5 NIEUWE PEUTERSPEELZAAL IN WESTERZICHT Koffie bij de biskwies. t§É 5.10J 2.95^ 2.15 de schéldebode AFSLUITING FIETSPAD deklapb Vlissingen wil naturisten terrein geven Caro van Eyck DANSLES DANSSCHOOL JANVIER Opening van jeugdwerkbureau RUITER Nieuwjaars receptie van provincie V0 Tabelarisch registers opbergmiddelen kasboeken ordners van DE Echt iets voor meneer Jamin. jrpak KOFFIE Zöë- volkorenbiskwies 2 pakken Begin 1977 met f 19,77 voordeel. Editie Vlissingen Editie Middelburg 'Bakken vol Spelletjes up de scheldebode Begin het jaar goed met Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 1 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 5 JANUARI 1977 IDEAAL ONDERKOMEN, GEEN GELD VOOR INRICHTING VLISSINGEN - In de Vlis- singse wijk Westerzicht nadert het nieuwe wijkcentrum nu snel zijn voltooiing. Deze maand nog zal het „prefab"- gebouw opgelverd worden en kunnen de buurtaktiviteiten losbarsten. Maar of ook de fraaie peuterspeelzaal, die apart aan het wijkgebouw is toegevoegd zal gaan draaien is nog een open vraag. Ongeveer twee jaar geleden deed het gemeentebestuur aan het bestuur van de Stichting Kinderspeelzalen Vlissingen het verzoek om een nieuw op te richten peuterspeelzaal in de wijk Westerzicht onder haar hoede te nemen. Zij wilde daarmee voorkomen, dat er weer een nieuwe instantie zou GOES. Op 7 januari a.s. zal drs. J.F.J. Hundscheid, sekre- taris van de provinciale Zeeuwse Jeugdraad, de offi ciële opening verrichten van het Jeugdwerkburo Zeeland, de gezamelijke kantoorruimte van het Provinciaal Gerefor meerd Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk in Zeeland en het Christelijk Jongeren Ver bond afdeling Zeeland- Noord-Brabant. Deze opening zal plaats vinden om 20.00 uur. Het betrekken van deze ge zamelijke buroruimte kan worden gezien als een nieuwe stap op de weg van samenwer king tussen het P.G.C.J. en het C.J.V. in Zeeland. Zowel op bestuurlijk vlak, als op het gebied van activitei ten wordt al vrij nauw samen gewerkt. Met deze bundeling van krachten hoopt men de dienstverlening aan de bij het P.G.C.J. en het C.J.V. aange sloten groepen te verbeteren. moeten komen om deze kin derspeelzaal te beheren. En de Stichting beheerde al twee speelzalen in Vlissingen, aan de Van Raaltestraat en in de Berlagestraat. Een hoofdleid ster woonde de vergaderingen van de bouwbegeleidings- commissie van het wijkcen trum regelmatig bij en kon de ideeën van het bestuur inbren gen. Over het uiteindelijke re sultaat is iedereen dan ook te vreden. De speelzaal bean twoordt volledig aan alle eisen die er op dit gebied bestaan en is de eerste nieuwbouw- speelzaal in de gemeente. De andere peuterzalen zijn me rendeels ondergebracht in vrijstaande lokalen van kleu terscholen o.i.d. Tot zover is alles op rolletjes gelopen. De bewoners van Westerzicht zagen een wens in vervulling gaan en leverden een wachtlijst van meer dan vijftig kinderen, die graag twee maal in de week naar de speel zaal willen komen. Over de in richting van de zaal met het benodigde spelmateriaal was eigenlijk nooit gesproken. Het bestuur van de Stichting had begrepen, dat ook hierin de gemeente als haar opdracht geefster zou bijspringen. Maar MIDDELBURG - Wie het provinciaal bestuur van Zee land zijn nieuwjaarswensen wil overbrengen kan op zater dag 8 januari terecht in de Sta tenzaal aan het Abdijplein in Middelburg. Van 4 tot 6 uur 's middags houdt het provinciaal bestuur een ontvangst die voor ieder een toegankelijk is. Zeven weken lang een andere supervoordelige a dubbelaanbiedingbij I I Jamin. Artikelen die u tóch ir M fl 1 nodig hebt Gebruik uw Njgt duur wel heerlijk Jamin voordeel boekje. Deze aanbieding is geldig van 6 tot en met 12 januari Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 in de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg, en Veere. Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910, Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. aiv-iif' Ms sinds kort is gebleken, dat hier geen sprake van kan zijn. Vol gens de gemeentelijke voor schriften wordt een speelzaal alleen maar tot 60% van de kosten voor salarissen en on derhoud gesubsidieerd. De aankoop van spelmateriaal valt hier niet onder en de stich ting zal hier zelf de benodigde midddelen voor moeten vin den. Destijds, toen de andere twee speelzalen werden opge richt, was het ook al niet een voudig om het geld bij elkaar te brengen voor de inrichting. In één geval werd zelfs aan de ou ders, naast de gewone contri butie, een inschrijfgeld van f 15,- gevraagd om materialen aan te kopen. De gemeentelijke subsidie en de maandelijkse ouderbijdragen zijn samen namelijk net voldoende om sa larissen plus sociale lasten te betalen en het normale onder houd en vervanging van stuk gegaan materiaal. Reserves kweken voor de inrichting van een nieuwe speelzaal is niet mogelijk. De voorzitster van de stich ting, mevrouw G.C. Koopman-Lakerveld, ziet de toekomst van de Westerzichtse speelzaal wat somber in. „bakken vol materiaal heb je nodig voor zo'n speelzaal. De kinderen zijn nog te klein om iets langer achter elkaar te doen en je kunt ze niet een hele ochtend met liedjes of spelle tjes bezighouden. Het is zo zondag, we hebben daar een pracht van een speelzaal en nu is er geen geld om het goed in te richten. Naar ons idee hebben we alle mogelijkheden zo'n beetje bekeken." Het gaat om een bedrag van zes a achthonderd gulden. Een aantal bedrijven zijn bena derd, maar tot nu toe zijn de reacties negatief. Bij het Julia- nafonds is een subsidie aanvraag lopende, alleen kan daar pas in maart uitslag van verwacht worden en hoe groot de subsidie dan zal zijn is on bekend. „We zouden nu alles moeten gaan bestellen om begin maart te kunnen gaan draaien, maar het geld is er gewoon niet en we weten niet of we op iets kunnen rekenen. Binnenkort gaat er wel een groepje ouders aan de slag om het een en ander te maken, zoals b.v. een speel- huisje, maar ook het materiaal daarvoor kost geld. We willen ook de ouders van de peuters op de wachtlijst eens bij elkaar roepen om te vragen of zij nog aan materiaal weten te komen. Meubilair kunnen we wel in bruikleen krijgen, het gaat echt om dingen zoals puzzles, blokken, fietsjes." Volgens de landelijke voorschriften moet een peuterspeelzaal trouwens voorzien zijn van een grote hoeveelheid spelmateriaal. Je zou de hoeveelheid omgekeerd evenredig aan de leeftijd van het kind kunnen noemen. Kin deren van de kleuterleeftijd kunnen zich al met veel minder bezighouden en zijn bovendien weer rijper voor spelletjes e.d. Maar of de Westerzichtse peuters binnenkort naar hun eigen speelzaal kunnen stap pen weet nog niemand zeker. „De kinderen en de leidsters hebben we wel. Wat dat betreft is alles kant en klaar." Voor wie denkt de nieuwe peuterspeelzaal op welke ma nier dan ook te kunnen helpen: de bankrekening van de Stich ting Kinderspeelzalen Vlissin gen is no. 810860902 bij de Zeeuwse Nutsspaarbank. Goed bruikbaar speelgoed kan altijd gebracht worden bij me vrouw Koopman, Willem Klooslaan, 52, Vlissingen, tel. 17809. WOONT U IN DIT GEBIED? Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. Fietsers en bromfietsers op het fietspad Bermweg zullen de komende weken rekening moeten houden met vracht verkeer. Dit in verband met de werkzaamheden voor de half hoge brug aan de oostkant van het Kanaal door Walcheren. Hetzelfde geldt voor fietsers en bromfietsers op het stukje pa rallelweg langs Rijksweg 58 tussen het fietspad Bermweg en de PZEM-centrale. Omstreeks half februari zal het fietspad Bermweg ter hoogte van de Zuiderzeestraat tijdelijk volledig worden afge sloten voor alle verkeer. Naar schatting zal het fiets pad een jaar niet gebruikt kunnen worden. Er zal onder meer een tunneltje onder de oostelijke oprit tot de halfhoge brug worden gebouwd. Zolang zal fiets- en bromfietsverkeer gebruik moeten maken van de parallelweg langs Rijksweg 58, beter bekend als Vlissingse- straat. Het nieuw jaar, vrienden, is voor mij goed begonnen. Een paar weken geleden pleitte ik voor het behoud van het haven tje van Colijnsplaat, dat ge dempt dreigt te worden. En nu blijkt, dat niet alleen ik het jammer zou vinden, als er weer zo'n Zeeuws haventje zou ver dwijnen. Ook in Colijnsplaat zelf zitten ze daar aardig tegen aan te hikken. En de vereni ging Dorpsbelangen heeft dan ook officieel bezwaar gemaakt tegen de plannen van water staat en waterschap. Bij het provinciaal bestuur. En om te kijken of ok de rest van de be volking het haventje wil hou den, gaat de vereniging een en quête houden. Ik ben erg benieuwd wat daar uitkomt. Toen de ver schillende plannen voor de dijkversterking waren ge maakt, zouden ze allemaal voorgelegd worden aan de be volking, die dan zou mogen kifizen. Er is ook een bijeen komst geweest, maar daar was niet zoveel te kiezen, al werd later wel verkondigd, dat Co lijnsplaat vóór de demping van de haven was. Nu is in ieder geval duidelijk geworden, dat niet héél CDolijnsplaat achter die plannen staat. En de en quête moet uitwijzen hoe de verhoudingen werkelijk lig gen. Dat het haventje niet zo maar kan verdwijnen is in ieder geval duidelijk gewor den. En daarom is het nieuwe jaar voor mijn nog niet zo slecht begonnen. Trouwens nog iets anders deed me goed. Want ook bin nen de waterschapsbesturen begint nu verzet te komen tegen de milieubelasting. Tij dens de laatste vergadering van „De Brede Watering" werd er nogal gesputterd tegen weer een verhoging. Onder meer burgemeester Huber van Goes had daar „de grootste moeite" mee. Hij had de indruk dat de heffingen van de „ver vuilers" (ja, ja dat zijn wij) er voor zorgden dat andere pos ten niet omhoog moeten. En hoewel dijkgraaf Dees zei dat het niet zo'n vaart liep, kon hij niet ontkennen dat de milieu belasting inderdaad bijdraagt aan de vermindering van be- stuurskósten en de kosten van de technische dienst. Tja vrienden en dat is na tuurlijk niet zo mooi. Want zoals bekent wordt er in het hele land actie gevoerd tegen de milieuwbelasting omdat een heleboel mensen vinden dat vooral de fabrieken, die het meest vervuilen, moeten op draaien voor de zuivering van ons water. Als je dan ook nog nleest dat die omstreden hef fing wordt gebruikt voor an dere dingen dan de zuivering, dan is dat om flink kwaad te worden. Maar goed als nu ook binnen de waterschappen ge sputterd wordt, dan geeft me dat toch een beetje moed. En tenslotte, als alles goed gegaan is, staat er vanaf van daag ook geen Zeeuws Klap- bank meer boven dit hoekje, maar De Klapbanke. En nu kunnen alle mensen die me daarover al zo vaak geschreven hebben hun pen en papier al leen nog gebruiken om me hun tips door te geven, ARJAON ZOUTELANDE - Via een advertentie in de regionale pers kondigde de firma Ad- riaanse Molenaars in Zoute- lande, eind vorige week aan het bedrijf per 31 december 1976 te stoppen. De heer Ad- riaanse bereikt deze maand de pensioengerechtigde leeftijd en heeft tot zijn leedwezen geen opvolger. Adriaanse is wel van plan de molen nog re gelmatig te laten draaien om hem in goede conditie te hou den. Graan wordt er echter niet meer gemalen. „Het graan malen werd de laatste jaren toch steeds meer door de ma chines overgenomen. Een molen is niet meer rendabel, al ken ik nog molenaars die het doen. In de Vlissingse molen wordt zo nu en dan graan ge malen en ook in Biggekerke", aldus Adriaanse. De molen in Zoutelande is al sedert 1800 in bezit van de familie Adriaanse. Vijf generaties, alle met de voornaam Johannes, zijn mo lenaar, geweest in deze molen zonder naam. De laatste gene ratie begon in 1939 als gebroe ders Adridanse, waaronder ook een Johannes. Hij is echter gestorven, voordat het bedrijf beëindigd werd. De molen is gebouwd in 1722, of eigenlijk opgericht. Volgen oude doku- menten en ook op de gedenk steen, die boven de deur is aan gebracht, staat dat de molen is opgericht op last van de heren Geleyn Hurgronie en Nicolaas van Hoorn (burgemeesters) en de heren Jacob Winekelman en Pieter Karei van de Putte (schatmeesters). Boven de namen staan vier beginletters van latijnse woorden: S.P.Q.F. Senatus Populus Que Flissik- gensis) wat vrij vertaald bete kent: bestuur en volk van Vlis singen. Het dorp Zoutelande be hoorde in die tijd als am bachtsheerlijkheid aan de stad Vlissingen. Vlissingen was dus ambachtsheer en het molen recht was altijd aan die per soon verbonden. Iemand kreeg vergunning graan te malen, wie dit recht echter van 1722 tot 1800 heeft gehad is niet bekend. VLISSINGEN- Het lijkt erop, dat de Zeeuwse naturis tenvereniging 'Zeelandia' nu toch de beschikking krijgt over een terrein om naakt te recreë ren. De vereniging heeft de gemeente Vlissingen gevraagd het terrein van de voormalige vuilstortplaats bij Fort de Ruijter te mogen gebruiken. In een bestemmingsplan werd dit gebied oorspronkelijk aange wezen als groenvoorziening. B. en W. hebben echter geen bezwaar tegen het in bruikleen geven van het terrein aan de naturistenvereniging. Het plan komt donderdag 6 januari ter sprake in de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening. Daarna zal ook de raad zich er nog over uit moeten spreken. Wordt het aangenomen, dan wordt dit het eerste terrein in Zeeland waar naaktrekreatie bedreven mag worden. Het zal overigens alleen toegankelijk zijn voor leden van de naturis tenvereniging. De wet, die nog steeds be paalt dat naakt aanstootge vend en daarom verboden is, wordt in dit verband door het college niet van toepassing verklaard. Vlissingen - Met haar solo programma „Allemaal Men sen" zal de actrice Caro van Eyck vrijdag 7 januari om 20.30 uur optreden in het Vest zaktheater aan het Bellamy- park. Caro van Eyck heeft de ver halen, die zij voordraagt, zelf gescreven. Zij gaan in dit pro gramma over mensen, die met het theater te maken hebben. De MENS achter de souffleur, de kleedster, de figurant, de criticus enz. Het programma begint met het verhaal over de letterlijk en figuurlijk aankomende actrice. Hoe de jonge vrouw voor het eerst de schouwburg betreedt via de artistehingang. En het laatste verhaal beschrijft de oudere actrice, die tijdens het buigen-na-afloop opeens be sluit, dat dit haar laatste voor stelling is geweest. Voor het laatst loopt zij het toneel af. Toegangskaarten a f 6,50 van 20.00 uur af aan de zaal verkrijgbaar. Organisatie VSC. Aanvang der nieuwe lessen in Middelburg vrijdag 14 januari 7 uur scholieren - jongelui 9 uur gehuwden - twens Inschrijving 's maandags van 7-9 in de concert- en gehoorzaal en dagelijks per telefoon 01100-14882 of 27664. GOES - MIDDELBURG - ZIERIKZEE

Scheldebode | 1977 | | pagina 1