de schëldebode WOUTERS JANVIER VOORTBESTAAN CENTRUM KRITIEK ASYL DIEREN IN NOOD HOUDT OPEN DAG Scheldebode-kringetje SKODA® ..7598.- 15.90 DANSLES Festiviteiten volksdansgroep Amnesty International houdt bijeenkomst TOERCLIB ,THE0 MIDDELKAMP" ORGAMSEERT SCHELDEZOOMTOfHT RUITER „Klederdrachten „Elf creatieve vrouwen99 in Zeeuws Kunstenaarscentrum „Dodelijk" Ter gelegenheid van 25-iarig bestaan Samenwerking Editie Vlissingen Editie Middelburg DANSSCHOOL ningsuren aanwezig is en veel lopende zaken, zoals de ver koop van werken, regelt. Het totaal komt op de f 25 a f 30.000 per jaar, waarbij de eigen in komsten uit commissieloon, donateurs, verkoop van boe ken en entreegelden bij bij zondere tentoonstellingen bij elkaar zo'n acht a tienduizend gulden belopen. Entreegeld vragen we alleen maar bij bij zondere gebeurtenissen. We willen geen drempel scheppen voor mensen, die zomaar eens binnenlopen Onze tentoon stellingen kunnen, gezien de ruimte, bovendien maar klein zijn en kun je niet vergelijken met een museum of de Vlees hal. Eigenlijk zijn we de enige niet-commerciële ruimte voor éénm ansten toonstellingen We hopen, dat de gemeente en de Staten binnenkort zullen vinden, dat het centrum niet meer gemist kan worden en dat zij voor ons zullen kiezen". Vlissingen heeft zich kortgele den al positief opgesteld door het centrum het komend jaar met f 1000,- te subsidiëren. Een mooi gebaar, maar zal de rest volgen? Over hard rijden gesproken, vrienden. De mensen die ge wend zijn met een flinke vaart Ovezande binnen te schuiven doen er goed aan de komende tijd (en eigenlijk altijd) een beetje op hun tellen te passen. Er gaat gecontroleerd worden, zo heeft het gemeentebestuur van Borsele op de gemeente lijke contactavond aangekon digd. En dat doen ze omdat het op die avond klachten regende van de mensen die in de buurt van het 50 kilometerbord wo nen. „Niemand rijdt ooit vijf tig" beklaagde een man zich". Mijn huis schuift zowat naast de fundering als dat nog lang duurt". Gegrinnik natuurlijk, en veel sr- 1dige gezichten. Zeker nac lemeesterVan Waes de b. rs vroeg of de genen die nooit harder dan vijftig rijden in de bebouwde kom hun vinger op wilden ste ken. Er ging niet een vinger de lucht in, ook niet van de bur gemeester of de wethouders, waarvan je toch zeker mag verwachten dat die zich aan de wetten houden. Of jawel toch een. Het raads lid Van Royen stak zijn hand op, maar die zweert dan ook bij zijn fiets. En de gang die hij daarin zet is nou niet bepaald te vergelijken met de wereld kampioenen die de afgelopen weken in Italië bezig zijn ge weest. 'Walgelijk vrienden, dat die auto ons allemaal de baas is. Zelfs de mensen die actie voe ren tegen de snelheidsmon sters, zoals de ouders in 's- Gravenpolder, laten zich ver leiden. De verontruste ouders hebben daar een zebrapad van de grond gekregen om hun schoolgaande kinderen een beetje te beschermen tegen de aanstormende auto's. En op hun verzoek is de politie daar ook nog uitgebreid gaan con troleren. Binnen een week zijn, volgens burgemeester Van Waes, vijf mensen gepakt die het hardst tprotesteerden, zo gaat dat. Voor de voetgangers blijft het een vervelende zaak. Niet alleen in de dorpen, zo blijkt uit een brief die mijnheer Stam uit Vlissingen vtnaar het pro vinciebestuur heeft geschre ven. Ook in de recreatiegebie den, waar toch niemand al haastig hoeft te zijn. Deze man komt al vijftien jaar elke zomer in Dishoek, maar het plezier gaat er voor hem wel steeds meer af nu hij 's avonds niet meer rustig zijn ommetje kan maken. „Men mag in de han den klappen dat er nog niet meer slachtoffers zijn gevallen dan die ene fietser", zo schrijft deze man. ,,Op de B-wegen wordt daar met snelheden van 100 kilometer of meer gereden. Voor fietsers, wandelaars en niet te vergeten kinderen is het daar levensgevaarlijk"Tja en om je leven in de waagschaal te stellen ga je toch niet met va kantie. Daarom vind ik dat het provinciaal bestuur best eens aandacht mag geven aan dezè brief. Eigenlijk zouden veel meer mensen het provinciebestuur lastig moeten vallen met dit soort brieven. In ieder geval heeft deze man geen last van de kloof die er bestaat tussen be stuur en bestuurden. Een kloof die een speciaal ingestelde provinciale commissie van „wijze" mensen nu al een paar jaar smaller probeert te ma ken. Wat meer aandacht voor zulke brieven, en misschien dat meer mensen het gevoel krijgen dat de bestuurders hen ook echt serieus nemen, als ze eens iets van zich laten horen. ARJAON Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten muiden. kerke. Veere. Arne- Domburg. Marie- Middelburg en ind. B T W. èndirekt leverbaar JULIAN ASTRAAT 26 OOST-SOUBURG TEL. 01183-61844 MIDDELBURG - Elf vrouwelijke kunstenaars, die allen in Zeeland wonen, zullen van zaterdag 18 september af tot en met 14 oktober enkele van haar werkstukken exposeren in het Zeeuws Kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat 59. Er zal beeldhouwwerk, grafiek, tekeningen, wandkleden en kera miek te zien zijn. Deze elf creatieve vrouwen vormen minder dan de helft van het aantal vrouwen, dat in Zeeland als kunstenaar bekend is en min of meer regelmatig haar werk exposeert. Een totaal-overzicht van de ongeveer 26 vrouwen zal het dus niet worden. De tentoonstellingsruimte van het Kunstenaarscentrum is daar te klein voor en boven dien was de opzet van het be stuur van het centrum ook niet om er een feministische de monstratie van te maken. Toe vallig was er al een groepje, dat wilde exposeren en daar zijn nog enkelen bijgevraagd. Voorzitter van het centrum mevrouw Gerda Planteydt: „Omdat we ons in het centrum ook met de schrijvende kun stenaar bezighouden vonden we het leuk om uit die hoek een vrouw te vragen om de ten toonstelling te openen. Zo zijn we bij Anneke van den Doel terechtgekomen, die regelma tig in de PZC schrijft. Maar echte emancipatieideeën schuilen er verder niet achter". De elf, die elk zo'n stuk of vier werkstukken zullen tonen, zijn Corrie Blaas, Jacky Bongers, Tessa Braat, Marijke Dijkstra, Henny Huser, Liesbeth Huser, Inge van der Kooy, Mar ja de Lange, Joke Noest, Henny Schrijver en Anne van der Vel den. In de anderhalf jaar van haar bestaan kan het kunstenaars centrum zeker als een geslaagd experiment worden be schouwd. Continu zijn er om de maand of drie weken expo sities geweest van een heel ver schillend karakter. Of het werk herkenbaar is voor een groot publiek of goed ver koopbaar is nooit een leidraad voor de keuze van de tentoon stellingen geweest. Ook kun stenaars, die moeilijker te be grijpen werk maken zijn re gelmatig aan bod geweest. Gerda Planteydt: „De ervaring bij het uitlenen van werken van de Stichting Beeldende Kunst (SBK) is dat men eerst herkenbare dingen gaat lenen en geleidelijk aan iets anders gaat zoeken. We hebben onze exposities altijd zo veelzijdig mogelijk willen houden. Het publiek moet ook leren kijken. En tot nu toe is er erg positief gereageerd, bij elke tentoon stelling komt er een vaste groep terug. Ook toeristen, die vorig jaar zijn geweest, kwa men deze zomer weer kijken". Onder leiding van bestuurs lid Ton van Kraay zijn dit jaar de zgn. „schrijversavonden" goed van de grond gekomen. Regelmatig kunnen mensen met schrijvers-aspiraties hun werk komen voorlezen op een bepaalde avond in het Kunste naarscentrum. Het blijkt in een behoefte te voorzien, want de avonden zijn steeds goed bezocht geweest. Niet alleen Zeeuwen, maar ook verschil lende Vlamingen en schrijvers uit andere delen van het land komen hun werk voorlezen of alleen maar luisteren naar wat de anderen te bieden hebben. WOONT U IN DIT GEBIED Vroowenpo-de'" OoMKdpeilc ®bombuig Serooskerke Veei •Aagtekerke ./estkapelle Gasp<ngc IO Grijpskerke ,Sl Uufens Mokskorke Middelburn Btggekerke Zouieiande V-/ AmemuiOen| .oudekerke Nieuwland. en Si Joosland ^Souburg ^Vlissingen® R Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. Boek van de maand nog voorradig bij: Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen-01184-12733 Aanvang der nieuwe clubs in Middelburg en Serooskerke Op enkele dubs is er nog plaats. MAANDAG 20 SEPTEMBER In de concert en gehoorzaal, Singelstraat 13 Middelburg. 18.30 Scholieren (vooral jongens) 20.00 zilver 21.30 gehuwde beginners WOENSDAG 22 SEPTEMBER In de cantine van de „Ijsbaan" Koninginnelaan 55, Middelburg. 16.30 Scholieren (alleen jongens) 18.30 Beginners 20 jaar (alleen heren) 20.00 Gehuwde beginners (vol) 21.30 Zilver (gehuwden) DONDERDAG 23 SEPTEMBER In D'lesbaene te Serooskerke 18.30 Beginners jongelui 20.00 Beginners gehuwden 21.30 Zilver gehuwden Inschrijving voor deze dubs: WOENSDAG van 17-19 uur in de kantine v.d. „Ijsbaan" te Middelburg. Tel. 01180-25393 DONDERDAG van 18.30-20.30 uur in D'lesbaene te Serooskerke. Tel. 01189-1419. Goes-Middelburg Serooskerke Zierikzee Privé: Zonnebloemstr. 13, Goes. Tel. 01100-27664 26e JAARGANG NO. 38 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 Kantoor: Vlissingen, Toren straat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong, tel. 01180-26043. De Volksdansgroep Vlissin gen bestaat op 1 januari 1977 20 jaar. Dit feit wordt gevierd met een aantal festiviteiten, waaronder het bezoek van een Roemeens danstheater in april en een Joegoslavisch dansthea ter in augustus/september '77 zeker de hoogtepunten zullen vormen. Veel geld bezit de ver eniging niet. Het zal in de ko mende maanden op velerlei manieren bijeengeschraapt worden. ^en aantal activitei ten bestaat uit straat- en zaal optredens van het eigen thea ter „Vranje". Een enkele keer, als de finan ciën het toelieten, kon een be kend auteur uitgenodigd wor den om over eigen werk te pra ten. Zo kwamen het afgelopen jaar J.C. van Schagen en Cees Buddingh. Het tweemaande lijkse tijdschrift „Slib", dat in formatie wil geven over het kunstenaarsgebeuren in de Zuidwesthoek van het Neder lands taalgebied, kan ook een kind van het centrum worden genoemd. Slib is alweer aan zijn tweede jaargang bezig, maar is, zoals zoveel literaire tijdschriften, commercieel haast niet haalbaar. De be langstelling ervoor is er wel, want het aantal donateurs is van 90 in het eerste jaar geste gen tot 250. Activiteiten genoeg, maar of het centrum zo door kan gaan is een probleem waar het be stuur zich steeds meer zorgen over gaat maken. De subsidies uit de „experimentenpot" van de provincie en de gemeente Middelburg worden het ko mend jaar stopgezet en zouden eigenlijk om het voortbestaan van het centrum te waarbor gen over moeten gaan in een „exploitatiesubsidie". Maar dat is een zaak, waar in de Sta tenvergadering over geoor deeld zal moeten worden. Gerda P.: „We zijn bang, dat we alleen maar een geslaagd experiment zullen blijven en niet als zo'n gevestigd insti tuut, zoals b.v. het Zeeuws Or kest, beschouwd worden om een exploitatie-subsidie te krijgen. Plannen voor de toe- vaste lasten op het centrum drukken. Huur van de tentoon stellingsruimte, telefoon, ver warming, salaris vaste kracht (uitbetaald naar maatstaven van de minimumloon regeling!), die tijdens de ope- een goed tehuis gevonden. Om de jonden en katten een goede verzorging te garanderen zou den de beheerders en het be stuur nog enkele wensen wil len verwezenlijken: een uit breiding van het poezenpen- sion, enkele grotere honden kennels en vergroting van de uitloopmogelijkheden aan de kennels, betegeling van het dierenwaslokaal, een nieuwe grote kennel voor jonge hond jes met speelattributen, een zelfde kennel voor jonge poes jes, een nieuw hek voor toe gang op de speelweide en ten slotte een kleine vergroting van de dienstwoning van Jan en Els. Hiervoor is geld nodig en dat is er niet. Het asyl is opgebouwd en draait nog steeds op giften van particulie ren, contributies van de leden en subsidies van de gemeente. Volgens penningmeester Wijtman is dat niet voldoende om een sluitende begroting te krijgen; er is ieder jaar een flink tekort. De vereniging die ren in nood hoopt op giften en op een goede opbrengst van een aktie van dierenvrienden: de verkoop van de kalender van 1977. De financiële problemen kunnen misschien wat verlicht worden als de twee dierena- syls, die Middelburg rijk is, samen gaan. Het onderhouden van een asyl is wettelijk ver plicht. In verband hiermee en in verband met het efficiënt gebruik van het geld, dat de gemeente Middelburg nu over twee asyls verdeelt, oefent zij zachte drang uit op het asyl aan de Oostperkweg van de Zeeuwse Vereniging en het asyl aan de Europalaan van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren om tot samenwerking te komen. We hebben over de wenselijk heid van samenwerking ge sproken, aldus Hofman, be stuurslid van de Zeeuwse Ver eniging, maar de samenwer king is nog in het praatsta dium. jV MIDDELBURG-De regio Zeeland van Amnesty Interna tional houdt zaterdag 18 sep tember een bijeenkomst in de concert- en gehoorzaal in Mid delburg. De bijeenkomst is door regionaal contactpersoon Marie Kan georganiseerd om de 5 werkgroepen en 2 adop- tiegroepen, die in Zeeland werkzaam zijn, met elkaar kennis te laten maken en de groepen gelegenheid te geven ervaringen over hun activitei ten uit te wisselen. Tijdens de bijeenkomst die om 2 uur be gint, wordt de film „Hel jaar van de folteraar" gedraaid (de avond er voor te zien in het jongerencentrum Midgard). Na de film volgt een inleiding van de secretaris van Amnesty International Aat van der Wel en een discussie. Het is de eer ste bijeenkomst, die de groe pen in Zeeland bij elkaar brengt. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Toren straat 5, Vlissingen binnen. De gulle Vlissingse gevers zijn: Banketbakker Faber Raadhuisstraat 28 de alom be kende kwaliteitstaart. Vis handel O.F. deMuynk jr., Oude markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag reclame, Drogisterij Lutwieler Lange Zelke 80 een luxe fles bad- schuim, Smith Kaas, markt kraam een pond goudse kaas naar keuze, Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Gouddoppertje met tegoedbon a 5,-. Brillen specialist Tilroe, Walstraat 81, kanerthermostaat, Annikes cafetaria Betje Wolffplein twee broodjes Annikes met koffie, Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis consumptie, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken, plus koffie voor twee personen. Chemische Wasserij Populair Groene Woud 55 Vlissingen, gratis reinigen van japon. GOES - Zondag 19 septem ber organiseert de toerclub van de ZRTC „Theo Middelkamp" haar jaarlijkse Scheldezoom- tocht over 120 kilometer. Dit jaar is er in afwijking tot voor gaande jaren gekozen voor een geheel nieuwe route. De rit gaat over Schouwen- Duiveland en Goeree- Overflakkee. Om aan deze rit mee te doen hoeft men geen lid van de toer club te zijn. Het vertrek is om half tien vanaf sporthal „De Bevelanden" te Goes. Inschrij ven tussen halfnegen en half- tien in- de sporthal. Het in schrijfgeld bedraagt inclusief Oosterscheldebrug, voor NRTU-leden vijf gulden, voor nietleden zes gulden. De ver zekering is bij deze bedragen inbegrepen. komst hebben we genoeg, maar het meest dodelijke van het ge heel is, dat je niet weet of je ze ooit uit kan voeren". Ondanks het vele werk, dat gratis door de medewerkers wordt ver richt, blijven er toch bepaalde MIDDELBURG - Op zater dag 18 september zal het die- renasyl aan de Oostperkweg in Middelburg van 10 tot 12 uur en van half 2 tot half 5 voor belangstellende bezoekers open huis houden. Twee dagen later, op 20 september, is het precies 25 jaar geleden, dat het asyl van de Zeeuwse Vereni ging tot Bescherming van die ren geopend werd. Klein begonnen, het bood plaats aan 15 honden en 20 katten, is het nu gegroeid tot een capaciteit voor het onder brengen van 50 katten en 48 honden. Er is een speelweide en bovendien nog ruimte voor verdere uitbreiding. Die uit breiding is volgens het bestuur en beheerders Els en Jan Roest noodzakelijk gezien de grote aantallen dieren, die jaarlijks opgenomen worden. In 1975 werden 103 zwerfhonden op genomen en 66 honden waar van de eigenaars afstand wil den doen, 90 zwerfpoezen en 36 poezen, die door de eige naars niet meer gewild wer den. Voor de meeste honden en katten werd overigens weer

Scheldebode | 1976 | | pagina 1