Bewoners Oranjekwartier willen er niet weg de schëldebode ZEEUWSE FILMDAG KOOPAVONDEN Middelburgers ageren tegen verkeersdrukte zccuwse lila Verkoop Spuikoni CDA VERWIJT B EI W. lOICHALAITE HOIDIIG AL ZOU IK EEN BUNGALOW KRIJGEN.... DE RUITER Karakter buurt Goedkoper Poortvliet 49,50 21.50 Editie Vlissingen Editie Middelburg In verband met de vele inkopen, die Sinter klaas moet doen, heb ben de winkeliers be sloten hun winkels volgende week 's avonds open te hou den. VLISSINGEN - De winkels zijn open van maandag 29 november tot en met vrijdag 3 de cember tot 9 uur 's avonds. In verband met de kerstdagen zijn de winkels van 20 tot en met 23 december 's avonds geopend. Ook de laatste dag van het jaar zijn de winkels open in de avonduren. MIDDELBURG - Ook in deze stad zijn de winkels van maandag 29 november tot en met vrijdag 23 december 's avonds tot 9 uur geopend. Voor de kerstdagen kan er van 20 tot en met 23 de cember ook na 6 uur nog gewinkeld wor den. ST.-NICOLAAS A.S. ZATERDAG DE SCHELDESTRAAT TE VLISSINGEN de scheldebode Leven en werken van de kabouter Rien Poortvliet kalender 1977 bij: Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 49 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 Russische zwanen overwinteren op Walcheren MIDDELBURG - Er zijn weer kleine zwanen waargenomen op het„Platte van Walcheren", een voornamelijk uit weiland bestaand gebied ten noor den van Middel burg. Op de foto zijn vooraan knobbelzwanen te zien (en schapen) en achteraan de wilde zwanen. In totaal werden er 75 gesignaleerd. Deze kleiene zwaan heeft zijn broedgebied in Noord-Rusland en Siberië. Hij heeft dus een aardig stukje moeten vliegen om zijn overwinteringsgel te bereiken. De kleine wilde zwaan leeft van gras en zeesla en pendelt dan ook regelmatig tussen weidegebieden en het Veerse Meer. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND^, in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. ww VLISSINGEN - „Al kreeg ik vandaag van de burge meester een bungalow in Pauwenburg, dan zou ik zeggen: Gaat u er zelf maar wonen". Mevrouw Marijs-Poppe is duidelijk in haar keus: ze wil in het Oranjekwartier blijven wonen. Het mag zo langzamerhand als bekend worden verondersteld; het op deltahoogte brengen van de dijken bedreigt het Oranjekwartier in Vlissingen in zijn bestaan. Wordt de dijkverhoging uitge'voerd volgens de plannen van rijkswaterstaat, dan moeten er 50 huizen verdwijnen. Wordt het plan van de gemeente Vlissingen uitgevoerd, dan moeten er 35 huizen worden gebroken. Om dit te voorkomen werd in augustus '75 het „Comité Be houd Oranjekwartier" opge richt. Het Comité kwam met suggesties waarbij alle huizen en de muur van Altena gedeel telijk gespaard kan blijven. Er moet natuurlijk gekozen wor den en de gemeente wil de be woners er bij betrekken. Er is daarom een folder onder de bewoners verspreid, waarin de plannen (van rijkswaterstaat, gemeente en Comité) nog eens op een rijtje zijn gezet. Op woensdag 15 december kun nen de bewoners hun mening over de plannen geven op een hoorzitting in de Willem III- kazerne. Deze hoorzitting is belangrijk, omdat het uitein delijk stamdpunt van B. en W. mede afhangt van wat er hier naar voren komt. Uit gesprekken met een aan tal „Oranjekwartierders" blijkt, dat vrijwel unaniem ge kozen wordt voor een oplos sing die de wijk in zijn geheel intact laat. Van der Have uit de Marinusstraat: „Natuurlijk moet alles blijven staan. Ik woon hier al lang en ik wil hier ook graag blijven wonen". Me vrouw Kodde uit de Prinsen straat: „Ik blijf tot het aller laatste moment zitten, ik wil niet weg. De dijk moet natuur lijk verhoogd worden, maar wat mij betreft volgens het plan van het Comité. Ik woon hier al 17 jaar naar mijn zin. De buurt ziet er wat verwaarloosd uit hier en daar, maar dat is de schuld van de gemeente. In '70 zeiden ze al: doe geen grote dingen, want in '72 of '73 wordt er met de dijk begon nen". Mevrouw Kodde woont in het gedeelte van de Prinsen straat, dat in een van de plan nen voor vervangende bebou wing moet worden afgebroken. Mevrouw Marijs-Poppe uit de Baljuwstraat hoeft niet te verhuizen; haar huis kan vol gens alle plannen blijven staan. „Wij zijn solidair met de mensen hier, we gaan ook naar de hoorzitting", aldus me vrouw Marijs-Poppe. „Er wonen hier nogal wat oude mensen. Ze voelen zich thuis en kennen de buurt. Als ze hulp nodig hebben is dat geen pro bleem. Vooral voor deze oude mensen is het erg om te moeten verhuizen. Ook een flat, al komt ze in deze buurt, kan de huizen niet vervangen. Het gaat om het karakter van de buurt. Al kreeg ik vandaag vap de burgemeester een bungalow in Pauwenburg, dan zou ik nog zeggen: „Gaat u er zelf maar wonen". Haar man, vroeger visser, vindt het een leuke buurt. „De huizen moeten wat opgeknapt worden; de slechte er uit en nieuwe er voor in de plaats. De meeste mensen staan achter de ideeën van het Comité. Het Comité wil de muur van altena nog sparen, maar we hebben eigenlijk he lemaal geen belang bij die muur van Altena". ten bepalen". Wij hebben de gemeente enkele ideeën aan de hand gedaan om de dijk te ver hogen zonder dat er huizen af gebroken hoefden te worden. Wij hadden van de gemeente verwacht, dat zij, als verte genwoordiger van de inwo ners, onze ideeën zou verdedi gen tegenover monumenten zorg en rijkswaterstaat. De gemeente heeft ze echter alleen maar voorgelegd als plannen". Het Comité heeft in elk geval kunnen bereiken, dat de ge meenteraad zich achter hun ideeën heeft gesteld. Bos- schaart: „Heel belangrijk in deze kwestie is de muur van Altena. Het is een monument en het Comité heeft daar reke ning mee gehouden. Ons idee is een glooiing voor de muur van Altena (aan de zeekant) en de kruin er vlak achter. De muur voor de Oranjemolen is bijna op de door rijkswaterstaat ver eiste hoogte van 9 meter. De muur kan daar vrijwel onaan getast blijven. Een eind ver- defbp is hij lager en ons voor stel is om er een stuk bovenop te metselen. Het voordeel hier van boven het plan 'van rijks waterstaat is, dat de kruin van de dijk niet boven de muur uit komt. Een ander voordeel bij uitvoering van onze ideeén is, dat het waarschijnlijk goed koper uitkomt". Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 in de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg, en Veere. Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. Theo Bosschaart uit de Ma rinestraat is lid van het Comité Behoud Oranjekwartier. Bos schaart vindt dat de gemeente eerder haar houding had moe- MIDDELBURG - De werk groep Zeeuwse filmdag zal za terdag 27 november van 8.45 uur af weer een filmdag orga niseren in het Grand Theater aan de Singelstraat in Goes. De dag is speciaal bedoeld voor mensen, die in hun werk (beroepsmatig of vrijwillig) films kunnen gebruiken. Er worden zaterdag films ver toond, die op het laatst gehou den filmfestival „Festicon" in Laren zijn gedraaid. De dag staat onder auspiciën van de Provinciale Hervormde Jeugd raad, terwijl de Stichting Ver enigd Nederlands Filminsti tuut haar medewerking ver leent. MIDDELBURG - Afgelopen, maandag boden vertegen woordigers van binnenstad bewoners aan de gemeente raadsleden van Middelburg een brief aan, waarin wordt geconstateerd, dat het gemeen telijk verkeersbeleid is mis lukt. De verschillende groepen zijn bewoners van de Kaaien, Molstraat-Koepoortstraat, Seissingel, Klein Vlaanderen, Zuid-west Centrum, Nieuw- straat en Domburgs Schuit- vlot. In de brief wordt gesteld, dat de toestand onhoudbaar is geworden. Verschillende groepen heb ben brieven geschreven naar b. en w., de gemeenteraad en de verkeerscommissie. „De reac tie op deze brieven is ronduit onbevredigend geweest. Vaak was een kaartje van ontvangst het enige antwoord. Soms ont ving men zelfs dat niet eens", aldus de brief. De groepen hebben zich daarom verenigd en de Wel- zijnsraad verzocht hun acties te coördineren. Op een verga dering, die gehouden werd op 10 november, kwamen de groepen tot de conclusie dat het verkeersbeleid, zoals dit op dit moment gevoerd wordt voor hen uitzichtloos is. Beslo ten werd dan ook een dringend beroep op de raad te doen om deze zaak thans een zeer hoge prioriteit te geven. „Het is ons daarbij beslist niet te doen om toezeggingen van studies, hoe noodzakelijk die ons ook lijken, doch om het reserveren van ruimte in de gemeentebegroting ter dek king van te verwachten grote kapitaallasten en aandrang op hogere overheden om mee te werken aan een grondige aan pak. Er moet een echt verkeer splan komen voor Middelburg en daar is haast bij", aldus de brief. komt vanaf 14.00 uur in Eerst maar even wat rechtzetten, vrienden. Het lijkt erop dat ik verleden week voor niets geknarse tand heb. Dat gebeurde toen ik dat bericht las dat er vijf keer per dag een lege bus van Koudekerke en Mid delburg naar het Sloe zou rijden. Nou blijkt die bus helemaal niet leeg te zijn, maar nog steeds werkers naar het Sloe te brengen. En dus zal ik de laatste zijn die bij hoog en laag volhoudt, dat die bustdienst moet worden opgeheven. En de mensen die met mij hun gebit aan slijtage hebben blootgesteld kunnen daar ook mee ophouden. Een flink op de tanden bijten blijft wel nodig hier in het Zeeuwse. En eens af en toe de tanden laten zien is natuurlijk ook niet over bodig. Want wat moeten we nu met zo'n opmerking van gedeputeerde Kaland tij dens de algemene beschou wingen in de Provinciale Staten. PPR- fractievoorzitter Van Wa terschoot hekelde in zijn verhaal de tweeslachtige houding van het CDA. Hij vond het wat vreemd dat het CDA nu zo opkomt voor de leefbaarheid van de door de industrie bedreigde ker nen Borssele, 's Heeren- hoek en Nieuwdorp, terwijl het industrialisatiebeleid van met nam het bcda die leefbaarheid volgens hem nou niet bepaald bevorderd heeft. Kaland was het daar helemaal niet mee eens, want zo interumpeerde hij Van Waterschoot: „De leef baarheid in die dorpen is door de industrie juist be vorderd". Tja vrienden je kunt er kort en lang over praten. Het is natuurlijk aan de bewoners om dat uit te maken. Maar op de hoor zittingen, die vooral in de tijd van de dreigende komst van Montedison, in de buurt zijn gehouden, bleek de be volking nou niet bepaald eens te zijn met die opvat ting. En het kan nooit kwaad om de bestuurders daar nog eens aan te herin neren. En dan zou ik vanaf deze plaats ook de bestuurders van Reimerswaal nog eens willen herinneren aan de problemen die mensen heb ben als ze naar het station in Kruiningen moeten. Dat station ligt helemaal buiten het dorp aan de andere kant van rijksweg 258. Mensen die er niet bekend zijn, maken maar al te gauw de vergissing om het dorp in te rijden, vooral ook omdat niet staat aangegeven, waar het station te vinden is. En dat kan ze net een trein kos ten. Niet alleen treinpassa- giers maken die vergissing. Ook vrachtwagenchauf feurs die naar het industrie terrein bij het station moe ten, gaan eerst vaak naar het dorp. Ze moeten dan met veel hangen en wurgen hun grote vrachtwagens in het dorp keren. Het ge meentebestuur wil daar een eind aan maken en nu spe ciaal voor hen, langs rijks weg 258 een wegwijzer naar het industrieterrein laten plaatsen. Het lijkt mij niet zo'n probleem om daar ook het woordje „station" op te laten zetten. Dan worden voor de 20.000 gulden die de wijzer Reimerswaal gaat kosten, nog meer mensen geholpen. ARJAON MIDDELBURG - De atletiek vereniging Dynamo '70 orga niseert op zaterdag 4 december weer zijn jaarlijkse St- Nicolaas-cross, een wedstrijd die meetelt voor de Zeeuwse cross-competitie. Het programma is als volgt samengesteld: 13.00 uur pupil len jongens over een afstand van ongeveer 1000 meter; 13.10 uur: pupillen meisjes (1000 meter); 13.20 uur: meis jes D (1000 meter); 13.30 uur: meisjes C (1750 meter); 13.40 uur: dames en meisjes A en B (1750 meter); 13.50 uur jon gens D (1750 meter); 14.00 uur jongens C (3100 meter); 14.15 uur: jongens B (3100 meter); 14.30 uur: jongens A (5800 me ter) en senioren en veteranen (8500 meter). Start en finish zijn op de sin- telbaan in Middelburg aan de Nadorstweg. Voor de eerste drie aankomen den zijn er extra medailles be schikbaar. Alle anderen ont vangen een herinneringsme daille. Voor de senioren zijn er tevens een veertigtal prijzen in natura uitgeloofd. Na de wedstrijden om onge veer 15.45 uur worden er ook nog twee prestatielopen ge houden over 2 kilometer voor jongeren en 6 kilometer voor de ouderen. Start en finish zijn ook op de sintelbaan waar men tevens kan inschrijven. MIDDELBURG - Tot nieuwjaar houdt de Middel burger Eddy Wierenga een ex positie van schilderijen, teke ningen en aquarellen. De ex positie is in zijn atelier aan de Prooyenseweg 9 (achter de Nadorstsportvelden) in Mid delburg. VLISSINGEN - Het algemeen bestuur van het CDA in Vlissingen verwijt het gemeentebestuur een nonchalante houding, waardoor het mogelijk is geworden dat het Wa terschap Walcheren de Spuikom aan een particulier ont wikkelaar (Stok) heeft kunnen verkopen. In een brief aan de leden van het CDA wordt gesteld, dat hierdoor in belangrijke mate schade is toegebracht aan de mogelijkheden die zich thans voordoen met betrekking tot het bestemmingsplan Spuikom. De verkoop van de grond aan de Bouwbank Stok b.v. uit Breda moet overigens nog goedgekeurd worden door Ge deputeerde Staten. Statenlid W. Don van de P.v.d.A. heeft er in de statenvergadering van afgelopen vrijdag op aan gedrongen deze koop niet goed te keuren, omdat het strij dig zou zijn met het algemeen belang. De beslissing van G.S. wordt deze week verwacht.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1