NA BESLUIT KROOS IS OOK BESLISSING GEMEENTERAAD WEER NOODZAKELIJK Aanleg ringweg Griffioen - Koudekerkseweg onzeker Veel nieuwe zomerhuizen komen volgend jaar klaar Zeeland in vroeger eeuwen Werken in Wissenkerke Ze zijn er weer: ,De aardappelr;tpers' Wielrenner Tonny Huijzen: Ideële geschenken in Muzikaal café in Midgard m émfm WIE VERLOOR Z'N HONDJE? Tracé SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 inniiiiiiaiiiP 1-10000. MIDDELBURG - Het be zwaarschrift van de heer Vis ser tegen de plannen van de gemeente een ringweg in Middelburg-west aan te leggen wordt op het ogenblik door de Kroon (koningin en ministers) behandeld. In het eerste kwar taal van het volgend jaar is een uitspraak over het bezwaar schrift te verwachten. Mocht de Kroon het bezwaarschrift ongegrond verklaren, dan zou de gemeente in principe met de aanleg van de weg kunnen be ginnen. De plannen voor de ringweg zijn echter al in 1973 door de gemeenteraad goedge keurd. De kosten van de weg zijn inmiddels door inflatie en prijsstijgingen veel hoger ge worden dan toen geraamd werd. De gemeenteraad zal dan ook opnieuw over de aan leg van de ringweg moeten be slissen, wanneer B. en W. het extra krediet voor de weg in de raad brengen. Visser, zelf inwoner van de wijk Griffioen, ziet de weg er daarom, gezien de zich wijzi gende opvattingen over nieuwe wegen, nog niet zo snel komen. „Er zijn 3 redenen waarom de weg er ook niet hoeft te komen. Allereerst: de weg is niet nodig. Het onder linge verkeer van de stadsge deelten Stromenwijk en Breeweg met Griffioen is zeer gering en kan gemakkelijk via de singels en de noord-zuid tangent blijven verlopen", meent Visser. „Ook als verbin ding voor het doorgaand ver keer tussen noord en zuid Wal cheren is de ringweg niet noodzakelijk. Dit verkeer kan ook via de tangent verwerkt worden. Zeker nu de Nieuwe Vlissingseweg 4 rijstroken krijgt en er wordt afgezien van een meer westelijke verbinding via Koudekerke zie ik het nut van de ringweg niet meer". Het aan te leggen gedeelte van de ringwet begint bij de Koudekerkseweg, links van de Kruisweg (zie kaart). De weg loopt evenwijdig aan de bos rand van kasteel Ter Hooge, kruist de Breeweg tussen een bejaardentehuis en een boer derij, volgt even de Laurens Stommosweg en buigt dan naar rechts. Via een nieuwe brug over de Domburgse Wa tergang wordt dan aangesloten op de Laan der Verenigde Na ties. In een later stadium zou de verbinding doorgetrokken moeten worden naar Klaren- beek. „Het voorgestelde tracé gaat KAMPERLAND Volgend jaar zullen weer heel wat zomer huizen bezoekers extra naar Kamperland komen. In 1976 is er flink gebouwd op de verschillende recreatieterreinen. In de tweede fase van de Schotsman Ruiterplaat zijn 64 huizen gereali seerd en het is de bedoeling dat binnenkort opnieuw met een groot aantal wordt begonnen. In de eerste fase van de Schotsman Ruiterplaat zijn in totaal 90 landhuizen gebouwd. Er liggen nog steeds een aantal stukken grond braak, die voor lopig niet worden volgebouwd. Gebleken is namelijk dat ver schillende eigenaars die stuk jes grond alleen als geldbeleg ging hebben gekocht. Op het zomerwoningenter rein Rancho Grande zijn alle huizen nagenoeg afgebouwd. Op 1 januari zullen alle 122 huisjes gereedkomen. VLISSINGEN - Reprodukties van stadsgezichten en land schappen uit vroeger eeuwen zijn als regel erg in trek. Speciaal voor onze lezers zijn wij er in geslaagd een aantal aluminium gravures te laten vervaardigen van Zeeland in vroeger jaren. Het betreft hier een nieuw procédé, waarbij reprodukties foto grafisch zijn overgebracht op materiaal in matzilveren kleur, waarbij het contrast tussen het materiaal en de donker houten omlijsting een verrassend mooi effect geeft. Het metaal is uiterst minutieus en artistiek bewerkt, waarbij de weergave in fijnzin nig zwart lijnenspel volledig de indruk wekt van een antieke gravure. Op het kantoor van De Scheldebode, Torenstraat 5, Vlissingen, liggen een aantal voorbeelden van reprodukties. U kunt zonder enige verplichting eens komen kijken. Alle afbeeldingen zijn in twee formaten leverbaar, respectievelijk tegen de prijs van 12,50 en 25,-. Er zijn zo'n vijftig reprodukties voorhanden. U kunt een keus maken uit ondermeer: panorama op Vlissingen, Middelburg, Goes, Wissenkerke, Westkapelle, Arnemuiden.Aagtenkerke, Kruiningen, 's-Gravenpolder en Kapelle. Verder Walcherse hui zen, de Vlissingse haven, oude herbergen, schaatsen, ringrijden, het Middelburgse stadhuis en de koepelkerken, Zeeuwse bruiloft en (zoals bijgaande afbeelding) de kaart van Zeeland. door een landschappelijk aar dig gebied", aldus Visser. „De rust zal er bij de aanleg van deze weg verdwijnen". De ringweg loopt via de Laan der Verenigde Naties door een woonwijk. Visser: „doorgaand verkeer door een woonwijk leiden past niet meer in de hui dige opvattingen. 1 Dat verkeer moet buiten de wijken om gaan. Een goed voorbeeld is Dauwendaele, waar de ge meente er naar mijn mening aardig in geslaagd is het ver keer buiten de woonwijken te brengen". Een geschilpunt tussen de gemeente en de heer Visser is de verkeersdrukte op de sin gels en de binnens tads tang ent. Het standpunt van de ge meente is, dat een ringweg door de drukte zou verminde ren. Visser is het hier niet mee eens: „het verkeer op de singels is al gedaald tot zo'n 4.000 au to's per dag door het in gebruik nemen van de tangent. Het plaatsen van borden, bijv. voor éénrichtingsverkeer, kan het verkeer op de singels nog ver der doen verminderen. De tan gent kan dit extra verkeer ge makkelijk verwerken; tellin gen hebben uitgewezen, dat deze tanent gemakkelijk 10.000 auto's per dag kan ver werken. Het ontlasten van de tangent en de singels door de aanleg van een ringweg is vol gens mij dfn ook niet nodig". Aan het bureau van gemeen tepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 20 tot 26-20- 1976 de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: bijbeltje, grijs kabelslot, landbouwzout in plastic baal, goudkleurig dameshorloge, horloge met blauw/rood band je, groen legerjack met voe ring, Marokkaans leren por- temonne met inh,, groene por temonnee met inh., zwarte herenport. met inh., gouden ring met blauwe steen, betaal- passen, diverse sleutels. Dieren: hondje (zwart. „Liever grote werk dan gedraai rond kerktorens" KLOETINGE - Tonnie Huijzen heeft zijn vijfde seizoen bij de amateurs afgesloten met drie overwinningen, waarbij dan is ge rekend de clubtitel van „Theo Middelkamp" welke hij in de wacht sleepte. Geen imponerende zegereeks dus maar daar staat wel tegenover dat de 23 jarige Kloetingse huisschilder als prijs- rijder toch een goed jaar had. Aanmerkelijk meer prijzen had Tonnie Huijzen waar schijnlijk kunnen pakken als hij dit jaar niet zo onfortuinlijk was geweest. „Ik heb dit sei zoen een record aantal lekke banden gereden. Ik ben daar door zo zeker zo'n 15 tot 20 keer uitgeschakeld." Evenals voorgaande jaren is de Batavus-coureur ook dit afgelopen seizoen weer enkele keren door de K.N.W.U. in ploegverband uitgezonden naar buitenlandse wed strijden. Huijzen deed in het voorjaar onder andere de Grote Prijs van Binningen in Zwitserland waar Profs en amateurs samen rijden en klasseerde zich daar als 14e. In juli was Huijzen met een K.N.W.U. ploeg in de Ronde van Joegoslavië en vorige maand nog weerde hij zich uit stekend in de 7 daagse Franse etappe-wedstrijd Tour de Lorraine-Alsace. Na Ton ter Harmsel die als beste Neder lander als vijfde eindigde, plaatste Tonnie Huijzen zich als 10e in het totaalklassement (tweede Nederlander) en werd bovendien vijfde in het pun tenklassement. Vooral in de vijfde en zesde etappe- telkens vierde- zat huizen goed in de lift. ..In die vijfde etappe was het in feite jammer dat ik als enige Nederlander deel uitmaakte van een kopgroep van acht. Met steun van een ploegmaat had ik wellicht in de eindsprint nog wat verder kunnen reiken. Herman Pons teen heeft nog ge tracht bij de hoofdmacht te ge raken maar bleef op 30 secon den hangen. Het was die dag juist een berg-etappe en Pon steen is nu eenmaal geen klimmer." De Nederlandse ploeg die behalve uit Huijzen en Pon steen en Ter Harmsel verder bestond uit Ben Liebregt en Ger Pronk zijn cols tegen ge komen van zowel tweede, derde en zelfs eerste categorie. Tonnie Huijzen daarover: „Je kon daar jezelf echt eens testen wat klimmerscapaciteiten aangaat. In Joegoslavië was ik trouwens ook al eens een berg tegengekomen van 1750 meter. In Frankrijk had je er bijzitten van 1500 en 1600 meter hoog. Het blijft natuurlijk een uitermate zware karwei zo'n col te nemen maar vreselijk bang ben ik er beslist niet van. De juiste versnelling kiezen en vooral in het begin niet te groot rijden is uiterst belangrijk." De belangstelling onderweg en vooral in de aankomstplaat sen was ook voor Tonnie Huij zen opvallend groot. „Je merkt dan echt wel dat je in een land vertoeft dat geweldig wieler- minded is. Ook organisato risch stak alles goed in elkaar, bijvoorbeeld tijdens de route en bij aankomst terwijl er voor ons ook een aantrekkelijk prij zenschema was. Alleen de accommodatie voor de nacht varieerde, al thans voor de Nederlandse ploeg zeer sterk. De ene keer was alles optimaal en logeerde je in een super modern hotel en de volgende nacht vertoefde je soms in een militaire kazerne waar je met acht man op één kamer sliep en geen oog dicht kon doen van het lawaai dat er buiten en binnen werd ge maakt." Nietemin blijft Huijzen sterk geporteerd voor het rijden van dergelijke etappe wedstrijden zoals nu in de Vo gezen „Het grote werk ligt me beter dan het gedraai rond de kerktorens", verklaart hij. Daarom ontbreek ik soms wel eens op Zeeuwse koersen. Als er op dezelfde dag een wed strijd is in Oost-Brabant bij voorbeeld, waarin flinke lange stukken in het traject zijn op genomen dat prefereer ik zo'n koers. Ook in België kom ik graag want ook daar vindt je vaak dergelijke trajecten." Het zat er wel in dat Tonnie Huijzen straks voor het derde seizoen in de Batavus trui zal rijden. Hij staat bij deze spon sor op dè behoudlijst. Huijzen heeft het rouwens bij Batavus ook wel naar zijn zin als koes- terst hij toch ook wel plannen om nog eens als beroepsrenner aan de slag te gaan. Voor de aanvang van het nu afgelopen seizoen is Huijzen door Frisol gepolst. Maar de basis waarop hij kon beginnen was financieel beslist niet aan lokkelijk. Daar kwam nog bij dat er ook geen sociale zeker heid werd geboden. Huijzen: „Als beginneling bij de profs zou ik er niet om geven om knecht te spelen maar er moet wel wat tegenover staan op fi nancieel gebied en vooral so ciale voorzieningen. Lukt dat niet dan blijf ik doorgaan als amateur." Tonnie Huijzen, werkzaam bij het schildersbe drijf Houtman in Goes kan twee of soms drie middagen per week vrijaf nemen om te trainen of wedstrijden te rijden. „Ik krijg op die manier van mijn baas genoeg mede werking om als amateur mijn sport serieus te beoefenen. He lemaal niet meer werken is niks voor mij. De praktijk heeft trouwens bewezen dat vele amateurs die alleen maar fietsen en geen baas hebben heus niet de boventoon voeren in onze categorie." WISSENKERKE - Het ge meentebestuur van Wissen kerke heeft een lijstje gemaakt van de werken die in 1977 af gemaakt moeten worden. Dat zijn: De uitbreiding en verbouw van het gemeente huis; de verbouwing van de brandweergarage en de berg plaats gemeentewerken van Wissenkerke; het voltooien van het saneringsplan in Wis senkerke, er moet nog een huis worden aangekocht; de aanleg van de ontsluitingsweg Schotsman-Ruiterplaat; de aanleg van een sportveld in Wissenkerke; het bouwrijp maken van een stuk bestem mingsplan Wissenkerke Zuid West; de verfraaiing van de Voorstraat in Wissenkerke; aanleg riolering Dorpsweg Wissenkerke; het bouwrijp maken van het laatste be stemmingsplan ten westen van de Veerweg in Kamperland; het schonen van het gemeente lijk archief en het verharden van de parkeerplaats aan de Nieuwstraat in Kamperland. NIEUWDORP - fn Nieuw- dorp krijgt men de eerste Zeeuwse „Ideële Geschen kenwinkel", aan de Ring 3. Daar kan men een groot assor timent originele cadeaus en waardevolle artikelen vinden die verkocht worden om goede doelen te steunen. Deze doelen zijn: de Morge nlandzending, steun aan Israël en de Ondergrondse Kerk. Er is te koop: houtsnijwerk en zilver uit Israël, handwerk uit de Libanon en goederen van elders waar gelovigen het moeilijk hebben. Er zijn pre sentjes tussen vijf en tien gul den, maar ook echte kostbaar heden te koop. Daarnaast ook boeken en brochures over de christenen in Oost-Europa en China en ook over Israël. De officiële opening is vrij dag 5 november, te beginnen om 2 uur en zaterdag 6 novem ber van 9 tot 17 uur. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de pastorieën te Nieuw- dorp. MIDDELBURG - Vrijdag 5 november vindt in Midgard weer een muzikaal café plaats: dit keer met medewerking van „The Spencer Hay Blues Band". Deze groep is opgericht op 20 februari 1976 tijdens een optreden in Midgard. Ze spelen muziek van o.a. Eddy Boyd, Cuby the Bliz zards, Chuck Berry. Daarnaast spelen ze ook veel eigen com posities. De bezetting is als volgt: Jaap van Rotten drums, Ab Wisse gitaar, Jos van Ga meren Fenderpiano, Erna Louwerse bas en Rien Vreeke gitaar. Het specifieke van deze groep is, dat de groep bestaat uit vier heren en een dame. De aanvang van de avond is negen uur. De entree bedraagt drie piek. ■m m siïISf s -H SSL SBI :iV ~W<. Bij tientallen zijn ze deze zomer in de pol ders te zien: „De aardappels- rapers". Een oud gebruik raakte opnieuw in de mode. De aardappelen die bij het rooien achterblijven worden Zorgvuldig bij elkaar ge- zocht. Waarschijnlijk zijn de hoge aardappelprijzen van dit jaar schuldig aan de ople ving van het aardappelrapen. Hoewel niet iedereen het uit sluitend doet om er via zo'n wintervoorraad 'n centje bij te verdithen. Een inwoner van Dordrecht die met z'n autootje en jutezakken hele maal naar de Bevelandse ak kers was gekomen zei ten minste: „Als je al die verha len over de honger in de we reld boort, vind ik het een schande, dat zoveel vöedsel ii§ i zou blijven rotten in de grond". De boeren hebben geen bezwaar tegen de nieuwe rage: „Op die manier voorkom je dat achterblij vende aardappelen volgend jaar als onkruid omhoog schieten".

Scheldebode | 1976 | | pagina 13