Minder treinen met feestdagen Gedenkzuil van Marnix van Sint Aldegonde krijgt schoonmaakbeurt Cees Priem: „Alleen nog een gezonde rivaliteit tussen mij en ploegmakker Jan Raas" MODELWONING" Activiteiten voor jeugd in de kerstvakantie Zeeland in vroeger eeuwen ZUIL OPGERICHT DOOR GEUZEN BOND HH DE KLERK - Door H. H. De Klerk ingericht met meubelen, tapijten, gordijnen, bedden. Bossenburgh 6, Vlissingen Vlissingen:Spuistraat 6, tel. (01184) 17720 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 Kerktoren Biggekerke opgeknapt BIGGEKERKE - Na een opknapbeurt van ongeveer twee maanden zijn de stei gers rond de kerk toren van Biggekerke weer weggehaald. De toren is opnieuw ge voegd, nadat eerst de oude cementlagen uitgebikt werden. De galmplanken kregen een nieuw conserve rend verflaagje. Voor de uitvoering van het werk heeft de gemeente Valkenisse werkloze bouwvak arbeiders aan kunnen trekken. Dit was mo gelijk doordat het werk in aanmerking kwam voor een subsi die in het kader van de werkloosheidsbestrijd in de bouw. In de ge meente Valkenisse zijn de kerktorens eigendom van de ge meente. Terwijl de kerken nog beheerd worden door het kerkbestuur. Wie op Oudejaarsavond nog per trein wil reizen moet er voor zorgdragen die avond vóór negen uur op zijn be stemmingsstation te zijn. Be houdens enkele internationale treinen en een aantal uitlopers rijdt er na die tijd geen trein meer. Deze maatregel is reeds een aantal jaren van kracht. De re geling voor dit jaar wijkt nauwelijks van die van voor gaande jaren af. Het reiziger saanbod op Oudejaarsavond is vrijwel nihil en met het stilleg gen van de treindienst spaart NS niet alleen kosten uit, maar bovendien krijgt meer spoor wegpersoneel de gelegenheid de jaarwisseling in familie kring te vieren. Op le Kerstdag en op Nieuw jaarsdag, die ditmaal beide op een zaterdag vallen, zal de treindienst eveneens worden aangepast aan de verwachte vervoersvraag. Op heidedagen zal de dienstregeling worden uitgedund, hetgeen er op neer komt dat in een aantal gevallen de normale kwartierdienst tot een halfuurdienst en de hal- fuurdienst tot een uurdienst zal worden ingekrompen. Een aantal vroege treinen valt uit. AMSTERDAM/ROTTEROAM/DEN HAAG/UTRECHT/VLISSINGEN/OE LIER -- WEST-SOUBURG - Het kost even moeite het scheefgezakte toegangshek naar de West-Souburgse begraafplaats te openen, maar als het is gelukt dan wordt de bezoeker van het verlaten kerkhof beloond met een wandeling tussen fraaie en hoge taxisbomen. Het dichtbegroeide pad voert regelrecht naar een wat vervallen gedenkzuil waarop te ontcijferen valt, dat deze op 3 september 1872 door een groepje Antwerpenaren is opgericht ter ere van „hunnen grooten burgemeester". Filips van Marnix, heer van Sint- Aldegonde, die hiermee gehuldigd wordt, is bij ons beter bekend als medewerker van Willem van Oranje en auteur van het Wilhelmus, al wordt dit laatste door veel historici aangevochten. Zijn burgemeesterschap van Antwerpen duurde maar anderhalf jaar, want na een langdurig beleg van de stad veroverde de her tog van Parma deze in 1585 en trok Marnix zich op zijn slot in West- Souburg terug. Boze tongen beschuldigde hem van verraad, maar de heer van Sint-Aldegonde negeerde de beschuldigingen en bracht enkele rustige jaren in Souburg door. Een eerherstel volgde in 1594 toen hij de officiële opdracht van de Staten kreeg om de bijbel uit de oorspronkelijke taal in het Nederduits te vertalen. Al eerder was hij naar Leiden verhuisd, waar hij in 1598 stierf. In de laatste eeuw is er lang over getwist of de stoffelijke resten van Marnix nu in Leiden of West-Souburg begraven zijn. Tenslotte is toch wel uitgemaakt, dat de grafsteen in de Leidse Pieterskerk ook werkelijk het graf van Marnix dekt. De Souburgse gedenkzuil is de laatste weken weer wat in de aandacht gekomen. Het gemeentebestuur stelt de Raad voor om een krediet van 8000,- beschikbaar te stellen voor het opknappen van het „standbeeld", zoals in het ontwerp-raadsvoorstel staat geschreven. Het „beeld" moet schoon worden gemaakt, de met mos begroeide rotonde opnieuw gemetseld en het vervallen hekwerk opgenapt. Het hele kerkhof zou trouwens een opknapbeurt kunnen gebruiken,1 zodat het een wat aantrekkelijker parkje zou kunnen worden met als niddelpunt de gedenkzuil. Na de sluiting op 1 januari 1937 is er kennelijk aan de graven niet veel meer gedaan, want de meeste stenen beginnen al scheef te zakken. Het Antwerpse gezelschap, dat in 1872 de zuil kwam oprichten bestond uit leden van de z.g. Geuzenbond. Enkele van deze „Geuzen" waren ook aanwezig op het Taal- en Letterkundig Congres, dat in diezelfde week in Middelburg gehouden werd. De Vlissingse Courant uit die dagen heeft voor het gezelschap echter geen goed woord over. Terwijl de Middelburgsche Courant de plechtigheid vrij uitvoerig beschrijft meldt men uit vlissingen, dat bij de onthulling de Antwerpenaars de Nederlandse grond misbruikt hebben en de „meest onverdraagzame taal" hebben laten horen. In het oprichten van de zuil ziet deze krant meer een poging om de eigen strijd tegen de Franse taal te inspireren, dan eerbied voor Marnix. „Belgische revolutionairen die gewoon zijn elke politieke beweging, die niet naar hun zin gaat, met straatnamen te bezweren". Het blijkt, dat de Geuzenbond op hun terugreis naar Antwerpen, zich lelijk misdragen heeft aan het station van Roosendaal. Een stadsgenoot, die als kunstschilder al jaren les gaf in Roosendaal, werd door het opgewonden groepje gemoles treed. Zes en twintig jaar later verschijnt er weer een groepje van dertig Antwerpenaren in Souburg, maar nu zijn het afgevaardigden van het Bovendien organiseert Kul- tureel Werk 'de Hayman" nog een tweetal kindertheater voorstellingen. Deze worden gehouden op dinsdag 21 december om twee uur en op woensdag 22 decem ber ook om twee uur 's middags in respectievelijk het ontmoe tingscentrum Dauwendaele en het Zuiderbaken in de Magi- straatwijk. De voorstelling wordt gegeven door de kin dertheatergroep „Deurtje open, deurtje dicht". De groep speelt het zogenaamde mees- peelspel „Koning Bok kan niet slapen", voor kinderen van vier tot acht jaar. De toegang voor deze voorstelling is 1 gul den. In Sint Laurens tenslotte kunnen kinderen vanaf vier jaar kerststukjes maken in het wijkgebouw. Dat is op woensdag 22 de cember om twee uur 's mid dags. De entree hiervoor is vijf tig cent. Geopend di., do. en za. van 14.00-17.00 uur. MIDDELBURG - De Stich ting Sociaal Kultureel Werk Middelburg organiseert dit jaar weer een aantal vakantie-activiteiten in de vijf wijken waar zij werkzaam is. Er wordt een spannende jeugdfilm vertoond voor kin deren van zeven tot twaalf jaar. Deze film draait op dinsdag 21 december om tien uur in het wijkgebouw van Sint Laurens en op woensdag 22 december om tien uur in het wijkgebouw aan de Nassaulaan in Nieuw Middelburg. Op dezelfde dag, maar dan 's middags om twee uur, wordt de film vertoond in het Dorpshuis van Nieuw- en St.-Joosland. De Magistraat- wijk en Dauwendaele komen donderdag aan de beurt. Om tien uur begint de film in het wijkgebouw Zuiderbaken en om twee uur in het wijkge bouw Ontmoetingscentrum in Dauwendaele. De toegangs prijs voor deze voorstellingen is 75 cent. VLISSINGEN - Reprodukties van stadsgezichten en land schappen uit vroeger eeuwen zijn als regel erg in trek. Speciaal voor onze lezers zijn wij er in geslaagd een aantal aluminium gravures te laten vervaardigen van Zeeland in vroeger jaren. Het betreft hier een nieuw procédé, waarbij reprodukties foto grafisch zijn overgebracht op materiaal in matzilveren kleur, waarbij het contrast tussen het materiaal en de donker houten omlijsting een verrassend mooi effect geeft. Het metaal is uiterst minutieus en artistiek bewerkt, waarbij de weergave in fijnzin nig zwart lijnenspel volledig de indruk wekt van een antieke gravure. Op het kantoor van De Scheldebode, Torenstraat 5, Vlissingen, liggen een aantal voorbeelden van reprodukties. U kunt zonder enige verplichting eens komen kijken. Alle afbeeldingen zijn in twee formaten leverbaar, respectievelijk tegen de prijs van 12,50 en 25,-. Er zijn zo'ri vijftig reprodukties voorhanden. U kunt een keus maken uit ondermeer: panorama op Vlissingen, Middelburg, Goes, Wissenkerke, Westkapelle, Arnemuiden.Aagtenkerke, Kruiningen, 's-Gravenpolder en Kapelle. Verder Walcherse hui zen, de Vlissingse haven, oude herbergen, schaatsen, ringrijden, het Middelburgse stadhuis en de koepelkerken, Zeeuwse bruiloft en (zoals bijgaande afbeelding) de kaart van Zeeland. WEMELDINGE-DeFrisol- Gazelle- Thirionploeg krijgt door het aantrekken van de Spanjaard Luis Ocana en elf Belgen waaronder Ludo van der Linden, Roger Rosiers, Mare Steels en Jean-Pierre Baert genoeg armslag om in het nieuwe seizoen behoorlijk aan de weg te timmeren. Die overtuiging heeft Cees Priem in ieder geval. „We heb ben nu een veel betere kern dan vorig seizoen" zegt Priem, die geen enkele moeite heeft gehad om zijn contract met Frisol te verlengen. Vooral de komst van Ocana is bij Cees Priem in goede aarde gevallen. „Hij is uiteraard onze man voor de Tour de France waarin nu eenmaal veel publiciteit te halen valt. De komende Tour wordt dan ook voor ons zeer belangrijk. Met een uitgespro ken kopman als Ocana in de gelederen lijkt het me ook voor de anderen niet zo moeilijk om de rol van knecht op zich te nemen in een dergelijke etap pewedstrijd, waarin de cols de grootste rol spelen. Naast de Tour blijven na tuurlijk ook de klassiekers voor ons meespelen en ook daarin zie ik met deze nieuwe formatie wel meer mogelijk heden liggen dan voorheen." Nu ook Jan Raas heeft besloten zijn handtekening te plaatsen onder een contract met Frisol- Gazelle- Thirion is dit volgens Priem alleen maar toe te juic hen. Priem: „Er bestaat op dit punt geen rivaliteit tussen ons en mocht daar sprake van zijn dan is het alleen een gezonde rivaliteit. Inde amateur-sector kan er wel eens wrijving ont staan wanneer twee streek- renners bij een en dezelfde ploeg zijn ingedeeld. Bij de be roepsrenners wordt er van je verwacht dat je de zaak nuch ter bekijkt. En gelukkig ge beurt dat dan meestal ook". Cees Priem, die eerst drie jaar als amateur deel uit maakte van de Frisol-ploeg en bij deze formatie straks aan zijn vierde profseizoen begint stelt lachend en wat laconiek vast: „Ik behoor bij Frisol zo zoetjesaan tot de inventaris, maar och alle verandering be tekent niet altijd verbetering. Bij een goeie baas loop je im mers niet gauw weg. Het klikt allemaal wel tussen Frisol en mij en in feite was ik dan voor het nieuwe seizoen ook reeds akkoord met mijn oude werk gever ver voor de sluitings- koersen van dit jaar". In zijn riante woning in We- meldinge, geniet Cees Priem nu samen met zijn vrouw Mar jan en zijn tweejarig dochtertje Jacky intens van een rustpe riode. „Vakantie houde we thuis", stelt Priem resoluut, als we het punt aansnijden van een uitstapje in binnen- of bui tenland. Mijn vrouw is daar ook niet zo voor geporteerd en persoonlijk geef ik er helemaal niet om. Och kijk, als coureur vertoef je tijdens he't seizoen al veel in hotels en daarom kan ik het beste in eigen omgeving heerlijk relaxen. Vervelen doe ik me voorlopig niet want bij onze nieuwe woning moet ook nog een garage worden ge bouwd. Een karweitje dat ik in deze maanden lekker kan klaren samen met mijn vader. Bovendien laat ik me deze winter ook nog wel enkele keren op de baan zien. De zes daagsen van Rotterdam en Antwerpen staan in ieder geval op mijn programma en daar komen waarschijnlijk Gent en Maastricht nog bij". Wanneer Cees Priem terug kijkt op het afgelopen seizoen is hij per soonlijk niet ontevreden. Bloemtuilen behaalde hij slechts twee, (criterium in Grave en een ritoverwinning in de Ronde van Spanje), maar daarnaast sleepte, de voor zijn stiel serieus levende Zeeuw, aardig wat ereplaatsen in de wacht. In het puntenklasse ment van de etappewed strijden bezet Priem achter Karstens, Kuiper en Zoete melk de vierde plaats en dat is toch altijd nog zeer verdienste lijk. Cees Priem zou .echter zijn mentale instelling verlooche nen wanneer hij het hoofd in de schoot zou leggen na de reeds bereikte resultaten in zijn wie- lerloopbaan. Zegt hij: „Dat zou natuurlijk gekkenwerk zijn en velen tekenden daar mee reeds figuurlijk hun eigen doodvonnis. Ik heb destijds gekozen voor de wielersport maar ik wist wel waar ik aan begon. De keiharde a anpak, de ambitie ook, die daarvoor is vereist heb ik gelukkig van huis uit meegekregen!" „Willemfonds". Zij komen om de driehonderdste sterfdag van Marnix te gedenken, die op 15 december 1598 overleed. Het gezelschap staat onder leiding van burgemeester Jan van Rijswijck, die alweer volgens de Vlissingsche Courant, een goede naam heeft in „gansch Zeeland en bijzonder te Middelburg". Zij gedragen zich beter dan hun voorgangers en maken er een plechtigheid van, die stijf staat van de toespraken. Als herinnering aan deze dag schenken zij een bronzen lauwertak, die nu nog wat groen uitgeslagen aan de zuil hangt vastgeprikt. Een genoegelijk onderdeel van de tocht is zeker het boottochtje Middelburg-Souburg v.v. geweest, waarbij een muziekkorps „opwekkende marschen" liet horen. De Vlissingsche Courant weet verder nog te melden, dat de pers bij deze plechtigheid met 17 a 18 verslaggevers vertegenwoordigd was. Onder het hoofdje „Eene „ui" in het Dagblad" komt de Vlissingsche Courant een week later nog even op de herdenking terug. Het blijkt, dat er in diezelfde tijd een wilde zwaan in West-Souburg is gesignaleerd. Een olijke lezer vraagt zich nu af of die zwaan niet de geest van Marnix geweest kan zijn, die zich naar aanleiding van de plechtige betoging in deze gedaante heeft vertoond.

Scheldebode | 1976 | | pagina 7