een bijzondere sensatie wal gebeurt erin die donkere Kamer? een boek iseen best medicijn WINTER ARRANGEMENTEN VOOR ZWITSERLAND SKI- ARRANGEMENT IN MELCHSEE- FRUTT Als dit weekend uw zoontje in de tuin aan het spelen is met de hond, dan is het mogelijk, om dit aandoenlijke tafe reeltje over vijf en twintig jaar, als uw zoon zelf misschien allang zal zijn getrouwd, opnieuw te bekijken. En als u deze zomer tijdens uw vakantie ergens in Joegoslavië in een bos een oude houthakker een boom ziet kappen, dan kunt u dat, thuisgekomen en rustig in uw stoel zittend, nog eens beleven. Dank zij de filmkamera, die gebeurtenissen voor u vastlegt in al zijn kleuren en sfeer en beweging. De techniek staat voor niets. Het valt niet te ontkennen: velen hebben in deze tijd last van de drukte en het lawaai, van "gauw nog even dit" en van dingen, die moeten gebeuren terwijl er geen tijd voor is. De telefoon rinkelt onze rust weg, over het beeldscherm flitst het nieuws in snelle vaart aan ons voorbij, soms zien we het - zoals we dat zo kernachtig zeggen - gewoon niet meer zitten. We zijn gespannen en dan krijgen we medicij nen, die voor surrogaat-kalmte moeten zorgen. Allemaal lapwerk, beste mensen! D'riseen véél beter geneesmiddel voor iemand, die ontspanning nodig heeft. Neem 's een pil van een boek en duik onder in een andere wereld. Da's een rustkuur voor uw geest. Dat is niet de titel van een detective-roman. Wél een verhaal over wat er gebeurt in een donkere kamer, die meestal kortweg "doka" wordt genoemd. Veel mensen weten, dat ze bestaan, die doka's. En dat het iets te maken heeft met fotograferen.. Maar wat er precies gebeurt, of het erg moeilijk is en of zo'n doka erg kostbaar is... het zijn vragen, waarop u misschien best eens een antwoord zult willen hebben. Toegegeven: de Engelsen zijn indertijd niet voorniets apart gezet op hun eiland. Hun maten zijn anders en de gewichten ook. Hun tijd wijkt soms af van die op het vaste land. Maar mogen ze misschien. Hun eiland is zo mooi, hun tradities zo rijk, hun levensgewoonten zo anders, dat je op z'n minst in je leven eenmaal in Engeland moet zijn geweest om dat mee te maken. Daarom genieten moderne Engeland- vaarders van een vakantie tussen de Britten. Want ook dat is een traditie: naar Engeland moet je overvaren. Van Hoek van Holland naar Harwich. Dat kan overdag en 's nachts, in het hoogseizoen zelfs driemaal per dag. En ook dat is een belevenis. la.iswi Het antwoord is: nee en ja. Een doka is niet voordeliger als u en kele filmpjes volschiet per jaar. Het kan wel voordeliger zijn als u veel foto's maakt, vaak vergro tingen bestelt, kortom: als u re gelmatig fotografeert en daarvan een hobby hebt gemaakt. Plezierig bezig zijn Maar eigenlijk is die vraag van "voordeliger of niet" in dit geval niet van belang. Want waar het om gaat is: voelt u iets voor die interessante hobby om bij het schaarse licht van uw dokalamp op een ontspannende manier be zig te zijn met de foto's van uw eigen leven? Om sluimerende beelden zichtbaar te maken? Te experimenteren en toch wel een beetje trots aan uw huisgenoten te laten zien, wat u hebt gemaakt? Dat is dan een hobby, die u veel voldoening zal geven. Want wat er gebeurt in die donkere kamer dat is: spelen met licht en donker, waarbij u uw eigen foto's als het ware tot leven gaat brengen. Goede raad Wie méér wil weten van de doka-hobby: er is een mogelijk heid om er uitvoerig kennis mee te maken via de mini-kursus: "De donkere kamer in!" Dat is een uitgave van de Stichting Ama teurfotografie, Singel 32 in Am sterdam. Als u 2,50 aan post zegels in een envelop sluit en u zet op de buitenkant "de donkere kamer in!" plus uw naam er adres, dan wordt deze mini- kursus u binnen enkele dager toegezonden. Dat gebeurt er in de donkere kamer. Bij het schaarse licht van de doka lamp spelen met de mogelijkheden van de foto's van uw eigen leven. Een boeiende hobby, niet moeilijk of kostbaar, maar wel ontspannend. De Schweizerische Ver- kehrszentrale heeft een zestal boekjes uitgegeven, waarin winterarrangementen voor het komende \vinterseizoen zijn opgenomen. Voorin ieder boekje vindt u een opgave van alle plaatsen die arrangemen ten hebben samengesteld. Bij iedere plaats staan verder alle wintersportmogelijkheden aangegeven, zoals aantal ski pistes, langlaufloipen, wan-' delwegen, skibob, curling, enz. Ook vermelden de boekjes waar kinderen in crèches op gevangen kunnen worden. De boekjes zijn uitgegeven voor de gebieden Graubünden, Ber- nerland, Wallis, Centraal Zwitserland, Jura/Meer van Genève/Tessin en Noordoost Zwld./Liechtenstein/Noordwe Zwld./Zürich: zolang de voor raad strekt gratis verkrijgbaar bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam, graag met vermelding welk boekje men wil ontvangen. Hotel Reinhard am See in Melchsee-Frutt (Centraal Zwitserland) biedt van 8 ja nuari tot 6 februari en van 26 februari tot 27 maart 1977 ski-arrangementen aan van 1 week vanaf frs. 456.-. Men krijgt daarvoor 6 dagen vol pension, 7-daags abonne ment op de wintersport installaties, 12 halve dagen skiles, een welkomstdrankje in het hotel, fondue-party, diner bij kaarslicht, men mag ge bruikmaken van de curling- en ijsbaan, het vervoer van ba gage naar en van het hotel wordt geregeld. Wandelgasten en skiwandelaars betalen voor het arrangement frs. 180.- minder. Kinderen tot 6 jaar 50% en tot 12 jaar 30% reduc tie. FILMEN MET GELUID Maar de techniek gaat verder! Want als u wilt, dan kunt u over vijf en twintig jaar ook het lachen van uw zoon horen en het opgewonden geblaf van de hond. En volgend jaar nog maals de doffe dreun horen, waarmee die woudreus in Joegoslavië op de grond stortte. Want filmen met geluid is. dank zij de moderne filmkamera's, die er de laatste jaren zijn uitgebracht, nu een eenvoudige zaak, die iedere beginnende filmer moeiteloos kan realiseren. Is dat zo? Dat zeggen we welmaar is dat zo? We hebben het gewoon eens geprobeerd! Een weekend hebben we van een goede vriend een geluidskamera mo gen gebruiken. Een geluidsfilm er in en met de kinde ren het bos in. We zijn gaan filmen tijdens hun spelLuisteren met de mi- krofoon naar hun gesprekken, terwijl de kamera hen in de zoeker hield. We zijn het ruisen van de bomen gaan -pnemen, terwijl de kamera door het bladerdak speelde. We hebben een vogel bespied, die vlakbij in een boom zat te zingen. Een sensatie En als dan een poosje later die geluids film ontwikkeld is en je hem bekijkt en beluistert, dan is het toch wel een kleine sensatie: je hoort duidelijk die vrolijke stemmen van spelende kinde ren terwijl je ze ziet lopen. Die ern stige gesprekken .Het ruisen van de bomen en het zingen van de vogel je beleeft alles opnieuw en heel intens Enkele regels Natuurlijk moet je even wennen aan wat nieuwe "spelregels". Over 't al gemeen zullen de scènes wat langer moeten zijn omdat je niet midden in een zin kunt ophouden, want het ge luid moet als 't kan "afgerond" zijn. En de plaatsing van de mikrofoon is belangrijkwant zo' n ding kan natuur lijk geen grote afstanden overbrug gen. Zodat een verlengsnoer een han dig hulpmiddel is. Oppassen voor storende geluiden Wie filmt met geluid zal verder attent moeten zijn op storende bijgeluiden: een radio, die door de stemmen heen klinkt, een brommer, die passeert of een telefoon, die ineens rinkelt. Niet altijd hebt u zoiets in de hand natuur lijk. Maar als ze te vermijden zijn, dan zal dat het kijk- en luistergenot stellig verhogen. Grote toekomst Deskundigen verwachten een grote toekomst voor de filmkamera, die ook het geluid kan vastleggenEn ook als u nog niet van plan bent direkt al met de geluidskamera te beginnendan nog is het advies om. als u een projektor gaat kopen, te overwegen om een geluids- projektorte kiezen. Allereerst, omdat u dan in elk geval voor de toekomst klaar bent als u zult gaan filmen met geluid. En ook, omdat u dan nu al films zonder geluid desgewenst kunt laten voorzien van een geluidsstrip (stripen, heet dat). Op dat smalle ge luidsbandje op uw film kunt u dan alsnog geluid aanbrengen. Stemmen. Of muziek. Ofgeluidseffekten, waar voor speciale platen verkrijgbaar zijn. Want geloof ons, filmen is fijn. Maar filmen met geluid geeft nóg meer vol doening en zorgt er voor, dat alle boeiende gebeurtenissen levensecht bewaard blijven voor later. Nu zien we in gedachten, dat u de wenkbrauwen fronst. Want wie gaat er nu in deze wereld vol drukte en afspraken en tijdgebrek rustig een boek zitten lezen? Dat is nou juist het probleem: d'r is geen tijd 'voor alle dingen, die nog moeten. Dan schiet het lezen van een boek er zeker bij in, want dat is immers "niets doen". Een misverstand En daar begint het misverstand. Want ontspannen een boek zitten lezen, is niet "niksdoen". Wie leest, doet aan hersengymnastiek. Hij spant zich in om een andere wereld binnen te drin gen en tegelijk gebeurt erdaneen klein wonder: de eigen wereld, die van de drukte en zorgen, raakt op de achter grond en lost op. Dat is het wonder van een ontspanningsboek lezen. en fijn gaat snuffelen in een bockhan del. Nee, nu niet tegenstribbelen, dat u voor zaterdag al zoveel op het pro gramma hebt staan, want u mag best eens even aan uzelf denken. Gewoon doen! Rondneuzen bij de ro mans. Zoeken naar de schrijver, die u van vroeger nog kent of naar het boek waarover u iemand hebt horen zeggen dat het zo goed was. Of uw eigen neus volgen een paar bladzijden le zen als het boeiend is: in laten pakken. De weg terug Natuurlijk zal het een toer wezen om nu de tijd te vinden in dat boek te duiken. Maar dit is een kwestie van durf. "Nee" durven zeggen tegen de uitnodiging voor een avondje buurten bij mensen, die best aardig zijn, maar dat zijn er zoveel. Blijf lekker thuis. Ook "nee" durven zeggeh tegen de radiobode, die erg mooie woorden wijdt aan dat t.v.-programma, dat na afloop helemaal niet zo interessant bleek te zijn. De telefoon af durven zetten of ge woon laten gaan. U geeft "niet thuis" en dat bent u ook eigenlijk niet, want u bent weg. U leest. Wegwezen Dat is het geheim van fijn een boek lezen: u bent weg. U vergeet de pro blemen van uw eigen leven en u bent die ander, de hoofdpersoon. U beleeft de prettige dingen of, als er verdriet is, dan lijdt u mee. U bent op zoek naar een ander geluk dan het alledaagse. Of u leeft, via een avonturenroman of detective, in een wereld vol spanning, waar u niet zelf lijfelijk bij betrokken bent. Terugkomen En als u na zo'n avondje leesplezier met moeite afscheid neemt van de mensen uit dat boek, dan keert u terug in uw eigen wereld. Meer ontspan nen met meer afstand ook van de eigen problemen. U slaapt waar schijnlijk beter dan na een avond flit send t.v.-gebeuren. U kunt er weer tegen. Dank zij die dunne of dikke "pil van een boek". We noemen een boek vaak gedachteloos:en in eeirander verband vaak een pil. Maar een ontspannend boek is in.deze tijd inderdaad voor velen een best medicijn. Niet moeilyk En dat brengt ons meteen op de tweede vraag, die vaak wordt ge steld: is het moeilijk om goede resultaten te bereiken? Het ant woord is een duidelijk: nee! Ie dereen, die er de tijd voor neemt om stap voor stap het ontwikke len en het maken van afdrukken onder de knie te krijgen, kan het in korte tijd leren. Ideaal is, als u een goede kennis of vriend hebt, die bereid is u wat aanwijzingen te geven. Maar ook met de ge bruiksaanwijzing van de fabri kanten of met een eenvoudig boekje over de doka zult u al gauw de weg weten. Ook kunt u (voor weinig geld) de brochure "De donkere kamer in!" bestel len, die aan het eind van dit arti kel wordt genoemd. Big Ben quality Een geheel nieuwe mogelijkheid is een kombinatiereis naar Londen met daarbij een busreis door Oost Enge land. Deze reis duurt acht dagen in- klusiefde boottocht heen en terug. Er is een nederlands sprekende gids aan wezig en er wordt overnacht uitslui tend in zeer goede hotels. Op zo'n tocht leert u, ook via exkursies, Lon den goed kennen en u ontdekt de charme van een mooi stuk Engeland. Een streek vol pittoreske markt pleinen en gebouwen. Er wordt o.a. overnacht in Cambridgeeen staddie een juweel is van bouwkunst en die sprookjesachtige tuinen bezit. Zo'n Big Ben-quality-reis is echt iets bij zonders, omdat u er twee kanten van Engeland door leert kennen: de stad en het platteland. Weer helemaal anders Dat zijn de reizen met eigen auto naar een door uzelf te kiezen streek, waarbij u logeert in een landelijk gele gen boercnlandhuis, waarbij u uit zo'n 150 verschillende farmhouses kunt kiezen. U wordt er door uw gastheer voortreffelijk verzorgd, u leeft er als een Engelsman, u ontmoet er veel buitenlanders, die net als u het leven op het engelse platteland willen leren kennen, 's Morgens staat dat echt- engelse ontbijt voor u klaar, overdag bent u vrij om te gaan waar u wilt en 's avonds wacht u, in een sfeervolle, landelijke omgeving, een voortreffe lijk maal. Wie Engeland en de Engel sen beter wil leren kennen, die heeft hier een bijzondere kans. De eerste vraag is: wat gebeurt er in een doka? Het antwoord is: het zichtbaar maken van beelden. Dat zichtbaar maken kan zijn: het ontwikkelen van een filmpje, waarmee u foto's hebt gemaakt toen het in uw kamera zat. Als dat gebeurt, krijgt u een negatief en dat is dan weer de basis voor de tweede handeling, die in de doka gebeurt: van een negatief een af druk maken. Zwart of kleur? In voorbije jaren werden in een doka nagenoeg altijd zwart/wit foto's gemaakt. Dat was begrijpe lijk, omdat voorheen het afdruk ken van kleurenfoto's een tame lijk technisch karwei was, waar nogal wat kennis voor nodig was. Maar ook in dit opzicht staat de techniek niet stil en zo ontstonden er steeds meer mogelijkheden om in korte tijd kleurenafdrukken te maken van kleurennegatieven. Dat kan nu zelfs zonder dat men van te voren eerst grote ervaring in de donkere kamer heeft opge daan. Is het duur? Nog zo'n vraag die met "nee" kan worden beantwoord. Want wie begint met een donkere kamer-uitrusting zal ontdekken, dat het ook wat de kosten betreft "stap voor stap" mogelijk is een komplete doka op te bouwen. De enige belangrijke uitgave op een later tijdstip is het z.g. vergro tingsapparaat, waarmee een be drag van rond de 250,- is ge moeid. Wie in de toekomst ook denkt aan het maken van kleuren foto's en kleurenvergrotingen zal daarvoor op wat langere termijn waarschijnlijk overgaan tot aan schaf van verdere hulpmiddelen. Is een doka voordelig? En dan bedoelt die vrager waar schijnlijk: voordeliger dan het la ten ontwikkelen en afdrukken van de foto's via de gebruikelijke me dewerking van de foto-adviseur. MODERNE ENGELAND VAARDERS ONTDEKKEN HET: de historische gebouwen en het "wis selen van de wacht" bij Buckingham Palace. Londen is een wereldstad, waar veel gebeurt en waar u bijvoor beeld via zo'n Big Ben-reis van 4 of meer dagen ook alles van heel dichtbij beleeft. Want u kunt kiezen hoe u naar Enge land wilt gaanPer eigen auto voor een zwerftocht door Wales? Dat kanwant de auto rijdt zo op de boot. Of gaat u liever ontspannen per trein vanuit uw woonplaats? Ook geen probleem, want uw eigen "spoorwegen" bren gen u bijna tot de loopplank van het schip en in Engeland «taat de trein klaar voor een reis naar Londen, naar Schotland of naardeZuidkust. Of gaat u liever per bus via Londen een stuk van Engeland bekijken? Ook geen be zwaar. Of - nóg een andere mogelijk heid -: per eigen auto door Engeland, Schotland of Wales en overnachten in landelijk gelegen farm-houses, een ander woord voor boerenlandhuizen. foto boven: Een van de bekendste plekjes van Londen: de Big Ben met the Houses of Parliaments. Wie Londen bezoekt moet ze zien en dat kan via vele Big Ben-tours, die de Stoomvaartmij Zeeland ook deze zomer weer organiseert. De oversteek naar Engeland wordt gemaakt op een van de komfortabele schepen van deze maatschappij en British Rail, die in het hoog seizoen drie afvaarten per dag verzorgen naar Harwich. Hoe kunt u boeken? Dat is gemakkelijk, want het pro gramma van deze en nog. vele andere Big Ben-tours ligt op alle reisbureaus, bij de grotere N.S.-stations, bij de Rabo-banken en de ABN kantoren. En daar staan alle gegevens in. Een programma voor een onvergetelijke zeereis naar Engeland en terug. Met daartussen een verblijf in een landdat zo boeiend en veelzijdig is, dat u er beslist één keer in uw leven moet zijn geweest. Wat kiest u? Als het Londen wordt, dan zorgt uw gastheer, de SMZ (een afkorting voor Stoomvaartmaatschappij Zeeland) voor een keur van Londense hotels, waar u de gast kunt zijn en u die aparte engelse sfeer al proeft. Londen is een wereldstad, waar u van alles kunt be leven. Sjieke winkelstraten, mode winkels voor de jeugd, gezellige markten, een keur van theaters met wereld-premiëres van toneelstukken, musicals en ballet. De parken van Londen zijn wereldberoemd evenals Welke boeken? Een vraag, die vanzelf een antwoord Het boek is een best medicijn. Vooral voor mensen, die op zoek zijn krijgt als u nu eens a.s. zaterdag ge- naar rust en ontspanningIn dit artikel een goed advies om zo' n pil van woon uzelf een kwartiertje kado doet een boek" in deze tijd niet te vergeten. ww<«u« -

Scheldebode | 1977 | | pagina 13