VOOR JONGEREN VAN 14 TOT 20 JAAR 180 'JAMIN Nieuwjaars concert Leo Cuypers de schéldebode ZEEUWSE JEUGDRAAD WIL FUNCTIONARIS Versierde ramen zeeuwse klapband Kindertheater Pssstt in het Open Hof DEhlIJbJJS De beste wensen van meneer Jamin! En om meteen maar goed te beginnen. SHAEFFER en PARKER VULPENNEN EN BALPENNEN 1 liter 285 24, Roomijs^^- Editie Vlissinqen ssingi Editie Middelburg >5 V de schéldebode kollektie in voorraad bij Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 53 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 Jeugd en Gezin zoekt gastgezinnen op Walcheren MIDDELBURG - De Stichting Jeugd en Gezin is een instelling op het gebied van maatschappelijk werk, die hulp biedt aan in de knoop geraakte gezinnen. Al sinds 1972 wordt hierbij soms gebruik gemaakt van gastgezin nen om kinderen uit deze gezinnen tijdelijk onder te bren gen. Dat gebeurt dan als de situatie thuis onhoudbaar is geworden of wat ook voorkomt, als de kinderen zelf het initiatief hebben genomen door van huis weg te lopen. Voor jongere kinderen is het vinden van gastgezinnen niet zo'n probleem. Voor de leeftijdsgroep van veertien- tot twintigjarigen is dat wat moeilijker. Daarom start Jeugd en Gezin in januari een actie om mensen te vinden, die bereid zijn jongeren uit deze leeftijdsgroep een tijdelijk onderkomen te bieden. Paula Raemaekers, maat schappelijk werkster bij Jeugd en Gezin, heeft het aantrekken van gastgezinnen op zich ge nomen. „We gebruiken het woord „gastgezinnen", maar het hoeft niet per se een gezin te zijn. Ook zelfstandig wo nende jongeren, alleenstaan den of gescheiden mensen kunnen zich aanmelden, als ze er maar ruimte voor hebben". Er worden weinig andere eisen gesteld dan de bereidheid ie mand in huis op te nemen. Het verblijf van deze jongeren in een gastgezin is in principe tij delijk. Dat kan variëren van een weekeind tot enkele weken of, na overleg, zelfs tot enkele maanden. Paula Raemaekers: „Op het ogenblik hebben we iemand, die in de vijfde klas van het Atheneum zit. Het is voor hem thuis niet meer uit te houden. Hij zou, om zijn schooloplei ding af te kunnen maken, ei genlijk voor een jaar in een gastgezin ondergebracht moe ten worden". Jeugd en Gezin ervaart het als een probleem de jongeren direct in een gastgezin te moe ten plaatsen. Er is nu te weinig tijd om te kijken welke persoon het best in welk gezin past. Deze problemen kunnen opge vangen worden als er een op vangcentrum van de grond zou kunnen komen. De stichting is de mogelijkheden gaan aftas ten en de voorbereidende be sprekingen zijn inmiddels zo ver, dat er subsidie voor het centrum aangevraagd kan gaan worden. De jongeren, voor wie gast gezinnen gezocht worden, komen vaak uit „gebroken ge zinnen" of uit gezinnen die door andere omstandigheden slecht functioneren. Het on derbrengen in een gastgezin is bedoeld om de verhoudingen binnen het gezin tijdens de af wezigheid van een van hen wat te verbeteren. Intussen kan hij of zij in het gastgezin het leven ook weer wat meer ontspannen tegemoet treden. OPsZ' ,o^enPf\5voot van 1 i \A\<\ Niet duur inHhCTriijk. VLISSINGEN - Het tradi tionele nieuwjaarsconcert van Leo Cuypers zal ook dit jaar weer zaterdag 1 januari 1977 om 15.00 uur in het Vestzakt heater aan het Bellamypark plaatsvinden. De 29-jarige pianist en com ponist Cuypers behoort tot de top van de Nederlandse im proviserende musici. Zijn stijl kenmerkt zich door het vermo gen om romantische en avant- gardistische invloeden samen te smelten. Dit jaar trad hij in soloconcerten, hersteld van een langdurige ziekte, weer o.a. op bij het North Sea Festi val en bij de aanvang van de Oktober Jazzmaand in het BIM-huis. Zaterdag treedt hij in het Vestzaktheater op met Willem Breuker en gast(en). Toegang 4,50. Organisatie Jeug en muziek Zeeland. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 in de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg, en Veere. Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. „De bedoeling is, dat het een overgang is naar het eigen gezin terug, of wat ook moge lijk is, naar een zelfstandige bewoning. Dat is natuurlijk per persoon verschillend" aldus Paula Raemakers. „De wat ouderen onder de groep (van 14 tot 20 jaar) hebben vaak de voorkeur om in het gastgezin zelfstandig te wo nen. Het gaat soms een beetje naar de situatie toe van het huren van een kamer, terwijl hij of zij zich min of meer zelf standig aan het gezin aanpast. Dit verschilt uiteraard ook per persoon. De een wil in het gezin en voor de ander is zelf standigheid beter. Het komt ook voor. dat het zo goed gaat, dat het gastgezin pleeggezin wordt". Jeugd en Gezin heeft over de hele provincie nu ongeveer honderd gastgezinnen, waar van enkele op Walcheren. Over het algemeen zijn deze gezin nen echter druk bezet. Een gro ter aantal gastgezinnen is noodzakelijk, ook al omdat er dan meer keuzemogelijkheid is. Een maand geleden is er op Noord- en Zuid-Beveland een actie begonnen om gastgezin nen aan te trekken en nu dan op Walcheren. Van belang is wel, dat dege nen die deze taak op zich wil len nemen, niet al te ver van Middelburg, Souburg of Vlis singen wonen. De meesten van de jongeren werken er name lijk of zijn er op school. Voor het opnemen van iemand in het gezin wordt door Jeugd en Gezin een vergoeding uitbe taald. Voor verdere inlichtin gen kunt u vanaf maandag 3 januari terecht bij Paula Rae maekers, Jeugd en Gezin, Lon- dense Kaai 31. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. MIDDELBURG - De Zeeuwse Jeugdraad heeft in zijn algemene vergadering op woensdag 15 december in principe besloten een kracht aan te trekken, die zich bezig gaat houden met de problematiek rond de jeugdwerkloosheid. De Jeugdraad is van mening, dat het probleem van de jeugdwerkloosheid belang rijk genoeg is om er extra geld aan te besteden. De keus tussen een kracht voor een half jaar in het kader van de TAP-regeling en een kracht voor nege ntien maanden volgens de regeling vervangende dienst voor gewetensbe zwaarden viel dan ook in het voordeel van de laatste uit. Gedeputeerde Staten zullen over subsidiëring van deze kracht moeten be slissen. Een woordvoerder van de Jeugdraad ziet ook op langere termijn de jeugdwerkloosheid niet verminderen. „Daarom is het belangrijk, dat we iemand krijgen die zich langere tijd he lemaal kan inzetten. Iemand via de TAP-regeling is te kort en vaak half bezig, omdag hij ondertussen ook nog moet sol liciteren". Het werk van de functiona ris bestaat uit het stimuleren van plaatselijke werklozen- projecten, zoals in Goes, Mid delburg en Terneuzen en het opzetten van projecten waar dat nodig is. Hierbij zullen ook zaken onder de aandacht ge bracht moeten worden van de gemeenten en soms ook van het ministerie. 9 VLISSINGEN - In het kader van „Jeugd en muziek neemt de wijk" komt het Kindertheater Pssstt donderdag 30 de cember om 14.30 uur een optreden verzorgen in het wijk centrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg. - i ,,-v .uinuMT i SS*® VLISSINGEN - Kerstversieringen voor de ramen van het internaat van de zeevaartschool in Vlissingen aan de Pauwenburglaan. Omwonenden waren zo enthousiast over de kerstschilderijendat ze de makers ervan waarderende brieven schreven. Het wordt zo langzamerhand traditie, dat leerlingen van de zeevaartschool de ramen van hun huisje met kerst beschilderen. ActueUk onderwerken worden daarbij niet geschuwd, zoals het opraken van de energie, gesymbo liseerd in de wereldbol als opbrandende kaars, het raam links), mhmmbhb Zo tegen oudjaar heb ik toch altijd al last van heimwee en als ik dan nog berichtjes in de krant lees, zoals verleden week, dan wordt het alleen maar er ger. Ik bedoel het bericht, dat tegelijk met het jaar 1976 ook de laatste melk bus op Walcheren is1 ver dwenen. In de rest van Zeeland was dat al eerder gebeurd. Overal hebben de veeboeren nu melk- koeltanks. Tenminste de boeren, die genoeg koeien en genoeg geld hebben voor zo'n dure tank. Uit de woorden van de meneer van de melkfa briek heb ik begrepen, dat lang niet alle veeboertjes zo'n koeltank hebben kunnen aanschaffen. Dat wisten ze ook wel, maar toch hadden ze op circa 1700 koeltanks gerekend. Uiteindelijk zijn het er maar 1200 gewor den....„Een kleine tegen valler", noemde de man van de melkfabriek dat. Tja, wat voor hem een kleine tegenvaller is, be tekent voor zeker 500 boe ren het verdwijnen van een belangrijke inkom stenbron. En in veel geval len zelfs het verdwijnen van de mogelijkheid om het hoofd (zonder steun) boven water te houden. Wat blijft er dan nog over, vrienden? Precies: de overheid moet over de brug komen met een zoge naamde „inkomenstoe slag" om de boeren aan een minimuminkomen te helpen. Het gekke is, dat daar weer grote bezwaren tegen bestaan bij andere boeren. Zo las ik, dat een verga dering van jonge boeren in Kapelle tot de conclusie is gekomen dat men „niet te lief moet zijn voor kleine boeren". Ze bedoelden daarmee, dat de overheid maar beter geen inkomenstoe slag kan geven aan boer tjes, die op de rand van het bestaansminimum belan- ceren. Waarom niet? Omdat ze dan hun grond vasthouden. En de jonge boeren vinden dat die grond naar de grote be drijven moet. Die zijn zo genaamd levensvatbaar. Tenminste...als de klein tjes er mee ophouden. Een rare redenering vind ik. Als je dat alle maal zo leest, lijkt het wel of onder de Zeeuwse boe ren de wet van de wilder nis (ofte wel: de wet van de sterkste) het hoogste ideaal is. Met als gevolg, dat straks de kleine boer tjes afvloeien (zoals dat heet) en op kosten van de gemeenschap elke dag werkeloos mogen toezien hoe grote machines het werk doen, waar zij uit- gemanoeuvreerd zijn. Een rare wereld, vrienden; een wereld om heimwee naar vroeger te krijgen. Dat hebben een stel mensen op de Bevelanden trouwens ook. Die zijn bezig om alle oude namen, die stukjes grond hebben, in kaart te brengen. Want met de oude boertjes (en de ruilverkaveling) ver dwijnen namen als „het Stuversland"„het Vlas hoekje", „het Grondje van Machtels", enzovoorts. In hepl Beveland zijn ze op 't ogenblik bezig om die oude veldnamen op te sporen. Er komt een boek van als het onderzoek klaar is. Alleen in Rei- merswaal hebben ze nog geen vrijwilligers gevon den. Wie dus daar (maar ook in de andere gemeen ten) z'n heimwee in daden wil omzetten, moet eens contact opnemen met de Heemkundige Kring. Die zit aan de Wijngaard straat 3a in Goes. Laat ik dan besluiten met nog een ander goed voornemen bekend te ma ken. Al verscheidene keren hebben mensen me geschreven, dat het woord „klapbank" geen Zeeuws is. Want zo'n ding heet „klapbanke". Dat weet ik natuurlijk ook wet, maar ik heb nu ook de zetter zover gekregen, dat hij be loofd heeft om met ingang van 1977 die „e" erachter te zetten. En voor de rest, vrien den, geniet een beetje van die laatste dagen van '76. Zeeland kan prachtig zijn in de winter. Denk maar aan tweede kerstdag... ARJOAN Op maandag 3 januari wordt in de burgerzaal van het stad huis in Middelburg weer de traditionele „open tafel" georganiseerd. De bijeen komst begint om half zes, dan wordt er een nieuwjaarsd rankje aangeboden. De bur gemeester houdt een toe spraakje en de bijeenkomst wordt besloten met een een voudige broodmaaltijd. Het college van burgemeester en wethouders hoopt, dat vele vertegenwoordigers van Mid delburgse verenigingen, or ganisaties e.d. en individuele burgers de jaarlijkse „open tafel" komen bezoeken. Ter bestrijding van de kosten wel drie gulden vijftig. Het adres van het secreta riaat van de Middelburgse volkssterrenwacht „Philippus Lansbergen" is met ingang van 18 december dit jaar ge wijzigd. Het nieuwe adres is: A.P. Stroo, Korendijk 40, Middelburg: Telefoon: 01180-15129. In Vlissingen is de verbinding tussen de Boulevard Bankert en de Coosje Buskenstraat jgist voor kerstmis gereed ge komen. De nieuwe weg heet de Kenau Hasselaarstraat. Op het kruispunt Spuistraat- Coosje Buskenstraat is een verkeerslichtinstallatie in werking gesteld. Op het ogenblik is men in Vlissingen ook bezig met het herstellen van de Duinpoort- weg (achterlangs de weste lijke Badhuisstraatbebou wing) tot fietspad. Fietsen en bromfietsen kunnen zo via de Duinpoortweg naar de bin nenstad en terug rijden zon der het drukke verkeers knooppunt Betje Wolffplein te hoeven passeren. Voor be woners die aan de Duin poortweg een parkeergele genheid op eigen terrein be zitten is de mogelijkheid gela ten aan b. en w. een onthef fing te vragen om het fietspad met een motorvoertuig te be rijden om genoemde par keergelegenheid te bereiken.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1