soubujbg /CttGf lady ve rs dijk 225.- MEIJERS Ook 1976 is een goed wijnjaar Voedselbederf en hoe het tegen- te houden is MENU VAN DE WEEK Wie koopt er nou hartje winter 'n zonnescherm? HARRY V.D. BERG' „DE BEZIGE HAND BIJ ONS GEEN BTW-VERHOGING! ZOET EN ZOUTWATERVISSEN PLANTEN AQUARIA ENZ. VOGELS EN KOOIEN GROTE NAJAARS INRUILAKTIE W JrA Herfstweer - vallende bladeren - mist en gladde wegen 208.- is binnen GRIJZE ROODSTAART PAPEGAAIEN TOPKONDITIE Onze modieuze intercollectie Modehuis/Sporthuis S" U dus! BUTEUXSTRAAT 10, SOUBURG TEL. 01183-61241 BIJ ELKE PERMANENT EEN BUSJE HAARLAK GRATIS Grote sortering MOMENTEEL VOORRADIG Het is nu van belang dat U een fiets heeft in Kanaalstraat 62 Troelstraweg 346 Souburg Vlissingen Vochtigheid DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 U! Wam juist nü kunt u profile- (ttn 31 december) kunnen wi| ren van een grandioze Degalux- vlot leveren. Dus weet u zeker wirtter-aktie g. dat u de komende zomer 'nWinter-voor- \ljf (wie weet, net zo mooi deel dat u niet -I" als de 2 vorige) periode goed zit... Met een i fantastisch, fleurig I Degalux zonne- scherm. I" Gezien bij... Woensdag de gehele dag gesloten (Kerastase-specialist) Maar wel tot eind november (afspreken is niet verplicht). Paspoortstraat 16-Oost-Souburg-Tel. 01183-61506 „Altijd nèt een haartje betqr" VOOR UW HUISDIEREN Oost-souburg Buteuxstraat 11-13 Tel.62843 Dit willen wij voor iedereen mogelijk maken door: A Een speciale prijs voor Uw oude fiets B Een speciale aanbieding HOLLANDSE SPORTFIETSEN van 1 ste kwaliteit v.a. C BATAVUS RACEFIETSEN 10 versnellingen Nog steeds N Verder een geweldige sortering trim-, race-, sport- en kinderrijwie len. O.a. het komplete Sparta-pro gramma en sportfietsen van klasse met 5 jaar garantie. Terwijl de boeren in Europa nog gebukt gaan onder de ge volgen van de afgelopen hitte en droogte, juichen de wijn boeren langs Moezel en Rijn. Met de wijndruif daar gaat alles goed. De wijnstok staat er fris en groen bij. Het is de enige plant, die niet heeft geleden van de uitzonderlijke droogte. Integendeel, de wijnstok voelt zich optimaal, ondanks de weinige regen in die periode. Maar ook deze wijnstok heeft wel degelijk behoefte aan vochtigheid. Die is dan ook ruimschoots aanwezig in de vruchtbare ondergrond van de wijnbergen. Door een gunstige samenstelling van de bodem in de wijnbergen, langs Moezel en Rijn, kunnen de diepgroeiende wortels van deze plant het no dige water snel opnemen uit het grondwater van de rivier beddingen. Ook al is het? grondoppervlak buitenge woon droog. De afgelopen droogte heeft het weer eens bewezen: een wijnstok kan gemakkelijk enige weken zon der regen. De periode tussen de éérste week van augustus en de éérste week van september is beslis send. Wanneer deze periode wordt gekenmerkt door een hoge temperatuur, gepaard met wat regen, dan ziet het er gunstig uit, dan kan weer een groot wijnjaar verwacht wor den. Momenteel is het zelfs zo, dat de rijpheid van de druiven al zo'n drie a vier weken voor loopt op andere jaren. Inmid dels is de pluk in Duitsland be gonnen. De kelders zijn klaar voor verwerking. De drukke tijd voor de wijnbouwer is be gonnen. Bij gunstig weer, laat de wijnbouwergraag een groot deel van de druiven nog even hangen; voor de hogere wijnen. Dit heeft twee belangrijke voordelen. De zon zorgt voor een grotere suikerontwikke ling in de druif, daarnaast krijgt de wijnstok de gelegen heid méér smaakstoffen uit de grond te halen. Het zijn juist deze smaakstoffen die de wijn uiteindelijk zijn karakteris tieke smaak en aroma moeten geven. Nederland is, na de Ver enigde Staten en Engeland, de grootste afnemer van Duitse wijnen. De Duitse wijn heeft zijn positie op de wereldmarkt met zeker 20% kunnen verbe teren in 1975. De wijnhandel zal dus zijn voorraden Duitse wijnen flink moeten aanvul len. Maar dan wel met de ho gere wijnen. Want in ons land wordt de vraag naar betere wijnen (de kwaliteitswijnen) steeds groter. Dit is overigens niet verwonderlijk: wij zijn op weg een wijndrinkend volkje te worden. Dat brengt met zich mee, dat we selectiever gaan worden in onze keuze. We nemen geen genoegen meer met goedkopere drankjes. Duitsland zorgt ervoor, dat er betaalbare wijnen van grote klasse op de markt gebracht worden. Dat zijn hoofdzake lijk witte wijnen, want dat is de specialiteit van onze oos terburen. Daarin zijn ze uniek, het zijn ongetwijfeld de beste witte wijnen ter wereld. De Duitse wijnwet van 1971 heeft daartoe belangrijk bijgedra gen. De taal van het etiket is duidelijker geworden. De wetgever heeft een eind gemaakt aan de ons bekende fantasienamen op etiketten. De totale wijnproduktie werd ingedeeld in drie kwaliteits- groepen, die ieder zekerheid bieden wat kwaliteit en her komst betreft. Dit zijn de ta felwijn (TafelvVein), kwali teitswijn (Qualitatswein, af gekort tot QbA) en kwaliteits wijn met Predikaat (Quali tatswein mit Pradikat). Tafelwijnen zijn lichte, frisse wijnen, die goed passen bij de dageiijkse maaltijd. Ze hebben een minimum alcohol gehalte van 8,5%. Ze worden ook wel „Schoppenweine" ge noemd: een open wijn. Het eti ket moet het woord „Tafel- wein" vermelden. Het alcoholgehalte van kWa- liteitswijn moet minimaal 9% bedragen. Aan deze wijnen worden hogere eisen gesteld. Ze moeten een uitgesproken eigen smaak hebben, die type rend is voor het gebied waar ze verbouwd zijn. Iedere kwaliteitswijn heeft een A.P.-nummer meegekre gen. Dit nummer garandeert dat de wijn aan gestelde mini- mumêisen voldoet. Kwaliteitswijn met predi kaat behoort tot de topklasse. Ook deze wijnen dragende ga rantie van het A.P.-nummer. De druiven, die voor de wijn gebruikt zijn, moeten uit één district afkomstig zijn,. Er mag geen suiker worden toege voegd. Overigens wordt elke predikaatswijn gecontroleerd op de oogstmethode en de rijp heid. De oogsttijden zijn ver schillend. Er zijn vijf verschil lende predikaten. Kabinett - De eerste oogst voor predikaatwijnen heet Kabinett. De oogsttijd is in de regel oktober, tot in januari blijven de wijnen liggen rijpen in de kelders. Zo ontstaat een evenwicht tussen een fijne zoetheid en fruitig zuur. Spatlese - Een latere oogst, begin november. De druiven zijn volrijp. De wijnen onder- scheidemzich door hun elegan tie en rijpheid. Ze zijn geurig en vol. Auslese - Voor Auslese wor den alleen de volrijpe druiven gebruikt. Beschadigde en on rijpe druiven worden zorgvul dig verwijderd. De „uitgele zen" druiven worden afzon derlijk geperst tot een kwalita tief hoge wijn. Beerenauslese - Dit predi kaat geldt voor die wijnen, die worden gemaakt van alleen overrijpe (Edelfaule) en bijna beschimmelde druiven. Wij spreken van „edele rotting". Ze worden met de hand uitge zocht. Zo ontstaat een edele, volrijpe en fruitige wijn. Trockenbeerenauslese - Een indrukwekkende naam voor een indrukwekkende wijn. Al leen overrijpe (Edelfaule) en ingedroogde druiven worden voor dit hoogste predikaat ge bruikt. Het zijn kostbare goudkleurige wijnen. De druif bevat haast geen vocht meer, de most is rijk aan suiker. Wijnen van uizonderlijk hoge kwaliteit. Veel huisvrouwen hebben een moderne keuken, die ge makkelijk is schoon te houden. Toch heeft iedereen wel eens beschimmeld brood of zure melk; en natuurlijk staat u wel eens in tweestrijd of u vlees dat enkele dagen is bewaard in de koelkast nog kunt gebruiken of dat u het weg moet gooien. Iedereen zal wel eens voedsel en dus geld weggooien, dat nog best had kunnen worden opge geten. Aan de andere kant eet u misschien wel eens iets, wat uw gezondheid en die van het gezin niet ten goede komt. Welke bacteriën, schimmels en andere micro-organismen voedsel kunnen bederven, vindt u hieronder op een rijtje. Belangrijk zijn de tips, hoe u ze het beste kunt weren uit uw keuken en provisiekast. M icro- or ga nis men Hieronder staan sommige schimmels, gisten, bacteriën en virussen beschreven die voedselinfeetie, voedselvergif tiging of bederf kunnen ver oorzaken. Voedselinfeetie ontstaat door het gebruiken van voedsel of dranken waarin zich ziekte kiemen bevinden, die aanlei ding kunnen geven tot maag darminfecties. Voedselvergiftiging wordt veroorzaakt door giftige stof fen (toxinen), die tijdens hun ontwikkeling door bacteriën worden gevormd in het voed sel. Een produkt is bedorven als het door toedoen van bepaalde micro-organismen zo is veran derd wat betreft kleur, geur, smaak of consistentie, dat het niet meer is të eten. De aanwe zigheid van ziektekiemen of toxinen is niet met het blote oog waar te nemen. Schimmels kunnen op bijna alle voedingsmiddelen groeien. Zij veroorzaken meestal alleen zichtbaar ber- derf, maar soms ook smaakaf- wijkingen (vetsplitsing). Sommige schimmels kunnen onder bepaalde omstandighe den (zoals een voor hen ge schikte temperatuur en voch tigheidsgraad) toxinen uit scheiden. Schimmels groeien in tegenstelling tot de meeste bacteriën nog bij een lage tem peratuur in vrij zure voe dingsmiddelen en gerechten, zoals slaatjes en vruchtesap pen, maar ook op brood en vochtig geworden droge pro- dukten. Een van de bekendste toxi- nevormers is de Aspergillus flavus. Deze schimmel kan af- latoxinen vormen in pinda's, maïs, sojabonen en andere zaadprodukten als deze voch tig zijn. Deze aflatoxinen rijn zeer giftig. Er zijn maatregelen getroffen om te voorkomen dat deze schadelijke toxinen de mens bereiken. In het Alge meen Besluit van de warenwet staat dat in grondnoten (pin da's) en in eet- en drinkwaren die daarmee zijn bereid, afla- toxine niet aantoonbaar mag zijn. Ook het bedrijfsleven ziet erop toe dat b.v. veevoeder af- latoxinevrij is. Gisten kunnen ook bederf veroorzaken. Ze vermeerderen zich zelfs bij koelkasttempera- tuur en een lagepH. Voorzover wij weten vormen ze geen toxinen in voedingsmiddelen. Bacteriën kunnen worden aangetroffen in niet zure verse voedingsmiddelen (vlees, ge vogelte, vis en melk). Sommige bacteriën kunnen zowel voed selinfeetie, voedselvergiftiging als bederf veroorzaken. Voedselvergiftiging kan te weeg worden gebracht door Salmonellae. Dikwijls zijn het produkten van dierlijke oor sprong die ermee zijn besmet, hoewel dit ook wel eens voor komt bij plantaardige produk ten. Het is gebleken dat veev oeder een belangrijke besmet tingsbron kan zijn. Vis- en diermelen die in zeer grote hoeveelheden worden geïm porteerd uit tropische en sub tropische gebieden zijn vaak met Salmonellae besmet. Ook kan deze bacterie via riool en oppervlaktewater zowel bij landbouwhuisdieren terecht komen als bij ratten, muizen, vogels en insecten, die weer voor verdere verspreiding zor gen. Ook het dooiwater van b.v. diepvrieskuikens kan Salmonellae bevatten. Om verdere besmetting te voorko men is het beter dit dooiwater op te nemen met keukenpapier dat wordt weggegooid en niet met een vaatdoekje. Een andere bacterie is de Staphyclococcus aureus. Deze bacterie komt in grote aantal len voor in pus, maar ook in de keel-neusholte van gezonde personen. De toxinen, ge vormd door deze bacterie ver oorzaken voedselvergiftiging. Het toxine is hittestabiel en wordt door koken onvol doende geïnactiveerd. Ham, worst, gebak kunnen alsze lang zijn blijven staan bij warme temperatuur, besmet zijn met Staphyclococcus au reus. Clostridium botulinum ver oorzaakt botulisme. Sporen van deze bacterie verdragen hoge verhitting en overleven een slecht uitgevoerd sterilisa tieproces. Deze bacterie groeit alleen zonder zuurstof en kan zich daardoor ontwikkelen in onvoldoende verhitte conser ven en geweckte produkten of in een produkt als leverworst. Koken inactiveert het toxine, maar niet de sporen. Geweckte produkten moeten daarom koel worden bewaard en voor het gebruik opnieuw worden gekookt. Clostridium perfringens wordt voornamelijk aange troffen op vlees en gevogelte dat door de darminhoud is be smet. Sporen kunnen verhit ting overleven. De toxinen van deze bacterie komen pas in de dikke darm vrij en veroorza ken enteritis. Niet higiënisch geslacht vlees zou deze bacte rie kunnen bevatten. Krach tens de Vleeskeuringswet wordt geëist dat slachtplaat sen aan strenge hygiënische eisen voldoen. Er wordt ook nauwgezet gecontroleerd of men zich aan deze wet houdt. Het toxine is hittegevoelig. Bacillus cereus is een bacte rie die vrij veel lijkt op de Clo stridium perfringens. Vooral melk en zetmeelrijke produk ten kunnen de besmetting op de mens overdragen. Met name zijn dit gedroogde zetmeel- en graanprodukten, waarin na vermenging met water of melk en verhitting (zoals bij pud ding en vla) eventueel overle vende hittestabiele sporen een goede voedinsbodem vinden. Bewaar daarom rijsttafelge rechten (nasi, bami) koel. Deze micro-organismen veroorzaken alleen ziekten, indien ze in het voedsel in staat zijn tot grote aantallen uit te groeien. Bederf veroorzakende bac teriën zijn verder de Pseudo- monas, de Lactobacillus en vele andere soorten. De Pseu- domonas b.v. is te herkennen aan slijmvorming op gekoeld vlees. Door toedoen van deze bacterie krijgt het vlees een afwijkende kleur, geur en smaak. Tot slot zijn er nog de virus sen. Van de rol die zij bij voed- selbesmetting spelen is nog niet zoveel bekend. Wel weten we dat b.v. besmettelijke geel zucht (Hepatitus A) een virus ziekte is, die ook door voedsel (schelpdieren) kan worden overgebracht. onder welke omstandigheden kunnen micro-arganismen zich vermenigvuldigen? Voedselvergiftiging en be derf treden alleen op, wanneer de micro-organismen zich in het voedsel hebben kunnen vermeerderen. Van invloed zijn groeivoorwaarden zoals voedingsstoffen, zuurgraad, wateractiviteit en het al of niet aanwezig zijn van antimicrobe stoffen, geschikte tempera tuur, zuurstof, begeleidende microflora. Voedingsstoffen. Alle micro-organismen hebben water nodig. Daarnaast kun nen micro-organismen niet zonder eiwitten,j koolhydraten en mineralen. Bepaalde soor ten hebben één of meer vitami nes nodig, o.a. vitamines van het B-complex. Zuurgraad of pH. De meeste bacteriën voelen zich het beste thuis in een neutraal milieu, zoals in vlees, gevogelte en vis. Schimmels, gisten en melk zuurbacteriën verdragen een zuur milieu (vruchtesappen, slaatjes met mayonaise, yog hurt). Wateractiviteit. De waterac tiviteit geeft de hoeveelheid water van het produkt aan die beschikbaar is voor micro organismen. Deze duidt men aan het met getallen tussen 0 en 1. Produkten met een hoge wateractiviteit zijn melk, vlees, vis, gevogelte en groente. Micro-organismen komen hierin eerder tot ontwikkeling dan in b.v. droge worst, kaas, chocolade, melkpoeder, die een lage wateractiviteit heb ben. Tot de antimicrobe stoffen behoren o.a. conserveermidde len, die de ontwikkeling van micro-organismen remmen. Ook van nature komen deze stoffen in voedingsmiddelen voor, zoals bepaalde etheri sche oliën in kruiden en spece rijen (knoflook, kaneel, kruid nagel). De ideale temperatuur is voor een aantal organismen verschillend, maar meestal ligt deze tussen de 7 en 55 °C. De temperatuur waarbij de meeste ziekteverwekkende bacteriën groeien ligt tussen de 30 en 37 °C. Bij lage tempera tuur, zoals bij koelen 5 °C) en diepvriezen (-20 °C) ontwikke len de bacteriën zich uiterst langzaam of niet. Ze blijven echter wel in leven. Bij verhit ting boven 80 °C sterven de meeste bacteriën af. Sporen en toxinen zijn dikwijls tegen temperaturen boven 100 °C be stand. De meeste bacteriën ver meerderen zich zowel in een omgeving mét als zonder zuur stof. Sommige bacteriën (o.a. Pseudomonas) hebben beslist zuurstof nodig, evenals veel gisten en schimmels. Clostri dium botilinum en Clostri dium perfringens ontwikkelen zich uitsluitend zonder zuur stof. Denk aan vacuüm ver pakte vlees en vleeswaren. Begeleidende microflora. Organismen die tegelijkertijd in een voedingsmiddel aanwe zig zijn, kunnen elkaar zowel negatief als positief beïnvloe den. Tenslotte speelt ook de tijd nog een rol. Een miro- organismen heeft een aanpas- singstijd aan de nieuwe omge ving nodig. Vooreen aantal or ganismen is de tijd waarin ze zich delen verschillend, hoe vindt besmetting plaats? Besmetting kan plaats vin den via de mens (drager en transportmiddel), grond, stof, oppervlaktewater, mest, be dorven voedsel. Ook kan be smetting worden overgebracht via slecht gereinigde appara tuur, huisdieren of ongedierte. Er moet voor worden gewaakt dat geen nabesmetting plaats vindt. Leg b.v. geen gebraden vlees op een plank waarop kort tevoren rauw vlees is gesne den. zo houdt u voedselbederf tegen Zorg voor een goede per soonlijke hygiëne. Was de handen goed na bezoek aan het toilet, na vuile karweitjes, vóór u ze met voedsel in aanraking brengt. Was de handen met warm water en zeep. Gebruik zo mogelijk papieren hand doeken en anders in ieder geval een schone handdoek. Verschoon theedoeken, handdoeken, vaatdoekjes bij intensief gebruik dagelijks. Bij minder intensief gebruik enige keren per week, want in voch tige theedoeken, handdoeken of vaatdoekjes kan groei van bacteriën plaatsvinden. Maak plaatsen waar voedsel wordt bewaard regelmatig schoon (koelkast éénmaal per week met warm sodawater uitnemen en daarna met water na; laat hem dan ook ont dooien. Vergeet niet de koel kasten met een zelfontdooier schoon te maken. Doe de „pro visiekast" tenminste twee keer per jaar op dezelfde manier). Houd alle materialen die met voedsel in aanraking komen goed schoon. Was snijplanken, bestek, serviesgoed en pannen steeds in heet afwatwater 70 °C), spoel ze na en droog ze af met een schone theedoek. Probeer te voorkomen dat ongedierte (vliegen etc) bin nenkomen. Gebruik horren voor de ramen. Laat geen etensresten staan. Laat diepgevroren podukten altijd in de koelkast ontdooien uitgezonderd groente. Houd er wel rekening mee dat dit soms 24 uur duurt. Zet warme voedingsmidde len pas nadat ze snel zijn afge koeld in de koelkast. Bewaar restjes in de koel kast en niet langer dan 2 3 dagen. Was handen na het aanraken van rauw vlees of rauwe kip. Neem dooiwater van diep vriesvlees en -kip op met keu kenpapier, niet met een vaat doekje. Barbecuen en grilleren zijn begrippen, die eigenlijk pas sinds enkele jaren ingeburgerd zijn. Barbecuen hoort eigenlijk buiten op houtskool te ge schieden, maar er zijn er ook, die bij slecht weer binnen, eventueel in de open haard, gebruikt kunnen worden. Grilleren is het bruin en al of niet gaar maken van gerechten door middel van stralende warmte. Dit is mogelijk in een oven, tafelgrill, contactgrill of grilleerpan of op een rooster of aan een draaispit. De sausen, die bij de gegril leerde gerechten gegeven kun nen worden, kunnen klaar worden gekocht of zelfge maakt. Onder het weekmenu staan enkele recepten voor sausen. Zondag: lamscoteletten en kippeborstjes op de barbecue; stokbrood, salade en sausen; gepofte appelen op de barbe cue. Maandag: macaronisalade met toast en boter; flensjes. Dingdag: raapstelen, gehakt, aardappelen; kwark met pruimencompote. Woensdag: spitskool, ge bakken kaasplak, aardappel puree; griesmeelmet rode bes- sesap. Donderdag: andijvie, cote- let, gebakken aardappelen; vla-flip. Vrijdag: tomatensoep; ge bakken schol, sla, gebakken aardappelen. Zaterdag: open sandwiches; bananenbeignets. Bourguignonnesaus: 1/8 liter slagroom of sour cream, 3 augurkjes, 1 eetlepel zilverui tjes, 2 hardgekookte eieren, 1 eetlepel kappertjes, 1 eetlepel mayonaise, 2 eetlepels toma tenketchup, tabasco, aroma- zout, worcestersauce, papri kapoeder, seasonall, oregano, peper, zout, madeira of cognac. Klop de slagroom (of sour cream) tot vladikte. Hak de augurkjes, de uitjes en de eie ren fijn. Meng ze met kapper tjes door de slagroom of sour cream. Schep de mayonaise en de tomatenketchup erdoor. Maak de saus met de kruiden op smaak af en voeg tot slot een scheutje madeira of cognac toe. Olijvensaus: 1 eetlepel olijven, 1 plak ham (100 g), 2 eetlepels geraspte oude kaas, 1 eetlepel mayonaise, 1/8 liter sour cream, tabasco, aroma- zout, paprikapoeder, oregano, peper, zout. Snijd de olijven en de ham fijn en meng ze met de kaas en de mayonaise door de sour cream. Maak de saus op smaak af met de kruiden.

Scheldebode | 1976 | | pagina 14