Een kind kan de (foto)was doen Ga een vakantie- logboek maken Zo-maar wat fototips GEEN HENGELLAT1JN! EEN KWARTETSPEL ZELF MAKEN Filmtitels Wanneer bij ons een Polaroid EE direkt-klaar camera koopt. Foto Verschuren één deur voor prof en amateur. BJ foto harry verschuren bv Leuke gewoonte om een goed vakantiefoto-album te maken. Zonder dat wordt het helaas zo, dat de foto's van uw vakanties ergens in een oude schoenendoos terechtkomen. Maar ja, de foto's zijn er pas als u al lang van vakantie terug bent. 'Nee, zegt de direkt-klaar camerabezitter, ik maak mijn vakantiefoto's en ontwikkel 'zelf'. Dat klopt, maar ga nu eens met zo'n gezellig plakboek of album op stap helemaal leeg'. V Wij betalen u f25,— voor uw oude camera, in welke konditie deze ook is, bij aankoop van een Polaroid EE camera. Het is nu de juiste tijd om een Polaroid direkt-klaar camera te kopen. Haal die oude camera te voorschijn, breng hem bij ons en u ontvangt f 25,— inruilpremie. Er is al een Polaroid EE camera voor f 79,—. advertentie Herinnert u zich de tijd nog, dat Pa zo'n ouderwetse box had, zo'n camera van 'bij de zeep'. Daar mocht je als kind amper naar wijzen, want Pa en Pa alléén kon een goeie foto maken. Hij stond dan een kwartier te schutteren met die zwarte doos en loerde door een matglazen ruitje op het toestel alsmaar roepend 'stilstaan, lachen-lachen!' Het resultaat waren keiharde zwartwitkiekjes, waar de familie met zwarte oogvlekken als bevroren naar het 'vogeltje' dat nooit kwam stond te staren. Na de opname vergat Pa dan ook nog wel eens de film door te draaien en dan ontstond een merkwaardig soort geestenfoto waar tante Nel "glimlachend op een duintop zat en daar dwars doorheen kleine Wim op een wip in de speeltuin. Je merkte dat nooit meteen want tussen opname en uiteindelijke kiek in het handje zat toch altijd wej een week of zo. Geef nou eens zo'n handige direkt-klaar camera in handen van een kind gewoon een tiener. Hij heeft het kunstje in een handomdraai door en zal zonder mankeren een goede opname maken, iets dat je in het album kunt stoppen. Nu we het toch over fotograferen door jongeren hebben, geef eens een camera cadeau, voor een geslaagd examen of voor een goed rapport. Zo'n Polaroid EE 22 voor zwartwitfoto's in 15 sekonden klaar! LAND5C W/v P Noteer in de marge de bijzonder heden van de trip. Versier uw logboek met alles wat maar leuk is, bonnen van een res taurant, kaartjes van een kabel baan, toegangsbewijzen van een museum of zelfs gedroogde bloe men die u onderweg plukte. zaken een logboek maakt, b.v. van een verhuizing, van de geboorte en het eerste levensjaar van baby of *r... van het bouwen van een schuur achter uw huis. Foto's onthouden wat mensen vergeten! Wat plakken wij daar in? Zo'n album of plakboek wordt vanaf de eerste dag gevuld met de foto's van de dag. Hoe zijn wij gereisd? Wie waren onze reisgeno ten? Waar zijn we gestopt, wat aten wij en in welk restaurant of halteplaats langs de autobaan. Neem een tube met lijm mee of een kleefstift en plak elke avond de foto's in. - LoaBoe* Daarna left u ook alles vast wat betrekking heeft op de vakantie zelf, de Barbecue op een camping, de wandeling langs het strand, de zwempartij in het openluchtbad. U zult eens zien hoe levendig die vakantie in uw herinnering gegrift zal blijven en hoeveel meer plezier u op deze wijze van de foto's heeft. Wij vergeten zo vaak een aantal bijzondere details, die nu voor al tijd vast liggen in het logboek. Misschien krijgt u er wel zoveel plezier in. dat u ook van andere u t TC£Srr?£\cTr APM Een zoele zomeravond, lekker buiten in de tuin of op de cam ping? Dan pakken we de Polaroid camera erbij. Hebt u zo'n 'borrel bij maanlicht?' Dan natuurlijk flitsen! De beste afstand om te flitsen ligt op zo'n 1.5 meter en dat betekent dat u lekker dicht op het motief toekomt. Flitsblokje op de camera, even een paar slagen draaien, de juiste af stand instellen en adrukken. Als u fotografeert, met of zon der flits, dan altijd heel rustig de ontspanknop indrukken, dat be vordert de scherpte. Gebruik bij voorkeur Polaroid- flitsblokjes, die geven de meest natuurlijke kleurweergave op uw Polaroidfilm. Gebruik verse batterijen, de z.g. mangaan-alkalidebatterijen, uw fotohandelaar weet wel wat wij bedoelen. Als u de camera gedurende enkele maanden niet gebruiken wilt, (we kunnen het ons nauwelijks voor stellen) haal de batterijen er dan uit. Vooral lege batterijen hebben toch kans op het beruchte lekken. Dat kan tot beschadiging van uw camera leiden. V OOtCBQNP Het zicht in het 'juiste midden?' In de zoeker van uw Polaroid EE camera bevindt zich een rood vier kantje. Dat zit er niet voor niets. Indien u dat vierkantje altijd pre cies op het belangrijkste deel van het fotomotief houdt, komt dat ook exact en op de juiste plaats van uw foto. Meestal zal dat 'deel' het lieve gezicht van baby zijn of van uw vriendin of vriend, maar let op het vierkantje. Bewaar uw films niet op de hoedeplank van uw auto, dat is een broeikas. Leg ze uit de zon en uw camera ook. Leg de camera onder de voorstoelen. Neem voldoende films mee op va kantie, er zijn altijd meer leuke momenten dan u denkt! Plak een sticker met uw naam in de camera, er zijn gelukkig nog een paar eerlijke mensen ook U hebt dan kans dat u het toestel terug krijgt bij eventueel 'verge ten op een terras'. Landschapsfoto's maken met uw direkt-klaar camera gaat uit stekend. Zorg dat de horizon op uw foto niet precies in het midden zit, maar houdt of 2/j hemel en 1/3 aarde aan of juist omgekeerd 2/3 land en l/3 hemel. Denkt u er wel om dat een voorgrondsmotief meer diepte aan de foto geeft? Die voorgrond kan zijn een hek of struik, maar ook een van uw reisgenoten. Laat die reisgenoot dan liever niet in de lens, maar naar het landschap kijken. Fotografeer kinderen liever niet vanuit een hoog 'volwasse nenstandpunt' maar ga eens 'door de knieën' dan blijft hun hoofd ook de normale grootte behouden. Zet kinderen niet houterig op een rijtje voor de kiek, maar laat ze rustig aan hun bezigheden, uw camera vangt wat beweging best op. Moderne sportvissers zetten hun vangst terug Dat is milieutech~- nisch ook ideaal. Maar tja, wat ga je dan thuis zeggen of in dat knusse hengelcafé? Met je armen wijd uit staan 'Zo vloermat jongens Geen hond gelooft je, of ze overtroeven je met een heel 'tapijt'van een snoekbaars. Veel beter om dan toch die direkt-klaar camera mee te nemen. Gewoon een foto maken van de ideale vangst, geen sterveling spreekt je tegen en in het café kunnen ze alleen maar knikken van 'Hij lapte het hem!' Insiders weten dat de vis natuurlijk groter lijkt, als je die aan de uitgestrekte arm voor de cameralens houdt, dus van je af en naar de camera toe; moet je wel even een vriend in het geheim laten delen, maar ach, zijn vangst wordt immers ook gekiekt!Hij kan de kiek thuis tonen, weet zijn vrouw meteen waarom hij voor dag en dauw zo nodig weg moetNiet om de borrel, gewoon om de sport en de vis 'kijk zelf maar Mien'. Mien knikt, ze ziet het, snapt er natuurlijk nog niks van, maar het bewijs is daar, in kleuren. Ukent waarschijnlijk wel het aloude kwartetspel. Vier groepen met vier kaarten die elk een aantal verwante motieven bevatten. U kunt zulke kwartet- (kaarten met uw eigen camera) zelf maken. Op een camping vindt u b.v. 'Tent' 'Vouwcaravan' 'Sta caravan' en 'Zomerhuisje'. In de wei zien we, paard, koe, schaap, bokje. Verder kunt u denken aan boomsoorten als eik, den, beuk en berk. Op de weg zien we auto, fietser, paardewagen en tractor, zo komt u al gauw aan een kwar tetspel. De foto's kunt u desgewenst nog plakken op een stukje rechthoekig en stevig karton. Voor regenachti ge dagen hebt u dan meteen wat om de kinderen bezig te houden. Veel filmcamera's bezitten een macrolens. Daarmee kunt u op zeer korte afstand filmen b.v. enkele centimeters. Om een titel te krijgen waarop uw hotel of tent staat afgebeeld en daaroverheen letters, maakt u eerst een Polaroidfoto. Op die foto kunt u witte plakletters of wrijflet- ters (verkrijgbaar in de boekhan del of kantoorboekhandel) plaat sen met de tekst b.v. 'Vakantie 1976'. We filmen foto met tekst layer in de macrostand. Gebruik wel een statief voor de filmcame ra. Hebt u geen macro, dan is een voorzetlens van b.v. 3 dioptrie ook toereikend. Plak de foto bij voor keur op een stuk grijs of zwart karton en zorg dat die precies in het midden van uw beeld komt. Een voordeel-tip van foto Harry Verschuren. f25,- terug voor uw oude camera. Oosterhout, Arendstraat 23, 01620-24252/ Oosterheide, Zuiderhout 72,01620-26606/ Middelburg, Lange Delft 47. 01180-12603/ [Rijen,Stationsstraat 14a, 01612-3220/ [steenbergen, Kaaistraat 41, 01670-3768/ Breda, Ridderstraat 8, 076-144045

Scheldebode | 1976 | | pagina 13