H5l RODE KRUIS VRIJWILLIGERS HOUDEIV CONTACT MET „VERGETEN GROEP'' de schéldebode VERLICHTING VUURTOREN EN KORENMOLEN Noorse kerstboom Kerst- expositie Zeeuwse Kunstkring zecuwsc» 1; KERSTMIS BARNEBY IN MIDGARD. Art DE RUITER MEDEDELING VOOR ONZE ADVERTEERDERS Andere naam voor Basketbalclub Editie Vlissingen Editie Middelburg Verfijnde tafelsfeer r, MASON' ENGELS T0PFAÖRIKAAT de schéldebode een Rien Poortvliet boek of kalender als kerstgeschenk boeken, 5 verschillende 49.50 kalender 21.50 bij Paul Krugerstraat 55^57, VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 52 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) DINSDAG 21 DECEMBER 1976. Telefooncircels in Middelburg blijken goed te werken MIDDELBURG - Om iets tegen de toenemende vereenzaming te kunnen doen is het Rode Kruis op diverse plaatsen in Neder land gestart met het opzetten van telefooncirkels. Vrijwilligers van het Rode Kruis zoeken hierbij contact met een aantal men sen, die eenzaam en dan huis gebonden zijn door een handicap of door een andere oorzaak. Deze vorm van hulpverlening is oor spronkelijk opgezet als een alarmsysteemop deze manier kan voorkomen worden, dat plotseling ziek geworden personen da genlang op hulp moeten wachten. Een gunstig gevolg van het systeem (de vrijwilliger belt elke dag) een lid van de telefooncir kel, deze belt vervolgens een lotgenoot, enz., tot de laatste weer naar de vrijwilliger terugbelt) is, dat de leden van de telefooncir kel onderling contact met elkaar krijgen. De eerste telefooncirkel werd opgezet in Apeldoorn. In Zeeland werden drie plaatsen door het kringbestuur als proefprojekt aan gewezen: Middelburg, Souburg en Hulst. De proef is in Souburg niet van de grond gekomen en in Hulst moet er nog mee begonnen worden. In Middelburg zijn er twee goed werkende telefooncir kels, opgezet door mevrouw Lagendijk uit Serooskerke. Kringsecretaris van het Rode Kruis J.J. Marteijn vertelde ook in Goes een proef te willen beginnen. „Als bewezen is dat de proefprojekten in een behoefte voorzien, dan willen wij het in heel Zeeland op gaan zetten. In mei of juni volgend jaar wordt daar in de provinciale vergadering van het Rode Kruis over beslist", aldus Marteijn. Hij wijst er nog op dat de te lefooncirkel niet verward moet worden met de in Zeeland van de grond komende telefonische hulpdienst. „De telefonische hulpdienst is dag en nacht ber reikbaar voor mensen met problemen, terwijl de tele fooncirkel een dagelijks con tact betekent voor een klein groepje mensen". De eerste cirkel in Middel burg begon in september vorig jaar te draaien. Mevrouw La gendijk kreeg via het welfare-werk van het Rode Kruis contact met zes mensen die er aan mee wilden doen. Nadat de drempelvrees was overwonnen begonnen de mensen er warm voor te lopen. Mevrouw Lagendijk: „Ik bel elke morgen om negen uur de eerste van de cirkel op en wordt dan om ongeveer half tien door de laatste teruggebe ld. Mocht er nu een zijn die de telefoon niet opneemt, dan bel len wij een sleuteladres om te kijken of er iets aan de hand is". Zo'n sleuteladres is altijd vlakbij het huis van de betrok kene. „Een paar weken geleden, op een zondagmorgen nam een vrouw de telefoon niet op. Nadat we het sleutel adres ge waarschuwd hadden, bleek dat deze vrouw ernstig ziek was. We konden er voor zor gen, dat ze een ur later in het ziekenhuis lag", vertelt me vrouw Lagendijk. In november vorig jaar waren er genoeg mensen om een tweede cirkel te beginnen. Het aantal deel nemers per cirkel wordt bij voorkeur op vijf tot acht ge houden, zodat een derde tele fooncirkel opgezet moet wor den als er belangstelling voor blijkt te zijn. In de dorpen blijkt er weinig behoefte aan een dergelijk sys teem te zijn. Mevrouw Lage ndijk: „dat is natuurlijk beter. De burenhulp blijkt daar nog zó goed te werken, dat vereen zaming bijna onmogelijk lijkt". De tweede telefooncirkel wordt geleid door mevrouw Peen. Mensen, die door om standigheden gedwongen leken hun leven in eenzaam heid te leven, konden, al was het via de telefoon, weer met elkaar praten. Het sloeg bij dit MIDDELBURG - De Mid delburgse IJsclub kampt al jaren met het probleem, dat het water, wat op het veld van de ijsclub bij het Zanddorp ge pompt wordt met vrij grote snelheid weer in de sloten te rugstroomt. Daar zijn meer dere oorzaken voor aan te wijzen. Allereerst staat het water op de 30.000 vierkante meter grote ijsbaan een stuk hoger dan het water in de slo ten. Daarbij komt, dat de bo venste laag van het veld uit veen bestaat. Een grondsoort die gemakkelijk water door laat. Vroeger bestond het veld uit weilandjes, gescheiden door nogal wat slootjes. Het is best mogelijk, dat het water nog steeds via deze slootjes weg loopt. De ijsclub heeft al ver schillende oplossingen uitge probeerd. De voorzitter van de IJsclub ir. Visser: „we hebben ooit plastic-folie gebruikt om de lekken te dichten. Dit werd na verloop van tijd aangevre ten. Later zijn we begonnen een houten damwand drie meter diep in de grond te slaan. Dit op plaatsen waar de groot ste lekken waren. Het is echter een dure oplossing en we kon den elk jaar maar een klein stukje doen. Ook al omdat er de laatste jaren maar weinig geschaatst kon worden was er maar weinig geld in kas". In november dit jaar kwam het verenigingslid Wedts de Swart met een plan op de proppen om de sloten rondom de ijsbaan af te sluiten, zodat de waterstand in de sloten een' stuk hoger zou komen te lig gen. De gemeente Middelburg zou daar echter ook mee ak- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: 19.300 OPLAGE in de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 in de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg* en Veere. Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 36, tel. 01180-26043. koord moeten gaan, omdat zij het terrein rondom de ijsbaan in beheer heeft. Het overleg hierover tussen het bestuur van de ijsclub en de gemeente heeft inmiddels plaatsgevon den en twee derde van de slo ten is vorige week al afgeslo ten. Ir. Visser: „het afsluiten van de grote sloot aan de westkant van de ijsbaan levert proble men op. De afwatering van het sportveld komt er op uit en de sloof dient als afwatering voor een gebied tot Ter Hooge. De kosten, die afsluiting van de sloot met zich mee zou bren gen, zijn daardoor voor ons te hoog." Visser is van mening, dat er nu eerst maar eens afge wacht moet worden wat de re sultaten van de maatregelen zijn. „Later kunnen we alsnog besluiten de grote sloot af te sluiten of, wat misschien beter is, een damwand te plaatsen langs de gehele lengte van de sloot", aldus Visser. Nu moet het nog gaan vriezen. Het leek er vorige week even op, maar die hoop is snel de grond inge- regend. We staan echter nog aan het begin van de winter, alles is nog mogelijk. groepje zo aan, dat ze elkaar ook wel eens wilden zien. Nu komen ze elke week een mid dag bij elkaar. Degenen die in het meedoen aan een telefooncirkel geïnte resseerd zijn, kunnen zich richten tot mevrouw van Hete- ren, Buitenhove 1 in Middel burg. Tel. 28889. Zij zal, als vrijwilligster van het Rode Kruis, een eventuele derde te lefooncirkel leiden. uw SPECIAALZAAK WESTKAPELLE - In de vergadering van de gemeente raad van Westkapelle op don derdag 23 december komt een voorstel van het college van B. en W. ter sprake om de koren molen en de vuurtoren met schijnwerpers te verlichten. Het college ziet de verlich ting als een attractie voor Westkapelle als recreatiege meente. De bedoeling is dan ook de verlichting alleen tij dens het zomerseizoen te laten branden. Al in 1974 kwam het idee naar voren om de vuurto ren te verlichten. Door restauratie-werkzaamheden aan de toren werd de uitvoe ring van dit idee uitgesteld. Ook de pas geleden gerestau reerde korenmolen de Noor man werd erbij betrokken. De verlichting van beide ob jecten gaat 17.500 gulden kos ten. WESTKAPELLE - Westka pelle en commando's uit Noorwegen, die een rol speel den bij de bevrijding van Wal cheren, onderhouden nog steeds banden met elkaar. Sinds de bevrijding sturen Noorse commando's elk jaar een kerstboom per schip naar Westkapelle. Zo ook dit jaar. De boom wordt op de Markt van Westkapelle geplaatst, waar een lid van de Noorse ambassade dinsdag 21 decem ber officieel de verlichting van de boom zal ontsteken. Dit zal gebeuren aan het eind van de middag. Bij deze gebeurtenis zal het Westkappelse dames koor enkele liederen ten ge hore brengen. Ook het gemeen tebestuur zal hierbij aanwezig zijn. In verband met het een dag eerder verschijnen van de Scheldebode van volgende week verzoe ken wij Uw advertenties in te leveren op maan dagmorgen 27 decem ber voor 11 uur. Bij voorbaat dank. hartelijk MIDDELBURG - Van de da? voor Kerst tot en met 9 ja nuari 1977 houdt de Zeeuwse Kunstkring weer haar jaar lijkse Kerstexpositie in de Vleeshal in Middelburg. De of ficiële opening vindt donder dag 23 december plaats om 17.00 uur door de P.K. van Da- len. De tentoonstel ling is, behalve op eerste Kerstdag en op 1 januari, dage lijks geopend van 14.00 tot 18.00 uur. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - Het Jon gerencentrum Midgard aan het Damplein in Middelburg or ganiseert op vrijdag 24 decem ber een optreden van de groep Barneby uit Goes. De groep bestaat uit vijf le den: John Vos: bas en zang; David Egter van Wissekerke: sologitaar, viool en zang; Bram van de Velde: leadzang; Theo van de Velde: techniek; Kees van de Vredegem: twaalf- snarige gitaar en zang. Barneby bestaat al vijf jaar in wisselende samenstelling. De groep, zoals die nu is, draait een jaar. Barneby speelt country- en folkmuziek, waar bij de nadruk ligt op de close- harmony zang. Naast eigen werk speelt de groep nummers van de Eagles, Byrds, Ian Matthews en Flying Burrito Brothers. Barneby is landelijk bekend door de twee maandelijkse radio uitzending „Springplank". Het optreden begint om half negen en de toegang is vier gulden. Het is bijna jammer, vrien den, maar het einde van het verhaal over de „bomen van Roose" lijkt nu echt in zicht. De Goese wethouder is nu zover dat hij zijn stukje tuin aan de gemeente wil verkopen, zonder dat hij ook nog eens dertigduizend gulden wil heb ben voor de twee bomen. U weet wel, de bomen die in zijn tuin blijven staan, maar waar voor hij geld wilde hebben omdat ze misschien wel schade zouden gaan lijden van de rondweg die een eind verder wordt aangelegd. De wethou der is nu bereid te wachten op een schadevergoeding tot zal blijken of de bomen ook werke lijk te lijden hebben van het verkeer. En dat lijkt me een juiste instelling. Nou wil dat niet zeggen dat alle bomen-ellende in Goes voorbij is. Want terwijl er uit gebreid gepraat werd over die twee bomen, die daar rustig blijven staan, gingen in dat zelfde Goes wel tientallen vol wassen populieren en essen tegen de vlakte. De bewoners van de Parkweg wisten niet wat ze zagen toen daar plotse ling grote bulldozers de bomen te lijf gingen. Toen ze ongerust naar de gemeente belden, bleek dat het vellen van die bomen allemaal volgens plan ging. Ze moesten wijken voor de nieuwe verzorgingsflat De Schakel die daar gaat verijzen. Het trieste is, dat die bomen er rustig hadden kunnen blijven staan, als dat hele gebouw op dat immense terrein een paar meter naar achter zou worden gezet. De bewoners van de Par klaan en omgeving kijken nu tegen een kaal stuk aan. Ieder een wist dat de bejaardenflat er zou komen, maar het was bij niemand opgekomen dat daar voor die prachtige bomenrij zou moeten verdwijnen. Voor hen is het te laat om er nog wat aan te doen. Voor andere buur ten kan het een waarschuwing zijn. Let op alle plannen die er gemaakt worden, zodat je als buurtbewoners bezwaren kunt maken tegen dit soort overbo dige verminkingen. En nou we toch in de bo- mensfeer zitten, ga ik er nog maar even mee door. Want het ziet er droevig uit voor de dor pen die hard een groengordel tegen de industrie nodig heb ben. Verleden week leek het erop dat nu eindelijk een op lossing voor het groengordel- vraagstuk in het Sloe was ge vonden. Maar ik vraag het me af, nu de landbouwers hebben aangekondigd dat die groen- gordél's wel eens een dure aan gelegenheid kunnen gaan worden, omdat de landbouw grond zo duur is. En dat bete kent dat er weer eindeloos on derhandeld zal moeten wor den, voordat de grond voor de broodnodige groengordels be schikbaar is. En dan te beden ken dat die groengordel er al jaren had moeten staan. Tja, vrienden, en om nu dan ook nog iets over kerstbomen te zeggen, gaat me te ver. Daar wacht ik maar mee tot volgend jaar. ARJAON VALKENISSE - De basket balclub Valkenisse heeft vo rige week een naamsverande ring ondergaan. De club heet nu BC Karrewiel-Valkenisse. De basketbalclub werd op gericht in maart 1975 en begon met veertig leden. In anderhalf jaar tijd is het ledental ge groeid tot honderd. Er spelen nu 9 teams, waarvan het suc cesvolle damesteam de rang lijst aanvoert van de eerste klasse dames in het district Zeeland. De teams trainen in de gymzaal in Koudekerke en spelen de wedstrijden in sport zalen in Middelburg en Vlis singen. De club wordt gesponsord door de eigenaar van de Kou- dekerkse bar 't Karrewiel. Kerstmis wordt verschil lend beleefd. Er zijn mensen die er naar uit zien. Zij ver wachten samen te zijn met dierbaren, rust te vinden in hun vertrouwde kring. An deren hebben schrik van Kerstmis; van hun een zaamheid die zij dan nog meer voelen. Zij denken aan wat gebroken of verloren is; zij voelen hoe ver de wereld van de mensen af is van de vrede. De vrede van Kerstmis kan niet zijn: de ogen sluiten voor de nood van de men sen en zich terugtrekken op een veilige plaats met voor bijzien van de onvrede die heerst. Kerstmis is een dag van uitersten. Herdacht wordt de geboorte van het Kind, dat in een kribbe werd ge legd omdat er geen plaats was in de herberg. En tege lijk werd gezongen: vrede op aarde aan de mensen die God liefheeft. Kerstmis geeft de zekerheid, dat God de mensen liefheeft. Dat wil zeggen, dat vrede ge schonken wordt, maar daar hoort bij dat mensen vrede willen. Toen Jezus, groot geworden, kort voor zijn dood de stad Jeruzalem binnentrok zei Hij onder tra nen: mocht gij toch inzien wat u tot vrede strekt. Moge Kerstmis 1976 de vrede naderbij brengen. Moge u geschonken wor den vrede te vinden en vrede te brengen.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1