4^ VERBETERING ROUAANSEKAAI: Meer ruimte voor bewoners en verkeer EXPOSITIE VAN WERKEN EIT BEELDENDE KLNSTENAARSREGELING de schéldebode SPEELVELD EWISLAND deklapb Vrijdag eerste bijeenkomst milieuraad Zwevegens Teater nit België in Schouwburg h k Bij 1 liter pak roörriijs, MM 'n eierdopje A TRADITIONELE NEEMT TAAK OVER Reumacoinilé zoek! collectanten Koffieconcert in Oostkerk y\SJ FLYING SAUCERS DE RUITER Volop vrolijk Pasen bij Jamin. JAMIN NIEUWE AUTOTEST 1977 PRISMA AUTOGIDS 1977 illllÜil Editie Vlissingen Editie Middelburg* RECTIFICATIE Disco-avond kado. de schéldebode en bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 8 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 MIDDELBURG - In de eer ste week van maart zal de re constructie van de Rouaanse- kaai tussen de Bellinkstraat en de Beatrixbrug ter hand wor den genomen. Deze verbete ring, waarover al in 1972 werd gesproken, heeft als belang rijkste gevolg dat er een trot toir komt langs de huizen van de Rouaansekaai. Het trottoir van klinkers wordt langs de bestaande stoepen aangebracht en krijgt een breedte van 120 centime ter. Daarnaast komt een in keien uitgevoerde 180 centi meter brede parkeerstrook voor auto's en een strook van een meter breed voor de fiet sers die richting Bellinkstraat rijden. Daarna komen de rij banen voor de auto's, elk twee en een halve meter breed en weer een strook van een meter breed voor het fietsverkeer richting Beatrixbrug. De rij banen voor het motor- en fiets verkeer worden uitgevoerd in klinkerkeien. Langs de waterkant komt een parkeerstrook voor auto's, waarop in de lengterichting moet worden geparkeerd. In het smalle stuk van de kaai tussen de woonhuisnummers 31 en 53 is geen ruimte voor een parkeerstrook aan het water. In dat gedeelte wordt langs de waterkant een hek geplaatst. De bomen die nu langs de kaai staan zullen moeten ver dwijnen. Er is bekeken of de bomen verplaatst zouden kun nen worden, maar de kans op succes werd niet groot geacht. Daarom is besloten tweeënder tig nieuwe bomein te plaatsen. Ze worden tussen het water en de parkeerstrook geplant. Het totale werk zal ongeveer drie maanden duren. De werk zaamheden worden in fases uitgevoerd: telkens een vak van ongeveer zestig meter lengte, waarbij het verkeer over een rijbaan wordt geleid met behulp van verkeerslich ten. Gedurende de eerste fase van het werk zal de Spijker- brug ongeveer een week voor het autoverkeer gesloten zijn. MIDDELBURG - Nog tot en met zondag 27 februari zijn er in de Vleeshal werken te zien die de gemeente Middelburg heeft aangekocht in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR). Deze exposi tie is min of meer het gevolg van 't feit, dat de belangstel ling voor een in 1971 gehouden tentoonstelling van BKR-werk erg groot was. De Beeldende Kunstenaars Regeling is in elkaar gezet om de kunstenaar toch zijn beroep te kunnen laten uitoefenen, ook al zijn er geen afzetmoge lijkheden op de vrije markt. De kunstenaar moet dan regelma tig werken inleveren bij het gemeentebestuur, dat de wer ken aankoopt. Het gemeente bestuur kan de kunstenaar ook opdrachten geven op 't gebied van de beeldende kunst, zoals voorlichting aan en vorming van bevolkingsgroepen, stu dieopdrachten of het meedoen aan vormgevende activiteiten in nieuw te bouwen wijken. Het gemeentebestuur kan ook kunstopdrachten geven; op het ogenblik worden er bijv. in samenwerking met vijf kun stenaars plannen uitgewerkt om vijf plastieken op de Lange Delftpromenade te plaatsen, die als speelelement door de jeugd gebruikt moeten kunnen worden. Onder de titel „Aangekocht" zijn er in de Vleeshal werken te zien van de volgende achttien kunstenaars: Toos de Herder, Andries Minderhout, Anna van de Velden, Ben van Vliet, Leonard Maas, Nico van de Boezem, Willem Buijs, Robert Maaskant, Leonard Snelders, Peer van Meer, Inge van de Kooy, Erik Kettmann, Frits Salomons, George ter Horst, Guido Metsers, Kees de Valk, Theo Maassen, en Marlies Mulders. De openingstijden zijn van tien tot vijf uur en zondags van twee tot vijf uur. MIDDELBURG - De drie kruisverenigingen die ons land telt, het algemene Groene Kruis, het rooms-katholieke Wit-Gele Kruis, en het protestants-christelijke Oranje-Groene Kruis, zullen van het toneel verdwijnen. Er is een Nationale Kruisvereni ging opgericht, die over enkele weken de taak van de meer dan een eeuw oude kruisverenigin gen zal gaan overnemen. De al jaren durende samen- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01183-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 RedaoJeur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. II werking tussen de kruisvere nigingen werd in 1972 hechter door de oprichting van de Stichting Nationaal Centrum voor Kruiswerk, waarin de drie landelijke verenigingen wel bleven bestaan maar hun bureaus samenvoegden tot één landelijk bureau. Ook op pro vinciaal en plaatselijk vlak is de fusie al een eind gevorderd. Waren er in 1970 nog 1677 plaatselijke kruisverenigin gen, op 't ogenblik zijn er nog maar duizend. In de meeste plaatsen is nog één gefuseerde kruisvereniging werkzaam of vormen de aanwezige kruisve renigingen een stichting waar binnen wordt samengewerkt. In Zeeland zijn alle plaatse lijke kruisverenigingen opge gaan in tien regio verenigingen. In 1970 waren er eenendertig provinciale krui sorganisaties; momenteel is er nog maar één organisatie per provincie, met uitzondering van Overijssel, waar twee re gionale verenigingen werden gevormd. Ondanks de omvang van de kruisorganisatie, meer dan tien duizend werknemers, gaat de vernieuwing en ver jonging gewoon door, zowel van de organisatievorm als van het dienstenpakket dat de mensen in de thuisgezond heidszorg wordt aangeboden. Mr 1III MIDDELBURG - Bewoners van Daniëlsland, Ewisland, Elmersland en Gervinsland in Middelburg hebben met wet houder Gillissen van o.a. jeugd- en recreatiezaken ge sproken over het toekomstige speelterrein bij Ewisland. De gemeente heeft in drie teke ningen mogelijkheden voor het terrein aangegeven. Tijdens de bijeenkomst werd besloten deze tekeningen aan alle be woners in de betrokken buurt te sturen, zodat alle bewoners zich voor een van de drie plan nen kunnen uitspreken. De aanwezigen zouden graag zien dat de betonnen palen die er nu omhoog steken verwijderd worden. Een vraag hierover wordt tegelijk met de tekeningen aan de bewoners toegestuurd. De voorkeur van de achttien aanwezigen gaat uit naar 'n plan, het plein ge naamd, waarin het grootste deel van het terrein geasfal teerd wordt. In dit plan kun nen peuters en kleuters spelen en kinderen een balspel beoe fenen zonder elkaar te hinde ren. De bewoners zouden graag zien dat de mogelijkhe den voor een ijsbaan op het as- faltgedeelte wordt bekeken. Het plan dat de bewoners zullen kiezen zal door drie ver tegenwoordigers van de buurt en één van de wijkvereniging Dauwendaele in overleg met de gemeente worden uitge werkt. MIDDELBURG - Het Na tionaal Reumafonds houdt rond half maart haar jaarlijkse collecte. Het comité Middel burg zoekt voor deze collecte nog een aantal collectanten. U kunt zich hiervoor aan melden bij een van de onder staande Middelburgse comité leden. H. L. Plompen, Volke- rakstraat 181, tel. 15844. J. van Sluis, Koudekerkseweg 144, tel. (tijdens kantooruren) 25951. Mevrouw Boom-Pelle, President Wilsonlaan 21, tel. 15037. Mevrouw Hou weling- van Gendt, Amelaan 55, tel. 26089. MIDDELBURG - Het mu ziekgezelschap Capella uit Amsterdam brengt zaterdag 26 februari om half vier in de Oos tkerk in Middelburg een pro gramma van geestelijke koor muziek uit de zestiende en ze ventiende eeuw. Capella zingt tijdens dit kof fieconcert, dat niet zoals ge bruikelijk op zondag gehouden wordt, werken van o.a. Bach, Sweelinck en Purcell en wordt hierbij op het orgel begeleid door Bernard Winsemius. Het koor staan onder leiding van Jan Boeke, docent aan het Am sterdams conservatorium voor koorzang, kerkmuziek en en sembles oude muziek. Capella werd in 1970 opge richt onder de naam Amster dams Kerkmuziekgezelschap. In de zes jaar van haar bestaan heeft Capella zich in het Am sterdamse muziekleven een aparte plaats verworven door de vertolkingen van koormu ziek uit voornamelijk de zes tiende en zeventiende eeuw. Het koor streeft er naar de oude muziek zo te zingen als ze in de tijd van 't ontstaan ook moet zijn gezongen. Kenmer ken van de stijl van zingen zijn een intense intimiteit en grote muzikale duidelijkheid van datgene wat de tekst wil uit drukken. Kaarten voor het concert kosten vijf gulden; jeugd toten met twaalf jaar, C.J.P. en Pas 65 drie gulden. De koffie en frisdrank is gratis. Het concert wordt georganiseerd door de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. WOONT U IN DIT GEBIED VromaenpokJ^ Oom» ape ie ®DomOuig GasD'iqc •Si Laurens Serooskerke •Aaglekerke Vee'e' "Westkapelle 0 Grijpskerke Meliskcrkc "s^ekerkn ZoulO'dndc Vi/ Arnemuöenl Kouflekerke N,eu« .,nd. en Sl Joosla -SouDurg WVl,ss.ngen* R Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. In de Scheldebode van vorige week stond een puzzelpagina t.b.v. het Rode Kruis. De publi- katie van deze pagina werd mede mogelijk gemaakt door de onder die pagina vermelde bedrijven. Het regeltje tekst waarmee we deze geste aan U kenbaar wilden maken is helaas niet afgedrukt. Vandaar dat we dit bij dezen recht willen zetten. Het betrof de volgende bedrijven: F. Maljaars en Zn. - herenmode Premier - die- renspeciaalz. Traas - Boone bouwmat. - gar. Delta - gar. Lou- isse uit Middelb. - gar. de Dreu - gar. Dijkwel uit M'burg Vliss. - damesmode Bobbe - kapsalon Romie uit Vlissingen - textiel woninginr. De Faam - Doe-Het- Zelfmarkt De Bezige Hand - gar. Wouters uit Souburg - Juwelier Minderhoud uit Westkapelle - gar. Wondergem Melse uit Se rooskerke. VLISSINGEN - Na een suc cesvol optreden in oktober vorig jaar komen de Flying. Saucers aanstaande vrijdag om acht uur weer in de Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen. De samenstelling van de Rock Roll groep is nog steeds: drum, Terry Earl; bas, Peter Pritchard; saxofoon en piano, Jacko Buddin; lead- gitaar Niggsy Owen en zang Sandy Ford. Die brugtunnel over de Westerschelde lijkt er nu toch echt te gaan komen, vrienden. Als we minister Westerterp mogen geloven, gaat de regering over een paar weekjes definitief „ja" zeggen tegen de bouw van de vaste oeververbinding. Ik heb al dikwijls genoeg gezegd dat ze mij niet zullen horen juic hen als dat ding wordt aange legd. En alle argumenten die ik daarvoor heb aangevoerd, ga ik niet opnieuw naar boven halen. Maar aan een ding zou ik de provinciale be stuurders, die nu net doen of Zeeland het mooiste cadeau krijgt wat maar te wensen is, toch nog weer eens willen herinneren: Wat gaat er met de fietsers en bromfietsers gebeuren die de Wester schelde plegen over te steken tussen Kruiningen en Perk- polder? De grote brug- tunnelontwerpers hebben met deze „overstekers" he lemaal geen rekening gehou den. Zoals de plannen nu liggen is er voor hen geen plaats in en op dat giganti sche bouwwerk. Een paar jaar geleden al heeft het pro vinciaal bestuur, minister Westerterp plechtig moeten beloven dat het voor deze mensen naar een goeie oplos sing zou zoeken. Verder dan het idee, om achterop de bus sen klemmen te maken, waar dan de tweewielige voertui gen in mogen hangen, is men nog steeds niet gekomen. Een idee dat tot nu alleen maar aanleiding heeft gegeven tot het maken van grappen. Nu die vaste oeververbinding echt door lijkt te gaan, is 't toch niet overdreven om wat briljantere suggesties te ver wachten. Ik ben benieuwd, en met mij ongetwijfeld al die fietsers en bromfietsers die nu tussen Kruiningen en Perkpolder heen en weer va ren, wanneer en wat we uit het Middelburgse abdijcom plex over dit probleem te horen krijgen. t Een heleboel krijgen we de komende tijd vast en zeker nog te horen over de ruilver kaveling van de Yersekse Moer. De landbouwers willen na de Poel en de Kappelse Moer, ook het laatste stukje Middeleeuws landschap dat Zeeland nog bezit, op de schop nemen. En aan alle kanten proberen vooral de landbouworganisaties, ons er de laatste weken van te over tuigen dat die verkaveling daar noodzakelijk is. On danks de grote landschappe lijke en natuurwetenschap pelijke waarde van het ge bied, zoals ze zelf toegeven. De boeren in het gebied zelf, lijken daar een stuk minder van overtuigd, want tijdens een vergadering was er maar een krappe meerderheid die wel wat zag in de verkave ling. Pas over twee jaar zal er definitief ja of nee gezegd moeten worden tegen het vernielen van weer een stukje typisch Zeeuws landschap. Laten we hopen, vrienden, dat dat lang genoeg is om de zaak te redden. Of zoals al in september verleden jaar in het blad Zeeuws Nieuws over natuur, landschap en milieu", stond te lezen: „Het lijkt zaak nu reeds de krach ten voor het veilig stellen van dit gebied te mobiliseren". ARJAON MIDDELBURG - Aan staande vrijdag houdt de pro vinciale raad voor het milieu haar eerste vergadering. Vóór de vergadering, om twee uur, zal de raad officieel worden geïnstalleerd door de commis saris van de koningin. De taak van de raad is het geven van adviezen aan G.S. in zaken die met het milieu te maken hebben. Natuurbeschermingsorganis hadden destijds nogal wat kri tiek op de samenstelling van de milieuraad. In een brief aan Provinciale en Gedeputeerde Staten schreef het coördina tieorgaan, dat aan de belangen van de natuur in de Zeeuwse milieuraad maar een karige plaats is toebedacht. In Noord-Brabant vertegen woordigen vier van de twintig llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Zaterdag 26 februari organi seert het jongerencentrum een disco-avond met de Harrold O Disco Show. Deze show begint om acht uur en is gratis te bezien en mee te maken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll leden de natuurbelangen, in Zeeland is dat één van de vijf tien leden. Deze kritiek heeft de samen stelling van de milieuraad ech ter niet kunnen veranderen. MIDDELBURG - Op zater dag 5 maart om kwart over acht speelt het Zwevegems tea ter uit België in de schouwburg in Middelburg, het stuk Poet soek of de verstoorde concen tratie van Vaclav Havel. De voorstelling wordt gege ven in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultu reel Akkoord, onder auspiciën van het comité Amateurtoneel Nederland-België. Het Zwe vegems teater werd met dit stuk winnaar van het 25e toer nooi der lage landen. Grote Paasuedstrijd. Maak een Schilderij van de paashaas Haal gauw een gratis wedstrijdkaart en win een mooie prij' Nh1 dunt ud h*vih|k gp'L

Scheldebode | 1977 | | pagina 1