Huiverig voor schooltoetsen Kandidaat-Ruyterstad- gastvrouwen gevraagd Xenakis festival in Middelburg Dea/se gasten zorgen voor gezelligheid VËRFRisSËND RUSTPUNT LANGS DE ROUTE NAAR HET ZUIDEN MENU VAN DE WEEK DE SCHELDEBODE Verkiezing tijdens zomeravondfestival Drie weken muziek Griekse componist Schooltoets GROOT ZEELAND Atletiek kalender SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 JUNf 1976 Jaarverslag van stichting school- en beroepskeuzevoorlichting MAXIMAAL RENDEMENT 0E SCHELDEBODE Even een telefoontje naar: 01184-19910 BORSELE/MIDDELBURG - De Zeeuwse stichting voor be- roepcnvoorlichting en school- en beroepskeuzevoorlichting heeft in 1975 in de gemeente Borsele de meeste adviezen uitge bracht voor leerlingen van de basisscholen. Tenminste in verge lijking met de andere scholen op Noord- en Zuid-Beveland. In Borsele werden 205 leerlingen van de basisscholen door de stich ting geholpen, bij een verdere schoolkeuze, in Goes waren dat er 181, in Kapelle 41, in Kortgene werden 20 adviezen uitgebracht, in Reimerswaal 109 en in Wissenkerke 6. VLISSINGEN - Na twee jaar vindt het be stuur van het Vlissings Aktie Fonds, dat de intro ductie van een „De Ruyterstad"-gastvrouw duidelijk geslaagd is. De twee gastvrouwen, die Vlissingen -heeft gehad, hebben de stad bij veel evenementen kunnen ver tegenwoordigen en het VAF gaat dan ook met op timisme op zoek naar een nieuwe gastvrouw voor 1976-1977. Zij zal weer aan een lijstje van eisen moeten voldoen, voordat zij als serieuze candidaat kan worden toegelaten. Haar leeftijd moet mini maal 18 jaar zijn, zij moet inwoonster zijn van de gemeente Vlissingen, een behoorlijke kennis van de moderne talen hebben en vooral van het Engels, goed met mensen kunnen omgaan en correct kun nen spreken en dan als laatste, maar niet de onbe langrijkste eis een repre sentatief voorkomen heb ben. De gehuwde staat is geen enkel bezwaar. Wie denkt aan deze eisen te kunnen voldoen kan zich tot uiterlijk 18 juni aan melden bij het bureau van de Stichting Recreatie, Bachten Komme, Bad huisstraat 104, tel. 16420. Voor de definitieve candidaatstelling vindt er een voorselectie plaats. De huidige gastvrouw Christine Bamhard en de voorzitter van de beoorde lingscommissie houden een gesprek met allen, die zich aanmelden en selec teren de uiteindelijke vier candidaten. Tijdens het het Zomeravondfestival in Britannia wordt dan door de jury, die deskun dig is op public relations gebied en representatie de echte gastvrouw gekozen. Behalve een aantal ge schenken krijgt zij dit jaar weer een reis naar Enge land aangeboden, waarzij in Deal (graafschap Kent) de stad Vlissingen zal ver tegenwoordigen op het zomerfeest. Het Zomeravondfesti val zal op vrijdag 16 juni in Britannia plaatsvinden en gepresenteerd worden door de van het scherm bekende Willy Dobbe. Tijdens de avond zal zij behalve het aankondigen van de artiesten ook voor het publiek een gesprek houden met de candida ten voor het gastvrouw schap. De zangeres van de avond is dit jaar Lenny Kuhr, begeleid door haar eigen gitarist. Dansmu ziek wordt Verzorgd door het trio Baby den Toon der, terwijl organist Paul de Coster voor de muziek jes tussendoor zorgt. Een optreden wordt boven dien nog verzorgd door het komische duo Her mans en Janssen. Op de Dixieland-tonen van de „The Lazy River Jazz Band" zal tenslotte na twaalven gedanst kunnen worden tot in de kleine an de nacht. VLISSINGEN - Afgelopen weekend stond weer in het teken van de uitwisseling op cultureel gebied Vlissingen-Deal. 63 Engelsen toonden zaterdag en zondag hun kunnen op muzikaal en dansgebied en werden daarin bijgestaan door Vlissingse koren en een muziekkorps. Omgekeerd vertrok een Vlissingse sportdelegatie naar Deal om zaterdag een aantal wedstrijden tegen Engelse teams te spelen: De Eastry Scout Band, de 'manderson School of Dancing en het Jachthoorn en Trompetterkorps van „Oranje Nassau" met majorettenpeloton traden zaterdagmiddag op de Kleine Markt op. MIDDELBURG - Jeugd en Muziek organiseert een drie weken durend muziekfestival rondom de Griekse componist Iannis Xenakis. Tijdens dit fes tival, dat gehouden wordt op 19 juni tot en met zaterdag 10 juli in de Vleeshal in Middel burg, zullen er ruim 20 concer ten gegeven worden, waaron der, naast werken van Xena kis, jazzconcerten, orgelcon certen en hedendaagse piano muziek. Via lezingen, films en een tentoonstelling wordt een beeld gegeven van Xenakis als componist en architect en van de wiskundige en filosofische theorieën, die aan zijn werken ten grondslag liggen. De lezingen worden gegeven door architekt Maarten Kloos en de componisten Jan Vriend en Iannis Xenakis, die hiervoor op 2 en 3 juli naar Middelburg komt. Xenias' composities worden in Nederland weinig gespeeld, misschien omdat zijn werken een hoge moeilijk heidsgraad hebben en mis schien omdat zijn muziek nogal omstreden is; (hij ge bruikt computers en verschil lende wiskundige systemen voor zijn composities. Op beweringen dat zijn mu ziek technocratisch of machi- nemuziek zou zijn, gevoelloos dus, heeft Xenakis zelf eens geantwoord: „In mijn muziek leeft de hele agonie van mijn jeugd en het verzet, de estheti sche problemen die door de reusachtige straatdemonstra- ties gesteld werden of meer nog de soms mysterieuze dodelijke geluiden van de koude winter nachten in 1944 in Athene. Van hier uit werd mijn idee van het opstapelen van klankgebeur tenissen geboren en daarom is er nu een stochastische mu ziek". Xenakis maakte in de tweede wereldoorlog deel uit van het verzet en vocht daarna in de Griekse anti-fascistische bevrijdingsoorlog, die door het Engelse imperialisme in de kiem werd gesmoord. Hij kreeg een kogel door zijn wang en werd door de reactionaire bourgeoisie ter dood veroor deeld. Deze veroordeling deed hem in 1947 naar Frankrijk uitwijken, waar hij nog steeds woont. Xenakis studeerde compositie bij Herman Scherchen, Olivier Messiaen en Darin Milhaud in Frankrijk en Zwitserland en werkte na zijn vlucht 12 jaar met Le Cor- busier in de architectuur. Hij maakte samen met Le Corbusier o.a. het Philips pa viljoen voor de Expo in Brus sel. Foto's en tekeningen van door hem ontworpen projecten zullen te zien zijn in de ten toonstellingsruimte in de Vleeshal, die daarvoor met een scheidingswand in twee ruim ten verdeeld wordt. De ten toonstelling, afkomstig uit Bonn, toont Xenakis' muziek in partituren en geeft de moge lijkheid opnamen van deze muziek te beluisteren, daar naast wordt ook aan theorie en verklaring ruimte gegeven. Liefhebbers van elektronische muziek kunnen via een luis terbox verschillende composi ties beluisteren. Er worden ook enkele films vertoond, waarvan Xenakis de muziek geschreven heeft, zoals Chant-Visuel en waarschijn lijk Orient-Occident, een Une- sco-film over Oosteuropese en Oosterse culturen. Een extra subsidie van het Ministerie van C.R.M. maakt het mogelijk nog enkele programma's aan te trekken. Een ervan is waar schijnlijk een 50 minuten du rende klank- en lichtshow, vastgelegd op dia. De concerten zijn voorname lijk gepland rond het weekein den, waarbij de jazzconcerten op zaterdagmiddagen gehou den worden. De voorlopige in deling van de concerten is als volgt: weekeind zaterdag 19 en zondag 20 juni: Geoffrey Madge geeft een vervolg op zijn serie van vorig jaar „over zicht hedendaagse pianomu ziek"; Nederlands Saxo foonkwartet; Willem Brueker- trio; Ferenc Hutyra, fluit en Leen de Broekert. piano (Bou- lez, Maderna, Michael); en semble M o.l.v. Ton Hartsuiker en David Porcelijn (Xenakis: Morsima-Amorsima, Anakto- ria, Atrees, Nomos-Alpha, Li- naia-Agon). Weekeind don derdag 24 tot en met 27 juni: Fernando Grillo, contrabas (Xenakis: Theraps, grillo, Stockhausen) Geoffrey Madge, vervolg; David Arden, piano (Messiaen, Stockhausen, Cop- pens, Berio, Dobrowolski, Wa- lacinsky); Ferenc Hutyra, Fluit en Leen de Broekert, piano (Takemitsu, Fukushima, Yas- liero); Loek Dikker kwintet; Tro Francis Uitti (Xenakis: Nomos Alpha, Busotti, Lom- bardi). Weekeind donderdag 1 tot en met zondag 4 juli: Gau- deamus strijkkwartet (Xena kis: ST4, Mikka, Charisma, Ton de Leeuw); Elisabeth Chojnacka, klavecimbel (Xe nakis: Xoaï, Ferrari, Jolas, Mache, Boucourechliev); Geoffrey Madge, piano, ver volg; Misha Mengelberg en Fred van Hove, piano, Han Bennink, slagwerk; Siegfried Palm, cello (Xenakis: Nomos Alpha, Zimmermann Goehr, Yung); Muziektheater Willem Breuker Kollektief. Weekeind vrijdag 9 en zaterdag 10 juli: Geoffrey Madge, laatste deel; Circle slagwerkensemble (Xe nakis: Persephassa). De ten toonstelling is te bezoeken voor f 1,- de concerten voor f 3,50 en dagkaarten zijn ver krijgbaar voor f 5,-. Een pas separtout voor het gehele festi val kost f 25,-, voor de jeugd: f 15,-. De volledige festival- gids met toelichting en foto's is vanaf 16 juni verkrijgbaar voor vier gulden. Eén van de vakantieroutes naar het zonnige zuiden voert - via de Belgische Ar dennen - door de Cham pagnestreek in het noord oosten van Frankrijk. Dit gebied rond Reims en Eper- nay, dat zijn bekendheid ontleent aan de spranke lende feestwijn champagne, vormt een ideale pleister plaats tijdens de soms af mattende reis naar het va kantie doel. De wijnbouw en de produktie van cham pagne bepalen het karakter van de streek. Het met wijn stokken beplante heuvel landschap waardoor ver schillende toeristische rou tes zijn uitgezet - is een lust voor het oog, terwijl de uit gestrekte bossen uitnodigen tot het maken van een wan deling in de verfrissende schaduw De werkelijke verkoeling moet echter onder de grond worden gezocht. Daar in de diep in de krijtrotsen uitgehouwen wijn kelders van de champagnehui zen - die soms nog uit de Ro meinse tijd dateren - worden de bewerkingen uitgevoerd die van de geproduceerde wijn uiteidelijk champagne moeten maken. Een groot aantal champagnehuizen biedt be zoekers een gratis rondleiding door hun wijnkelders aan en vaak worden deze rondleidin gen afgesloten met het drinken van een glas champagne „van het huis". In de kelders heerst een constante temperatuur van ongeveer negen graden, zodat het in de zomermaanden aan beveling verdient een jas of vest mee te nemen. Ge gratis folder „Ronleidingen Cham pagnekelders 1976", waarin een volledig overzicht wordt gegeven van de adressen en be zoekuren van de champagne huizen, alsmede van de talen waarin rondleidingen worden verzorgt, kunt u aanvragen bij: Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne, Raamweg 43, Den Haag.Een bezoek aan de kelders van een champag nehuis vormt een verfrissend ruspunt op weg naar de uitein delijke vakantiebestemming, maar ook voor een langer ver- blijkf biedt de Champagne streek tal van mogelijkheden. Daarbij komt niet aileeen de wijnliefhebbers aan zijn trek ken. Met name op historisch gebied is de streek rijk aan be zienswaardigheden. De „Slag aan de Marne" en krijgsgeweld uit vroeger eeuwen hebben er hun sporen achtergelaten, terwijl bovendien een groot aantal monumenten kan wor den bezichtigd. Wereldbe roemd is de kathedraal van „Notre-Dame" in Reims met de bouw waarvan in 1211 werd begonnen en waar een eeuw lang onafgebroken aan werd 'doorgewerkt. In de kathedraal werden de FRanse koningen gekroond en kreeg de godde lijke opdracht van Jeanne d'Arc zijn hoogtepunt. Of u uw vakantie nu in de Champagne streek doorbrengt of er alleen op doorreis de wijnkelders be zoekt: daór een sprankelend glas champagne drinken, be tekent een kroon op uw uw va kantiestemming. Frisdranken zijn „dik makers". Op een warme dag worden er liters glaasjes „fris" gedronken en we realiseren ons niet, dat elk glaasje „fris" zo'n 18 a 20 gram suiker bevat, d.w.z. 75-100 calorieën. Beter is een glas melk, karnemelk of chocolademelk, daar deze dranken ook de zo nodige ei witten kalk en vitamine B leve ren zonder dat ze veel meer ca lorieën leveren. Zondag: aspergesoep, frican deau, sperzieboontjes, aard appelen,,aardbeienbavarois. Maandag: gehakt met uiensaus en witte boontjes, sla, abriko zen met vanillevla. Dinsdag: schnitzel, paprika saus, gebakken aardappelen, Chinese kool yoghurt met aardbeien. Woensdag: kip a la bonne femme, kwark met rozijnen en noten. Donderdag: kabeljauw in fo lie, mosterdsaus, aardappel puree, tomaten- komkommersla, caramelvla met slagroom. Vrijdag: vermicellisoep, cu- cumbercheese, aardappelen, slavink. Zaterdag: verrassingsbrood jes, fruit. Cucumbercheese 1 grote komkommer, 2 flinke uien, zout, peper, tijm, kervel, lavas, selderij, 50 g oude kaas, 20 g boter. Schil de komkommer, snijd hem in de lengte door, haal het zachte deel eruit en snijd de komkommerhelften in stukjes. Maak de uien schoon. Strooi er zout en de fijngesneden krui derij door en doe het mengsel in een beboterde vuurvaste schotel. Strooi er de geraspte kaas op, verdeel er de boter over en zet de schotel 3D minu ten middenin een op 200 gra den Celsius voorverwarmde oven. De groente is dan gaar en heeft een lichtbruin korstje gekregen. Verrassingsbroodjes 1 Winterwortel, 1 groene pa prika, 1 ui, 1/4 bloemkool, 100 gram champignons, 2 eetlepels doperwtjes, 20 g boter, Va dl slagroom, zout, peper, kno-. flookpoeder, selderijzout, tijm, 8 puntbroodjes, 8 plakken Goudse met komijn. Snijd - behalve de doperwtjes - alle gewassen groente fijn, smoor ze 5 minuten in de boter (zorg dat ze knapperig blijven). Roer de room erdoor en maak het mengsel met zout en krui derij op smaak af. Snijd de puntbroodjes in de lengte doormidden, hol de helften uit, vul de ene helft hoog op met de groente macédoine, leg de an dere helft er weer op, zet de broodjes op een bakblik, leg over ieder broodje een plak kaas en zet ze circa 10 minuten bovenin een op 225 graden C voorverwarmde oven, tot de kaas is uitgesmolten. Eist u een van uw reclame inspanningen? Praat dan eens grondig met onze deskundige adviseur Bepaal samen met hem aard en vorm van uw verkoopboodschap uw minimale en maximale marktgebied uw doelgroep binnen dit gebied uw reclame-budget de media, die het beste in staat zijn als „drager" van uw reclame te func tioneren Van heel Zeeland werd de stichting alleen in Vlissingen vaker ingeschakeld dan in Borsele, voor Vlissingen heeft de stichting 357 basisschool leerlingen geadviseerdin Middelburg waren dat er 160. Deze cijfers komen uit het jaarverslag van de stichting, die in Goes zetelt. In dat jaar verslag toont het bestuur zich een beetje huiverig over de in voering van schooltoetsen, die moeten uitmaken voor welke richting in onderwijs of beroep de kinderen het meest geschikt zijn. Het bestuur zegt geen af breuk te willen doen aan die schooltoetsen, maar wil er toch wel op wijzen, dat de onder zoeken zoals die door de stich ting worden gedaan heel iets anders zijn dan de schooltoet sen. „Hierbij worden namelijk niet alleen de schoolprestaties, maar de algemene intellige ntie, de doelgerichtheid, werkhouding en rijpheid van het kind bekeken. Bovendien is een schoolkind niet een meet baar object, maar een zich ontwikkelende persoonlijk heid, die het best door persoon lijke benadering door een op geleide beroepskracht in sa menwerking met de ouders en schoolleiding kan worden beoordeeld", aldus het jaar verslag. KAPELLE - De K.N.A.U., afdeling Zeeland, heeft voor de periode tot en met oktober de volgende wedstrijden op de ka lender staan: Woensdag 9 juni: Avond wedstrijd voor trimmers Vlis singen (Marathon). Zaterdag 12 juni: 10 Engelse mijlenloop Middelburg (Dynamo'70). Za terdag 12 juni: Zeeuws kam pioenschap Indoor CD-jeugd Terneuzen (Schelde Sport). Donderdag 17 juni: Instuif- wedstrijd Goes (A.V.'56). Za terdag 19 juni: Zeeuws kam pioenschap Meerkamp CD- jeugd Zierikzee (Delta Sport). Zaterdag 26 juni: Zeeuwse pu- pillencompetitie CD-jeugd Middelburg (Dynamo'70). Donderdag 15 juli: Instuif- wedstrijd Goes (A.V.'56). Vrij dag 23 juli: 10 Engelse mijlen- uurloop Vlissingen (Zeeland Sport). Zaterdag 7 augustus: Halve marathon wegwedstrijd Goes (A.V.'56). 14 en 15 augus tus: Zeeuws kampioenschap senioren, AB-jeugd Indoor Vlissingen (Marathon en Zee land Sport). Woensdag 18 au gustus: Zeeuwse pupillencom- petitie Vlissingen (Marathon). Donderdag 19 augustus: In- stuifwedstrijd Goes (A.V.'56). Woensdag 25 augustus: Avondwedstrijd Trimmers Vlissingen (Marathon). Vrij dag 27 augustus: Halve marat hon wegwedstrijd Hulst (R.K.H.A.V.). Zaterdag 28 au gustus: Dordrecht - Gouda - Zeeland senioren, junioren en pupillen (Dordrecht). 4 en 5 september Zeeuws kampioen schap senioren, AB-jeugd, Meerkamp Vlissingen (Zee land Sport). Zaterdag 11 sep tember: Zeeuwse pupillen- competitie Zierikzee (Delta Sport). Zaterdag 11 septem ber: Wegwedstrijd St.- Maartensdijk (A.V.'56). Zater dag 18 september: Zeeuws kampioenschap senioren AB- jeugd Indoor 3e dag Goes (A.V.'56). Zaterdag 25 septem ber:^ Senioren ABCD-junioren Terneuzen (Schelde Sport). Zaterdag 2 oktober: Olse Merksem - Zeeland jeugd (Antwerpen). In juli en augustus worden tevens nog drie avondwed strijden in Vlissingen gehou den waarvan de data nog niet gepland zijn. De landelijke' competitie voor senioren wordt gehouden op 2 mei, 23 mei en 29 augustus en de finale volgt op 12 september. De lan delijke competitie voor junio ren is op 9 mei en 30 mei en de finale wordt gehouden op 19 september. In het district West 2 staat de competitie voor B-junioren gepland op 12 juni, 28 augus tus en 11 september. De CD- junioren in West 2 werken hun programma af op.1 mei, 27 mei en 18 september (finale op 3 oktober). (edities voor Vlissingen en Middelburg) Samen met 4 partnerbladen de huis aan huiscombinatie in Zeeland de grootste èn de voordeligste media-combinatie de enige huis aan huiscombinatie waarmee elk gewenst gebied binnen Zeeland voor 100% bereikbaar is en wij zijn, vrijblijvend, bij u met alle gewenste inlichtingen

Scheldebode | 1976 | | pagina 17