NISSE IN „SPEL BONDER GRENZEN INENTING RODEHOND VOOR VLISSINGSE MEISJES de scheldebode MARITIEME EXPOSITIE IN BRITANNIA WALSTRAAT BRADERIE IN HET TEKEN VAN „RUIMTEVAART EN TECHNIEK" SPOORWEG- OVERGANG TIJDELIJK GESLOTEN WIE VERLOOR VLOOIEN- SPEL? DANSSCHOOL JANVIER ARISTO M'85 nu 179.- DE Ronald Vonk exposeert /.eeuwse lila Top van het micro-korfbal komt naar Goes Nieuwe cursus van Vodago RUITER Toestellen Gratis sticker van Snoepje de Zeeleeuw •VOORDEEL 110 ZEEUWSE KRUIS ORGANISEERT VOORL1CHTINGSMARKT GEZWELSZIEKTEN ARISTO M'75 Editie Vlissingen Editie Middelburg INSCHRIJVING NIEUWE DANSLESSEN Kersenbonbons 1150 gram 220 2e 150 gram halve prijs Muziektent. de scheldebode Aleen bij ons rekenmachine verlaagd QO lot.I 09." Paul Krugerstraat 55-57 1 Vlissingen - 01184-12733 26e JAARGANG NO. 34 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 V JUll jU WOONT U IN DIT GEBIED Vrouwenpolder1 Oost kapel ie •oomouiq Serooskerko Vee't'i •Aagtekerke .^Westkap^lle Gaaptnge I O Gr*>skJrke #s, L-w(8ns Meiiskerke 'c u - Middelburg Brggekerkc unemutde (o) .Zoutelande V *rner KouOekckt' Nieuw ma, en Si Jooslano ^Souburg O Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. KOUDEKERKE - Op twee man na, die inmiddels verhuisd zijn naar een andere plaats, bestaat het team van Valkenisse uit dezelfde mensen, die li .-ie jaar geleden de eer van hun gemeente verdedigden in de zc pcompetitie van de NCRV. Ditmaal is de ploeg weer uit ,T om haar geluk nog eens te beproeven in internationale - Aanstaande vrijdag 21 augustus rei zen de vier dames e. .<cut neren af naar de Westduitse plaats Bad Mergentheim (bij Frankfurt) om zich alvast grondig voor te be reiden op de televisieuitzending van woensdag 25 augustus, die rechtstreeks op het Belgische net zal worden uitgezonden. De NCRV zendt het spektakel pas zaterdag 28 augustus uit. Volgens coach Piet Koster is Valkenisse beslist niet kans loos om door te dringen tot de finale op 22 september in het Engelse Blackpool. Er zijn nu vijf uitzendingen geweest, waaraan telkens een ploeg uit Nederland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Engeland, België en West-Duitsland heeft mee gedaan. Wordt Valkenisse vol gende woensdag eerste in de strijd of scoort zij een hoger puntentotaal dan de andere VLISSINGEN - In het kader van het nationaal inentings programma zullen volgende week woensdag in Vlissingen en vrijdag in Souburg de meis jes die in 1965 zijn geboren, worden ingeënt tegen rode hond. In 1974 is voor het eerst met de inenting tegen deze voor kinderen goedaardige besmet telijke ziekte begonnen, omdat besmetting van vrouwen tij dens zwangerschap belang rijke afwijkingen van de vrucht kan veroorzaken. Ja renlang is het voorkómen van rodehond tijdens een zwanger schap onvoldoende geweest omdat de ziekteverwekker niet bekend was. Na onderzoekin gen werd in 1962 de verwekker van de rodehond ontdekt en in 1967 slaagde nien er in een bruikbaar vaccin te maken. Een belangrijke voorwaarde bij inenting is, dat men er abso luut zeker van moet zijn, dat er geen zwangerschap bestaat en dat daarop in de eerste drie maanden na de inenting ook geen kans bestaat. Er is dan ook voor inenting van meisjes van 11 a 12 jaar gekozen, omdat de kans op een even tuele zwangerschap daarbij nihil is. Bij inenting van deze meisjes kunnen zich eventueel ziekte verschijnselen voordoen. Deze zijn echter ongevaarlijk en kunnen een zwangere vrouw niet besmetten. In het algemeen is het per centage kinderen dat als kleu ter de rodehond krijgt 90%. Het is ook zeker dat kleuters, die rodehond hebben gehad daarna levenslang onvatbaar zijn voor deze ziekte, omdat het lichaam hiertegen antistof fen blijft vormen. Toch is het aan te bevelen - ook wanneer men als kleuter deze ziekte heeft gehad - zich te laten in enten, omdat het vaststellen van een rodehond-diagnose vaak nogal twijfelachtig is. De inenting op zich is ongevaar lijk en geeft een levenslange onvatbaarheid. De Vlissingse meisjes, die in 1965 geboren zijn (of in 1964, maar door omstandigheden de inenting niet hebben gekregen) hebben via hun school of een berichtje aan de ouders een op roep ontvangen waar en wan neer zij deze inenting - koste loos - kunnen ontvangen. Ou dere meisjes die ingeënt willen worden moeten zich eerst tot de huisarts wenden. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek,.tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong, tel. 01180-26043. Nederlandse ploegen dan zit de uitzending naar Engeland VLISSINGEN - Tot en met 26 augustus zal Vlissingen in de serre van hotel Britannia kennis kunnen maken met de Stichting Maritiem Recreatie centrum Vlissingen. Deze Stichting is kortgeleden opge richt om Vlissingen in de na bije toekomst te verrijken met onder andere een zeevisaqua rium in een bunker naast Bri tannia en andere vormen van recreatie op maritiem gebied. De bouwplannen voor een der gelijk aquarium zijn al in een vergevorderd stadium. Veel medewerking heeft de Stich ting inmiddels al gekregen van instellingen als Artis, de Ant werpse dierentuin en het Del talaboratorium. De tentoonstelling in Bri tannia is alleen bedoeld om te laten zien waar de Stichting zich mee bezig houdt en wat haar plannen zijn. Er is wat fo tomateriaal aanwezig en werkstukken, zoals visnetten, van leerlingen van de Visserij- school. er wel in. Koster: „Een Belgi sche ploeg had laatst twee sportlui van de Olympische Spelen ingezet, maar dat bleek helemaal geen zin te hebben, want ze zijn er niet ver mee ge komen". Het belangrijkste is nog al tijd een goede teamgeest en na tuurlijk een goede conditie. Aan dat laatste wordt hard gewerkt in de sportzaal, op het strand en zelfs op een militaire stormbaan in Middelburg. Za kelijk leider van de ploeg Ben van Damme is over de ploeg- geest niet zo ongerust. „Ik verwacht niet anders dan dat het enthousiasme en de ploeg- geest van ons team dezelfde, zo mogelijk nog groter zullen zijn dan drie jaar geleden in de zes kamp". Per bus trekt vrijdag het team naar Bad Mergentheim. Twee dagen later mag men dan even vluchtig kennis maken met de toestellen, waarmee ge speeld wordt en de dag daarop wordt een demonstratie ervan gegeven. Op de dag van de uit zending kan er voor korte tijd met de apparatuur geoefend worden. Het spel schijnt het leven in verschillende fasen tot thema te hebben. Van Damme: „De strijd zal ongetwijfeld zwaar worden. Vooral de buiten landse ploegen staan bekend om hun fanatieke inzet, die meer dan eens over de schreef gaat". De twaalf deelnemers uit Valkenisse, die allemaal actief sport beoefenen, zullen voor de Nederlandse uitzending begint aan de kijkers worden voorge steld. Gerard v.d. Berg („Zo vader, zo zoon") heeft een zeven minuten durend filmpje over ze gem?akt, warin over ieder afzor Tiik iets gezegd wordt. Beha!rc .1, ri Damme als zakelijk n» Biet KustJT als coach reizen vrijdag naar Duitsland af: Christien Vos, Els Geertse, Ada Joosse, Nel Vos, Tine van der Meulen (al gemeen reseme en assistent- coach), Piet Mesie, Ko Simpe laar, Jasper Dingemanse, Johan Vos, Jan de Kroo, Cees Boone, Sjaak Franse en Jan Kluyfhout. De inschrijving voor de nieuwe danslessen begint op maandag 23 augustus van 5-7 in de concert- en gehoorzaal, en op woensdag 25 augustus van 5-7 in de kantine van de cam ping „IJsbaan". Goes - Middelburg - Zierikzee privé 01100-27664-14882 Deze week helemaal gratis in iedere Jamin-winkel. Op de sticker staat precies wat je moet doen om die levensgrote Snoepie te sparen. Haal snel een stickerwant op is op! Niet duur wel heerlijk. VLISSINGEN - Ter voorbe reiding op het onderzoek op baarmoederhalskanker, dat in september in de gemeente Vli s- singen zal starten, organiseert Het Zeeuwse Kruis, in samen werking met de kruisvereni ging Vlissingen/Souburg, de Zeeuwse Vrouwenraad afd. Vlissingen en Souburg en de plaatselijke huisartsen een voorlichtingsmarkt gezwels- ziekten. Speciale aandacht zal worden besteed aan het ko mende onderzoek, terwijl ook allerlei vormen van kanker aan de orde zullen komen, met MIDDELBURG - In het Zeeuws Kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat 59 in Middelburg is van 21 augus tus tot en met 9 september een fototentoonstelling te zien van Ronald Vonk. De tentoonstel ling wordt op zaterdag 21 au gustus om 4 uur geopend door J.T.H.C. Schepman. Tijdens de opening maakt de exposant fo to's. Ronald Vonk (23) heeft bijna de fotovakschool voltooid. Hij woont in Vlissingen en in de onderwerpen die hij fotogra feert speelt het „Zeeuwse" een grote rol. In het kunstenaarscentrum is een serie foto's te zien van duinen, waarbij vooral ge bruik is gemaakt van de grafi sche mogelijkheden in de foto grafie. Ook de Vlissingse spui- kom is in serie gebracht waar bij de grillige zandvormen de grootste aandacht hebben ge kregen. Verder is op de ten toonstelling een serie .Parijse" foto's te zien, die weergeven wat er in zo 'n stad- en elke stad kan gebeuren. En tenslotte is er een serie „macro-details voor de vrouw". Het kunstenaarscentrum is van di. tot cn met zaterdag van 14-17 uur open. Woensdag van half 8 tot half 10 en zaterdag van half elf tot 12 uur 's mor gens. name het voorkómen, de be handeling en het vóórkomen. Het programma biedt verschil lende mogelijkheden om naar keuze aan deel te nemen. Naast de film: „Als uw leven u lief is", die gedurende de openingstijden continu zal worden vertoond is er een permanente tentoonstelling van voorlichtingsmateriaal in gericht. Voor een persoonlijk gesprek met een verpleegkun dige of een arts kunt u terecht in een apart vertrek. Een of tweemaal per openingstijd zal er door een huisarts een korte inleiding worden gehouden be treffende gezwelsziekten en het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker, en alles wat daarmee samen hangt. Er is een ruime moge lijkheid voor discussie. Het wijkgebouw van de Kruisvereniging Vlissingen/- Souburg aan de Leliënlaan 1 in Vlissingen is op maandag, dinsdag en woensdag, respec tievelijk 23, 24 en 25 augustus elke avond van 7 tot 9 uur geopend, terwijl 23 augustus het gebouw bovendien van 2 tot 5 uur 's middags en 24 au gustus van halftien tot 12 uur 's morgens geopend is. Het wijk gebouw in Souburg aan de Van de Perestraat 10 is donderdag 26 en vrijdag 27 augustus 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur toegan kelijk. Toegang gratis. VLISSINGEN - Weer zo'n 100 a 120 kramen zullen op donder dag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 augustus de Walstraat, St. Jacobsstraat en een gedeelte van de Lepelstraat plus Oude Markt bevolken. De belangstelling van de ondernemers uit deze straten en in andere delen van Vlissingen voor deze braderie is weer groot. Ook ver over de Zeeuwse grenzen blijkt de jaarlijkse Walstraat- braderie een goede naam te hebben gezien de interesse van kraamhouders tot zelfs in Eschede toe. ling verrichten door een soort computer in werking te stellen. Ditmaal is er ook voor niet kooplustigen heel wat interes sants te zien. De braderiecom missie heeft zich van de mede werking van enkele ruimte deskundigen verzekerd om het thema .Ruimtevaart en toe komst" zo waarheidsgetrouw mogelijk uit te kunnen werken. De heren Chriet Titulaer en R. Spoor zorgen onder andere voor een schaalmodel van de Marslander Viking", terwijl de heer Spoor bovendien twee etalages komt verzorgen. De Fa Fokker levert de A.N.S. op ware grootte en in miniatuur onder meer de R.A.S., de G.E.O.S., Space Lab en Aria- ne. Foto's van Mars, stukjes hitteschild, dia's maanlanding en nog meer materiaal in dit genre zullen verspreid over de braderie te zien zijn, waarbij de AMRO-bank in haar kraam nog nooit gepubliceerde foto's van de NASA zal uitstallen. Een minder serieuze noot hier tussen is de Vliegende Fluit ketel" van Speelstad, die een plaatsje krijgt in de Walstraat. Het feest wordt op donder dag 26 geopend met een op tocht, die om 9.45 uur van het stadhuis vertrekt. Voorafge gaan door „De Leutige Krab ben" in toekomstpakken ge stoken, rijden twee showwa gens o.a. met beatmeisjes mee in de stoet. Ook b. en w. met dames en de de Ruyterstad- gastvrouw Ineke de Kam- Dieleman worden in deze op tocht meegevoerd naar het Betje Wolffplein. Hier zal me vrouw M. Westerhout-van Sparrentak de openingshande- Op de Kleine Markt komt weer een muziektent te staan waar iedere middag een kin dervoorstelling plaatsvindt en op donderdag- en vrijdag avond resp. André Moss en zijn Showorkest en de Hobo String Band zal spelen. Ook de Vlis singse Kon. Harmonie „Ons Genoegen", de Deltaband, het Groot Vlissings Majorettenpe- loton de accordeonvereniging „Accordeola" en de volks dansgroep „Vranje" verlenen hun medewerking aan het bra- deriefeest. Speciaal voor de kinderen komt er een draaimo len op de Lange Zelke te staan. De organisatoren van het fes tijn hopen, dat alle deelnemers zichzelf en hun kramen zoveel mogelijk in stijl zullen aankle den en de horeca Walstraat heeft dan ook een prijs uitge loofd voor de origineelst aan geklede stand. Wethouder Adan zal deze wisselbeker bij de sluiting op zaterdagmiddag uitreiken. Tijdens de laatste vergadering van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen is bovendien de suggestie naar voren gekomen, dat de plaatse lijke pers maar eens een poe delprijs zou moeten uitreiken aan de stand, die het slechtst verzorgd is. Voorzitter A. A. Gillissen zou daar veel voor voelen: „Sommige mensen denken, dat ze klaar zijn met zomaar een kraampje buiten zetten. Ze beginnen pas een week van te voren eraan te denken, wat ze zullen gaan doen." Kunstschilder Frans Maas is al enige tijd druk in de weer om acht grote panelen met taferelen uit de toekomst te schilderen. Deze Science Fiction voorstellingen zullen de Scheldemuur in de Wal straat gaan bedekken. Aan het einde van de braderie worden de prijzen uitgereikt van de foto- en tekenwedstrijd voor kinderen, die gehouden is in samenwerking met het SKW. De roep om een vaste oe ververbinding over de Wes- terschelde is weer gehoord, vrienden. Het provinciebe stuur vindt een snelle be slissing „dringend ge wenst" zo staat in de begro ting voor 1977 te lezen. Ze hoopt op een voor Zeeland gunstige beslissing". En dat wil dan zoveel zeggen als dat die brug-tunnel er beslist moet komen. In deze begroting voeren de Zeeuwse bestuurders geen argumenten aan die pleiten vóór de aanleg van de vaste oeververbinding. Maar ze ondergraven in diezelfde begroting wel een argument dat de laatste tijd meer naar voren is geschoven. Die brug tunnel zou immers zo goed zijn voor het opvijze len van de Zeeuwse werkge legenheid. Ik vraag me echter af of de bezorgdheid voor de werk gelegenheid wel zo diep zit, als ik in diezelfde begroting lees dat ze bezig zijn met een plan om tot een „be langrijke personeelsbespa- ring" op de veerdiensten te komen. Natuurlijk door de aanleg van de vaste oever verbinding zullen een hoop mensen een paar jaar lang aan de slag kunnen komen. Het is wel de vraag of dat Zeeuwen zullen zijn, nu ze voor de uitbreiding van Dow Chemical in Temeu- zen ook al in het buitenland op zoek moeten naar tim merlui. Maar wat iedereen die zo hard roept om die brug-tunnel gemakshalve maar even schijnt te verge ten, is dat de veerdiensten tot in lengte van dagen werkgelegenheid bieden aan een heleboel Zeeuwen. En ja, dan zeg ik het toch maar weer een keer. Die veerboten horen toch eigen lijk bij Zeeland. En wat is er nou lekkerder na een flinke rit om juist op die boten uiV je auto te stappen, en daar in de frisse lucht je kop kof fie te drinken, in plaats van in een wegrestaurant waar het geraas van automotoren in je oren blijft hangen en de lucht nog steeds vol is van kwalijke benzinedampen. Op die boten heb je nog nooit verbeten gezichten gezien van mensen die vin den dat het allemaal zo lang duurt. Integedeel er wordt meestal volop genoten. En nu we het dan toch over water en varen hebben, de Oosterschelde blijkt niet alleen voor zeilers een uit daging te zijn. Ook zwem mers zien in de stromingen en golven een tegenstander om hun krachten te meten. Een Belg is er dit weekeinde als eerste in geslaagd om de Oosterschelde over te zwemmen. Nou was het wel een man van over de twee honderd kilo, wiens vet hem wel zal hebben geholpen om boven water te blijven. Voor mij hoeven die krachtme tingen niet zo nodig. Maar als deze man zijn landgeno ten inspireert om hetzelfde te doen, dan zijn die mij meer welkom dan vele Bel gen die nu met hun speed boten en grote motorjach ten de stilte verstoren en het zeilen soms onmogelijk maken. ARJOAN VLISSINGEN - In de nacht van zaterdag 21 augustus op zondag 22 augustus zal de spoorwegovergang in Rijks weg 58 nabij de PZEM- centrale in Vlissingen van 22.00 tot 06.00 uur voor alle rijdend verkeer zijn gesloten. Gedurende deze periode zal het in de overgang gelegen weggedeelte volledig worden vernieuwd. Het verkeer komende uit Vlissingen zal vóór de Keers luis in de richting Middelburg worden geleid. Het verkeer, afkomstig van de veerboot Vlissingen-Breskens wordt via de Westerhavenweg naar Rijksweg 58 geleid. Het ver keer komende vanaf Rijksweg 58 kan ook op deze wijze de veerboot en Vlissingen-stad bereiken. De omleidingen worden door middel van borden aan gegeven. Aan het bureau van gemeen tepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 4 tot en met 10 augustus 1976 de volgende ge vonden voorwerpen aangege ven: diverse bankbiljetten, bril, bril met zilveren montuur, speelgoed, koperen asbak, vest blauw/wit, mandje van riet, kinderportemonnaie, lederen portemonnaie met Marok kaans leer, diverse sleutels. Aan het bureau van gemeen tepolitie te O.-Souburg zijn in de periode van 4 tot en met 10 augustus 1976 de volgende ge vonden voorwerpen aangege ven: soort lipssleutel, zwarte portemonnaie met inhoud, zakmes met bruin handvat, vlooienspel, biezen kindertasje met zeefje, diverse sleutels. GOES - Op zaterdag 21 au gustus wordt in sporthal „De Bevelanden" een demonstra- tiewedstrijd micro-korfbal ge speeld tussen twee Neder landse top-selectieploegen. Bondscoach Adrie Zwaansdijk etaleert in feite zijn gehele na tionale ploeg, want van de 20 spelers en speelsters die naar Goes komen hebben er 9 inter nationale ervaring. De ande ren hebben in de nationale jeugdploeg gespeeld. Tot de selectie behoren 3 spe lers van de Europa-cup win naar Ons Eibernest uit Den Haag en 3 spelers van natio naal veldkorfbalkampioen .Luto uit Amsterdam. Van de partij is ook de bekende Zeeuw Johan Sanderse, die onder an dere in Swift Middelburg speelde. Sanderse is ook mee geweest naar Amerika met het demonstratie-team, in het af gelopen voorjaar. De demon stratie in Goes vindt nog plaats in het kader van de manifesta tie Goes Sportstad '75Door al lerlei oorzaken kan nu de uit voering pas worden voltooid. GOES - De volksdansvere niging Goes (Vodago) start eind augustus met een groot aantal nieuwe cursussen volksdansen. Nieuwe leden van de volksdansvereniging kunnen na de beginnersoplei- ding volgend jaar al meedan sen in de demonstratiegroe- pen. Groepen die ook in het buitenland zullen optreden, want voor 1977 heeft Vodago al uitnodigingen uit Frankrijk, Polen, Ierland, Zwitserland, Zweden en Duitsland. Welke landen Vodago gaat bezoeken is nog niet zeker. Dat hangt af van het aantal demonstratie- groepen dat Vodago volgend jaar beschikbaar heeft.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1