WERK VAN DR. RIKA GHIJSEN WORDT VOORTGEZET Vijf wedstrijden crosscompetitie zijn afgewerkt ANNEKE VAN SANTEN Fototentoonstelling Zeeuwse boerderijen Zeeuwse wielrenners liefhebberscategorie vonden een sponsor in De Vroone Oprichtings vergadering C.D.A. Borsele Vergadering jeugdcommissie Krabbendijke Heemkundige kringen Wetenschappelijk Gevonden of verloren Onderzoek naar Zeeuwse dialecten gaat verder MIDDELB URG - „Als we niet vlug zijn dan zijn de mensen, die de oude uitdrukkingen nog kennen, al dood". Mevrouw E. van de Broecke-de Man spreekt als de nieuwe secretaresse van De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectenonderzoek. De vereni ging, die al uit 1929 stamt, is weer actief geworden. Na de dood van mevrouw dr. H. C M. Ghijsen het afgelopen jaar, die van de oprichting af een stuwende kracht was geweest, heeft de vereni ging een slappe tijd gehad. Het ledenbestand verliep wat en verschillende leden overleden. Maar bij de laatste vergadering bleek de fut er toch niet uit te zijn. Er werden plannen gemaakt om weer nieuwe leden te win nen en mevrouw Van de Broecke verklaarde zich bereid het werk van mevrouw Ghijsen voort te zetten. Dat betekent het verzame len van woorden en uitdrukkingen in de Zeeuwse dialecten en die van de Zuidhollandse eilanden. Staan deze woorden niet in het Zeeuwse woordenboek van Rika Ghijsen, dan moet eerst nagevraagd worden of zij mo gelijk in andere delen van Zee land ook gebruikt worden. Dan pas kan het woord opge nomen worden in de verzame ling. Bovendien was mevrouw Ghijsen tot haar dood toe nog bezig met een onderzoek naar de Zeeuwse wagenmakers en alle namen en uitdrukkingen, die met dit ambacht verband hielden. Mevrouw Van de Broecke zal proberen ook deze studie af te ronden. Inmiddels is het zaak om be halve leden ook goede „corres pondenten" verspreid over de provincie te krijgen. Oude en jonge mensen, die geïnteres seerd zijn in het dialectenon derzoek en die regelmatig met een vragenlijst de boer op wil len gaan. De heemkundige kring van de Bevelanden en de kring Stad en Lande van Schouwen hebben kortgeleden op eigen initiatief al een en quête onder haar leden gehou den of er belangstelling be stond voor dialectenonder zoek. Wie positief reageerde wordt nu door de vereniging voor dialectenonderzoek be naderd om lid te worden en als correspondent mee te gaan werken. Mevrouw Van de Broecke: „Ik zou zo graag overal naast een oudere correspondent ook een jongere willen hebben. Want de jongeren spreken vaak niet meer hetzelfde dia lect als de ouderen. Rika Ghijsen werkte altijd veel met jongeren van de pedagogische academies. Vooral de jongelui, die uit de dorpen kwamen. Verder moeten we de meest ef ficiënte manier zien te vinden om in de kortst mogelijke tijd nog alle woorden en uitdruk kingen te vinden, die aan het uitsterven zijn". De nieuwe secretaresse heeft wel hoop, dat veel Zeeuwen weer mee willen gaan werken •aan het dialectenonderzoek. De nostalgie naar het verleden is trouwens op alle terreinen te vinden. Voor het onderzoek naar de wagenmakers heeft zij net weer een nieuwe bron in Zeeuwsch-Vlaanderen aange boord, waar de afstammelin gen uit een oude wagenma kersfamilie nu gegevens gaan ■verzamelen. Iedereen, die wat weet of nog namen van wagenmakers, liefst met jaartallen, kent, kan steeds bij haar terecht. Er liggen nog steeds vragenlijs ten, opgesteld door mevrouw Ghijsen, klaar voor het ge bruik. „Behalve die wagenma kers kun je natuurlijk nog veel meer onderwerpen bedenken. Ik zou het b.v. leuk vinden om oude kinderliedjes en recepten te verzamelen". Evenals mevrouw Ghijsen wil mevrouw Van de Broecke er goed voor waken, dat het hele onderzoek wetenschappe lijk wordt aangepakt. Als steun in de rug heeft zij hierbij het Instituut voor Dialectolo gie, Volkskunde en Naamkunde van de Konin klijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in Am sterdam. Al het uitgewerkte materiaal van Rika Ghijsen ligt daar al opgeborgen en de KLOETINGE - In de Zeeuwse crosscompetitie van de KNAU afdeling Zeeland zijn nu vijf van de in totaal zeven wedstrijden afgewerkt. Individueel zullen straks de vijf beste prestaties de eind stand bepalen. Op het programma staan nog de Galgecross van Marathon die in Westduin aan de Wal- cherse kust wordt gehouden op 19 februari en de wedstrijd in Wilhelminadorp op 26 fe bruari (organisatie AV 1956). De tussenstand in de Zeeuwse crosscompetitie luidt: senioren (heren): 1. Ko van de Griek (Marathon) 438 punten, 2. Jan Jansma (Zld. Sport) 365, 3. Simon Blom (Delta Sport) 353. Veteranen: 1. Han Reijn- houdt Pynamo) 484 punten, 2. Kees Hoogesteger (AV 1956) 427, 3. Bram Melis (Zld. Sport) 426. Jongens A: 1. Rudi Ravia (Delta Sport) 346 punten, 2. Rudi Dellebeke (Zld. Sport) 293, 3. Tim van Rooyen (Dy namo) 235. Jongens B: 1. René Zweedijk (AV 1956) 423 punten, 2. Kees Vermeule (Dynamo) 398, 3. Leon Paelinck (RKHAV) 389. Jongens C: 1. Kim Reijnierse (Dynamo) 570 punten, 2. John Vermeule (Dynamo) 525, 3. Kees de Munck (AV 1956) 440. Jongens D: 1. Kees Goossen (AV 1956) 570 punten, 2. Pa trick de Block (RKHAV) 509,3. John le Conté (AV 1956). Jongens pupillen: 1. Rudi Schillemans (RKHAV) 536 punten, 2. Frank Zweedijk (AV 1956) 519, 3. Evert Ivens (RKHAV). Dames en meisjes A: 1. I. Rodts (Marathon) 423 punten, 2.1. Pos (Marathon) 365,3. Bri gitte de Nijs (RKHAV) 297. Meisjes B: 1. Ingrid de Nijs (RKHAV) 505 punten, 2. Patri cia 'd Hooge (RKHAV) 436, 3. A. van Opbergen (Marathon) 337. Meisjes C: 1. Margo de Nijs (RKHAV) 540 punten, 2. Con nie Gijsbertse (Zld. Sport) 487, 3. Jacquline Vermeule Pyna mo) 463. Meisjes D: 1. Celine van de Berg (Zld. Sport) 575 punten, 2. Christina Lauwers (RKHAV) 476, 3. VeerledeNijs (RKHAV) 471. Meisjes pupillen: 1. Jacolies van Gastel (Delta Sport) 546 punten, 2. Sandra van Waes (RKHAV) 519, 3. Petra Paelinc (RKHAV) 457. Bij de verenigingsklasse menten leidt AV 1956 bij de heren senioren met 1308 pun tten, bij de jongens BC is dat 'Dynamo met 1540 punten en de jongens D worden aange voerd door AV 1956 met 1406 punten. RKHAV is eerste bij de jon genspupillen (1441 punten) evenals bij de meisjes BC (1488), de meisjes D (1360) en tenslotte ook bij de meisjespu pillen met 1367 punten. BORSELE - Donderdag 17 februari houdt het gemeente lijk verband van het C.D.A. in Borsele haar oprichtingsver gadering. De fractie van A.R.P., C.H.U. en K.V.P. treden al sinds 5 ok tober als een fractie naar bui ten. Na de oprichtingsceremo nie wordt een politieke discus sie gehouden, die ingeleid zal worden door de fractievoorzit ter van het C.D.A. in Zeeland H. Eversdijk. De vergadering begint om halfacht in de „Jeugdhoeve" aan de Deken Holtkampstraat in 's- Heerenhoek. medewerkers van dit instituut hebben geregeld adviezen ge geven bij het samenstellen van het woordenboek. De leden van de vereniging worden steeds op de hoogte gehouden van de stand van het onder zoek in het Bulletin van de Werkgroep Historie en Ar cheologie. Resultaten wórden hierin gepubliceerd en de vra genlijsten los bijgesloten. Op het secretariaat, Boule vard. de Ruyter 194, Vlissingen, zijn onbekende Zeeuwse woorden of uitdrukkingen, namen en vaktermen van wa genmakers, kinderliedjes, re cepten enz. altijd welkom. Ook nieuwe leden kunnen zich hier opgeven, het lidmaatschap be draagt f 12,50 per jaar. KRABBENDIJKE- De jeugd commissie van Krabbedijke wil zoveel mogelijk mensen die iets met het jeugdwerk van doen hebben of er in geïntres- seerd zijn bij haar beleid be trekken. Zij organiseert daarom op 15 februari om acht uur 's avonds een vergadering in het cultureel centrum van Krabbedijke. De jeugdcommissie heeft onder meer tot taak voorstel len te doen over de aanleg van speelterreinen en subsidies aan jeugd- en jongerenvereni gingen. Deze voorstellen wor den ter beslissing voorgelegd aan de jeugdraad voor de hele gemeente Reimerswaal en aan de gemeenteraad. Namens de jeugdcommissie hebben twee leden zitting in de jeugdraad. De commissie is van mening dat de belangen van de jeugd behartigd moeten worden door alle verenigingen, groepen en instellingen die op dat gebied werkzaam zijn. Voor inlichtingen kunt u te recht bij R.J. Blauw, Dorps straat 3, Krabbendijke. MIDDELBURG: In het Zeeuwse Kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat 59 in Middel burg exposeert van 5 februari t.m. 3 maart Anneke van Santen. Haar tentoonstelling zal zaterdag 5 februari om 16.00 uur geopend worden door de heer G.A. de Kok. ZOMERKALENDER ZEEUWSE ATLETIEKVERENIGINGEN KLOETINGE - De KNAU afdeling Zeeland heeft bij het samenstellen van de zomerka lender veel medewerking ge kregen van alle Zeeuwse atle tiekverenigingen. Ondanks het feit dat de verenigingen een groot aantal „verplichte" competitiewedstrijden op het programma moesten nemen MIDDELBURG - Tot 30 maart is er in het Zeeuws Museum een tentoonstelling inge richt van foto's, die de Amsterdamse fotograaf Wijndel Jongens gemaakt heeft van Zeeuwse boerderijen. Hij legt daarbij vooral het accent op typerende details, zoals hek ken, schuren en deuren. De foto's werden in 1972 op Schouwen en Noord- en Zuid Beveland gemaakt. Enkele ervan zijn destijds al afgedrukt in het Zeeuws Tijdschrift. De fotograaf Jongens bezocht de school voor fotografie en foto techniek in Den Haag en werkt nu als free-lance fotograaf in Amsterdam. Zijn voorkeur gaat uit naar landschap en mensen van de provincies Friesland, Noord Holland en Zeeland. De tentoonstelling is dagelijks open, behalve op zaterdag en zondag. KLOETINGE - De twee Zeeuwse wielrenners Ko Tol- hoek en Ad van der Ploeg, die de laatste jaren bij de liefheb berscategorie flink aan de weg timmeren, hebben voor het komende seizoen een sponsor gevonden. Het is Dick van Brouwershaven, eigenaar van café-restaurant „De Zeeuwse Parel" in Kruiningen die ge noemd duo gaat steunen. Behalve tubes, rennerstenue en trainingspakken is beide renners ook een aantrekkelijk premie-stelsel in het vooruit zicht gesteld. Dick van Brouwershaven, uit Gorinchem in het Zeeuwse land neergestreken, evenals Ad van der Ploeg, die uit Baam afkomstig is, kennen elkaar al vele jaren. In eerste instantie voelde Van Brouwershaven er veel voor om als sponsor te gaan op treden voor Ad van der Ploeg, die eerst enkele jaren in Kwa- dendamme woonde maar sinds enkele weken domicilie koos in Goes. Het prijzenschema bij de liefhebbers is namelijk aan de lage kant en jongens die uit pure liefhebberij de wielersport beoefenen, mogen gerust wel een graantje mee pikken meende Dick van Brouwershaven. Nadat Van Brouwershaven daarna meerdere malen in con tact kwam met Ko Tolhoek (ook zo'n pure liefhebber) stelde hij resoluut: „Nou dan pak ik jou er bij". Niet te verwonderen trouwens want Tolhoek is evenals Van der Ploeg beslist geen figurant bij de liefhebbe rs. De 35-jarige Tolhoek, die jarenlang bij de amateurs heeft gekoerst en ook nog enige tijd een proflicentie op zak had, triomfeerde in 1976 20 keer bij de liefhebbers. Hij werd onder andere voor de tweede keer (ook in 1975) officieus kampioen van Neder land bij de liefhebbers, werd ook Zeeuws kampioen en be haalde ook de Zeeuwse cross- titel. Ad van der Ploeg (30 jaar) werd vorig jaar 7 x eerste en boekte verder evenals Tolhoek vele ereplaatsen. KAPELLE - De afdelingen van de CPJ, de CPB en de CBTB houden vrijdag in De Vroone een zogenaamde „fa milieavond". Tijdens die avond zal het CPJ-toneel het stuk „Kontakt met Kootje" op de planken brengen. In de pauze is er een verloting en na afloop bal. De familieavond begint om hal facht. zijn zij desondanks bereid ge vonden om daarnaast ook nog een flink aantal andere wed strijden te organiseren. De Zeeuwse kampioen schappen voor senioren en voor A- en B-junioren (indivi dueel) worden dit jaar in Ter- neuzen gehouden op zaterdag 25 en zondag 26 juni. De derde dag wordt in Goes afgewerkt. Er is opnieuw gekozen voor een beperkt maar een zo aan trekkelijk mogelijk program ma. De ploegen wedstrijd Gouda Dordrecht - Zeeland wordt door de afdeling Gouda geor ganiseerd. De datum daarvoor staat nog niet vast. Hetzelfde geldt voor de jeugdwedstrijd Gent - Zeeland in Gent. In verband met de nieuw in te voeren zomertijd zijn er dit jaar niet minder dan negen avondwedstrijden gepland. Deze worden gehouden in Goes, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Hulst. In Hulst hoopt men dit voor jaar de gerenoveerde baan weer in gebruik te nemen. Dat gebeurt dan met een invitatie wedstrijd. De Zeeuwse pupillen compe titie die reeds goed is aange slagen wordt betwist in vijf wedstrijden. Wanneer het dis trict West 2 aan bepaalde voorwaarden van de afdeling Zeeland wil voldoen, vervallen de Zeeuwse Meerkamp kampioenschappen te Vlissin gen die voorlopig gepland staan op 3 en 4 september. De gene die dan tijdens de dis trictskampioenschappen op 11 en 12 juni als eerste Zeeuw eindigt wordt dan tevens Zeeuws kampioen 10- of 5-kamp. De zomerkalender ziet er als volgt uit: zaterdag 16 april: le wedstrijd Zeeuwse pupillen competitie in Temeuzen (Schelde Sport); eveneens 16 april: Dual Meet Zeeland- Gent voor senioren en junioren A in Terneuzen; zondag 17 april: club wedstrijd te Vlissin gen (Marathon); zaterdag 23 april: baanwedstrijden voor senioren en junioren ABCD in Zierikzee (Delta Sport); zater dag 30 april: Dualmeet AC Duffel-AV '56 Goes in Duffel; zaterdag 7 mei: baanwedstrijd CD-junioren+ pupillen in Terneuzen (Schelde Sport); za terdag 21 mei: 2e wedstrijd Zeeuwse pupillencompetitie en baanwedstrijd CD-jeugd in Goes (AV '56); zondag 22 mei: baanwedstrijd voor senioren en junioren in Vlissingen (Zee land Sport); woensdag 25 mei: Dualmeet Zierikzee- Diome- don Steenbergen (Delta Sport); zaterdag 28 mei: Zeeuwse kampioenschappen CD-junioren Meerkamp in Terneuzen (Schelde Sport); za terdag 28 mei: baanwedstrijd voor senioren en junioren AB in Goes (AV '56); maandag 30 mei: baanwedstrijd op uitno diging in Hulst (RKHAV); za terdag 11 juni: 10 Engelse Mij lenloop in Middelburg (Dy namo '70); zaterdag 11 juni: Zeeuwse kampioenschappen CD-junioren individueel in Zierikzee (Delta Sport); zater dag 11 juni: NIS wedstrijd te Goes (AV '56); donderdag 16 juni: avondwedstrijd in Goes (AV '56); woensdag 22 juni: avondwedstrijd in Zierikzee (Delta Sport); zaterdag 25 en zondag 26 juni: Zeeuwse kam pioenschappen senioren en ju nioren AB in Terneuzen (Schelde Sport); woensdag 6 juli: avondwedstrijd in Vlis singen (Marathon); donderdag 14 juli: avondwedstrijd in Goes (AV '56); zaterdag 16 juli: 15 kilometer wegwedstrijd in St.-Maartensdijk (AV '56); woensdag 20 juli: avondwed strijd in Middelburg (Dyna mo); vrijdag 22 juli: Uur- loop/10 EM wegwedstrijd te Vlissingen (Zeeland Sport); woensdag 27 juli: avondwed strijd in Vlissingen (Zeeland Sport); woensdag 3 augustus: avondwedstrijd in Vlissingen (Marathon); zaterdag 6 augus tus: halve marathon wegwed strijd in Goes (AV '56); woens dag 10 ugustus: derde wed strijd Zeeuwse pupillencom petitie te Middelburg (Dynamo '70); donderdag 18 augustus: avondwedstrijd in Goes (AV '56); zaterdag 20 augustus: 4e wedstrijd Zeeuwse pupillen- competitie in Middelburg (Dy namo '70); vrijdag 26 augus tus: halve marathon in Hulst (RKHAV); 3 en 4 september: Z.K. Meerkamp senioren en junioren AB in Vlissingen (Zeeland Sport); zaterdag 10 september: 5e wedstrijd Zeeuwse pupillencompetitie in Hulst (RKHAV); zaterdag 17' september: Zeeuwse kam pioenschappen senioren en ju nioren AB in Goes 3e dag (AV '56); zaterdag 24 september: clubkampioenschappen van Schelde Sport in Terneuzen; zaterdag 24 september: club kampioenschappen van AV '56 in Goes; zaterdag 1 oktober: Dualmeet Olse Merksem- Zee land (jeugd) in Antwerpen. Aangevraagde prestatielo pen en wedstrijden (niet KNAU); 30 april: Oranjeloop in Vlissingen (Zeeland Sport) scholierenwedstrijd Terneu zen (Schelde Sport) en scholie renwedstrijd in Zierikzee (Delta Sport); 10 juni: 10 EM prestatieloop in Middelburg (Djmamo); 24 augustus: pres tatieloop in Middelburg (Dy namo). Piet Vonck met een aantal andere nationale grootheden op sleeptouw. VLISSINGEN - Aan het bu reau van gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 26-1-1977 t/m 2-2-1977 de volgende gevonden voorwer pen aangegeven: kinderbril met metalen montuur, glas gordijn, suède want, dames handschoen, bruine heren handschoen, groene jasschort, wollen damesmuts (oranje/- rood) muts, bruine portefeuille met inh., blauwe port. met inh.. div. sleutels. Aan het bureau van gemeen tepolitie te O.-Souburg zijn in de periode van 26-1-1977 tot en met 2-2-1977 de volgende gevonden voorwerpen aange geven: blauwe want, her enarmbandhorloge met meta len band.

Scheldebode | 1977 | | pagina 7