FOTO zes folders vol met foto-en filmtips zo maak je fohA van dichtbij tien tips voor geluidsfilmers naam vermelden a.u.b.! fotowedstrijd rondom bus EEN PAAR WEGGEGOOIDE KOOLBLADEREN DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 KLEINE FOTOTIP IN WOORD EN BEELD Fotografen kunnen soms van de eenvoudigste onder werpen iets bijzonders maken. Dat blijkt uit deze foto van wat koolbladeren, achteloos op een mesthoop gegooid bij een groenteveiling. Een passerende fotograaf zag er een motief in voor een mooie vlakverdeling en maakte deze prent. Er is eigenlijk niks bijzonders op te zien en toch is de foto geslaagd. Dat is het geheim van mensen, die met een kamera er op uit trekken om met mooie beelden thuis te komen. Advies van de fotograaf als u 't ook eens wilt proberen: kies wel de bladeren uit van de rode kool om goede zwart-wit- kontrasten te krijgen. We hoorden onlangs het verhaal van een vakantie ganger, die in Italië naar een opera ging kijken in een openluchttheater. In 't halfduister zaten rond 20.000 toeschouwers te genieten van dit klank- en lichtfestijn. En gefotografeerd dat er werd! Steeds weer flitsten de flitslampjes, zelfs tot zo'n 70 meter van het toneel af. Jammer van de moeite, want dat flitslicht was wegge gooid geld. Flitslicht is geen wonderlicht, dat op zo'n afstand nog effekt heeft. Dat hebben die nachtelijke flitsers waarschijnlijk pas ontdekt, toen ze de zwarte fotoafdrukken en donkere dia's onder hun neus kregen, waarop ze alleen het nachtelijk duister of een overbe lichte toeschouwer vlakbij hadden vastgelegd. Een triest verhaal, inderdaad. En er blijkt uit, dat wie graag fo tografeert er toch wel iets van moet wetenDat kandoor boe ken te lezen over fotograferen en filmen, want daarin zijn de erva ringen van goede fotografen verwerkt. En door bijvoorbeeld eens langs de fotohandelaar te gaan, die waarschijnlijk op zijn toonbank een klein houten bakje heeft staan met zes bijzonder aardige gratis kleurenfolders boordevol tips over fotograferen, flitsen, de donkere kamer en filmen. Zes folders, die u als 'n service van uw fotohandelaar en van de Stichting Amateurfotografie gra tis worden overhandigd. Kinderen op de foto laat met achttien geslaagde voorbeelden zien hoe u leuke kinderfoto's kunt maken. Maak 's een jaarboek geeft in acht bladzijden allerlei tips om een eigen jaarboek te maken en zo een levensjaar in beelden vast te leggen. 4 maal plezier met filmen is de derde folder, die gaat over de voorbereiding van het filmen, over het filmen zelf, over de montage en over projektie. Binnen flitsen, buiten flitsen is een kleine wegwijzer in flitsland, vol met tips over reflektieflits, over teleflits, over invullen van licht en zo voort. De doka in een fijne hobby vertelt u aan de hand van vele foto's wat zich allemaal afspeelt in de doka. Zoals het maken van fotogrammen en kontaktaf- drukken en het vergroten. De punt op de i van uw film is een folder, die speciaal is gewijd aan het monteren van films plus een duidelijk verhaal over de mo gelijkheden van geluidsfilm. Belangstelling voor een folder? Dan raden we u aan - zoals ge zegd - even langs uw fotozaak te wandelen en de folder te halen. En als uw foto-adviseur geen voorraad (meer) heeft: de Stich ting Amateurfotografie (Singel 32 in Amsterdam-C) kan u ook aan een of alle folders helpen. Wilt u dan wel - vanwege de tegenwoordig niet geringe porto kosten-een postzegel van 1.10 in een envelop bijsluiten? Hebt u ook weieens bij vrienden zitten genieten van een dia-voorstelling, waarop bloemen en andere kleine on derwerpen staan, die van dichtbij werden gefotografeerd? En hebt u ook de neiging om dit soort foto's of dia's ook zelf te gaan maken? Maar dat - denkt u dan - is erg moeilijk en alleen voor mensen die ver zijn in de fotografie. Dat dachten wij ook,maar we probeerden het toch. Zie hier een kort verslag van onze ervaringen. Gaat verder alles gewoon Niet helemaal, want er zijn drie dingen, die bij macro (dat is dichtbij) fotografie extra aan dacht moeten hebben. Dat is allereerst: een trillingsvrije kamera-opstelling. De tweede: de goede afstandinstelling. En als laatste: de juiste belichtingstijd. Eerste punt: trillingsvrij In het bijzonder op korte afstand betekent de lichtste trilling van uw hand, dat het beeld onscherp zal worden. Dat wil zeggen, dat u de kamera een stevige steun moet geven, bijv. op een statief of op de grond en zo mogelijk met een draadontspanner moet afdruk ken. 5. Plaats de mikrofoon zo dicht mogelijk bij het geluid en probeer bij uw proeffilmpje even uit, welke afstand de beste is voor het opnemen van een gesprek. Als de afstand van het bijgeleverde mikrofoon-snoer te kort blijkt te zijn, dan is het verstandig om een verlengsnoertje te kopen. 6. De montage - dat is het in de goede volgorde zetten van alle filmfragmenten - gebeurt in prin cipe net zo als bij films zonder gelyid. Alleen moet u attent zijn op het afbreken van een scène, omdat 't geluid nu eenmaal niet op elk willekeurig ogenblik kunt onderbreken. Akkoord, wie dichtbij-foto's wil maken,moet op zijn kamera een hulpmiddel hebben om ook dichtbij te kunnen komen. De meeste kamera's hebben voor scherpe foto's namelijk een minimum-afstand nodig van 1 tot 1 V:2 meter en dat is te veel voor ons doel. Nu hangt het af van het type kamera, dat u hebt, hoe u deze afstand kunt verkleinen. Drie mogelijkheden De eerste is bruikbaar voor nage noeg alle kamera's. Dat is: de voorzetlens, een soort 'bril' voor uw kamera om hem van ver-ziend ook dichtbijziend te kunnen ma ken. Uw foto-adviseur kan u ver tellen of er voor uw kamera een passende voorzetlens is. Dan blijkt misschien ook, dat uw ka mera via tussenringen of een uit- schuifbare balg geschikt kan worden gemaakt voor dichtbij ge legen onderwerpen. En dan kunt u aan de slag. foto vaak een element, dat de foto extra boeiend maakt. De belichting Nog een punt, dat bij dichtbij foto's of -dia's meer aandacht moet hebben. Dat wil zeggen: als u met tussenringen of een balg werkt, want met voorzetlenzen kunt u de normale belichtingstijd aanhouden. Bij de twee eerstge noemde mogelijkheden wordt echter de afstand tussen de lenso pening en de film vergroot en dat vraagt meestal een verlenging van de belichtingstijd. Helaas is het niet mogelijk om daarvoor een voor elke kamera en afstand geldende regel aan te geven. Het beste kan men enkele proefop- namen maken en noteren, welke belichtingstijden men heeft toe gepast. Na enkele opnamen zal men zo de juiste formule kunnen vaststellen. Boeiend onderwerp Eén ding is zeker: wie er in dit seizoen met de kamera op uit trekt, zal ontdekken, dat het ma ken van dichtbij-foto's van bloe men en insekten een bijzonder boeiende hobby kan zijn waar men snel ervaring in verkrijgt. Waarbij zal blijken, dat het voor het maken van geslaagde macro foto's echt niet nodig is om een erg ervaren fotograaf te zijn. We zouden bijna zeggen: als uw ka mera het kandan kunt u het ook Dit is een dichtbij-foto van een erica carnea oftewel dophei. De lens is ingesteld op het boven stukje van dat ene takje, waardoor de omgeving onscherp is geworden. Het maken van zulke dichtbij-foto's is niet moeilijk,zo wordt verteld in bijgaand artikel. Als uw kamera het kan, dan kunt u het ook. Een van dichtbij genomen foto van een dar of honingbij, die is neergestreken op een bloem. Er is scherpgesteld op de bij. Door de op kleine afstand geringe scherptediepte is de bloem onscherp afgebeeld. Het 'vangen' van insekten via dit soort van dichtbij genomen foto's geeft de geduldige vrijetijdsfotograaf veel voldoening. FILMEN MET GELUID Even een korte inleiding: filmen met geluid is de nieuwste ontwikkeling op filmgebied, waardoor het smalfilmen opeens helemaal kompleet is geworden. Vóór de komst van de geluidskamera''s was filmen met geluid wel moge lijk, maar alleen via afzonderlijke apparatuur te verwezen lijken of achteraf via een aan te brengen smal geluids bandje op de film. Nu kunt u - met een geluidskamera - al tijdens het filmen de bijbehorende geluiden opnemen. Het is ook geen wonder, dat door de introduktie van deze geluidskamera de smalfilmerij voor erg veel mensen een bijzonder boeiende hobby is geworden. Voor hen en voor wie van plan is met smalfilmen te beginnen, hierbij een tiental tips voor filmen met de geluidskamera. 1. Lees de gebruiksaanwijzing van uw kamera aandachtig en schiet daarna een proeffilmpje vol. Kies daarvoor verschillende soorten geluid uit: zwakke gelui den zoals vogelzang, het ruisen van de wind. En ook: een auto, die langs rijdt'en het geschreeuw van spelende kinderen. 2. Bekijk en beluister straks dat proeffilmpje kritisch, zodat u ontdekt of het geluid nog beter kan. Een probleem kan zijn: sto rende bijgeluiden zoals bijv. een radio, die door de stemmen heen klinkt of een brommer die pas seert. 3. Breek een bepaald geluid niet ineens af. Als u met filmen stopt, wordt namelijk ook het geluid af gebroken. Zoek daarom als 't kan naar een pauze in het gesprek of geluid. Over het algemeen zullen de opnamen daardoor wat langer moeten duren dan de shots, die zonder geluid worden opgeno men. 4. Houd de mikrofoon in elk ge val tenminste een halve meter van de kamera af. Dit om te voorko men dat het gezoem van de ka mera ook wordt opgenomen. 7. Geluid weergeven doet u met een 'geluidsprojektor'. Ook kunt u bij deze geluidsprojektor een losse speaker kopen die met een bijgeleverd snoer kan worden aangesloten. De geluidskwaliteit daarvan is zeer redelijk. Wie meer geluid wil en ook de hoge en lage tonen wil bijregelen kan dat doen via een los kabeltje, dat aangesloten kan worden op uw eigen geluidsinstallatie. Het is goed om bij de aanschaf van een geluidsprojektor naar deze moge lijkheid te informeren, want het is niet bij alle projektors mogelijk en ook de aansluitingsmogelijkhe den kunnen verschillen. 8. Geluid overspelen gaat uitste kend, vooropgesteld dat u be schikt over een kassette- of band- rekorder en/óf platenspeler. U kunt daarmee bijv. muziek toe voegen of eventueel de bij het filmen opgenomen minder duide lijke geluiden vervangen. Ook kunt u uw eigen kommentaar bij de film inspreken. Uw foto/film adviseur zal u over de vele moge lijkheden, die het filmen met ge luid biedt, graag informeren. 9. Vanzelfsprekend is de kombi- natie van beeld en geluid bepa lend voor het sukses en plezier van uw geluidsfilm. Vrijwel elke moderne kamera garandeert u beeld en geluid van goede kwali teit. Daarbij speelt ook de snel heid, waarmee u uw film met de kamera opneemt en later met de projektor afdraait, een rol. De meest voorkomende snelheden zijn 18 en 24 beeldjes per sekonde. 10. Koop in elk geval een projek tor, waarmee u film met geluid kunt projekteren. Ook als u met smalfilmen begint, maar nog niet met een geluidskamera wilt star ten. U kunt namelijk ook de z.g. 'stomme' films,die u gaat maken of reeds hebt gemaakt, laten 'stri- pen'. Er wordt dan een uiterst smal geluidsbandje op het film materiaal aangebracht. Als u deze van de gewenste geluiden voor ziet, kunnen de films op de ge luidsprojektor worden afge draaid, waarbij beeld en geluid een eenheid vormen. Dit waren ze. Tien tips voor fil men met geluid, een nieuwe, boeiende hobby voor mensen, die hun leven en dat van hun gezin in kleur, in beeld èn in geluid willen vastleggen en bewaren voor later. Filmcassette inleggen - deurtje dicht en filmen. Ook filmen met geluid is erg gemakkelijk. Dit jaar zullen waarschijnlijk op nieuw alle rekords worden ge broken op het punt van de aantal len filmpjes, die naar de ontwik kelcentrales zullen worden ge zonden. Daarom is het goed er even op te wijzen, dat er nog altijd wekelijks enkele honderden films worden opgezonden, waarop de afzender is vergeten zijn naam en volledig adres te vermelden. Da's een ver velende zaak. Voor u omdat de Stel, dat u op een vakantiedag een bus ontdekt, die als op deze foto is vastgelopen op een schaaps kudde, die net de weg oversteekt. Dan is ons advies: maak er gauw een foto van en probeer daarmee een van de aantrekkelijke prijzen te winnen, die door de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen (KNVTO) is georganiseerd. De toerbus moet het onderwerp van uw foto zijn. De prijzen zijn: reis- waardebonnen en foto/filmkado- bonnen. Als u meer wilt weten over deze foto/diawedstrijd: de folder met spelregels is verkrijg baar bij de KNVTO, afdeling fo towedstrijd, Van Stolkweg 29a in Den Haag (tel. 070-512271). De afstand Omdat er op korte afstand een kleine scherptediepte is (dat is het gedeelte dat, vanaf de kamera ge rekend, scherp wordt afgebeeld) is scherpstellen erg belangrijk. Vaak zal zelfs niet eens het hele voorwerp scherp kunnen worden afgebeeld, waardoor dan alléén het belangrijkste element, bij voorbeeld het hart van de bloem, scherp wordt afgebeeld en de omgeving onscherp. Overigens is die onscherpte van een dichtbij kans groot is, dat u uw kostelijke foto's, dia's of smalfilms nooit zult zien. En voor de ontwikkel centrales, omdat vele duizenden manuren per jaar moeten worden besteed om in elk geval een deel van de afzenders terug te vinden. Daarom een goede raad: vermeld uw naam en adres s.v.p. duidelijk op elke zending, die u via uw fotohandelaar of rechtstreeks, ter ontwikkeling doorgeeft naar de centrales.

Scheldebode | 1976 | | pagina 9