Walcherse „Terre des Hommes"-werkgroep breidt haar activiteiten nit ZEEUWS AMATEURTONEEL HEEFT EINDELIJK TWEEDE ADVISEUR WOUTERS DANSLES de scheldebode Spaar Snoepie de Zeeleeuw reeuwse Vernieuwing riolering Badhuisstraat SKODA® 7598.- JAM IN Scheldebode-kringetje „DE TERRORISTEN" ƒ6.50 HIRuiter HU1SVEST1IVQ Sacces Helpers Open huis PPR MIDGARD HOUDT ENOUETE JONGEREN- Editie Vlissingen** V Editie Middelburg MIDDELBURG: SEROOSKERKE: DANSSCHOOL JANVIER de scheldebode 26e JAARGANG NO. 36 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) Directe steun aan Middelburgse fysiotherapeut in Ethiopië WEST SOUBURG - „Terre des Hommes", Stichting voor di recte hulp aan kinderen in nood staat er bovenaan het briefpa pier geschreven en deze omschrijving maakt meteen duidelijk waar het om gaat. Be Stichting, die zo'n jaar of tien geleden haar werk in Nederland begon, onderhoudt nauwe contacten met de „Terre des Hommes"-organisaties in andere landen en vindt via plaatselijke werkgroepen in het eigen land haar medewerkers. De „kinderen in nood" worden overal in de derde wereld gevon den en T. d. H. kijkt bij haar hulpverlening niet naar geloof, ras of politiek. Ook in Zeeland is het werk van deze stichting niet onopgemerkt gebleven. Het begon in 's Heer Hendrikskinderen, waar een werkgroep praktisch hef hele dorp zo ver kreeg om mee te doen aan de financiële adoptie van een weeshuis in Sierra Leone. Aan de overkant kwamen er initiatieven in Terneuzen en Axel en sinds dit voorjaar bezit ook Middelburg zijn eigen werk groep. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 Het is een groepje van der tien enthousiastelingen, die elkaar via hun werk hebben leren kennen en in de meeste MIDDELBURG - Het jonge rencentrum Midgard aan het Damplein in Middelburg houdt zich al geruime tijd bezig met de problemen van jongeren die op zoek zijn naar woonruimte. Er is een folder met huurtips uitgegeven en op het ogenblik is men bezig met een enquete, die inzicht moet verschaffen in de problemen die het zoeken naar huisves ting in de praktijk met zich meebrengen. Midgard zoekt hiervoor kontakt met jongeren die nu woonruimte zoeken of er in het verleden mee bezig zijn geweest. Belangstellenden kunnen tijdens de openings tijden van de koffiekamer bij Midgard terecht voor verdere informatie en/of een enquête formulier. Midgard geeft daarbij de garantie, dat de in formatie strikt vertrouwelijk zal worden behandeld en niet anders dan in vorm van een statistiek (dus zonder naam) aan derden zal worden door gegeven. Epsilon Angle. Op zaterdag 4 september treedt in Midgard de Bredase groep Epsilon Angle op. Deze een half jaar bestaande groep speelt voor 100 eigen werk, dat het best valt te plaatsen onder de noemer symfonische rock. De bezetting is als volgt: August Bax, zanger gitarist. Pierre Maas, gitarist. Ad van Suylekom, bassist. Bod Kle- mans, slagwerk. Ed Klemans, orgel. Het optreden begint om half 9, de entree is 3 gulden 50. Vanaf maandag 30 augustus is Midgard van 12 tot 2 weer open voor de overblijvers. In die tijd is er de mogelijk heid te schaken, dammen, bil jarten enz. of om huiswerk te maken. Met ingang van die datum is de koffiekamer van maandag tot en met vrijdag voor de rest van de middag ge sloten. De openingstijden 's avonds blijven als vanouds. OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. gevallen bij het onderwijs zijn of de fysiotherapie beoefenen. Ze vinden dat wel een beetje bezwaarlijk en de groep kan dan ook best wat „anderssoor- tigen" gebruiken. Mensen, die uit een andere maatschappe lijke hoek komen en vrije tijd over hebben om in dit werk te steken. Van werkgroepen wordt namelijk verwacht, dat zij het werk van T. d. H. propa geren, deelnemen aan be paalde acties en projecten en financiële middelen hiervoor zien te krijgen. Voor een pas geformeerde werkgroep is het nogal een opgaaf om dit alle maal tegelijk aan te vatten. De nieuwelingen begonnen zich dan ook eerst te beraden wat voor soort project zij zou den steunen. Een medewerker van het hoofdbureau van Terre des Hommes in Den Haag had hun inmiddels wat wegwijs gemaakt in de werkmethodes van de stichting. Hulp aan de bouw van een schooltje voor visserskinderen in Indonesië leek in eerste instantie wel een overzichtelijk project. In prin cipe is elke werkgroep vrij haar project te kiezen, maar het moet wel de goedkeuring van het Stichtingbestuur heb ben. Men streeft er ook naar om projecten te vinden die na verloop van enkele jaren door het land zelf voortgezet kun nen worden. Inmiddels was een bevriende fysiotherapeut, Sjaak Lodiers uit Middelburg, door Terre des Hommes naar Ethiopië uitge zonden om te gaan werken in een tehuis, 30 km buiten Addis Abeba, waar o.a. veel poliopa tiëntjes gerevalideerd worden. Uit zijn brieven en foto's bleek al gauw, dat hij graag finan ciële hulp zou ontvangen om orthopedische hulpmiddelen te bekostigen voor zijn kleine patiënten. Polio (kinderver lamming) is in veel landen van de derde wereld nog bij lange na niet onderdrukt. Tachtig procent van de ernstig zieke kinderen lijdt aan deze ziekte. Aarzelend is in Ethiopië nu een begin gemaakt met inentingen ertegen, maar bij verschillende stammen stuit men nog op grote weerstanden. Steun aan het werk van Sjaak leek de leden van de werkgroep een eigenlijk meer voor de hand liggende zaak dan het nieuwe schooltje in OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Tandjong Priok. De contacten lagen er en Sjaak Lodiers kon het thuisfront precies vertel len, waar het geld naar toe is gegaan. Terre des Hommes moedigt dit soort contacten sterk aan, zodat men hier niet het idee krijgt, dat het geld in een bodemloze put verdwijnt. Deze zomer al kon de nieuwe werkgroep naar Ethiopië schrijven, dat zij een bedrag van 3000,-voor orthopedi sche middelen bij elkaar had gebracht. Een rommelmarkt op het Marnixplein in West Souburg bleek een groot suc ces te zijn. Ineke de Haan, lid van de werkgroep, vertelt dat veel bezoekers van de markt royaal betaalden toen zij hoor den waar de opbrengst naar toe ging. „We hadden boven dien een stand ingericht, waar informatie over het werk van Terre des Hommes te krijgen was. Het is erg belangrijk, dat de naam Terre des Hommes in Zeeland een begrip gaat wor den en we willen dan ook bin nenkort veel meer aan voor lichting en propaganda gaan doen. Misschien, dat we ook hulp van verenigingen kunnen krijgen en met kleine acties po tjes kunnen gaan vormen." De groep speelt ook met het idee om incidenteel op de donderdag- en vrijdagmarkten in Middelburg en Vlissingen d.m.v. een eigen kraamje pro paganda te kunnen maken en artikelen van T.d.H. en andere zelfgemaakte producten te verkopen. Vooral ook wil zij de Zeeuwen inlichten over de mo gelijkheid van financiële adop tie. Deze „adoptie op afstand" houdt in, dat een familie in Nederland maandelijks een bijdrage van 37,50 geeft voor het onderhoud van een kind in een tehuis elders in de wereld. Pe „ouder op afstand" ont vangt een foto van het kind met een korte levensbeschrijving. Mocht de ouder het geld door omstandigheden niet meer op kunnen brengen, dan neemt Terre des Hommes de adoptie weer over. Op die manier zijn er nu al meer dan 1700 kinde ren in Nederland geadopteerd. Het is niet de bedoeling, dat er een emotionele band met het Er werden en worden cur sussen gegeven in Goes, Hulst, Zierikzee, Nieuwdorp, Vlis singen, Oostburg en Middel burg. De^Middelburgse groep is intussen overgegaan in het Werktheater Middelburg en is regelmatig te zien in het Kui- perspoorttheater. Met de be noeming van Edo Douma ont staat er meer ruimte voor cur sussen dramatische vormge ving en hoeft men geen beroep meer te doen op free-lance ad viseurs. In een poging uit te leggen, wat dramatische ex pressie of vormgeving precies is zegt Edo: „Ik vind het geen middel om jezelf te ontdekken, dat noem ik navelstaarderij. Volgens mij is het een middel om te bekijken in hoeverre in dividuele karaktertrekken maatschappelijk bepaald zijn". Een ander belangrijk ding is volgens hem, dat de groep bij dramatische vormge- kipd ontstaat, al krijgen de „ouders" wel af en toe, als de verzorgers er de tijd voor kun nen vinden, een verslagje over het wel en wee van hun kind. Ineke de Haan; „Wij hebben zelf een klein meisje als adop tiekind in Indonesië en we hadden echt even met haar te doen toen we in een briefje over haar lazen, dat ze een bee tje moeite had met de eerste klas en onvoldoendes had ge kregen." Zoals al eerder in dit verhaal vermeld is: de werkgroep kan nog veel nieuwe helpers ge bruiken. Ook mensen, die niet direct er voor voelen om in de ving gezamenlijk iets onder neemt in tegenstelling tot bijv. de scholen, waar vaak indivi duele prestaties verlangd wor den. Edo was al vroeg bezig met toneel. In Utrecht liep hij op 14-jarige leeftijd de Schouw burg plat; hij bekeek alles wat er gespeeld werd. De H.B.S. kon hem dan ook niet zo beko ren en hij wilde op de Amster damse Toneelschool. Hij werd daar echter weggestuurd met de mededeling, dat hij eerst nog maar wat moest gaan spe len, omdat hij er nog te jong voor was (17). Hij ging bij een toneelgroep en ontdekte daar, dat toneelspelen niet z'n enige interesse was. Met een vriend richtte hijdaarom het Mikro- theatertje in Zeist op, waar o.a. Boudewijn de Groot optrad voor het luttele bedrag van 75 gulden. Later werden de on dernemingen van het Mikro- werkgroep te gaan zitten, maar wel af en toe bij bepaalde ac ties willen inspringen, zijn welkom. Wordt de groep te groot, dan wil men tot taak verdeling overgaan, maar tot nu toe hebben de leden nog alles met elkaar georganiseerd. Ook vaste donateurs, die re gelmatig iets willen storten kan de werkgroep goed ge bruiken. Zij kunnen een bij drage geven via bankgiro nummer 335049443 t.n.v. de Rabobank Middelburg. Pen- ningmeesteresse is Jobine Vermuë, Bellinkstraat 5 in Middelburg. Helpers en verenigingen, die gezamenlijk iets willen doen kunnen in contact treden met Ineke de Haan, van Doomlaan 45, West Souburg, tel. 01183-63352. WOONT U IN DIT GEBIED Vrouwcnpokte'^ Oo^apeilc ®bomOu'q Se'ooikeffce S .Aagieke-ke iCC"A «VoslkapeHe Gastrnge Gnipskerke ,s, UureBS Meiiske'kc S MidOelbum Biggekcrke v 3 (O) ^kZoutelande W Arnemudenj Kouflekeike Nieuwlded. en St joosiand Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. GOES - Het PPR- actiecentrum Goes houdt op woensdagavond 8 september „open huis". Belangstellenden kunnen dan met het bestuur van het actiecentrum en het Goese PPR-raadslid mevrouw J.M. Prévoo-van der Heuvel van gedachten wisselen over de gemeentepolitiek. Op het programma staat onder meer de bespreking over de Prins van Oranje c.q. eve nementenhal. Tevens zal er ge legenheid zijn tot het geven van een eerste reactie op de Goese nota van aanbieding. Het PPR-actiecentrum houdt „open huis" op Oranjepad 52, vanaf acht uur. VLISSINGEN - Woensdag 1 september, wordt in Vlissingen een aanvang gemaakt met het vernieuwen van de riolering in het gedeelte van de Badhuis straat, dat gelegen is tussen de Koudekerkseweg en de Julia- nalaan. In verband hiermede is dit straatgedeelte niet bereik baar vanaf de kant van de Wa tertoren, maar wel vanaf de kant van de Leeuwentrap. De werkzaamheden zullen tot 2 oktober a.s. duren. Het ver keer, komende uit het centrum zal via de Koudekerkseweg worden omgeleid; het verkeer over de Van Woelderenlaan in de richting van het centrum wordt omgeleid via de Juliana- laan. De omleidingen zullen door middel van borden wor den aangegeven. De bushalte bij de Leeuwen- trap zal tijdens de duur van de werkzaamheden worden ver plaatst naar de omgeving van de Watertoren. De gemeente heeft de omwonenden schrifte lijk van de werkzaamheden en de getroffen verkeersmaatre gelen op de hoogte gesteld. Demonstreren vrienden, is niet iedereen gegeven. En het is deze week weer duidelijk ge worden dat er in Zeeland wat dat betreft nog heel wat ge leerd kan worden. De keren dat we van spandoeken met vlammende teksten kunnen genieten zijn schaars. Dat moet ook de volksdansvereni ging Scaldis uit Hansweert ge dacht hebben en die wilde wel voor wat vuurwerk zorgen in de raadzaal van Reimerswaal. Het gemeentebestuur was ver deeld over de vraag of het voe tenwerk van de dansers nu wel of niet geldelijke steun ver diende. Scaldis vond natuur lijk van wel en wilde dat ook wel tonen. De dansers gingen aan het werk en het resultaat mocht er zijn. Heuse spandoe ken, die de betogen van de raadsleden in de goede rich ting moesten duwen. Helaas vrienden, het vuurwerk is als een nachtkaars uitgegaan. Toen de volksdansers eindelijk stommelend in de raadzaal waren gearriveerd, hoefde het allemaal niet meer. De raads leden hadden al gesproken. Een troost voor de dansers: Ze krijgen het geld wel. Voor de zeskampers uit Val kenisse, die zo hoopvol naar het Duitse Bad Bergentsheim waren afgereisd om daar mee te doen aan het spel zonder grenzen, was er weinig troost na afloop van het spektakel. De laatste plaats was voor de Zeeuwen en als we ploegleider Piet Koster mogen geloven durfde men zich eigenlijk niet meer in Koudekerke te verto nen. Hij was „totaal versla gen" en kon alleen maar stame lend uitbrengen dat hij er niets van begreep dat zijn ploeg op Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Toren straat 5, Vlissingen binnen. De gulle Vlissingse gevers zijn: Banketbakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteitstaart; half pont biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel O.F. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80, een luxe fles bad- schuim; Smith Kaas, markt kraam, een pond kaas naar keuze; Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje met tegoedbon 5.-; Bril- lenspecialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermostaat; Anni- kes cafetaria Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met Een nieuwe Zweedse politieroman van SJÖWALL en WAHLOO Ni Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen-01184-12733 de laatste plaats was geëin digd. Hopelijk heeft het zelf vertrouwen van die man niet een knauw voor het leven ge kregen. Dat zou trouwens een beetje overdreven zijn. Want gaat het nu juist bij die zes kampen niet meer om de lol van het spel en minder om het resultaat? Er zijn toch al ge noeg sporten waarbij weinig meer te lachten valt. Tja vrienden, dat lachen vergaat je ook als je op de boomdijken van Zuid Beve land wandelt. Met dat bijna ongerepte stukje Zeeland wordt de laatste weken nogal onvoorzichtig omgesprongen. Zo'n zes hectare is er in een paar weken verwoest door brand. Ten dele doordat het vuur er onopzettelijk is aange stoken (hoewel het wegwerpen van een brandende peuk in deze droogteperiode nauwe lijks onopzettelijk te noemen is) ten dele ook omdat er be wust de brand in is gestoken. Nog steeds wordt gedacht dat het vuur de bramen en de brandnetels doet verdwijnen. Nou hoeven die voor mij niet weg, maar bovendien komen ze na het afbranden nog veel snel ler terug. Het trieste is bovendien dat door die branden ook de popu lierenbomen, de meidoom- struiken en allerlei bloemen naar de knoppen gaan. Kor tom, dat afbranden dient dus nergens voor. En de hoop dat de boomdijken, ooit ook weer bloemdijken zullen worden gaat lettelijk in vlammen op. Een keer maaien per jaar is echt beter, dan al dat spelen met vuur. ARJOAN. koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis consumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1, Vlissingen, gratis reinigen van japon. Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong, tel. 01180-26043. MIDDELBURG Het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel heeft m.i.v. 1 september Edo Douma als tweede toneeladviseur aangetrokken. Hij gaat zich vooral richten op de tak „dramati sche vormgeving". Pogingen een tweede man te krijgen dateren al uit de jaren zestig. Ad de Noort, sinds '67 als adviseur aan het Zeeuws Centrum verbonden, trok in zijn beginjaar al de conclu sie, dat een tweede man noodzakelijk was, maar C.R.M. heeft tot dit jaar geen subsidie willen verlenen. Het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel heeft zich altijd beziggehouden met stimulering en begeleiding van het amateurtoneel. Daar is later dramatische vormgeving bijgekomen. Omdat Ad de Noort zich moeilijk in tweeën kon delen, werden, voorzover de financiën het toelieten, free-lance medewerkers aangetrokken om toch enigszins aan de vraag te voldoen. theatertje te groot (optredens van Simon Vinkenoog en Men gelberg voor grote zalen) om financieël gedragen te kunnen worden. Hij ging failliet. „Ik heb toen een jaar als vracht wagenchauffeur rondgereden en veel overuren gemaqkt om de schulden, die we gemaakt hadden te kunnen betalen". „Ik ben toen naar de Akademie voor Dramatische Vormgeving gegaan. Een jaar later werd de akademie gesloten door het stopzetten van de subsidie van C.R.M. en konden we over stappen naar de Amsterdamse Theaterschool. Ik was daar in de periode, dat er met tomaten naar to neelgezelschappen gegooid werd en discussies over de functie van het toneel gevoerd werden". Hij vervolgt: „Ik ben er toen uitgestapt om wat ver der rond te kijken en ben naar mijn broer in Amerika gegaan. In het jaar dat ik dq,ar geweest ben, heb ik o.a. kippen ingeënt tegen alle mogelijke ziekten". Terug in Nederland ontdekte hij dat veel vrienden uit Zeist naar Middelburg waren ge gaan. Hij zocht ze op en bleef er enige tijd hangen, regisseerde en speelde in enkele toneel stukken en had een werkgroep dramatische expressie in het jongerencentrum de Beuk. Na deze Middelburgse periode gaat Edo naar de Nieuwe Aka demie, waar hij eerst toneel doet en later toetreedt tot het pas gevormde vormingsgezel schap. „We deden simulaties pelen met werkende jongeren en ook met scholieren overal in het land. Na elk stuk was er wel een discussie. Een nadeel vond ik het werken met onbe kende mensen met een onbe kende problematiek. We kre gen wel informatie via peda gogische diensten, maar niet voldoende om op de hoogte te zijn van plaatselijke, laat staan individuele situaties", aldus Edo Douma. „Hier kan ik met vaste groepen werken en de mensen leren kennen. Ik heb goede hoop, dat dat wat pretti ger werkt". incl. B.T.W. èndirekt leverbaar JULI AN ASTRAAT 26 OOST-SOUBURG TEL. 01183-61844 In Middelburg en Serooskerke op maandag, woensdag en donderdag. Voor scholieren, jongelui, gehuwden, zilver. Aanvang der lessen vanaf 20 september. Inschrijving: Iedere maandag van 5-7 in de concert- en gehoorzaal. Singelstraat 13 Tel. 01180-12700. Iedere woensdag van 5-7 cantine „Usbaan" Koninginnelaan 55. Tel.: 01180-25395. Let op. Juiste aanvangsdatum donderdag 23 september. Inschrijving: Iedere donderdag van 6.30-8.30 in „D'iesbaene" te Serooskerke. Tel.: 01189-1419L Goes Middelburg Serooskerke - Zierikzee Privé: Zonnebloemstraat 13 Goes," tel. 01100-27664 Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities: Oezewcek Deze aanbiedingen gel den van 2 t/m 8 sept. Voor slechts 25 cent per deel is in 3 weken Snoepie kompleet. Levensgroot. Vraag ernaar in de Jamin- winkel. Niet duur wel heertijk TOot

Scheldebode | 1976 | | pagina 1