Uk. VRIJDAG OPEN VERGADERING Nog veel werk voor De Zeeuwse Molen Amsterdam 'n Dagje met de trein tegen een speciale prijs i de klapbar Opbrengst zoinei'postzegels naar telefonische hulpdienst de scheldebode i«S fis: Is: Van Doorn leidt werkzaamheden in KO\DLEIDI\(iE.\ DOOR Wiegel in Middelburg KOMPLETE KEUKENS? Altijd voordeliger HET WOORD IN BEELD 13.90 RUITER DE T entoonstelling „OUDE ZEEUWSE KERKEN" RECTIFICATIE Firma G. van Boven PVDA vrouwen FILM IN CITY- THEATER Hans Plomp in Midgard isi Tramstraat I, Koudekerke Het juiste telefoonnummer v.d. firma v. Boven: 01185-1681 Zoekt U dan naar: Editie Vlissingen Editie Middelburg* 1^5* l de scheldebode Boek van de Maand Zolang de voorraad strekt Na 7 mei 29.50 Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN - 01184-12733 ■27e JAARGANG NO. 15 .(UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG t3 APRIL 1977 KAPELLE - Het is al weer twee jaar geleden dat ,,De Zeeuwse Molen" werd opgericht; deyerenigingdie probeert de 73 molens, die er nog in Zeeland zijn, ook te houden. Aanstaande vrijdag om acht uur houdt de vereniging een open al gemene ledenvergadering in gebouw de Vroone aan de C.D. Vereekestraat in Ka- Amsterdam is in het voorjaar en in de zomer ongetwij feld één van de groenste steden van Europa. Tenslotte telt Amsterdam in totaal meer dan 220.000 bomen die in de hoofdstedelijke grond blijkbaar uitstekend gedijen. Een groot deel van deze bomen is te vinden langs de grachten en singels die sinds eeuwen het hart van Amster dam omringen. Zij staan daar in perfekte harmonie met de bonte variëteit van rijkversierde gevels, die zich in het grachtenwater weerspiegelen. Het duidelijkst komt deze harmonie wellicht tot z'n recht als de avond is gevallen en een groot deel van de grachthuizen, bomen en bruggen wordt verlicht door dui zenden lampjes en schijnwerpers. Deze worden ontstoken na zonsondergang en blijven branden tot bij middernacht, vanaf de paasdagen tot half september. In deze periode is een rondvaart door de verlichte grachten een sprookje sachtige ervaring. Overdag toont Amsterdam een ander gezicht. De dyna miek van een wereldstad, gecombineerd met de befaamde gezelligheid van de winkelstraten en de uitnodigende ter rasjes. Musea zijn heus niet alleen maar leuk op een rege nachtige dag. Amsterdam telt er niet meer dan dertig, en het zou wel heel erg vreemd zijn als iemand er niet een kon vinden waarin hij graag eens een uurtje op avontuur wilde gaan. De informatrices van de VVV Amsterdam aan het Rokin 5 of in de kiosk voor het Centraal Station zullen iedereen graag op weg willen helpen. Amsterdam is in het voorjaar ook een bloemenstad. Niet alleen vormt de drijvende bloemenmarkt langs de Singel een trekpleister, in april is ook de Keukenhof in Amster dam present. Het middenterrein van de Dam wordt name lijk tot en met 17 april in een mini-Keukenhof herschapen. Duizenden tulpen en hyacinten zullen dan voor een geur en kleurrijke lentebode zorgen. De Scheldebode en het Nieuwsblad voor de Bevelanden stellen u in de gelegenheid om a.s. zaterdag 16 april tegen de speciale prijs van 17,- een dagje in Amsterdam door te brengen. 4 Deze weekbladen hebben samen met de Nederlandse Spoorwegen een speciaal arrangement samengesteld. Voor 17,- (kinderen van 4 t/m 9 jaar 8,50) krijgt u een treinretour 2e klasse Zeeland-Amsterdam, een ticket voor rondvaart door de Amsterdamse grachten en een kopje koffie tijdens de heen- of terugreis. Normaal bestaalt u voor dit arrangement 32,-. Men kan zaterdag vertrekken vanaf alle NS-stations in Zeeland. De Scheldebode en het Nieuwsblad voor de Bevelanden geven u dus een aantrekkelijke korting. Wie zaterdag ge zellig naar Amsterdam wil kan tegen inlevering van onder staande bon de speciale treinkaartjes uitsluitend kopen bij het kantoor van De Scheldebode, Torenstraat 5, Vlissingen of bij Het Nieuwsblad voor de Bevelanden, Klokstraat 1 Goes. Men kan op deze kantoren terecht donderdag 14 en vrijdag 15 april tussen 8.30-12.30 u. en van 13.30-17.00 uur. De kaartjes zijn niet aan de NS-stations verkrijgbaar. BON Naam: Woonplaats: Adres:------------------------------------ tel.nr: Ik wil graagtreinkaartjes voor het speciale arrangement van De Scheldebode en het Nieuwsblad voor de Bevelanden naar Amsterdam op zaterdag 16 april 1977. pelle. De vereniging is bezig met een inventarisatie van het Zeeuwse molenbestand. Hieruit blijkt, dat de ver eniging voorlopig nog werk genoeg heeft. Een aantal molens worden slecht on derhouden, enkele zijn amper meer te redden. Op Walcheren zijn de meeste molens in een behoorlijke staat. De molens van Veere en Domburg zijn vorig jaar geres taureerd. De Domburgse molen draait elke zaterdag. Dat is het werk van „vrijwil lige molenaar" J. Hoekens. De heer Kwekkeboom, eigenaar van de molen in Aagtekerke, heeft in 1975 een onderschei ding gekregen van de vereni ging De Hollandsche Molen voor de uitstekende staat van onderhoud waarin deze houten molen verkeerde. De molen in Vlissingen draait regelmatig om vrijwillige molenaars het vak te leren. De overige molens hebben hier of daar allemaal wel een mankement. Ons Ge noegen in Middelburg heeft geen binnenwerk meer. De Hoop, ook uit deze stad, kan niet meer naar de wind ge draaid worden. Dit is ook het geval met de molens in Zoute- lande en Oostkapelle. De kap van de laatste Molen zou her steld moeten worden, deze is provisorisch dichtgemaakt. Voor de romp in Koudekerke bestaat al jaren een restaura tieplan. Tot op heden is er van herstel nog niets gekomen. De in zeer slechte staat zijnde molen in Serooskerke wordt misschien verplaatst. De molen kan door een vlakbij liggende schuur niet meer draaien. De gemeente Veere heeft toegezegd de molen te willen restaureren. De vergadering op 15 april wordt een open vergadering. Leden, donateurs, en liefheb bers kunnen de vergadering bijwonen. Een bestuurslid van het Gilde van Vrijwillige Mo lenaars zal enkele recente mo lenfilms draaien. Er wordt ook een tentoonstelling ingericht waar o.a. foto's te zien zijn van de in mei '76 door De Zeeuwse Molen georganiseerd fotowed strijd. Verder nog literatuur over molens en allerlei mole nattributen. Als er genoeg ge gadigden zijn wordt er een ruilbeurs van molenfoto's ge houden. Ook het Zeeuwse tar wemeel, gemalen op de Zeeuwse grondzeiler is ver krijgbaar. Degenen die inlichtingen •over De Zeeuwse Molen willen inwinnen of die lid willen wor den kunnen zich richten tot het secretariaat van de vereniging, mevrouw Landeg ent-Steur, Burghseweg 53 in Haamstede. SÜ 5«i 5*1 ■■V De gerestaureerde molen in Domburg MIDDELB URG - De nieuwe Stichting „Oude Zeeuwse Kerken" gaat dinsdag 19 april officieel haar werkzaamheden beginnen. In de Hervormde Kerk van Kloetinge zal de Minister van CRM. Mr. H. W. van Doorn, het wer .i de Stichting inlei den. der zal prof. dr. C. A. van Siwghem, hoogleraar aan de VU in Amsterdam. Spreken over „Kerkgebouw en maat schappij". Verdere medewer king aan de bijeenkomst wordt verleend door de organist Bram Beekman en het kamer koor Pavane. De Provinciale Bibliotheek heeft ter gelegen heid van deze bijeenkomst een expositie over Zeeuwse Ker ken in het kerkgebouw inge richt. De Stichting staat onder voorzitterschap van Mr. J. van Aartsen. Drs. H. W. Hietkamp voert het secretariaat. De bij eenkomst begint om 11.00 uur. De kerk is van 10.30 uur af open. Zij is opgericht voor het be vorderen van de belangstelling voor historische kerkgebou wen in Zeeland en de instand houding daarvan. MIDDELBURG - De V.V.V. Middelburg is van plan om in -L In onze uitgave van 16 maart j.l. zijn in een adver tentie van de enkele storende fouten geslopen in de advertentie stond: zondags geopend tot 16.00 uur Dit had moeten zijn: Zaterdags geopend tot 16.00 uur het seizoen rondwandelingen te gaan houden door Middel burg. De rondwandeling, be doeld voor toeristen zowel als voor Middelburgers, voert langs een groot aantal monu menten en zal ongeveer een uur gaan duren. De wandelingen worden ge leid door gidsen die de buiten landse toeristen in hun eigen taal het een en ander van de stad te vertellen. Het startpunt is het V.V.V.-kantoor aan de Lange Delft, waar tevens voor de wandelingen ingeschreven kan worden. De kosten zijn voor volwassenen twee gulden vijftig en voor kinderen halve prijs. De rondleidingen worden vanaf 2 mei dagelijks gehou den om halfdrie, behalve zon dags. In de maanden mei en september is er een wandeling per dag, van juni tot en mei augustus start er 's morgens om halfelf ook een. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. YERSEKE De vrouwen van de PvdA in het gewest Zee land houden dinsdag 19 april om 10.00 uur een contactdag in „De Korenbeurs" in Kortgene. De dag begint met ontvangst en koffie, waarna om 10.30 uur Meini Epema, lid van de Tweede Kamer, zal praten over het milieubeleid. Na afloop is er gelegenheid voor vragen stellen. Op de gezamenlijke lunch volgt er een middag met een gezellig programma, zoals zang en een show van kleding uit vroeger jaren, verzorgd door een vrouwengroep in Vlissingen. De middag eindigt omstreeks halfvier. MIDDELBURG - In de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat 13 houdt de Ka mercentrale Middelburg van de VVD dinsdag om 20.00 uur een openbare bijeenkomst. Als spreker voor deze avond is de heer Hans Wiegel uitge nodigd, lijsttrekker en fractie voorzitter in de Tweede Kamer voor de VVD. De bijeenkomst zal worden ingeleid door de heer J.D. de Voogd uit Vlissingen, de Zeeuwse kandidaat voor de Tweede Kamer. MIDDELBURG - In de ZVU-filmserie op woensdag avond draait vandaag in het Citytheater om 20.00 uur de film „Une belle fille comme moi" van Francois Truffaut. In „Toch een toffe meid" is Bernadette Lafont het meisje Camille Bliss, dat zonder schroom en aanziens des per- soons haar weg in het leven zoekt. Het verhaal begint, dat zij in de gevangenis zit en met haar keert Truffaut terug naar de actrice uit zijn allerleerste film „Les Mistons". MIDDELBURG - Het jonge rencentrum Midgard houdt aanstaande vrijdag in samen werking met boekhandel Fanoy weer een schrijvers avond. Gast op deze avond is de uit Ruigoord afkomstige schrijver Hans Plomp. Plomp was na zijn studie korte tijd leraar, maar besloot al gauw full-time levenskun stenaar te worden. Zijn be langstelling gaat vooral uit naar het ontsluieren van de hogere werkelijkheid. Hij hoopt zijn ervaringen op dit gebied te kunnen omvor men tot een nieuwe levensstijl en vestigde zich daarom met zijn gezin, vele vrienden en geestverwanten in Ruigoord. Een dorpje van het Noordzee kanaal, dat vrijwel ingesloten is door zandopspuitingen voor de vestiging van industrie. Hans Plomp is een van de mede-oprichters van het neo romantische genootschap. En kele boeken van zijn hand zijn: De Chinese kruiwagen, Huize de slapeloze nachten, Gek kenwerk en Satan ontmas kerd. De avond begint om halfnè- gen, de toegangsprijs is vier gulden vijftig. „Laat maar waaien", zei ik steeds tegen mezelf, als ik me dreigde op te winden over de onzin die de demissionaire minister voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne Vorrink, heeft uitgekraamd over de Zeeuwen en de kerncen trales. Want haar uit spraak: „Neem nou eens de Zeeuwen, die zitten al drie jaar lang ontspannen tegen Borssele aan te kijken. Die zijn alleen bang voor een tweede overstroming"vond ik eigenlijk te dom om er veel aandacht aan te schenken. Maar, vrienden, elke keer opnieuw merk ik, dat ik me er toch over opwind. En dat niet alleen. Steeds weer schieten me nieuwe feitelijke argumenten te binnen, die bewijzen dat die uitspraak werkelijk nergens op slaat. Kennelijk bekijkt deze minister haar eigen post niet eens. Anders had ze toch moeten weten dat zo'n 3000 Zeeuwen heb ben meegedaan aan de handtekening actie tégen de kerncentrale in Borsse le. Handtekeningen die haar allemaal zijn toege stuurd. En voor zover ik weet zijn er nog steeds geen drieduizend handte keningen verzameld van Zeeuwen, die bang zijn voor overstromingen. In tegendeel, er zijn vooral reacties geweest van Zeeuwen, die bang waren voor vernietiging van de Oosterschelde en die met veel vuur hebben gepleit voor het ophogen van de dijken. Kennelijk zijn ook de bezwaarschriften tegen de bouw van de eerste kern centrales in Borssele en de zittingen voor de Raad van State, die daaruit voortvloeiden, geheel aan de minister voorbijge gaan. Ze heeft nooit van de demonstraties tegen de kerncentrale gehoord, die al weer drie jaar geleden in Middelburg werden ge houden. En tenslotte zou de demissionaire minister nog eens de uitslag van de enquête moeten bekijken, die het grootste Zeeuwse dagblad -bijna huis-aan- huis verspreid- in 1974 onder haar lezers heeft gehouden. Uit dat onder-s zoek bleek dat nog geen 50van de lezers voor het afsluiten van de Ooster schelde te vinden was. Maar dat méér dan 50% van de ondervraagden zich tégen een tweede kerncentrale uitsprak. Ik bedoel maar, vrien den, hoe komt ze er eigen lijk bij dat we hier ont spannen naar Borssele zitten te kijken? ARJAON G. v. iboven Tramstraat 1 - KOUDEKERKE - Tel. 01185-1681 MIDDELBURG - Het is regel dat veertig procent van de opbrengst van de zomer- postzegels bestemd wordt voor projekten die in de provincies van belang zijn. Op advies van de commissaris van de konin gin wordt dat gedeelte 5.628,-) dit jaar aan de tele fonische hulpdienst (THD) ge geven. De THD kan het geld goed gebruiken om de inrich ting van de werkruimte mee te betalen. De financiële situatie van de THD, die nu drie maanden graait, is zonder meer slecht. De vrijwilligers moeten, voor ze achter de telefoon kunnen gaan zitten, twee weekeinden in een vormingscentrum ge traind te worden en dat kost geld. Daarbij komt dan nog de inrichting van de werkruimte. De gift brengt de THD een eind in de goede riehting, maar het is niet voldoende om volle dig uit de financiële perikelen te komen. Degenen die de telefonische hulpdienst verder uit de nood willen helpen, kunnen geld storten op nummer 680712445, Nederlandse Middenstands- bank in Middelburg. De giro van de Bank is 12946. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktle: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat38, tel. 01180-26043.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1