1 Landelijk Energie Komitee wil discussie over kernenergie op gang brengen Energiebijeenkomsten in Goes en Middelburg de scheldebode V/issingse R Kruis zoekt nieuwe leden de klap Speel instuif in Dauwendaele en tl 5 „BOEKENWEEK" „EVEN GEDULD A.U.B." RUITER DE Koninginne fee sten in Viking-sfeer Collecte Rheumafond succes Lezing over Waddenzee I->45 gratis het boek MIDDELBURG/GOES - Volgens het Lande lijk Energie Komitee (LEK) hebben tot nu toe zowel elektriciteitsbedrijven en overheid als de actiegroepen op het gebied van kernenergie vooral hun eigen standpunt naar voren gebracht. Deze houding, zo meent het LEK, heeft het mee denken en meepraten over de problematiek van de atoomenergie niet bepaald bevorderd. Het Komitee voert daarom op het ogenblik een cam pagne om bij zoveel mogelijk mensen een discus sie over (kern)energie op gang te brengen. In een oplage van honderdduizend exemplaren is deze maand en wordt volgende maand een energie krant in Nederland verspreid. Bovendien wor den er op initiatief van het LEK energie bijeenkomsten gehouden in Goes en in Middel burg. Editie Vlissingen Editie Middelburg* Donors de scheldebode 27e JAARGANG NO. ik bij aankoop van 17.50 aan boeken bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN - 01184-12733 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 30 MAART 1977 De bijeenkomst wordt in Goes gehouden op dinsdag avond 5 april om acht uur in de Prins van Oranje en in Middel burg op donderdagavond 7 april om acht uur in de Scha kel. Jan de Vries, voorzitter van het Landelijk Energie Komitee, zal op deze avonden als spreker optreden. Hij zal het hebben over kernenergie en de gevolgen ervan. Daarna wordt nog de Deense film „En nog meer kernenergie" ver toond. Het LEK is al deze activitei ten begonnen onder de naam Beweging Stop Atoomplan nen. De verschillende bij het LEK aangesloten organisaties zijn dan ook tegenstanders van atoomenergie, zoals bijv. het Energie Komitee Zeeland. (Dit Zeeuwse Komitee bestaat weer uit groeperingen als milieuor ganisaties, politieke partijen, vrouwenbonden, vakbewe ging, enz.). De Beweging Stop Atoom plannen, die de energiekrant uitgeeft is tegenstander van kernenergie. „Maar wij stellen in deze krant ons eigen stand punt niet voorop. Wij willen dat er een goede en uitgebreide discussie op gang komt over energie, atoomenergie en al ternatieve mogelijkheden. Daarom staat er in dit blad veel informatie. Basisinforma tie, zodat iedereen kan kennis nemen van wat er op energie gebied gaande is, in Nederland en daarbuiten", schrijven de makers van de krant. In de in maart uitgebrachte energiekrant wordt uitgelegd wat atoomenergie eigenlijk is. Er staat in wat een opwer kingsfabriek is en wat het doel is van een snelle kweekreactor. De voor- en nadelen van ker nenergie worden naast elkaar gezet en het verband tussen kernenergie en atoomwapens wordt beschreven. In april verschijnt de ener giekrant nog één maal. In dat nummer wordt ingegaan op de verschillende wegen die Ne derland kan kiezen om zich in de toekomst te voorzien van energie. Waar het omgaat is: is atoomenergie nodig of zijn an dere oplossingen voor het energievraagstuk mogelijk en wenselijk? De energiekrant is in de winkels te krijgen voor vijfentwintig cent. Na de plaatselijke energie- bijeenkomsten wordt er op 23 april in de Veemarkthallen in Utrecht een landelijke energie-manifestatie gehou den. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01183-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat38, tel. 01180-26043. VLISSINGEN- Een groepje vrijwilligers in Westerzicht in Vlissingen heeft zich ook dit jaar weer opgeworpen om van Koninginnedag een groot feest vooryde wijk te maken. Dit maal is er voor een bepaald thema gekozen: de tijd van de Vikingen. Het is de bedoeling, dat er in ieder erfstraatje of hofje groepsgewijs een avon tuur van de Vikingen beleefd wordt. Door een groep kinde ren moet b.v. in een erfstraatje een kasteel gebouwd worden, waarin dan een volgende groep kinderen weer een schat gaat zoeken. Dit is een van de tal- tijke spelletjes die bij dit Vikingen-avontuur gespeeld kunnen worden. Voor deze dag zijn natuur lijk veel helpers nodig en de organisatie doet een dringend beroep op iedereen die aan het feest mee wil werken. De kin deren, die meedoen, kunnen al lemaal als Viking verkleed komen. Het programma van de dag is als volgt: 13.00 uur: Verklede optocht in Viking-stijl 14.30 uur: Kinderspelen. In deling van de groepen. De kin deren gaan met hun begeleider mee naar een bepaald spel. Rond 17.00 uur: Einde spel- middag. 20.30 uur: Lampionoptocht. 21.15 uur; Vreugdevuur. De contactpersoon voor deze middag is Addie Vonk, Wes terzicht 179, tel. 01183-64274. Voor alle kinderen die aan deze avontuurlijke dag mee doen, wordt een blijvende her innering beschikbaar gesteld. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - De collecte van het Nationaal Rheumafonds is in Middelburg een succes geworden. Het pas geleden opgerichte plaatselijke comité Middelburg heeft honderdder tig collectanten bij elkaar weten te krijgen, die gezamen lijk een aanmerkelijk hoger bedrag wisten op te halen dan in 1976. De totale opbrengst was 9.166,92. MIDDELBURG - De bio loog P. de Wilde houdt op vrij dag 1 april in de concert- en gehoorzaal aan de Verwe- rijstraat in Middelburg een le zing over de Waddenzee. De Wilde is als bioloog ver bonden aan het Nederlands In stituut voor Onderzoek van de Zee op Texel. Hij zal het on derwerp van zijn lezing ver duidelijken met film- en dia- beelden. De toegangsprijs voor de lezing, die georganiseerd wordt door het Comité Zee land van het Wereld Natuur Fonds is twee gulden en vijftig cent. In de pauze zijn artikelen van het Wereld Natuur Fonds verkrijgbaar. De avond begint om acht uur. MIDDELBURG - Kultureel Werk De Hayman organiseert tijdens de paasvakantie speel- en doe-mee-instuiven in de Middelburgse wijken Dau wendaele en Magistraatwijk. De instuiven worden gehouden op woensdag 6 april in het ontmoetingscentrum Dau wendaele en op donderdag 7 april in wijkgebouw het Zuid erbaken. Op de instuiven kunnen kin deren van vier tot twaalf jaar terecht op verschillende tijden. Een greep uit de mogelijkhe den: tafeltennissen, kleien, versieringen maken, panne koeken bakken, gezelschaps spelen, kermisspelen, li monade drinken en een groot wandkleed maken. Bovendien is ..r voortdurend een film voorstelling voor de acht- tot twaalfjarigen. De instuif in het ontmoe tingscentrum Dauwendaele wordt voor kinderen van vier tot zeven gehouden van tien uur tot halftwaalf en voor acht- tot twaalf-jarigen van twee tot vier uur. In het Zuiderbaken kunnen vier- tot zeven-jarigen eveneens van tien tot halftwaalf terecht en kinderen van acht tot twaalf 's middags van twee tot vier uur. De toe gangsprijs is 0,75 per kind. Volgende week is het pasen. Een feestdag in het begin van de lente, die bij traditie wordt aangegrepen om de zomerkleding voor de dag te halen en om het „wintervuil" uit huis en tuin te jagen. Daarom treft u bij dit nummer een speciale voorjaarsuitgave aan. Vol met nieuws over de voorjaars- en zomermode en met veel informatie over huis en tuin, die u van pas kan komen als u van plan bent er „de bezem eens door te halen". Om u in paas-sfeer te brengen, publiceren wij vandaag ook een leuke puzzel die u wat lekkers op kan leveren. Onder de inzenders met een goede oplossing verloten wij namelijk drie prijzen: le prijs 3 kg. bonbons, 2e prijs 2kg bonbons en 3e prijs 1 kg bonbons. Het zijn handgemaakte bonbons, die ministens drie weken goed blijven. De winnaars krijgen vrijdag ochtend 8 april hun prijs thuis bezorgd. Het paaskruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Verhoogde toon, 4. vloeistof, 6. streep, 7. jongensnaam, 9. neteldier, 10. stremsel, 12. jongensnaam, 13. uit de weg gaan. 14 controleren. 16. herkauwer, 17. bo venaards wezen, 20. niet dikwijls, 21. bijbelse naam, 22. Frans onb. vnw., 23. tegen verwach ting, 25. gezellig, 27. eveneens, 29. jongensnaam, 30. palmmeel, 32. soort onderwijs, 33. plaatsen bij een bepaald deel, 35. Europeaan, 36. Europeaan, 37. reeks, 38. en volgenden, 39. leeftijd (Eng.), 40. keukengerei, 41. meisjesnaam, 43. open ruimte in stad of dorp, 45. meisjes naam, 46. weldoorvoed, 47. voorzetsel, 48. spoedig, 50. circa, 53. meisjesnaam, 54 meisjes naam. Verticaal: 1. deel van Noord-Amerika, 2 hetzelfde, 3. soort drank, 6. maanstand, 8. oor zaak, 11. kwajongen, 13. pers. vnw. 15. aanlegplaats v. schepen, 16. soort gas, 18. voetbal team, 19. bloem, 24. maanstand, 26. opschepper, 27. schaap, 28. knaagdier, 30. Soc. Economi sche Raad, 31. hotelbedrijfsleider, 34. part., 40. deel v.e. schip, 42. vreemde munt, 44. zwijn, 47. gesloten, 49. deel v.e. Franse ontkenning, 51. bevel, 52. familielid. Bij juiste invulling ontstaat op de grijze hokjes bij 4 en 5 verticaal van boven naar beneden gelezen onze wens. Deze paaswens moet voor dindsdag 5 april 10.00 uur binnen zijn bij de redactie van De Scheldebode, Torenstraat 5, Vlissingen. VLISSINGEN - „Het Rode Kruis in Vlissingen is spring levend, maar we zouden nog veel meer kunnen doen als we de middelen hadden", zegt afdelingsvoorzitter ir. D.M. de Muijnck. Zestienhonderd leden voor een stad als Vlissin gen ligt ver beneden het landelijk gemiddelde. Vandaar, dat op de kortgeleden gehouden jaarvergadering is beslo ten het ledenbestand weer wat op te vijzelen. Door verhui zingen en vergrijzing is er veel verloop geweest, maar het bestuur hoopt door gerichte actie, waarbij een groot aantal inwoners van Vlissingen binnenkort een schrijven in de bus krijgt, het aantal leden toch weer te verdubbelen. Het plaatselijk werk van het Rode Kruis drijft namelijk op de inkomsten uit afdelingscon tributies en giften. De helft van de contributies is bestemd voor het landelijke Rode Kruis in Den Haag en de andere helft blijft in de pot van de afdeling. Met dit bedrag, wat giften en een klein deel van de jaarlijkse Rode Kruis collecte moet de afdeling dan haar jaarlijkse activiteiten zien te financie ren. Door het verloop in het aan tal leden is dat de laatste jaren in Vlissingen steeds moeilijker geworden. Bovendien weten veel mensen niet, dat de plaat selijke afdelingen hun eigen activiteiten hebben. Zij denken, dat met een gift naar Den Haag te sturen, ie dereen weer geholpen is. Door de fusie van de plaatselijke kruisverenigingen in Zeeland is ook de nodige verwarring ontstaan. Verschillende leden van het Rode Kruis, die tevens lid van een kruisvereniging zijn, dachten dat het Rode Kruis ook meegefuseerd was en dat het met één contributie- bijdrage aan de kruisvereni gingen voortaan klaar was. Vergrijzing van het ledenbe stand houdt in Vlissingen niet in, dat de activiteiten van de afdeling meevergrijsd zijn. De plaatselijke colonne, onder leiding van commandant-arts de Greef, telt ongeveer tachtig leden, waaronder veel jonge ren. Regelmatig volgen zij cur sussen en oefeningen om pa raat te blijven voor rampen. Ook bij grote sportevenemen ten, speelstad of andere sa menscholingen wordt de hulp van colonneleden ingeroepen. Onder de verdere activitei ten van de afdelingen vallen de uitzending van patiënten naar de jaarlijkse boottocht van de Henry Dunant. Vlissingen kan ongeveer drie bootreizen be kostigen, maar het zouden er eigenlijk vijf moeten worden. Hetzelfde geldt voor de twee patiënten, die naar het Rode Kruis vakantiehuis in De Steek kunnen gaan. Ook dat aantal zou het bestuur jaar lijks wel willen verdubbelen. Verder drukt er een bijdrage aan het Welfare-werk op het budget. Deze dienst, die onge veer 80 patiënten helpt met een soort bezigheidstherapie, houdt wel jaarlijkse verkopin gen van de produkten, maar kan er financieel toch niet he lemaal uitkomen. De Kerst middag, die ieder jaar gehou den wordt voor zo'n 180 chro nische patiënten en gehandi capten, brengt natuurlijk ook kosten mee. Oud-voorzitter ir. G.A. Kemper: „We houden er niet van om overal met de collecte bus te gaan staan. Het Rode Kruis heeft een dienende taak en je kan niemand verplichten om lid te worden". Penning meester G.F. Karstanje vindt wel, dat het nu hoog tijd is om meer inkomsten te zien krijgen en denkt met enige weemoed terug aan de tijd toen zij nog iemand speciaal voor de le denwerving hadden. „Als er b.v. 25 leden af waren gevallen, dan vond hij het zaak om zo snel mogelijk weer 25 nieuwe erbij te krijgen". Een aparte dienst, die ook onder de plaatselijke afdeling ressrteert is de zelfstandige werkende Bloedtransfusie dienst. De laatste twee jaren heeft deze dienst Zeeuwse re cords geboekt met haar bloedplasma-avonden, waar rond de vierhonderd mensen klaarstonden om bloed te ge ven. De permanente lijst van donors telt 930 mensen. Het bestuur vindt, dat als je al deze getallen ziet, er toch veel inwoners van Vlissingen zijn, die zich betrokken voelen bij het plaatselijk werk van het Rode Kruis. Aan levenslust en organisatie ontbreekt het de afdeling niet. Maar wel aan de middelen om alle activiteiten, door te kunnen laten gaan. Wie dan ook geen brief in de bus vindt met het verzoek om lid te worden, kan zich altijd opgeven bij voorzitter de Muynck, Willem Klooslaan 64, Vlissingen, tel. 15011. Rechtstreekse overboekin gen of giften kunnen worden gedaan op bankrekening nummer 68.05.14.767 van de NMB te Vlissingen t.n.v. Rode Kruis Vlissingen. Het giro nummer van de Ned. Middens- tandsbank is 714590. Tot onze spijt vrienden moe ten wij u mededelen dat dè alom geliefde rubriekschrijver Arjaon door een griepaanval op de „klap"-bank is neerge streken. Als het meezit, zal Ar jaon volgende week weer de pen ter hand nemen en zijn open vizier weer op wantoe standen en andere zaken rich ten. Namens de lezers van harte beterschap Arjaon.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1