HSi- IV MIIHIARD EN KIRMIVGSCEVIM Mooi alleen hoeft niet AMNESTY INTERNATIONAL WERKGROEP MIDDELBURG VOERT ACTIE VOOR GEVANGENEN IN IRAN DEZE MAAND OPRICHTING SCALDIS SWING SOCIETY de schéldebode V £433.77 W ij kver eniging Sint Laurens houdt gespreksavonden Gemeente bestrijdt taraomier in Koudekerke STADHUS TOEGWKELI.JK VOOR CONCERT 5 pakjes 2£0lJ79 li&WL MARITIEME ENCYCLOPEDIE der Nederlanden DE RUITER Editie Vlissingen Editie Middelburgs Echt iets voor meneer Jamin. Smeerkaas bij de ontbijtbiskivie. 'doosje smeerkaas 2^31 ontbijtbiskwie Op is op. Aanbtadlng geldt van 10-2 t/m 16-2. Alleen Samen Verfijnde tafelsfeer 0 RINKSERVIEZEN uw de schéldebode in 4 delen (deel I verschenen) Intekenprijs 95 per deel bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 6 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 9 FEBRUARI 1977 Project voor jonge werklozen deze week van start MIDDELBURG- Als een di- rekt gevolg van het onderzoek naar de wensen van werklozen, dat dez zomer in Middelburg werd gehouden, zijn de eerste aktiviteiten van start gegaan, voorlopig nog beperkt tot jonge werklozen. Jongeren, die een RWW- ofWWV- uitkering krijgen konden vanaf vorige week vrijdag hun werkbriefje bij Midgard aan het Damplein inleveren. In het vormingscen trum voor werkende jongeren aan het Molemwater starten een aantal cursussen voor werkloze jongeren. Van de vier cursussen heb ben er drie direct te maken met de problemen, die je als werk loze tegen kunt komen, zoals VLISSINGEN- De Stichting Culturele Gemeenschap Vlis- singen organiseert dit jaar een tentoonstellingsproject onder de naam „Mooi alleen hoeft niet". Het project is onderver deeld in vier leerzame tentoon stellingen: -een andere kijk op de natuur - samenleving beke ken - kunst zonder schijn - kunst over kunst. De tentoonstellingen zijn voor iedereen toegankelijk, maar de informatie is afge stemd op de hoogste klassen van het lager onderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Voor dit project, dat opgezet is in samenwer king met de Nederlandse Kunststichting en de Zeeuwse Culturele Raad, is een map gemaakt met lesbrieven en il- lustratiebladen om zo goed mogelijk op schoolbezoek voorbereid te zijn. In de lesbrieven wordt een aantal mogelijkheden gegeven, die het inzicht van de klas in de tentoonstelling kunnen ver groten. In de illustratiebladen staan zowel alledaagse beel den, (affiches, foto's, strip plaatjes, advertenties) als re- produkties van kunstwerken. De eerste collectie zal vanaf maandag 7 februari tot en met vrijdag 18 februari worden ge toond in de voormalige St. Ja- cobsschool aan de Breestraat in Vlissingen. De ochtenden zijn gereserveerd voor de scho len, 's middags is de school voor iedereen open van halft- wee tot vier uur. Op woensdag 9 en 16 fe bruari kan de tentoonstelling ook 's avonds bezocht worden van zeven tot negen uur. het solliciteren, het omgaan met de ambtenaren en het doorkomen van een grote hoe veelheid vrije tijd met weinig geld De vierde cursus gaat over het tuinieren zonder chemi sche bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Voor belangstel lende wordt er dinsdag 8 fe bruari eeen voorlichtingsmid dag gehouden in het gebouw van de Steekschool Zeeland Molenwater 8. Werklozen tot vijfentwintig jaar kunnen op vrijdagen hun werkbriefjes inleveren bij Midgard op de zelfde tijden als op het kantoor van de gemeen telijke sociale dienst. Afgelo pen vrijdag konden de eerste werkbriefjes ingeleverd wor den. Tien mensen maakten van de gelegenheid gebruik. Het idee is al geruime tijd ge leden geopperd door Midgard. Midgard heeft als ontmoe tingscentrum voor jongeren meer mogelijkheden dan de so ciale dienst. „In Middelburg kun je tafeltennissen, biljar ten, schaken, dammen enz. Contacten met anderen werk lozen kunnen hier dan ook ge makkelijker gemaakt worden dan op de sociale dienst", meent Hennie Reinhoudt van Midgard. De sociale dienst stond dan ook positief tegen over dit idee en stond een amb tenaar af voor de vrijdagmor gen. Het ligt ook in bedoeling dat het jongerencentrum met de werklozen activiteiten gaat opzetten. Midgard denkt daarbij aan cursussen, films, themamiddagen en excursies. Enige activiteit zal overigens pas van de grond komen als de werklozen er uitdrukkelijk zelf om vragen. Bovendien kan er pas iets gebeuren als er geld is en dat is er op het ogenblik niet. Er is een aanvraag voor subsidie onderweg naar de mi nisteries van CRM en sociale zaken. Andere instellingen, die aan het werkloosheidsproject meedoen zijn de Welzijnsraad, de Raad van Kerken en instel lingen op het gebied van maat schappelijk werk. Wie inlichtingen wil over het werklozenproject in het jonge rencentrum Midgard kan bel len naar telefoonnummer 01100-14281. Inlichtingen over het vor mingscentrum zijn te krijgen bij de twee vormingswerkers Piet de Meester en Geert Wal- gemoed, telefoon 01180-12944 en 15015. Een werkloze levert zijn werkbriefje in bij het jongerencentrum Midgard. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. VLISSINGEN- De hoofdin gang van het Vlissingse stad huis kan, na een verbouwing van ongeveer twee maanden, weer gebruikt worden. Het stadhuis is nu toegankelijk voor lichamelijk gehandicap ten. De gemeenteraad verleende in september vorig jaar een kre diet van 206.000 gulden om de aanpassingen uit te voeren. De ingang is klaar op de helling- baan aan de noordwestkant van het stadhuis na. Voor de afwerking van deze baan wordt gewacht op de afleve ring van enkele verwarmings elementen, die moeten voor komen, dat deze hellingbaan door opvriezen onbegaanbaar wordt. MIDDELBURG - Zoals bekend organiseert Amnesty In ternational deze maand een grote internationale actie, tegen de schending van de mensenrechten in Iran (Perzië). Een land waar volgens Amnesty tussen de 25.000 en 100.000 politieke gevangenen zijn, veroordeeld door beslo ten militaire rechtbanken, vaak na bekentenissen die af gedwongen werden door de Iraanse veiligheidsdienst. De werkgroep Middelburg van Amnesty International steunt deze actie onder meer door het houden van een handteke ningenactie. De bedoeling hiervan is dat de Iraanse autoriteiten, waar onder de sjah, overstroomd worden met brieven, petities en verklaringen met de vol gende dringende verzoeken: vrijlating van alle politieke ge vangenen, beëindiging van martelingen en executies, openbare en eerlijke proces voering. Op zaterdag 12 fe- MIDDELBURG - De op richting van de Scaldis Swing Society, 'n club voor liefheb bers van jazz oude stijl en dixieland, zal waarschijnlijk Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01183-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, TerHoogestraat 38, tel. 01180-26043. nog deze maand een feit wor den. Vorige week dinsdag werd een voorlopig bestuur inge steld onder voorzitterschap van Tom Moermond, de man die het initiatief nam tot de op richting van een jazzclub voor midden-Zeeland. „We hopen binnen twee a drie weken in Middelburg een onderkomen voor de jazzclub te vinden. Binnen een week is het aan tal leden gegroeid van vijftig tot honderd. Voldoende om er in elk geval mee door te gaan, vindt Tom Moermond. „Er hebben zich al tien mensen aangemeld die in het huisor kest zouden willen spelen; er zit schot in de zaak". In het be stuur, dat uit tien man bestaat, zitten ook enkele muzikanten. Tot het moment waarop de eer ste ledenvergadering gehou den zal worden komt het voor lopig bestuur elke week bij el kaar om alles in goede banen te leiden. Enkele dingen zijn al geregeld, zoals de contributie, die twintig gulden per jaar gaat bedragen. Voor opgave van het lid maatschap kan men terecht bij T. Moermond, Noordweg 352, Middelburg of bij vice- voorzitter van Aalst, tel. 01180-36679. bruari van tien tot vier biedt de werkgroep iedereen de gele genheid zijn handtekening op een lijst te zetten in een kraam op de Lange Delft in Middel burg. Hier is ook informatie materiaal verkrijgbaar. Op vijftien februari houdt de werkgroep een schrijfavond in het Swiftgebouw aan het Zus terplein. Vanaf acht uur kun nen daar gezamenlijk brieven geschreven en verstuurd wor den naar Iraanse autoriteiten. Tenslotte houdt de werkgroep Middelburg zaterdag 19 fe bruari op de Lange Delft een „stille wacht" om de aandacht te vestigen op de „onbekende politieke gevangenen in Iran", zoals het motto van de actie luidt. U kunt ook individueel aan de actie meedoen door een kaart te schrijven met de vol gende tekst: Herewith I ask you to grant amnesty to the po litical prisoners in Iran (Hier mee verzoek ik u amnestie te verlenen aan de politieke ge vangenen in Iran). De kaart kunt u zenden aan: His Impe rial Majesty, Mohammed Reza Shah Pahlavi, Shahhanshah of Iran, Niavaran Palace, Tehe ran, Iran. De frankering per luchtpost is zeventig cent. Pe titieformulieren en verdere in formatie kunt u krijgen bij me vrouw T. Voolstra-Bottema, Van Kleffenslaan, Middelburg, tel. 01180 - 26828. Financieel kunt u de actie steunen door geld over te maken op giro 454000 ten name van Amnesty International, Amsterdam, met vermelding van ,Iran- actie'. Iran is formeel een democratie. De sjah heeft echter sinds hij in 1941 op de troon kwam steeds meer macht aan zich getrok ken en is nu een absoluut machthebber. In 1953 kwam hij in conflict met zijn eerste minister Mossadeq, die werkte aan de nationalisatie van de oliemaatschappijen. Met be hulp van het leger en de Ame rikaanse inlichtingendienst werd hij afgezet en herstelde de sjah zijn macht. Zij, die zich tegen de sjah hadden uitge sproken en niet waren ge vlucht, werden gearresteerd. Velen werden gemarteld en geëxecuteerd. De macht van de sjah steunt op het leger en de Nationale Inlichtingen- en Veiligheids dienst, SAVAK, die in 1957 in samenwerking met de CIA werd opgericht. In 1963 lanceerde de sjah zijn 'Witte Revolutie', een eco nomisch en sociaal opbouw programma. Tegen de witte re volutie, die niet het verwachte resultaat heeft, wordt geen op positie geduld. Sinds 1963 is de onderdrukking in Iran verhe vigd en het aantal politieke ge vangenen toegenomen. Er is nog maar één partij, de partij van de sjah. Volgens officiële cijfers zijn er de laatste drie jaar driehon derd mensen geëxecuteerd. Amnesty International meent, dat het er meer zijn. De laatste tijd dringen er steeds meer be richten door dat politieke te genstanders van de sjah op straat worden neergeschoten, „omdat zij zich verzetten tegen hun arrestatie". Vrijheid van meningsuiting en van vereniging bestaat niet. De pers staat onder strenge censuur, vele tijdschriften en boeken zijn verboden. Vak bonden zijn illegaal en tegen protestacties van arbeiders wordt hard opgetreden. Ook de universiteiten staan onder strikte controle. Pas geleden werd een hoogleraar gemoles teerd en gemarteld, omdat men vond dat zijn colleges in strijd waren met de ideologie van de witte revolutie. Hij had nage laten deze revolutie ter sprake te brengen... MIDDELBURG-In het Kui- perspoorttheater organiseert Jeugd en Muziek zondagmor gen 13 februari om halftwaalf een concert met Frances Marie Uitti, violoncel. De VPRO zal van dit concert radio-opnamen maken. Frances-Marie Uitti studeerde bij Leslie Pamas, George Neikrug,Radu Aldule- scu en André Navarra. Zij be haalde verschillende interna tionale prijzen. Zondag zal zij werken spelen van q.a. Morton Feldman, Peter Johnston en John Cage. De toegang tot het concert is gratis. Zeven weken lang een andere supervoordelige duhbelaanhieding bij Jamin. 6e week Op het Abdijplein in Mid delburg hebben ze zich de laatste tijd een paar keer druk gemaakt over het specu leren met monumentenpan den. Dat zijn huizen die gro tendeels opgeknapt worden op kosten van de overheid (en dus van de belastingbetaler) omdat ze oud en waardevol zijn voor een stad of een dorp. Middelburg bijvoorbeeld heeft verschrikkelijk veel van die huizen. Nu heeft het statenlid Don gevraagd of er niet te veel ge speculeerd wordt met die huizen. Volgens hem komt het nogal eens voor, dat een of andere handige meneer zo'n huis voor een prikje koopt, het vervolgens met subsidie van de overheid laat opknappen en het dan weer snel (en met enorme winst) te verkopen. Hij noemde een voorbeeld van een huis, dat in driejaar tijd al twee keer van eigenaar was veranderd en na de restauratie 170.000 GULDEN DUURDER WAS VERKOCHT. Als je dat allemaal zo hoort, dan lijkt het inder daad geen gek idee om dat speculeren eens te onderzoe ken. Het provinciaal bestuur heeft al laten weten, dat zoiets heel moeilijk is. Maar Don riep toen, dat hij zo'n onderzoek zelf in twee dagen zou kunnen verrichten. Ik zou zeggenlaat meneer Don het dan ook maar doen als de provincie het niet doet. Hij zal dan wel twee snipperda gen moeten nemen, maar dat moet een echte volksvertege nwoordiger voor een goede zaak over hebben. Ik vraag me trouwens af of je ooit van dat soort specula ties af kunt komen. Je kunt natuurlijk een eigenaar, die subsidie krijgt, verplichten om een aantal jaren in dat huis te blijven wonen (of an ders een deel van de subsidie terug te geven). Maar zolang er zwart geld onder de men sen is (en vooral onder men sen, die dure monumenten panden kunnen kopen) ben ik bang, vrienden, dat het vech ten tegen windmolens wordt. Want dan verkopen ze zo'n gerestaureerd huis straks of ficieel voor een lagere prijs, maar wordt de rest „onder ta fel" betaald. Nee, laten ze die subsidie voor die huizen ge woon maar verlagen. En van het geld, dat dan overblijft kunnen ze monumenten res taureren, waar niet gespecu leerd kan worden. Zoals bij voorbeeld kerken. Of wind molens ■Trouwens, wie zelf z'n zegje eens wil zeggen over het doen en laten op het Abdij plein, krijgt nu die kans. Want de provincie gaat expe rimenteren met de wel be kende „inspraak". Elke Zeeuw mag in de toekomst mee praten op vergaderingen van de statencommissie. Daar worden alle onderwer pen behandeld, vóór ze in de grote statenvergadering ko men. Een half uur voor het begin van elke commissie vergadering krijgen de bur gers spreekrecht. Nu maar hopen, dat er op dat moment ook al statenleden zijn om te luisteren naar „de stem des volks". Een andere vorm van emancipatie signaleerde ik in Goes. Daar heeft de carna valsvereniging voor het eerst twee vrouwen opgenomen in de Raad van Elf. Het wachten is nu alleen nog op de eerste Prinses Carnaval. AR JAON wijkvereniging Sint Laurens organiseert op dinsdag 15 fe bruari en woensdag 23 fe bruari gespreksavonden met het doel de bewoners meer bij de aktiviteiten van de wijkvereniging te betrekken. De belangrijkste onderwerpen van gesprek zullen zijn de ver enigingsaccommodatie, het jeugdwerk en de situatie Brig- damme. De beide gespreksavonden be ginnen om acht uur in het wijkcentrum van Sint Lau rens. De resultaten van deze avonden zullen nog eens be sproken worden op een bijeen komst voor alle belangstellen den op woensdag 9 maart in de consistorie van de gerefor meerde kerk. Eventueel zullen er dan ook werkgroepen ge vormd worden; dit is echter afhankelijk van de uitkomsten van de gespreksavonden. De wijkvereniging is de afge lopen maand alle gezinnen in Sint Laurens langs gegaan met de vraag of men geïnteresseerd was in deelname aan een ge spreksgroep. Een en zestig in woners bleken belangstelling te hebben, een aantal, dat de wijkvereniging verheugd stemde. Zij ziet hierin een bewijs dat de wijkvereniging een taak heeft in Sint Laurens. De bewoners gaven vijftien onderwerpen op waarover men wilde praten. Van deze vijftien onderwerpen werden de drie bovenstaande het meest ge noemd. Het ligt in de bedoeling van de welzijnsraad, die de organisa tie samen met de wijkvereni ging op zich genomen heeft, een rapportje maakt over de resultaten van de gespreksa vonden. Dit rapport zal per- I soonlijk aan alle deelnemers worden uitgereikt. SC HOT f Ik 'rA SPECIAALZAAK Lange Delft 50 - Tel 01180-13221 - M-ddefcurg KWALITEIT - SERVICE - GARANTIE KOUDEKERKE- De ge meente Valkenisse heeft vorige week drieduizend gulden uit gegeven om de faraomier, die in enkele panden aan het Dorpsplein in Koudekerke is verschenen, te bestrijden. De gemeente vindt bestrijding van de mier noodzakelijk uit een oogpunt van volksgezond heid en neemt de verantwoor ding dan ook op zich. Een che miebedrijf uit Rijswijk zal een poging gaan doen om de insek- ten te verdelgen. Aan de be trokken bewoners wordt een bijdrage gevraagd van 25 pro cent van de kosten.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1