Enquête onder Middelburgse werklozen wijst uit: 60% heeft problemen met werkloosheid 14% vindt dat er iets georganiseerd moet worden de scheldebode WEDSTRIJDEN OP HOME TRAINERS VOOR JEUGD HANSWEERT I Samenwerkende toneelverenigingen wille j Demerary als theater gaan gebruiken Boter overleg O. Haven en N.V.V. over personeelsbeleid Onderzoek naar risico's -Hf ANTON PIECK DE RUITER Miranda -kwartet in Vestzaktheater boccqpq SPORTHAL IN SOUBURG Zeeuwse Is ntwfö&jMt Verschenen: Samenwerking Bazaar U.V.V. handwerkclub Editie Vlissingen Editie Middelburg Risico's Verfijnde tafelsfeer „P0RS GRUND" NOORS PORSELEIN OVENVAST de scheldebode zijn leven - zijn werk Tot 31-12-76. 58," Daarna 78,- Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN. 01184-12733. 26e JAARGANG NO. 47 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 MIDDELBURG - Deze zomer stelden B. en W. van Middelburg een commissie in, die tot taak kreeg een onder zoek in te stellen onder werk lozen. De commissie stelde een vragenlijst op en stuurde deze aan 450 werklozen. Er werden 206 geldige formulieren teru gontvangen; dat is bijna 47%. Volgens de voorzitter van de commissie, wethouder Berg- shoeff, een hoog percentage in vergelijking met andere soort gelijke enquêtes. De groep werklozen die hun formulieren terugstuurden, blijkt voor meer dan de helft (118 van de 206) uit jongeren tot en met 25 jaar te bestaan. Op de vraag of er door de werk loosheid problemen ontstaan waren, antwoordden 124 (60%) met ja, 77 met nee en 5 lieten deze vraag onbean twoord. Als probleem werd het meest genoemd het inkomen, gevolgd door huiselijke omstandighe den, tijdsbesteding en bekend heid met vacatures. Op de vraag of men bij deze proble men geholpen wil worden, antwoordden er 110 bevesti gend. De meeste werklozen verwachten daarbij hulp van de arbeidsbureaus en in iets mindere mate van de sociale dienst. Maar ook maatschap pelijk werk, onderwijs en va korganisaties (in deze volgor de) worden genoemd. De voor lichting wordt door 87 mensen onvoldoende gevonden. Het arbeidsbureau wordt het meest genoemd als instan tie die onvoldoende voorlich ting geeft. Een niet onaanzien lijk aantal vindt ook dat de voorlichting van de sociale dienst, het onderwijs, instel lingen van maatschappelijk werk en de vakorganisaties onvoldoende is. Op de laatste vraag betref fende tijdsbesteding vinden 107 hetnieten91 (44%) het wel nodig, dat er iets georgani seerd wordt. Er werden 6 ge bieden aangegeven, waarop zonodig iets gedaan kon wor den. Men kon meer dan één ge bied aankruisen. De meeste stemmen verenigden zich onder het hoofd cursus, name lijk 57, 41 onder creativiteit, 38 onder ontspanning, 32 onder sport, 24 onder hobbies en 20 onder muziek. De resultaten van deze en quête zullen aan elke deelne mer worden toegezonden. Het resultaat van de enquête werd afgelopen vrijdag be sproken in de vaste commissie uit de gemeenteraad voor volksgezondheid, milieuhy giëne en sociale zaken. Wet houder Bergshoeff wil iemand aantrekken om na te gaan wat er precies moet gebeuren en vervolgens samen met de werk lozen iets op touw te gaan zet ten. Het is echter alleen moge lijk daarvoor een werkloze in het kader van de TAP-regeling te krijgen (Tijdelijke Arbeidsplaatsen-regeling: ie mand die langer dan een half jaar werkloos is, kan tijdelijk ergens ingezet worden). Tot op heden is het nog niet gelukt iemand er voor te vinden, die aan de eisen voldoet. De initiatieven voor de werklozen worden onder steund door de jongerencentra De Beuk en Midgard en door de Stichting Jeugd en Gezin. Eventuele toekomstige activi teiten zullen daar dan waar schijnlijk ook gaan plaatsvin den. Uit de commissie kwam ook de wens naar voren initiatie ven op het gebied van werk loosheid in Walcheren zoveel mogelijk te bundelen. De kans op subsidie zou hierdoor aan merkelijk stijgen. VLISSINGEN - In samen werking met pianiste Henny van Tongeren zal het Miranda-kwartet zondag 14 november om 11.30 uur een koffieconcert verzorgen in het Vestzaktheater aan het Bella- mypark. Het kwartet bestaat uit Piet van der Peijl, viool, Lex Korff de Gidts, viool, Jan van Mun ster, altviool en Hanny de Jong, cello. Zij kregen hun in dividuele lessen van de leden van het Dekanykwartet, ter wijl zij momenteel gecoached worden door Rotislav Dubins- ki, de uitgewezen primarius- van het Russische Borrodink- wartet. Henny van Tongeren, die naast pianiste ook vaak als celliste optreedt, heeft zich vooral toegelegd op de vertol king van kamermuziek in het bijzonder als pianiste in sa menwerking met strijkers. Op het programma van zon dag staan twee fantasieën voor strijkers van Henry Purcell, een kwartet van Mozart en na de pauze een pianokwintet van Robert Schumann. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Organisatie VSC. MIDDELBURG - Iedere woensdagmiddag wordt in Het Schuttershof en iedere don derdagmiddag in 't Bastion door een groot aantal bejaarde dames gezamenlijk gehand werkt. Op woensdag 17 no vember van 4 tot 17 uur wor den de werkstukken te koop aangeboden op een bazaar in 't Schuttershof. Er zijn veel mooie handwer ken, waaronder moderne ge haakte baby- en kinderkle ding. Uit de opbrengst wordt het materiaal voor het ko mende handwerkjaar gekocht en worden andere werkobjec- ten van de U.V.V. te Middel burg, zoals het brailleproject, gesteund. bjoomenboetiek euromarkt 10 middelburg telef. 29519 OOST SOUBURG - Einde lijk krijgt Souburg haar lang verwachte sporthal. Dinsdag 16 november om 16.00 uur zal de heer A.C. van Dalen als be stuurslid van de Stichting Sportbelangen Vlissingen, de eerste paal heien aan het Koopmansvoetpad en kan de bouw beginnen. Omwonende burgers hebben de komst van deze hal enkele jaren weten op te houden door het indienen van een bezwaar schrift. De zaak is tot de Kroon uitgevochten en ruim twee maanden geleden deelde deze mede, dat zij het bezwaar schrift ongegrond verklaarde. Inmiddels had de raad in de cember 1975 besloten dan maar een sporthal in Weyevliet te bouwen. Ook daar kwamen bezwaar schriften tegen en het krediet voor de hal werd toen gebruikt voor de bouw van een wijk- voorziening in Westerzicht. Dit wijkcentrum, dat op het grasveld vlakbij de basisschool komt te staan, zal half januari 1977 worden voltooid. Verschiet wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 m de gemeenten Valkemsse. Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen. Torenstraat 5 Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek. tel. 01184-16869. correspondent Middelburg: A. de Jong. tel 01180-26043. MIDDELBURG - Drie Middelburgse toneelverenigingen, Het Middelburgs Dilettantento i neel, De Openluchtspelers en Het Werktheater Kuiperspoort, hebben in een brief aan B. en W J het verzoek gedaan het oude pakhuis Demarary te mogen gebruiken wanneer dit gerestau reerd is. De toneelverenigingen kampen alle drie met ruimtegebrek. HMDT repeteert in Kloveniersdoelen, maar komt in de toekomst in de knel, als de muziekbibliotheek gaa i uitbreiden. De Openluchtspelers doen hun repetities in de hal van het stadhuis en he J Werktheater moet de Kuiperspoort met velen delen. De driestellen in de brief voor het inwendige van het pakhuis eigenhandig in te delen in een vestzak theater, een repetitieruimte, een depót en een vergaderruimte. Wethouder Hubregtse J die o.a. cultuur in zijn portefeuille heeft, vindt het voorstel interessant. De restauratie van he i pakhuis bij de Koepelkerk zal volgens hem niet voor '78 beginnen. VLISSINGEN - Het ge sprek, dat de vervoersbond N.V.V. en de Haven van Vlis singen vorige week voerden, heeft tot resultaat gehad, dat het personeelsbeleid in sa menwerking met de vakbond wordt verbeterd. Het ontslag, dat een controleur wegens een fout aangezegd kreeg, is inge trokken. Over het probleem van de koppelbazen zal nog verder overleg moeten worden ge voerd. De vervoersbond streeft naar een regeling, zoals die in de haven van Rotterdam. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. Er zijn mensen, die kippevel krijgen als ze het woord „in spraak" horen. En dat kan ik me indenken, vrienden. Want er wordt veel flauwekul aan de man gebracht onder het mom van „inspraak"In de meeste gevallen is het niet veel meer dan een handigheidje van be stuurders, die het gewone volk de illusie geven, dat ze ook wat in de melk te brokkelen heb ben. Maar soms valt zo'n de mocratische bestuurder door de mand, zoals een poosje ge leden een Zeeuwsch-Vlaamse burgemeester, die de aankon diging van een lastige hoorzit ting alleen op een klein briefje op het publikatiebord in het gemeentehuis had opgehan gen. Het gevolg was, dat er na tuurlijk geen mensen kwamen op die vergadering. En dat was de bedoeling, want het ging over de hinderwetvergunning voor een fabriek, die veel stank en vuil veroorzaakt. Toen de burgemeester in de raad werd aangevallen, zei hij: „Och, al waren er wel mensen op die hoorzitting gekomen, dat was er toch niets veranderd aan ons besluit". Ik moest even aan die uit spraak denken, toen ik hoorde, wat de nieuwe burgemeester van Kortgene allemaal heeft gezegd bij zijn installatie, afge lopen zaterdag. Die nieuwe burgemeester is ook helemaal vol van inspraak-gedachte. Volgens hem moeten de amb tenaren en de bestuurders het normaal vinden, als de bevolr king over hun schouders mee kijkt en bovendien moet het normaal worden cjat de ge meente regelmatig om advies vraagt bij de inwoners. Dat klinkt allemaal gewel dig goed en ik hoop nu maar dat burgemeester Van der Linde zijn woorden echt gaat waarmaken en niet (zodra het eens lastig is om inspraak te geven) ook zo door de mand valt als zijn Zeeuwsch- Vlaamse collega. Dan zou in Kortgene de Zeeuwse inspraak-victorie kunnen be ginnen. We krijgen er in Zeeland trouwens nog iets nieuws bij: een Zeeuwse milieu-prijs. Het- Coördinatie-orgaan wil_ ie mand, die zich druk heeft ge maakt om het Zeeuwse milieu, die prijs geven. Een prima idee, vind ik. Als ze nu maar niet vergeten, hoeveel mensen er zonder veel ophef en publici teit bijna al hun vrije tijd geven voor dat milieu. Die mogen ook best eens een keer in de bloe metje gezet worden. Wie er trouwens donderdag avond zeker in de bloemetje wordt gezet is Arjoan Burgel uit Hoedekenskerke. Want op de televisie wordt een film ver toond van de strijd van Arjoan tegen de oprukkende modder in het haventje van zijn dorp. Eens voeren hier de veerboten af en aan naar Terneuzen en dronken de passagiers een kop koffie in het veercafé van Ar joan. Sinds de laatste veerboot vertrok is zijn gevecht tegen het dichtslibben van het ha ventje begonnen. Dat verhaal kunnen we vanavond allemaal zien. Gemaakt door een andere Zeeuw, de uit Vlissingen af komstige Hans Verhagen, die- al eerder via de televisie heeft laten merken, hoe verbonden hij zich voelt met het Zeeuwse land. Even kijken dus van avond naar de strijd van m'n naamgenoot. v ARJOAN HANSWEERT - De jeuga- commissie van de RTC „Theo Middelkamp" organiseert za terdagavond 13 november in zaal „Zeelandia" te Hansweert wedstrijden op home-trainers voor jongens en meisjes, in de leeftijdsgroepen van 8-14 jaar. Deze avond begint om half ze ven. Men behoeft beslist geen lid te zijn van een wielerclub om aan deze rollenwedstrijden te kunnen deelnemen. Behalve jeugdlicentiehou- ders van de wielerclubs „Theo Middelkamp" en de W.V Zeeuwsch-Vlaanderen" hoopt men dan ook dat de school jeugd uit Hansweert en omge ving in groten getale acte de presence zal geven. Wanneer dit gebeurt kunnen er interes sante duels tegemoet worden gezien tussen actieve renners Plan voor gasopslag in het Sloegebied SLOE - Hoewel het provinciaal bestuur van Zeeland deze week heeft geweigerd om ook maar iets mee te delen over enkele nieuwe gegadigden voor vestiging in het Sloe, hebben de Rotter damse bedrijven Paktank en Chem-gas beiden toegegeven, dat zij de nieuwe kandidaten zijn. Beide bedrijven hebben (los van elkaar) belangstelling voor de bouw van een gas-terminal in het Sloe-gebied. Chem-gas onder handelt met het Havenschap Vlissingen over een terrein van 40 hectare, waarop een opslagplaats zou moeten komen voor vloei baar propaan (LPG) en andere chemische gassen. Paktank wil alleen een LPG-terminal in het Sloe bouwen en zou daar circa 30 hectare voor nodig hebben. Veel extra werkgelegenheid zouden de nieuwe bedrijven overigens niet opleveren. Vol gens Havenschapvoorzitter Kaland (tevens G.S.-lid) gaat het bij de nieuwe vestigingen om slechts enkele tientallen arbeidsplaatsen. Daar staat tegenover, dat het scheepvaartverkeer op de Wes- terschelde sterk zou toenemen, omdat het Sloe een van de be langrijkste LPG-stations in West-Europa zou worden. De beide bedrijven zouden het vloeibaar propaan vooral uit Engeland weghalen en het vanuit Vlissingen weer verder distribueren over Nederland, Duitsland en België. Door de stijgende benzineprijs zien zij grote mogelijkheden voor LPG als autobrandstof in de naaste toekomst. In enkele jaren tijd is het aandeel van LPG op de markt van motorbrandstoffen al gestegen tot 15%. Dat de beide bedrijven niet zonder slag of stoot naar het Sloe kunnen komen, komt door de risico's, die de opslag van vloeibaar propaan met zich meebrengen. En niet alleen de opslag, ook de aan- en afva rende tankers brengen risico's met zich mee. Op dit moment is de Dienst Explosieveiligheid van TNO bezig met een onder zoek naar de risico's van op slag en vervoer van vloeibaar propaan. Daarbij zullen ook de risico's voor Vlissingen en om geving bekeken worden. Intussen zijn de eerste pro testen al losgekomen. In het laatste nummer van het VMZ-blad „De Gouden Delta" is al gewezen op het feit, dat voor de opslag van vloeibaar aardgas een speciaal eiland op 30 km. uit de kust wordt ge bouwd, omdat er bij een onge luk een vlammenzee van 20 km. omvang kan ontstaan. .Volgens het blad is vloeibaar propaan weliswaar minder vluchtig dan aardgas, maar wat explosiegevaar betreft toch vergelijkbaar. De Vlissingse loods J. M. Banken (tevens VMZ- voorzitter) heeft in het gisteren verschenen nummer van De Nederlandse Loods gewezen op de gevaren die nu al bestaan in de Sloehaven omdat daar sinds kort een Noorse tanker als drijvende opslagtank voor vloeibaar propaan ligt. In sep tember is het gebeurd, dat een met LPG geladen tanker, die in de drijvende terminal wilde lossen, tot twee keer toe zijn pogingen om langszij te ko men, moest staken en pas na drie dagen erin slaagde om het gas over te pompen. Bannink meent, dat er in het Sloe wordt „gesold met de veiligheid" en vindt het onbegrijpelijk, dat deze drijvende opslagplaats mag blijven liggen, middenin een druk industriegebied met veel gevaarlijke petrochemi sche bedrijven en op amper één kilometer afstand van de N AV O-munitieopslagplaats bij Rammekens. en zij die misschien nog nooit op een race-fiets hebben geze ten maar nu deze unieke kans willen benutten. In deze races tegen de klok worden er voor elke leeftijds groep drie prijzen beschikbaar gesteld (beker en medailles). Zij die buiten de prijzen vallen ontvangen allemaal een herin neringsvaantje. Prijzen en vaantjes zijn beschikbaar ge steld door Maartense Tapijt, Plein 1940 in Middelburg en die het in feite heeft mogelijk gemaakt, dat deze wedstrijden konden worden georganiseerd. Behalve de wedstrijden op rollen (alle deelnemers komen tweemaal in actie) is er tevens genoeg variatie voor de bezoe kers - die gratis toegang heb ben om een gezellige avond tegemoet te kunnen zien. Tussen de bedrijven door draait namelijk ook het rad van avontuur waarbij leuke prijzen te winnen zijn. Boven dien wordt er een film ver toond van de Jeugdtour 1976 en een film over enkele gewone koersen in het afgelopen sei zoen. vo»r MOdetxirg UW SPECUUmUK Lenge D»ltl 50 - Tel 01180-13221 - Middelburg KWALITEIT - SERVICE - GARANTIE VLISSINGEN - Evenals vo rige jaren gaat de Lutherse Vrouwen Vereniging weer een verkoopdag houden in het Maarten Luther Huis aan het roenewoud 58. Op vrijdag 12 november van 9.00 tot 17.30 uur zullen hier onder de naam Oud en Nieuw Markt verschillende artikelen te koop zijn.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1