»T=1 RUITER KUSTCEMEENTEN NIET ENTHOUSIAST OVER KOOPAVOND ONDERZOEK HUISVESTING KLEINE HUISHOUDENS MIDDELBURG de schéldebode Cursus in ontspanning Souburgse Idas zaterdag in t.v.-programma Klassewerk CARNAVALSAVOND IN SECOND HOME NAAM VOOR NIEUWE PEUTERSPEELZAAL deklapb Bromfietsers let opl maart! Rabobank DBCI 366 4.58 -l\>> IN DIT BLAD: Puzzelactie Rode Kruis Nesquikbijde kokosmakaronen. PASSERS TEKENMALLEN PARALELUNIALEN bus Nesquik 366 2.39"^ kokosmakaronen n 2 pakken 300 2*19 Editie Vlissingen Editie Middelburg* de scheldebode Alle soorten bij: Paul Krugorstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 7 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 Kamer van Koophandel enqueteert middenstand over nienwe winkelsluitingswet MIDDELBURG - Op 1 januari 1978 zal hoogst waar schijnlijk de nieuwe winkelsluitingswet van kracht wor den. Deze wet biedt winkeliers de mogelijkheid twee en vijftig uur open te zijn en geeft de gemeenten de verplich ting een koopavond in hun gebied aan te wijzen. De ge meenten hebben van de minister de keus gekregen tussen twee avonden: donderdag- of vrijdagavond. In verband met de nieuwe wet enquêteert de Kamer van Koophandel op het ogenblik winkeliers in Veere, Arnemuiden, Valke- nisse en Middelburg. De Vlissingse middenstand had nog niet besloten aan deze enquête mee te doen. In de overige Walcherse gemeenten zullen de winkeliers de koopavond in onderling overleg en in overleg met de gemeente bepa len. Het enthousiasme voor een koopavond is bij de kust- gemeenten overigens niet zo groot. Voorzitter de Kam van de winkeliersvereniging in Dom burg: „wij zijn in het seizoen altijd open, op zondagen zowel als 's avonds. Dan is het druk,, maar in de winter lijden we sowieso verlies, laat staan als we 's avonds open zijn". De mensen hebben er hier niet zo'n zin in". P.W. Mesu van de middenstandsvereniging in Oostkapelle: denkt er ook zo over: „Met sinterklaas en kerst zie je op 't dorp geen kip bij de koopavonden. De mensen zoe ken gezelligheid in de stad. Door deze ervaringen zijn koopavonden bij ons niet po pulair, althans niet in de win ter". In de gemeente Domburg dus waarschijnlijk geen koop avond, al zal het gemeentebe stuur volgens de wet toch een avond moeten vaststellen. Hierovet is nog geen overleg geweest tussen de gemeente en de middenstand. Ook het gemeentebestuur van Westkapelle heeft nog niet met de winkeliers gepraat. Er is een koopavond, op vrijdag avond, volgens de oude win kelsluitingswet. Een woord voerder van de gemeente neemt aan dat het ook bij de nieuwe winkelsluitingswet zo zal blijven. Hij voegt er echter aan toe dat de winkeliers maar zelden hun deuren op vrijdag avond openhouden. De gemeente Mariekerke heeft een bescheiden enquête onder de middenstand gehou den. De reacties bleken ver deeld. Er zijn stemmen voor en tegen 'n koopavond en een aan tal is voor donderdag, anderen voor vrijdag. De resultaten van de enquêtes die de Kamer van Koophandel houdt zullen in de loop van maart bekend wor den. MIDDELBURG - Het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft ongeveer honderd Neder landse gemeenten verzocht een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan huisvesting van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Dit onder zoek is opgezet om te weten te komen hoe en in welke mate men aan de woningnood van deze groepen tegemoet kan komen. In Middelburg, een van de honderd gemeenten, is een stuurgroep huisvesting alleen staanden en tweepersoons huishoudens met haar werk begonnen. Een van de eerste taken van de stuurgroep zal zijn het hou den van een enquête. Andere taken zijn onder meer: het in stellen van een onderzoek naar belemmeringen in gemeente lijke verordeningen en be stemmingsplannen voor wat betreft de kleine huishoudens, nagaan waar de grootste pro blemen liggen op het gebied van de huisvesting en hoe op korte termijn de nood gelenigd kan worden, het verstrekken van adviezen aan B. en W. over het meerjarenprogramma voor de bouw en verbouw van pan den voor kleine huishoudens, dit mede gebaseerd op de en quêteresultaten. De stuurgroep staat onder voorzitterschap van wethou der W.P.J. Baars van volks huisvesting. In de stuurgroep zitten vertegenwoordigers van de stichting S.K.W. in Middel burg, de stichting Jeugd en Ge-, zin, het N.V.V.- jongerencontact„ de stichting Maatschappelijke Dienstver lening Walcheren, de Woningbouwvereniging Mid delburg, de Stichting Dienst verlening Institutionele Huis- vestingsvormen en de gemeen te. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01183-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redageur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. Uit Middelburg zijn de meeste formulieren al binnen. Volgens een woordvoerder van de K. van K. ziet het er naar uit, dat de Middelburgse winke liers voor vrijdagavond kiezen. Het bestuur van de Middel burgse Centrale voor Onder nemers in Midderi en Kleinbe drijf hoop dat er voor de don derdagavond gekozen wordt. De centrale verwacht dat in de toekomst het weekend al op vrijdagmiddag gaat beginnen; een koopavond op donderdag is dan gunstiger. In Arnemuiden is een koop avond op vrijdagavond. De verwachting is dat er bij de en quête van de K. van K. dezelfde avond uit de bus komt. Van de andere gemeenten is nog niets bekend. Volgens de nieuwe wet kun nen de verschillende kernen in een gemeente ook verschil lende avonden kiezen. Het is zelfs mogelijk, dat de wijken in 'n stad verschillende avonden kiezen. Het is bijv. in Middelburg denkbaar, dat in de binnenstad donderdag avond gewinkeld kan worden, terwijl het winkelcentrum Pauwendoek vrijdagavond open is. Een aanvraag van winkeliers in het winkelcen trum de Welsinge in de Magi- straatwijk om de winkels vrij dagavond open te houden wordt aanstaande vrijdag in de gemeenteraad behandeld. De grootste moeilijkheden wor den overigens niet verwacht bij het kiezen van 'n koopavond, maar bij het vaststellen van de sluitingstijden. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. HEINKENSZAND - De ontspanningsleraar Henk Deurloo uit Heinkenszand start binnenkort cursussen die tot doel hebben de kunst van het ontspannen wat wijder te verbreiden. De eerste cursus begint woensdag 23 februari om zeven uur in de oude koor school in Goes. Het ligt in de bedoeling ook op Walcheren een cursus te gaan beginnen. „Van belang voor de voort gang van het leven is, dat er een voortdurende wisselwerking plaats vindt tussen inspanning en ontspannen. Wordt dit pro ces verstoord, door welke be wuste of onbewuste reden dan ook, dan uit zich dat als een onevenwichtigheid. Als het proces langere tijd verstoord wordt ontstaan er zelfs ziekte verschijnselen. Veel zorge- naamde welvaartsziekten zijn dan ook te verklaren uit het feit dat de mensen zich vaak niet goed weten te ontspan nen", meent Henk Deurloo. De cursus is in de eerste plaats ge richt op het aanleren van ont spanningstechnieken, waarbij o.a. gebruik gemaakt wordt van yoga. Mensen die belangstelling hebben kunnen een kaartje schrijven naar Henk Deurloo, Vlaandertseweg 3 in Hein kenszand. Het is ook mogelijk privé of in besloten kring les sen te krijgen. AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS: Ook vandaag is de lande lijke arbeidsonrust niet on gemerkt aan ons bedrijf voorbijgegaan. Vandaar dat dit blad slechts in beperkte omvang kan verschijnen. Wij vertrouwen erop dat onze lezers en adverteer ders voor deze gang van zaken begrip zullen tonen. Directie Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. MIDDELBURG - De jeugd soos Second Home aan de Oos- terscheldestraat in Middel burg houdt op zaterdag 19 fe bruari haar jaarlijkse carna valsavond. Iedereen van vijf tien jaar en ouder is van harte welkom. OOST-SOUBURG - Vier weken lang hebben ouders en kinderen uit de zesde klas van de Stemerdingschool uit Oost-Souburg gewerkt aan een opdracht voor bet K.R.O.- televisie-programma „Klas sewerk". Deze opdracht is het belangrijkste onderdeel van het programma, waaraan naast de Stemerdingschool nog twee scholen meedoen, een uit Emmen en een uit Rotter dam. Klassewerk wordt aan staande zaterdagmiddag uit gezonden. VLISSINGEN - De speelzaal aan de Vlissingse Berlagestraat heeft een naam gekregen. Uit de namen, die door de. ouders verzonnen werden, is uiteindelijk gekozen voor „De Berlagertjes". Temidden van de vrolijk uitgedoste peuters staat op de foto de naamgeefster mevrouw van der Moer. De opdracht aan, de zesde klas was: maak een vier minu ten durend stukje over 'n on derwijzer die kampioen is in een of andere niet-bestaande sport. „We hadden vier weken voorbereidingstijd. Hiervan hebben we in de klas een week besteed aan 't bedenken van een goed idee", vertelt de on derwijzer van de zesde klas, IJ. Koopmans. 't Moest „iets onder water" worden, maar wat precies wis ten we nog niet. We hebben toen de oudercommissie er bij gehaald en daar kwam het idee op om de zaken 'ns helemaal om te draaien, om vissen men sen te laten vangen, 't Idee was leuk, maar zoiets uit te beelden en te maken leek erg moeilijk". De onderwijzer, zelf behept met twee linkerhanden, had er waarschijnlijk geen kans toe gezien. Vooral dank zij de han digheid en inzet van Willem Vermaas, een van de ouders, is het toch gelukt iets leuks in el kaar te draaien. Andere onderdelen van het programma zijn: gekkenwerk, muziekwerk, kunst- en vlieg werk en meesterwerk. Bij meesterwerk moeten ouders vragen beantwoorden op sportgebied, in een latere ronde mogen de kinderen de volgens hen fout beantwoorde vragen verbeteren. Het meren deel van de een en veertig leerlingen tellende klas van meneer Koopmans hebben aan de voorbereiding en het pro gramma zelf meegewerkt. Vo rige week maandag werd het programma opgenomen in de Singer Concertzaal in Laren. Als supporters waren ook de vijfde-klassers van de Stemer dingschool aanwezig. Ze hebben geprotesteerd, vrienden. Zo oud als ze waren hebben ze zelfs een echte actie op touw gezet. Maar het heeft allemaal niet mogen helpen. De mannen en vrouwen die vaak hun hele leven in Wemeldinge hebben gewoond, zijn verleden week 'allemaal overgeplant naar Kapelle. Hun vertrouwde be jaardentehuis Vredebest is gesloten. Het was er niet mooi, ze hadden er niet alle maal hun eigen wc en dou che. De kamertjes waren klein, maar ze voelden zich er thuis. Voor hun hoefden al die nieuwerwetsigheden, waar ze nu al enkele dagen gebruik van mogen maken, helemaal niet. Ze waren te vreden met wat ze hadden. Want als je het nou al tachtig, negentig of zelfs honderd jaar (ja, want opa Van Oosten van 103 moest ook mee) zonder douche had gekund, dan kun. je het die laatste paar jaar van je leven ook wel. Maar de knappe koppen, die bedenken wat de bejaar den nodig hebben, vinden dat ze dat niet kunnen. Vinden dat ze recht hebben op een douche en een eigen wc. En maak ze het maar eens duide lijk als je tachtig, of negentig of honderd bent. En je bijna je hele leven hebt moeten op kijken tegen mensen die het beter wisten en die het beste met je voor hadden, zoals ze je steeds lieten weten. Ze hebben voor hun oude bejaardentehuis gevochten. „Verbouw het, pas het aan de eisen aan", hebben ze ge vraagd. Maar dat kon niet. Want Kapelle en Wemel dinge zijn één op papier. Het is één gemeente en in een ge meente kun je geen twee be jaardentehuizen hebben. „Te duur", kregen de oude men sen steeds te horen. Maar voor de mensen die niets van bureaucratie afwe ten zijn Wemeldinge en Ka pelle helemaal niet een. De oude schippers kunnen niet meer hun dagelijkse wande lingetje naar het kanaal en de sluizen maken. Want die heb je niet in Kapelle. Daar ruik je de Oosterschelde niet meer. Kapelle is het „binnen land" en dat is moeilijk wen nen, als je altijd aan het water hebt gewoond. Het zal nu langzamerhand wel stil worden, rond de oude mensen die uit Wemeldinge in Kapelle zijn komen wo nen. Ze hebben gevochten en verloren. En het is zoals het oude vrouwtje zei: „Ouwe bomen gaan niet gauw dood hoor, maar ze kwijnen weg, hé". Maar vrienden een beetje verder datzelfde binnenland in - tussen Kloetinge en Ka pelle - gebeuren dingen, waar we in de rest van Zee land een voorbeeld aan kun nen nemen. Het provinciaal bestuur vindt dat de weg tus sen Kloetinge en Kapelle breder moet worden, omdat die niet meer aan de „eisen voldoet". De bewoners ver zetten zich daar hevig tegen. Zij beseffen dat, als die weg aan de eisen van het snelver keer gaat voldoen, hun eigen veiligheid in het gedrang gaat komen. Een bredere weg, trekt meer auto's aan, die dan nog harder kunnen rijden, zo stellen ze. En dus eisen ze dat de weg blijft zoals ie is. En laten we hopen dat het ook tot onze provin ciale bestuurders doordringt, dat het een heel gezonde eis w van de omwonenden. ARJAON Voor de puzzelliefhebbers is er goed nieuws. Vandaag treft u in ons weekblad de eerste serie van vier kruiswoord raadsels aan, die deel uitmaakt van de Marathon Rode Kruiswoord Puzzelactie 1977. Deze puzzelactie - waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis-omvat in totaal 16 kruiswoordraadsels. In de komende maanden pu bliceren wij nog drie keer een puzzelpagina met steeds vier opgaven. Het prijzenpakket heeft een totaalwaarde van maar liefst 250.000.-. De superhoofdprijs is een luxe tourcara van ter waarde vaq 13.000.-. Om aan deze puzzelactie deel te kunnen nemen moet er per puzzel minstens 1.50 worden bijgeplakt. Alle informatie vindt u op de speciale Rode Kruis-puzzelpagina elders in dit blad. De opbrengst van de puzzelactie is bestemd voor een vijftal belangrijke Rode Kruis-zaken: de hulpposten en snelwegambulances, de vakantiehuizen en het hospitaal schip, het welfarewerk, de jongerenhulpdiensten en ten slotte de internationale hulpverlening.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1