INSPRAAK ALS MIDDEL OM DEMOCRATIE BETER TE LATEN WERKEN de schéldebode j« èt nu Reacties mogelijk tot 5 mei Plan Plein Vier Winden DE PROFETIEËN VAN DE HOPI-INDIANEN deklapb Win Moeders mooiste hartewens! JAM IN moerman LEZING IN MIDGARD Zaterdag fietstocht Walcheren ZVU-fïlm VMZ maakt bezwaar tegen inkrimping groenzone Dodenherdenking in Vlissingen RENTON SNELSERVICE °SS^uddin9^ 5» £i( reisgidsen wegenkaarten kampinggidsen ANWB-gidsen DE Interesse Hoe? Editie Vlissïngen Editie Middelburg* Inspraak op inspraaknota VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT Nieuw! GRATIS HOPI -INDIAAN TE GAST BIJ MIDGARD 75 ct voordeel op250gr bonbons MS de scheldebode Voor: naar: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN -01184-12733 27e JAARGANG NO. 17 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 27 APRIL 1977 Commissie maakte nota over inspraak MIDDELBURG - Het ontstaan van de verzorgingsstaat heeft een groeiende bureaucratie en daarmee een groeiende ondoorzichtigheid van bestyur met zich meege bracht. Het contact tussen bestuur en burgers is slechter geworden en heeft de laatste jaren nogal eens tot conflic ten aanleiding gegeven. In Middelburg bijv. heeft het ver keersplan veel mensen tot actie doen overgaan. Deze con flicten zijn in de moderne maatschappij een verschijnsel, dat helemaal niet erg hoeft te zijn. Als de burger namelijk via een goed opgezette inspraakregeling macht krijgt, te genover de macht van bijv. een gemeentebestuur, dan zul len de burgers en ook het bestuur daar wel bij varen. Inspraakprocedures kunnen zo, als ze goed zijn opgezet, een hulpmiddel zijn om uit de crisis van de parlementaire democratie te komen. Tot deze conclusie komt de een jaar geleden door B. en W. van Middelburg ingestelde commissie inspraak in haar ontwerpnota over inspraak. De commissie telt zes leden, waarvan er drie de gemeente en drie de welzijnsraad verte genwoordigen. In de nota be handelt de commissie de in spraakprocedures welke naar haar mening het beste gevolgd kunnen worden. Het gaat daarbij voornamelijk om in spraak bij zaken van ruimte lijke ordening, al worden er ook andere onderwerpen, die zich voor inspraak lenen, be handeld. De commissie meent dat in spraak nodig is omdat burgers die direct bij plannen van een bestuur betrokken zijn het recht hebben vroegtijdig bij die voorbereiding te worden betrokken. Het bestuur is dan al vroeg op de hoogte van ideeën en plannen die onder de bevolking leven en kan haar beleid erop afstemmen. Een bijkomend voordeel kan zijn dat er een beter plan uit de bus komt. De onder de bevol- kingaanwezige deskundigheid kan bij inspraak namelijk ten gunste van het plan gebruikt worden. Wanneer groepen mensen zich met de plannen van de overheid gaan bezighouden zullen zij steeds meer te weten komen over hoe er gewerkt wordt, welke weg bijv. een be stemmingsplan volgt voordat het uitgevoerd wordt, enz. De kennis van zaken en interesse op politiek gebied wordt gro ter, iets dat de commissie min stens even belangrijk vindt als de inspraak op zich. Bewust wording is het begin van de weg tot het overwinnen van de crisis van de parlementaire democratie. Bij de parlemen taire democratie wordt er van uitgegaan dat de mensen een redelijke interesse hebben in en kennis van zaken over din gen die in het overheidsbeleid aan de orde komen. Op basis daarvan worden ook parle mentsleden en gemeenteraads leden als vertegenwoordigers gekozen. Als deze kennis en in teresse niet meer bestaan, komt ook de democratie als staatsvorm op drijfzand te staan. De commissie is van mening dat elke inspraakprocedure staat of valt met openheid en openbaarheid. Openbaarheid is wettelijk geregeld. De open baarheid van gemeenteraads vergaderingen is al sinds 1851 in de gemeentewet geregeld. Openheid is moeilijker te reali seren, dat is een kwestie van mentaliteit. „Hier wordt een beroep gedaan op de goede wil van zowel de gemeentebe stuurders als het ambtenaren korps om de groeiende wens van de bevolking naar een gro tere doorzichtigheid van het gemeentelijk gebeuren te ho noreren", aldus de ontwerpno ta. De commissie geeft in de nota een beschrijving van een inspraakprocedure, zoals die zou kunnen verlopen bij een bestemmingsplan voor een woongebied. Het begint in een zeer vroeg stadium met het voorlichten van de meest be trokken bewoners. Via adver tenties in verschillende kran ten, folders en affiches en zo mogelijk via een inspraak krant. Dit duurt een maand. In die tijd moet er bij zoveel mogelijk mensen voldoende in teresse gewekt zijn om aan de inspraakprocedure mee te doen. Deze fase wordt afgeslo ten met een bijeenkomst, waar de deelnemers een bepaald on derdeel van het plan onder de loep kunnen nemen, bijv. ver keer, speelgelegenheid, woon omgeving, enz. Dan begint de eigenlijke inspraakprocedure. Alle deelnemers moeten be schikken over alle informatie die er op dat ogenblik voor het bestemmingsplan is. Dit in formatiepakket wordt in de verschillende groepen bespro ken, waarna in een gezamen lijke vergadering alle wensen en ideeën naar voren worden gebracht. Eventueel kunnen ook deskundigen worden inge schakeld. De groepen maken allemaal een verslag, dat via een centraal punt naar alle groepen toegestuurd wordt. In een voltallige zitting worden de conclusies dan naast elkaar Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelie OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. gelegd. De resultaten worden vervolgens aan B. en W. ter kennis gebracht. B. en W. komen met een ant woord dat weer in de werk groepen besproken wordt. De verschillende alternatieven worden bekeken en de conclu sies gaan na een gezamenlijke vergadering naar burgemeester en wethouders. B. en W. nemen een besluit, waarbij vermeld moet worden welke voorstellen niet overge nomen zijn en waarom. Op basis van de resultaten die er tot nu toe bereikt zijn, worden er een of meerdere ontwerpbestemmingen ge maakt. Volgens de commissie zou het goed zijn als de ge meente in deze fase een discus sienota bestemmingsplan zou uitbrengen, waarin de ver schillende alternatieven op hun pro's en contra's bekeken zouden kunnen worden. De al ternatieven zouden via model len duidelijk gemaakt kunnen worden. De gemeente kan dan op een tentoonstelling de mo dellen nader toelichten. Met de toelichting in het hoofd en de inmiddels toegestuurde nota. kunnen de groepen weer aan het werk. De commissie meent dat het vooral nu van belang is dat zij deskundige hulp krijgt. Na een discussie over de verschillende mogelijkheden komen de groepen weer in voltallige zit ting bijeen. De resultaten gaan weer naar B. en W. Dan volgt de laatste fase. B. en W. nemen een besluit en het plah wordt ter visie gelegd. Het is mogelijk dat inspraakgroepen, op grond- van mogelijke ontwikkelingen, bij de raad een voorstel tot her ziening van het plan indienen. Als B. en W. voor de laatste maal hierover een besluit heb ben genomen, gaat het plan voor een definitieve uitspraak naar de gemeenteraad. Het lijkt een lange weg, maar de commissie meent dat als de in spraakprocedure een vast on derdeel wordt van de gehele planning er geen sprake hoeft te zijn van tijdverlies. Wil een inspraakprocedure slagen, dan zal voldoende geld beschikbaar gesteld moeten worden. De commissie meent dat zonder deze garantie geen enkele inspraakprocedure be gonnen kan worden. De nota is nog maar een ontwerp. Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk burgers en organisaties hierop reageren: dat kan zowel mondeling als schriftelijk. Schriftelijke reac ties kunnen tot 17 mei bij de commissie inspraak, machti gingsnummer 73 in Middel burg ingediend worden. Mon delinge reacties kunnen gege ven worden op een bijeen komst op woensdag 8 juni in het stadhuis. Aan de hand van de reacties wordt dan bekeken op welke onderdelen de ontwerpnota moet worden veranderd. Na de vakantie zal de definitieve nota aan B. en W. en de wel zijnsraad worden aangeboden. En volgt behandeling in de ge meenteraad. Van de in totaal zeshonderd exemplaren die er van de ontwerpnota gedrukt zijn, er den er een aantal ver zonden naar wijkverenigin- gen, woningbouwverenigin gen, vakcentrales, Zeeuwse Vrouwenraad, enz. Er zijn nog exemplaren te krijgen bij het bureau voorlichting van de gemeente Middelburg, gratis. w t- VOnSTSTBA AT 27 /"N GOES TEL.OIIOO 1*683 WALSTRA AT 94 VLISSINGEN TEL.OHB4 12597 WOONT U IN DIT GEBIED VrouwenpoWe-^ Oo^«apeile y ^bomDu'q So'oosherhe •Aagtekerke 'WeSIMpplle Gaspmge I O G-ioskerke ,s, Lau,ens M6''S*6'"P Middelburg Bq-.wke Co) ^ouieiande KouOekerke Nieuwiano. on <vl inncl Amemuidenl en Si Joovand Souburg „Vl.ssmgen* R Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910.' Middelburg - In het Cityt heater draait vanavond woensdag 27 april - om 20.00 uur de film "Alice doesn't live here anymore' van de regisseur Martin Scorsese. Hoofdrol speelster Ellen Burnstijn kreeg voor haar rol als Alice in 1975 een Oscar. Alice ontwikkelt zich in de film van een financieel afhan kelijke huisvrouw, die zich vrij passief gedraagt, tot een zelf standige vrouw, die haar eigen beslissingen neemt en duide lijke eisen stelt aan een nieuw op te bouwen relatie. Meer op de achtergrond speelt boven dien nog de moeder-zoonrela tie mee. VLISSINGEN - Nu de wo ningen aan het Plein Vier Win den in Vlissingen hun vol tooiing naderen, kan ook het onbebouwde gedeelte van het plein ingericht worden. B. en W. van Vlissingen hebben een plan gemaakt om het plein en ook de aangrenzende gedeel ten van het Groenewoud, Le pelstraat en Weteringstraat opnieuw in te richten. Plein Vier Winden heeft in 't plan een verkeersbestemming gekregen; er komen elf par keerplaatsen. Het plein zal worden bestraat met natuur steenkeien, waarbij de par keervakken zo onopvallend mogelijk zullen worden aan gegeven. Het parkeren buiten de aangegeven vakken wordt onmogelijk gemaakt door sta len anti-parkeerpaaltjes met een rood-bruine kleur. Aan de kant van de in aan bouw zijnde woningen is een loopstraat gedacht van een meter dertig breed. Aan de er tegenover liggende zijde wordt een rijweg aangelegd. B. en W. willen het plein verfraaien door er negen leilinden te plan ten en vier gietijzeren lan taarns te plaatsen. Het Groe newoud en de Weteringstraat krijgen een ruim drie meter brede rijbaan. Om het parke ren langs de rijbaan te voor komen, wordt eraan gedacht ook hier anti-parkeerpaaltjes neer te zetten. De kosten van het totale re constructieplan worden ge raamd op 178.000 gulden. Het plan kan tot 2 mei door ieder een worden ingezien op de af deling ruimtelijke ordening (kamer 147) van het Vlissingse stadhuis. Degenen die op het plan willen reageren kunnen dat schriftelijk doen tot 2 mei inzenden aan Antwoord nummer 2). De reacties kunnen nader worden toegelicht op de openbare vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening op donderdag 5 mei. Tijdens de vergadering wordt ook de gelegenheid gegeven mondeling op de plannen te reageren. De commissieverga dering wordt in het stadhuis gehouden en begint om half acht. Als alle reacties binnen zijn zal de gemeenteraad een beslissing over het reconstruc tieplan nemen. BORSELE - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft in een brief aan B. en W. en de gemeenteraad van Borsele opnieuw haar ongenoegen geuit over de manier waarop het gemeentebestuur met de groengordel omspringt. Over enkele maanden wordt het nieuwe bestemmingsplan Sloe Borsele door het gemeentebestuur ter inzage gelegd. In dit plan wordt de oorspronkelijke geplande groengordel rond het industriegebied vervangen door groene ge bieden bij de woonkernen. De door de burgemeester in 1970 aangekondigde forse aanpak (een groengordel van honderd hec tare) is in het neiuwe bestemmingsplan heel wat minder fors geworden. VMZ vreest dat nu ook de eis komt te vervallen, dat tien pro cent van het totale oppervlak aan industrieterrein bestemd moet worden voor een groene bufferzone. De bezwaren van VMZ rich ten zich dan ook tegen het steeds verder afbreken van gedane toezeggingen en het uitblijven van enige aanpak voor wat het aanleggen van de groene gordel betreft. De ontwikkelingen in het industriegebied Vlissingen-Oost laten zien dat een grote voorkeur moet worden toegekend aan een groene bufferzone van ruime afmetingen rondom het industrie gebied, aldus VMZ. MIDDELBURG - Dick de Soeten uit Utrecht mag zich de enige blanke noemen die vol ledig in de aloude rituelen en gebruiken van de Hopi-india- nen is ingewijd. Aanstaande vrijdagavond komt hij naar Midgard om informatie over deze indianenstam te geven onder het thema de profetieën van de Hopi-indianen. De Hopi bewonen een gebied van de staat Arizona in Noord-Amerika. Zij worden door de oorspronkelijke vol ken van geheel Noord- en Midden-Amerika én door een groot deel van de volken van Zuid-Amerika gezien als de bewaarders van de profetieën en godsdienst van de indianen. Zij staan bekend als het volk van de vrede, wat ook besloten ligt in de naam: Hopi is 'vredi- gen'. Dick de Soeten, geïnte resseerd in archeologie en kul- turele anthropologic, kwam jaren geleden op één van zijn reizen in contact met de Hopi. Dit contact groeide in de loop der jaren uit tot een contact wat uniek genoemd kan wor den. Hij kreeg de opdracht van de traditionele leiders van dit volk om hun boodschap van liefde, vrede en verdraag zaamheid over te brengen naar deze zijde van de oceaan. Dick de Soeten vraagt daarbij ook aandacht voor de immense problemen, waarin de Hopi in dianen verkeren: het is mis schien mogelijk dat er een op lossing gevonden kan worden waarbij de Hopi hun specifieke aloude levenswijze kunnen voortzetten. De avond begint om half ne gen, de toegangsprijs is twee gulden vijftig. De mensen die van plan zijn om het nieuwste fotoboek over Zeeland aan te schaffen, vrienden, moeten zich nog maar eens keer bedenken. „Kijk op Zeeland" heet het en voor dertig gulden kan je de eigenaar worden. Maar wie zijn vrienden en kennissen met dit boek op pad wil sturen om Zeeland beter te leren kennen, moet eerst wel een avondje correctiewerk uitvoeren. Dat heeft meneer M. J. Geuze uit 's Heer Arends- kerke in ieder geval al ontdekt. Hij ging, gelukkig met zijn nieuwe kleurige aanwinst naar huis. Maar zijn enthousiasme zakte al gauw af, toen hij het boek ook werkelijk ging lezen. Want alleen al in het „kleine stukje waarin Zuid-Beveland rond Goes wordt beschreven ontdekte ik zo'n 10 fouten", zo schrijft hij mij in een uitvoe rige brief. Meneer Geuze ontdekte bij voorbeeld dat de twee beelden, die voor het gemeentehuis van Kapelle te vinden zijn, net als de pomp van dat dorp, in het boek een plaatsje in Kloetinge hebben gekregen. De preek stoel van de kerk van Nisse be vindt zich volgens „Kijk op Zeeland" in 's Heer Abtsker- ke. Over het doopvont van 's Heer Arendskerke zijn ook heel wat onjuistheden te vin den. Het slot Baarland wordt in het boek Kasteel Hellenburg genoemd. En de molens van Hoedekenskerke en Heinkens- zand zijn verwisseld, zodat de reiziger in beide plaatsen te vergeefs op zoek zal gaan naar de afgebeelde monumenten. En dat vrienden, gaat dan al leen nog maar over - Zuid- Beveland. En meneer Geuze schrijft me dan ook: „Over de andere beschrijvingen kan ik niet zo goed oordelen, maar ik vrees... 't zou toch wel toevallig zijn, dat alleen deze streek er zo verkeerd afkwam". Dé briefschrijver voelt zich nogal beetgenomen. Maar hij niet alleen denk ik. Want op de flap betuigt de samensteller ene meneer Tom Bouws, zijn dank aan de gemeenten voor haar medewerking en controle van de onderschriften van de foto's... En dan staat er op die flap ook nog eens dat het boek door de exacte onderschriften als een praktische gids is tfe ge bruiken... Natuurlijk ben ik dat boek zelf ook eens in gaan kijken. En op het eerste gezicht lijkt het inderdaad heel wat, zo'n ver zameling van 350 foto's. Maar wie wat kritischer kijkt, ziet dat het overgrote deel toch wel uit obligate prentjes bestaat, die op vele WV-folders te vin den zijn en die dan nog niets kosten ook. En zijn de Wal- cherse boer met pijp en de boer die ploegt met Zeeuwse knol nou echt de enige mensen die de fotograaf in Zeeland tegen kwam? Kortom, vrienden, met me neer Geuze vind ik, dat de mensen die dit boek kopen een „Scheve kijk op Zeeland" aan schaffen. ARJAON VLISSINGEN - Op woens dag 4 mei wordt op de Noord erbegraafplaats een herden king gehouden voor alle bur gers en militairen, die sinds 10 mei, waar of wanneer ook ter voor: merkuitlaten trekhaken en alle autotoebehoren Montage vrijwel altijd Ook voor vakkundig auto- onderhoud met diagnose- apparatuur. Adres: Dampoortstraat 12 Middelburg - Tel. 36815 MIDDELBURG - Tijdens de lezing, die aanstaande vrij dagavond in Midgard gehou den wordt over de Hopi- indianen, zal ook een traditio nele Hopi-leider en zijn vrouw aanwezig zijn. Deze Hopi-leider, James Kootshongsie genaamd, maakt op het ogenblik een enkele weken durende rondreis door Europa om de problematiek van de Hopi-indianen aan de Europeanen kenbaar te ma ken. wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen. Ook zal men de mensen her denken, die door oorlogshan delingen en terreur zijn omge komen. Dit jaar wordt er geen stille tocht gehouden. Iedereen die wil komen, wordt verzocht om uiterlijk 19.50 uur in de aula van de begraafplaats aanwezig te zijn. De kerkklok ken zullen van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur lui den, waarna om 20.00 uur een signaal twee minuten volko men stilte zal aankondigen. De brassband Onda zal enkele toepasselijke werken spelen. Na de stilte wordt de vlag ge hesen en speelt de band nog twee coupletten van het Wil helmus. Er worden geen toe spraken gehouden. MIDDELBURG - De afde ling Zeeland van de ENWB (Eerste Enige Echte Neder landse Wielrijdersbond) orga niseert op Koninginnedag een fietstocht van dertig kilometer lengte door Walcheren. De fietstocht begint om één uur op het Damplein in Middelburg. Het startsein zal worden ge geven door de wereldkam pioene Keetie van Oosten-Ha- ge. Zij zal ook meefietsen. De tocht gaat van Middelburg via Veere, Gapinge, Serooskerke en Grijpskerke weer terug naar Middelburg. In Seroos kerke zal even worden gestopt om iets te drinken. De ENWB organiseert deze tocht om het gebruik van de fiets bij meer mensen populair te maken. Iedereen kan dan ook meefietsen. Maak met deze supervoordelige moederdag aanbieding van de week uw wedstrijdkaart vol en maak kans op reischeques dinercheques bioscoopbonnen Aanbiedingen geldig van 284 t/m 4 5 Nmm duur uH heerlijk.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1