Pleidooi vuilverbranding Protest tegen vuilnisbelt bij Fort Rammekens MEER GELD VOOR PEUTERSPEELZALEN zccmvsc l;la Midweektrip naar Zweden is een ei-dorado van rust de scheldebode Westkapelle hoopt op sub sidie voor strandrecreatie Nude2epudding voordehalve prijs. 5 14.95 Film in de Beuk 03 RUITER Herdenking bevrijding Vlissingen Kursus dramatische expressie in Midgard Prinsenbal in het Zuiderbaker Rijdend Bijbelhuis Hi-Fl en stereo koopgids 1977 Bulten :V& Editie Vlissingen Editie Middelburg [de scheld eh odej Verschenen nieuwe bij Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 46 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 RITHEM/NIEUWDORP - Het bestuur van de gemeenschappe lijke vuilstortplaats Midden Zeeland is gewaarschuwd. Als ze doorgaat met het plan om in de buurt van Fort Rammekens een nieuwe vuilstortplaats te maken krijgt ze het aan de stok met het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur; landschaps- en milieu bescherming. Deze milieufederatie vindt het „ridicuul" dat men op het idee is gekomen om vlak naast een staatnatuurreservaat (Rammekenshoek) en een beschermd monument uit de zestiende eeuw (Fort Rammekens) een vuilstortplaats te maken. In een open brief zegt de mi lieufederatie dat ze een derge lijk plan met klem van de hand wijst. De vuilstortplaats bij Nieuwdorp begint al aardig vol te raken. Van daar dat men ol zoek is gegaan naar een andere plaats die men bij Fort Ram- MIDDELBURG - Zaterdag 30 oktober draait in de Beuk de filmLa femme aux bottes rou ges van Juan Louis Bunuel, de zoon van Louis Bunuel. „La femme aux bottes rou ges" gaat over een rijke kunst handelaar, die een jonge vrouw, Francoise, wil inpal men. Francoise heeft een boek geschreven, dat niet zo goed verkoopt. Ze is verliefd op Mare, een jonge getrouwde uitgever en woont bij een vriend, de schilder Richard. Pérou dringt zich systematisch in het leven van Francoise in; hij neemt stiekem foto's, ver bergt microfoons. Hieraan komt een eind, wanneer Mare per ongeluk zijn vrouw doodt. Mare denkt, dat Francoise ver antwoordelijk is, omdat haar brieven zijn vrouw jaloers zouden hebben gemaakt. Pérou wil deze situatie uitbui ten en er een groot drama van maken. Hij nodigt Marc, Ri chard en Francoise op zijn landhuis te komen. In het nu volgend machtsspel verliest Pérou het uiteindelijk 'van Francoise, vooral door haar gave van helderziendheid. De film begint om 10 uur en de toegang is 3 gulden. VLISSINGEN - Woensdag 3 november wordt in Vlissingen het feit herdacht dat de stad 32 jaar geleden van de Duitse overheersing werd bevrijd. Leden van het college van b. en w. zullen namens het gemeen tebestuur kransen leggen bij het landingsmonument en de herdenkingssteen aan de Commandoweg. De kransleg- ging vindt plaats om 11 uur. mekens dacht te hebben ge vonden. In de open brief pleit het coördinatieorgaan voor een centrale vuilverbrandingsin stallatie. „Het is wel duidelijk dat de aanleg van een vuil stortplaats iedere keer op nieuw slechts een tijdelijke „oplossing" van het afvalpro bleem betekent. Het komt ons voor dat met voortvarendheid aan andere mogelijkheden zou •kunnen worden gewerkt. In eerste instantie denken we daarbij aan een centrale vuil verbrandingsinstallatie. De bouw daarvan zou kunnen plaatsvinden in het haven- en industriegebied. En zou, on danks hogere aanloopkosten, een permanente oplossing van het vuilverwerkingsprobleem betekenen". Daarbij wordt er op gewezen dat de hoeveelheid afval jaar lijks blijft toenemen en dat storten maar tijdelijk kan ge beuren. Bovendien nemen stortplaatsen veel ruimte in beslag en blijven het, ook als ze na gebruik worden afgedekt, vreemde bulten in het land schap. Dat geldt voor elke plaats waar een stortplaats komt, maar bij fort Rammekens zijn er nog veel meer belangen in het geding volgens het coördi natieorgaan. Het is belangrijk dat er rond het natuurreser vaat een bufferzone blijft. Aanleg van een stortplaats be tekent een regelrechte aanslag op die zone. Een vuilstort plaats zorgt voor veel verkeer en werkt daardoor verontrus tend op de omgeving. De kans dat ook de omgeving door op waaiend papier en plastic ver vuild wordt is groot. Boven dien trekken stortplaatsen grote kolonies meeuwen aan, die onrust stoken onder de broedvogels in het natuurre servaat. Het argument dat de stortplaats later (na afdekken en inplanten zou kunnen hel pen om het industriegebied aan het oog te onttrekken gaat niet op volgens de brief. Ten eerste ligt hij daarvoor ver keerd en bovendien zal men eerst jaren tegen de troep moe ten aankijken. En tenslotte merkt het coör dinatieorgaan op dat men voorlopig voorbijgaat aan mo gelijk andere overlast, omdat men daarvoor te weinig gege vens heeft. Want hoe zit het met de stankoverlast Vóór Ritthem? De invloed van het afval op het grondwater en op de waterkwaliteit va het na tuurreservaat?, aldus enkele vragen. iO< MIDDELBURG - Vanaf donderdag 11 november start in jongerencentrum Midgard in Middelburg de nieuwe kur sus dramatische expressie. De eerste avonden zijn gratis en zijn open voor een vrijblij vende kennisname van deze kreatieve manier van improvi serend spelen. De kursus wordt gegeven door Edo Douma, docent dra matische vorming. Belangstellenden kunnen voor inschrijving en verdere informatie bellen: jongeren centrum Midgard, tel. 01180- 14281 of Edo Douma, Tel. 01184-19988. VEERE-De peuterspeelza len in Veere en Serooskerke zijn dit jaar in een eigen ruimte getrokken. De huur die voor deze ruimte opgebracht moet worden is echter een te zware belasting voor de peuterspeel zalen. In de raadsvergadering van 20 oktober is de gemeenteraad van Veere dan ook akkoord ge gaan met het voorstel van B. en W., om 50% van de huur aan de peuterspeelzalen te vergoeden. Het meest voor de hand lig gende: de huur verlagen, gaat voor B,en W. niet op, omdat dit een verkapte subsidie zou zijn. Een andere, belangrijker, reden is, dat de werkelijke ex ploitatiekosten duidelijk moe ten zijn in verband met moge lijke rijkssubsidieregelingen voor de peuterspeelzalen in de toekomst. MIDDELBURG - De Magi- stratenwijk en Dauwendaele in Middelburg-Zuid maken zich gereed voor een vrolijke en spectakulaire start van het nieuwe karnavalsseizoen. Op zaterdag 6 november wordt in het wijkcentrum het Zuider baken een prinsenbal gehou den, waarin de nieuwe prins Karnaval op geheime wijze ten tonele komt. Ook zal de „Raad van Elf" aan de Middelburgers worden voorgesteld. Een karnavalska- pel brengt u tijdens dit prin senbal in karnavalsstemming. In de komende maanden zal een grote groep bewoners van Middelburg-Zuid, gesteund door stadsgenoten uit andere wijken, een reeks van evene menten voorbereiden, waar mee de Middelburgse karna- valstraditie wordt voortgezet. Hoogtepunten zijn o.a. de karnavaleske revue „de lach- in", waaraan ruim 100 wijk bewoners hun medewerking verlenen. Deze revue wordt ook opge voerd voor de Middelburgse bejaarden en voor pupillen en personeel van „Vijvervreugd". WOONT U IN DIT GEBIED VroowenpokJe'" •OomtKi-g So.oo5Ke.ke •Aagieke.ke fWcslkapelle Gaspmqc Gnipske.ke ,s, LaiJ,ons 1 MeusKe'he BtqgeK.'Ko (Ol - k Zoutelanae V/ ArnemuKlcn| KooOekc.ke Nieuwiand, en Si .loosland Soubu.g kVlissinqen# Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. VLISSINGEN - Binnenkort 'komt de rijdende bijbel-auto van het Nederlands Bijbelge nootschap een bezoek brengen aan de verschillende Wal- cherse steden en dorpen. Doel van deze bezoeken is de mensen kennis te laten maken met bijbeluitgaven in allerlei vertalingen, formaten en prijzen. Gelijktijdig komen plaatse lijke medewerkers uit de ver schillende kerken huis-aan- huis om belangstellenden van advies te dienen om uit deze kollektie een goede keus te maken. Deze actie wordt gehouden van 1 tot en met 5 november. 't Is me langzamerhand wel een beestenbende in Reimerswaal. Er gaat zowat geen week voorbij of er wordt jacht gemaakt op allerlei dieren, die op de een of andere manier in paniek zijn geraakt. Net nadat een aantal stieren bij Rilland Bath de zee dijk hadden ondergraven, moest men achter een aap aan die in verschillende plaatsen rondzwierf. En afgelopen week was er dan dat losgebroken hert, dat volgens de politie moest worden neerge schoten omdat het 't ver keer helemaal in de war dreigde te gooien. Voor het zover was heeft men nog heel wat pogingen ondernomen om het hert op een andere manier weer in het gareel te krijgen. En één poging in het bijzonder vond ik heel apart. Want wat las ik in de krant: „Ook werd ge probeerd een dierenarts uit te schakelen met een verdovingspistool, maar de man was onbereik baar". Volgens mij heeft die man puur geluk gehad. En dat hebben ook de zaalsportiterenigingen in Amemuiden. Want als daar de SGP de meerder heid had in de gemeente raad dan zou d'r geen cent subsidie voor al de sport liefhebbers overschieten. De SGP was faliekant tegen de verhoging van de subsidie. Niet zo aardig natuurlijk, maar de ma nier waarop het SGP- raadslid Marijs dat onder woorden wist te brengen was toch aardig bloem rijk. Voor de mensen die het geloop achter een bal, om die vervolgens weer weg te schieten, ook niet zo zien zitten is de vol gende uitspraak mis schien toch iHs om te ont houden. Want zo ver klaarde Marijs plechtig „We wensen niets met deze kuitenreligie te maken te hebben". Wel aardig is het plan van de buurtvereniging in Goes-Zuid. 'n Idee dat best eens in meer dorpen en wijken overgenomen kan worden. Ze hebben daar een werkgroep „nieuwe inwoners" opge richt. De bedoeling is dat de leden van die werk groep, waar rouwens nog steeds enthousiastelingen welkom zijn. op bezoek gaan bij de mensen die pas in de buurt zijn komen wonen. Ze wrtellen die nieuwkomers waar ze te recht kunnen voor ver schillende dingen, wat er te doen is in do buurt en zovoorts. En bovendien is het een gemakkelijke ma nier om in ieder geval wat kennissen te maken. Want leuk is het bijna nooit als je van je vertrouwde straat, waar iedereen je goeiendag zegt, opeens te rechtkomt in een buwt waar meestal niemand je kent. ARJOAN Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300, in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Va^enisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg, Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. .01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong, fel. 01180-26043. GOTENBURG - Velen zoe ken naar zalige ogenblikken van rust in deze jac htige tij den. De vakantiecentra worden steeds voller; en ook een beetje afgezaagd. De behoefte aan iets anders dan anders wordt groter. We dachten voor u zoiets gevonden te hebben in de vorm van de midweektrip met de Tori ine naar het Zweedse Gotenburg. Op 10 november is die trip, waarin we in samenwerking met de AMZ en de Torline een groot aantal extraatjes hebben ver werkt. Vorige week konden we U reeds melden wat we van plan waren. Dezelfde gegevens vindt U trug in de bon, elders in dit blad. We moeten er nog aan toevoegen dat ook de reis verzekering in het boekings bedrag van 299,- inbegrepen is. Ómdat we wilden weten wat we U konden aanbieden gin gen we op verkenning. „Het is vrijdagmorgen en ik kijk vanuit mijn hotelraam neer op het Ullevistadion, waar onze schaatscracks nog successen boekten. Ze sliepen trouwens in ditzelfde hotel Tre Konor. Misschien wel in het zelfde bed, waarin ik de afge lopen nachtelijke uren heb doorgebracht. Dit hotel is in derdaad drie sterren waardig. Het lijkt of ik al een eeuw weg ben. Weg van de dagelijkse be slommeringen. Woensdagvoormiddag kwam ik aan boord van de Tor Scandinavia, dat erg veel van een varend hotel weg heeft. Met veel belevenswaardige toestanden aan boord. Aan zowat alles is gedacht. Aan boord kun je geld wisselen (een Zweedse kroon kost zo'n zestig cent), een sauna nemen, roulet tespelen in het casino, vertoe-, ven in een bar-dancing, lekker eten en nog veel meer. Je bent nog maar koud aan boord of het beroemde Smörg°asbord staat op je te wachten. Een lunch, die je ook als diner kunt opdienen en die een stevige bodem van veel vis, vlees, kaas en fruit in je maag is. In de tax-free-shop is het niet veel goedkoper dan in de Neder landse winkels. Alleen - en dat is wel leuk - krijg je op je boa- dingcard op de terugreis een erg interessante aanbieding. Het verdient aanbeveling om - als je een liefhebber bent - wat alcoholhoudende drank mee te nemen. In Zweden rijzen de prijzen van whisky, jenever, cognac e.d. de pan uit. Door de accijns, die werd inge voerd nadat de Zweedse arbei ders aan het eind van de vorige eeuw het graan begonnen te drinken in plaats van te eten. De hotelkamers zijn er ook op berekend dat er „wat" wordt meegebracht, want een opener en glazen behoren tot de vaste inventaris. Zweden is mooier en ook gewoner dan men denkt. De le gendarische Zweedse vrouwen zijn alleszins het aankijken waard, maar verwacht niet dat je er louter blonde venusexem- plaren en andere „stukken" ontmoet. Ook op het gebied van sex en porno valt het alle maal best mee. Ik zou haast durven stellen dat Nederland op dat laatste gebied Zweden al meer dan een neuslengte achter zich heeft gelaten. De Zweedse schoonheid tfeft men in de vaak ongerepte natuur, waaraan de omgeving van Go tenburg zo rij k is. De tientallen kilometers lange fjorden, die erg diep het land in dringen, zijn als het ware dikke natte strepen door een herfstkleu renbeeld, waarvan iedere na- tuurgenieter alleen nog maar heeft durven dromen. Langs de fjorden en door de bossen en over de golvende wegen. Zwe den op zijn mooist. Gotenburg zelf is een stad waarvan er twaalf in een dozijn gaan. Mooie grote gebouwen, win kelstraten die tot voetganger sdomein gepromoveerd zijn, warenhuizen met schappelijke prijzen (vergelijkbaar met Ne derland) en met goedkope eet- mogelijkheden op de bovenste verdieping. Uitgaan in de stad is moge lijk. De taxi is niet duur, maar je kunt ook dansen en toeven in de club van het hotel. De Zweedse bevolking die zin heeft om te stappen kun U ook daar begroeten. Met Engels kan men in de meeste gevallen uit de voeten. Gebaren doen de rest. En bovendien laten we U niet alleen naar Gotenburg af reizen. Een reisleider van het AMZ-reisbureau zal U verge zellen en U wegwijs maken als U zulks op prijs stelt. Als U naast deze informatie en die in de reduktiebon nog meer wilt weten kunt U contact opnemen met de AMZ-kantoren in Vlis singen en Goes. Van dat reis bureau krijgt U ook de infor matie hoe laat en waar er op 10 november vertrokken wordt. Er zijn 4 verschillende smaken: bitterkoekjes, chipolata, aardbei en chocolade-mousse. Luchtig en lekker, een zondagse traktatie voor elke dag. Nu de 2e verpakking voor de halve prijs. p.ndarotsjesm^ 25o9r.^-_-45 11.40- i.w i j AM IN speculaas^oqx. *■<- n*wd kersenbonbons Deze aanbiedingen gelden van 28-101/m 3-11 WESTKAPELLE - Het minis terie van CRM heeft geweigerd subsidie te geven voor de bouw van douches en een toiletge bouw op de stranden van Wetskapelle. B. en W. betreu ren deze beslissing en stellen pogingen in het werk CRM als nog van gedachten te doen ver anderen. Het gemeentebestuur meent, dat de weigering de indruk versterkt dat de strandrekrea- tie altijd achtergesteld wordt. Een kleine vergelijking met het Veerse Meer leert, dat er door CRM miljoenen geïnversteerd zijn ten behoeve van de water sport. „Wij vragen voor de strandrekreatie slechts 60.000 gulden en er wordt niet thuis gegeven". Het wordt vooral onrecht vaardig gevonden, omdat het geld voor de watersport vooral ten goede komt aan mensen met een ruime beurs, terwijl de stranden door iedereen ge bruikt worden. B. en w. zijn van mening, dat de subsidie aanvraag misschien beoor deeld zou worden als de ge meenten een gezamenlijke re geling zouden hebben ten aan zien van de strandrekreatie, zoals ook het Veerse Meer dit heeft.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1