de scheldebode WOUTERS ONZEKERHEID BIJ VOLMJHRS Ontbij tbiskwies GEEREBRUG: VERDUBBELING VERKEER AFSLUITING BINNENSTAD EN OPENING OP KAAIENROUTE SKODA® ..7598.- IAMIN xccuwsp Ula Scheldebode-kringetje DANSLES DANSSCHOOL JANVIER m 0 3 RUITER ZATERDAG ,M RlYTERMARS" l,\ VLISSINGEN Beiaardconcert a Nieuw en alleen bij Jamin. SfêiS. WMr Haast u Voor de Rien Poort vliet kalender 1977 (f 21,50) naar Irritatie Editie Vlissingen** Editie Middelburg èndirekt leverbaar btoemenboefiek iccopq I INSCHRIJVING: e Woensdag: van 5-7 in de cantine van de „Ijsbaan", Konin- e S ginnelaan 55 Middelburg. Tel. 01180-25395. de scheldebode Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen-01184-12733 26e JAARGANG NO. 37 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 MIDDELBURG - „Sta daar niet een beetje te lachen, er moet iets aan gedaan worden", riep een duidelijk geïrriteerde kaaibe- woonster naar burgemeester Wolters van Middelburg, op het moment dat deze een biljet van 100 gulden in ontvangst nam van de heer Mol, lid van de „belangengroep kaaien". Anderen uitten hun ongenoegen via spandoeken waarop: „een brug teveel", „Middelburg voorbeeldstad van wat" en een 20 meter lang span doek met de tekst: „kaaien onbewoonbaar door snelverkeer". Deze voor Middelburg wat ongebruikelijke beelden waren afge lopen woensdag 1 september te zien, toen een groot deel van de bewoners van de Rouaanse Kaai, Bierkaai, Londense Kaai, Houtkaai, Turfkaai, Nieuwe Haven en Hoogstraat gehoor gaven aan de oproep van de „belangengroep kaaien" een protestvoet tocht te houden, omdat een halfjaar onderhandelen over de ver- keershinder nog steeds niets heeft opgeleverd. De stoet startte bij de Beatrixbrug en, onder voortdurend gelui van de noodklok, liep men langs de kaaien naar de Geerebrug, die die middag tijdens een raadsexcursie officieel geopend zou worden. eraan gedaan is om het te ver beteren. Boot: „De herrie is enorm. Als je naar het nieuws luistert en er davert een vrachtwagen langs hoor je een tijdje niets, van het nieuws dan. Je moet de radio harder zetten, maar als de vrachtwa gen weer voorbij is staat de radio weer veel te hard". „Van Schaik: „Ik ken een oude vrouw, ze kan niet meer trap pen lopen en is daardoor ge dwongen beneden naast het verkeer te slapen". Hij ver volgt: „De verwachting is nu, dat met de afsluiting van de binnenstad en de ingebruik neming van de Geerebrug het verkeer bijna zal verdubbelen. Dat blijkt uit een rapport en het is zo zonder meer ook wel duidelijk als je de plannen ziet". De Hek, eveneens lid van de wijkvereniging Zuid-West centrum, is bang, dat wat tot op heden vermeden kon wor den toch gaat gebeuren, nl. dat een groep bewoners de kaaien gaat afsluiten voor het verkeer bij gebrek aan enig resultaat. Omdat de ingebruikstelling van deze brug het verkeer op de kaaien zal vermeerderen werd dit moment uitgekozen om B. en W. van Middelburg nogmaals met de problemen van de kaaibewoners te con fronteren. De heer Mol be groette de burgemeester en vroeg hem o.a. in een toe spraakje of de kaaibewoners voortaan bij besprekingen die hen aangaan aanwezig konden zijn. Hij overhandigde een en velop met 100 gulden (een ge schenk van kaaibewoner Tony van Verre) als begin van de fi nanciering van een plan dat het verkeer op de kaaien ver mindert. Na enkele woorden van de burgemeester kon de of ficiële opening van de brug doorgang vinden. Onder ap plaus van de genodigden en boegeroep van de kaaibewo ners maakte wethouder Baars een richtingaanwijzer lees baar, waarop centrum en Vee- re. Als de bus, waarin de raad sexcursie gehouden wordt, weer vertrekt, is er achterop leesbaar: Middelburg voor beeldstad van wat? Na de demonstratie vertel len Boot, Van Schaik en De Hek van de „belangengroep kaaien" over de hinder die ze van het verkeer hebben en wat Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Svolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong, tel. 01180-26043. „Langs de kaaien staan zo'n 100 monumenten, dat is 10 van alle Middelburgse monu menten, die door het verkeer bedreigd worden", zegt Boot. „Ik heb in mijn huis veel geld gestopt. In de meeste monu menten is veel geld gestopt: eigen geld en belastinggeld via de subsidieregelingen. De enige toezegging, die de ge meente heeft gedaan is de rij weg op de Rouaanse Kaai 3 meter naar het water te willen verleggen. Dit gebeurt dan", aldus Boot, „omdat een Tsje chisch rapport aan zou tonen, dat bij verlegging van het ver keer met 3 meter de trillingen weg zouden zijn. Dat is onzin". Vijf jaar geleden was Van Schaik al begonnen te ageren tegen de verkeersoverlast, eerst met brieven. Uit een brief van het gemeentebestuur aan hem, gedateerd 3 augustus 1971, blijkt dat er aan de drukte op de Rouaanse Kaai niet veel te doen zou zijn, omdat deze weg een onderdeel was van het Provinciaal wege nplan en wel van de route: rijksweg 58-Middelburg- Veere. „Dwars door de stad, een gevaarlijke toestand. Je kunt je kind niet door de voor deur naar buiten laten gaan: er is geen stoep, druk verkeer, het zou gewoon moord zijn". Van Schaik vervolgt: „Uit die zelfde brief blijkt, dat de ver betering van de Rouaanse Kaai, die nu door het gemeen tebestuur als toezegging aan de kaaibewoners wordt voor gesteld, al in 1971 versneld zou worden". Na z'n brieve- nacties begon Van Schaik met enkele anderen een handteke ningenactie onder de kaaibe woners. 150 Mensen sympathi- seerden met zijn actie en zetten hun handtekening. Hierbij was ook de heer Mol, voorzitter van de woning bouwvereniging. Er begon sa menhang tussen de bewoners te komen en de belangengroep „kaaien" werd geboren. De handtekeningen werden aan de burgemeester aangeboden met het verzoek iets aan de verkeerssituatie op de kaaien te doen. En het verkeerscircu latieplan in die zin te verande ren. Tegelijkertijd werd een al ternatief gegeven: een route via de Loskade en een (voorlo pige) Baileybrug over de Zwaaikom. Na het antwoord van de burgemeester „mensen zijn altijd tegen iets en nooit vóór iets" werden alle frakties aangeschreven om daar over de problemen te praten. Het of ficiële antwoord van het ge meentebestuur over het alter natieve plan van de kaaibewo ners kwam op 20 augustus: een Baileybrug is een tijdelijke op lossing in afwachting van een definitieve. Een definitieve op lossing (een nieuwe brug over het kanaal ten oosten van Mid delburg, de rondweg-noord om Middelburg, een definitief tracé langs de Loskade met ondertunneling) zal niet bin nen 10 jaar verwezenlijkt wor den. Bootjes met een mast kunnen niet onder de Bailey brug door. KMI lil De brug veroorzaakt geluid soverlast. De brug draagt niet bij tot verfraaiing van het stadssilhouet. Het laatste ar gument ontlokt De Hek de op merking: De rondweg door de bolwerken verfraait het stads gezicht dan zeker wel. Aan het slot van de brief montert het gemeentebestuur de kaaibe woners op wat betreft een blij vende alternatieve route voor de kaaien: „Aan de hand van de door de regering genomen beslissing t.a.v. de Ooster schei de bestudeert de Rijkswa terstaat thans de gevolgen van deze beslissing t.a.v. de afwik keling van het verkeer in de regio Zeeland. Hierna zal de Provinciale Planologische Dienst zich gaan bezighouden met de bestudering van het hoofdwegenstramien ter ont lasting van de kaaien. Het begin van deze studie wordt eind deze maand verwacht. Wij hopen binnen afzienbare tijd nader met U over de resul taten van die studie te kunnen overleggen". De belange ngroep kaaien laat het er niet bij zitten en wil een oplossing op korte termijn realiseren, via de democratische weg: be sprekingen met de gemeente. De Hek wil via deze weg de po litie nog even bedanken voor hun medewerking bij de de monstratie. v a. www incl. B.T.W. JULIANASTRAAT 26 OOST-SOUBURG TEL. 01183-61844 VLISSINGEN - Op 11 sep tember organiseert de wandel sportvereniging „Willen is kunnen" de tiende Ruytermars in successie. Het geheel ge beurt onder auspiciën van de KNBLO, wandelkring West- Brabant en Zeeland. Deze jubileummars kent de afstanden vijf, tien vijftien en vijfentwintig kilometer. De vertrektijden zijn: van de af standen 15 en 25 kilometer om halftwee, van de 10 kilometer om twee uur en van de vijf ki lometer om halfdrie. Start vanaf de sporthal in de Presi dent Roosenveltlaan. Ter gelegenheid van deze ju bileummars en tevens ter gele genheid van het herdenkings jaar van de 300ste sterfdag van Michiel A. de Ruyter heeft de vereniging ingelakte medailles beschikbaar gesteld naar het voorbeeld van de speciale her denkingspostzegel. VLISSINGEN - In de serie van drie beiaard- en torencon certen zal Bemhard Winse- mius stadsbeiaardier van Haarlem en beiaardier van de Vrije Universiteit in Amster dam, aanstaande zaterdag 11 september van 15.00-16.00 uur een concert geven op het caril lon van de St.-Jacobstoren. Hij speelt deze middag wer ken van Matthias van der Gheyn, Albert de Klerk, Chris Bos, Ferdinand Timmermans en Variaties op bekende wijs jes van hemzelf. Programmaboekjes zijn gra tis verkrijgbaar bij het Wel- zijnscentrum Bachten Komme, de Openbare Bibliotheek en de informatiestand van de ge meente in de wijkcentra het Open Hof en Middenhof in Souburg. VLISSINGEN - Bij het spoorwegemplacement van Vlissingen liggen, onder de rook van het metaalverwer kingsbedrijf Maxalloys, een aantal volkstuinen. Die rook bleek nogal wat schadelijke stoffen te bevat ten, want vorig jaar kregen de volkstuinders een brief van het gemeentebestuur van Vlissin- genn waarin hen werd meege deeld, dat de groente schade lijk kon zijn voor de gezond heid. Dit was gebleken uit een onderzoek van de keurings dienst voor waren. Enkele volkstuinders, die hun tuin vlak bij het Maxalloys hadden, hebben hun tuin inmiddels in de steek gelaten. Anderen zijn doorgegaan, maar weten eigenlijk niet of hun groente wel goed ism Maxalloys is een recyclingbe drijf, het wint metalen uit af val. De stoffen, die hierbij vrij komen, blijken echter dermate schadelijkn dat B. en W. van Vlissingen en G.S. in juni vorig jaar sluiting bevolen van een gedeelte van het bedrijf. Maxalloys is in beroep ge gaan en mag volgens de wet gewoon doordraaien tot de be roepsprocedure is beëindigd. G. JM de Nooyer uit Vlissin gen heeft zijn volkstuin bij het seinhuis op het spoorwege mplacement. „Mijn tuin ligt wat verder van Mavxalloys verwijderd. Ik eet mijn groente toch, maar een schoonzus, die vaak groente van mij eet, heeft van de keu ringsdienst van waren te horen gekregen, dat het beter is om het weg te gooien. Het eten ervan zou hoofdpijn en misse lijkheid tot gevolg hebben". Hij vervolgt: „Ik werk zelf in het seinhuis, de stank is er soms niet te harden. Doordat de ramen niet goed sluiten kun je er ook binnen niet aan ont komen. Het is vooral de rook uit de lage schoorsteentjes, die de stank veroorzaakt. De rook stijgt niet op maar blijft laag hangen". L. C. Aerts uit OostdSou- burg heeft zijn tuin ook in de buurt van het seinhuis, al 30 jaar verzorgt hij daar zijn tuin. Ook hij eet de groente van zijn volkstuin. Helemaal gerust is hij er echter niet op. ,NWie kan mij nu 'ns vertel len of deze groente ongezond is. Een keuring kost over de 100 gulden, wie betaalt de schade? Wij tuinieren hier door, omdat we verder van Maxalloys verwijded zijnn' maar niemand heeft zekerheid over de kwaliteit van z'n groente". Aerts vreest, dat er geen sprake is van enige schadever goeding als hij zijn groente zou moeten kopenm „Het bedrijf wordt hier neergezet en wij moeten het maar bekijken. We worden eigenlijk door Maxal loys verdreven". Elke morgen een kraak vers ontbijt met-ontbijtbiskwies van 11 meneer Jamin. Gezond, smakelijk, goedkoop èn weinig kalorieën. tJQ ct jjg,. pafcje (g stuks) Niei duur-uH heerh|k VLISSINGEN - Vrijdag 3 september nam de directeur van het Vlissingse V. V. V., de heer Dop, afscheid. Op de foto ontvangt hij het afscheidscadeau. «oosocoeooooooosoGóaoooocooo» Ik begrijp niet wat die vis sers bezielt, vrienden. Na veel hangen en wurmen heeft de gemeenteraad van Kortgene de vismijn van Colijnsplaat nog een kans gegeven. Al ja renlang zijn er grote tekor ten, die de gemeente moet opbrengen. Op het laatste moment, vlak voor de defini tieve sluiting, zijn de raads leden gezwicht voor de aan drang van de vissers. Ze zou den het nog een tijdje aan zien, omdat de vissers plech tig beloofden in het vervolg vaker in Colijnsplaat te mijnen. Nu is die vismijn nog open en nou hoor ik allerlei noodkreten (uit alle Zeeuwse vismijnen trouwens, ook die van Vlissingen) dat de vissers hun handeltje buiten de mijnen om verkopen. Wat vergoelijkend wordt dan nog gezegd dat dat met de visbe- perking wel te begrijpen is, omdat ze op deze manier toch wat meer vis kunnen vangen en verkopen dan ze eigenlijk mogen. Maar ook dat begrijp ik niet. Want daarmee graven ze uiteindelijk toch ook hun eigen graf. De zeeën raken steeds verder uitgeput en de visbeperking is ingesteld om het vissenbestand weer wat op peil te brengen. Of zoals een pude visser me eens zei „We hebben gouden tijden gehad, we zullen het voorlo pig met brons moeten doen, anders hebben we straks niks meer". Neem nou zo'n Keetie van Oosten-Hage, die heeft ook wel eens met brons genoegen moeten nemen, maar heeft nu toch weer mooi een gouden plak veroverd. Een gouden plak, die haar wielercarrière moet afsluiten. Want ze stopt er nu definitief mee, heeft ze verklaard. Tenminste met de grote wedstrijden, want de kleine koersen blijft ze rijden om het „af te leren" zoals ze zegt. Ik ben benieuwd, want het is net of ik een verslaafde hoor zeggen, dat hij af en toe nog maar een paar sigaretten rookt, om van het roken af te komen. En als die wielerba- cil, waar haar man het altijd over heeft, ook de komende lente weer de kop opsteekt, dan is er een grote kans dat Keetie volgend jaqr opnieuw gehuldigd moet worden. Tja vrienden en nou we dan toch bij de sport beland zijn, zwaaien we even af naar Reimerswaal. Burgemeester en wethouders daar, hebben de raadsleden, die eigenlijk niet wilden, na veel moeite zover gekregen dat ze zes ton opzij hebben gelegd voor de bouw van een sporthal. Die raadsleden sputterden niet voor niets tegen. Ook voor de sportverenigingen hoeft die hal er niet te komen, zo heeft een enquête uitgewe zen. Toch blijft het gemeen tebestuur volhouden dat ook Reimerswaal zo'n prestige object nodig heeft. Want, zo heeft wethouder Nieuwen- huyse verklaard: „Het en thousiasme moet nog ko men". Ja, ja die sportvereni gingen begrijpen er dus ei genlijk niets van. Maar waarvoor dient zo'n enquête dan? AR J AON De gelukkige winnares van vorige week is mevrouw Bloe- mendaal, Scheldestraat 76 in Vlissingen. Deze week zijn de gulle Middelburgse gevers: „Fraanje Patisserie, Lange- viele stelt ons beschikbaar Vi pond bonbons van eigen fabri kaat. euromarkt 10 middelburg telef. 29519 Fruitspecialist van der Hiele-Nijsen, Langeviele 41, stelt beschikbaar 1 pond zuid vruchten. Optiek Focus, Burg. Prome nade, stelt beschikbaar brile- tui. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 11, stelt beschik baar een te besteden bedrag tot f 10,-. Hotel-Café-Restaurant „De Huifkar", Markt 19, stelt be schikbaar koffie met gebak. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 99, stelt beschik baar l/i pond eigengemaakte rookworst voor 2 personen. Baby-art. zaak De Weef stoel, Langeviele 3, stelt be schikbaar een cadeaubon van f 10,-. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaar sleuteletui. Fleur 2000, Langeviele 61, stelt beschikbaar leuk boeket bloemen. a|HillHHUIIHmHIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIUHIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIHIg E Aanvang der nieuwe lessen maandag 20 september, woens- 5 dag 22 september, donderdag 23 september. Maandag: van 5-7 uur, in de concert- en gehoorzaal Singel- E straat 13 Middelburg. Tel. 01180-12700. E Donderdag: van 18.30-20.30 in Diesbaene te Serooskerke. Tel. 01189-1419. 1 Aparte clubs voor: Scholieren Jongelui Gehuw- I den Zilver. Privé: Zonnebloem str. 13 Goes tel. 01100-27664 niiiiiiiiuiiiuiiuuitii

Scheldebode | 1976 | | pagina 1