TRIESTE BALANS ONDERZOEK IN RUILVERKAVELINGSGEBIED KLEVERSKERKE ïml/ltoiïtyfté de schéldebode C.D.A. KOMT MET AL TERDIA T/EE VERKEERSPLAN GERBRANDYSTRAAT BROODJES BAKKENDE KLEUTERS deklapbanke SCHRIJVERS AVOND IN KUSTENAARS CENTRUM FILM IN DE BEUK Milieupriis van Coördinatie- orgaan DE RUITER ENGELSE SERVIEZEN Volop vrolijk Pasen bij Jamin. %J AA 'n ®icr!°Pie SPECIALE VOORJAARSUITGAVE - mode; - doe-het-zelf; - huis en tuin; vakantievoorbereiding, enz. /Kleine en grote encyclopedieën KLEVERSKERKE In ruilverkavelingsge- bied Kleverskerke heeft een Natuurweten- schappelike comrtiissie indertijd een landschap splan opgesteld, waarin een drietal gebieden als te sparen aangegeven worden. Een ervan is tij dens de uitvoering van de ruilverkaveling al ge schrapt, 'n ander is na de ruilverkaveling estadig afgetakeld, terwijl het derde gebied nog redelijk intact is. Men heeft de gebieden niet verkaveld. De gebruikers kunnen er echter doen en laten wat ze willen, omd^tt er geen regelingen voor de gebieden zijn getroffen. In Kleverskerke is ge bleken dat natuurterreinen moeilijk veilig ge steld kunnen worden door ze alleen maar niet te verkavelen en verder aan hun lot over te laten. Nieuwe aanplant Verfijnde tafelsfeer uw Editie Vlisslngen Editie Middelburg* Jaarvergadering Goese Middenstand Centrale ^Bij 150 gram kersenbonbons^ K AVa kado /■U' o* Belangrijk nieuws voor lezers en adverteerders de scheldebode (1-2-3-6-14-20-25-delig) bij Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 10 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 9 MAART 1977 Gespaarde natuurgebieden blijken erg afgetakeld Dit zijn enkele conclusies die F.J. Minnaard en P.J. Rijk van de Landbouwhogeschool in Wageningen trekken in hun rapport „De invloed van en kele ruilverkavelingen op na tuur en landschap". Het doel van het onderzoek in Klevers kerke was het oorspronkelijke landschapsplan te vergelijken met de situatie zoals die nu is. Vóór de verkaveling (in 1961 voltooid) vertoonde het Kle- verskerkse veel overeenstem ming met gebieden in de pPoel: een westelijk deel met overwe gend wegen op kreekruggen, grasland en hebben, een ooste lijk deel, bestaande uit inge polderd gebied met hoofdzake lijk bouwland. Volgens het landschapsplan zou het drassige grasland lang het Kanaal door Walcheren ge spaard mqeten worden. Het was vooral als vogelgebied van belang; er broedden o.a. klu ten. Dit grasland is nog steeds in een redelijke toestand. Het is erg holle-bollig en ook als vogelgebied nog van belang. Een ander te sparen gedeelte in de ruilverkaveling was een weidegebied binnen de oude dijk langs de Oranjepolder. Dit terrein was van belang als broedplaats van kluut en ture luur. Verder was dit gebied aantrekkelijk door de vele plasjes, hagen en knotwilgen. Het onderzoek van Minnaard en Rijk in dit gebied leverde een trieste uitkomst op. Veel weiland is omgezet in bouw land, waarbij meer dan de helft van de vroeger aanwezige heg gen is verdwenen. Het derde gebied dat volgens het landschapsplan zou moe ten blijven was een zulte dijk- plas met drassig grasland en heggen bij „Wulpenburg" aan de oude Middelburgse haven. Deze haven (in 1907 ingedijkt) was een gedeeltelijk nog open plas, omzoomd met zeebies. Er kwamen o.a. kluten, kieviten en huiszwaluwen voor. Onder de rijke begroeiing werden soorten aangetroffen die ka rakteristiek zijn voor brakke terreinen. Dit terrein is, al hoewel het op het landschap splan stond, in de ruilverkave ling opgenomen. Het is nu in gebruiks als weiland en er is niet meer te zien van de vroe ger voor de natuur zo waarde volle toestand. In het landschapsplan voor de ruilverkaveling Klevers kerke zouden ook ongeveer 26 kilometer wegen beplant wor den. Twintig kilometer is in derdaad aangeplant, maar zes kilometer is of nooit aange plant of in de afgelopen vijf tien jaar verdwenen door ziekte of rooien. Verder werd ook de kwaliteit in de ge spaarde gebieden onderzocht. Doordat er vrijwel geen bij zondere planten ronde de heg gen groeien trekken Minnaard en Rijk de conclusie dat de kwaliteit verder is afgetakeld. Dat er van het landschapsplan zo weinig terecht is gekomen wijten zij aan dede onder waardering van natuur en landschap in die tijd. Uit een vergelijking van de ruilverka veling van de Poel- Heinkenszand met Klevers kerke blijkt dat er nu heel wat meer rekening gehouden wordt met het landschap dan vijftien jaar geleden. De ge spaarde gebieden in het ruil- verkavelingsgebied Klevers kerke werden aan hun lot overgelaten. „Als men natuur- en landschapselementen spaart en deze wil behouden, dam moet ook gezorgd worden voor een goed beheer van deze elementen", aldus het rapport. Lange Delft 50 - Tel 01180-13221 - Middetourq KWALITEIT - SERVICE - GARANTIE Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01183-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat38, tel. 01180-26043. Het te sparen gebied bij de Oranjepolder. VLISSINGEN - Het CDA in Vlissingen is het met de bewo ners van de Gerbrandystraat eens dat een verdere belasting van deze straat bij de inge bruikname van de halfhoge brug en de Sloeweg voorkomen moet worden. Het CDA heeft daarom een plan gemaakt waarbij het verkeer van de Sloeweg in de richting van Zuidwest-Walcheren niet van de Gerbrandystraat gebruik hoeft te maken. Het CDA stelt in het plan voor een nieuw tracé te kiezen, dat ter hoogte van Bossenburg vanaf de Sloeweg in noordelijke richting kan worden gelegd. Deze weg kan vervolgens hetzij noordoostelijk hetzij zuidwestelijk van het Der Boede aansluiten op de Ver- deelweg Walcheren, zoals die al eerder op de kaarten van het Streekplan Midden-Zeeland was opgenomen. Het grote voordeel voor de gemeente Vlissingen is volgens het CDA hierin gelegen dat het door gaande verkeer al ter hoogte van het bestemmingsplan Bos senburg in noordwestelijke richting kan worden geleid. Zo kan een onverantwoorde toe name van het verkeer op de Gerbrandystraat of op de Sloeweg - Van Woelderenlaan Bachlaan en verder kort onder de duinen tot aan Zoutelande worden voorkomen. Het CDA zou graag zien dat er op korte termijn met het door hem voorgestelde tracé begonnen zou worden. Hoewel het voor de hand ligt te veronderstellen dat het ver keer Vlissingen - Koudekerke van de Gerbrandystraat gebruik zal blijven maken, pleit het CDA voor een herzie ning en aanpassing van de hui dige straat. Het landelijke ka rakter van vroeger kan weer enigszins bereikt worden door middel van grcmvoorzienin gen. Het CDA pleit er tevens voor om het gebied oostelijk van de Gerbrandystraat en noordelijk van de Sloeweg woningen van enige allure te bouwen, zoals vrijstaande of half vrijstaande woningen. „Vlissingen binnen komend vfce de half hoge brug biedt tot nu toe slechts uitzicht op Westerzicht, het klein- industrieterrein Noord en de in aanbouw zijnde of nog te reali seren plannen Bossenburgh, Weyevliet en Rozenburg. Een gevarieerd en vriendelijk straatbeeld en woningbeeld is bepalend voor de eerste indruk die men krijgt als men Vlissin gen binnenkomt", aldus het CDA. GOES - De Goese Middens tandcentrale houdt op dinsdag 22 maart in het Lunch-café „Stadhuis" in Goes de alge mene jaarvergadering. Punten op de agenda zijn onder meer een bestuursverkiezing, de vaststelling van de contributie en de jaarverslagen van de se cretaris en de penningmeester. VROUWENPOLDER - De bakkerij van Corbijn aan de Dorpsdijk in Vrouwenpolder werd vorige week dinsdag in bezit genomen door een volledige kleuterklas. De kleuters waren druk bezig met het bakken van brood en koekjes, onderwijl een hels kabaal makend in de anders zo rustige bakkerij. Overigens lukte het de kinderen, uiteraard met hulp van meneer en mevrouw Corbijn, een behoorlijk koekje uit de oven te toveren. Het is al 'n beetje traditie geworden om elk jaar de oudste kleuterklas uit te nodigen een middagje in de bakkerij te komen bakken. Voor Corbijn die de bakkerij nog maar pas vijfjaar van zijn vader heeft overgenomen is het de eerste keer. Hij is vast van plan de traditie van zijn vader voort te zetten. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - De Beuk draait zaterdag 12 maart een film van Sam Peckinpah, „The Ballad of Cable Hogue", uit 1969. Deze western is gemaakt rond de figuur Cable Hogue, een man die in de oude tijd leeft, maar al bezig is moderne inzichten en technieken te ge bruiken uit de nieuwe tijd. Hogue is een goudzoeker, die door zijn partners Taggart en Brown zonder water in de woestijn achtergelaten wordt. Op het punt van honger om te komen vindt hij een bron. Hogue begint deze bron prompt te exploiteren. Hij wordt verliefd op Hildy, een meisje van lichte zeden, dat in San Francisco carrière wil maken. Als zijn bron floreert krijgt hij op 'n dag bezoek van zijn voormalige partners. Op nieuw staan ze hem naar 't le ven, maar dit maal neemt hij wraak. De plotselinge komst van Hildy, in een fraaie auto (ze is inmiddels een rijke we duwe geworden), stemt hem vergevingsgezind. De mooie auto wordt Cable Hogue ten slotte noodlottig. De film begint om tien uur, de toegang bedraagt drie gul den. Op 16 maart, vrienden, kunnen we ze weer overal vinden. De schoolkinderen, die gewapend met schop en boompje of struikje, hun bij drage staan te leveren aan de boomplantdag 1977. De uit vinders van die boomplant dag, willen de kinderen op deze manier een beetje eigen verantwoordelijkheid geven voor de natuur. Een mooie gedachte. Maar ik moet toch weer onmiddel lijk denken aan wat die boze bewoonster van Goes-Noord zei, toen rijen gezonde en volwassen populieren en essen zonder pardon tegen de grond gingen, omdat de gevel van het nieuwe bejaardente huis precies op dat stukje grond moest komen. Ze zei ,,Onze kinderen worden straks weer opgetrommeld voor boomplantdag. En hoe moet je nou aan de jeugd ver kopen, dat ze die armetierige boompjes echt moeten plan ten, als ze zien wat volwasse nen hier aan het doen zijn". En zo gaat het niet alleen in Goes-Noord vrienden. Want wat er op dit gebied in de Poel gebeurd is spant natuur lijk de kroon. Ik heb het altijd waanzin gevonden dat daar prachtige meidoornheggen en struwelen zijn wegge haald, terwijl een eindje ver derop voor een miljoen gul den zonodig twee bossen moesten worden aangeplant. Het Heer Hendrik- en Heer Arendbos tussen 's Heer Hendrikskinderen en 's Heer Arendskerke. „Bos sen" waarvan het groen nog nauwelijks tot je knieën komt. En niet alleen ik vind dat waanzin. Enkele weten schappers van de landbouw hogeschool in Wageningen hebben na een onderzoek over de ruilverkaveling van De Poel afgesloten. In hun eindrapport wijzen ze de twee bossen helemaal af, „als vreemde elementen" in het landschap. Volgens hem hadden er voor dat geld beter meer heggen en nooie stukjes landschap aangekocht kun nen worden. En hoewel we het elke dag met eigen ogen kunnen zien, wordt uit datzelfde rapport nog eens duidelijk, hoe ver schrikkelijk de kaalslag rond 's Heer Abtskerke is ge weest. Maar liefst 85% van de heggen daar, zijn wegge haald. Het is dan ook al jaren een troosteloze bedoening om van 's Heer Abtskerke naar Nisse en terug te moeten; door een grote kale vlakte. Zelfs langs de bermen van de nieuwe asfaltweg staat nog geen boompje. Als ze boom plantdag 1977 nou eens zou den gebruiken om langs die Gerbernesseweg bomen neer te zetten, zou de boomplant dag, voor mij in ieder geval, al weer een beetje meer bete kenis krijgen. Trouwens ook de fanatie kelingen, die de jonge aan plant rond het naturistenter rein bij Ritthem hebben ver nield, kunnen boomplantdag mooi gebruiken om hun slechte daad goed te maken. Nou vind ik het al onbegrijpe lijk dat de tegenstanders van bloot uitgerekend datgene weghalen wat dat bloot straks aan het oog moet ont trekken. Maar veel walgelij ker is het natuurlijk dat aller lei levend groen moedwillig doodgemaakt wordt. En een ding is zeker: Op boomplantdag, 16 maart lopen er zeker nog geen blote mensen rond. Daarvoor is het echt te koud. ARJAON MIDDELBURG. Het Zeeuws Kunstenaarscentrum Op 30 maart a.s. verschijnt De Scheldebode huis aan huis met een Dat betekent op de allereerste plaats voor onze vrouwelijke, maar zeker ook voor onze mannelijke lezers, veel nieuws en nuttige wenken over onder meer Voor onze adverteerders een uitstekende gelegenheid daarop doelgericht in te haken. Te meer uitstekend, omdat de advertenties omgeven worden door een passende redactionele informatie. Daardoor is een belangrijk grotere attentiewaarde gegarandeerd, zonder dat dit extra kosten met zich meebrengt. Bel ons daarom nu (tel. 01184-19910) voor de tijdige reservering van uw advertentie en eventueel vertegenwoordigersbezoek. organiseert op vrijdag 11 maart weer een schrijvers avond in het centrum op de Lange Noordstraat 59 in Mid delburg. Op deze achtste schrijvers- avond is iedereen welkom, zowel degene die uit eigen werk wil voorlezen als degene die belangstelling heeft voor wat er in Zeeland en daarbui ten geschreven wordt. Er ligt een verzamelbundel klaar van de teksten, die op de vorige schrijversavond voorgelezen zijn. Het is mogelijk in te teke nen op de bundel die ook van de op 11 maart gelezen en inge zonden verhalen zal worden gemaakt. De avond begint om acht uur. VLISSINGEN - Tijdens de jaarvergadering van het Zeeuws Coördinatieorgaan, die donderdag 10 maart om 19.30 uur wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes, wordt de Milieuprijs Coördi natieorgaan 1976 uitgereikt. De uitverkorene, die dit jaar voor,het eerst de prijs in ont vangst zal nemen, is het Co mité Samenwerking Ooster- schelde. Het dagelijks bestuur van het Coördinatieorgaan heeft hiertoe besloten aan de hand van het advies van een aparte beoordelingscommis sie. De prijs bestaat uit een legpenning van verzilverd brons met bijbehorende oor konde, waarin de reden van toekenning is omschreven. Na de pauze van de jaarver gadering verzorgt de heer Ir. J.C. Huis in 't Veld, medewer ker van de afdeling Water bouwkundige Werken-Oost van Rijkswaterstaat, een voor dracht over het onderwerp „De compartimenteringsproblema- tiek van de Oosterschelde".

Scheldebode | 1977 | | pagina 1