S.O.G.M. verbetert onredelijke gevolgen van echtscheidingen Her bestrating in Oost- Souburg ze zeggen. v 'Waals njpde Gouaches en schilderijen Zeeuws Kunstenaarscentrum in Xenakis in Middelburg de schèldebode Speelstad en zigeunerdorp zoeken vrijwilligers Promconcert was succes Films /.eeuwsc liiapbanhl Rommel markt Vaderschap Koffiebar campagne in Middelburg RUITER Scheldebode-kringetje DE Rectificatie AUTOKAARTEN en KAMPINGGIDSEN Editie Vlissingen Editie Middelburg Prestatieloop de scheldebode WIJ van bijna alle vakantielanden in voorraad bij Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 26e JAARGANG NO. 26 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 30 JUNI MIDDELBURG - De SOGM (Stichting Organisatie Geschei den Mensen) is een landelijke stichting, die zich sterk maakt om de onredelijke gevolgen van echtscheiding te verbeteren. Ze gaat er daarbij vanuit, dat in deze tijd van emancipatie de man en de vrouw gelijkelijk de verantwoordelijkheden, de rechten en plich ten, die het gevolg zijn van een scheiding, moeten delen. Het bestaan van de SOGM toont al aan, dat het in de praktijk met die gelijkheid niet zo best gesteld is. In Zeeland proberen SOGM- leden Van de Linde en Van Duyne uit Middelhyrg hieraan wat meer bekendheid te geven in de hoop met meer medestanders deze situatie makkelijker te kunnen veranderen. „Nadat de rechter de echt scheiding heeft uitgesproken volgen er enkele zeer onrecht vaardige zaken," aldus Van Duyne. „De rechter wijst in vrijwel alle gevallen de kinde ren automatisch aan de moe der toe, terwijl de vader in veel gevallen een even goede ver zorger zou kunnen zijn. In een land als Finland, waar vader en moederrollen lang niet zo uitgesproken zijn als in Neder land, worden 50% van de kin deren na een echtscheiding aan de vader toegewezen". En hij vervolgt: „de vader wordt dan benoemd tot „toeziend voogd". Dit betekent officieel dat de vader zijn kinderen mag zien OOST-SOUBUIIG - In Oost-Souburg is verleden week begonnen met het herbe- st raten van de straten waar 2nige tijd geleden de riolering is vernieuwd. Na de Burcht straat komen achtereenvol gens de Kromwegesingel en het Oranjeplein aan de beurt. In verband met de werkzaam heden zullen de straten tijde lijk voor het verkeer worden afgesloten. De omleidingen worden steeds doormiddel van borden aangegeven. De werk zaamheden zullen naar schat ting tot medio augustus duren. Dat Waals nog steeds zonneklare kleren heeft. ^Lang^Zehce^J^Vhssmgen. en zij hem, in overleg met ae voogd: de moeder". Hij betaalt voor de kinderen en blijft ver antwoordelijkheid voor ze houden. „Maar", meent Van Duyne, „van overleg tussen twee mensen die uit elkaar ge gaan zijn komt vaak niet zo veel terecht met het gevolg, dat hij zijn kipderen weinig ziet en zich amper met de opvoeding kan bezighouden, als de moe der dat niet wil". Bij een derge lijke stand van zaken is het de taak van de Raden voor de Kinderbescherming om ter- wille van de kinderen te zor gen. dat de ouders het conflict bijleggen. Deze Raden ontmoe ten toenemende kritiek. Vol gens het SOGM-blad „Uit Ba lans" beperkten de Raden zich tot het incasseren van de ali mentaties (voor de kinderen) en als er toch bemiddeld wordt kiezen de Raden al te vaak de kant van de moeder. Het blad noemt de Raden voor de Kin derbescherming daarom Raden voor de Moederbe schermingen het stelt, dat deze „jokervoogdij tot ontvadering leidt. Het zijn onverkwikke lijke situaties, die in andere Europese landen minder vaak voorkomen. Het vaderschap wordt erkend, zoals in Frank rijk, waar de vader het recht niet ontzegd kan worden met zijn kinderen om te gaan. Bij de scheiding stelt de rechter ook een bedrag vast dat de man moet opbrengen om de kinderen en zijn ex-vrouw te onderhouden. Verdient de man weinig of kan hij om andere redenen niets betalen dan krijgt de vrouw geld via de bij standswet. Volgens Van de Linde zijn het de mensen met de hogere inkomens die ali mentatie moeten betalen. Hun aandeel is 5% van het totale aantal gescheiden mannen. „Die 5% is wel voor het leven gestraft", zegt Van de Linde. „Het is bovendien een zware strat Een misdadiger heeft na verloop van tijd zijn straf uit gediend, een alimentatieplich- tige is in pricipe voor zijn hele leven veroordeeld te betalen. Ik weet van mensen die al meer dan 40 jaar betalen." Hij is er zeer verontwaardigd over. „Een huwelijk loopt stuk door TWEE personen, die twee zou den gezamenlijk de gevolgen ervan voor hun rekening moe ten nemen. Het is nu zo, dat de vrouw niet geacht wordt in haar eigen onderhoud te kun nen voorzien. De man mag haar onderhouden ten koste van veel ergernis, omdat hij niet kan leven als zijn collega's die het zelfde werk doen. Het komt regelmatig voor, dat deze mannen de moed ver liezen en zelf in de bijstands wet terecht komen". Van de Linde pleit er voor niet te trouwen en niet te scheiden naar de titel van een boekje van de Rotterdamse crimino loog G. P. Hoefnagels. In dit boekje stelt Hoefnagels voor een huwelijksongevallenver zekering in te voeren, zoals er een werkeloosheidswet en een ziektewet is. Evenals de SOGM stelt hij voor de alimentatie plicht op bijv. maximaal 7 jaar te stellen. Een grote onrecht vaardigheid is volgens |iem, dat iedere vrouw die alimenta tie geniet en wil werken en dit door de slechte arbeidsmarkt niet kan weer op de man terug valt. Voor de man en de geë mancipeerde vrouw een on verkwikkelijke zaak. Van de Linde en Van Duyne zijn van mening, dat hun organisatie eigenlijk ook een strijd voert voor gelijkberechtiging van de vrouw, naast de zware over waardering van de man. Voor adviezen en inlichtingen kunt u zich tot hen wenden via post bus 265 in Middelburg. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad niet regelmatig ol te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. Vorige week schreven wij over het volksdansfestival van 31 juli tot en met 5 augustus in de zak van Zuid-Beveland. Aan dat festival werken vijf groepen mee, waaronder de groep Vranjeuit Vlissingen en niet Franje uit Middel burg" zoals wij abusievelijk vermeldden. Onze excuses voor deze storende fout. MIDDELBURG - ln het Zeeuws Kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat 59 zal nog tot en met 22 juli werk te zien zijn van twee Franse kunstenaars: Martine Misse- mer en Michel Krieger. Zij tonen hun gouaches en schil derijen. Martine Missemer, die in Straatsburg woont en werkt, begon na de Ecole Municipale des Arts Décoratifs, haar loop baan met het ontwerpen van ballet en theaterdécors. Daarna ging zij aan haar oude school cursussen geven. Zij heeft meegedaan aan verschil lende groepstentoonstellingen in Frankrijk en exposeerde al leen ook in enkele galerieën o.a. in Brussel en Parijs. De Elzasser Michel Krieger houdt zich al vijftien jaar in tensief met schilderen bezig. Hij exposeerde in de loop der jaren door heel Europa en be haalde verschillende prijzen w.o. in 1971 de Albert Schweitzerprijs van de Goethe-stichting in Bazel voor het geheel van zijn artistieke en culturele werk. MIDDELBURG - Het drie weken durende festival rond de Grieks-Franse componist Xenakis gaat volgende week zijn laatste in. De films trok ken een redelijk aantal bezoe kers, de tentoonstelling en de muziek waren wat minder in trek. Het programma in de komende week kan dat nog wel wat opvijzelen. De komst van Xenakis naar Middelburg op 2 juli zal het bezoekersaantal waarschijnlijk wel wat opvij zelen. Xenakis geeft aan staande vrijdag om half 9 een lezingen op zaterdag3 juli is er een openbare discussie met Xenakis o.l.v. Jan Vriend. Ter afsluiting van het festival be gint er op donderdag 8 juli in de Vleeshal een klank- en lichtspel: Le Polytope de Clu- ny. Voor dit spel. dat 3 dagen te zien zal zijn, wordt de Vleeshal ontruimd en zullen alle don- Verschijnt wekelijKs gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkemsse. Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke Middelburg en Veere Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen. tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong. tel. 01180-26043. kere vlakken met wit afge schermd moeten worden. De klank- en lichteffecten zijn voor het eerst vertoond in Pa rijs en de vertoning heeft er in een jaar 80.000 toeschouwers getrokken. liet programma is op een punt gewijzigd, de ar chitect Maarten Kloos houdt samen met componist Jan Vriend een lezing op vrijdag 2 juli. Oorspronkelijk zou de le zing op zondag 27 juni gehou den zijn. MIDDELBURG - Vrijdag avond 2 juli start Youth lor Christ-Middelburg een grote koffiebarcampagne in een tent in het Geeregebied tegenover het „Trefcenter" te Middel burg. Iedere avond wordt er om achtsuur een programma ge bracht met onder andere „Op vrije voeten", Crossbeam en George Gurgan, afgewisseld met een kort praatje door een Y. F. C. -nedewerker. De mensen van de muziek groepen zijn ondergebracht bij gastgezinnen en werken door heel Nederland mee aan kof fiebars en kerkdiensten. In Middelburg betreft dat bij voor beekd een grote open- luchtdienst op 4 juli in Tooren- vliedt 's avonds om 7 uur. Iedere avond is er de moge lijkheid om samen te luisteren naar de boodschap van deze mensen en om samen te praten over deze dingen. VLISSINGEN - Van maan dag 5 tot en met vrijdag 9 juli en van maandag 12 tot en met vrijdag 16 juli zuilen voor het vierde achtereenvolgende jaar vakantie-activiteiten worden georganiseerd door de Stich ting Sociaal-Kultureel Werk Vlissingen (SKW). Er is een centrale speelstad voor alle kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar op het terrein aan de Zuiderzeestraat in Souburg (bij de watertoren). Een speciaal gedeelte is daar ingericht als kleuterdorp. In Vlissingen wordt op het VCB- terrein aan de Zuidbeeksewe- g/hoek Gerbrandystraat een zigeunerdorp gehouden voor meisjes en jongens van vier tot acht jaar. Aan het programma wordt hard gewerkt. Om de verdere bijzonderheden te be spreken houdt de vaste staf van SKW een instructie-avond voor mensen (minimum leeftijd 16 jaar) die willen meehelpen om deze evenemen ten tot een succes te maken. Er kunnen nog personen meedoen, die bereid zijn de ge hele periode een week of en kele dagen of dagdelen met de jeugd bezig te zijn. Zij zijn welkom op donder dag 1 juli 's avonds acht uur op het VCB-terrein aan de Zuid- beekseweg of op vrijdag 2 juli eveneens om acht uur in een van de ballonhallen op het ter rein in Oost-Souburg. Men kan zich verder opge ven bij het centraal kantoor van SKW, Leliënlaan la, Vlis singen en bij het Clubhuis de Zwaan in Oost-Souburg. MIDDELBURG Afgelopen vrijdag hebben ruim 800 toe schouwers in een goed geventi leerde sporthal „De Voor- borch" te Middelburg kunnen genieten van een voortreffelijk Prom-concert. Het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland liet zich in klas siek en populair genre alom bewonderen. Cox en Halsema maakten 'n ongelooflijke massa geestdriftigheid los ter wijl Louis van Dijk virtuoos met de piano goochelde. Het vraagteken omtrent de akoes tiek van de hal werd al vlug veranderd in een positief uit roepteken. Het was een voor treffelijke muziekavond zodat het Zeeuwse debuut betref fende de Proms zeer geslaagd mag worden genoemd. Im mers, ook het Rode Kruis be leefde via de kassa een hart verwarmende avond. VROUWENPOLDER - Op donderdag 8 juli wordt voor de virde keer de bekende presta tieloop over 8 kilometer ge houden in het duingebied bij Breezand De organisatie wordt ver zorgd door de sportclub "Vrouwenpolder", het V.V.V., en de Middelburgse atletiekve reniging Dynamo '70. De start is om half acht 's avonds bij hotel, café, restau rant "Duinoord" aan de Fort de Haakweg. Inschrijving vanaf halfzeven. MIDDELBURG - Op don derdag 1 juli draait in De Beuk aan de Herengracht de film „De verholen charme van de bourgeoisie" van de Franse re gisseur Luis Bunuel. De film speelt zich af rond een welge steld gezelschap, dat verwoede pogingen doet ergens aan het eten te geraken. Dit wordt om uiteenlopende redenen steeds verstoord. De ene dag is er een misverstand over de dag van 't diner, een andere keer blijkt er een sterfgeval te zijn in het res taurant waar men wil gaan eten. In een ander restaurant is het bestelde steeds niet aanwe zig en moet men genoegen nemen met een glaasje water. Bij een volgende poging wordt het diner wreed verstoord door een groep binnenkomende mi litairen, of door een inval van de politie, of door een overval van een bende stadsguerrilla's, die alle eters overhoop schie ten. Deze film begint om 21.00 uur. Zaterdag 3 juli wordt de film „Little Big Man" vertoond van Arthur Penn. Het is een verfil ming van het levensverhaal van de 121-jarige Jack Crabb, zoals hij het zelf verteld heeft. Vanaf zijn tiende jaar werd hij opgevoed door de Cheyennes, omdat zijn ouders door de Pawnee-indianen werden ge dood. Hij onderscheidde zich later door zijn moed en kreeg daardoor de bijnaam „Little Big man". In die 121 jaar leidde hij een intensief leven; zo vocht hij zij aan zij met ge neraal Custer,* was een ge vreesd scherpschutter, maakte hij de slag bij „Little Big Horn" mee en had hij een gren zeloze belangstelling voor het vrouwelijk schoon. Zelfs al be rust zijn verhaal op leugens, de film is de moeite waard. Be langrijke rollen worden ge speeld door Faye Dunaway en Dustin Hoffman en ook deze film begint om 21.00 uur. Payiage J CXcdcLStCUÓC fl&tn dl QLXJM Po^o (?)44 paA ecXi- Iftii*. cLesi .£)c tc kiuK fa iQaphavi aen al tc oocfiU+v. thU docL dtt'lsrzcrvyc. maast Qo*dy Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar, loop dan even bij ons kantoor aan de To renstraat, Vlissingefi binnen. De gulle Middelburgse ge vers zijn: „Fraanje Patisserie, Lange- viele stelt beschikbaar V2 pond bonbons van eigen fabrikaat. FruitspecialLst Van der Hiele-Nijsen, Langeviele 41, stelt beschikbaar 1 pond zuid vruchten. Optiek Focus Burg. Prome nade, stelt beschikbaar brile- tui. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, stelt beschik baar fotocadeaubon ter waarde van 5,00. Premier Herenmode, Lange Delft 11, stelt beschikbaar te besteden tot een bedrag van 10,00. Hotel-Café-Restaurant „De Huifkar", Markt 19, stelt be schikbaar koffie met gebak. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 99. stelt beschik baar Vi pond eigengemaakte rookworst voor 2 personen. Parfumerie Ketelaars, Se- geersstraat 10, stelt beschik baar fles badschuim. Babv-art. zaak De Weef stoel, Langeviele 3, stelt be schikbaar een cadeaubon van 10.00. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaar sleuteletui. Fleur 2000, Langeviele 61, stelt beschikbaar leuk boeket bloemen. ZOUTELANDE - Donder dag 8 juli houdt voetbalvereni ging „De Meeuwen" te Zoute- Jande op haar eigen sportveld een rommelmarkt. Naast aller lei meubels (van zo goed als nieuw tot zeer oud) zoals koel kasten, ledikanten is er ook veel glas, aardewerk maar ook veel landbouwgereedschap door het comité opgehaald. Zelfs antiekliefhebbers komen op deze rommelmarkt aan hun trekken Aanvang: 16.00 uur.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1