BUSSENMELKER GEERSE MAAKT NU KAAS Omschakeling op melktanks dwingt 118 boeren tot stoppen de schéldebode Roos Geerse won appel tekenwedstrijd Ivoren Kruis Pretfestival voor jeugd als slot Sinterklaasactie in Middelburg Oude ansichten Ritthem en Oostkapelle IA PARKER EN SHAEFFER ïïT:.'e:f 240,- DE RUITER Serooskerke krijgt nieuw verenigingsgebouw Nieuw palen Noorderhoofd Veere wil molen Serooskerke graag behouden BIOLOGISCH MUSEUM IN BIJGEBOUW VAN KASTEEL WESTHOVE VROUWENPOLDER KRIJGT SPORTVELD GROEPSWERKER VOOR OPVANG RIJKSGENOTEN ST. NICOLAAS Russische zwanen Mooi werk Editie Vlissingen Editie Middelburg in dit nummer treft u voor het eerst de rubriek Torenpraot aan, een verzameling korte berichten van voornamelijk activiteiten die zich de komende weken op Walcheren af spelen. Waarom Torenpraot?, Wel de redactie van De Schelde- bode die deze „praot" verkondigt, is gevestigd In de To renstraat, aan de voet van de St.-Jacobstoren. Op het re dactiekantoor bent u altijd welkom met uw nieuws. De Scheldestraat te Vlissingen m de schéldebode VULPENNEN BALPENNEN bij: Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 50 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 RITTHEM - De hoge investering, die de aanschaf van een melktank met zich meebracht is voor vele kleine boeren de aan leiding geweest hun koeien te verkopen en verder als burger door het leven te gaan. Volgens het blad van de ZLM (Zeeuwsche Landbouw Maatschappij) zal het totale aantal waarschijnlijk stijgen tot 118, want er zijn nog steeds bussenmelkers en na 24 december wordt er geen bussenmelk meer opgehaald. Vóór die tijd moeten ze kiezen: stoppen of dure melktanks aanschaffen. Deze investering is alleen voor de grotere boeren rendabel. Veet eler Jan Geerse uit Ritthem, die zelf ook voor de keus stond betwijfelt dat echter. „Wat is grootIk was 15 jaar geleden, met 20 koeien, ook geen kleine boer. Nu wel. En als de boeren niet inzien dat ze iets moeten doen tegen die ontwikkeling naar „steeds groter", dan is over tien jaar een grote boer van nu óók een kleine boer". Een jaar geleden wisten Geerse en zijn vrouw Irene ook nog, niet wat ze er aan moesten doen. Hun inkomen was de laatste jaren regelmatig achteruitgegaan. De kosten van levensonder houd stegen, terwijl de melkprijs er ver bij achter bleef. Dat gold en geldt natuurlijk voor alle veeboeren. Voor Geerse was overscha kelen op landbouw onmoge lijk: de grond is er ongeschikt voor. Uitbreiding kon ook niet. Hij kon moeilijk oorlog gaan voeren met zijn buurman om VEERE - In haar begroting voor 1977 heeft de gemeente Veere een post ingeruimd voor een nieuw verenigingsgebouw in Serooskerke. Het oude gebouw zou nood zakelijk opgeknapt moeten worden, maar het bleek de ge meente dat de kosten ongeveer 350.000 gulden zouden bedra gen. B. en W. vinden het onver antwoord dit geld voor het oude verenigingsgebouw uit te geven, daar de kwaliteit en lig ging van het gebouw te wensen over laten en ook een goede parkeerplaats ontbreekt. VEERE - Het Noorderhoofd bij de haveningang van Veere staat op de monumentenlijst als historisch verdedigings werk. Van de 460 palen, die het Noorderhoofd vormen zullen er ongeveer 80 moeten worden vernieuwd. Het gemeentebe stuur heeft de vernieuwing aangemeld in het werkenbe- stand, dat in aanmerking kan komen voor uitvoering in het kader vam de werkloosheidbe- strijding. SEROOSKERKE - Het col lege van B. en W. van Veere zoekt naar middelen om de vervallen molen van Seroos kerke voor het dorp te behou den. Dit blijkt uit de begroting voor 1977. B. en W. achten res tauratie nog mogelijk, maar verwachten wel dat de molen dan verplaatst zal moeten worden. zijn land in te pikken. Boven dien was de kans dan ook nog aanwezig, dat hij het zou ver liezen. Begin van dit jaar kwam toen het idee bij hem op om kaas te gaan maken. Zijn vrouw zag het eerst allemaal nog niet zo zitten. Maar er moest iets gebeuren. Ze beslo ten het tenslotte toch maar te proberen: lukte het niet, dan konden ze altijd nog overscha kelen op een melktank en het zo lang mogelijk proberen uit te zingen. Een gedeelte van de oude stal werd voor de kaasmakerij ingericht, een ander deel voor de rijping van de kaas. Na en kele vergeefse pogingen om spullen voor de bereiding van de kaas bij antiquairs in Zee land te krijgen lukte het bij ie mand in Gouderak, een plaatsje vlak bij Gouda in de Goudse kaasstreek van Zuid-Holland, 'n Karn, kaas tobbe, pers en kaasvaten wer den aangeschaft. Het kaas maken leerden ze bij een boer in Nieuw er kerk op Schouwen-Duiveland. Irene: „Ik ging er op een race-fiets naar toe om de kunst van hem af te kijken. En ik begin er lol in te krijgen". Jan Geerse: „We begonnen kaas te maken, maar leverden nog melk aan de fabriek. Al gauw ging al onze melk in de produktie van kaas zitten. Het lukte uitstekend; er blijken liefhebbers genoeg voor te zijn voor boerenkaas en ze zijn en thousiast over de smaak". Nu ze de kunst van het kaas maken onder de knie hebben, zijn beiden het er over eens dat ze er veel eerder mee hadden moeten beginnen. „Het is veel mooier werk, je maakt nu een produkt en je hebt bovendien meer rendement", zegt Jan Geerse. Er is vraag genoeg naar kaas van de familie Geerse. In het half jaar, dat ze nu kaasmaken is er al een aardige klanten kring ontstaan. Jan Geerse: „Nog niet eens zo lang geleden moesten de boeren stoppen met kaasmaken, omdat ze de concurrentie van de fabriek niet meer aankonden. Nu zijn wij kaasmakers geworden en kunnen er een aardige boter ham aan verdienen. Wat vroe ger niet meer kon, kan nu blijkbaar wel. Ik geloof dat de kwaliteit van de produkten voor veel mensen weer belang rijk is geworden". Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 in de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg, en Veere. Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. De heer en mevrouw Geerse bezig met het persen van de kleine Goudse (Zeeuwse) kaasjes. Met een grote feestavond in haar sportpaviljoen aan de Irislaan gaat de V.C. Vlissin gen vrijdagavond 10 decem ber haar zestigjarig bestaan vieren. Het feest wordt deze avond opgevrolijkt door het Brabantse dans-show en carnavalsorkest ,,Dora and the Hearts". Verder wordt er nog een verloting gehouden met diverse prijzen ter waarde van honderden gul dens. Op de komst van alle leden wordt gerekend. Tot en met 8 december is er in de Vleeshal een expositie te zien van leden van de kun stenaarsgroep WEB. De ex posanten zijn Corrie Blaas, Henny Huser, Liesbeth Hu- ser, Jeroen, Wim Jonkman als gast Inge van der Reijn- houdt, Cor Ruissen en Jan van Westen. De Vleeshal is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, zondags van 14.00 tot 18.00 uur en op de koopavonden tot 21.00 uur. De toegang is vrij. Ter gelegenheid van de of ficiële aanplanting van het Zeeland Park op 23 maart 1977 organiseert de Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël" van 12 tot 26 maart 1977 een reis naar Israël. Het park zal komen te liggen bij de kib boets Nir Etzion, ongeveer 17 km ten zuidenoosten van Hal- fa. Om de reis wat in te leiden zal op 13 december een open Israëlavond worden gehou den, waar directeur van de ISRA-tours een lezing met dia's geeft. Dank zij alle acties van de werkgroep kunnen 2000 bomen door de Zeeuwse bevolking geschon ken worden en is er in de afge lopen twee jaar voldoende geld bijeengebracht om 15 kinderen uit Rusland de reis naar Israël te laten maken, waarbij elk kind nog een op- vangsom van 3000,- kon krijgen. Vrijdag 3 december houdt de evangelist J. Rouw uit Kin derdijk een derde lezing in het kader van de serie ,,De alge mene christelijke kerk". On derwerp van de lezing is: Het samenwonen van de ge meente. De lezing wordt om 8 uür gehouden in het Rode- Kruisgebouw in Oost- Souburg. Tot en met 17 december wordt in de hal van het stad huis in Vlissingen een collec tie grafische technieken ten toongesteld. De tentoonstel ling, georganiseerd door de Stichting Culturele Gemeen schap Vlissingen, bevat zeefdrukken en litho's. Op een volgende tentoonstelling, te houden van 10 tot en met 28 januari 1977, zijn etsen en lino's te zien. Op de afgelopen maandag geopende tentoon stelling zijn werken van 23 kunstenaars tentoongesteld. De Lange Delftpromenade zal deze week tijdens de koopavonden voor sinter klaas tot en met vrijdag 3 de cember tot halftien voor (brom)fi etsen gesloten zijn. Ook voor bedienend verkeer geldt dan een rijverbod. Deze maatregel zal waarschijnlijk ook gelden op de koopavon den voor de kerstdagen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg staat achter het initiatief van het Zeeuws Bio logisch Museum om in een bij gebouw van het Kasteel West- hove in Domburg een biolo gisch museum op te richten. Deze plannen worden ook gesteund door Staatsbosbe heer, die de bossen rond het kasteel beheert. Deze bossen trekken jaarlijks zo'n 600.000 bezoekers. De voorzitter van het Zeeuws Biologisch Mu seum vindt dit dan ook een uit stekende vestigingsplaats. De Zeeuwse Culturele Raad heeft zich voor dit idee uitgespro ken, maar wacht nog met con crete stappen tot de financiële gevolgen bekend zijn. VROUWENPOLDER-B. en W. van Veere hebben aan de Grontmij. opdracht gegeven een plan te maken voor de aan leg van een sportveld in Vrou wenpolder. De kosten worden geraamd op 125.000 gulden, zo blijkt uit de begroting voor 1977 van de gemeente Veere. Er is in Vrouwenpolder een grote behoefte aan een sport en speelveld. Er is een proviso risch speelveldje aanwezig, waar zeer veel gebruik van wordt gemaakt. VLISSINGEN - Vandaag, woensdag 1 decmber, zal de nieuwe groepswerker voor de Surinaamse bevolkingsgroep zijn werkzaamheden starten. De heer C. Romney is aange steld om de werkgroep Opvang Rijksgenoten van de Stichting Welzijnsraad Middelburg en de werkgroep Profoesoe van de Stichting Stedelijke Raad voor Maatschappelijk Welzijn des kundig te assisteren. Op vrijdag 3 december van 17.30 uur af kan men met de heer Romney kennis komen maken in het Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuis straat 104 Vlissingen. Deze middag zal eveneens een bege leidingscommissie geïnstal leerd worden door de heer drs. H.W. Hietkamp, hoofd van het Bureau Zeeland van het Minis terie van CRM. A.S. ZATERDAG 's-middags vanaf 14.00 uur in MIDDELBURG - Tandbe derf is nog altijd de meest ver breide volksziekte en het grootste gezondheidsprobleem bij de jeugd. De Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne, het Ivoren Kruis, probeert hierin verbete ring te brengen o.a. door het houden van acties. Een van de acties is de appel tekenwedstrijd, waarvan Roos Geerse uit de zesde klas van de openbare lagere school „De Arneburch" de hoofdprijs heeft gewonnen. Tijdens de prijsuitreiking, afgelopen maandag na school tijd, arriveerde er een speciale appel-auto. Om kinderen en ouders, vooral in deze snoep- maand, nog eens te wijzen op het belang van de slogan „snoep verstandig, eet 'n ap pel", werden de kinderen van „De Arneburch" op appels ge- tracteerd. De appels werden beschikbaar gesteld door het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. VLISSINGEN - Op de voor pagina van De Scheldebode stond vorige week een foto van Russische zwanen afgedrukt. Per abuis werd de naam van de maker niet vermeld. De foto was van de heer Wedts de Swart uit Middelburg. Jaap Wolterbeek, cineast uit Mid delburg, maakte de uitvergro ting. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheidebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. Ik mag graag een hengel vasthouden, vrienden. Niet dat ik veel vang, maar vooral in de zomer is het lekker om aan de dijk te zitten en te kijken wat er op het water gebeurt. En dan haal ik af en toe die hengel ook nog wel op. Maar aan het Veerse Meer zien ze me niet meer. Nou zat ik daar toch al niet vaak, omdat ik er niets meer aan vind sinds het getij is weggevallen. Het beweegt niet meer. En een sport is het nauwelijks om daar te vissen. Deze maand zijn er weer een duizend forellen uitgezet en als ik lees wat daar allemaal aan te pas komt dan hoeft het voor mij al helemaal niet meer. Al die beestjes krijgen eerst een plakkaat op hun rug vastgepind. Dat ge beurt niet pijnloos. Maar bovendien hebben de vis sen daardoor een grotere kans op infecties en an dere ziekten. En tenslotte is het uitgesloten dat die beesten zich in het brakke water van het Veerse Meer voortplanten. Ze worden daar alleen maar voor het plezier van en op verzoek van de sportvissers uitgezet, omdat er anders zo weinig te vangen is. Ik heb er ei genlijk geen woorden voor, maar dat vissen dan nog een sport is gaat er bij mij niet in. Nou beklagen de uitzetters zich ook nog, dat er onsportieve vissers zijn, die onmiddellijk na het uitzetten aan het vis sen slaan en zodoende zonder moeite tientallen forellen kunnen vangen omdat ze zo langzaam zijn Men overweegt nu om vlak na het uitzetten het hengelen een tijd te ver bieden. Als het aan mij ligt, worden er nog veel strengere maatregelen genomen. Dan wordt dat hele uitzetten verboden en gaan die sportieve vissers maar hengelen, waar vis nog op een natuurlijke manier kan leven en zich voortplanten. Ik zei het al, dat vissen doe ik vooral in de zomer. In de winter kom ik af en toe liever in een lekker warm cafeetje. Nou zijn er de laatste paar jaar in Zeeland heel wat nieuwe cafés bij gekomen. Het aantal is met dertig pro cent toegenomen, schijnt. Maar dat zijn kennelijk niet de cafés die ik zoek. Ik vind het steeds moeilijker om de goede te vinden. En dan bedoel ik de kroegjes waar je bij binnenkomst nog kan ruiken wat er 's middags is gekookt. Een planken vloer, een klein toogje in de hoek, in het midden een biljart, een paar stoelen en tafels met daaronder de spuugbak en een kolenkachel. Geen lawaaierige mu ziek, maar wel veel ge praat om je heen. Ze zijn er nog wel in het hang van de dijken, op de kruispun ten en op de weggetjes midden in de polder. Maar ze worden steeds zeldza mer. Daar gaat er weer een, dacht ik, toen ik de adver tentie las, waarin zo'n ca feetje te koop werd aan geboden. En waar ook nog nadrukkelijk bijstond dat het heel goed als woon huis was in te richten. ARJAON MIDDELBURG - De evenementencommissie M'75 or ganiseert op 28 december in het kader van de Sinterklaas actie een pretfestival rond Kluk-Kluk, de Indiaan uit de Pipo tv-serie. Aan het'festival, dat in de schouwburg in Middelburg gehouden wordt, werken o.a. mee: Sheila, het tovervrouwtje, Ben-Ali-Ko een Oosters Maharadja, tante Emmie en meneer Haary de orgelman. Via de Sinterklaas actie wordt de mogelijkheid geboden het festival gratis te bezoeken. Winkeliers, die aan de actie meedoen, geven voor elke vijf bestede guldens een bon. Heeft u voor 70 gulden bonnen, dan kunt uopl6 december van 9 tot 12 uur gratis een plaats bespreken in de Schouwburg. De Sinter klaasactie loopt tot en met 15 december. Winkels die aan de Sinterklaasactie meedoen zijn herkenbaar aan een raambiljet. Er worden op 28 december vier voorstellingen gegeven en wel om 9, 11, 1, en 3 uur. RITTHEM In de reeks „in oude ansichten", foto boeken over een nog niet zo lang verleden tijd, zijn twee nieuwe boekjes over Wal- cherse dorpen uitgekomen: Oostkapelle en Ritthem. Er is van beide dorpen al eerder een boekje uitgege ven. Het boekje over Oos tkapelle is echter allang uitverkocht en kan niet meer herdrukt worden. Daarom heeft A.J. de Broe- kert uit Oostkapelle een tweede en veel uitgebreider deeltje samengesteld. Het tweede deeltje over Ritthem is samengesteld door de van Serooskerke afkomstige onderwijzer C. van Winke len. De foto toont het stad huis van Ritthem.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1