beat rixlaan 2. In de Grote Kerk van Veere worden zaterdag 4 juni om 15.30 uur de Visser Neerlandia- prijzen 1976 uitgereikt. De plechtigheid wordt georganiseerd door het Algemeen Nederlands Verbond. De Filippijnse yogi Ac. Maetreya Brc. komt vanavond, 17 mei, om 19.30 uur een lezing geven in Hotel Suisse, Markt 55. Hij gaat praten over yoga en meditatie „Verandering begint bij jezelf". Bij voldoende be langstelling zal ook in Middelburg een cursus van start gaan over Hatha yoga, groepsme- ditatie en filosofie. VOLVO Automobielbedrijf Van Fraassën B.V. VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT Telefonische Hulpdienst langer open Pindarotsjes 2 pakken Aardbei- vanille-ijs 1 literpak Roomboter koeken pak 145 loo Z O -^IIHCIALE bÏbl> o qoQÓrrr ^0 de scheldebode Voor naar: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN -01184-12733 Dit jaar 59.000 kilo platvis uit Oosterschelde naar Grevelingen GOES - Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt er ten behoeve van de sportvisser een grote hoeveelheid platvis uit de Oosterschelde in de Grevelingen uitgezet. Vorig jaar ging het om een hoeveelheid van 52.000 kilo schol, bot en schar, dit jaar wordt het 59.000 kilo. „Dat wil zeggen dat er in de Grevelingen in totaal 900.000 tot een miljoen vissen worden losgelaten die zich niet meer kun nen voortplanten. Als je nagaat dat één vis in de Ooster schelde ontelbare nakomelingen kan krijgen, dan is het duidelijk dat zo'n hoeveelheid een verlies betekent voor de Oosterschelde. Als we hiermee doorgaan is straks zowel de Oosterschelde als de Grevelingen leeggevist", meent Piet Luykx, voorzitter van de Commissie Oosterschelde, een tak van de overkoepelende sportvissersorganisatie: de Deltafederatie. Deze commissie heeft als taak wantoe standen op de Oosterschelde te signaleren. De opdracht tot het uitzetten van de vis is uitgegaan van het bestuur van de Deltafederatie. De visstand in de Grevelin gen blijkt namelijk niet op het peil van het jaar van de afslui ting te blijven staan. Van de vier miljoen vissen die er toen rondzwommen was er vorig jaar minder dan de helft (an derhalf miljoen) over. Piet Luykx: „De tijd dat er grote hoeveelheden vis voorkwamen is wel voorbij. De Ooster schelde kan nog wel wat heb ben, maar ook daar wordt een grote aanslag op gepleegd door sport- en beroepsvisserij. En als je nu ziet hoe snel de Greve lingen leeggevist kan worden, dan hou je je hart vast voor de Oosterschelde". De Ooster- scheldecommissie hoopt dan ook dat het experiment dit jaar stopgezet wordt. Niet omdat ze hun collega-sportvissers in de Grevelingen iets misgunnen, maar omdat niemand gebaat is bij twee visarme wateren. Het merendeel van de bij de Deltafederatie aangesloten sportvissers vist in de Ooster schelde. Hier worden ook op één na alle concoursen van de Deltafederatie gehouden. Luykx meent daarom dat vi- suitzettingen in de komende jaren voor het bestuur van de Delta federdtie geen haalbare kaart zal zijn. „De Oosterscheldecommis- sie was vorig jaar niet op de hoogte van de beslissingen van het bestuur en ook dit jaar zijn we er niet in gekend. Terwijl het voor de Oosterschelde toch een belangrijke beslissing is. Om dergelijke kortsluitingen in de toekomst te vermijden heeft de commissie nu voorge steld om twee leden van het be stuur van de Deltafederatie in de Oostersckeldecommissie op te nemen. Dan weten we ten minste van elkaar wat we doen. Als dit niet gebeurt dan treden we af", aldus Piet Luykx. De platvis kan zich in de Grevelingen niet voortplanten. De aard van het beestje is na melijk om in de paartijd naar buiten te trekken, het zeegat uit. Dat kan in de Grevelingen niet. Het gevolg is dat de vis zich voor de Brouwersdam in groten getale ophoopt en door sportvissers ook in groten ge tale naar boven gehaald wordt. J. Stroo zit in het bestuur van de Deltafederatie. „We hopen dat we van uitzetting af zijn als de sluizen in de Brouwersdam klaar zijn en er een zoute doorstroming ontstaat. De kans dat de vis zich dan wel wil voortplanten is in elk geval groter". Stroo zegt dat er deze winter al 50.000 kilo vis is uitgezet. De overige 9.000 kilo volgt in de loop van het voorjaar. Daarna wordt dan beslist of er volgend jaar opnieuw vis uitgezet moet worden of niet. Door de visserij-inspectie worden onderzoekingen ge daan om na te gaan hoe de vis zich in de Grevelingen houdt. Een onderzoek, waarbij de vis binnen een afgezet gedeelte uitgezet werd, mislukte: de vis zag kans eruit te ontsnappen. Bij een ander onderzoek wer den vorig jaar tweeduizend gemerkte vissen uitgezet. De teruggemelde vis werd beke ken op conditie en groei. Visserij-inspecteur Brouwer: „Over de groei kan nog niet zo veel gezegd worden, daarvoor is de periode nog te kort". Stroo: „Tot nu toe zijn er onge veer vierhonderd vissen terug gemeld. Al is de tijd tussen uit zetten en vangen misschien kort, er is wel degelijk uit op te maken dat de vis goed groeit". MIDDELBURG - Onder het motto „Uw hulp is nodig over de hele wereld" start het Rode Kruis maandag 23 mei een actie om ook dit jaar weer aan de nodige gelden voor haar werk te kunnen komen. De actie duurt tot en met zaterdag 4 juni. Vorig jaar haalde het Rode Kruis 7,1 miljoen gulden op en om alleen al de inflatie bij te houden moet er dit jaar tegen de 8 miljoen binnen komen. Kringsecretaris in Zeeland J.J. Marteijn: „In Zeeland hebben we vorig jaar 226.000 gulden ingezameld. We hopen dit jaar op zo'n 250.000 uit te komen. De helft van het bedrag dat we hier ophalen komt ook aan Zeeland ten goede". Het Rode Kruis is aanwezig bij evene menten als wielerronden, mo to rcrosses en dergelijke en heeft posten bij recreatiecen tra. Ook worden bloedplasma-campagnes georganiseerd en kunnen langdurig zieke of gehandi capte mensen een weekje via het Rode Kruis op vakantie. Vorig jaar waren dat in Zee land 142 mensen. Al deze activiteiten moeten betaald worden uit de op brengst van de collecten, want het Rode Kruis krijgt geen sub sidie. Als internationale hulp verleningsorganisaties wil zij ook geen subsidies aannemen, omdat dat de hulp zou kunnen bemoeilijken. Marteijn: „Wij willen onze neutraliteit niet in gevaar brengen door geld van een of andere regering aan te nemen. Het Rode Kruis wil overal hulp kunnen bieden waar dat nodig is, of dat nu Zuid-Afrika, Ier land of Libanon is. Dat we daardoor een vertrouwenspo sitie hebben kunnen opbou wen, blijkt wel uit het feit dat het Rode Kruis als enige orga nisatie nog iets heeft kunnen uitrichten bij de slag om het kamp Tel Al Zaatar in Liba non. Het Rode Kruis heeft toen nog kans gezien vijfhonderd Palestijnen uit het door Crhis- tenen belegerde kamp te eva cueren". Aan acties zoals deze en aan rampen zoals de aard beving vorig jaar in Turkije wordt de andere helft van de opbrengst van de collecte be steed. Het Rode Kruis treedt alleen op als het land zelf de gevolgen van een ramp niet kan opvan gen. Het internationale Rode Kruis heeft de middelen en de mensen om bij een ramp goed werk te kunnen doen. De uit eindelijke bedoeling is dat elk land zich zelf bij een dergelijke situatie zal kunnen helpen. Het Rode Kruis, dat overi gens iets anders is als de kruis verenigingen (zij werken al leen plaatselijk), kan nog col lectanten voor de actie gebrui ken. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden bij het Provinciale buro in Middelburg, Damplein 23, tel. 01180-13608. MIDDELBURG - Deze maand trekken de waterpadvindsters en kabouters van de Lutemgroep weer in hun clubhuis aan het Seisbolwerk in Middelburg. Door een nog steeds onbekende oorzaak werd het onderkomen in 1974 door brand verwoest. Na een grondige verbouwing heeft de aannemer het clubhuis eind april opgeleverd en de Lutemgroep is nu bezig alles verder in te richten. In het najaar wordt het gebouw pas officieel in gebruik genomen. Vijftig meisjes in de leeftijd van zeven tot zestien jaar zijn lid van de Lutem groep, als kabouter of als waterpadvindster. Het clubgebouw wordt gebruikt voor op komsten en trainingen. De groep heeft zich na het afbranden van het clubgebouw bijna driejaar moeten behelpen in een noodonderkomen. Het vernieuwde clubhuis wordt op een toepasselijk tijdstip in gebruik genomende Lutemgroep bestaat namelijk dit jaar precies zestig jaar. 30B!CXX3SXXXXSXXXXXXXX%XXSXXSXXX%SeXSeSXXXXXXSXXXXXXXSeXXXXXXXSXXSXSXX!SXS9 WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt Tel. 01184-19910. AV 226 Servicepunten te Vlissingen en Middelburg. Showroom: Pres Rooseveltlaan 768. Vlissingen. tel. 01184-16679, b.g.g. 01185-1900 KRUININGEN - Minstens 193 wandelaars starten voor de veertiende Zeeuwse Drie daagse. De deelnemers komen uit Nederland, België, Noorwe gen, Engeland en Duitsland. De driedaagse start bij het Dorpshuis in Kruiningen. Be langstellenden kunnen in schrijven voor dertig, veertig of vijftig kilometer per dag. Mensen die drie dagen lopen te veel van het goede vinden, kunnen ook voor een dag mee doen. De starttijd is ook voor hen om acht uur bij het Dorps huis. De driedaagse wordt zater dag 21 mei besloten met een ontspanningsavond in het Dorpshuis. Op donderdag 19 mei wor den in Kruiningen ook weer de Internationale Luctor et Emergo Wandeltochten ge houden. Dat is dit jaar voor de 2be maal. Er kan gewandeld wor den over afstanden van 5, 10, 15 en 25 kilometer. Voor alle afstanden wordt om een uur 's middags gestart voor het Dorpshuis. Wandelaars kun nen daar vanaf elf uur in schrijven. Iedereen die de af stand uitloopt krijgt een me daille VLISSINGEN - Het majorettenpeloton Showgroep Vlissingen kan binnenkort gaan optreden met een eigen drumband. Op 12 mei werd de band opgericht, de instrumenten zijn al besteld. Met majoretten en bandleden samen heeft de Showgroep Vlissingen nu honderd twee leden. Sinds de oprichting nu één jaar geleden heeft de Showgroep optre dens achter de rug in België, Frankrijk en verschillende Nederlandse plaatsen. De majorettengroep treedt vooral op in tehuizen als Ter Boede, Ter Reede en Vijvervreugd. In september zal de Showgroep Vlissingen met verschillende andere Nederlandse majo- rettengroepen in het Scheldekwartier in Vlissingen optreden. Het is voor de eerste maal dat een dergelijk concours in Vlissingen gehouden zal worden. Op het ogenblik kampt de Showgroep met ruimteproblemen. Tot nu toe werd er geoefend in een lege winkelruimte, maar de majoretten zijn daar niet langer welkom. De Showgroep Vlissingen is nu naarstig aan 't speuren naar een andere oefenruimte. w «- VORSTSTRAAT 27 f~\ GOES TELOIIOO 14683 WAISTRAAT 94 VLISSINGEN TEL.OII84 12597 VLISSINGEN - Het Neder lands Circus Renz komt met zijn bontgekleurde circustent naar Vlissingen om het publiek te laten genieten van een ge heel nieuwe wervelende cir cusshow. Het circus bevindt zich in Vlissingen aan de Gildeweg- Noord op woensdag 18 en donderdag 19 mei om drie uur en om zeven uur en in Breskens op het Oranjeplein op vrijdag 20 mei om 4.15 uur en 19.30 uur. MIDDELBURG - Doordat een nieuwe groep van acht vrijwillige medewerkers de Te lefonische Hulpdienst Zeeland is komen versterken, is het mo gelijk geworden de bereik baarheid van de dienst te ver groten. Voortaan kan iedere avond, ook in de weekends, tussen 19 en 01 uur gebeld worden onder nummer 01180-15551. Een bereikbaarheid van 12 uur lang zou zelfs tot de moge lijkheden ljehoren, als de va kantieperiode niet voor de deur stond. Volgens verwach tingen zal de dienst in decem ber van dit jaar 24 uur lang be reikbaar kunnen zijn. Nog steeds kan de THD vrijwilli gers gebruiken. Kandidaten worden geselecteerd en na toe lating getraind voor het werk. Opgave is mogelijk iedere avond tussen 19 en 01 uur bij bovenstaand telefoonnummer. Nul duur **l hrvrkfk.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1