650.000 vissen die zich niet kunnen voortplanten Protest tegen verscheping 80.000 kilo platvis uit Oosterschelde naar Grevelingen de schéldebode zeggen. V W) \WWm „WALT DISNEY'' Kinderkens Vierdaagse Middelburg Stop Onaangename zaaK voor recreatie zccuvvso I; Scheldebode-kringetje Chaplin—film in De Benk DE RUITER Het nieuwe Boek v/d Maand \t Editie Vlissingen Editie Middelburg Pinksterconcert in Behoorzaai de schéldebode 26e JAARGANG NO. 22 (van juni) is verkrijgbaar bij Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN 01184-12733 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V - BREDA) WOENSDAG 2 JUNI 1976 WOONT U IN DIT GEBIED VfOuWf-npokJe'^ Oo^doede GcliC"!)'-' G.,pskïrk. ,s, LJU,C„S B-gqe«er»c TZouieianoe Mi<1delt>u><) Arn«mu«Jen| (K,flekc'Ke Nieuwiano. er V .ioOSIaK] Souburg R>r Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. GOES/ROOSENDAAL - „Als er allee dit jaar al 80.000 kilo platvis wordt overgebracht van de Oosterschelde naar de Grevelingen, betekent dat vrijwel zeker voor dit jaar al zo'n 650.000 vissen, die zich niet kunnen voortplanten. Reken maar uit hoeveel dat er zijn als dit experiment een paar jaar doorgaat. Daarnaast is het de vraag of de vissen zich in het brakke Grevelingen kunnen handhaven. Het voedselaanbod in de Grevelingen is bijvoorbeeld heel an ders dan in de Oosterschelde". Voorzitter Piet Luykx van de Oosterscheldecommissie in de Deltaiederatie, de over koepelende sportvissersorganisatie, is in het geweer ge komen tegen het experiment van het Deltafederatie bestuur om jaarlijks duizenden kilo's schar, schol en bot uit de Oosterschelde over te brengen naar de Grevelingen. Het federatiebestuur vindt deze maatregel nodig, omdat de Grevelingen voor meer dan de helft is leegevist. Van de vier miljoen vissen die er na de af- sluitin nog in rondzwommen zijn er nu nog slechts een an derhalf miljoen over. Piet Luykx vindt het in de eerste plaats al vreemd dat de Oosterscheldecommissie van de Deltafederatie over dit ex periment helemaal niet is ge raadpleegd, terwijl de over planting toch zeker gevolgen zal hebben voor deze zee-arm. „Kijk", zegt hij „ik gun de sportvissers rond de Grevelin gen natuurlijk hun plezier, maar het moet niet ten koste gaan van de Oosterschelde. Wat ik wil voorkomen is dat er straks ook in de Oosterschelde gaten gaan vallen. Zeker in deze tijd, waarin we toch al zo voorzichtig moeten zijn met de visstand". Het is niet zo dat Luykx kost wat kost een tegenstander is van overzetting van vis. „Maar als het in zulken groten getale gaat als nu, moet eerst bewe zen worden dat de vissen ook concert MIDDELBURG SPORTHAL vrqdag 25 juni aanvang 20 15 uur met medewerking van Het Gewestelijk ^kest voor Zuid-Holland trio Louis van Dijk Gerard Cox en Frans Halsen.a Entree 10.- per persoon Het batig saldo is bestemd voor Het Nederlandse Rode Kruis Voorverkoop via alle kantoren van de Rano-Bank en het kantoor van De Schelde bode. Tortnstraat 5. Vlissingen Reduktiebon De lezers van De Scheldebode hebben met inlevering van deze bon recht op een ge zinskorting van 2,50 p.p. Gezin: Aantal personen: Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300, in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 fn de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5 Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Vlissingen Mevr. L Wolterbeek-v.d. Vlerk. Schubert- laan 29. Tel. 01184-16869: Middelburg A. de Jong. Eigenhaard- straat 14, tel. 01180-26043. Redaktie b.g.g. tel. 01100-28030 overlevingskans hebben. Wij hebben navraag gedaan bij het RIVO (Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek) en daar be twijfelt men heel sterk of dit wel zo'n gelukkig experiment is. Alleen bij het vervoer al kan zo'n 20 procent verloren gaan, maar bovendien is het zeer de vraag of de vissen kunnen wennen in de Grevelingen. Het voedselaanbod is anders. Bij vissen die we hebben openge sneden vonden we in de maag opvallend veel zeepokken, lege schelpen en steentjes aan. Dat kan een teken zijn dat er on voldoende normaal voesel be schikbaar is". Volgens Luykx is het in ieder geval voor bijna 100 procent zeker dat de vis niet in staat zal zijn zich voort te planten. „Bij het Rivo hebben ze ons gezegd: „Schrijf dat maar op je buik". En wie ooit de bekende Oosterschei de-film heeft ge zien die Piet Windmeijer voor de NOS heeft gemaakt en waarmee de actiegroep „Oos terschelde open" nu volle zalen trekt, weet hoe dat komt. Tegen de paartijd wil de vis naar buiten. Ze wil de zeegaten uit. In de afgesloten Grevelin gen is dat niet mogelijk. Het gevolg is dan ook dat in de paaitijd de vis zich ophoopt voor de dam en daar massaal naar boven gehaald kan wor- MIDDELBURG - Op zater dagavond 5 juni geeft het Zeeuws jeugdorkest onder lei ding van dirigent Han Beek man een concert in de concert en gehoorzaal. De Probstei- Jugend-Kantorei der Evangelisch-Lutherischen Kirche Wolffenbüttel uit Duitsland verleent hierbij haar medewerking. Op het programma staan werken van Rossini, van Jo seph Haydn, de door Ton de Leeuw in 1954 gecomponeerde suite voor jeugdorkest en de Onvoltooide Symfonie van Franz Schubert. Het koor zingt madrigalen van Gastoldi, Franck, Telemann, Bach en de Missa van Telemann. Daar naast zingt het koor nog vijf Nederlandse volksliederen. Het concert, georganiseerd in het kader van het Nederlands-Duits Kultureel Akkoord, begint om halfacht. MIDDELBURG - De wan delcommissie van de Middel burgse turnvereniging 1969 houdt van 14 tm 17 juni haar 33e avondvierdaagse. De af standen variëren van 5 km. voor kinderen vanaf 6 jaar tot 10 en 15 km. voor oudere kin deren en volwassenen. Iede reen kan eraan deelnemen, zowel individueel als in een groep. Deze groep moet dan wel uit minstens 11 personen bestaan. Het Rode Kruis is aanwezig om bij ongelukjes geneeskun dige hulp te bieden. De jeugd tot en met 15 jaar kan zich voor 3,-en senioren vanaf 16 jaar voor 3,50 inschrijven bij me vrouw Teijn-Lahr, Noord poortstraat 1 in Middelburg. De start is iedere avonde om half 7, op donderdag 17 juni, de laatste wandeldag, is de start van de 15 km. om 6 uur en van 5 km. om 7 uur. Aan elke deel nemer, die de 4 tochten vol brengt, wordt een herinnering geboden aan deze vierdaagse van de avond. den. In die Oosterscheldefilm wordt getoond hoe plastic vuilniszakken vol vis mee naar huis genomen worden. Het is in de Grevelingen zoals een Bel gische sportvisser in de film zegt: „Alee zunne, 't zijn alle maal grote en waar geen kin derkens zijn, a wel daar is geen toekomst". Volgens Luykx sterven bij de Brouwersdam ook een hele boel vissen een gruwelijke dood, doordat sportvissers niet bekend zijn ter plaatse. „Sommige sportvissers weten niet dat er bij de Brouwersdam en met name bij het haventje van Scharendijke uithollingen zijn onder de stenen. Als de vis aan de haak wordt geslagen trekken de vissen zich vaak terug in die uitholligen. De vis lijn schuurt lang de stenen en breekt af. De bovenlijn haalt de visser naar boven, de vissen blijven met de haak in de bek achter in het water en zijn ge doemd een afschuwelijke dood te sterven. Duikers van onze vereniging (Luykx is van de HSV „Geduld brengt vis" uit Roosendaal) hebben dat zelf gezien. Ze vinden het met al die haken daar zelfs zo gevaarlijk dat ze er niet meer durven dui ken. Ik vraag me echt af of je daar nu vis naar toe moet brengen". De voorzitter van de Oosterschelde-sectie vreest trouwens dat de Deltafedera tie met dit experiment ook zichzelf de das omdoet, omdat alle concoursen van de Delta federatie in het open water en vooral de Oosterschelde woer den gehouden. Hij is bang dat Straks ook visbeperking voor sportvissers? nu gebleken is dat de Greve lingen zo snel leeggevist kan worden, ook de Oosterschelde eenzelfde lot te wachten staat. „De Oosterschelde kan nu nog wel een stootje hebben, al pleegt zowel de beroeps- als de >-tvisserij al een grote aan- iiag op'de visstand. Alleen met de concoursen maken we al zo'n 30 40.000 visuren. Daar komt dan nog de beroeps vangst bij en de vrije recreatie- visserij waarvoor je ook nog wel enige tienduizenden uren kunt rekenen. Ja en als de fe- deartie dan ook nog eens zo'n 80.000 kilo vis weghaalt, dan wordt het wel erg veel. Straks krijgen we voor de Ooster schelde ook voor de sportvisse- rij nog een visbeperking opge legd. En dat zou toch wel heel erg jammer zijn als zou blijken dat die weggehaalde vis ook in de Grevelingen nog geen zoden aan de dijk zette". Tot nu toe is nog niets be kend over het verloop van het experiment met de Ooster- scheldevis in de Grevelingen. De eerste gegevens zullen pas aan het eind van dit jaar be kend zijn. Van de 80.000 kilo die dit jaar overgeplant zou moeten worden is inmiddels zo'n 52.000 kilo „verscheept". Als het aan Luykx ligt wordt het experiment stopgezet. In ieder geval zal hij op de eerst volgende algemene vergade ring van de Deltafederatie (waarvan de datum nog vast gesteld moet worden) de zaak opnieuw aankaarten. Algengroei teistert het Veerse Meer VEERSE MEER - Het water van het Veerse Meer wordt geregeld geteisterd door een overmatige algengroei. Dat staat te lezen in het jaarverslag 1975 van het Veerse Meer. De algengroei wordt veroorzaakt door de lozingen van vervuild polderwater en afvalwater. En hoe gek het ook zal klinken doordat het Veerse Meer op peil gebracht wordt met Oosterscheldewater. Hoewel dit water schoon is, ster ven de aanwezige organismen daarin in het Veerse Meer af. Omdat het Veerse meer is afgesloten vindt een opeenho ping van voedingstoffen (de gestorven organismen uit de Oosterschelde en uit het polder- en afvalwater) plaats waardoor de algen zo goed gedijen. Door de algenbloei wordt het zuurstofgehalte van het water aangetast en daardoor wordt het water troebeler. Gevolg van de algenbloei is dan ook dat de levensgemeenschap in het Veerse Meer verarmt. Een levensgemeenschap die ook al door andere oorzaken zoals brak water, schommelend zoutgehalte en de jaarlijkse wisseling van het peil achte ruit gaat. Niet alleen voor de kwaliteit, maar ook voor de re creatie is de algengroei een on aangename zaak, zoals het jaarverslag zegt. Een oplossing voor het pro bleem ziet het bestuur van het Veerse Meer nog niet direct. De enige oplossing zou zijn vol gens het jaarverslag het sane ren van de afvalwaterlozingen en de polderwaterlozingen. En hoewel door de waterschappen rond het Veerse Meer al wat maatregelen genomen zijn is het nog moeilijk voorspelbaar of die maatregelen voldoende effect zullen geven. Op korte termijn zijn nood oplossingen mogelijkl zoals een mechanische verwijdering van de algen, of een extra cir culatie van het water, maar het effect daarvan lijkt twijfelach tig, zolang er geloosd wordt blijft er immers algengroei plaatsvinden. In hetzelfde jaarverslag vermeldt het bestuur dat de kwaliteit van het Veerse Meer-water om te zwemmen toch nog steeds goed is. Zo staat het ook aangegeven op de folder „Zwemwater in Zee land," die pas geleden is uitge komen. Er is echter een uit zondering, want vlak bij de Veerse-gatdam is de kwaliteit minder. Dat komt omdat vooral in het zomerseizoen daar een concentratie is van schepen. Binnenvrachtsche pen brengen daar graag hun vakantie door. Bij wijze van proef heeft de dienst der do meinen bij de oostelijke loswal op de dam twee chemische toi letten geplaatst, in de hoop dat er minder menselijk afval di rect in het water van het Veerse meer terecht zal komen. Bo vendien is het de bedoeling in het komende seizoen de sche pen bij de Veersegatdam wat meer te gaan spreiden en een concentratie van pleziervaar tuigen te voorkomen. Dit alles met de bedoeling om ook de waterkwaliteit bij het strandje van Vrouwenpolder goed te krijgen. De paalworm in het Veerse Meer die het nogal voorzien heeft op allerlei houtsoorten is in 1975 niet actiever geworden. Sinds 1973 blijft de aantasting van de uitgezette proefpakket ten gelijk, hoewel het fraaie zomerweer in 1975 gemakke lijk een uitgroei had kunnen veroorzaken. Verder onder zoek is volgens h(et Deltainsti tuut niet meer nodig. Maar het blijft zaak dat de eigenaren van houten boten hun bezit goed onderhouden en minstens een keer per jaar hun schip he lemaal schoonmaken. Zo, vrienden, ik ben er weer. Best lekker om weer rond te kunnen zwerven door het Zeeuwse land. Want al rust je van zo'n ziekte goed uit, in bed lig gen is toch niet alles. Zeker niet als het in die tijd goed aan het zomeren slaat en je niet kunt zien ■wat er buiten allemaal ge beurt. Ik heb mijn schade wel ingehaald en ben een paar dagen op de fiets gaan zitten om alles eens goed te kunnen bekijken. In die paar weken ziekte zijn toch trouwens een paar dingen gebeurd, die me hebben geholpen om weer snel op de been te komen. Want vrienden, het bericht dat Montedi son er toch maar van af ziet om in het Sloegebied zijn tenten op te slaan, was een prima medicijn. En toen ook nog bekend werd dat de Ooster schelde in ieder geval niet potdicht zal worden afge sloten, was ik helemaal zo mijn bed uit. Het is na tuurlijk afwachten wat die pijlerdam allemaal gaat doen of de Ooster schelde zo mooi en zuiver zal blijven als ie nu is. Maar helemaal dicht gooien is nu onmogelijk geworden en daar kunnen we alleen maar blij om zijn. Ja en dan heb ik ge hoord, dat ze gaan probe ren om bij de gemeen schappelijke vuilnis stortplaats in het Sloege bied een groengordel aan te planten. Volgend voor jaar gaan ze beginnen met proefbe plan tinge n om te kijken welke bomen het best aanslaan, het snelst groeien en welke voor een optimale luchtwerveling kunnen zorgen. Lang niet mis als je dat allemaal zo ziet staan. Maar door zo'n bericht ga je weer letten op de groengordel die al jaren lang het hele Sloe gebied had moeten om ringen. En de paar arme tierige boompjes die daar nu staan te verpieteren onder de hoogspannings leidingen maken dat ik in de aanleg van groengor- dels langzamerhand meer dan een hard hoofd krijg. Een punthoofd eigenlijk. Nog even, en nu echt voor de laatste keer, terug naar die ziekte. Je doet als je zo hele dagen in bed ligt allerlei dingen, waar je anders niet of nauwelijks toekomt. Zo ben ik de ad vertenties in kranten gaan spellen en daar kwam ik een „advies" tegen om melkbussen te laten ver koperen omdat ze „steeds schaarser" worden. Zo gaat dat vrienden, de een zijn doodenz. Want al die veehouders die hun melkvee moesten oprui men omdat ze de melk niet langer in bussen mochten afleveren zullen zo'n ad vertentie met gemengde gevoelens lezen lijkt me zo. Ik trouwens ook, want vrienden ik zie die bussen ook liever met melk, een voudig geschuurd langs de weg staan, dan met een antiek koperkleurtje als paraplubak of als staande schemerlamp! ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar, loop dan even bij ons kantoor aan de To renstraat, Vlissingen binnen. De gulle Middelburgse gever zijn. Petisserie „Fraanje", Lan- geviele, stelt beschikbaar: pond bonbons van eigen fabri kaat. Fruitspecialist Van der Hiele-Nijsen, Langeviele 41, stelt beschikbaar: 1 pond zuidvruchten. Optiek Focus, Burg. Prome- nande, stelt beschikbaar: Bri- letui. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, stelt beschik- MIDDELBURG - Op don derdags juni draait in het open jongerencentrum de Beuk aan de Herengracht de film „the great Dictator" van Charley Chaplin. Chaplin speelt hierin de rol van the great dictator; die sterk op Hitier lijkt. De film werd gemaakt voor de eer ste wereldoorlog. Chaplin speelt ook de rol van een onbekend soldaat, die zijn geheugen heeft verloren nadat hij zijn officier Schulz het leven heeft gered in de eerste wereldoorlog. De soldaat, die een treffende gelijkenis toont met the dictator (HINKEL), keert na een 20-jarig verblijf in een inrichting terug naar zijn kapperszaakje in het getto en tot zijn verbazing is er weer een oorlog gaande. De avond begint om 9 uur en de toegang is drie gulden. baar: Fotokadobon ter waarcje van f 5,00. Premier Herenmode, Lange Delft 11, stelt beschikbaar: te besteden tot een bedrag van f 10. Hotel-Café-Restaurant „De Huifkar", Markt 19, stelt be schikbaar: koffie met gebak voor 2 personen. Parfumerie Ketelaars, Se- geersstraat 10. stelt beschik baar: fles badschuim. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaaf: sleuteletui. Fleur 2000, Langeviele 61, stelt beschikbaar: leuk boeket bloemen. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 99, stelt beschik baar: V2 pond eigengemaakte rookworst. Waals is gewoon een fijn adres voor uw T shirts Lange Zelke 9-11 Vlissingen.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1