Molens zaterdag open voor de liefhebbers Opnieuw onderzoek baarmoederhals in Middelburg de schéldebode ze zeggen, V 't H-oud maar niet op Expositie in Ter Reede Bijna alle VHssingse schooljeugd doet mee met Scholenplatform Informatie over ballon hal De Veste Serooskerke Sportdagen voor de jeugd in Middel burg Aktiviteiten in Midgard DIJKWEL B.V. *Uhal$ rt|odc Scheldebode-kringetje Eigen haard hield feest Plezier Enquête DE RUITER zccuwsp lila DE ARISTO M85 Editie Vlissingen Editie Middelburg UW CITROENDEALER 4 de schéldebode electronische rekenma chine geen 309.- of 279.- meer maar nu 199.- met 2 jaar garantie bij Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN. 01184-12733. 26e JAARGANG NO. 18 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 5 MEI 1976 De molen van Serooskerke, hard toe aan restauratie. MIDDELBURG - In Mid delburg is vorig jaar gestart met het onderzoek op baar moederhalskanker. Volgens het daartoe uitgewerkte plan zullen alle inwoonsters van Middelburg in de leeftijd van 35 tot 55 jaar een maal per 3 jaar worden onderzocht op baarmoederhalskanker. Bij een dergelijk systeem van zo genaamde „continuebewa- king" kunnen eventuele kwaadaardige afwijkingen tijdig worden ontdekt, zodat volledige genezing kan worden bereikt. Een team van het Centraal Medisch Buro maakt een uit- strijkje dat nog dezelfde dag voor laboratoriumonderzoek WOONT U IN DIT GEBIED VrouwenpokJe^ Oo^kapeile •oomou-a Serooskerke Vet're •Aagtekerke Westkapelle Gaspinge Gnjpekerke ,S| Laulens Meliskerke *BW.kerke KX'ÖUr9 ande *2» Arnemuide Koudekerke Nieuwland. Joosland kVlissmgen en SI Souburg Rltienv. Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. wordt doorgezonden. Het ma ken van een uitstrijkje is een pijnloze zaak. Voor het op 12 mei en volgende dagen te hou den onderzoek worden per soonlijk uitgenodigd de vrou wen die geboren zijn in de ja ren 1922, 1926, 1932 en 1938. Vrouwen die in aanmerking komen voor dit onderzoek en geen uitnodiging hebben ont vangen en vrouwen die in no vember 1975 niet aan het on derzoek hebben kunnen deel nemen, kunnen zich wenden tot volksgezondheid en mi lieuhygiëne van de afdeling al gemene zaken van "het stad huis, tel. 26251, toestel 131. Bij verhindering kan eveneens naar deze afdeling gebeld worden. Voor deelname aan het onderzoek wordt een bij drage van 10.- per persoon gevraagd. MIDDELBURG - De tennis- stichting De Veste heeft ver gunning gevraagd een ballon hal te mogen plaatsen over twee banen van het tenni- scomplex, dat gelegen is nabij het Zanddorp. In verband hiermee moest het van kracht zijnde bestemmingsplan wor den gewijzigd. Omdat hierte gen bezwaren zijn ingediend wordt op 7 mei om 8 uur 's avonds in het clubgebouw van De Veste een informatiebij eenkomst gehouden. Iedereen is welkom. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300. in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen. Torenstraat 5 Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Vlissingen Mevr. L. Wolterbeek-v.d. Vlerk. Schubert- laan 29. Tel. 01184-16869; Middelburg A. de Jong. Eigenhaard- straat 14. Redaktie b.g.g. tel. 01100-28030 SEROOSKERKE - Za terdag 8 mei is het natio nale molendag. Op deze dag, ingesteld door de vereniging De Hollandse Molen, zullen er in heel Nederland enkele hon derden molens draaien, als de wind het tenminste niet laat afweten. „De Hollandse Molen" heeft molenaars en moleneige naren gevraagd hun mo lens, al of niet in werking, open te stellen voor be langstellenden. De ver eniging hoopt op veel be zoekers, te meer daar de molendag samenvalt met de Landelijke Fietsdag. Bezoekers zijn in elk geval welkom in die molen waar de molenaar een vlag op of bij heeft gezet. De vereniging De Hol landse Molen organiseert deze vierde molendag om de aandacht op de zo kwetsbare molens te vestigen. Nog geen eeuw geleden waren er nog zo'n 10.000 molens in Neder land. Nu zijn er nog om en nabij de 950 en de Hollandse Molen wil verdere verminde ring voorkomen. Zo is de ver eniging De Zeeuwse Molen van- plan alle eigenaren van molens een brief te sturen waarin inlichtingen over de toestand van de molen wor den gevraagd. Hieruit kan dan blijken welke molens opgeknapt moeten worden. Twee houten molens zijn in ieder geval dringend aan res tauratie toe. Dat zijn de mo lens van 's-Heer Abtskerke en van Serooskerke op Wal cheren. Van de molen in Se rooskerke zegt de secretaris van De Zeeuwse Molen Ver- sluys, dat hij deze 't liefst zou verplaatsen, omdat aan de westkant een schuur zo dicht op de molen staat dat de wie ken de schuur zouden raken. MIDDELBURG.- Volgende week worden er weer sportda gen gehouden voor de kinderen van de basisscholen uit Mid delburg. De sportdagen wor den gehouden op het sportveld „de Voorborch" bij de Breew- eg. De scholen zijn als volgt over de dagen verdeeld: maandag 10 mei; Zuidburch, Prinsenhoveschool, Rentmees- terschool, Boomenburch, Oos- terburch, Gaudeamusschool, Buitenhoveschool, Chr. school Nieuwland, van Randwijck- school, Torenhoveschool en de Rijksleerschool. Donderdag 13 mei: Prinses Ireneschool, Prins Willem Alexanderschool, Vrijburch, Basiskwartier, Stromenwijk, Admiraalschool en de Sandenburch. Vrijdag 14 mei: Arneburch, Casembroot- school, Griffioenschool, West- burch en de Dunenburch. Als een van deze dagen wegens het slecht weer niet door zal kunnen gaan wordt de sport dag een week later op de zelfde dag gehouden. Het morgen programma begint maandag om 10 uur en de andere dagen om 9 uur. Het middagpro gramma begint om 1 uur. „Het probleem is hoe het geld voor een dergelijke operatie bij elkaar te krijgen. Een ac tie van de bewoners van Se rooskerke voor behoud van de molen zou een goede uit werking kunnen hebben", aldus Versluys, „misschien dat de overheid er dan in springt". „Maar", meent Versluys, „die molen is parti culier bezit en er moet over eenstemming met de eige naar zijn, voordat er iets kan gebeuren op het gebied van restauratie of verplaatsing". De eigenaar wacht intussen de plannen af. dat bij Waals zowel de kleine als de grote maten vinden wat ze zoeken ^^ange^elkeJMJ^N/l^ VLISSINGEN - Van maan dag 10 tot en met vrijdag 14 mei wordt er in het bejaarden centrum Ter Reede aan de Koudekerkseweg een speciale Zeeuwse week gehouden. Be woners en personeel zullen d.m.v. tentoonstellinkjes in de diverse conversatiezalen laten zien wat zij in de afgelopen tijd aan huisvlijt vervaardigd heb ben en daarbij worden ook demonstraties van oude be roepen gegeven. Een prijs vraag voor de beste naam om aan deze week te geven leverde talloze inzendingen op. Als origineelste kwam de naam ,,'t H-oud maar niet op" uit de bus, die duidelijk maakte dat er in Ter Reede altijd veel te beleven is en dat men wel oud is (gemiddelde leeftijd 85 jaar!), maar nog best meekan. Bij de opening van de feest- week op maandag 10 mei om 14.00 uur zal winnaar Van As zijn prijs voor deze inzending ontvangen. Wat de tentoon stellinkjes betreft, er zullen ook twee zaaltjes ingericht worden door bewoners van de Ter Reede-flats. Kunstschilder Phil met schilderijtjes en me juffrouw van Dijk met allerlei kunstwerk. De handwerk groep, die o.l.v. Welfare werksters draait, heeft een ei gen zaaltje en de bewoners kunnen werk van nu en vroe ger in de grote zaal laten zien. Hier vorden ook maan-, dins- en woensdagmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur demonstra ties gegeven in spinnen, weven, kantklossen en pottenbakken. Ook de verpleegafdeling heeft een eigen expositie van voor werpen, die in het kader van de bezigheidstherapie zijn ge maakt. Kortom er zal veel te zien zijn, zoals b.v. de fraaie poppen in klederdracht, die een inwoonster vervaardigt, waarbij de sieraden weer af komstig zijn van iemand, die vroeger zilversmid was. Maatschappelijk werkster van Ter Reede mevrouw A. J. van Rooi jen vertelt dat een vo rige Zeeuwse week, enkele ja ren geleden, veel succes had bij de bewoners. „Onze bedoeling is, dat het weer eens wat an ders dan gewoon is en dat de bewonei-s op ideeën worden gebracht. Zo krijgen de maal tijden deze week ook een Zeeuws tintje met b.v. sla met spekjes*, babbelaars, bolussen en woensdagavond een geza menlijke mosselmaaltijd." Verdere programmapunten zullen deze week nog op dins dagavond het optreden van „Accordeola" zijn met onder breking van de Zeeuwse voor drachten van de heer van Baa- ren, op donderdagmiddag het praatje met dia's over oud- Vlissingen door museumdirec teur N. Veldhuis en vrijdag middag het optreden van de bejaarden-volksdansgroep, met na afloop een demonstra tievan de heerFraanje van zijn poppen in klederdracht. Het Stedelijk Museum zal een apart tentoonstellinkje ver zorgen met Zeeuwse voorwer pen en de heer Veldhuis hoopt na zijn dia-praatje nog heel wat op- en aanmerkingen te horen van bewoners, die het Vlissingen van vroeger meestal beter kennen dan hijzelf. MIDDELBURG - Het jonge rencentrum Midgard aan het Damplein in Middelburg or ganiseert op donderdag 6 mei een informatie-avond, speci aal gericht op jongeren, over het woon-en leefklimaat. Aan leiding tot deze avond zijn een aantal plannen, zoals de ver- stedelijkingsnota van de rege ring en de huisvestingsnota's van de jeugd- en jongerenra- den in Zuid-Holland en noord-Brabant Naast het geven van informa tie ligt het accent op de diskus- sie, die vooral toegespitst wordt op de woonsituatie in Middelburg. Bij voldoende deelname wil Midgard een pro- jekt uitwerken met als uit gangspunten de volgende vra gen: is er genoeg woonruimte voor jongeren? Welke moei lijkheden ervaren jongeren bij het zoeken naar woonruimte? Wat wordt er aan gedaan? Welke eisen stellen jongeren aan hun woning en woonom geving? Het begint om 8 uur en de toegang is 1.50. Op vrijdagavond 7 mei treedt de folkzanger Goofy in het ka der van de muzikale kafees op in Midgard. Dit optreden begint om 9 uur en de toegangsprijs is 2. Op zaterdagavond om 8 uur is er een gesprekslezing over „de kleine aarde". Dit is een werk gemeenschap die zich o.a. richt op het stimuleren van de biolo gische landbouwmethoden. Laat ik vandaag met een leuk nieuwtje beginnen, vrienden. Want Zeeland krijgt er bin nenkort weer een klapbanbij. Terwijl zoveel oude, ver trouwde zaken verdwijnen, begint de klapbank ,,in" te ra ken, geloof ik. In elk gevalheeft de burgemeester van Reimers- waal verleden week een com plete klapbank aangeboden gekregen. Hij is bedoeld om voor het nieuwe gemeentehuis in Kruiningen geplaatst te worden. En het wordt gelukkig geen al te modernistische uit voering, maar eentje, die erg veel lijkt op die van Oudelan- de, die ik nog altijd de mooiste van de provincie vind. Dus: een ronde houten bank met een boom in het midden. Voorlopig zal die boom nog wel niet veel schaduw bieden, maar laat de Kruiningers die bank toch maar snel in gebruik nemen. Want dat is natuurlijk het vol gende doel, waarnaar we moe ten streven: straks als de lange zomeravonden er weer zijn, mogen de Zeeuwse klapban- ken niet leeg blijven. Want wat is er nou gezelliger dan die televisie eens even te vergeten en samen met uw dorpsgeno ten een poosje te „klappen" op de klapbank? In elk geval is in Kruiningen de victorie weer begonnen voor de Zeeuwse klapbank. Ik zou zeggen: welk dorp volgt De kans, dat we er binnen kort een hele serie dorpen bij- krijgen in Zeeland, lijkt trou wens klein te worden. Ik doel natuurlijk op Goeree- Overflakkee, waarvan de meeste gemeenten liever bij Zeeland dan bij Rijnmond wil len ingedeeld worden als straks de nieuwe provincies worden ingevoerd. Maar als je nou dacht, dat die mensen van Flakkee, die toch ook Zeeuws praten (en die zelfs hier en daar een klapbank hebben staan), dat die mensen dus een beetje steun in hun strijd krijgen van de provincie Zeeland, dan zitje er mooi naast. Een speciale commissie van de provincie heeft laten weten, dat er na tuurlijk geen bezwaar tegen bestaat als Flakkee bij Zeeland zou komen, maar.„Zeeland dient zich geheel afwachtend op te stellen", zo liet de com missie weten. Dat zal dus wel afwachten tot Sint Juttemis worden, vrees ik. ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar, loop dan even bij ons kantoor aan de To renstraat, Vlissingen binnen. De gulle Middelburgse gever zijn. Petisserie „Fraanje", Lan- geviele, stelt beschikbaar: V2 pond bonbons van eigen fabri kaat. Fruitspecialist Van der Hiele-Nijsen, Langeviele 41, stelt beschikbaar: 1 pond zuidvruchten. Optiek Focus, Burg. Prome- nande, stelt beschikbaar: Bri- letui. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, stelt beschik baar: Fotokadobon ter waarde van f 5,00. Premier Herenmode, Lange Delft 11, stelt beschikbaar: te besteden tot een bedrag van f 10. Hotel-Café-Restaurant „De Huifkar", Markt 19, stelt be schikbaar: koffie met gebak voor 2 personen. Parfumerie Ketelaars, Se- geersstraat 10, stelt beschik baar: fles badschuim. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaar: sleuteletui. Fleur 2000, Langeviele 61, stelt beschikbaar: leuk boeket bloemen. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 99, stelt beschik baar: V2 pond eigengemaakte rookwox'st. MIDDELBURG - De on langs opgerichte buurtvereni ging „Eigen Haard" heeft op 30 april kinderspelen en een rommelmarkt georganiseerd. De baten van de rommelmarkt zijn bestemd voor een toekom stig wijkhuis. De spelen, een onverwacht succes, werden besloten met een omloop van ongeveer 1 kilometer VLISSINGEN - Va^ dc bijna 5700 kinderen tussen de vier en twaalf jaar in de ge meente Vlissingen zullen ei ruim 4500 dit jaar op hun school meedoen aan een activi teit, georganiseerd door het Scholenplatform. Het kan zijn, dat ze gaan kijken naar de poppentheater van Ray Nösse- lein, Jan de Noord of Hans Schoen, meespelen met het muziektheater van Worda Biena, de acteurs Wim Zomei en Tom de Graaf of demonstra- tieles krijgen van het Scapino- ballet en Rob van Reijn hen bij zijn mimetheater betrekt. Dat zijn de acht mogelijkheden, die het Scholenplatform in het be gin van het schooljaar aan de scholen ter keuze heeft voorge legd. 80% van de Vlissingse kleuter- en basisscholen plus de brugklassen van Schelde- mond is op de aanbiedingen ingegaan en heeft haar voor keur voor een bepaalde activi teit gegeven. Het Scholenplatform draait nu voor het derde jaar. De werkgroep die een onderdeel vormt van de Stichting Cultu rele Gemeenschap (SCG), be staat uit vertegenwoordigers van het openbaar en bijzonder kleuter- en basisonderwijs in de vorm van onderwijzend personeel en leden van ouder commissies, vertegenwoordi gers van de Stichting Cultuur spreiding Zeeland (SCZ) en de SCG-werkgroep, die de cultu rele evenementen in Vlissingen organiseert (VSC) en namens de SCG de functionaris Geert Overdam. Voordat het Scholenplat form in 1973 op initiatief van de Stichting van de grond kwam, werden incidenteel cu 1- turele evenementen voor de scholen georganiseerd door ZVU in samenwerking met de SCZ. Er waren enkele grote schoolvoorstellingen, waar de jeugd en masse naar toe ging, maar een gericht beleid was er niet. Ook de scholen zelf waren nauwelijks op de hoogte van de mogelijkheden. met onderwijskrachten bleek, dat zij grote groepen en het ge beuren buiten de scholen be zwaarlijk vonden. Met die op merkingen als uitgangspunt zijn we toen aan het werk ge gaan. In het seizoen '73-'74 nog op vrij kleine schaal met o.a. Wim Zomer, Worda Biena en het Scapinoballet, maar het jaar Jaarop groeide al '.et aan tal scholen, dat meedeed." En dit jaar is dus 80% bij de acti viteiten betrokken. „Het is niet helemaal duidelijk waarom die overige 20% niet mee wil doen. Bij de gereformeerde scholen begrijp ik het wel, maar bij de rest is het misschien onbe kendheid met het werk van het platform." Het is dit jaar ook gebleken, dat de scholen on derling erover praten en hun ervaringen uitwisselen. Bij een eerste vergadering besloot men dan ook zich te be raden of de schooljeugd alleen maar plezier en ontspanning geboden moest worden of dat er nog iets meer bij zou komen. Geconcludeerd werd, dat men moest proberen iets aan de kreatieve ontwikkeling binnen de scholen te doen. Een aanzet ertoe geven, waar zowel leer lingen als personeel mee kon den werken. Functionaris Ge ert Overdam: „Maar hoe moes ten we het nu in praktijk gaan aanpakken. Uit een gesprek Aan het eind van het vorige seizoen heeft het Scholenplat form een enquête gehouden op de scholen, waar een activiteit was gehouden. Over het alge meen waren de reacties vrij po sitief. De keuze uit de aanbie dingen is alleen niet altijd zo eenvoudig. Niet iedere acteur kan dit werk doen. Overdam: „Je moet ingaan op de beleving van de kinderen. Eigenlijk moeten ze kind met de kinde ren worden. Jeugdgezelschap- pen zijn er wel, maar ze zijn niet allemaal geschikt voor dit scholenwerk en bovendien wil ook niet iedereen naar Zeeland komen." Want het is de bedoe ling, dat de speler(s) zijn ge hoor bij zijn spel betrekt en de kinderen laat meespelen. „De ideale situatie zou zijn, als een groep of acteur drie of vier keer per jaar terug kan komen om met dezelfde kinderen verder te weken. Met 1 keer per jaar blijft het te incidenteel." Voor lopig is dit echter geen haal bare zaak. Voor de ongeveer tachtig activiteiten van dit jaar wordt al f 35.000 uit de subsi- diepot voor culturele activitei ten neergeteld. Het scholen platform gaat van het stand punt uit, dat de scholen zelf niets hoeven bij te dragen, maar dat betekent wel dat het de beschikbare middelen zo goed mogelijk moet besteden om geleidelijk aan ook het middelbaar en lager beroep sonderwijs erbij te kunnen be trekken. Het budget van Vlis singen is al het viervoudige van wat men gemiddeld in andere Zeeuwse gemeentes aan dit werk besteedt. Vlissingen heeft daarbij dan het voordeel, dat de SCG een professioneel ap paraat kan leveren in de vorm van een bureau met beroeps krachten. Dc CX is leverbaar in Vele uitvoeringen zoals: een benzine en diesel versie, berline en break, Pallas en Prestige. Middelburg Tel. 01180-29955 Vlissingen Tel. 01184-19810 t

Scheldebode | 1976 | | pagina 1