V \S^ JEUGD EN MUZIEK ORGANISEERT FESTIVAL NIEUWE MUZIEK 1977 Tiende prestatieloop. van Dynamo 70 Omloop van de Boulevard van wielercomité Souburg i.s.m. De Scheldebode de scheldebode FOTO mxia FILM VAN CHAPLIN IN DE BEUK Derde Vijver- vreugdmars in Middelburg de klap x in Kuipers poort ZATERDAG 5 MAART Subsidieverzoek in Culturele Raad DE RUITER Jan van Holtlie in Vleeshal Speurtocht Editie Vlissingen it it Editie Middelburg* EERSTE LENTEFOTO IN TEGENLICHT de schéldebode Het groot QUINESS RECORDBOEK en CAMPINGGIDSEN 1977 verkrijgbaar bij: Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 9 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) MIDDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland is van plan om van 18 juni tot en met 11 juli 1977 een „Festival Nieuwe Muziek" te organiseren in Middelburg. In dit festival wordt hedendaagse muziek gebracht door artiesten die el ders zelden te horen zijn. Jeugd en Muziek pleit er in een subsi dieverzoek aan de Culturele Adviesraad Middelburg voor om alle evenementen gratis toegankelijk te maken. De be zoekersaantallen zullen dan toenemen en er kunnen meer mensen met de nieuwe muziek kennismaken. Uit de ervaringen met het Xenakisfestival vorig jaar blijkt dat er geen grote op- brensten te verwachten zijn. Het festival wordt gehouden in het Kuiperspoortcomplex voor wat de kamermuziek be treft. De grotere evenementen vinden plaats in de Oostkerk en in de wandelkerk. Er zullen MIDDELBURG Van vrij dag 4 tot en met zondag 27 maart zijn er in de Vleeshal in Middelburg schilderijen, teke ningen, ijzerplastieken, sculp tures en objekten te zien van Jan van Holthe. De tentoonstelling zal aan staande vrijdag worden inge leid door de directeur van het Zeeuws Museum. weer evenementen op straat gehouden worden om andere mensengroepen bij het festival te betrekken. Van de uit tien delen bestaande Zeeland- Suite, een compositie van Leo Cuypers voor jazz-sextet, zal op elk eiland in Zeeland één deel te horen zijn. Jeugd en Muziek heeft ook het voorne men de recentste werken van Iannis Xenakis ten gehore te brengen. Dit om het publiek, dat bij het vorige festival in Xenakis geïnteresseerd is ge raakt, op de hoogte te brengen van de laatste ontwikkelingen van deze componist. Ook wil Jeugd en Muziek een duide lijke plaats inruimen voor het ASKO uit Amsterdam. Het ASKO komt met een project dat gericht is op de Neder landse componist Jos Kunst. Naar verwachting zal het en semble drie concerten uitvoe ren, Jos Kunst zal enkele lezingen houden. Een belangrijk figuur in het festival wordt de hier nog on bekende Italiaanse componist Giacinto Scelsi. Zijn werken staan in het teken van het Zen-Boeddhisme. Ook enkele Amerikaanse componisten, die op het festival zullen optreden, werken met de oosterse filoso fie als thema. Dat zijn Morton Feldman, Christian Wolff en George Crumb. MIDDELBURG - Op zater dag 5 maart organiseert de Middelburgse atletiekafdeling van Dynamo '7 0 weer zijn jaar lijkse prestatieloop in het fraaie duingebied van Oranje zon. Deze loop betekent voor Dynamo '70 een jubileum want hij wordt voor de tiende keer georganiseerd. De Middel burgse vereniging was trou wens tien jaar geleden de eer ste in Zeeland die iets derge lijks op touw zette. De eerste twee lopen hadden hun start en finish bij kasteel Westhove, tussen Domburg en Oostkapelle. Reeds bij de tweede loop werd het recor daantal van 2000 deelnemers geboekt. Omdat het stratter- rein op zo'n grote toeloop niet was berekend (behoorlijke dikke palen werden zelfs de grond uitgelopen) week men later uit naar de Duinweg in Oostkapelle. Met medewer king van de gemeente Middel burg werd het toen mogelijk een nuniek parkoers uit te zet ten in één van de mooiste na tuurgebieden die Zeeland rijk is. Het programma is in de loop der jaren gevarieerder gewor den. Men kan nu bijvoorbeeld kiezen uit: a. een jeugdpresta- tieloop over 4 kilometer (start 2 uur); b. de jubileum presta tieloop over 5,10 of 15 kilome ter (start 3 uur) en C een jeugd- speurtocht waarvoor het ver trek is gepland om vijf minuten over drie. Dit laatste is een nieuw onderdeel van het pro- gramma. Men wil namelijk ook de allerkleinsten aan hun trekken laten komen. Trou wens de hele familie kan actief deelnemen. Bij die speurtocht is de afstand niet belangrijk, veel meer het opsporen van vreemde voorwerpen. De Middelburgse kunste naar Han Reijnhout heeft voor de 10e prestatieloop van Dy namo een speciale jubileum medaille vervaardigd. De prestatielopen van Dy namo '70 zijn de afgelopen tien jaar vooral mogelijk gemaakt door een aantal medewerkers buiten de vereniging om. Daarbij behoorde onder an dere de oud-burgemeester van Domburg de heer Sprenger die jaren achtereen met zijn dub belloopsjachtgeweer hetstart sein gaf. Deze taak is nu over genomen door zijn opvolger, burgemeester Diepenhorst van Domburg. Verder kan Dynamo bogen op vaste medewerking van de EHBO vereniging uit Oostkapelle. De eerste deelnemers voor de lopen van Dynamo '70 hebben zich reeds aangemeld en profi teren daarmee van het lage in schrijfgeld. VLISSINGEN - Op 7 mei wordt in Vlissingen de Grote Omloop van de Boulevard verreden. Een beroepsrenners- spektakel van het wielercomité Souburg in nauwe samen werking met uw weekblad De Scheldebode. De voorzitter van het wielercomité Souburg is Arnold Parre, die bereid bleek de eerste informatie aan onze lezers te spuien. „Wij hebben reeds veertig zaken bereid gevonden om als spon sor op te treden (de namen van deze sposors krijgt u bin nenkort, red.), maar we proberen dit aantal nog op te voeren, want om een aantal gerenommeerde renners aan de start te kunnen krijgen hebben we veel geld nodig. En we willen er een evenement van maken dat in Zeeland zijn weerga niet kent. Zo groot zelfs dat radio en t.v. er aan dacht aan zullen besteden. We mikken op een toeschou wersaantal van vijftien a twintigduizend. Deze week nog komt Jan van Stee in actie. Om renners voor de Grote Omloop van de Boulevard te contracteren". De grote prijs van de omloop wordt aangeboden door Miro B.V. Die grote prijs zal worden uitgereikt door de bedrijfsleider, de heer Tholen. We houden u over dit groot ste evenement van wielercomité Souburg in samenwer king met De Scheldebode uitgebreid op de hoogte. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01183-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. Illllllllllllllllllllll Ook enkele scholen hebben zich reeds met een grote groep leerlingen laten inschrijven. Ze zijn dan ook al zeker van de grote Dynamo '70 vaan die be schikbaar is voor scholen of groepen met meer dan 25 voor inschrijvingen. De oudste deelnemer die zich tot nu toe heeft gemeld is de 59-jarige gymnastiekleraar Van der Zee uit Vlissingen. Voor de jeugdprestatieloop bedraagt het inschrijfgeld (via voorinschrijving) 1,50, daarna 200; de grote loop bij voorinschrijving 2,00, daarna 2,50. Men kan voor- inschrijven bijP. Kodde, Zui- verseweg 1, Aagtekerke, J.A. Vermeule O.L. Carbaulstraat 1, Middelburg (zuid), M. van Zee, Lisztlaan 11, Vlissingen, H. Bostelaar, Zanddorp 62, Middelburg, Kunsthuis De V ie. Windekes, Lange Delft 90, Middelburg, J.P. van Riel, Jo hannes Postkwartier 64, Mid delburg en bij W.J. Minnaard, Noordhoutsestraat 52 in Se- rooskerke (na 6 uur). Uiteraard kan men nog in schrijven op de dag zelf op het terrein De Drie Hoogten aan de Duinweg in Oostkappelle waar de start en finish is. Daar is het secretariaat geopend vanaf halfeen. IIII KLEINE FOTOTIP IN WOORD EN BEELD Eigenlijk is fotograferen "schrijven met licht". Beter nog: spelen met licht. Want dank zij het licht kan een alledaags gegeven, waarin eigenlijk geen fotomotief zit, ineens bijzonder worden. Neem nu als voorbeeld de wilgekatjes, die hierboven staan afgebeeld. Een motief, datje wel boeit, maar waar in de praktijk toch niet veel van te maken is. Tot je ze ineens ziet tegen een wat donkere lucht terwijl juist de zon voor wat tegenlicht zorgt. Dan komen ze tot leven en wordt het een geslaagde foto. 'n Idee om op deze manier ook de lente te vangen in een boeiende tegenlichtfoto. MIDDELBURG Het jonge rencentrum de Beuk draait za terdag 5 maart de film „Mon sieur Verdoux" van Chaplin. Chaplin speelt in deze film de bankbediende Henri Ver doux, die zijn firma dertig jaar trouw heeft gediend. Als in 1930 de wereldcrisis uitbreekt wordt hij ontslagen. In het bankbedrijf heeft hij wel ge leerd dat elke zaak een vuile zaak is en dat men in deze ge wetenloze wereld even gewe tenloos moet zijn om te kunnen overleven. Om zijn huisje buiten te kunnen houden en om zijn zieke vrouw en z'n zoon te kunnen onderhouden stort hij zich in een ander soort zaken: hij belooft rijke vrouwen een -gelukkig huwelijk en helpt ze daarna om zeep. Dit blijkt een bloeiend zaakje te zijn, na ver loop van tijd echter beginnen de moeilijkheden de kop op te steken. De film begint om acht uur en de toegang is drie gulden. WOONT U IN DIT GEBIED VfOLnwenpotoP^ Oo^iapeikf ®D^cj-q Svoosheme Veere m vee •Aagreaerfcc TweslkHp'i.c Gdspige [O Grijpské'ke .g, Lauians Middeibun) Arn«mu! Koudekerie NieuA-iana, en SI Joosland Menskerke B*ggexe'he ^Zouleiaoöe -SouDu'g Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - „Vijver vreugd" organiseert aan staande zaterdag voor de derde maal de zogenaamde Vijver- vreugdmars, die gehouden wordt in de directe omgeving van Middelburg. Er zijn vier afstanden uitge zet waarover gewandeld kan worden: vijf, tien, vijftien en vijfentwintig kilometer. Alle vier de marsen lopen door het gebied ten westen van Middel burg en beginnen en eindigen bij de sportzaal van Vijver vreugd. Iedereen die de tocht uitloopt krijgt bij de finish een medaille, terwijl elke groep een herinnering krijgt aange boden. De vertrektijden vann de vijf en tien kilometer zijn om twee uur, de vijftien kilo meter om halftwee en de vij fentwintig kilometer om een uur. De medische verzorging is in handen van personeelsleden van Vijvervreugd. Inschrijving is zowel moge lijk voor groepen als voor indi viduele wandelaars. Het in schrijfgeld bedraagt drie gul den; leden van erkende wande lorganisaties krijgen een kor ting van vijftig cent. Steeds opnieuw, vrienden, krijgen we van de „deskun digen" te horen dat de kans op een ongeluk met een kern centrale zo verschrikkelijk „klein" geacht moet worden. En met allerlei ingewikkelde formules proberen ze dan onze angst te sussen. En ze doen erg hun best op 't oge nblik, nu de plannen voor de bouw van nieuwe kerncen trales bekend zijn geworden. En wat dat betreft zitten we hier in Zeeland niet zo best, immers vier plaatsen maken een kans op de bouw van nog zo'n ding. Mijn angst blijft, ondanks al die geruststellende" bere keningen bestaan. En niet allen ik zit daar mee. Dokter Sicco Mansholt heeft in 1974 al eens heel duidelijk gezegd aan welke ziekten deze des kundigen volgens hem lijden. Hij noemde dat toen al „laboratorium-blindheid". Want de kans op ongeluk ken met kerncentrales mag dan heel klein geacht wor den. We blijven wel duizen den en duizenden jaren met dat smerige radio-actieve afval zitten, dat al die tijd zijn verwoestende werking kan doen. Generaties lang. Mansholt geeft dan ook geen cent voor al d ie berekeningen van de wetenschappers, zo lang ze gewoon nalaten de politieke maatschappelijke omstandigheden in hun be schouwingen te betrekken. Want", zegt hij: „Het gaat erom hoe je kunt garanderen dat gedurende die duizenden jaren al dat gevaarlijke ma teriaal niet in verkeerde- handen valt. Het gaat erom hoe je kunt garanderen dat er in al die duizenden jaren niets fataals gebeurt als ge volg van oorlogen, sabotage, diefstal, of gewoon noncha lance. Wie bij zijn kansbere kening dat vergeet lijdt aan laboratoriumblindheid". En we weten allemaal, vrienden, dat er in duizenden jaren heel wat oorlogen ge voerd kunnen worden. We weten dat in oorlogen de meest afschuwelijke met hode en middelen nooit ge schuwd worden. Daarom geef ik ook geen cent voor al die kansberekeningen. Zolang er geen oplossing is voor de vernietiging van het radioactieve afval mogen er yeen kerncentrales gebouwd worden, omdat we onze kin deren en kinds-kinderen en hun kinderen niet mogen op schepen met de uitwassen van onze energievraatzucht. Een vraatzucht, die eerst maar eens aan banden moet worden gelegd. En dat kan al door bijvoorbeeld een hele boel minder te verspillen. We krijgen het druk in Zee land vrienden, om te voor komen dat er nog meer kernenergie-centrales bij komen. Allemaal, al vanaf half maart kan iedereen tegen de nieuwe plannen schriftelijke bezwaren indie nen. We moeten naar de hoorzittingen, naar verkie zingsavonden en naar de pro testbijeenkomsten. Kortom er moet gewerkt worden, ARJAON 1 Minnn MIDDELBURG - In het Kuiperspoorttheater treden vrijdag 4 maart om 20.30 uur Leendert de Jonge, fluit en Frank Mol, piano op. Zij brengen werken van Oli vier Messiaenen, Peter Schat, Ton de Leeuw, Willem Pijper en de Japanner Kazuo Fukus- hima. De in 1930 geboren Fu- kushime is autodidact wat composities betreft. In de zes tiger jaren woonde hij enige tijd in Cambridge en gaf een lezing op een festival in Wenen over het Noh-theater en de he dendaagse Japanse muziek. Momenteel woont hij weer in Japan. Organisatie Jeugd en Mu ziek. Onder het thema „Daad werkelijke liefde" houdt het comité Wereldgebedsdag in Vlissingen zondag 6 maart om 19.00 uur een dienst in de R.K.Kerk aan de Singel. Deze dienst, die in de plaats komt van de bijeenkomst, die vrij dagavond gehouden zou wor den, vindt plaats in het kader van de Wereldgebedsdag. In de kerkzaal van „Ter Reede" gaat de dienst vrijdag 4 maart om 19.00 uur wel door. Hier ver leent het Bejaardenkoor haar medewerking, terwijl het NCVB-koor in de zondagavond-dienst zal op treden. In de periode tot 10 maart zal het eerste gedeelte van de nieuwe knooppuntcentrale in Middelburg in gebruik worden genomen. Het tweede gedeelte zal op 1 april in dienst worden gesteld. Met deze nieuwe cen trale zal de kwaliteit van de in terlokale gesprekken van en naar de telefoonabonnees op Walcheren toenemen. In het wijkgebouw van Nieuw Middelburg aan de Nassaulaan vindt zaterdag 5 maart weer een dansavond plaats. Tijdens deze avond zal er ook bingo gespeeld worden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In het Woltershuis van het SKW aan de Hogeweg in Vlis singen wordt op vrijdag 4 en zaterdag 5 maart een tentoon stelling gehouden van kleur platen. In de bovenzaal zullen de platen hangen, die door 255 meisjes en jongens zijn ge maakt ter gelegenheid van de opening van het Woltershuis als clubhuis van het SKW. De tentoonstelling is vrijdag van halfvier tot halfzes zaterdag van tien tot twaalf uur 's mor gens geopend. Nog tot en met vrijdag 4 maart is er in het wol- en handwerkhuis 't Carillon aan de Oude Markt in Vlissingen een doorlopende demonstratie van tapijtknopen. Voor geïnte resseerden een goede kans om hun kennis over het knopen van klassieke en moderne vloer- en wandtapijten te ver groten. In de Galerie 't Groentje aan de Groenmarkt 5 in Middel burg is tot en met 18 maart ie dere middag een expositie te bezichtigen. Fifi Bok - van Leent uit Aerdenhout toont grafisch werk en Sara Weez- epoel uit Amsterdam plastie ken. Tot en met 4 maart zullen de (oude) Zuidbeekseweg en de Langeleenweg voor alle ver keer afgesloten zijn. De afslui ting houdt verband met riole ringswerkzaamheden. De stremmingen en omleidingen zijn door middel van borden aangegeven. v

Scheldebode | 1977 | | pagina 1