van-alles-wal-u-maar-wilt-geschenkbon Mensen, die er geweest zijn, komen er vaak terug. Om dat het een land is, waar je van gaat houden. Van die uitgestrekte lichte beukenbossen met daartussen ver stopt de romantische dorpjes. Van de wild stromende beken en watervallen. Van de fraaie vakwerkhuizen en eeuwenoude gebouwen. Je gaat houden van dat land op de grens tussen Oost en West, vlak bij de DDR. Dat is het Harzgebied, een streek vermaard om zijn zuivere lucht en heilzame baden. En - niet te vergeten - om de gastronomische kunde van zijn bewoners. Daarom is ons advies: stap deze zomer eens op de trein in de plaats waar u woont. In Enschede staat dan bij het station de Europabus klaar, die u meeneemt voor een achtdaagse reis naar dat land, waar velen graag terug komen: de Harz in Duitsland. Eigenlijk zou je het gewoon eens moeten proberen. Een fotohandel binnenstappen, 'n filmkamera lenen met 'n film erin een proeffilm opnemen en 'n poos je later het resultaat bekijken. Dan ontdekt u het: fil men is o zo gemakkelijk! U ziet op het scherm, wat u door de zoeker zag: het spelen van uw kind, het ren nen van de hond, die wandeling met het gezin. In kleur. Goed belicht. Haarscherp. Misschien zijn de overgan gen nog niet helemaal vloeiend. En zijn de scènes iets te lang of te kort. Maar da's een kwestie van even ervaring krijgen. De film zelf zal beslist geslaagd zijn en u bent daar best een beetje trots op. Waardoor u er zin in krijgt om het vaker te gaan doen. We kennen iemand, die de gewoonte heeft om een vakantie zó goed voor te bereiden, dat hij eerst vooraf enkele dagen naar bijvoorbeeld Oostenrijk of Zuid- Frankrijk gaat om te zien naar welke streek en plaats hij met vakantie zal gaan. Dat is één manier. We ken nen echter ook iemand, die fijn thuis op z'n gemak een paar reisboeken doorkijkt om alles van zo'n land te leren kennen om aan de hand van die boeken zijn defi nitieve reisdoel te bepalen. Zo'n man bespaart zichzelf een voorbereidingsreis van duizend of meer kilome ters. En als hij straks op zijn vakantiebestemming aankomt, dan weet hij bovendien veel meer van dat land of die streek dan de vakantie-voorbereider, die er speciaal voor naar toe ging. Dank zij de reisboeken, die hem alles hebben verteld. Is het u ook wel eens overkomen? Dat u er pas de dag vóór een verjaardag of een jubileum aan denkt om een geschenk te kopen? Maar waar doe je iemand, die al wèlvoorzien is, nog een plezier mee? Opbellen voor een verlanglijstje? Niet thuis, natuurlijk. Druk met in kopen doen voor 't feest. En toch moet vandaag dat geschenk op de post. Waarbij je bedenkt, dat je voor een pakje met bijvoorbeeld een flesje wijn er in tegen woordig al gauw vijf gulden porto moet neertellen. Is u dat ook wel eens overkomen? Dan is 't goed om te denken aan de ,voor-alles-wat-u-maar-wilt'-geschenk- bon. Dat is een ander woord voor de landelijke VVV- geschenkbon. Zo'n busreis is op zichzelf al een pleziertocht, want Europa-bus sen zijn ingericht voor lange af standen. Dat wil zeggen, dat de bussen zo zjjn toegerust, dat u zo fit en uitgerust mogelgk aan komt op de plaats van bestem ming. Na een warme lunch in Osnabruok komen we via een prachtige tocht door het Harz- gebergte, aan in Bad Harzburg, een charmant stadje, internatio naal bekend als kuuroord. Het hotel „Braunschweiger Hof" De reis naar de Harz is al jaren een zeer populair onderdeel van het programma „Vakantiereizen van de NS". Vandaar ook dat er dit jaar erg veel aandacht werd geschonken aan de keuze van het hotel, waar onze gasten hun va kantie doorbrengen. Dit jaar is de keus gevallen op hotel .Braun schweiger Hof', dat zeer aan trekkelijk is gesitueerd, komfor tabel ingerichte kamers heeft en een uitstekende keuken. Programma zeer veelzijdig Naast mistige dagen, waarin het in de prachtige omgeving van Bad Harzburg goed toeven is, zijn er ook een aantal dagen met exkursies gepland. Die tweede dag bijvoorbeeld een korte bus tocht door de Midden Harz langs de indrukwekkende ratsen van Kasteklippe naar Goslar. En op de vierde dag is er de tocht naar o.a. St. Andreasberg, een fraai gelegen luohtkuurplaats. Deze tocht voert door erg veel land schappelijke mooie gebieden. Tocht over het Meer De zesde dag rijden we door de westelijke Harz en bekijken we de waterval van Romkerhall en het vlak daarbij gelegen Oker stuwmeer, waar een boot klaar ligt voor een onvergetelijke tocht tussen de beboste heuvels, die dit meer omzomen. Deze 'gekombi- neerde bus/boottocht is een van de hoogtepunten van dit pro gramma. De dag daarna bezoe ken we - na een korte busrit - het middeleeuwse keizersstadje Goslar, dat met zijn oude poorten en vakwerkhuizen een stad uit een sprookje lijkt. Dat is de Harz ontdekken! 'n Streek, waar u bijzonder kom fortabel mee kunt kennismaken als u gebruik maakt van een van de reizen, die de NS naar dit ge bied onderneemt. In de periode van 28 mei tot en met 3 septem ber wordt deze reis elke vrijdag georganiseerd. De prijs van zo'n achtdaagse reis begint al bij 516,en daarin zijn begrepen alle reiskosten, dus ook van de trein, volledig pension, alle ex kursies en bedieningsgeld, Kur- taxe en dergelijke. Waar kunt u boeken? Dit is erg gemakkelijk. Op het NS-station en bij de meeste er kende reisbureaus en bij alle Rabobanken vindt u 't program ma van de „NS Vakantiereizen 1976". Daarin staat, hoe u kunt reserveren voor deze reis, maar ook voor een groot aantal ande re aantrekkelijke reizen, die worden georganiseerd en uitge voerd door BV Trans, reisbureau der NV Nederlandse Spoorwe gen. U kunt daar, als u dat wilt, ook telefonisch een programma aanvragen (Telefoon 030-353378 in Utrecht). STEEDS MEER MENSEN" ONTDEKKEN HET: filmen is gemakkelijk Filmen in de vakantie bijvoorbeeld. Die avond op de camping toen het vuur van de barbecue pas na veel geblaas wilde branden. Leg ze vast, die vakantie-herinneringen. Met de filmkamera. Een stadje uit een sprookje. Dat is Goslar, één van de ex- kursiedoelen tijdens de geheel verzorgde NS-reis naar de Harz in Duitsland. Goslar, een eeu wenoud vestingsplaatsje in een schitterende omgeving, is een bezoek meer dan waard. In het artikel „Een land vol schoon heid van voorbije tijden" leest u er meer over. HIER IS DE IDEALE elk boek is een reisgids Nèg verder op reis gaan Dat kan dank zij de fantasie van mensen, die niet geremd worden door wat er op dit moment mo gelijk is. Zij reizen in hun ver beelding door de ruimte en door de toekomst. Ze spelen met lucht kastelen op zo'n boeiende manier, dat het lijkt of we zélf in die an dere werelden gaan leven. We relden, waarin we nieuwe erva ringen opdoen en avonturen be leven en dié je even meenemen ver van het alledaagse land, waarin we nu eenmaai gedwon gen zijn gewoonlijk te verkeren. Tochten naar de binnenkant Het zijn weer andere gidsen, die kunnen zorgen voor reizen naar het land, dat gelegen is in het innerlijk van de mensen. Het zijn de dichters, die met hun woorden een gebied doorlichten, waardoor we soms ineens de zin van ons leven ontdekken. Het zijn vaak moeilijke reizen, die trektochten door het innerlijk van de mens. Maar de dichters, die ons helpen om onszelf ite ontdekken, worden voor wie ze op hun reizen volgen, vaak goede vrienden. En waarom zou u niet? Steeds meer mensen in Nederland gaan filmen. Het ljjkt er op of de film- hobby vooral het laatste jaar doorbreekt. Je ziet bij bijzondere gebeurtenissen ook steeds vaker mensen met snorrende filmka mera's. Bjj trouwpartijen, een bloemenkorso, een sportwed- strgd. Vaak zelfs met een mikro- foon er bij, want ook de geluids kamera, die het geluid op de filmband vastlegt tijdens de op name, wint steeds meer terrein. Wat kunt u filmen Dat is geen vraag voor mensen, die in hun gezin allerlei leuke dingen beleven met kinderen en/ of huisdieren. Die met vakantie gaan of er de weék-enden op uit trekken. Die een hobby beoefe nen. In de loop van een jaar ge beurt er veel, dat het waard is om gefilmd te worden. Wie al die stukjes film aan het eind van een jaar samenvoegt, krijgt een heel persoonlijk journaal, dat alle hoogtepunten van het jaar laat zien. Ook het gewone Wie een filmkamera heeft, doet er goed aan steeds te denken aan later. Want over een jaar of tien zal er zoveel veranderd zijn, dat je dan niet meer weet hoe de win kelstraat in het dorp er nu uit ziet. En hoe uw dochtertje speel de met haar poppen. En hoe klein de struiken in uw tuin waren. En hoe het uitzicht uit uw flat ver anderd is in de loop van die ja ren. Al die gewone dingen ze zijn het waard om vastgelegd te worden. Voor later, als alles ver anderd zal zijn. Vraagt filmen veel tijd Het filmen zélf vraagt geen en kele tjjd, want u filmt als de din gen gebeuren. Dat wil zeggen: u kunt de filmhobby beoefenen ter wijl u er zelf bij bent. En wat be treft de afwerking van de film: dat kan op twee manieren: alles zo maar tot een geheel maken zoals u het hebt opgenomen. Dat kost geen tijd. AJs u er echt, door het opnieuw rangschikken van de scènes, een goed lopend filmver een bladzijde vol informatie over vrijetijdsbesteding Door alle branches heen Dat is het plezierige van deze kadocheque: je kunt hem beste den in alle zaken, drie zijn ver meld in het bijgeleverde plaatse lijke winkellijstje. Soms zijn dat enkele honderden - in kleine plaatsen enkele tientalien - win kels, van juweliers tot platenza ken, van doe-het-zelf-winkels tot textielzaken. En dat is dan voor de ontvanger een plezierige fak- tor, want hij heeft met deze ge schenkbon een onbeperkte keus. Zeer veel keus Het is gebleken, dat veel konsu- menten graag een „alles-wat-je- maar-wilt"-geschenkbon ontvan gen omdat ze dan vrij zijn in de keus van het geschenk. Het sukses is duidelijk: in on geveer honderd, veelal ook gro tere plaatsen, waar ongeveer de helft van de bevolking van Ne derland woont, kunnen deze bon nen worden besteed bij vele dui zenden winkeliers. Ook bijvoor beeld in alle V. en D. zaken en ook in elke Fleurop bloemenzaak. Tja, dat 'is één kant van het boek, dat als een gids vóór u uit reist en u alles laat zien, wat u in uw vakantie kunt gaan beleven. Zo dat u de beste keus kunt maken en al veel weet van het land, de- mensen, de bijzondere plekjes, dde het bezoeken waard zijn. Het boek als gids naar verre landen is een reisleider, die zorgt voor voorpret en voor een geslaagde vakantie. verhaal - in boekvorm - ook echt mee op reis gaan terwijl u thuis blijft. Beleven, wat de schrijver heeft doorgemaakt. Andere mensen ontmoeten, kennis ma ken .met nieuwe werelden, u ver bazen over wa t er op deze planeet te beleven valt. Want wie leest, die kan bijna lijfelijk zien en er varen, wat anderen op hun rei zen hebben meegemaakt. Reizen met het hart Een belangrijke groep „reisboe ken" zijn de romans. Die leren on3 andere mensen kennen, men sen van vroeger maar ook itfld- genoten. We beleven nu de din gen nog persoonlijker; we gaan van die reisgezellen houden of we haten ze, we ontdekken hoe ze leven, wat ze denken en voelen en we merken, dat alle mensen eigenlijk gelijk zijn. Allemaal - zeggen de reisgidsen, die romans heten - allemaal zijn we onder weg en zoeken we het geluk. Een boek is een reis En een boekwinkel is een reis- bureau, waar u kunt boeken - letterlijk en figuurlijk - voor een tocht door de wereld of door de tijd, door het eigen innerlijk of voor een reis naar het hart van de mensen. Hou ze daarom te vriend, deze gidsen. Stap zo re gelmatig eens binnen bij uw boekenzaak, snuffel in de rijen, lees rustig een stukje van het boek, dat uw interesse heeft. En zet zo nu en dan fijn eens een nieuw boek in uw kast, een boek, dat een gids kan zjjn voor een echte reis naar een ander land. Of voor een reis die u kunt ma ken terwijl u thuis in uw eigen stoel blijft zitten. Want elk boek is een reisgids. En een boek maakt mensen, al reizende wijs. Voorpret en vakantieplezier dat geven u de reisgidsen van uw vakantieland. Maar ook gewone boeken zijn eigenlijk reis gidsen. Gidsen op de reis door het leven. Dat leest u in het artikel: elk boek is een reisgids. Zelf reizen Maar een boek doet meer. Want u kunt er - via een boeiend reis- haal van wilt maken, dan kost dat monteren méér tijd. Maar ook dat kunt u doen in het gezin, ge woon met 't licht aan in de huis kamer. Filmen is gemakkelijk Misschien hebt u al lang dat ver langen om het leven van vandaag vast te leggen in al zijn kleur en beweging en zelfs geluiden. En misschien hebt u er aan getwij feld, omdat u dacht, dat filmen een moeilijke en erg technische bezigheid is. Dan is 't goed, dat u nu weet, dat filmen zo gemak kelijk is als nou ja als het kijken door een venstertje en op een knop drukken. Een venster, dat u een véél boeiender en per soonlijker beeld laat zien dan het televisie-soherm. Want het is uw eigen leven van u en uw gezin, dat u al filmend vastlegt voor straks, als al de dingen van nu zijn voorbijgegaan. aanleidingen voor een kado in de vorm van een VVV-geschenkbon. Ook bij een verloving of trouw partij zie je trouwens steeds meer van die vrolijke envelopjes liggen met dat VW-embleem er op. Want voor ieder, die vrij wil kiezen wat hij nodig heeft, is zo'n VW-geschenkbon een erg wel kom kado. De landelijke VVV-geschenkbon is verkrijgbaar bij de WV-kan- toren in de volgende plaatsen: Almelo, Amersfoort, Amster dam, Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Balkbrug, Barchem, Bergen N.H., Beekbergen, Ben- nekom, Bergen op Zoom, Bols- ward, Borne, Breda, Bussum, Buurse, Coevorden, Dedems- vaart, Delden, Delft, Deventer, Dokkum, Dordrecht, Ede, Eind hoven, Emmen, Enschede, 's- Gravenland, Groningen, Grouw, Gouda, den Haag, Haaksber gen, Haarlem, Hardenberg, Harderwijk, Hattem, Heemste de, Heerlen, den Helder, Hellen- doom, Hengelo (O.), 's Herto genbosch, Hilversum, Hoender- loo, Huizen, St. Isedorushoeve, Koudekerke, Laren N.H., Laren Gld., Leeuwarden, Leiden, Lisse, Langedijk N.H., Lochem, Loe- nen a/d Veluwe, Losser/Over- dinkel, Lunteren, Maastricht, Meppel, Middelburg, Naarden, Noondwijk, Nijmegen, Nijverdal, Oldenzaal, Ommen, Oosterhout, Oostkapelle, Ootmarsum, Otter- k>, Raalte, Roosendaal, Rotter dam, Sittard, Tiel, Tilburg, Utrecht, Venlo, Venray, Vlis- singen, Vollenhove, Vriezen- veen, Wageningen, Wapenveld, Wezep, Zandvoort, Zeist, Zie- rikzee, Zuidwolde, Zutphen. Zwolle. Op steeds meer geschenkentafels van verloofden en bruidsparen zie je die welbekende, fleurige envelopjes met 'n VVV-geschenk- bon er in. Dan moet u natuurlijk wèl wo nen in een van de bgna honderd plaatsen, waar deze geschenk bon door de WV wordt uitgege ven. Want daar kunt u, bij het plaatselijke VW-kantoor, die landelijke geschenkbon kopen. Een bon, die is verpakt in een feestelijke envelop en die in vele duizenden winkels in Nederland wordt aangenomen als betaal middel. Voor welke gelegenheid? Eigenlijk kun je zeggen, dat zo'n VVV-geschenkbon altijd tot de meest welkome geschenken be hoort, die men kan geven. Gele genheden als Vaderdag, een ver jaardag of een jubileum, een ge slaagd examen het zijn goede

Scheldebode | 1976 | | pagina 9