De aanval op de Nolledijk op 7 oktober 1944 Ce/a 80 jaar Rubriek voor lezers HET OUDE STADHUIS DE NOORMAN Scheldebode-kringetje Korte voorgeschiedenis De aanval De strategie De \olIedijk LEZINGEN VAN JROUW IN OOST-SOUBURG Mevr. Tavenier Kerkdiensten Medische diensten Culturele Agenda Goed wonen Hoogwater SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 De geallieerde legers die in juni 1944 in Normandië waren geland, waren na maanden harde strijd uit hun brugge- hoofd gebroken en hadden in een bliksemsnelle opmars Frankrijk en België bevrijd. In de Kanaalhavens boden de Duiters nog felle weerstand. De haven van Antwerpen was bijna onbeschadigd in hun handen gevallen. In Zeeuws- Vlaanderen zat het vijftiende duitse leger ingesloten. Dit probeerde met allerlei boten en bootjes de Westerschelde over te steken. Zo zagen 72.000 man, 4.000 paarden en al het zware materiaal kans om via Walcheren en Zuid-Beveland aan de omsingeling te ont snappen. Deze geweldige ope ratie wordt in de krijgsge schiedenis wel het „Duinker ken aan de Schelde" genoemd. Voor Vlissingen volgde een krankzinnige tijd. De Duitsers probeerden de gedemorali seerde troepen die uit Frank rijk kwamen gescheiden te h ouden van de nog goed gedis ciplineerde vestingtroepen die Walcheren tot de laatste pa troon moesten verdedigen. Voor de bevolking volgden order en tegenorder. De ene dag werd er een evacuatie be volen. De volgende dag werd dat bevel weer ingetrokken om het na een paar dagen opnieuw uit te vaardigen. In september 1944 werd dus in Zeeuws Vlaanderen zwaar gevochten. De Walcherse kustbatterijen mengden zich af en toe in de strijd, wat weer vreselijke bombardementen op de kust strook uitlokte. Vooral de aan val op Biggekerke op zondag 17 september eiste zeer veel slachtoffers. Voor de aanval lende vliegtuigen werden de doelen aangewezen door richt- vliegtuigen „Pathfinders" ge noemd, die boven het doel een soort vuurwerk uitwierpen. De bevolking noemde deze al snel „kerstbomen" en ze voorspel den meestal aan bommenregen op dit gebied. Het was de eerste vrije za terdagmiddag na de dijkdoor braak in Westkapelle. We had den het druk. Ons huis aan de Koudekerkseweg zou in het water komen te staan. De laat ste aardappelen moesten uit de tuin voor de wintervoorraad, maar ook moest al het meubi lair naar de bovenverdieping worden gebracht en de kachels moesten op schragen gezet. De blikken trommel met ons pis tool en de zilveren ambtsketen van burgemeester van Woelde- ren moest uit het zand onder de vloer worden opgegraven, an ders zou die nu letterlijk on derduiken. Ook het niet inge leverde koper en tin moest van onder de vloer. Het was prach tig najaarsweer, de zon scheen en er was bijna geen wind. Boven zee klonk het geronk van zware vliegtuigen. Zoals altijd gingen we boven kijken, omdat beneden het uitzicht werd belemmerd door het huis van Piet Surrogaat. Plots zagen we zware bommenwer pers vanuit de nevel boven zee opdoefnen, alleen of in kleine groepjes vliegend, recht op ons af. Een andere groep leek ons links te laten liggen. Er werden geen „kerstbomen" uitgewor pen, dus rekenden we niet op een bombardement. Toch zagen we door de kijker rijtjes stippen uit de vliegtuigen val len en hoorden het gesuis van vallende bommen, maar slechts weinig explosies. Omdat er maar weinig werd geschoten en we erg benieuwd waren wat er nu precies ge beurde, gingen we langs het al tijd gereedstaande laddertje naar onze „uitkijkpost" op het platte dak. Wij kregen in de gaten dat het op de Nolledijk was gemunt en dat er tijd bommen werden gegooid. Het was een gigantisch schouw spel. Een uur lang kwamen er achter de vliegtuigen die hun bommenlast hadden gelost en die over ons hoofd weer terug naar zee wegdaverden, telkens weer nieuwe toestellen als ho rizontale streepjes van boven zee te voorschijn. Er was ken nelijk iets niet in orde met het luchtalarm. De sirenes bleven maar doorjanken. Wij stelden ons vaak voor dat ze dat zou den doen bij een landing of bij zeer bijzondere gebeurtenis sen. Het verhoogde de span ning wel en verschillende Duitsers kregen het op de ze nuwen. De bemanning van het vierlinggeschut op de Gevan gentoren vluchtte en het stuk bleef de hele middag verlaten. Af en toe viel er een duidel ij k zwaardere bom, er volgde dan een geweldige explosie met een rookzuil van meer dan hon derd meter. Op de batterij Zwanenburg was brand uitge broken en schoot helemaal niet meer mee. Toen er geen nieuwe vlieg tuigen meer kwamen bleven de bommen ontploffen met tus senpozen van een halve of hele minuut. Eerst voelde je de grond trillen, daarna een on dergronds gerommel, zodat het huis zachtjes begon te schud den. Daarna schoot een mod derfontein omhoog met grote brokken grond, keien of palen, alsof een vulkaan ze uitbraak te. De bommen waren natuur lijk heel diep in de drassige bodem doorgedrongen en ik stelde me voor dat ze bij het ontploffen een grote gasbel jdiep in de grond maakten die ^daarna naar boven ontsnapte. -Op deze manier werd de hele ondergrond van de dijk omge woeld, zodat de vloedstroom daar straks niet veel moeite mee zou hebben. Om 5 u ur was het hoogwa ter en ging ik bij de tankgracht kijken. De dijk was kennelijk doorgebroken. Door de duiker onder de Koudekerkseweg (waar nu de L.T.S is) kolkte het zeewater, planken, boompjes en een stuk schildwachthuisje meevoerend. Een grote rat sprong van het ene stuk hout op het andere. Ons eiland was een zinkend schip geworden. 'sMiddags halfzes was de af weer alweer zo ver over de schrik heen dat een Mosquito-verkenningsvliegtui dat foto's kwam maken, direct een voltreffer kreeg en als een lamgeschoten vogel in zee viel. De ontploffingen gingen door tot laat in de avond, soms met een rosse gloed van de ont snappende gassen. Er was geen paniek. Er waren maar weinig mensen op straat. De meesten gingen nu haast maken om de meubelen naar boven te bren gen of de deuropeningen met vloedplanken dicht te spijke ren. Ook de Duitsers metselden een muurtje in de ingang van de Rode-Kruisbunker bij zie kenhuis Bethesda. Er waren helemaal geen burgerslachtof fers. Nu zoveel jaar later Engelse en Duitse archieven openbaar zijn geworden zijn veel gege vens aan het licht gekomen, die tot nu toe geheim waren. Men kan nu pas een totaalbeeld krijgen van hoe het allemaal is gebeurd. De geallieerden hadden de onbeschadigde haven van Antwerpen dringend nodig voor de aanvoer van de gewel dige voorraden materieel voor de aanval op Duitsland. Na het mislukken van de slag bij Arn hem werd daarom de hoogste prioriteit gegeven aan het openbreken van de Wester schelde, zodat de konvooien Antwerpen konden bereiken. De Canadese generaal G.G. Simonds kreeg de opdracht de vesting Walcheren te verove ren. Hij maakte een plan om eerst de dijken te doorbreken zodat het eiland onder water kwam te staan en daarna zou den de delen die nog boven water uitstaken met voortdu rend dag- en nachtbombarde menten worden platgegooid (dit laatste is ons gelukkig be spaard gebleven omdat men in een later stadium meende deze bommenwerpers harder nodig te hebben voor aanvallen op het Duitse industriegebied). Daarna zou een landing volgen vanuit de lucht en vanuit zee. De technische adviseurs van de genenraal meenden dat het niet mogelijk zou zijn het ei land op deze manier onder water te krijgen, maar Si monds zette zijn plannen toch door, ook al omdat hij weinig keus had. Ik heb eerst even afgewacht wat de Vlissingers zouden schrijven over het oude stad huis. Ik heb indertijd als Mid delburger een stukje gesche- ven in de PZC en ik wil er nu nog aan toe voegen dat we als Middelburgers, die dikwijls in Vlissingen komen er net zo goed belang bij hebben dat de historie van Vlissingen be waard blijft. Zie eens bij ons in Middel burg om enkele te noemen: de Spanjaardstraat, de Korte Noordstraat, de Bellinkstraat enz., hoe mooi dat gerestau reerd is. Ik had toen geschre ven „ik heb er zelf graag wat voor over" en dat schrijf ik nog, hoewel ik ook maar een gewone bejaarde ben. De een wat in 't klein en de ander wat in 't groot, als het kan, en vele kleintjes maken een grote. We weten wel dat Vlissingen zelf dat niet kan betalen. En zoals ik al meer schreef, het is geen weggegooid geld, want het geeft de bouwvakkers werk en die kunnen dan toch ook weer belasting helpen be talen. Ze hadden die oude gebou wen rond de St.-Jacobskerk ook nooit af moeten breken. Er was er een bij, meen ik, waar 1642 op stond. Die hadden ze moeten restaureren. Het oude Vlissingen was toen veel mooier dan nu! Ik ben het met K. van Griffen uit Vlissingen volkomen eens en ook met S.G. van der Paal uit Middelburg. En W. Passenier uit Vlissingen heeft naar mijn mening ook groot gelijk. Wek die koop mansgeest van Anthonie van Dishoeck weer zo spoedig mo gelijk op. Ze hebben indertijd dat mooie beeldenhuis recht over de Schipbrug ook prach tig verplaatst naar schuin over de Gravenstraat in Vlissingen, dus het kan me zelfs de mooie straten aan de andere kant ervan en de Tonnetjesbrug nog herinneren, dat vind ik die te- Op 3 oktober deden 247 Lan casters en Mosquito's een aan val op de zeedijk van Westka pelle en slaagden er in de dijk te doorbreken. Toen het 617 squadron, dat in reserve was gehouden, met zeer zware aardbevingsbommen (6000 kg) aan kwam vliegen was het werk al gebeurd en stroomde het water door de straten van Wèstkapelle. Ze hebben deze zeer speciale bommen toen maar mee terug genomen naar Engeland. Het eiland liep ech ter maar langzaam onder en zo volgde op 7 oktober de aanval op de dijken ten oosten en wes ten van Vlissingen. kening van de Schipbrug met die gebouwen ernaast enig. Ik kan me niet indenken, dat die meneer B.J. Blom een echte Vlissinger is, anders valt hij me wel heel erg tegen. Hij heeft waarschijnlijk die Schipbrug nooit gekend, want het is prachtig weergegeven. Dat foefje valt best wel mee, geloof ik hoor. Die vreemde woorden minoreren" en „camel-nose- effect"! Heb ik nooit op de la gere school geleerd, hoewel ik gelukkig niet achterlijk ben. Ik schrijf gelukkig, want ik vind het voor die stumpers erg ge noeg. We hadden toen wel an dere spellingen. Hoopen en loopen met twee o's en mensc- hen met sch, maar de betekenis van onze mooie Nederlandse taal was hetzelfde. Nu heb je „exact" en „adequaat" enz. Mensen, restaureer of ver plaats zo poedig mogelijk het oude stadhuis, want het staat al lang genoeg te vervallen en het is 't meer dan dubbel waard. Richt een fonds hier voor op. C. Sinke, Baarsjesweg 15, Middelburg. Naar aanleiding van uw ar tikel op de voorpagina van uw blad betreffende de molen „de Noorman" te Westkapelle wil ik u op verscheidene fouten wijzen. 1. Volgens het boek de mo lens van Zeeland is de Noor man gebouwd in 1852 en niet in 1823. 2. Tijdens de tweede wereld oorlog zijn de beide molens „de Roos" en de „Prins Hendrik" op 3 oktober kapot gebombar deerd. Tijdens de watersnood is er in Westkappelle niets ge beurd. Een betere voorlichting is m.i. wel nodig. J. Theune, Koudorpstraat 29a, Westka pelle. De aanval werd gedaan door 60 Avro Lancasters viermoto rige bommenwerpers van de 5e groep vanuit verschillende bases in Lincolnshire in Midden-Engeland? Ze vlogen via Orfordness naar het Zwin, een geliefkoosd startpunt, Vandaaruit zette men de aan val in met 5 groepen van 12 vliegtuigen op een hoogte van 2000-3000 meter, met een koers loodrecht op de dijk. Ie dere tien minuten kwam een nieuwe groep aan de beurt. De vliegtuigen vlogen in een lange rij, achter en boven elkaar, en zochten zelf het doel. Zij maakten zelfs foto's van de in slagen. De smalle dijk tussen de zee en de Nollevijver vormde vanuit de lucht een heel duidelijk doelwit, maar er moest uiterst acuraat gericht worden. Ieder vliegtuig moest daarom tweemaal aanvallen en elke keer een rijtje van 7 bommen van 500 kg. dwars over de dijk laten neerkomen. Wanneer ze niet zeker waren of ze in de juiste positie lagen mochten ze hun bommen niet afwerpen, maar het een keertje overdoen, soms tot viermaal toe. Toen een bommenrichter werd gewond aan z'n handen, gezicht en rechteroog en toch z'n vrachtje perfect wilde afle veren, lukte dat pas bij zijn vijfde rondje. Het speciale 9e squadron dat de aanval in luidde, had behalve 7 gewone bommen ook nog ëén bom van 2000 kg bij zich die pas in de tweede bomrun mocht worden afgegooid. Vaak precies mid den op de dijk. De vliegtuig bemanningen waren enthou siast over de aanval. Hun rap porten bij terugkomst in Enge- OOST-SOUBURG - Als vervolg op de lezingen, die evangelist J. Rouw dit voorjaar in Oost-Souburg heeft gehou den zullen er de komende maanden drie lezingen gehou den worden met als thema „de algemene christelijke kerk". De lezingen zullen elke eer ste vrijdag van de maand ge houden worden in het Rode Kruisgebouw aan de Reho- bothstraat. Het onderwerp is in november „Israël en de ge meente", in december „het sa menkomen van de gemeente" en in januari „de toekomst van de gemeente". Er is gelegen heid tot het stellen van vragen. land spraken van „een perfecte show", „een prachtoefening", een uitstekend programma", „een prachtig doel", „een goede timing", „een schitte rende vertoning". De foto's die ze mee terugbrachten bewezen dat ze niet overdreven. De flak schoot wel goed, maar met weinig succes. Er werd niet één vliegtuig neergeschoten, wel werden er nog al wat bescha digd. Het karwei was gebeurd: 736 bommen van 1000 pond en 11 van 4000 pond waren pre cies op het doel terecht geko men. De enige slachtoffers waren Duitsers. De batterij Zwanen burg („Westbatterie" 3/810) die aan de Nolledijk grensde, kreeg al heel snel enkele vol treffers. Een stuk geschut met munitie werd geheel vernie tigd. De andere stukken waren ontzet en het vuurleidingstoes tel werd vernield, zodat ze niet meer op luchtdoelen konden richten. Er werd één Duitser gedood en vier gewond. De of- ficiersverblijven brandden uit. Toen om half-vier de vesting commandant, generaal Daser, vanuit Middelburg de toestand in ogenschouw kwam nemen, vond hij de batterij verlaten. De manschappen waren de duinen ingevlucht. Er heeft toen wel wat gezwaaid. Hij vond het een overdraagelijke gedachte dat twee schietklare kanonnen onbeheerd achter waren gelaten en plaatste er onmiddellijk schildwachten bij. Tijdbommen of niet: disci pline moest er zijnHet gat in de dijk was nog maar 20 meter breed en hij gaf opdracht de volgende dag bij laagwater te proberen het met zandzakken te dichten. Dan moest ook de ravage in de batterij worden opgeruimd en de resterende kanonnen zo veel mogelijk schietklaar gemaakt. De inun datie van het eiland ging nu veel sneller en al gauw werden veel Duitse verdedigingswer ken en aanvoerwegen on bruikbaar. Militair gezien was deze aanval met 60 vliegtuigen een enorm succes. Ten oosten van Vlissingen tussen Ford Rammekens en Fort Zoutman verrichtten 60 Lancasters het zelfde karwei. Het effect was daar heel spectaculair. Omdat het land zo laag lag, stroomde het zeewater als een waterval binnen. PEDICURE gedipt s.v.o. Tulpenlaan 19, Vlissingen Tel. 14183 Behandeling volgens afspraak VLISSINGEN - De oudste medewerker van De Schel.de- boude, de heer C. Labrujère, heeft onlangs de leertijd der al- lersterksten bereikt. Hij vierde zijn tachtigste verjaardag te midden van vrienden en ken nissen tijdens een receptie in Hotel Maldegem. Behalve veel gelukwensen en kado's kreeg hij ook heel wat complimenten te horen over zijn leeftijd, die men eerder op zeventig dan op tachtig zou schatten. Nog steeds is de heer Labrujère goed op de hoogte van wat er zich op muziekgebied op Wal cheren afspeelt. Af en toe schrijft hij er eens een verhaal voor de Scheldebode over met de ondertekening CeLa. Maar het meeste werk heeft hij weke lijks aan het samenstellen van de rubriek Het Weten Waard. Vergeetachtige dominees wor den door hem opgebeld om hun gegevens voor de kerkdiensten op tijd in te leveren en zijn cul turele agenda rijkt zelfs over de Nederlandse grens tot ge beurtenissen in Vlaanderen toe. Kortom CeLa denkt nog niet aan niks doen en De Scheldebode wil hem nog niet kwijt. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Toren straat 5, Vlissingen binnen. De gulle Vlissingse gevers zijn: Banketbakker Faber, Badhuisstraat 38, de alom be kende kwaliteitstaart; half pond biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat: Vishandel O.F. de Nuynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagreclame; Drogisterij Lutwieler, Lange Zelke 80, een luxe fles bad- schuim; Smith Kaas, markt kraam, een pond kaas naar keuze; Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren: 't Goudoppertje mettegoedbana 5,-;Brillen- specialist Tilroi, Walstraat 81, kamerthermostraat; Annikes cafetaria Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes. met koffie; Midgetgolf baan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissin gen, gratis consumptie; Nieu- wendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen; Chemi sche wasserij Populair, Groene Woud 1, Vlissingen, gratis rei nigen van Japon. Zaterdag 23 oktober 1976 Vlis singen, Zevende Dags Ad ventisten, Doopsgezinde kerk, Vrijdomweg van 9.15-10.15 uur bediening des woords, van 10.15-11.15 uur bijbelstudie. Middel burg Doopsgezinde kerk, van 10.00-11.00 uur bijbel studie van 11.00-12.00 uur, bediening des woords. Zondag 24 oktober, Hervormd Vlissingen, St.-Jacobskerk 10 uur ds. P. Pettinga, 17 u. geen dienst, Johanneskerk 9.30 u. ds. L. de Liefde, 19 u. ds. Pettinga. Open Hof Pauvvenburg, 9.30 u. ds. Y. van der Schoot, 17 u. ds. E. Hoogerwerf. Bejaardencentrum „Ter Ree- de", 19 u. de heer G. de Lugt. Bethesda-St.-Joseph, 10 u. ds. Joosse. Evang. Luth. Gemeente, Wal straat, 10.30 u. deken Blommerde, M.'burg. Evang. Luth. Gemeente, Wal straat, 10.30 u. deken Blommerde, M'burg. Doopsgezinde Gemeente, Vrijdomweg 10.45 uur ds. Vooistra. Geref. Petruskerk, Paul Kru- gerstraat. 24 oktober 9.30 u. ds. E. Hoogerwerf, 17 u. ds L. Pleijsant, Kruiningen. Chr. Geref. kerk, Kasteel straat, 9.30 en 17 u. ds. Den Hertog. Geref. Kerk (vrijgemaakt), Lannoystraat, 24 oktober 9.30 en 16.30 u. ds. B. Kamphuis. Geref. Gemeente, Marnixkerk Souburg, 24 oktober, 9.30 en 16.30 u. leesdienst. Geref. kerk Kanaalstraat Sou burg, 24 oktober, west ds. Van Haelen. Geref. kerk Domburg, 24 ok tober 10 u. ds. P. van Til, Middelburg, 17 u. ds. P.J. van Hofland, Vrouwenpol der. Hervormd Souburg Oranje plein, 24 oktober, west 9 u. ds. v.d. Heide, 9.30 u. Wika van Ginkel, 19 u. ds. v.d. Heide. Hervormd Koudekerke, 24 ok tober, 9 en 10.30 u. ds. M.J. de Jong. Hervormd Middelburg, 24 ok tober Nieuwe kerk, 10 u. ds. Brummelkamp, Koorkerk, 10 u. ds. W.M. stenfert Kroe- se, Bilthoven, 19 u. ds. Brummelkamp, met het 2e gebod, Oostkerk, 10.15 u. Gravenpolder, Ontmoe- tingskerk, 10 u. ds W. Kuijl, Zuiderbaken, 10 u. ds. Vrij- landt, Doopsgezinde kerk, 9.30 u. ds. Vooistra, Luth. kerk 9 u. dienst. Centrum Nassaulaan, 10.15 uur de heer Grefhorst, Zandt 10 u. gezinsdienst in de kerk. Evang. Baptisten Zendings gemeente te Middelburg, 24 oktober dienst te 16 uur in de Klarenbeek lts ds. K. v. Berghem. R.-k. kerk-Walcheren 23-24 okt. 1976 Wereldmissiedag Souburg Martinuskerk, Za. 19.00 u, zo. 10.30 u. paro chiekoor. Paauwenburg Open Hof, zo. 11.00 eigen zanggroep, 19.00 samenzang. Vlissingen Singelkerk, za. 19.00 uur samenzang, zo. 9.30 dameskoor (Neder lands), 12.00 samenzang. Bethesda/Josephziekenhuis, zo. 11.00 uur. Ter Reede vrijdag 9.00. R.-k. parochiekerk Middel burg, Lombardstraat, za. 19.00 uur, zondag 10.55 uur en 20.00 uur, Hoeksteen Ro- senburglaan zondag 11.30 uur. Volle Evang. Gemeente Vlis singen, iedere zondag 9.45 uur en iedere woensdag 19.30 uur, in de Filadelfia- kapel, Vrouwenstraat 5 te Middelburg, Dam 6 gem. de Wijngaard 10.00 uur ds. Van der Zanden. Jehova's Getuigen, Konin krijkszaal Van Dishoeck- straat 34 te Vlissingen en donderdag van 19.30-21.30 uur en zondag van 10.00- 12.00 uur. The Bethel Pentecoast Temple Inc., Wijkgebouw Zuider baken, Rentmeesterlaan Middelburg-Zuid, elke woensdag 19.30 uur, zondag om 14.30 uur. Zondags school 10.00 uur in de Zuid- burgschool. Pinkstergemeente Vlissingen, iedere zondag 14.30 uur, gemeentedienst. Leger des Heils Vlissingen, ie dere zondag 10.00 uur Heili gingssamenkomst en 19.30 uur Verlossingssamen komst. Elke dinsdagmiddag van 14.30-16.00 uur. Ge zinsbond, waar iedereen welkom is. S3' VERMANSTRAAT, Vlissin gen. Hersteld Apostolische Zen ding Gemeente, Bakkers gang Vlissingen, elke zon dag dienst te 10.00 en 16.30 uur. Hersteld Apostolische Zen ding Gemeente, Bakkers gang Vlissingen, elke zon dag dienst te 10.00 en 16.30 uur. Anglican Church Service in The Mission to Seamen Chapel Scheldepoort, Vlissingen-Oost, 24 oktober, 10.30 Morning Prayer, 7.30 Evening Prayer. Vlissingen, Doktersdienst. Za. 23 oktober dr. Meijer, Julia- nalaan 7, tel. 12225, zo. 24 oktober dr. Snijder, Bilder- dijklaan 7, tel. 13933. De dienst loopt van 0.00-24 u. Visites aanvragen vóór 10 u. Spoedgevallen van 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur. Apotheek Van vrijdag 22 okt.-29 okt. geopend J.H. Tan-Meijer, Scheldestraat 28, tel. 120325. Tandarts, Za. 23 en zo. 24 ok tober van 11-12 uur dr. A. Peeters, Houtskaai 7 Mid delburg, tel. 01180-12585. Verloskundige, Za. 23 en zo. 24 oktober mej. Stolk, Bloe- menlaan 48, tel. 13838. Huisartsen Souburg, Arne- muiden en Nieuwland, Za. 23 en zo. 24 oktober dr. J.J. Jansen, Oude Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182- 13.40. Voor Middelburg Zuid en Dauwendaele zie Souburg. Dierenarts Za. 23 en zo. 24 ok tober dr. Hoftijzer Middel burg, tel. 01180-13118. Con sult alleen na tel. afspraak. Dienst Vlissingse Kruisvereni gingen, za. 23 en zo. 24 okto ber zuster T. Meerman, Josef Israëllaan 41, tel. 12955. Kruisvereniging Walcheren- Oost, za. 23 en zo. 24 oktober zuster N.H. Boogaard, H. de Grootlaan 51, tel. 01180- 13491. Middelburg - Doktersdienst, Za. 23 oktober dr. Reynierse, Seisweg 29, tel. 13456. 24 okt. dr. Bruynzeel, Groen markt 17, tel. 12635.. Middelburg, Apotheek. Van vrijdag 22-29 oktober geopend Apotheek L. v.d. Boogert, Vrijlandstraat 79. Woensdag 20 oktober van 14- 17 uur in Open Hof, Paau wenburg, handwerken, ma- cramé biljarten enz. Donderdag 21 en vrijdag 22 oktober, 21.30 uur Kuiper spoort te Middelburg, Pas toraal Verstoppertje. Vrijdag 22 oktober 19.30 uur in Open Hof, Paauwenburg Vlissingen, bijeenkomst Stedelijke Raad. Iedere donderdagavond soos- avond in Open Hof. Zaterdag 23 en zondag 24 ok tober Sporthal Baskenburg Vlissingen Looping 1976. Maandag 24 oktober, 20 uur schouwburg Middelburg Porgy en Bess. Dinsdag 26 oktober, 21 uur De Piek, Vlissingen, Film. Dinsdag 26 oktober 14 uur grote zaal van Bachten Poorte te Souburg filmvoor stelling. Vanaf 14 oktober in het Rijks archief St.-Pieterstraat 38 te Middelburg tentoonstelling 100 jaar rijksopleiding voor Onderwijzers. Ernest Joachim exposeert vanaf 16 oktober - 11 no vember in het Zeeuws kun stenaarscentrum Lange Noordstraat 59 te Middel burg met toegepaste kunst. Kon. Opera te Antwerpen, Vrijdag 22 oktober, 19.30 uur Der Rosenkavalier. Za terdag 23 oktober 20 uur Weens Bloed. Zondag 24 ok tober, 15 uur. Der Rosenka valier. 20 uur Weens Bloed. Kon. Opera te Gent, Vrijdag 22 oktober 20 uur Eine nacht in Venedig. Zondag 24 oktober 14.30 uur La Bohème, 20 uur Eine Nacht in Venedig. Nederl. Toneel Gent, Zaterdag en zondag 23 en 24 oktober Orestes. Vanaf heden tot 29 oktober, in Zeeuws Museum, Abdij plein 3, Middelburg, expose ren Joop Dam en Ans van Herwaarden. Vanaf heden t/m 31 oktober, Kuiperspoort Middelburg, tentoonstelling van jazz- foto's. Woningbouwvereniging „Goed Wonen". Weekend dienst voor storingen aan c.v. en liften, za. 23 en zo. 24 okt. de heer K. Roelse, Bo- nedijkestraat 110, tel. 01184-16156. Donderdag 21 oktober 12.22 Vrijdag 23 oktober 0.47 en 13.06 Zaterdag 23 oktober 1.25 en 13.46 Zondag 24 oktober 2.06 en 14.25 Maandag 25 oktober 2.47 en 15.08 Dinsdag 26 oktober 3.31 en 15.53 Woensdag 27 oktober 4.17 en 16.40

Scheldebode | 1976 | | pagina 9