Sportief en vlot Nonchalant maar mannelijk Klein... maar fijn Iets nieuws in de kamer? descheldebode m \DOQJAAP Ruim een week geleden is volgens de kalender de lente begonnen. De natuur trekt zich van een datum echter niets aan. Immers, in de eerste maand van dit jaar bloeiden er buiten al bloempjes, die je normaal pas in februari-maart" tegenkomt. Ook de mensen gaan meer op hun gevoel dan op de datum af. Zodra de zon schijnt, de natuur weer groen wordt en de vogels zingen, wordt de mens actiever. De fietsen worden tevoorschijn gehaald, de peuters mogen bij het boodschappen doen mee in het wandelwagentje en ondanks dat het „ouderwets" genoemd wordt, gooien velen de ramen en deuren weer wijd open om de frisse voorjaarslucht binnen te halen en de stof eruit te zwabberen. Tegelijk met dit luchten en poetsen wordt dan vaak de gelegenheid waargenomen om een nieuw behang op de muur te plakken, de deuren met een kwast verf te behandelen en verschillende zaken in huis te vernieuwen. Er is dus genoeg te doen, binnen- en buitenshuis. Want ook de tuin moet in het voorjaar goed onderhanden genomen worden. Als dit vroeg in het jaar gebeurt kan men er immers het hele verdere jaar van genieten. Voorjaar/zomer '77 wordt bepaald door een nonchalante, sportieve en vlotte mode. De mode benadrukt niet zozeer het hele figuur, maar wel de taille, die zeer decent wordt aangegeven. Analoog aan de politieke ontwikkeling wendt de mode zich ook wat van China en het Verre-Oosten af en neigt meer naar de Afrikaanse thema's. Het silhouet van de Afrikaanse folklore zal voor een groot deel de nu nog dominerende details uit het Verre-Oosten, zoals asymmetrie, wijd uitgesneden mouwen enz. steeds meer verdringen. Bij de zomerse modellen worden smalle bandjes en rugloze modellen belangrijk. De etagelook staat nog steeds op de voorgrond, over rokken en pantalons worden tuniekjasjes e.d. gedragen. De pantalon viert een come-back, maar wordt wel smaller, strakker en vrouwelijker dan voorheen. Ook de pofbroek krijgt een grote kans. De kleuren zullen overeenkomstig het jaargetijde weer lichter worden. De rode kleuren worden papaver of mango, de gouden tinten van de winter worden zonnegeel of soms zelfs citroen, de bruine tinten worden lichter tot de natuurlijke kleuren kiezel, mossel, parel en zand. Dé blauwe kleuren gaan naar het lichte azuurblauw, en turkoois-blauw. De kleuren zijn evenals vorige winter erg goed met elkaar te combineren. En dan is er de „leger-look". Minstens de helft van de etalages zijn uitgerust met geel-groene pakken, broeken, rokken en jurken. Gelukkig is deze kleur vrij goed te combineren met de hierboven genoemde kleuren, zodat de Nederlandse bevolking er deze zomer niet als een groot leger hoeft uit te zien. Doordat steeds meer tijd ter beschikking komt voor recreatie en sportbeoefening en doordat de mode tegenwoordig parallel mag lopen met een ietwat nonchalante dracht hebben de ontwerpers van herenkleding zich met hun volle gewicht op deze sector geworpen. Ondanks dat de kleding er ontspannen en elegant uitziet, bezit ze toch een zekere mannelijkheid. Het silhouet is recht en vierkant van lijn, maar soepel. Een losvallend snit geeft bewegingsvrijheid voor de actieve man. Ongevoerde kleding garandeert het draagcomfort van zuiver katoen. In de vrijetijdskleding domineert de functionele sportieve stijl. Kleding met een ruim snit en vele praktische details waarvan al heel lang de bruikbaarheid voor sport en hobby is gebleken. Zeil- jacht- en visuitrustingen zijn de inspiratiebronnen. Nieuw zijn de veranderbare kledingstukken zoals jasjes met aan- of afknoopbare mouwen of broeken waarvan de de pijpen oprolbaar zijn. De badmode presenteert zich dit seizoen in een grote verscheidenheid in stijl en kleur. In steeds toenemende mate ontwikkelt de badmode zich in de richting van een complete en uitgekiende vrijetijdsmode. Deze tendens uit zich vooral in de strandkleding waarvoor modellen ontworpen zijn die zonder meer als bovenkleding gedragen kunnen worden. Veelzijdig is ook de materiaalkeuze uit merendeels dunne en soepele, doch vormhoudende kwaliteiten. Deze materialen die, tot bikini's en badpakken verwerkt, nauw op de huid aansluiten, garanderen een goede pasvorm en een optimaal draagcomfort.. In overeenstemming met de trend naar bikini's die bij uitstek geschikt zijn om in te zonnen, zijn er voor de meisjes en vrouwen met jeugdige figuren miniscule, tanga-achtige bikini's ontwikkeld. Naast de geraffineerd gedecolleteerde bovenstukjes vallen deze modellen op door de smalle heuphoogte van de slip. Voor de vrouwen met een wat voller figuur is het aanbod in wat meer functionele bikini's aanzienlijk uitgebreid. De modellen die door deze vrouwen geprefereerd worden, zijn tevens veel eleganter en modischer geworden. Bij de ééndelige badpakken is in feite eenzelfde ontwikkeling waar te nemen als bij de bikini's. Voor de vrouwen met een jeugdig figuur zijn badpakken met diepe uitsnijdingen en splitten ontworpen, terwijl het meer functionele badpak voor de vrouw met een voller figuur een modische gedaantewisseling heeft .ondergaan. Voor de herenshorts en badslips worden dezelfde materialen gebruikt. Een kaleidoscoop van minimale vlotte dessins meestal in meerdere kleurencombinaties, smalle en voor een deel onregelmatige rechte strepen, diagonale grafische motieven. In partner-gedachte passen de dessins in veel gevallen bij die van de dames-sets. Grote interesse is er voor de combinaties badshorts met bijpassende katoenen shirts. Al met al brengt de kleurige bad- en strandcollectie voor de vrouw en man een zo'n uitgebreid assortiment dat hierdoor met alle modieuze wensen voor iedere leeftijd en ieder figuur rekening is gehouden. Op een gegeven moment gaat je oude vertrouwde huiskamer je verschrikkelijk vervelen. En als het dan ook nog voorjaar is, krijg je helemaal een gevoel van „vernieuwing". Als u nou ook altijd nog met allerlei frutseltjes, rommeltjes, grammofoonplaten en boeken zit waar moeilijk een plaatsje voor te vinden is, is zo'n woontoren misschien wel een oplossing. Een vierkante kolom van 1 x 1 meter, die midden in de kamer geplaatst kan worden of tegen een muur en dan aan drie kanten toegankelijk is. Eenvoudige houten kubussen (niet duur en vrij stevig) zijn hiervoor uitstekend geschikt. Veel toegepast ziet men tegenwoordig in een wandmeubel de eetkamertafel, die dan ook als bureau wordt gebruikt. Aan één kant zit de tafel aan het meubel vast, terwijl hij aan de andere kant normaal op z'n pootjes staat. Voor de kleinbehuisden onder ons zijn er zelfs wandmeubelen met een opklapbed er in verwerkt. Overdag ziet het er uit als een deur in een wandmeubel, terwijl er tegen bedtijd een keurig opgemaakt bed uit te voorschijn komt. Wat vindt u trouwens van het blanke grenen meubilair afkomstig uit de Scandinavische landen? Ze zijn solide en voor vlekken hoeven we niet bang te zijn, want doordat het hout „zwaar harshoudend" is, neemt het geen vet op. Even wat warm water met zachte zeep en uw meubeltje kan weer gezien worden. Heel bijzonder zijn de oude motieven, die volgens traditie met de hand in het hout worden aangebracht Ze geven de prachtige kabinetten (veel ruimte!) een aparte allure. Als we toch aan nieuwe meubels denken, wat dacht u van leer. Niet alleen mooi, maar ook duurzaam en het zit nog lekker ook. Leren meubelen hebben bovendien het voordeel dat ze in elk interieur passen. Dit voorjaarsnummer is een speciale uitgave van Samenstelling: Peter Gons Mariëtte van Koesveld Gerdi Preger Eindredactie: Mariëtte van Koesveld Ontwerp voorpagina: Ad Kar remans

Scheldebode | 1977 | | pagina 15