r KERSTPUZZEL 1 J 00STERSCHELDE WINDKRACHT 10 Walcherse tuinen in de 18e eeuw Kerstconcert in stadhuis Middelburg KERST DE BEUK Gevaren van asbest geklede kostuums 318,- A.J.lAVOOI] BRILJANT i VOOR DE KERST IN 'T NIEUW J J I Tien boeken als prijs voor winnaars kerstpuzzel 7 't Kan nog net.... V\N DER3 MADEN EFFEN EN GEDESSINGEERD IS ONS PARADE-PAARDJE HORIZONTAAL: 1. vech tende; 6. zuilvoet; 11. beroep; 12. soort stof; 14. cent (afk.); 15. daar; 17. deel v.d. Bijbel (afk.); 18. gedroogde halmen; 19. herkauwer; 20. overjas; 22. wapen; 24. reeds; 25. soort stof; 28. haven a.d. Oostzee; 30. Bijbelse naam; 31. afgodisch; 33. landbouwwerktuig; 34. opperbevelhebber v.e. vloot; 37. preek; 39. lading innemen; 40. kleur; 42. zeepwater; 43. wereldtaal; 44. hevige; 46. mu- ziekteken; 47. in orde; 48. Ro meins Imperium (afk.); 49. be kende motorraces (afk.); 50. Nederduits (afk.); 51. beroep; 54. en meer andere (afk.); 56. meisjesnaam; 57. vorm v. lal len; 58. omzetbelasting (afk.); 60. ten gunste van (afk.); 61. centraal station (afk.); 62. knijpindruk; 64. elasticiteit; 65. uitroep; 66. vogel; 67. pro Deo (afk.); 68. reputatie; 70. uil; 72. soort tabak; 73. maand; 75. strook; 76. weidedieren; 77. herkauwer; 79. vogel; 80. ge dragingen; 82. veredelen; 84. Frans lidwoord; 85. Germ, godheid; 87. soort onderwijs (afk.); 88. kiezel; 91. genees heer; 94. macht; 96. harem; 98. groeien; 101. lekkere; 102. ver voersonderneming (afk.); 103. titanium (afk.); 104. telwoord; 106. perfectioneren, 1Ó9. jon gensnaam; 110. Engelse titel; 111. uitroep; 112. anno Christi (afk.); 113. hetzelfde; 116. sneeuwhut; 117. niet krom; 120. ^bestaat; 121. lidwoord; 122. windrichting (afk.); 123. geweldig; 125. muziekterm; 128. zuidvrucht; 129. ontken nend; 1"31. plaats op Ameland; 132. soort bier; 133. advies; 134. onb.vnw. VERTICAAL: 1. bosgod; 2. maanstand )afk.); 3. klooster voogd; 4. schoof; 5. stroming; 6. theaterrang; 7. lamp a. voor zijde v.e. auto; 8. afstandsmaat (afk.); 9. azijn; 10. zangnoot; 11. lor; 13. lichtbundel; 14. warboel; 16. gereedschap; 18. rookartikel; 21. zangnoot; 23. ijzerhoudende aarde; 26. ver voersonderneming (afk.); 27. gelijk; 29. slang; 32. geur; 35. kleurstof; 36. verhoogde toon; 38. boomvrucht; 39. rang i.h. leger (afk.41zo4 5. soort ta feltje; 47. Afrikaanse herkau wer; 51. bevreesde; 52. knel len; 53. rang i.h. leger; 55. me- terton (afk.); 59. toegewezen; 63. en andere (afk.); 65. plaats in Drente; 66. naspui; 68. speelgoed; 69. dierengeluid; 71. afkeer; 73. kleine sinaas appel; 74. gelijkwaardige; 76. springzeil; 78. jongensnaam; 80. pers. vnw.; 81. lidwoord; 83. theaterplaats; 86. land in Azië; 89. mannelijk dier; 90. titel (afk.); 92. te zijner plaatse (Lat. afk.); 93. plaats o.d. Ve- luwe; 95. omgeving; 97. Turkse titel; 99. deel v.h. hoofd; 100. deel v.d. hals; 102. plaats in Frankrijk; 105. lopend touw; 107. vanaf (afk.); 108. dikke vrouw; 109. geogr. mijl (afk.); 110. zangnoot; 114. riv. in Spanje; 115. voorzetsel; 118. bijvoorbeeld (Lat. afk.); 119. kleurnuance; 121. telwoord; 123. pers. vnw.; 124. lopend touw; 126. eenh. v. druk (afk.); 127. voegwoord; 128. deel v. Amerika (afk.); 130. gemeen tepolitie (afk.);. Bij juiste invulling ontstaat op de grijze balk, 19 vert. de titel van een bekend Kerstlied. Hoe luidt die titel Oplossingen -met de titel van het kerstlied- voor dinsdag 4 januari zenden aan de redac tie van De Scheldebode, To renstraat 5, Vlissingen. Onder de inzenders met een goede op lossing verloten we tien exem plaren van het boek „Ooster- schelde, windkracht 10", ge schreven door Jan Terlouw. Jan Terlouw, natuurkundi ge, kamerlid en schrijver, kreeg twee jaar achtereen de hoogste onderscheiding „de gouden griffel" voor zijn boe ken Koning van Kantoren en Oorlogswinter. Andere boeken van Terlouw zijn Pjotr, Brief geheim, De avonturen van Oom Willebrod, Bij ons in Cadum en het dit jaar versche nen boek Oosterschelde, windkracht 10. Oosterschelde, windkracht 10 is hét grote boek over de strijd tegen het water. Het boek gaat over het leven op de eilanden van Zeeland en Zuid-Holland, dat normaal zo rustig is, maar in februari 1953 fel werd onderbroken door de stormvloed, die acht procent van Nederland onder water zette. Jan Terlouw laat ons de groeiende angst, het steeds toenemende watergeweld meebeleven, de wanhoop, de ellende en de heldenmoed. Dan neemt Terlouw de draad weer op, ruim twintig jaar later, als de Deltawerken nun voltooiing naderen. De Oosterschelde is de enige grote zeearm waarvan de afsluiting nog op het pro gramma staat. Maar men is nu niet meer zo algemeen over tuigd dat ook de Oosterschelde moet worden afgesloten: de „mensen die het meegemaakt hebben" vinden dat de zeear men onvoorwaardelijk dicht moeten, maar velen, vooral jongeren, zijn anders gaan denken. Moet met één penne- streek de waardevolle getijde- stroom, de hele oester- en mos selcultuur verdwijnen? En waarom heet dijkverhoging géén veilige oplossing langs de Oosterschelde, maar wél langs de Westerschelde (de vaargeul naar Antwerpen)? Jan Terlouw staat in de Kamer en daarbuiten bekend als vechter voor natuurbehoud en milieuhygiëne. Als weten schapmens is hij niet zo geluk kig- met het opstapelen van welvaart. Hij is van mening dat welvaart maar beperkt bij draagt tot vergroting van ie ders geluk. Jan Terlouw ver werkt deze maatschappelijke problemen in zijn boeken om de jeugd aan het denken te zet ten. Degenen die geïnteresseerd zijn in de boeken van Jan Ter louw en speciaal in Ooster schelde Windkracht 10, kun nen dit boek gratis in hun bezit krijgen door de kerstpuzzel in deze krant op te lossen. Uit de goede oplossingen worden de namen van tien winnaars ge trokken die het boek Ooster schelde Windkracht 10 als prijs krijgen. TTf-i Tl**» a us et Jen Tli i i ic z. es TV.mp<?l «an Si JAN* ter» IIEERE, E hi.'i M. u-li- kamp C?1 üSA't jr Kpi l»c*t H »i' MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum is nog tot 7 januari een expositie te zien van tuinen in de 18e eeuw op Walcheren. In die tijd bestonden hier een groot aantal buitenverblijven, die met elkaar wedijverden in het aanleggen van fraaie tuinen. Poppenroedeambacht en Sint Jan te Heere (foto) zijn prach tige voorbeelden van deze niet meer bestaande „lustverblijven". Vele zijn in de loop van de 19e eeuw gesloopt, maar soms herinnert een boerderij nog aan het bestaan van deze bezittingen. De Dordtenaar Jan Arends 1738-1805) maakte een reeks aquarellen en tekeningen van deze Walcherse „lusthoven", die vaak de zomerresidenties van bestuurders waren. Voor het winterseizoen bezaten zij dan een groot huis in Middelburg of Vlissingen. Terwijl op Walcheren deze zeer kunstmatige „Versaille" tuinen nog hoogtij vierden, kwam er in het buitenland al een reactie op in de vorm van meer natuurlijke tuinen. Ruim dertig jaar later zou deze zgn. „Engelse" tuin ook in ons land navolging vinden. Na deze tentoon stelling van tuinen in Franse stijl hoopt het Zeeuws Museum ook nog eens op de Engelse tuinen terug te komen. MIDDELBURG - Traditie getrouw organiseert de ZVU op tweede kerstdag weer een kerstconcert in de Burgerzaal van het stadhuis. Dit jaar treedt het Collegium Musicum Judaicum op o.l.v. Chaim Sto- rosum. Het ensemble, bestaande uit Chaim Storosum, bariton, viool en Israëlische drum, Mapje Keereweer, harp en Ge rard Bartman, cello, heeft een uniek repertoire van synago gale en folkloristische joodse muziek. Veel hiervan is afkom stig uit muzikale bronnenon derzoek in Israël door Storo sum. Het ensemble probeert sfeer en inhoud van deze liede ren een eigen leven te geven om de bezieling en geloofskracht van het joodse volk tot uiting te brengen. De historische waarde van deze muziek strekt zich uit over veel aspecten van de betekenis van de joodse re ligie en beschaving. Het Collegium Musicum Ju daicum treedt regelmatig op in Nederland en het buitenland. Aanvang van het concert 20.30 uur. Kaarten a f 6,50 (CJP f 4,50) van 21 december af verkrijgbaar bij muziekhan del Van Damme, Lange Noord straat, Middelburg. MIDDELBURG - De eerste Kerstdag, zaterdag 25 decem ber, wordt in „Open de Beuk" gevierd met een totaalpro gramma bestaande uit film en muziek. 's Avonds om acht uur wordt begonnen met de film „Moord in de Oriëntexpres" naar het gelijknamige boek van de pas geleden gestorven detective-schrijfster Agatha Christie. De hoofdrollen wor den gespeeld door Sean Con- nery, Vanessa Redgrave, Al bert Finney en Lauren Bacall. Om ongeveer tien uur wordt het programma vervolgd met een aantal Pink Panther films. Tussen de filmpjes door zullen verschillende Zeeuwse muzi kanten het een en ander ten gehore brengen. Tenslotte treedt het pas op gerichte Beukorkest deze avond voor het eerst officieel op. Het optrden wordt be schouwd als een try-out. De bar in de Beuk is vrijdagavond 24 december geopend. Op tweede Kerstdag, zondag 26 december, is overdag het theehuis en 's avonds de bar open. GOES/VLISSINGEN - Onder de titel „Het levens gevaarlijke asbest" is een boekje verschenen, waarin op een eenvoudige manier de gevaren die aan het ge bruik en het werken met asbest zijn verbonden, uit de doeken worden gedaan. Het werkje is verschenen naar aanleiding van de alar merende berichten over de ge volgen van het werken met as best bij scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Zoals bekend verklaarde de be drijfsarts van „De Schelde" dat er in de komende 25 jaar nog ongeveer 125 mensen zul len sterven aan mesothelioom, een ongeneeslijk soort long kanker, die veroorzaakt wordt door werken met asbest. En ook pas weer kwamen de vak bonden met verontrustende berichten over de Eternitfa- briek in Twente. Over Asbestose, ook een longziekte die door asbest wordt veroorzaakten mesothe lioom is al heel wat geschreven door allerlei geleerden, in voor leken vaak onbegrijpelijke taal. de schrijvers van „Het le vensgevaarlijke asbest" heb ben met hun publikaties de be doeling gehad om ook voor niet-ingewijden en vooral voor de mensen die met asbest in aanraking komen of moeten werken een begrijpelijk over zicht te geven van de gevaren die aan asbest kleven. En daar zijn ze in geslaagd. Het werkje - geschreven door Richard van den Brink en Piet Ordeman - is voor ieder een begrijpelijk. Het is niet be paald prettige lectuur, maar het is zeker een nuttige zaak dat ook de mensen die niet ge wend zijn om proefschriften te lezen, de kans krijgen zich op de hoogte te stellen van de as- bestgevaren. Een van de con clusies van de schrijvers is dat het werken met asbest onmid dellijk moet worden verboden. Een lijst van produkten die as best kunnen vervangen is toe gevoegd. Wie geïnteresseerd is in het werkje kan het voor 3,75 ko pen, wie het thuisgestuurd wil krijgen kan het krijgen door 4,95 te storten ten name van Ordeman Drukkerij/Uitgeve rij Rietvinkstraat 9 in Rotter dam. 2- en 3-delig v.a QORTSTRAAT 32 - 34 MIDDELBURG TEL. (0'l80) 1 25 08 In GROEIBRILJANTRINGEN bieden wij u een unieke collectie in wit- of geelgoud. Reeds vanaf 175,- Inruilmogelijkheden onbeperkt In VERLOVINGSRINGEN met briljant kunnen wij u tientallen variaties tonen met één of meer briljanten bezet. Reeds voor 368,- hebt u een paar massief gouden verlovingsringen van 5 mm. breed, waarvan de damesring bezet is met een briljantje van 0.03 krt En...bij ons is briljant écht briljant, dus geen achtkant. goudcentrum Kleine Markt. Promenade - Vlissingen

Scheldebode | 1976 | | pagina 9