R.K. St. Jacobsschool en P.C. Prins Willemschool fuseren per 1 augustus de scheldebode Deze week braderie in Middelburg ze zeggen. Nieuwe aan meldingen peuter speelzalen Scheldebode-kringetje DE Uniek samengaan van twee bijzondere scholen Willem-Jacob Kermis en zeskamp in 's-H.A. Kerke zccuwse Isla Pop in Nieuw Middelburg 'Ukal$ir^>de RUITER REDACTIE Peter Blanker toch in Midgard VOOR VADERDAG Het beste boek _f An van de weg 74.9U Grote Shell atlas 28.50 Reduktiebon De lezers van De Scheldebode hebben met inlevering van deze bon rechtop een ge zinskorting van 2,50 p.p. Gezin: Aantal personen: Editie Vlissingen Editie Middelburg Pasar Malam vtA* M de scheldebode M Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 26e JAARGANG NO. 24 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 16 JUNI 1976 VLISSINGEN Dat niet alles van 1 augustus af op rolletjes zal lopen en de eerste jaren er nog wel kinderziek ten zullen zijn is voor het hoofd van de nieuwe bijzondere basisschool in de oude binnenstad, de heer L.G. van der Knoop, een vast gegeven. Het wil niet zeggen, dat hij niet met veel goede moed naar het nieuwe schooljaar uitziet, wanneer de St.-Jacobsschool en de Prins Willemschool als één school verder zullen bestaan. De fusie tussen een rooms katholieke en een protestants-christelijke school, waar twee jaar geleden de eerste contacten over werden gelegd, zal dan een feit zijn. Beide scholen werden de laatste jaren steeds minder le vensvatbaar en hingen op of onder het minimumaantal leerlingen. De besturen van de scholen begrepen, dat er snel iets moest gebeuren: de scho- WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. len zouden kunnen worden ge sloten. Na enig overleg bleek, dat men in principe niet tegen een fusie was. Een praktisch probleem was alleen het gods dienstonderwijs, waar beide scholen anders tegen aanke ken. Een aparte godsdienst commissie, die bestond uit deskundigen zoals een domi nee, priester en godsdienstle raar, werd in het leven geroe pen om voor dit probleem een oplossing te vinden. In de praktijk viel het allemaal nogal mee en de twee geloofs richtingen bleken elkaar snel ler te kunnen vinden, dan men gedacht had. De projecten methode van de R.K.-school, waarbij bepaalde thema's uit gewerkt werden, kon worden bijgeschaafd tot een vorm, die ook voor de protestantse school aanvaardbaar was. De commissie zal voor de goede gang van zaken het godsdien stonderwijs op de nieuwe school nog een tijdje blijven begeleiden. De heer G. Heeren, tot 1 au gustus hoofd van de St.- Jacobsschool, bekent, dat hij concert MIDDELBURG SPORTHAL vrijdag 25 juni aanvang 20.15 uur met medewerking van Het Gewestelijk Orke^voor Zuid-Holland trio Louis van Dijk Gerard Cox en Frans Halserr.a Entree 10.- per persoon Het batig saldo is oestemd voor Het Nederlandse Rode Kruis Voorverkoop via alle kantoren van de Rabo-Bank en het kantoor van De Schelde bode. Torenstraat 5. Vlissingen Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapeile. OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen, Toren straat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: redacteur J. Frijters, Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869, correspondent Middelburg: A. de Jong, tel. 01180-26043. het godsdienstonderwijs nooit als zo'n struikelblok heeft ge zien. „De starheid in r.-k.- kringen is al aardig doorbro ken. Toen Rome agressief an der Knoop is dit samengaan uniek voor Vlissingen: „Er wordt in nieuwe buurten en b.v. in de Flevopolder wel druk over samenwerkingsscholen gepraat, en ze zijn er al hier en daar, maar deze fusie is toch iets anders. Wij gaan van twee sporen naar één spoor, terwijl zij met één uitgangspunt wer ken. In het begin van het over leg werd er wel geopperd om de openbare Frans Naerebout- school bij ons samengaan te betrekken! maar dat is be stuurlijk erg moeilijk. Voorlo pig zullen we als goede buren zelfstandig naast elkaar blijven bestaan". Vooruitlopend op de fusie is de St.-Jacobschool het vorig jaar al bij de Prins Willem school ingetrokken. Met enige weemoed kijkt de heer Heeren zo nu en dan nog eens naar het gebouw aan de overkant van de straat waar hij ruim twintig jaar hoofd is geweest. Het sa menwonen dit jaar is beide VLISSINGEN - De redactie van De Scheldebode heeft enige wijziging ondergaan. Als redacteur is aan dit weekblad voortaan de heer John Frijters verbonden. Men kan hem overdag bereiken op het kantoor van De Scheldebode, Torenstraat 5 Vlissingen, tel. 01184-19910. Bij afwezigheid kan men daar boodschappen voor de redactie achter laten. Als redactie-correspondente voor Vlissingen fungeert mevrouw L. Wolterbeek-van de Vlerk, tel. 01184-16869 en als correspondent voor Middelburg, de heer A. de Jong, tel. 01180-26043. Alle correspondentie voor de redactie van De Scheldebode kan men voortaan zenden aan het kantooradres: Torenstraat 5 Vlissingen. partijen goed bevallen. In on derling overleg is men begon nen de leerprogramma's op el kaar af te stemmen en de beide eerste klassen hebben al met dezelfde schrijfmethode ge werkt. Met het nieuwe school jaar zal de heer Heeren met pensioen gaan en een onder wijzeres van de Pr. Willem school zal ook niet meer terug komen. De vijf, die over blijven, vormen een evenwich tige bezetting voor de nieuwe school. Van der Knoop: „Voor de eerste klas hebben we 20 aanmeldingen, zodat we in het nieuwe seizoen 126 leerlingen zullen hebben. Wat de toe komst zal brengen, dat weten we niet. We kunnen blijven be staan, als de binnenstad sta biel blijft. Maar daar hebben we geen garantie voor". Serieus en niet-serieus is er de laatste tijd naar een nieuwe naam voor de school gezocht. Een mooie oecumenische naam zou Visser 't Hooftschool (voorzitter van de Wereldraad van Kerken geweest zijn als de naam niet zo makkelijk om keerbaar was tot hoofd van de Visserijschool. Een samenvoe ging van oude namen wordt meteen een mond vol, al vindt de heer Heeren, dat je het kunt afkorten tot Willem Jacob- Ziekte verhinderde Peter Blanker op 28 mei om „Mid gard" aan het Damplein te Middelburg tot een muzikaal café om te dopen. Het pro gramma van Blanker vindt nu plaats op vrijdag 18 juni. Voor liefhebbers van cabareteske chansons is die avond beslist een aanrader. Aanvang: 8 uur, entree drie gulden. school met s.s.t.t. erachter. De beide hoofden komen er niet uit en zij wachten af wat het - eveneens gefuseerde - school bestuur ervan gaat maken. De ook al gefuseerde oudercom missie is weer op een ander ter rein actief geweest. Voor morgen, donderdag 17 juni, heeft zij een heel feest programma klaarliggen waar kinderen en ouders van beide scholen aan deelnemen. Over dag zijn er spelen, een brood maaltijd en een goochelvoor- stelling voor de kinderen geor ganiseerd en 's avonds worden de ouders in de school ver wacht op een afscheidsreceptie voor de twee leerkrachten, die de school gaan verlaten. 's-HEEK ARENDSKERKE - Omdat de Oranjevereniging van 'sHeer Arendskere dit jaar haar veertig-jarig jubileum viert, zijn er verschillende festiviteiten. Na 30 april is er op zaterdag 19 j-ni opnieuw een groot feest. Om 11 uur begint bij het Gat in de dijk de kermis te draaien, waar onder meer een draaimolen, een schiettent, rad van avontuur, ballengooitent, kop van jut enz. te vinden zijn. 's Middags om twee uur begint een zeskamp waaraan ploegen uit het dorp meedoen. Om kwart voor negen is er een lampionoptocht die vertrekt vanaf het schoolplein. Ieder kind moet wel voor zijn eigen lampion zorgen. Na afloop van de lampionoptocht is er een gezellig samenzijn op het dorp. Het volgende en laatste feest ter ere van het jubileum is op 25 september. Dan is er onder meer een groot ringrijdersfestijn. VLISSINGEN - Zoals bekend heeft de Stichting Kultureel Werk Vlissingen (S.K.W.) momenteel de beschikking over drie peuterspeelzalen, te weten in Het Buut (Beatrixlaan 2), De Sloep (Minister Lelystraat 4) en het Mezennest (Koestraat 3). Het is niet waarschijnlijk dat in het nieuwe seizoen, dat op 9 augustus begint, de huisvesting van de peuterspeelzalen zal worden gewijzigd. De stichting acht het wel van belang, dat de leidstere van de peuterspeelzalen zo snel mogelijk weten hoeveel nieuwe deelnemertjes er bij de aanvang van het nieuwe seizoen zullen zijn. Daarom worden de ouders verzocht hun peuters (leeftijd: vanaf 2 jaar en 4 maanden tot 4 jaar) nu al aan te melden bij de leidsters. De adressen en de tijden zijn: Het Buut: alle ochtenden en middagen, behalve woensdag- en donderdagmiddag; De Sloep en Het Mezennest beide op maandag-, dinsdag-, donderdag- en vrijdagmorgen. Opgaven kunnen tevens worden gedaan bij het centraal kantoor van S.K.W., Leliënlaan la, Vlissingen, telefoon 01184-14660. MIDDELBURG - Morgenochtend 10 uur opent burgemeester Wolters de Middelburgse Braderie die tot 's avonds 10 uur duurt. Ook vrijdag en zaterdag kan men nog terecht op dit sfeervol gebeuren, wat vorig jaar in het kader van het monumentenjaar werd georganiseerd. De braderiecommissie heeft besloten om de braderie, wegens het succes van vorig jaar, te prolongeren. De straten waar de braderie wordt gehouden, zijn: De Lange Delft, Markt, Brugpromenade, Pottenmarkt, Vlasmarkt, Lange Viele en Kromme Weele. De organisatie is al vanaf november bezig om een zo aantrekke lijk mogelijke bezetting van de braderie te realiseren. Uit hun enthousiast naar voren gebrachte voorlichting mogen we bij voorbaat vaststellen dat ze dit is gelukt. Zo zullen er, eveneens als vorig jaar, ambachtslieden hun kun nen komen vertonen, zoals kaas maken, glas graveren, houtdraaien, zilversmeden, pentekenen en tin gieten. Buiten de kramen van de win keliers komen er nog informa tiestands van organisaties als het wereld natuurfonds, ver eniging milieuhygiëne Zee land, Rode kruis, pqlitie, ge meente, NANAI (Nederlandse hulp aan Noordamerikaanse Indianen) en Unicef. Door de straten zullen twee looporkes ten uit Bergen op Zoom dwei len; de Leutige Krabben en de Zeekralen Het gezelschap Co de Vos uit Vlissingen brengt 's middags een kinderprogramma en op de Markt kunnen kinderen pony rijden. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 juni wordt er op de markt een Pasar Malam gehouden, een Indonesische markt. Deze Pasar Malam wordt georgani seerd door de onlangs opge richte cultuur-, recreatie- en sportvereniging Sinar '75, die op deze manier bekendheid aan haar vereniging hoopt te geven. Er komen twaalf kraampjes, waaronder enkele met Oosterse kunstnij ver heidsartikelen, zoals wajang poppen, krissen, houtsnijwerk, enz. en enkele met etenswaren en een informatiestand. Twee groepen, the Meridians en the Silver Wings brengen zowel Westerse als Oosters muziek ten gehore en de dansgroep Sri Wangi's danst Indische en Hawaiaanse dansen. Een de- monstratiegroep demonstreert de Indische gevechtssport Pentjak-Silat, een van de apen afgekeken strijdmethode. Voor een eventueel te houden expo sitie van Oosterse kunstvoor werpen moet nog een plaatsje gevonden worden. Zaterdagavond 6 uur blaast de Braderie haar laats^ adem uit, maar mensen die in de ko mende drie dagen de braderie bezoeken zullen er nog zeker over napraten. Laat ik vandaag maar eens beginnen met dank te bren gen aan het vakblad van de tabakshandelaars. Want dat bezorgde me verleden week een aardige oppepper. Ik las, dat voor de eerste keer sinds mensenheugenis, het sigaret- tenverbruik in ons land niet is gestegen. Nou en zo iets doet een mens goed. Zeker een mens zoals ik, die op ou dejaarsavond besloot om er nu eindelijk ook maar eens mee te stoppen. En iedereen, die toen aan mijn oproep ge hoor heeft gegeven en er ook mee gestopt is, weet hoe moeilijk je het daarna af en toe hebt. Maar na dat bericht van verleden week, ben ik vastberadener dan ooit: als er zoveel mensen in slagen te stoppen met die vreemde ge woonte, dan moet ik het ook vol kunnen houden. Arjeon blijft dus aan de kauwgom. Over vreemde gewoonten gesproken: we worden deze zomer in Zeeland weer ge trakteerd op heel ivat buiten landse gewoonten en gebrui ken. Zaterdag botste ik in Goes nog tegen een vreemd uitge doste meneer op. Het bleek een Roemeense volksdanser te zijn, die vlug wat westerse inkopen aan het doen was, omdat een optreden wegens het warme weer was afgelast. Die Romeen is niet de eni ge, die ons Zeeuwen een stukje vreemde cultuur brengt. Vooral Zuid- Beveland wordt overstroomd door volksdansers. Roeme nen in Goes dus, volgende maand Ieren en Basken in di verse Borselse dorpen en begin augustus nog een serie andere buitenlanders weer in Goes. Allemaal met hun eigen ouderwetse kleren en dansen. Toch blijf ik er een beetje argwanend tegen aan kijken: ik ben bang, dat als die volksdansers terug in hun vaderland zijn, de mooie kle ren weer voor een jaar de kast ingaan en dat het volksdan sen alleen nog maar in het plaatselijke gymnastieklo kaal wordt bedreven onder leiding van een gediplo meerde leermeester. Zoals dat bij ons in Zeeland ook met die volksdansgroepen ook gebeurt. Want zeg nou eens eerlijk, in welk Zeeuws dorp zie je op een mooie zo meravond de plaatselijke be volking spontaan een kring vormen en de klompendans uitvoerenNergens toch! Zelfs Joepie-Joepie is geko men, heb ik in geen jaren meer gezien. Maar goed, er zijn ook ma nieren om met de echte, le vende cultuur van vreemde volkeren kennis te maken. Bijvoorbeeld, als er een Suri naams gezin naast je komt wonen. Zo iets gebeurt soms in Zeeland en volgens de mensen van de Stichting Welzijnsraad in Middelburg, reageren sommige Zeeuwen dan niet zo erg aardig. Ze schrikken nogal van vreemde zeden en gewoonten als ze er nadrukkelijker mee gecon fronteerd worden dan op de televisie of tijdens een volks- dansfestival. Daarom is het goed, dat de Suriname- manifestatie, die volgende week van maandag tot en met donderdag in Middelburg wordt gehouden, vooral ge richt is op ons, Zeeuwen. Wij kunnen er kennis maken met Suriname en de Surinamers. Natuurlijk ook weer met volksdansers, maar ook met andere kanten van hun cul tuur. Zo kunnen we wat meer begrip voor die mensen krijgen en reageren we hope lijk niet zo als die ene Zeeuw - die toen er een Surinaams gezin naast hem kwam wonen - besloot om onmid dellijk te verhuizen. ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar, loop dan even bij ons kantoor aan de To renstraat, Vlissingen binnen. De gulle Middelburgse gevers zijn. Petisserie „Fraanje", Lan- geviele, stelt beschikbaar: lh pond bonbons van eigen fabri kaat. Fruitspecialist Van der Hiele-Nijsen, Langeviele 41, stelt beschikbaar: 1 pond zuidvruchten. Optiek Focus, Burg. Prome nade, stelt beschikbaar: Brile- tui. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, stelt beschik baar: Fotokadobon ter waarde van f 5,00. Premier Herenmode, Lange Delft 11, stelt beschikbaar: te besteden tot een bedrag van f 10. Hotel-Café-Restaurant ,,De Huifkar", Markt 19, stelt be schikbaar: koffie met gebak MIDDELBURG - Op vrijdag 18 juni zal de popgroep „Blue California Rangers" optreden in het wijkgebouw van Nieuw Middelburg aan de Nassaulaan 2. Het is de laatste avond van de jeugdsoos. Het popconcert begint om 8 uur en het optreden van de groep wordt afgewisseld met de drive-in-soos van Dancing Machine. voor 2 personen. Parfumerie Ketelaars, Se- geersstraat 10, stelt beschik baar: fles badschuim. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaar: sleuteletui. Fleur 2000, Langeviele 61, stelt beschikbaar: leuk boeket bloemen. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 99, stelt beschik baar: Vi pond eigengemaakte rookworst. v dat je bij Waals wel moet slagen anders zeggen je vriendinnen datje geen smaak hebt... _LancjejZelkeJjMJ^Vl^^

Scheldebode | 1976 | | pagina 1