VLEUGJE RUIMTELIJKE GEHEIMZINNIGHEID SIERT BRADERIE DIT JAAR ÜO Samenstelling milieuraad krijgt kritiek natuurbeschermingsorganisaties BRIEF NAAR STATEN ONDERWEG de schéldebode STICHTING VORMINGSWERK HEEFT EIGEN RUIMTE L S.K.W. OP BRADERIE FOTOGRAFIE IN ZEEIWS KUNSTENAARSCENTRUM A® zeeuwsc* I; Scheldebode-kringetje FORD FEEST (FIESTA) ARISTO M'75 v""a8° 139, ARISTO M'8S «u 179.- 0 3 RUITER ESTENDE GEBIEDSDIENST Geen overleg ESTENDE NIEUWE SHIRTS ESTENDE RADIO Editie Vlissingen Editie Middelburg M. DE DREU EN CO. B.V. MUZIKALE SHOW de schéldebode Aleen bij ons rekenmachine lot en 2 jaar garantie Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen -01184-12733 26e JAARGANG NO. 35 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 VLISSINGEN - „Ruimtevaart en toekomst": het item van de Walstraat Braderie dit jaar zorgt net voor dat vleugje geheimzin nigheid en misschien wel romantiek (hoewel het hand in hand met wetenschap gaat) om ook de vaste thuisblijvers als kijkers en geïnteresseerden aan te trekken. De Walstraat, St. Jacobsstraat en een gedeelte Lepelstraat plus Oude Markt zullen op 26, 27 en 28 augustus bevolkt zijn met mensen die behalve geïnteresseerd in koopjes en aanbiedingen ook met open ogen en open monden feiten en wetenswaardigheden betreffende ruimtevaart in zich opnemen. Bij Foto Back in de St. Jacobsstraat bijvoorbeeld zijn de peperdure fotocamera's te zien waarvan de broertjes (of waren het zusjes?) details van de maan op het gevoelige fotopapier hebben vastgelegd. Het betreft hier de Hasselblad camera's die vanaf het begin van de bemande ruimtevaart deel uitmaakten van de uitrusting van de astronauten. Astronaut Sheppard nam de eerste Hasselblad camera mee tijdens zijn ruimtevlucht met Mercury 7. Het verhaal gaat dat hij bij zijn fotohandelaar binnenstapte en om de beste camera ter wereld vroeg, zon der er bij te zeggen waarvoor hij de camera zou gaan gebrui ken. De handelaar verkocht hem een Hasselblad camera. Tijdens de ruimtevlucht maakte Sheppard geheel op eigen initiatief verschillende foto's en toonde die naderhand aan zijn bazen van NASA. Die At® waren bijzonder verbaasd over de kwaliteit van de foto's en besloten dat de Hasselblad camera tot de standaardui trusting van de ruimtevaart zou gaan behoren. Sedert de eerste ruimte vlucht is er zeer veel veranderd aan de camera. De eerste ca mera's waren nog de handbe diende modellen. Later echter ging men over tot het gebruik van de electrisch aangedreven camera's. Deze camera's had den zeer veel voordelen. Bij voorbeeld konden ze zeer een voudig bediend worden on danks de ingewikkelde ruim- tepakken die de astronauten moesten dragen. Verder leen den de electrische camera's zich ervoor simultaan te wer ken. Dat wil zeggen dat ver schillende camera's op het zelfde moment een foto konden maken. De camera's waren elk met een ander soort film gela den, waardoor de technici van NASA naderhand over een enorme hoeveelheid gegevens konden beschikken. Elke foto toonde namelijk het onder werp op een andere manier. De specificaties van NASA werden steeds strenger. Zo ge beurde het dat op een „goede" dag een dik boekwei'k bij de Hasselblad fabriek te Göte- borg - Zweden - arriveerde waarin alle mogelijke materia len stonden vermeld die niet in de ruimte camera's mochten worden verwerkt omdat ze mogelijke storingen in de an dere apparatuur konden be werkstelligen of zelfs gevaar voor de gezondheid van de astronauten konden opleveren omdat er in de ruimtecapsules een geheel andere atmosfeer aanwezig was dan op aarde. 'Zo ontstond een aparte af deling bij de fabriek waar men zich uitsluitend bezighield met ruimte camera's. Deze came ra's werden onder andere voorzien van een zgn. reseau plaat. Dit is een glsplaatje met ingeëtste kruisjes, waardoor het naderhand mogelijk was zeer nauwkeurige metingen te verrichten aan de hand van de foto's. Dit glasplaatje bevond zich n.l. vlak voor de film. De kruisjes gingen schaduwen in het beeld vormen en waren dus op de foto's terug te vinden. De camera die nu getoond wordt is er een uit de oor spronkelijke productie, dus een originele ruimtecamera. In de loop van de tijd zijn zeer veel Hasselblad camera's de ruimte ingegaan. Een beperkt aantal is weer op de aarde te ruggekeerd. Wie de moeite wil nemen om een reisje naar de maan te maken kan daar een leuke Hasselblad uitrusting bij elkaar rapen. Wat let u? WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - Uit gaande van de Stichting Pro testants Christelijke Regionale Schoolraad in Zeeland wordt op dinsdag 7 september aan staande een gebedsdienst voor het christelijk onderwijs ge houden. Deze vindt plaats in het kerkcentrum ,,De Hoek steen" aan de Rozenburglaan te Middelburg-Zuid. Deze dienst, die om halfacht begint, zal worden geleid door dr. G. Huls, Nederlands her vormd predikant te Gouda en voorzitter van de vereniging voor Protestants Christelijk kleuter- en basisonderwijs. Medewerking wordt ver leend door het Gereformeerd Jeugdkoor „Jubilate" te Sou burg onder leiding van Anton van den Diest fluit, Arie Len- sen orgel. VLISSINGEN - De Stich ting Sociaal-Kultureel werk Vlissingen (S.K.W.) zal tijdens de Vlissingse Braderie (26, 27 VLISSINGEN - Speciaal voor de Vlissingse braderie heeft Foto Back deze Hassel blad maancamera's over laten vliegen vanuit Zweden. Ze zijn tijdens de Braderie in zijn eta lage te bezichtigen. Binnen draait Foto Back voor geïnte resseerden een 16 mm. film over de ruimtevaart in het al gemeen. Als U er dan nog niet genoeg van hebt kunt U zich in astronautenuitrusting op de maan laten fotograferen. Raar maar waar. MIDDELBURG - Er komt in Zeeland een pro vinciale raad voor het mi lieu. Kritiek op het niet toe reikende milieubeleid, P.v.d.A.-statenlid Don vroeg zich af of de provincie überhaupt wel een milieu beleid voerde, heeft geleid tot een voorstel van Gede puteerde Staten aan Pro vinciale Staten voor de in stelling van zo'n raad. Het voorstel heeft, vooral wat de samenstelling van de mi lieuraad betreft, niet de in stemming van de verschil lende milieuorganisaties. Er is daarom een brief aan Gedeputeerde en Provin ciale Staten geschreven, waarin o.m. gevraagd wordt in de vergadering van 17 september bij de be handeling van het voorstel aandacht te schenken aan de numerieke onderbezet ting van de vertegenwoor diging van de belangen van natuur, landschap en mi lieu. De brief is afkomstig van de stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming, het over koepelend orgaan van de talrijke milieubescher mingsorganisaties. Het Coördinatieorgaan stelt in de brief, dat in vergelijking met milieuraden in andere provincies aan de belangen van de natuur in de Zeeuwse milieuraad maar een karige plaats is toebe dacht. In Noord-brabant bijv. vertegenwoordigen 4 van de 20 leden de natuur- belangen. In de door G.S. voorgestelde raad is dat 1 van de 15 leden. Het Coör dinatieorgaan stelt dan ook voor het aantal vertegen woordigers van 1 op 3 te brengen, te meer „omdat het voor één vertegenwoor diger bijna onmogelijk zal zijn zijn taak naar behoren te vervullen. Hij zal name lijk inzicht moeten hebben in alle belangen, die strijdig zijn met de belangen van natuur, landschap en mi lieu. De andere vertegen woordigers in de raad zul len in het algemeen slechts de natuur-, landschaps- en milieubelangen hoeven te toetsen aan hun eigen deel belang", aldus de brief. In verband met een goede uit oefening van de taak wordt in de brief dan ook gesteld, dat een vaste kracht voor het Coördinatieorgaan on vermijdelijk is. Het vele werk moet nu verzet wor den door mensen die een volledige dagtaak elders hebben. Zeeland is tot op heden de enige provincie zonder een vaste milieu kracht. Nog in maart dit jaar werd een verzoek voor een vaste kracht door Pro^ vinciale Staten afgewezen. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten muiden. kerke. Veere. Arne- Domburg. Marie- Middelburg en Kantoor: Vlissingen. Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong, tel. 01180-26043. B.J. Smulders, waarnemend voorzitter van her Coördina tieorgaan, meent dat het beter was geweest als er van te voren overleg gepleegd was met de toekomstige leden van de mi lieuraad. „Wij hebben alleen bericht gekregen, dat er een plaats in de raad aan het Coör dinatieorgaan is toebedacht", aldus Smulders. „Over de sa menstelling valt nog wel het een en ander op te merken. Er komen 2 zetels voor de vakbe weging en 2 voor de Kamers" van Koophandel. De redene ring van G.S. hierbij is, dat er geen samenwerking tussen F.N.V. en C.N. V. bestaat, zodat het onontkoombaar is 2 leden aan te wijzen voor de vakbe weging. Er zijn 2 Kamers van Koophandel. G.S. meent daarom en omdat de werkne mers 2 zetels hebben de werk gevers er ook 2 moeten hebr ben", zegt Smulders. „Het wordt bovendien een nogal ambtelijke raad. Er is een zetel ingeruimd voor de Vereniging voor Ned. Gemeenten, een voor de Zeeuwse Waterschapsbond een voor de Provinciale Re- kreatieraad, waar al veel be stuurders inzitten die bijv. ook al in de Vereniging voor Ned. Gemeenten vertegenwoordigd zijn". De overige leden van de raad, zoals G.S. die voorstelt zijn de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, de Stich ting Gezondheidsdienst voor dieren, de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en de Zeeuwse Vrouwenraad, te zamen 12 zetels. Hierbij komen dan de voorzitter en de vice- voorzitter, door G.S. uit hun midden benoemd en een secre taris. G.S. willen hiervoor een ambtenaar van de Provinciale Griffie nemen. Smulders: „G.S. hebben op deze manier 3 stemmen in het kapittel, want ook de secretaris heeft stem recht". De taak van de milieu raad wordt het geven van ad viezen aan G.S. over „alge mene zaken van het milieu" en „de coördinatie van het mi lieubeleid van de in de provin cie werkzame overheidsin stanties bevorderen". „Dat houdt dus samenwerking in tussen de op milieugebied werkzame instanties. Maar G.S. sluit samenwerking met de adviescommissie zuive- ringsbeheer meteen al .uit", aldus Smulders. In de brief vraagt het Coör dinatieorgaan zich tenslotte af waarom er geen optimaal ge bruik van de in Zeeland aan wezige milieukennis wordt gemaakt. Het orgaan zou dan ook graag aan de lijst van advi seurs voor de milieuraad toe gevoegd willen zien: de Na tuurbeschermingsconsulent van C.R.M., de regionale in specteur van de vereniging tot behoud van Natuurmonumen ten, het Delta Instituut van Hydrobiologisch Onderzoek en de Deltadienst van Rijkswa terstaat. en 28 augustus) met een stand aanwezig zijn op de hoek van de Walstraat en het Groene- woud bij het leegstaande win kelpand, waar vroeger een an tiekzaak in gevestigd was. Met welwillende medewerking van het Chinees restaurant „China Garden" kan over deze ruimte worden beschikt. Onder lei ding van medewerkers van S.K.W. worden kinderen hier in de gelegenheid gesteld aller lei activiteiten te doen op het gebied van creativiteit zoals dat ook in de cluphuizen van S.K.W. gebeurt. op 3 september a.s. MIDDELBURG VLISSINGEN Off. Forddealer MIDDELBURG - Afgelopen zaterdag werd in het Zeeuws kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat 59 in M'burg een expositie van foto graaf Ronald Vonk geopend. Ronald Vonk is een nog be trekkelijk onbekend fotograaf, die de fotovakschool bijna heeft afgemaakt. Foto's van hem zijn in 1974 te zien ge weest in de technische biblio theek Vlissingen en vorig jaar op de pier in Scheveningen. Vonk wil zich niet in een hokje laten stoppen door een „eigen sfeertje" om zich heen te kwe- ken en hij is dan ook niet direct herkenbaar. Vonk kiest zeer uiteenlopende onderwerpen en gebruikt verschillende tech nieken. Er is een in Parijs ge maakte fotoserie te zien, waarin weergegeven wordt wat er in een stad kan gebeu ren. Een andere serie is ge maakt in de duinen. Hier zijn bepaalde technieken toege past, zodat alleen het wezen lijke van het onderwerp zicht baar werd, een tak, grassprie ten, een vogel. Vonk heeft ook een reportage gemaakt van de Spuikom in Vlissingen. Hier vallen vooral de abstracte, gril lige vormen in het zand op. Het kunstenaarscentrum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 2 tot 5 uur, woensdagavond van half 8 tot half tien en zaterdagmorgen van half 11 tot 12 uur. VLISSINGEN - Op 28 au- gustus ontvangen de spelers van de Vlissingse voetbalvere niging G.P.C. nieuwe shirts uit handen van de nieuwbakken sponsor schoonmaakbedrijf „Groeneweg". Dit voor de voetbalvereniging heuglijke feit zal feestelijk omrand ge schieden op het hoofdveld aan de Irislaan. Het lijkt me helemaal niet gek, vrienden, als het metaal bewerking sbedrijf Maxalloys uit Vlissingen ook eens een tijd dicht moet. Maxalloys zet zijn buren weer flink in de stank, al heeft de directeur het dan ook over „reuk" die loskomt. Hij zal wel geur bedoelen, maar dat is een kleinigheid vergele ken bij wat Maxalloys allemaal aanricht. Kijk, dat bedrijf hoeft voor mij niet eeuwig dicht. Want al is het dan geen pretje, om in een dergelijke omgeving waar allerlei kwa lijke stoffen loskomen te moe ten werken, op zich doet het bedrijf goed werk. Het wint uit afvalmateriaal weer stoffen die opnieuw gebruikt kunnen worden. Het is de beroemde re cycling die wordt toegepast. Prima in deze tijd van grond- stoffenschaarste, maar moeten daar nu mensen het slachtoffer van worden Nee, en dat vindt het provin ciebestuur ook. Al maanden is men bezig om het bedrijf ge deeltelijk te sluiten, omdat flink de hand wordt gelicht met de wet op de luchtveron treiniging. De directie wil niet en nu loopt de hele zaak nog bij de Kroon. Dat is dezelfde in stantie die het metaalbedrijf Cruson aan de overkant in Breskens bevel gaf de produk- 'tie te stoppen. En toen het van de week opeens zover was, bleek de directie van Cruson, die tot dan toe pertinent ge weigerd had te voldoen aan de milieu-eisen, binnen enkele dagen wel in staat allerlei voorzieningen aan te brengen, die het werken er wat gezonder maken. Binnen enkele dagen, terwijl de Zeeuwse milieu inspectie bijna een jaar bezig is geweest met het bedrijf. Wie weet hoe snel Maxalloys erin slaagt wat milieu- •vriendelijker te worden. En dat zullen in ieder geval de volkstuinders, die daar in de buurt hun lapje grond hebben toejuichen. Zij hebben immers het advies gekregen om de groente uit de tuintjes maar niet op te eten, vanwege de stoffen die Maxalloys pleegt uit te braken op de boontjes. En ik kan me zo voorstellen dat ze vooral in deze dure-groenten- zomer Maxalloys nog meer dan anders hebben zitten veraf schuwen. Het Waterschap in Zuid- Beveland zit ook met een af schuwelijk probleem. Net nu ze een beetje aan het uitblazen is van de strijd om de Ooster- schelde (die voor de openhou ders een net iets grotere over winning is dan voor het Water schap) wacht alweer een ander gevecht. Niet alleen de bisam- ratten ondergraven de Zeeuwse dijken. Bij Rilland Bath is een ander gevaar opge doken. Enkele stieren, de stier lijke verveling zat, zijn aan het dijk-graven geslagen. Een paar meter van de zeedijk is al ver dwenen. Mij lijkt het 't beste dat de stieren zelf hun werk weer ongedaan maken. Er zijn genoeg landen waar runderen bij allerlei werk worden inge schakeld en de beesten kunnen hun overtollige energie op een opbouwende manier kwijt. Ja vrienden en dan is het tot overmaat van ramp al weer herfst aan het worden. Wie in deze tijd, eind augustus, over de Zuidbevelandse boom- dijken dwaalt, scharrelt al weer volop door afgevallen bladeren. Voor mij hoeft het nog niet. ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar, loop dan even bij ons kantoor aan de To renstraat, Vlissingen binnen. De gulle Middelburgse ge vers zijn: „Fraanje Patisserie, Lange- viele stelt beschikbaar Vi pond bonbons van eigen fabrikaat. Fruitspecialist Van der VLISSINGEN - Twee jaar na haar start in Vlissingen be trekt de Stichting Vormings werk Jonge Volwassenen op Walcheren (V.J.V.) een eigen ruimte in de Verkuyl Quakke- laarstraat 11 in Vlissingen. In dit gebouw, dat in de afgelopen zomermaanden een grondige opknapbeurt heeft gekregen gaan de volgende activiteiten van start voor jonge mensen tussen 17 en 27 jaar, die geen volledig dagonderwijs meer volgen. Huisvrouwengroep: een praatgroep voor huisvrouwen die elkaar willen ontmoeten in de sfeer van een goed gesprek over een zinvol onderwerp. Werk in uitvoering: een groep speciaal voor werkende jonge ren die zich bezig willen hou den met problemen rond werk, c.a.o., vakbonden, ontslag et cetera. Groep Surinamers: voor Su rinaamse jongeren die nog wat moeilijkheden hebben met de Nederlandse situatie, maar ook om elkaar te ontmoeten in een gezellige sfeer. T.V. alternatief, voor ieder- éen die er een hekel aan heeft dat er bijna elke woensdag avond voetbal op T.V. is. In deze groep kan van alles ge beuren: discussie, creativiteit, of gewoon kijken naar het an dere (voetbalvrije) net. Fotografie, waarin aandacht wordt geschonken aan de techniek van het fotograferen, maar ook ruimte is om eigen kiekjes af te werken. Groep werkzoekenden, voor iedereen die geen werk heeft. Programma-raad, een over legorgaan van deelnemers, wat een bijdrage kan zijn voor een optimale democratische struc tuur binnen de stichting. Ten slotte zullen er geregeld extra activiteiten gehouden worden, zoals filmavonden, discussies rond belangrijke actuele the ma's en weekendexposities. De kosten voor deelname bedragen voorlopig 10 gulden per maand (voor fotografie ex clusief materiaal). Deze week hebben een aan tal mensen binnen de subsidia bele leeftijd een folder in debus gehad met daarop alle •programma-mogelijkheden. Ook staan deze op komische wijze afgebeeld op de VJV- affiches, die op diverse plaat sen in de stad hangen. Iedereen die nog geen folder gehad heeft kan deze afhalen bij het VJV, Verkuyl Quakke laarstraat 11, telefoon 01184-17819 of kan terecht bij de VJV stand op de braderie. Tevens is daar nadere informatie te krijgen. Hiele-Nijsen, Langeviele 41, stelt beschikbaar pond zuid vruchten. Optiek Focus Burg. Prome nade, stelt beschikbaar brile- tui. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, stelt beschik baar fotocadeaubon ter waarde van 5,00. Premier Herenmode, Lange Delft 11, stelt beschikbaar te besteden tot een bedrag van 10,00. Hotcl-Café-Restaurant „De Huifkar", Markt 19, Stelt be schikbaar koffie met gebak. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 99, stelt beschik baar Vz pond eigengemaakte rookworst voor 2 personen. Parfumerie Ketelaars, Se- geersstraat 10, stelt beschik baar fles badschuim. Baby-art. zaak De Weef stoel, Langeviele 3, stelt be schikbaar een cadeaubon van 10,00. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaar sleuteletui. Fleur 2000, Langeviele 61, stelt beschikbaar leuk boeket bloemen. VLISSINGEN - Z aterdag 28 augustus vindt om halfacht 's avonds op het Stadhuisplein te Vlissingen een muzikale show plaats met medewerking van het drum-, pijper- en trompet terkorps ,,K. en G." uit Leiden en de drumband van de Ko ninklijke Harmonie „Ons Ge noegen" uit \riissingen. „K. en G." is onderscheiden met de hoogste internationale en na tionale onderscheiding van het Wereld Muziekconcours te Kerkrade. Toegang bij de in gang van het stadhuis.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1