waals Nu vaste oeververbinding op lange baan wordt geschoven PROVINCIALE COMMISSIE STEMT TEGEN 1.5% EXTRA VERHOGING VEERTARIEVEN de scheldebode zeemvsp lila DE TRIANGEL OFFICIEEL GEOPEND UITBREIDING MET NOG TWEE LOKALEN Scheldebode-kringetje SUCCES AGENDA'S 1977 0 SUITER I Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 Ouders Buurt Cjevleugelde («JYlantelmodc Centraal Editie Vlissingen Editie Middelburg liitbreiding de scheldebode r Weer volop voorradig bij 26e JAARGANG NO. 41 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 VLISSINGEN - „Drie jaar geleden begonnen we erg proviso risch met 17 kinderen en 1 leerkracht. Nu zijn we al tot 80 gestegen en zijn er 5 leerkrachten." De heer J. A. Massink, hoofd van de Triangel-school voor moeilijk lerende kinderen, vindt dat het leerlingenaantal van een school als deze tot honderd kan stijgen en dat men dan een stop moet zetten. Hij moet contact met de ouders en kinderen kunnen blijven houden, wat met tachtig al moeilijker begint te worden. „Als de kinderen op school komen, leg ik eerst bij het gezin een huisbezoek af. Veel ouders zijn daar nogal verrast over, want bij gewone scholen gebeurt dat alleen in bijzondere gevallen. Volgende huisbezoeken laat ik dan verder aan de leerkracht van het kind over, want anders kan ik het niet meer bijhouden." In augustus 1973 zou de Triangel al gaan draaien. Ou ders hadden een groep van on geveer 35 kinderen bijge bracht, voldoende om een der gelijke school volgens de wet van start te laten gaan. Er kwam echter vertraging in de plannen en de school begon pas in januari '74 met nog maar 17 leerlingen, want de rest was inmiddels naar scholen in Goes en Middelburg gegaan. On danks de slechte behuizing in de (poosje Buskenstraat groeide de school toch nog snel uit en steeds hoopvoller werd uitgekeken naar het nieuwe gebouw, dat van het begin af aan op tekening al klaar lag. Vóór de grote vakantie van dit jaar kon tenslotte verhuisd worden naar de nieuwe school aan de Savornin Lohmanlaan in Paauwenburg en in augus tus werd het nieuwe schooljaar in een wel heel wat riantere omgeving gestart. Want heel wat hoofden van scholen zul len waarschijnlijk hun gebouw wel tegen deze nieuwe school willen inruilen. Het gebouw maakt van buiten een speelse indruk met de verschillende puntdakjes, die elk een lokaal overspannen. Ook in de school is met eenvoudige materialen en heldere kleuren een prettige sfeer ontstaan. Er is veel ruimte gewijd aan praktisch onderricht, zoals een aparte keuken, waar de meisjes (en misschien ook de jongens) kooklessen kunnen krijgen. Oorspronkelijk was de school met drie lokalen gep land, maar tijdens de bouw werd nog een vierde toege voegd. En ook nu is de school alweer te klein en moet een klas in de aula zitten. De heer Massink: „Er worden nu nog twee lokalen eraan gebouwd en daar hebben we ook de ruimte voor. Maar het is wel jammer, dat we het niet tijdens de bouw al hadden geweten, want dan was het een stuk goedkoper geweest." Tijdens de afwerking en inrichting van het gebouw heeft hij nog wat DROP-MARKT-VUSSINGEN LET VRIJDAG OP /S> verplaatst drop van Lango Zelko naar Kerkstraat (tussen de Hema en de Gruyter) eigen ideeën in kunnen bren gen, die hij opgedaan had in zijn vorige baan als hoofd van een dergelijke school in de Ne derlandse Antillen. Zo kan van een diepe voorraadkast door het wegschuiven van een luik een winkeltje met toonbank gemaakt worden en zijn de achterkanten van de zwarte schoolborden wit en kunnen met speciale viltstiften worden beschreven. De tuin krijgt een heel ludieke aanleg, die van daag met de officiële opening nog niet helemaal klaar is. Met hulp van ouders is er hard ge spit en zo te zien beloofd het iets origineels te worden. In het laatste jaar heeft zich ook een goede oudercommissie gevormd, waar het hoofd erg blij mee is. Vooral met een nieuw gebouw en een school, die nog niet zo lang draait, kan hij de hulp van ouders goed ge bruiken. Volgens de heer Mas sink duurt het toch wel een jaar of zes voor een school als deze helemaal volwassen is. In het begin stuitte hij vaak op de onbekendheid van de leer krachten van het basisonder wijs met deze vorm van bui tengewoon lager onderwijs. „Ik ben toen alle scholen lang- sgegaan om te vertellen over onze mogelijkheden en nu merken we toch al dat kineren veel eerder worden doorge stuurd. Vooral na de rapporten krijgen we meestal weer aan loop. Het is ook erg prettig dat de pedagogische academies in Middelburg regelmatig sta giaires naar ons toesturen, zij kunnen dan precies zien wat we hier doen." Van de leer krachten aan De Triangel wordt geëist, dat zij de BLO- akte bezitten of bereid zijn die te halen. Momenteel kunnen zij hiervoor een drie-jarige op leiding in Middelburg volgen. bij elkaar om de lopende zaken te bespreken en problemen uit te wisselen. Blijkt een kind nu niet op een bepaalde school te passen, dan kan het gemakkelijk naar een geschiktere opleiding worden overgeplaatst. Maar nog han diger is natuurlijk als bij een eerste aanmelding en onder zoek het kind direct op de goede plaats kan komen. En dit wil men proberen te bereiken door eenzelfde psycholoog, arts en gestandaardiseerde tekst voor deze scholen op Walcheren te krijgen. Ook voor de ouders is het vaak een ver warrende zaak. Er bestaan meerdere instellingen, b.v. MOB en RPCZ, die de capaci teit van hun kind kunnen beoordelen en tot welke kun je je nu het snelste en/of voorde ligste wenden. Het is nu al zo ver, dat zij zich vaak direct tot de Triangel wenden. Deze stuurt dan formulieren naar de basisschool en naar de ouders om te kijken hoe ver het kind is en welke onderwijsmethodes zijn gevolgd. „Uiteindelijk - zegt de heer Massink - moeten de ouders toch beslissen of zij hun kind naar deze school wil len sturen. We laten ze altijd de vrije keuze, een kind dat hier tegen de zin van de ouders komt, kan zich niet goed ont wikkelen. Het is wel de bedoe ling, dat zij met hun veertiende van deze school afgaan en als het kan een praktijkopleiding van huishoudschool of LTS volgen. Oudere kinderen schept voor ons ook problemen met de klasse-indeling." Om de buurtbewoners rond het gebouw wat in te lichten over de komst van een nieuwe school, heeft de heer Massink al in een vroeg stadium stencils in de brievenbussen laten stoppen. En nu de school offi cieel is geopend kan de buurt vanavond (woensdag 29 sep tember) een kijkje komen nemen in het gebouw. Open huis wordt ook gehouden voor de collega's van de basisscho len in de stad en de ouders van Triangel-kinderen, voor zdie het nog niet hebben gezien. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. In berberlook. Met of zonder capuchon. Met geraffineerde stiksels, knevelknoopjes, bindceintuurs. Bekijk 't zelf bij Lange Zelke 9, Vlissingen DROP-MARKT-VUSSINGEN LET VRIJDAG OP /S> VERPLAATST n drop van Lange Zelke n/ naar Kerkstraat (tussen de Hema en de Gruyter) Al twee jaar zijn de scholen met buitengewoon onderwijs in Middelburg en Vlissingen. nu bezig om een centrale aan melding te krijgen. Er bestaat een nauw contact tussen de hoofden van deze scholen en zelfs een kring van hoofden uit heel Zeeland komt regelmatig MIDDELBURG - Vorig jaar stelde minister Westerterp van verkeer en waterstaat de pro vincie voor de veertarieven met 1,5% extra te verhogen. De extra verhoging zou, als „in haal", enkele jaren doorge voerd worden. De provincie heeft de verhoging vorig jaar geaccepteerd om de weg naar een vaste oeververbinding niet te bemoeilijken door tegen de wens van de minister in te gaan. Van die bereidheid was bij de vergadering van de sta tencommissie voor de Provin ciale Stoomboot Diensten af gelopen vrijdag weinig meer over. De commissie besloot de 1,5% extra verhoging niet te accepteren en dit aan Gedepu teerde Staten door te geven. Het commissielid van Poelje ziet de vaste oeververbinding na het uitkomen van de mil joenennota niet meer zo zitten: „De regering vindt het belang rijk, maar er is geen geld voor. Dat geldt voor zoveel projek- ten. Ik hecht er geen enkele be- ZEELAND KRIJET TÓCH TELEFONISCHE HULPDIENST MIDDELBURG - Staatsse cretaris Meijer van CRM heeft over de een half jaar geleden ingediende subsidie-aanvraag voor een telefonische hulp dienst uiteindelijk toch een po sitieve beslissing genomen. Nu de onzekerheid is weggeno men, kan er een ruimte gezocht worden en zal een telefonische hulpdienst in Zeeland binnen zo'n 6 maanden een feit zijn. Het lange uitstel van de be slissing werd veroorzaakt door een vakaturestop bij het Alge meen Maatschappelijk Werk. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen, Toren straat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. .de Jong, tel. 01180-26043. Hieronder valte ook de vast kracht, die voor het goed draaien van de telefonische hulpdienst onontbeerlijk is en voor wie een groot deel van het geld van CRM bestemd is. Staatssecretaris Meijer heeft in dit geval een uitzondering willen maken, zo blijkt uit een brief aan de initiatiefnemers van de hulpdienst. De werving van vrijwilligers is intussen de afgelopen maan den gewoon doorgegaan. Er zijn er op het ogenblik dertig, maar dat is volgens secretaris Van de Meulen nog lang niet genoeg om de telefoonpost 24 uur per etmaal te bezetten. „We zouden er wel enige hon derden kunnen gebruiken, omdat er altijd voldoende vrijwilligers ingezet moeten kunnen worden en om het ver loop op te vangen". De dertig nu beschikbare vrijwilligers komen uit alle lagen van de be volking en ook de leeftijden lopen sterk uiteen: van 25 tot 60 jaar. Deze groep, die hopelijk nog wat groter zal worden, zal onder begeleiding van een al in juni voorwaardelijk aangeno men vaste kracht de hulpma- gers te woord staan. Hulp wordt alleen verleend als daar uitdrukkelijk om gevraagd wordt. De praktijk bij andere telefonische hulpdiensten heeft uitgewezen, dat het luis teren naar de ander vaak al voldoende opluchting geeft om er weer een tijdje tegen te kun nen. Deze vorm van hulpverle ning is eigenlijk ook opgezet om mensen, die door hun situa tie of wat voor reden dan ook behoefte hadden aan een ge sprek, die mogelijkheid te geven en daarbij bovendien anoniem te blijven. Het blijkt dan ook, dat veel mensen het nummer van een telefonische hulpdienst bellen, op elk uur van de dag of de nacht. Ook voor Zeeland blijkt een telefo nische hulpdienst geen luxe: in 1975 deden 5.000 Zeeuwen een beroep op de diensten in Breda en Rotterdam. Daar komen dan nog de aanvragen bij, waarvan de plaats van her komst niet is geregistreerd. Het is overigens al 7 jaar gele den, dat de eerste initiatieven om tot een telefonische hulp dienst te komen werden geno men. Zeeland is nu ook een van de laatste gebieden waar een telefonische hulpdienst van de grond komt. tekenis aan en daarom vind ik, dat er geen aanleiding meer is om de tarieven met méér te verhogen dan de normale ta- 'riefsverhoging". De normale tariefsverhoging, die gelijk opgaat met de kosten van het levensonderhoud, is vastge steld op 8,2%. Enkele commis sieleden vonden een verhoging van 7% al meer dan voldoende. Rekveld, statenlid voor de PvdA was van mening dat met een verhoging van 7% ook de extra verhoging van vorig jaar ongedaan gemaakt kon wor den. Voor dit standpunt was echter geen meerderheid te vinden. Meijering van het GPV constateerde dat het aandeel van het rijk in de tarieven steeds verder daalt, doordat de tariefsverhogingen volledig door de passagiers betaald moeten worden. „Het rijk be taalt tweederde van de kosten, dat zou ook voor de verhogin gen moeten gelden". vraag voor een derde dubbe ldekker vond hij riskant. Deze zaken, kunnen volgens Zuur deeg, de balans wat de vaste oeververbinding betreft nega tief laten doorslaan. De extra tariefsverhoging werd, zoals gezegd, desondanks toch nega tief beoordeeld. Over de aan schaf van een derde dubbe ldekker zal nog wel een stevig robbertje gevochten moeten worden. Gedeputeerde Sten- vert: „We staan op een twees prong: de noodzakelijke uit breiding van de veerdienst ter hand nemen of doorgaan met de huidige middelen en af wachten tot er een vaste over- verbinding komt". Een andere, voor gebruikers van de veerdiensten verre van prettige zaak, zijn de lange wachttijden. De directeur van de PSD, Adriaansen, vroeg zich dan ook af welke wacht tijden acceptabel zijn, terwijl het vervoer toeneemt. De voor zitter van de commissie, gede puteerde Stenvert, zei dat de veerdiensten al geruime tijd nodig aan uitbreiding toe zijn. Die uitbreiding is, juist met het oog op de vaste oeverbinding, steeds uitgesteld. Het aan schaffen van een derde dubbe ldekker, die ingezet zou moe ten worden op de lijn Vlissingen-Breskens, heeft ook tot gevolg dat de veerhavens aangepast moeten worden. Deze posten, evenals de extra tariefsverhoging, zijn door de provincie steeds beschouwd als besparingen, die in het voordeel van een vaste over- vertunding werkten. De direc teur van rijkswaterstaat, Zuurdeeg, verbond aan de mo gelijkheid, dat de vaste oever verbinding er na 1977 toch zou kunnen komen het advies de extra tariefsverhoging positief te beoordelen. Ook de aan- Er zijn deze week een hele boel kinderen met een vreemde indruk van ons terug naar Hol land gegaan, vrienden. Ze kwamen hier voor een werk week om een heleboel over Zeeland te leren. En natuurlijk hoort bij zo'n werkweek een tocht over de Oosterschelde. Hun meester had hun alles ver teld over hoe we gevochten hebben om dat water schoon en open te houden. Goed voor bereid stapte die kinderen dan ook op een van die omge bouwde vissersboten om eens lekker te genieten van die vaartocht. Omdat ze wisten hoe uniek die Oosterschelde is, was het voor hen ook geen pro bleem om alle bekertjes, pa piertjes en ander afval in de mand te deponeren die op het schip stond. Zij wilden graag een beetje meehelpen om de Oosterschelde schoon te hou den. Maar er zijn nog steeds men sen, zoals de schipper van die boot, die beseffen hoe kwets baar die Oosterschelde is. Want...vlak voor het schip Yer- seke" binnenvaart, pakt die man de mand met troep en tot verbijstering van de kinderen kipt hij de inhoud met een forse zwaai overboord in de Oosterschelde. Het trieste is, dat hij niet de enige is die zo nonchalant om gaat met Europa's uniekste water. Een van de mensen die vanaf het begin elke minuut vrije tijd heeft gestoken in de strijd voor een open en schone Oosterschelde, heeft nadat hij van een zomerse zaterdag hed zitten genieten op een van een van de zandplaten in de Oos terschelde, bij elkaar geveegd wat daar was neergegooid. Zijn buit bestond uit 18 lege blikjes, 2 plastic draagtassen, zes plastic bekertjes, twee strandballen en een serie an dere plastic zakjes. Al die rot zooi was, toen de vloed op kwam klakkeloos achtergela ten door vier gezinnen. Door mensen die dankzij de Ooster schelde dagelijks een goed be legde boterham op tafel heb ben. Tja, vrienden als er straks geen aktiegroep,,Ooster schelde open"meer nodig is, dan is er een voor het „behoud" meer dan noodzakelijk. En nu we het toch over mis bruik van het water hebben, nog even wat anders, honder den en honderduizenden kilo's garnalen zomaar doorgedraaid kunnen worden. Kostelijk voedsel dat verdwijnt op de af valhoop omdat de prijzen niet hoog genoeg komen vanwege de goedkope Duitse garnalen. Ik begrijp best dat die mensen wat geld willën verdienenen voor de garnalen die ze binnen brengen, krijgen ze nog steeds de minimum prijs. Maar, zo vraag ik me af, kunnen ze die vergoeding niet krijgen, zonder dat daarvoor, volkomen nutteloos, al die vis jes naar boven wordenge- haald?, alleen om ze later door te draaien Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Toren straat 5, Vlissingen binnen. De gulle Vlissingse gevers zijn: Banketbakker Faber Raadhuisstraat 28 de alom be kende kwaliteitstaart. Vis handel O.F. de Muynk jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag reclame, Drogisterij Lutwieler, Lange Zelke 80 een luxe fles bad- schuim, Smith Kaas, markt kraam een pond goudse kaas naar keuze, Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Gouddoppertje met tegoedbon a f 5,-. Brillen specialist Tilroe, Walstraat 81, kanerthermostaat, Annikes cafetaria Betje Wolffplein, twee broodjes Annikes met koffie. Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis consumptie, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen. Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van japon. -f

Scheldebode | 1976 | | pagina 1