VLISSINGSE RAAD HOUDT BESLISSING AAN FEEST BIJ OPENING VLISSINGSE MTS Toertochten populair in Midden-Zeeland Gevonden voorwerpen Nog geen beslissing over bibliotheek in Souburg Schrijversavond rond Ferron in schouwburg Z-Beveland maakt kans op kerncentrales Cultuur Valkenisse Borssele PROTESTEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 MAART 1977 Culturele gemeenschap pleit voor derde kracht VLISSINGEN -„Volstrekt onaanvaardbaar" noemt het algemeen bestuur van de Stichting Culturele Gemeen schap Vlissingen het afwijzen door B W van de aanstel ling van een derde functionaris voor de Stichting. Deze woorden staan in een telegram, dat kortgeleden aan B W met een afschrift aan alle raadsleden- gezonden werd tij dens een vergadering van het algemeen bestuur met verte genwoordigers van aangesloten verenigingen, instellingen en werkgroepen. Afgelopen vrijdag 25 februari stond een wijziging van de gemeentebegroting op de agenda van de raadsvergadering, waarbij door een financiël meevaller uit het gemeentefonds, enkele gemeentelijke diensten met mankracht of materieel uitgebreid kunnen worden. B. W. kondigde hierbij ook aan, dat het aantrekken van een derde kracht voor de SCG en het uitvoeren van de derde fase van de uitbreiding van het Sportpark Irislaan hier buiten zullen vallen. Al enige tijd is het bestuur van de SCG bezig om meer mankracht te krijgen voor het steeds uitdijende werk van de Stichting. In het kader van de TAP-regeling was het mogelijk een jaar lang een derde kracht erbij te hebben, maar van deze regeling kan nu geen gebruik meer worden gemaakt. Inmid dels hebben de twee huidige krachten in dat jaar wèl nieuwe initiatieven ontplooid en is het werkterrein van de Stichting groter geworden. Te rugschroeven van de man kracht betekent in dit stadium, dat veel begonnen werk weer afgestoten moet worden. In het praktische vlak zal er b.v. geen tijd meer zijn om nieuwe plannen uit te werken. Dus geen tentoonstellings ruimte inrichten in de kopbe- bouwing van het Bellamy- park, geen beheer van het nieuwe wijkcentrum in Wes- terzicht, geen medewerking verlenen aan de oprichting van een accommodatiebank enz. Ook de begeleidende taak zal beperkt moeten worden. Als een derde kracht niet mogelijk is zal er gekozen moeten wor- ,den tussen alleen een beleids taak, een uitvoerende taak of een combinatie van de beide taken. In het laatste geval moet men een gedeelte van het huidige werk laten vallen en zal de service-verlening teruglopen. Het zou betekenen, dat b.v. het scholenwerk, het beheer van de accommodaties, de begelei ding van werkgroepen of an dere zaken blijven liggen. Samenwerkende Culturele in stellingen) op, dat de burge meester zich niet zo lang gele den nogal positief had uitgela ten voor de cultuur in de ge meente. In zijn feestrede bij de eerste paal voor de nieuwe sporthal in Souburg vond hij dat de sport al zoveel goeds had, dat de cultuur nu maar eens aan bod moest komen. De heer Verheul meende, dat de sport in de laatste decennia goed bedeeld was met verschil lende voorzieningen. De voor zieningen voor culturele doel einden blijven in Vlissingen maar steeds erg pover. En in dit geval zal die achterstand weer vergroot worden door een bezuiniging op cultureel ge bied. Ook andere sprekers op de vergadering zagen in de na bije toekomst veel werk van de SCG weer te niet gedaan. De heer Maes, voorzitter van de werkgroep van het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming in Vlissingen, vond dat Vlissingen, wanneer het door Middelburg werd uitge lachen, niet weer met de aloude smoes kon komen van ,,Ja maar wij zijn een indus triestad". „Alsof mensen van een scheepswerf niet creatief zouden kunnen zijn." Volgens hem vindt men bij de gemeente cultuur een beetje 'n vreemd ding. Het raadslid voor de PvdA- fractie de heer B. Kossen vond dat een derde kracht niet zon der meer afgevoerd kon wor den en dat er nog eens precies moet worden nagegaan of het voorstel van B. W. wel reëel is. Inmiddels is dan ook in de laatste raadsvergadering be sloten de voorstellen van B W voor bepaalde personeels voorzieningen nog eens te be kijken en het onderwerp weer 'op de agenda van een volgende raadsvergadering te zetten. In elk geval vindt het bestuur van de SCG, dat het niet moet in gaan op keuzen voor afstoten van een pakket werkzaamhe den. Tijdens de vergadering van het Algemeen Bestuur merkte de heer C. Verheul als voorzit ter van de VSC (te Vlissingen VLISSINGEN - In de week van 21 tot en met 26 maart viert de Vlissingse MTS feest. De nieuwbouw en verbouw van de school worden dinsdag 22 maart afgesloten met een officiële opening door de minister van Onderwijs, Van Kemenade. En om dit gebeuren heen zijn diverse feeste lijkheden gepland. Zo wordt op maandag, 21 maart, de sleutel van de school door een groep leerlingen op het ministerie in Den Haag afgehaald en in estafette naar Vlissingen gebracht. De estafettelopers, die bege leid worden door een autobus en vrachtwagen met school- band, maken gebruik van hulpmiddelen, zoals rol schaatsen, steps, stelten, kin derwagens enz. In de Zeeuwse steden en dorpen, die onderweg doorkruist worden, zal luide kond worden gedaan van de opening van de MTS. De minister zet bij de opening een KLOETINGE Vrijwel ge lijktijdig met de opening van het wielerseizoen in ons land komen ook de toerrijders weer volop in actie. De toerafdeling van de ZRTC „Theo Middel kamp" die de laatste jaren flink aan de weg timmert opent op zondag 13 maart het pro gramma met een tocht over 60 kilometer voor de A-categorie, terwijl de B-groep een route volgt die na zo'n 20 kilometer besloten wordt. Reeds vorig jaar besloot de toerafdeling van Middelkamp tot het formeren van twee ca tegorieën. „Dat was een be wuste keus die we toen hebben gemaakt", zegt voorzitter Frans Wassink, die tevens deel uitmaakt van het dagelijks be stuur van „Theo Middel kamp". „Naast ervaren toerrijders die al jarenlang met ons optrekken en die zeker niet tegen een stevig tempo opzien krijgen we namelijk steeds meer nieuwkomers en dezen moeten worden opgevangen. Zij moeten kunnen acclimati seren via tochten over een kortere afstand waarin het gemiddelde van 20 kilometer per uur niet wordt overschre den". Vorig jaar gaven gemiddeld zo tussen de 25 en 35 personen acte de présence in de toer tochten die Middelkamp orga niseerde, of waaraan men deelnam buiten de provincie. Bij de B-groep schommelde dat aantal tussen de 15 en 20. Dit jaar rekent men op nog meer deelnemers. „Uit louter plezier een fietstocht maken en dan in goed georganiseerd ver band raakt steeds meer in", stelt Jilles de Koster resoluut vast. De Koster is bij Middel kamps toerafdeling de man die de routes uitstippelt, de hele zaak coördineert en ook met de propaganda is belast. Organi satorisch steken de toertoch ten van Middelkamp dan ook perfect in elkaar. Er is bijvoor beeld een zogenaamde „voor rijder" die het tempo bepaald en bij pech blijft men zeker niet alleen aan de kant staan. Bij lange tochten wordt er ook een materiaalwagen inge zet en men wordt zo nodig ook van proviand voorzien. De toe rafdeling is ook aangesloten bij de NRTU (Nederlandse Rijwiel Toer Unie). Alle deel nemers aan de toertochten moeten uiteraard lid zijn van „Theo Middelkamp". Zij beta len dan tevens 6,- voor het NRTU-boekje, wat inhoudt dat ze meteen W.A. zijn verze kerd. Materiaalbreuk valt daar buiten. „Wie ambitie heeft om aan onze toertochten te gaan deelnemen zou ik willen advi seren om in eerste instantie met deugdelijk materiaal aan de start te komen", zegt Frans Wassink. „Een sportfiets met versnelling is zeker vereist, want op bijvoorbeeld een doodgewone fiets met dikke banden valt het beslist niet mee om een flinke tocht goed te volbrengen. Wij van de toeraf deling geven uiteraard alle in formaties bij de aanschaf van materiaal. Wie wil gaan toeren moet 's zondagsmorgens ook niet willen uitslapen want het vertrek is steeds gepland op halfnegen vanaf „De Goede Verwachting" in Lewedorp. Dat geldt zowel voor de A- als voor de B-categorie. Ook dat vroege tijdstip is bewust geko zen. Iedereen is dan zo rond het middaguur weer thuis en dat heeft toch ook zijn voordelen". Naast de diverse tochten op Zuid-Beveland en Walcheren heeft Middelkamps toerafde ling ook dit jaar weer genoeg grote evenementen - en dan vooral voor de A-groep op zijn programma staan. Op 2e paas dag gaat men deelnemen aan de Ster van Zegge in Brabant, op 2e pinksterdag aan de Elf- Stedentocht in Friesland en op 4 en 5 juni aan „Dwars door de Ardennen" over een afstand van 450 kilometer. Eenzelfde afstand wordt ook afgelegd als men vanuit Heerlen door het Eifelgebergte trekt terwijl ook de tweedaagse „Pijl van het Zuiden" met start en finish in Roosendaal een groot evene ment is. Daarnaast staat ook de jaar lijkse „Midden-Zeelandtocht" weer op het programma terwijl op initiatief van het oudste toerlid de heer L. Deij uit Zie- rikzee (64 jaar) ook de zg. „Dammentocht" tot stand kwam. Die voert dan vanaf Middelburg over de Zeeland- brug naar Schouwen en Duive- land, en voor de A-categorie zelfs over Goeree en Overflak- kee. Voor de B-groep die ook aan deze „Dammentocht" deelneemt wordt de afstand beperkt tot 125 kilometer. De A-groep rijdt 200 kilometer. In samenwerking met de Neder landse Hartstichting komt er ook dit jaar weer een avond vierdaagse van 27-30 juni met Middelburg of Goes als ver trekplaatsen naar keuze. Ver der wil men omdat men goede contacten heeft met toerclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen ook in dit gewest aan enkele toch ten gaan deelnemen. Het bruist dus van activiteit bij de toerafdeling van Mid delkamp en ook in de winter maanden valt men bepaald niet in slaap. Naast de training op zondagmorgen in Westduin wordt er ook een wekelijkse zaaltraining gehouden in Goes en Middelburg. Verder werd er een rollenwedstrijd georgani seerd en nam men deel aan en kele prestatielopen. Ook dit seizoen wordt er weer een beker beschikbaar gesteld voor hem of haar (want ook dames zijn present in de toertochten) die het grootate aantal kilometers aflegt in de „eigen clubtochten"). De 56- jarige Ko Zembsch uit Middel burg sleepte die vorig jaar in de wacht. En de super-cup voor het grootste aantal afgelegde kilometers in en buiten Zee land in het afgelopen seizoen (dat waren 3400 km) werd ge wonnen door Thijs Nijsse, nu woonachtig in Hoogerheide. Voor dames en heren die echt wel ambities hebben in het ge zamenlijke toerfietsen is het beslist de moeite waard om zich op een zondagmorgen te melden bij „De Goede Ver wachting" in Lewedorp. Frans Wassink: „Wie eens een tochtje met ons wil mee maken krijgt daar alle gele genheid toe zonder zich eerst als lid te laten inschrijven. Na zo'n eerste kennismaking ge, beurt dat trouwens bijna al tijd". Op onderstaande adres sen kan men alle informaties krijgen wat betreft de toeraf deling van Middelkamp: Frans Wassink, Spaarnestr. 41, Sou burg. Tel. 01183-63771; Jaap Joziasse (secretaris penning meester) Meanderhof 39, Mid delburg, tel. 01180-26523 en bij Jilles de Koster, Torenvalk stee 11 in Heinkenszand. Het bestuur van de toerafde ling wordt verder gecomple teerd door: Bart Schuilwerve (vice-voorzitter), M. Ooster- baan en mevrouw Wilma Snijder»-De Klerk. REEN DE JONGE machine in werking die door een aantal leraren is vervaar digd. De volgende dag, woensdag 23 maart, is gewijd aan een sportont moeting met de MTS'en uit Temeuzen en Ber gen op Zoom en de Vlissingse HTS. De sportdag eindigt met een feestavond in de school. De donderdag daarop, 24 maart, is vrijgehouden voor een Open Dag. Tussen 14.00 en 20.00 uur kan iedereen terecht in de school en lessen bijwonen. De feestweek wordt tenslotte besloten met een grootscheepse reünie, waar 600 a 700 oud-leerlingen wor den verwacht. De reünisten hebben in de afgelopen weken meegewerkt aan een enquête, waarbij zij moesten invullen wat zij met hun opleiding heb ben gedaan en hoe zij deze ach teraf beoordelen. De re sultaten zullen tijdens de reü nistendag bekend worden ge maakt. Alles bij elkaar heeft de ver nieuwde MTS 8,5 miljoen gul den gekost. Vijf miljoen hiervan zijn bouwkosten en de rest was bestemd voor de in ventaris. In de nieuwbouw zijn nu de theoretische vakken on dergebracht, terwijl het oude gebouw aangepast is voor de praktijkvakken. Bovendien heeft de school een nieuwe gymnastiekzaal gekregen. VLISSINGEN - Aan het bu reau van gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 23-2-1977 tot 2-3-1977 de volgende gevonden voorwer pen aangegeven: diverse bankbiljetten, bruine damesbril, herenbril, zonnebril, diafilmpje, rabies- penning, gereedschapset voor boormachine, gouden kinder ringetje met letter A, diverse sleutels, geel hondeketting, bruine linker herenhand schoen, zwarte herenhand schoen, dameshorloge met zwart bandje met hartjes, da meshorloge met zwart bandje, dameshorloge, rode blazer met zwarte overgooier, bruine por temonnee met inhoud; Dieren: 1 brume cavia Aan het bureau van gemeen tepolitie te O-Souburg zijn in de periode van 23-2-1977 tot 2-3-1977 de volgende gevon den voorwerpen aangegeven: zakmes, rood/bruin sleutele tui met 5 sleutels, poederdoos, huissleutel. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft vrijdag 25 februari nog niet kunnen beslissen over de bestemming van het extra geld, dat de gemeente van het rijk heeft gekregen in verband met de slechte bodemgesteldheid. De ondergrond in Vlissingen blijkt voor meer dan 70 procent uit een zeer slappe bodem te bestaan, voldoende om in aanmerking te komen voor een uitkering van het rijk. (Een slappe bodem brengt uiteraard veel kosten met zich mee bij extra diep heien). Over de besteding van het geld is het gemeentebestuur het nog niet eens. Als mogelijkheden worden gezien: een filiaal van de openbare bibliotheek in Souburg, een extra man bij de plantsoenendienst, een extra man bij de reinigingsdienst, een derde kracht voor de Stichting Culturele Gemeenschap Vlissingen. Het wel of niet aanstellen van 'n derde kracht is de oorzaak geweest van het aanhouden van de beslissing. Naar verwachting zal het filiaal in Souburg er bij de volgende raadsvergadering wel doorkomen. Het rijk en de Provinciale Bibliotheekcentrale Zeeland hebben al financiële steun toegezegd. De bibliotheek zal gevestigd worden in het vroegere pand van de Rabobank aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg, Het pand zal hiervoor verbouwd moeten worden. MIDDELBURG - Met de boekenweek voor de deur (start 24 maart) organiseert het jongerencentrum Midgard en boekhandel Fanoy een schrij versavond met als centraal fi guur de schrijver Louis Ferron. Wegens het karakter van de avond en de te verwachten be langstelling wordt het deze keer niet in Midgard - zoals gebruikelijk -- maar in de schouwburg gehouden en wel op vrijdag 18 maart om acht uur. Op deze schrijversavond brengt het BZZTöH-Teater een programma onder de naam „De Vrouwen van Ferron". Het is een gedramatiseerde lezing in drie bedrijven rond de schrijver Louis Ferron en zijn werk. Aan deze theaterpro- duktie werken vier mensen mee, te weten: Louis Ferron - hij speelt voornamelijk zich zelf Ineke Cohen speelt vier van zijn romanfiguren; Nelly Morpurgo - zij zingt Wagner, Brahms en Schumann; Marcel Baudet - begeleidt op klavier. Om een, summiere, indruk van zijn werk te geven enkele citaten uit kritieken in ver schillende bladen: „„Gekken schemer" is een boek om te verslinden, om vaak aan terug te denken en zeker nog 'n keer of wat te lezen". J. W. Holsber- gen in de Haagse Post. „Gek kenschemer" kan beschouwd worden als een streekroman over de periode, waarin de vorsten van hun tronen tui melden en van zichzelf vervulde kunstenaars hun plaatsen probeerden in te ne men: de met perversiteit ge parfumeerde salonatmosfeer van het Bismarckiaanse Duits land. Over „De Keisnijder van Fich- tenwald" zegt Willem van Toom in Hollands Diep: „SOMS DUIKT ER IEMAND OP DIE HET WEL KAN, DIE DE TAAL VAN HET DRAMA SPREEKT ALSOF HET ZUN MOEDERTAAL IS EN NIET EEN AFTREKSEL VAN WAT HIJ BIJ BEROEMDE BUI TENLANDERS HEEFT GE VONDEN. Dan moet je ei genlijk een week vakantie ne men, met een aardig iemand om stukken aan voor te lezen en uit te roepenmoet je nou 'ns horen. Dat zou u zeker moeten doen met de keisnijder van Fichtenwald van Louis Ferron, een groot boek". - BORSSELE - Minstens twee plaatsen in Zuid- Beveland komen in aan merking voor de vestiging van een kerncentrale, die in het jaar 1985 moet draaien. Dat zijn het dorp Borssele en een plaats tussen Hoede- kenskerk en Bath aan de Noordkant van de Wester- schelde. Dat staat in het verleden week verschenen „Aanvullend structuurscheme electrici- teitsvoorziening. Van de in to taal tien plaatsen, die in Ne derland in aanmerking komen voor de bouw van kerncentra les, staan er vier in Zeeland. Want, behalve de twee Beve- landse worden ook Tholen en St. Philipsland nog genoemd. In totaal moeten er (volgens een principebesluit van de re gering) vóór 1985 drie kern centrales in ons land bijge bouwd worden. Van de Zeeuwse kandidaten heeft de Bath- Hoedekenskerke de grootste voorkeur in het schema. Uit het oogpunt van ruimtelijke ordening, landschap en recrea tie wordt de voorkeur uitge sproken voor een vestigings plaats, die zo oostelijk moge lijk ligt. Alleen gelden in het Oostelijk deel van de Wester- schelde weer grotere natuur wetenschappelijke bezwaren. Opvallend is, dat de opstel lers van het structuurschema het oude Valkenisse-plan (in dustrialisatie op de slikken van Valkenisse ten zuiden van Bath) van stal halen om te plei ten voor vestiging van de kern centrale in het oostelijk deel. Koppeling van de centrale aan grote industriële ontwik keling vlakbij, wordt van be lang geacht. Zou de kerncentrale meer in de richting Hoedekenskerke komen, dan nemen bezwaren toe vanwege het waardevolle landschap van De Zak van Zuid-Beveland. Het bezwaar van het aantas ten van ditzelfde landschap wordt niet opgevoerd bij de beoordeling van Borssele als vestigingsplaats voor een (tweede) kerncentrale. Toch wordt Borssele als minder aan trekkelijke vestigingsplaats beoordeeld omdat de bevol king rond de centrale veel dichter is. Die bevolkings dichtheid is n.l. het belang rijkste argument bij het zoeken naar vestigingsplaatsen ge weest. De samenstellers me nen, dat er in een gebied met een circel van twintig kilome ter rondom een kerncentrale niet al teveel mensen mogen wonen. Dat houdt verband met het gevaar, dat zo'n centrale met zich meebrengt.Weliswaar wordt de kans op een ongeluk erg klein geacht. Maar als er wat gebeurt dan heeft het ook gevolgen voor een zeer groot gebied. Daarom heeft men ge zocht naar gebieden, waar zo min mogelijk mensen wonen. Zo mogen er in een gebied van anderhalve kilometer rond de centrale hooguit duizend men sen wonen. (In het dorp Bors sele wonen er thans dertien honderd en vierennegentig). Via een ingewikkelde for mule heeft men ook maxi mumgrenzen gesteld voor de bevolkingsdichtheid in een ge bied binnen vijf kilometer van een centrale en het gebied bin nen een circel van twintig km. Daarbinnen vallen alle grote Zeeuwse steden (Middelburg, Vlissingen, Goes en Temeu zen.) Intussen beginnen de eerste protesten tegen nieuwe kern centrales in Zeeland op gang te komen. De PPR organiseert een demonstratieve bijeen komst op 17 maart in dejeugd- hoeve in 's-Heerenhoek. Begin april, is er een actie van het landelijk energiecomité in Goes en Middelburg. Elke be langstellende kan overigens vanaf half maart op alle ge meentehuizen, bibliotheken en leeszalen het aanvullend struc tuurschema gaan inzien (en schriftelijke bezwaren indie nen). Tot 1 juli kan men dat doen. Daarna volgen er in de eerste helft van september hoorzittingen voor de bevol king. De op één na oudste inwo ner van Zeeland, de Vlissin- ger A. Buys, viert vrijdag 18 maart zijn 104-de verjaardag. Opa Buys woont in het be jaardencentrum „Ter Reede" aan de Koudekerkseweg. Burgemeester Westerhout en zijn echtgenote zullen hem vrijdag om elf uur namens het gemeentebestuur komen feli citeren. De Nederlandse Spoorwe gen hebben het plan om een nieuwe halte bij de half hoge brug in Vlissingen te bouwen opgegeven. De N S. werkt nu aan een plan om een halte aan de Kanaalstraat in Sou burg te bouwen. Kort geleden is de Vlis singse Vrouwenraad een stichting geworden. In de Stichting Vlissingse Vrou wenraad zijn dertien organi saties vertegenwoordigd, die zeer verschillende activiteiten ontplooien. Bijv. het verzor gen van collecten, verzorgen van vakantieweken voor ge handicapten, gastvrouw zijn in een ziekenhuis, enz.. Van daag start in het „Wol- tershuis" voor de eerste maal een natuurclub voor jongens en meisjes van acht tot der tien jaar. De natuurclub wordt gehouden in de bovenzaal van 's middags vier tot half- zes. Het is de bedoeling dat de club plantjes gaat kweken, naar buiten gaat, over dieren praat en naar het asyl gaat en nog veel meer. Aan de Piet Heinkade in Vlissinge neemt vandaag woensdag 9 maart het M.S. „Prinses Beatrix", een van de drie opleidingsvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart van het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, een ligplaats. Op deze vaar tuigen wordt instructie gege ven aan leerlingen van de op leidingsscholen voor de Rijn en binnenvaart. Geïnteres seerden bij de vakopleiding voor deze bedrijfstak kunnen dit speciaal gebouwde vaar tuig vanavond tussen 19.00 en 21.00 uur bezichtigen. De toneelgroep „Kuiper spoort" geeft in haar onder komen het Kuiperspoortthea- ter nog twee voorstellingen van het toneelstuk „De Thuiskomst". Dit stuk van Ha rold Pinter, dat al vier succes volle voorstellingen heeft ge had, wordt nog gespeeld op 12 en 26 maart. De aanvan gstijd is beide avonden 20.00 uur. De V.T.V. Soos in Vlissin gen houdt vrijdag 11 maart weer een soosavond in 't Buut aan de Beatrixlaan. ledereen, ook niet VTV-leden van 12 jaar af, zijn weer welkom. De vaste rubrieken, zoals het draaien van de alarmschijf, ontbreken deze avond niet. De muziek wordt verzorgd door de VTV-Soos discjoc- keys Hans en Arie. In het ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg presenteert de Middelburgse platenzaak MU 2000 vrijdag 25 maart de grote Drive-In Discotheek „Mu 2000" met vernieuwde apparatuur. Deze avond begint om 20.00 uur.

Scheldebode | 1977 | | pagina 5