G.S.: GROENTETELERS HOREN HIER NIET THUIS Dauwendaele Film in de Beuk deklapb Stoepeschieters organiseren karnavalsoptocht 'de schéldebode Wijkvereniging Eigen Haard krijgt verenigingsgebouw Gratis bloemen 2.95 Carnavalsactiviteiten in Middelburg-zuid Engel Reinhoudt in Midoard JEIGDSOOS EX UTJKVEREXIGIXG XI BEIDE RECHT OP BllRTGEBOlïï SANITAIRE STOP IX DE LEKSTRAAT Thee bij de bonbons. tut 013 RUITER T2 pakken thee a 40 zakjes 3:96 2.38 belgische bonbons 250 gram Reisgidsen en wegenkaarten ANWB-GIDSEN Stank mmÊm DISCO AVOND Editie Vlissingen Editie Middelburg* Echt iets voor meneer Jamin. 5e week de schéldebode en nu ook de verkrijgbaar bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 5 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 Maxalloys mag blijven draaien VLISSINGEN - Het metaalverwerkingsbedrijf Maxal- loys B.V., vlakbij de Vlissingse spoorwegovergang, mag haar produktie voortzetten. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben het bedrijf vergunningen verleend op grond van de wet luchtverontreiniging en de hinderwet. Ander half jaar geleden ging Maxalloys in beroep bij de Kroon, omdat G.S. vond, dat zij niet voldeed aan de toen geldende vergunning en onmiddellijke sluiting eiste. Het in beroep gaan bracht mee, dat het sluitingsbevel werd opgeschort en de produktie rustig door kon gaan. Het beroep blijkt zin te hebben gehad, want G.S. verleent nu toch de vereiste vergunningen, al zijn de voorschriften dan wel verscherpt. Niet iedereen is even blij met dit besluit van G.S. In juli 1975 maakten er al 1100 personen en instellingen bezwaar tegen het verlenen van de vergun ningen en op een mondelinge hoorzitting werd nog eens door zeven personen bezwaren van o.a. ernstige stank- en stof over last naar voren gebracht. Een aantal mensen, die groente kweekten op stukjes grond langs de spoorlijn, kre gen bovendien een brief van de gemeente Vlissingen met de mededeling, dat het consume ren van hun zelfgekweekte groente schadelijk voor hun gezondheid zou kunnen zijn. Dit was gebleken uit een on derzoek van de keuringsdienst van waren. Inmiddels zijn een aantal volkstuinders verdwenen én him lapjes grond zijn weer door het onkruid overwoekerd. De grond behoort aan de spoorwegen en wordt in ge bruik gegeven aan employées, die graag tuinieren of andere MIDDELBURG - Het ge meentebestuur van Middel burg houdt op dinsdag 8 fe bruari om halfacht een voor lichtingsbijeenkomst in het ontmoetingscentrum Dau wendaele voor bewoners van nieuwe wijken. De gemeente wil de bewo ners laten weten welke verdere ontwikkelingen er in de wijk nog te verwachten zijn. B. en W. willen bovendien nader in gaan op vragen die bij eerdere gelegenheden gesteld werden. De nieuwe bewoners hebben een formulier in de bus gekre gen, waarop zij hun vragen en opmerkingen over de wijk kunnen schrijven. Op de voor lichtingsbijeenkomst zullen B. en W. proberen hierop te ant woorden. Behalve het college zijn ook de directeur van ge meentewerken en de commis saris van politie voor deze avond uitgenodigd. Er zijn uitnodigingen ge stuurd aan bewoners van: Vrij landstraat, Daniëlsland, El- mersland, Ewisland, Gervins- land, Dauwendaelselaan, Pa- pisland, Girsesland, Herberds- land, Vromoldsland, Woud- riksland en Moerland. gegadigden. Eén van de men sen, die nog dapper volhoudt en niet van plan is zijn tuin in de steek te laten, is de heer G. J. de Nooijer. Hij heeft kortgele den een lading mest over de grond laten verspreiden en daar wil hij toch profijt van trekken. Het bericht vorige week, dat Maxalloys mag blijven draaien en dat G.S. vindt, dat groentetuinen hier niet thuis horen, geeft hem wel een machteloos gevoel. „Ik snap niet, dat ze zoiets nou maar toestaan. Het leek gisteren wel of ze dat ding maar eens extra gingen opsto ken, omdat ze die vergunning hadden gekregen. Ik blijf m'n tuin aanhouden, want waar moet je anders naar toe. Voor al die volkstuinen zijn er wachtliisten en dit is boven-, dien erg goeie grond. Omdat ik iets verder van Maxalloys af lig, hoop ik maar dat er minder van dat spul op m'n groente komt." Want de heer de Nooijer vindt de stank en de zwarte deeltjes, die neerdalen, nog steeds onverdragelijk. Zijn dagelijks werk ligt in en om het seinhuis, zodat hij er goed van mee kan praten, een collega in het seinhuis, al dertig jaar een tuin daar in de buurt verzorgt, vindt dat de overheid ze in de steek heeft gelaten. „Ik heb toen met die be zwaarschriften meegedaan, maar ik zou niet weten, wat ik hier nou tegen moet doen. Ik heb niet de schoolopleiding gehad om zomaar bij de Kroon in beroep te gaan. Als G.S. al zegt van stikken jullie maar en donder maar op met je tuintjes, wat moet je dan nog? Je be grijpt gewoon niet, waarom ze die toestemming hebben gege- ven met al die scholen in de buurt en dan nog eens het slachthuis, waar ze vaak met open deuren werken." Eén van de instanties, die destijds en bloc bezwaar maakte tegen Maxalloys, was de studiedienst van Rijkswa-, terstaat. Deze dienst is onder gebracht in een herenhuis aan de Prins Hendrikweg en enkele barakken daarachter. Als de wind haar richting uitwaait, dringt de kwalijke lucht van de buurman door alle kieren van het pand heen. Volgens één van de medewerkers van de dienst is het een lucht, die een onpas selijk gevoel geeft. Van enige verbetering was het afgelopen jaar niet veel te merken. Of de dienst in beroep bij de Kroon zal gaan tegen het besluit van G.S. is nog niet bekend. Beroep tegen de hinderwetvergunning is mogelijk binnen twintig dagen en tegen de wet op de luchtverontreiniging binnen dertig dagen. Er is nog één schrale troost voor de omwonenden- en wer kenden. Het recht van voor keur op een stuk grond gren zend aan het bedrijf, heeft de gemeente in 1975 voor Maxal loys niet verlengd. Uitbreiding ter plaatse is dus niet mogelijk. De gemeente gaf toen als reden op het gewijzigde karakter van het bedrijf en het selectieve vestigingsbeleid van de kant van de gemeente. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. VEERE - B. en W. van Veere hebben een nieuwe regeling gemaakt voor de verhuur van het verenigingsgebouw in Zanddijk. Vandaag bespreekt de raad het voorstel om het ge bouwtje zowel aan de jeugd soos als aan de wijkvereniging te verhuren, zodat de onder linge moeilijkheden tot het verleden lijken te gaan beho ren De moeilijkheden waren ontstaan, doordat de jeugdsoos geluidsoverlast bij de buren veroorzaakte. De voor het ge bouwtje verantwoordelijke wijkvereniging heeft toen de jeugdsoos uit het gebouwtje gezet. Het feit dat de jeugdsoos verantwoording af moest legt gen aan de wijkvereniging, terwijl de wijkvereniging die verantwoordelijkheid op zich moest nemen was noch voor de' jeugdsoos, noch voor de wijk vereniging een prettige zaak. Bij de nieuwe regeling zijn de twee verenigingen verant woording schuldig aan het ge meentebestuur. Elk van de verenigingen gaat 750 gulden per jaar aan huur betalen. Over de verdeling van het aantal uren moeten de partijen het nog eens worden. MIDDELBURG - Zaterdag 5 februari draait in de Beuk de film „de man die van de hemel kwam, Auander Anapu", een mexicaanse film van Rafaël Corkidi. Korte inhoud: In een Mexi- 'caanse plattelandsgemeen schap leven diverse bevol kingsgroepen met elkaar in conflict. De kleine grondpach- ters worden uitgebuit door een grootgrondbezitter, terwijl de vertegenwoordiger van de openbare orde, kapitein Ro bles, het voorzien heeft op het leven van Auander Anapu. Deze revolutionaire volkslei der met messiaanse trekken probeert de onderdrukte pach ters te organiseren en tot soli dariteit en verzet te brengen. Hij wordt door een meisje in een hinderlaag gelokt en door Robles vermoord. In deze film zijn revolutionaire, Indiaanse, mythologische en religieuze motieven met elkaar verenigd. De voorstelling begint om tien uur en de toegang is drie gulden. Het is gemeen, vrienden, ik weet het, maar medelijden zal ik niet hebben als de televisie-ontvangst van en kele Nieuwdorpers nog niet verbeterd is, nu de populie ren bij de Nederlands Her vormde Kerk in Nieuwdorp zijn gekapt. Hoewel het niet bewezen is, weten de de be woners van enkele straten hun slechte beeld aan de po pulieren die bij de kerk ston den. En de kerkvoogdij (bang om enkele lidmaten te verlie zen?) besloot dat die bomen dan maar moesten ver dwijnen. En dat is gebeurd in Nieuwdorp, waar elke boom belangrijk is in de strijd tegen de luchtverontreini ging. Nu maar hopen dat die kerkvoogdij met het kappen, de dominee niet gaat verlie zen. Want wat hij over het rooien van de bomen heeft gezegd, kan zelfs aan de men sen die met oogkleppen of borden voor hun hoofd ple gen te lopen, niet voorbijge gaan zijn. En voor wie zijn uitspraken gemist heeft, her haal ik ze nog maar even. Dominee Raas op de dorpsvergadering: „Een goede televisie-ontvangst is inderdaad heel belangrijk, véél belangrijker dan bomen. Als het nu nog niet in orde mocht zijn, dan slopen we gewoon de kerk en de pasto rie. En als dat nog niet helpt, dan slopen we alles wat er tussen de woningen met de slechte ontvangst en de televisie-toren in Goes te vinden is". Trouwens, hoe zit dat ei genlijk met de tv-beelden in bosrijke streken? Gelukkig, vrienden, ver dwijnen er in Zeeland niet al leen zaken, maar komen er ook nieuwe bij. Zeeuwse moeders, die hun kennis wil len opvijzelen, kunnen met ingang van het komende cur susjaar terecht op de moeder-mavo in Middelburg. Tot nu was er in Zeeland zo'n school nog niet. Al was er wel behoefte aan, want tientallen enthousiaste vrouwen heb ben zich al opgegeven. En het zitten op de schoolbanken, geeft niet alleen de moeders veel plezier, hoorde ik deze week op de radio. Een moe der, die al afstevent op het eindexamen vertelde: „Ook mijn kinderen vinden het prachtig. Ze moeten me dik wijls helpen bij mijn huis werk. En we kunnen nu over veel meer dingen samen pra ten". Dat is toch ook mooi meegenomen. En wie, ondanks de vele carnavalsfeesten, die de laat ste jaren ook in Zeeland van de grond komen, toch nooit lekker carnaval heeft ge vierd, kan dit jaar voor het eerst in Kwadendamme te recht. „De Pikpotters" gaan het daar ook proberen. En met hun ervaring in de Kwaaiendamse kermis, kan het eigenlijk niet mislukken, ARJAON Zaterdag 5 februari aanvang 8 uur in het Amoni- gebouw. Anbachtsveld 2 te Oost- Souburg. Kaarten verkrijgbaar 5.- aan de zaal. ledereen is er van harte welkom. OOST-SOUBURG - De Ontspannings- en Karnavals- vereniging „de Stoepeschie ters" is van plan Souburg de komende karnavalsdagen te veranderen in een Stoepe- schietershol. Op 19 februari organiseert de vereniging een grote karnavalsoptocht, ge volgd door een kinderkarnaval en een karnavalsavond. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01183-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. Door de kontakten met kar- navalsverenigingen uit Mid delburg, 's Heerenhoek en Bel gië kwamen de Stoepeschie ters op het idee zelf ook een optocht te gaan houden. Het was de bedoeling aan de op tocht een sportkarkater te ge ven, maar door de geringe me dewerking van de sportvereni gingen is dat niet gelukt. An dere groepen waren en zijn wel enthousiast: op 25 januari hadden zich al 36 groepen ge meld om mee te doen. De optocht zal ongeveer halftwaalf beginnen en een route volgen van vijf kilometer lengte door Souburg. Tijdens deze route zullen twee sani taire stops gehouden worden en wel in de Lekstraat en op het Oranjeplein. Dit om de kleintjes en ook wel de groten wat verluchting te geven. Aan de optocht nemen ook de Bel gische gasten van de Stoepe schieters deel. Acht juryleden zullen op verschillende plaatsen van de route onafhankelijk van elkaar punten uitdelen. De jury kijkt naar originaliteit, opbouw, afwerking, het karnavaleske en de algemene indruk. Op het Oranjeplein zal de einduitslag bekend gemaakt worden. Na de optocht om ongeveer halfdrie kunnen de kinderen in diversg zalen karnaval gaan vieren. Daarna begint de kar navalsavond. Een groot aantal orkesten zal er voor muziek zorgen. MIDDELBURG - Het ziet er naar uit, dat de wijkvereniging Eigen Haard binnenkort over een eigen buurtgebouwtje kan beschikken. De gemeenteraad besloot maandag 24 januari 65.000 gulden uit te trekken voor een houten buurtgebouw aan de Oude Werfstraat. Dit op voorwaarde, dat de eigenaar van het terrein, de Technische Unie B.V., het voor vijftien jav zou willen verhuren. De vorig jaar opgerichte wijkvereniging had graag het OOST-SOUBURG - Een aan tal middenstanders in Oost- Souburg gaat meedoen aan een bloemenactie. Zij willen hun zaak wat meer bekendheid geven door elke week aan vijf Souburgse gezinnen gratis een fraai boeket bloemen aan te bieden. Iedereen in Oost-Souburg komt hiervoor in aanmerking zonder enige koopverplich ting. Deze aktie duurt een jaar lang. volgende zaken: Flair Damesmode, juwe- liersbedrijf de Vos, Hardy Op tiek, Auto- en Takelbedrijf Kuzee, Jakobsen Herenkle ding, Dameskapsalon Harry van den Berg, VéGé Voordeel markt, Drogisterij Luitwieler, Topslager de Jager, Groente- Fruithandel Verhoeff, Hairsty- lingshop Lords' Corner en Bloemsierkunst Gerbera, die ook de bloemen verzorgt. gebouwtje op de hoek van de Eigenhaardstraat als buurtge bouw willen hebben, maar viste achter het net. Dit ge bouw is bestemd voor buiten landse arbeiders en zal waar schijnlijk. 1 april in gebruik genomen worden. De gemeente heeft de wijkvereniging toen aangebo den de kantine van de voorma lige ijzergieterij Boddaert te gaan gebruiken. Dit bleek geen blijvend buurtcentrum te kun nen worden: de gemeente zou de slooppremie missen als ook niet dit gedeelte van de gieterij tegen de grond zou gaan. Nu is er dan gekozen voor een houten noodgebouwtje als op bovenstaande foto. Het is ongeveer twaalf bij acht meter groot en is verdeeld in twee lo kalen, een toiletruimte en een hoekje voor de administratie. A«.bieding geldt van 3-2 t/m 9-2. Zeven weken lang een andere supervoordelige dubbelaanbieding bij Jamin. MIDDELBURG - Het car naval in Middelburg-zuid gaat deze week beginnen. De be jaarden en kinderen van Vij vervreugd worden ook bij de carnavalsvreugde betrokken: zij krijgen de traditionele Lach-In aangeboden. Andere feestelijkheden zijn de carna valsmiddagen voor de kinde ren, een tiener-avond en de Prinselijke intocht met het grote carnavalsbal op 19 fe bruari tot besluit. De reeks van feesten wordt geopend door de bejaarden van Middelburg en omstreken met een bezoek aan de revue Lach-In 1977. Op deze avond zullen de bejaarden hun eigen Prins Carnaval kiezen en mee stemmen over de beste carna valsliedjes van dit jaar. Op vijf februari kunnen de wijkbewo ners van Middelburg-zuid en Dauwendaele genieten van de revue. Die middag is er een kinder Lach-Inn, waar de jeugdprins of prinses wordt gekozen. Pupillen en personeel van Vijvervreugd krijgen de revue op 11 februari te zien. Zaterdag 12 februari draait de revue voor de tieners, die de avond met een tienerbal gaan besluiten. De traditionele intocht van Prins Bastiaan zal op 19 fe bruari plaats hebben; hij wordt om ongeveer een uur of ficieel op het N.S.-station ont vangen. MIDDELBURG - Enkele raadsleden hebben er bij B. en W. op aangedrongen om de mogelijkheden van een bureau voor milieuzaken op het stad huis in Middelburg te onder zoeken. Wethouder A. Berg- shoeff heeft toegezegd over het onderwerp te gaan praten in de nieuwe commissie sociale za ken, volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Het bureau voor milieuza ken kwam aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van maandag 24 januari. B. en W. zeiden niet te voelen voor de instelling van een speciale mi lieudienst, zoals destijds voor gesteld in de gezondheidsnota van de gemeente. Het college vindt, dat Middelburg hier te klein voor is. De meerderheid van de raad was het hier mee eens, maar op verzoek van P.v.d.A.-raadslid Boogerd en V.V.D.-raadslid Vos zal toch onderzocht worden of een bu reau voor milieuzaken moge lijk en wenselijk is. MIDDELBURG - Engel Reinhoudt, de Zeeuwse lied jeszanger, treedt vrijdag 4 fe bruari in het kader van de mu zikale café's op in Midgard aan het Damplein in Middelburg. Het repertoire van de uit Wolphaartsdijk afkomstige zanger bestaat uit zelfgeschre ven Zeeuwse liedjes. Over het platteland, over wat verdwe nen is en wat er voor in de plaats is gekomen. Z!n ietwat trieste, kritische, maar vooral humoristische liedjes schep pen een zelfde sfeer als die van de West-Vlaamse zanger Wil lem Vermandere. Daarom wordt hij ook wel de-Zeeuwse Willem Vermandere genoemd. Engel Reinhoudt begeleidt zich zelf op harmonika, citar en gitaar. Het optreden begint om halfnegen en de toegang is drie gulden vijftig.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1