Muziek '77 beurs Utrecht 20e nationale wedstrijd vrijetijdsbesteding Tweede woning gehandicapten 3wvoN3Ainva jy/wivi33aaooA wwGm JOf&ANéB 'oèo- HALVA 'Bmeefi W&UJfA &LVT£h/ £|v|é? G vooamum VOORDEELMARKT DAUWEJNVAELE In 1977 herdruk van boek Gekwelde Grond Waar liggen uw verkoopbelangen m DE SCHELDEBODE Geen SOS Praatgroep Nu ruim drie jaar bestaat in Amsterdam „Vrouwen bellen vrou wen", een telefoonnummer dat door elke vrouw gedraaid kan worden die met een vrouw over haar moeilijkheden wil praten. Het initiatief werd destijds genomen door ongeveer twintig vrouwen die voortkwamen uit praatgroepen, Dolle Mina en andere feministische groeperin gen. Dat er behoefte aan zo'n telefoonlijn be stond bleek doordat verschillende vrouwen, die door hun feministische activiteiten (het streven naar meer rechten voor de vrouw) bekend ge worden waren, vaak opgebeld werden en gecon fronteerd met de meest uiteenlopende proble men van hun seksegenoten. In Vlissingen e.o.? In Middelburg e.o.? Over geheel Walcheren? In ieder geval bij met twee edities over geheel Walcheren met een formidabel leesbereik met de voordeligste tarieven met raad en daad voor u paraat. n ff SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 JANUARI 1977 Vrouwen helpen elkaar vla „Vrouwen bellen vrouwen" Saskia en Dita, die dit interview op touw gezet hebben zijn er van het begin af bij geweest. Zij laten geen gelegenheid voorbijgaan om meer be kendheid aan hun werk te geven. Voor henzelf betekent het ook een stuk bewustwording. Want dat is de leidende gedachte die achter de tele foongesprekken steekt. „We kunnen geen pas klare oplossingen geven maar wel mensen leren omgaan met hun probleem". Gelijktijdig met de manifestaties Karwei '77, Kreatief '77 en Vakntie '77 zal van woensdag 26 tot en met zondag 30 januari 1977 de manifestatie Muziek '77 worden gehouden. De vooraf gaande manifestatie, Muziek '76, kenmerkte zich door een af wachtende houding van de exposanten, mede veroorzaakt door de minder goede resultaten elders in den lande. Dank zij gebruikmaking van een nieuwe formule - promotie van meer publiekgerichte merken - is de belangstelling voor Muziek '77 aanmerkelijk toegenomen. In 1976 namen 39 firma's deel op een netto oppervlakte van 1760 m2. Thans, 1 maand voor de manifestatie in 1977 hebben zich ruim 50 deelnemers aange meld, die in totaal meer dan 2500 m2 netto hebben aangevraagd. In de sektor piano's en vleugels zullen ruim 30 merken verte genwoordigd zijn. Snaarinstrumenten, zoals gitaren, banjo's, mandolines, ukeleles en speelgitaren omvatten thans reeds 23 bekende merken. Op het gebied van versterkers, boxen, mixers, rythme-apparaten, mengpanelen enz. zijn nu reeds 22 merken geboekt, terwijl de sektor blaasinstrumenten voorlopig 9 be kende merken presenteert. De manifestatie Muziek '77 wordt omlijst met een groot aantal muziekuitvoeringen. Muziek '77 is dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur. AMSTERDAM - Ter gelegenheid van de 2e Internationale Huishoudbeurs wordt voor de 20e achtereenvolgende maal een Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding gehouden. Tal van vor men van creatieve handvaardigheid maken deelname aan deze wedstrijd mogelijk, en wel in de volgende categorieën: haken, breien, kantklossen, borduren; weven en macramé; wandkleden; poppen maken (mens- en diervormen); houtarbeid; boetseren en keramiek; werken met diverse materialen; inleg- en fineer- en mozaïkwerk; snijden, gutsen, beeldhouwen in hout en steen; modelbouw schepen; modelbouw (andere onderwerpen); werk stukken van metaal; schilderen, olieverf en aquarel; tekenwerk, hout- of linosnede; fotowerk; jeugdinzendingen beneden 16 jaar. De werkstukken dienen gemaakt te zijn tussen april 1976 en april 1977. Deelname aan ten hoogste drie categorieën is moge lijk, doch per categorie kan slechts één werkstuk worden inge zonden. Aanmeldingsformulieren kunnen worden aangevraagd bij de Internationale Huishoudbeurs, Gerrit v.d. Veenstraat 94, Amsterdam-Z., tel. 020-725376-720798. De inschrijvingen dienen zo spoedig mogelijk te geschieden. De beste werkstukken in alle groepen zullen worden beloond met geldprijzen, legpenningen en oorkondes. Van de inzendingen wordt een afzonderlijke expositie gemaakt op de Huishoudbeurs van 15 tot en met 24 april 1977 in de RAI te Amsterdam. Naast deze algemene wedstrijd zijn er ook nog af zonderlijke ireatieve wedstrijden voor scholen en voor 65- plussers. Ook daarover verstrekt de Huishoudbeurs gaarne na dere informaties. 01184-19910 Waarom bellen vrouwen vrouwen Relatieproblemen en eenzaamheid vormen de hoofdmoot van de moeilijkhe den. Het blijkt voor velen een bevrijdende ervaring te zijn om ergens anoniem met je na righeden voor de dag te kun nen komen. Niet in de eerste plaat om een deskundig advies, veel van de contactzoekenden hebben juist alle instanties al afgelopen - maar om wat ge woon menselijk medeleven en begrip. De herkenning, het ge voel dat anderen in soortge lijke situaties verkeren, het ge voel dat je niet alleen staat in je ellende is veelal de eerste stap naar verbetering. In de loop (van die drie jaar is de werk wijze wel wat veranderd. In het begin beperkten de luiste- taarsters zich tot aanhoren, herhalen en samenvatten van wat er aan de andere kant ge zegd werd. Nu stellen ze zich veel persoonlijker op. Ze vin den dat je heel goed op ie mands verhaal kunt reageren vanuit je eigen positie. „We zit ten er tenslotte ook voor on szelf. Het is onmogelijk om al leen maar alles als een spons op te zuigen. Het gaat erom dat je jezelf bent". Wat is het vervolg op zo'n ge sprek „We willen beslist geen relatie per telefoon aan gaan. Soms bellen ze nog wel eens terug. Soms hoor je nooit meer wat". Op het ogenblik worden er door de vrouwente lefoon praatgroepen georgani seerd over bepaalde thema's en daarin probeert men vrouwen met gelijksoortige problemen bijeen te krijgen. Zo is er pas een groep geweest met als thema „kinderloosheid". Die I groepen werken prima. In I principe worden ze zes avon den gecoacht door medewerk sters van „vrouwen bellen vrouwen". „Als ze dan nog door willen gaan stappen wij eruit. Vaak komen ze dan in de gewone praatgroepen van het vrouwenhuis terecht". Een andere manier waarop men de hulpzoekenden van dienst kan zijn is door middel van de „so ciale kaart", die allerlei adres sen bevat waar zij met speciale noden en vragen terecht kun nen. Zo staan er bijvoorbeeld ad vocaten op de lijst die zaken van vrouwen goed behartigen. Wie het Amsterdamse nummer belt wordt voornamelijk naar Amsterdamse adressen verwe zen. Maar inmiddels zijn er ook al vrouwentelefoons in Leeu warden, Roermond en Rotter dam. Het is dus zinvol het dichtstbijzijnde nummer te bellen. Overigens is het echt niet uitsluitend een stedelijke aangelegenheid. Er wordt juist erg veel gebeld van het platte land. Het gaat niet altijd om le vensgrote problemen. Men vraagt ook heel gewone infor matie. De vrouwen weten lang niet altijd zelf het antwoord maar zij wijzen wel de weg om het te vinden. „Wij zijn geen SOS-telefoon. Dat blijkt ook wel uit de uren dat we open zijn: 's morgens en 's avonds OUDDORP - De Stichting Vakantiewoning Gehandicap ten denkt sterk aan het bou wen van een tweede aange paste woning. „Als het een bee tje lukken wil is het best moge lijk dat we binnenkort het plan voor een tweede vakantiewo ning gaan uitwerken", zo be richt men ons. De Stichting heeft nu een jaar gedraaid en alles is bevre digend verlopen. Volgens dé stichting waren de huurders tevreden. „Liefhebbers voor het gebruik hebben we in over vloed. Zeker als we overwegen dat een week toch wel erg kort is om er eens helemaal uit te zijn. Als we alle gegadigden twee weken wilden onder brengen zouden we aan de klanten van het afgelopen jaar al genoeg hebben om twee wo ningen te bemannen". van 9 tot 12. In de vakanties sluiten wij ook een tijd". Toch worden zij wel eens gebeld in acute noodsituaties. Zo kwam Saskia eens voor het probleem te staan hoe een vrouw die 's nachts om half één met twee kinderen op het Cen traal Station stond, aan on derdak te helpen. „Bij zo'n geval voel je je natuurlijk erg betrokken". Ook het meisje dat belde na verschillende malen verkracht te zijn staat haar nog helder bij. Ze was daar na het gesprek zelf nog dagenlang kapot van. Ze vindt het meer dan erg hoe weinig aandacht aan de slachtoffers van een verkrachting wordt gegeven. „Degene die het gedaan heeft wordt wel op alle mogelijke manieren begeleid". Gevallen van mishandeling worden in Amsterdam verwezen naar „Blijf van mijn lijf". Door der gelijke ervaringen begint het telefoonwerk haar wel zwaar te vallen. „Zo langzamerhand ga je begrijpen dat de enige manier om de machteloosheid te doorbreken is zelf op de bar ricaden te gaan. Het feminisme komt voort uit onvrede met de bestaande situatie. Je kunt er gewoon geen genoegen mee nemen". Op het ogenblik werken er ongeveer 40 vrouwen mee aan de telefoon. Dat houdt in dat iedere ongeveer eenmaal per 14 dagen een ochtend of avond dienst doet. Het liefst zouden ze het aantal medewerksters uitgebreid zien tot 50 of 60. Maar niet elke vrouw is er ge schikt voor. Er vallen er wel eens wat af die het werk toch een te zware belasting vinden. De groep die ermee begon is echter nog praktisch compleet aanwezig. Nieuwe medewerk sters die nog nooit iets op dit gebied gedaan hebben moeten zelf eerst in een praatgroep ge zeten hebben. Dan krijgen ze een training die ongeveer drie maanden duurt, waarbij be halve de motivatie het leren luisteren de meeste aandacht krijgt. Het laatste wordt geoe fend door'rollenspelen. Nu en dan draaien er ook studentes van de Sociale Academie mee in de diensten, die er op die manier een stage mee vervul len. Veel medewerksters zijn zelf werkzaam in het maatschap pelijk vlak. Eens in de drie weken houden zij een onder linge coachavond. „Wij zijn dan onze eigen deskundigen", zegt Dita ervan. Er komen ook wel eens deskundigen van bui ten op hun maandelijkse bor rel, die worden uitgenodigd om informatie te geven. Twee keer per jaar houdt de groep week end. Omdat „Vrouwen bellen vrouwen" een (intussen gesub sidieerde) stichting is moet er een bestuur zijn. „Maar dat is er alleen formeelwe werken er niet mee". Het nodige werk wordt verzet in diverse groe pen: de publiciteitsgroep, de sociale kaartgroep (die de so ciale kaart up to date moet houden), de bulletingroep, die het eigen informatieblad ver zorgt. Vier vrouwen beheren het penningmeesterschap en het secretariaat. Op een vraag, of het wel goed is de vrouwentelefoon als een stuk feministische actie te pre senteren reageren Saskia en Dita fel: „Ja, we staan er zelfs op. Men probeert ons al genoeg weg te drukken uit de publici teit. In welke krant heeft er ge staan dat er voor de demonst ratie in Amsterdam na het wegstemmen van de abortus wet 10.000 vrouwen op de been gekomen zijn Wij komen er graag voor uit dat we niet thuishoren in de hoek van de lieve chocolade- melkschenkende UVV- vrouwen". De nummers van de vrou wentelefoons zijn: Amster dam: 020-250150 van 9 tot 12 en van 21 tot 24 uur, de hele week. Rotterdam: 010-364142 van 9 tot 12 en van 21 tot 24 uur, de hele week. Leeuwar den: 05100-33300 van 9 tot 12 en van 21 tot 24 uur, de hele week. Roermond: 04750-18000 van 9 tot 12 uur, de hele week. Ombudsvrouw Hoogewind, Assen: 05920-14365 maandag van 16 tot 19 uur. Ombuds vrouw van Beek, Den Haag: 070-554513 (alleen werk en loon) werkdagen van 11 tot 15 uur. I MAfa. 24 M 3 W fO/rpJ£ &öOO<&AM NU OÜA/ELLA" Njf mm L/r^Ai/k: /7&*Z Zrr&G. NOl WMELCEmUM MUWEHDttLl-mmiAUnG WrfWüZlÓlNéEN EN UnmxMHJ VOORBEHOUDEN Mimi ZIERIKZEE - Bij voldoende belangstelling gaat in 1977 een herdruk verschijnen van het boek „Gekwelde Grond", Schouwen-Duiveland in ramp en herstel. Het boek werd in 1958 uitgegeven door de Stichting „Nieuw-Schouwen- Duiveland" in Zierikzee en telt bijna 250 pagina's tekst en veel illustratiemateriaal. Het boek was kort na de verschijning reeds uitverkocht maar de vraag bleef bestaan. Het oorspronkelijke boek is dan ook zeer gezocht - vooral door mensen die na de watersnoodramp op Schouwen- Duiveland zijn komen wonen - en ook wel door de jongere generatie. Waren in de eerste uitgave ongeveer 122 foto's opgenomen, in de herdruk, welke geheel herzien zal worden door de heer C. P. Pols uit Zierikzee, zullen dat er plm. 175 gaan worden. Er zullen namelijk diverse fotopagina's per getroffen dorp worden ingelast. De oorspronkelijke tekst van de hoofdartikelen blijft overigens behoudend enkele nodige correcties - ongewijzigd. Ook afgebeelde kaarten, grafieken en tekeningen worden ongewijzigd gehandhaafd. De intekenprijs zal f 53,75 gaan bedragen en na verschijning wordt de definitieve prijs vastgesteld op f 58,75. Het boek wordt uitgegeven door de Zeeuwsche Boekhandel en Uitgeverij te Zierikzee (Postbus 30) alwaar ook kan worden ingetekend.

Scheldebode | 1977 | | pagina 6