RITTHEM WIL RIOOLWATERZUIVERING IN HET SLOEGEBIED Bewoners voeren actie tegen plannen gemeente Arnemuiden wil tweede lokaal kleuterschool de scheldebode Vlissingse Pnzzeltheek in oprichting Feestelijke openingsdag Lange Delftpromenade Toneel in Kuiperspoort zeeuwse Idaidmn KAARTEN Engelse folk in Midgard kerst- en nieuwjaars- DE RUITER De kroon Kerstzang- avond in Middelburg tïr t Editie Vlissingen Editie Middelburg Verfijnde tafelsfeer f.MASON' ENGELS T0PFABRIKAAT de scheldebode Grote kollektie bij Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 51 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 RITTHEM - Nagenoeg alle inwoners van Ritthem wijzen een waterzuiveringsinstallatie onder Ritthem af. Uit een hantekeningenactie blijkt dat 95 procent van de inwoners achter de bezwaren van het wijkcomité staan, de installatie betekent een onherstelbare aantasting van het landschap en verstoort het woonmilieu. Het wijkcomité heeft bij B. en W. bezwaar tegen de plannen gemaakt. Het comité vindt de voorgenomen bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie bij Ritthem in strijd met het door B. en W. van Vlissingen gemaakte plan „Buitengebied". „Het ligt voor de hand om zo'n installatie, met hoog bouw tot mogelijk twintig meter en een oppervlakte van tien hectare op het vlakbij gelegen industrieterrein in het Sloegebied te plaatsen", aldus het comité. Wijkcomitélid Zwitser uit Ritthem: „We wisten pas van de plannen, toen ze in de ge- meentevoorlichtingsrubriek gepubliceerd werden. We heb ben toen een bezwaarschrift ingediend en zijn de bewoners met zo'n vijftien vrijwilligers lang gegaan om ze over de plannen in te lichten". Dat ging dan voornamelijk over de plaats waar de installatie ge pland is en hoe het er uit zal zien. Het comité heeft niets tegen WOONT U IN DIT GEBIED? Vrouwenpolder' Oo^kapeiie •Oomdurq Seroo->l<erkr Vocrc* •Aagtekerke kapelle Gaspmge Gnipskeike Meliskerke MiddolDurg Biggekefke fc.Zouielande V_/ Arnemuidcn| Koudekerke N.euwldna. on Sl Joosland Souburg ^Vlissingen# R •Si Laurens Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. ARNEMUIDEN - Het ge meentebestuur van Arnemui den stelt de raad voor een tweede lokaal voor de open bare kleuterschool aan te schaffen. Deze kleuterschool heeft op het ogenblik voldoende leer lingen voor een tweetal leids ters. B. en W. verwachten dat deze maand het maximaal toe laatbare aantal kleuters voor een klas (40) bereikt wordt. In verband hiermee vinden zij de aanschaf van een tweede nood- lokaal nodig. Het lokaal kan ook gebruikt worden als in een later stadium de bestaande openbare lagere school ver bouwd wordt. De raad verga dert hierover op maandag, 13 december, om halfacht 's avonds. een rioolzuivering op zich, maar wel tegen de vormen die zo'n installatie letterlijk aan neemt. Volgens het waterschap Walcheren, dat de installatie gaat beheren, gaat het om een vijftal nabezinktanks van vier tot zes meter hoog en dertig meter breed, vier gistingsto rens van ongeveer vijftien meter hoog en vijftien meter breed en een ontluchtingstank. Alles uitgevoerd in beton. „We hebben het waterschap toen gevraagd of er alternatieven waren. Die waren er; bij de Buitenhaven en in het Sloe. De Buitenhaven viel af: er was een optie op dat terrein voor een eventuele veerhaven. Bleef over het Sloe. Volgens het wa terschap zou het drie miljoen meer gaan kosten, maar tech nisch gezien was het geen pro bleem", aldus Zwitser. Het wijkcomité heeft eerder geprotesteerd tegen de stank, die vrijkwam bij lozing op de spuitkom. Een bezwaar van hun kant werd ingetrokken toen B. en W. van Vlissingen beloofden dat het slechts tijde lijk zou zijn. Het comité is nu pijnlijk getroffen te merken, dat die tijdelijkheid opgelost wordt door de waterzuivering onder hun neus te plannen. Een waterzuivering, die naar hun informatie ook niet stankvrij te krijgen is. In het bezwaarschrift worden daar naast de pompen genoemd als bron van mogelijke geluids hinder. Het slib, dat bij de wa terzuivering vrij komt, wordt na bewerking naar landbouw gronden of een vuilstortplaats afgevoerd. „Wij zien wat dat betreft in onze verbeelding al dagelijks zware vrachtwagens langs denderen, kwistig slib om zich heen spattend, afge wisseld met regelmatig perso nenverkeer van en naar de in stallatie. En dat over onze zo stille, smalle en karakteris tieke landweggetjes", aldus het bezwaarschrift. Nog een citaat: „Een wande ling door de Louwerse's Wege- ling (waarvoor we u overigens voorstellen het met de beplan ting een beschermde bestem ming te geven, gezien het unieke karakter van dit wegge tje) zal ons doen wat er nog rest aan landschappelijk schoom. Een wandeling over Schotte- weg, Schoonewaardinweg of Zeedijk zal in de toekomst nog slechts dienen om de zuive ringsinstallatie van dichtbij te bekijken. Wat tot nu toe veel wandelaars en fietsers uit Souburg en Vlissingen aantrok in onze omgeving heeft dan plaats gemaakt voor een Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 in de gemeenten Arne muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg, en Veere. Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. nieuwe unieke bezienswaar digheid". Volgens Zwitser moet de in stallatie in het Sloe komen. „Je hebt zo het gevoel, dat je naast de parkeerplaats woont, terwijl ze in de tuin willen gaan parkeren". De handtekeningen en be zwaarschriften worden ook aan de gemeenteraadsleden van Vlissingen gestuurd. Zwit ser: „We hopen dat de plannen voor dit buitengebied verande ren en dat er vastgelegd wordt, dat er hier niet meer gebouwd mag worden. Wij, als actieco mité, gaan in elk geval door tot de Kroon. Als dat mocht mis lukken doen we hetzelfde nogmaals via de hinderwet". VLISSINGEN - Als er genoeg belangstelling komt van de kant van verwoede puzzelaars dan zou Vlissingen verrijkt kunnen worden met een echte puzzeltheek. In het diensten centrum Bachten Reede is al een tijdje geleden het plan ge smeed om een dergelijke instel ling op poten te zetten. Bij een kleine enquête onder de be zoekers van het dienstencen trum bleek er een aantal men sen te zijn, dat zich vrij regel matig over het puzzelbord buigt. De heer A.P. van der Horst van het dienstencentrum, die met het plan bezig is, denkt dat er verder in Vlissingen ook wel mensen te vinden zijn, die graag puzzelen. Zieken of an dere mensen met een handicap of ook gezonde puzzelaars. De bedoeling is om al deze mensen de kans te geven hun hobby nog intensiever te gaan beoe fenen als zij over meer mate riaal kunnen beschikken. Bij de opzet van een puzzelt heek denkt de heer van der Horst aan een klein aktief groepje mensen, dat bekijkt wat de mogelijkheden van zo'n uitleencentrum zijn en hoe het in de praktijk moet gaan draaien. Hij hoopt dat belang stellenden, die hier aan mee willen helpen of bepaalde sug gesties hebben, contact met hem zullen opnemen. Als voordelen van een puzzelt heek geldt, dat niet iedereen, die klaar is met zijn puzzel, weer genoodzaakt is een nieuwe te kopen. Het systeem Zou zo kunnen werken, dat de puzzels steeds rouleren en dat degenen, die goed ter been zijn, de minder mobiele puzzelaars helpen bij het halen en bren gen. Van het één kan het ander komen en door ervaringen uit te wisselen kunnen eenzame puzzelaars weer meer in con tact met de buitenwereld ra ken. Tegen de tijd, dat de puz zeltheek werkelijk gaat draaien, hoort U er meer over in de Scheldebode. Intussen wacht de heer van der Horst op Uw reakties. Hij is te bereiken in het dienstencen trum Bachten Reede, Vredeho flaan 42, Vlissingen, tel. 01184 12706 MIDDELBURG - Het eerste voetgangersgebied in Middel burg, de Lange Delftpromena de, is klaar. De stichting „Promotion Lange Delft" heeft deze gelegenheid niet zo maar voorbij willen laten gaan; de promenade wordt op zaterdag 18 december om half elf officieel door de burge meester van Middelburg geopend. Hieraan zullen alle Middelburgse muziekmajoret- tenkorpsen meewerken. Bo vendien zullen er gedurende de hele dag een aantal uiteenlo pende activiteiten plaats vin den. De plaats van handeling is op of vlak bij de Lange Delft. Tien dagen later, op 28 decem ber, verzorgt de stichting een optreden van Thérèse Stein- metz in de schouwburg. Degenen, die op de ope ningsmiddag de Lange Delft promenade bezoeken, hebben de kans een gratis kaart te krijgen voor haar one-woman show „Opus een plus drie". De vrijkaartjes worden in ver schillende winkels en op de promenade aan het publiek uitgereikt. Vanaf elf uur 's morgens worden in het City-theater voorstellingen gegeven, die door iedereen gratis bezocht kunnen worden. Willem Joppe opent de reeks met een voor stelling van zijn poppenthea ter Arabesqueuit Middel burg, de mandolinevereniging „Con Amore" en de accor deonvereniging „Accordeola" uit Vlissingen. Het Middelburgs Muziek korps geeft vanaf een open luchtpodium, dat bij het Koor kerkhof opgericht zal worden. Na het Middelburgs Muziek korps treedt hier de Coese popgroep Barneby op. Bij slecht weer worden deze open luchtoptredens ingepast in het programma in het Citytheater. In de Koorkerk begint om vier uur een concert van het Middelburgs Mannenkoor, samen met het Nieuwlahds Dameskoor. De afdeling voor lichting van de gemeente zal in de hal van het Citytheater een foto-expositie inrichten onder de naam „de Lange Delft door de tijden heen". Het is moge lijk, dat bezoekers van de pro menade die dag „de grote on bekende tegenkomen Hij deelt kleine attenties uit mCUUUAAK Lange Delft 50 - Tel 01180-13221 - Middelburg KWALITEIT - SERVICE - GARANTIE MIDDELBURG - Op zater dag 11 december is er weer een muzikaal café in jongerencen trum Midgard, Damplein 3-7 in Middelburg. Dit keer in samenwerking met het Vestzaktheater een op treden van het duo Derek Sar- jeant en Hazel King uit Enge land. Op dit moment zijn ze bezig aan een Europese tour nee, o.a. in Duitsland en 3 dagen in Nederland, waarvan zaterdag dus een dag in Mid delburg. Het duo is gestart in 1968. Daarvoor speelden Derek en Hazel als solisten. Samen heb ben ze twee elpees gemaakt die erg goed verkopen in Neder land. Het duo treed vaak op in Europa en is daardoor interna tionaal erg bekend. Ze spelen voornamelijk En gelse folk, begeleid door gitaar, concertina, fluit en trompet. De avond begint om halfnegen en de toegang is vijf gulden. MIDDELBURG - Op vrijdag 10 december wordt in de kerk van de gereformeerde ge meente in de Segeerstraat in Middelburg een gekombi-^ neerde kerstzang- en samen- zangavond gehouden. De zangavond wordt om kwart voor zes geopend door Ds. G.A.Zijderveld. De koren, die aan deze avond meewerken zijn de zangvereniging „Sur- sum Corda", het jeugdkoor „Blijde Stemmen" en het kin derkoor „Van Knop tot Bloem". De koren worden be geleid door de organist Bram Beekman, die ook enkele im provisaties ten gehore zal brengen. Er zal o.a. een kerstcantate van Müller gebracht worden, met solozang van zowel dames als heren. MIDDELBURG - In het Kuiperspoorttheater zal za terdag 11 december de toneel groep „Gunda" uit Uden op treden. De groep speelt het blijspel „Kasteel in Zweden" van Fran^oise Sagan. In dat Zweedse kasteel woont een merkwaardige fa milie, die in het begin van de winter een jongeman op be zoek krijgt. De sneeuw zal vier maanden lang het kasteel, zijn bezoeker en de bewoners met hun komplotten gevangen houden. Kaarten f 6.- zijn ver krijgbaar aan de zaal. CJP en COP f 3.50. bloemenboetiek flEO euromarkt 10 middelburg telef. 29519 Als we een beetje geluk hebben, vrienden, blijft de walrus die de laatste tijd al een paar keer in de Ooster- schelde is gezien, hier nog een poosje hangen. Nou heeft ie in de Oosterschelde met zijn schone water natuurlijk een prima plekje gevonden, maar bovendien is ook de noodzakelijke leeftocht, jvaar die dieren van leven, volop voor handen. Walrus sen zijn verzot op schaal- en schelpdieren. En waar kan een walrus dan beter leven als in de buurt van Yerseke. En nu maar hopen dat de mossel- en oesterboeren van Yerseke het niet in hun hoofd halen om op de walrus te gaan jagen. Er gaan verhalen dat het walrusjagers heel slecht is vergaan. Woedende walrussen zijn in staat met hun slagtanden boten op te lichten en met bemanning en al om te kiepen. En de woede op die jagers is best te be grijpen als je bedenkt dat walrussen met uitsterven worden bedreigd. Voor mij mag die walrus alleen al als bezienswaardigheid in de Oosterschelde blijven. Liever daar, dan in een dierentuin. Wat langzamerhand ook bezienswaardigheden wor den, zijn de „bomen van Roo- se" zoals in de volksmond al heten. U weet wel, de bomen van de Goese wethouder, die in zijn tuin blijven staan, maar die hij toch wil verko pen aan de gmeente omdat ze misschien wel schade onder vinden van de weg die een eindje verder wordt aange legd. De zaak speelt al tijden en nu het provinciaal be stuur, Goes verboden heeft om 30.000 gulden neer te tel len voor de bomen wordt het langzamerhand een vervol- groman. Het gemeentebe stuur heeft aangekondigd met de provincie te willen praten en daarna zal ze be slissen of ze de kroon inscha kelt. Die zal dan moeten be slissen of de bomen terecht of onterecht door de gemeen schap worden aangekocht. En dat kan een langdurige geschiedenis worden. Ik hou de ontwikkelingen in ieder geval bij. Trouwens niet alleen ge meentebesturen kunnen be zwaren maken tegen beslis singen van anderen. Ook wij, gewone burgers kunnen dan doen. Er is nu weer zo'n gele genheid. Want tot 30 decem ber kunnen we bezwaren in dienen tegen de manier waarop ze de dijk bij Colijn- splaat willen gaan verstevi gen. Daarvoor moet het oude haventje worden gedempt. Tenminste als de plannen van de dijkv er sterkers door gaan. Want er is ook nog een ander plan om een stalen .damwand te slaan, waardoor het haventje behouden blijft. De tegenstanders zeggen dat die damwand niet zo mooi is. Maar wie de tekeningen heeft gezien die uitgebreid in het Nieuwsblad hebben gestaan weet, dat er met die dam wand een aardige oplossing wordt bereikt. En wat mij be treft, ik vind het helemaal niet mooi als er weer een Zeeuws getijdehaventje ver dwijnt. D'r zijn er al te veel verloren gegaan. Daarom, hou 30 december even in de gaten. ARJOAN Zaterdag 11 december houdt de Vlissingse Sport vereniging Marathon haar, tweede kersttoernooi in de sportzaal van de Jacob Cats- school in Vlissingen. Het toernooi begint om 9 uur 's morgens en de finale wordt om ongeveer 5 uur '5 middags gespeeld. Kanshebbers in de derde klas zijn Arnertiuiden met Leo Goormachtig en Jan de Smit en ook MZ, met Jan Corver en Jaap Houmes. In de vierde klas heeft tot nu toe Marathon-2 de beste kaarten in handen, met Henk Stapel kamp en Cor van de Elshout. Het college van B. en W. van Vlissingen houdt op maandag 3 januari 1977 een nieuwjaarsreceptie. Tijdens deze bijeenkomst, die om halfvijf begint en tot ongeveer 6 uur duurt, kan iedereen vrijelijk binnenwippen om nieuwjaarswensen uit te wis selen. De bijeenkomst wordt gehouden in de burgerzaal van het stadhuis. De tafeltennisvereniging Middelburg-Zuid organiseert op zondag 19 december voor de tweede maal een kerst toernooi voor teams van twee spelers, uitkomend in de derde en vierde klas van de afdeling Zeeland. In totaal hebben 16 teams voor het toernooi ingeschreven. De voornaamste favorieten zijn Arnemuiden, PNL, Effect, Veere en de beide teams van MZ. De wedstrijden worden gespeeld in de sportaccom modatie „Slagvaert" aan de Kruitmolenlaan in Middel burg. De wedstrijden begin nen om 9 uur 's morgens en duren tot ongeveer halfzes in de middag. Al heeft Sinterklaas de ge woonte direct na zijn verjaar dag weer naar Spanje te ver trekken, dit jaar maakte hij een uitzondering. Op vrijdag avond 10 december zal hij de soos van de Vlissingse Turn vereniging bezoeken. Sint en Piet kunnen bovendien nog genieten van goede muziek. De VTV soos heeft namelijk nieuwe apparatuur aange schaft. De muziek wordt ge presenteerd door de discjoc key's Hans en Arie. Het feest zal plaats gaan vinden in 't Buut aan de Beatrixlaan. Het begint om halfacht. De toe gang is 25 cent voor leden en 50 cent voor niet-leden. Tot 1 januari zullen in Mid delburg verschillende straten voor het verkeer afgesloten worden. In verband met her- bestratingswerkzaamheden. Het gaat om de Gortstraat, de Vlissingsestraat, de Graven straat en de Varkensmarkt. Op zondag 12 december wordt in Middelburg een advent- en kerstzangdienst gehouden onder auspiciën van de Raad van Kerken. De r.-k. kerk, de hervormde kerk, de gereformeerde kerk, de doopsgezinde broederschap en het Leger des Heils wer ken daarbij samen. Aan de dienst, die om zeven uur 's avonds begint, werken vier koren van de verschillende kerken mee.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1