Fotowedstrijd van Zeeuwse molens de scheldebode Rommel markt Hansweert DIJKWEL B.V. Zeeuwse naturisten zoeken eigen terrein Scheldebode-prijs voor 18-jarige Wilma uit Vlissingen Dansavond SNOEKJES TORENSTRAAT 5 /.ceuwsi» khv Scheidebode-kringetje DE RUITER Oranjerit van MAC De Zeeuwen De Ruyter herdenking Poolse film in Midgard Feestavond van O.N.S. ENCYCLOPEDIE KOPEN (2) Editie Vlissingen Editie Middelburg* de scheldebode - Een is eerst vergelijken tussen de vele mogelijk heden en dat kan bij: Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN. 01184-12733. 26e JAARGANG NO. 17 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 28 APRIL 1976 Plekje zonder allerlei nieuwsgierige gluurders MIDDELBURG - Het zit de nog jonge Zeeuwse Naturistenvereniging „Zeelandia" niet mee. Sinds haar oprichting in november 1974 zoekt het bestuur naarstig heel Zee land door om een eigen plekje te vinden. Een stukje grond, waar de le den bij mooi weer hun kleren kunnen uittrekken en zij geen last zullen hebben van nieuwsgierige gluurders. En nog mooier zou het zijn, als dit ter- reintje bovendien groot genoeg was om er een kampeerterrein van te maken, zodat ook andere naturisten uit het land er kunnen kamperen. Even leek het er op of het zoe ken succes zou hebben. In de gemeente Vlissingen was een terrein gevonden, dat totaal verwaarloosd was en waar de sporen van wereldoorlog 2 nooit waren opgeruimd. Het leek „Zeelandia" heel ge schikt en de leden waren bereid al hun mankracht in te zetten om het stuk grond op te knappen en er bomen planten. Een bestuurslid van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigin gen had zich ingespannen om de Zeeuwse zaak bij CRM te bepleiten en de betrokken instantie, het Waterschap Walcheren was bereid medewerking te verlenen. Maar uitein delijk is de hele zaak weer afgeketst op de onwil en het onbegrip van enkele „ingelanden", die het ter rein beheren. Deze zien er niets in om zo'n club van „naaktlopers" in hun buurt te hebben, ook al bouwen ze nog zo'n hoge omheining om hun ter rein. De secretaris van Zee landia heeft inmiddels een klapper vol met cor respondentie over even tuele terreinen. „We zijn gebaat met een stuk grond, waar we zelf iets van kunnen maken. Een hoop leden voelen niets voor een afgebakend stukje strand, want ze zeggen, dat ze zich nog nooit zo naakt gevoeld hebben als daar. Verschillende Zeeuwse gemeenten werden schrif telijk door Zeelandia be naderd of er binnen hun gebied een mogelijkheid tot naaktrecreatie zou kunnen bestaan. De enige, die hier positief op rea geerde, was de gemeente Vlissingen. Niet, dat zij nu direct een strand of ter rein klaar had liggen, maar de raad besliste wel de algemene politieveror dening zodanig te wijzi gen, dat naaktrecreatie binnen de gemeente mo gelijk is, mits het terrein „beperkt van omvang, af gebakend en als zodanig gemarkeerd" is. De drie bestuursleden van Zeelandia hebben de afgelopen zomers op ver schillende naturistenter reinen in Nederland ge kampeerd. De voornaamste activi teit, die Zeelandia in haar kort bestaan ontplooid heeft, is het wekelijkse zwemmen op zondagmid dag in het Vlissingse Sportfondsenbad. Via kleine advertenties groeide het ledental en een vaste kern komt ie dere week naar het zwembad. Ook meldden zich mensen aan, die in de toekomst, als er een ter rein beschikbaar is, er graag gebruik van willen maken. Voorzitter: „In de prak tijk blijkt, dat je zelfs bij tien graden al bloot kunt zitten. Het grootste be zwaar blijft de wind. Daar moet je voorzieningen voor treffen. Je hoeft heus niet naar een warm land om naakt te kunnen lo pen. Het aantal dagen met zon valt hier best mee". Een voordeel van het lidmaatschap van een na turistenvereniging is dat men toegang heeft tot an dere terreinen in binnen- en buitenland. Nu is Zee landia nog niet officieel aangesloten bij de Neder landse Federatie van Na turistenverenigingen om dat zij geen eigen terrein kan bieden, maar haar naam is genoeg bekend om als paspoort voor an dere terreinen te dienen. Ze zijn er enthousiast over. „Al die terreinen en stranden zijn schoon. Je merkt, dat het met een be paalde mentaliteit sa menhangt en dat zo'n kampterrein niet com mercieel is. Er mogen geen auto's op komen en iedereen helpt mee de boel schoon te houden. En daarmee belanden ze bij een onderwerp, wat ïun erg hoog zit. Het on begrip van de buiten wacht tegenover de natu risten. Secretaris: „Men scheert alles wat bloot 'loopt over één kam. Zo kun je iedere „streaker" wel naturist noemen. Onze federatie laat niet zo maar een paar mensen bloot met een spandoek over het strand lopen om naaktstranden te krijgen. Ik heb al die instanties, die we voor terreinen be naderd hebben, de folder van de Naturistenfeder atie gestuurd en het vaak ook mondeling toegelicht, maar ze snappen het niet of ze willen het niet snap pen. Wat dat betreft zitten we hier achter bij de men sen in Holland''. Het heeft het bestuur er toe gebracht om zich te houden aan de landelijke voorschriften van hun fe deratie en geen namen van leden of van henzelf openbaar te maken. Alle correspondentie loopt via de postbus 343 in Middel burg. De bestuursleden hebben voorbeelden van leden, die op kleinere dorpen wonen en voor geen goud zouden willen bekennen, dat zij naturist zijn. Het zou hen een „outcast" in de dorpsge meenschap maken. Ook de kinderen wordt opged ragen om maar liever niet met vriendjes en vrien dinnetjes er over te pra ten, want de ervaring heeft geleerd, dat er bin nen de kortste keren moei lijkheden van komen. WOONT U IN DIT GEBIED Vrouwenpolder^ Oo^kapede •domburg SeroosKerke Vee'ci •Aagtekerke fWeslkapelle Gaspinge Q Gnipskerke ,s, Laurer Meiiskarks Middelburg Biggekorke Koudekorke Nieuwland» en St Joosland j Souburg Rmem Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND 'in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. GOES - Ter gelegenheid van de nationale molendag op 8 mei organiseert de ver eniging „De Zeeuwse mo len" een fotowedstrijd. Dat gebeurt onder het motto „Molens in Zeeland". De bedoeling is dan ook dat de Zeeuwse molens op de plaat worden vastgelegd. De foto's moeten worden af gedrukt in zwart wit. Alle for maten tussen de 13 x 18 en 50 x 60 cm zijn toegestaan. Iedere deelnemer mag maximaal 5 fo to's inzenden. Op de achter kant van de fotp's (die niet .OP spaanplaat of iets dergelijks Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300, in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5 Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Vlissingen Mevr. L. Wolterbeek-v.d. Vlerk, Schubert- laan 29. Tel. 01184-16869; Middelburg A. de Jong, Eigenhaard- straat 14. Redaktie b.g.g. tel. 01100-28030 mogen worden geplakt) moet duidelijk naam en adres van de maker vermeld worden. De winnaar van de wedstrijd krijgt het boek „Molens van Zeeland" als prijs. De inzen ders moeten er wel rekening mee houden dat de foto's ei gendom worden van de „Zeeuwse molen" en dat ze niet worden geretourneerd. Als juryleden treden op de fo tograven Charles Strijd van de PZC en Willem Mieras van het Nieuwsblad voor de Bevelan-- den. De foto's moeten gestuurd worden naar de secretarie van de Zeeuwse vereniging „Molen Landzigt" in Wissenkerke. MIDDELBURG - Op zater dag 1 mei wordt er in het wijk- gebouw aan de Nassaulaan in Nieuw Middelburg weer een dansavond georganiseerd die om 8 uur begint. Op deze avond is er ook weer gelegenheid voor een spelletje bingo. VLISSINGEN - Uit de handen van advertentie acquisiteur Harry Thijs ont ving afgelopen vrijdag de 18-jarige Wilma Berrevoets uit Vlissingen de hoofdprijs van 250,- in de Scheldebo- depuzzel, die uitgeschreven was t.g.v. de opening van het nieuwe Scheldebode- kantoor aan de Torenstraat 5. Dat de puzzel goed is aan geslagen bij onze lezers, bleek uit het aantal inzen dingen. Rond de 1500 oplos singen stroomden kort na de opening het kantoor binnen. Bij deze overweldigende be langstelling moest het lot be slissen en als eerste kwam Wilma Berrevoets uit de bus. Wilma werkt als bejaarden helpster in Veere en ver klaarde vrijdag eigenlijk nooit te puzzelen. „Grote puzzles doen we wel eens met z'n tweeën, maar deze uit de Scheldebode heb ik alleen gedaan". Wilma wist onmid dellijk een bestemming voor de 250,-. Ik was altijd al van plan om een naaimachine te kopen en nu kom ik een eind in de rich- ting. Samen met haar ver loofde is zij bezig een oud huisje in Middelburg weer bewoonbaar te maken. Vol gend jaar zomer zijn zij van plan te trouwen en dan zal haar naaimachine goed van pas komen. Ook de andere negen prijswinnaars hebben allemaal bericht gehad, dat zij hun prijs kunnen afhalen. Het betekent, dat zij een be paald geldbedrag bij een aangewezen winkelier mo gen besteden. Voor Vlissingen is het adres waar U Uw kleine rubriekadverten ties op kunt geven met de Scheldebode meeverhuisd naar: (tussen Lange Zelke en Oude Markt) Wij zijn open van maandag tjm vrijdag van 8.30 tot-17.00 uur. MIDDELBURG - Op 30 april organiseert de motor en autoclub „De Zeeuwen" voor de 11e keer de „Oranjerit"; een puzzel-oriëntatierit die elk jaar een groot aantal deelne mers trekt en als de grootste puzzelrit in ons land kan wor den beschouwd. Evenals vorig jaar is de route - die over Wal cheren loopt - uitgezet door twee bestuursleden van „De Zeeuwen" namelijk secretaris Cor Bode en voorzitter Ad De gens. Iedere deelnemer aan de Oranjerit gaat met een prijs naar huis, of men nu veel of weinig strafpunten moet in casseren. Door diverse attracties (raadsels, puzzels, loting en dergelijke) maakt iedere deel nemer - buiten de klassering om - kans op een der extra hoofdprijzen, waaronder een volledig verzorgd verblijf in Londen of Parijs voor twee da gen en voor twee personen, of een draagbaar T.V. toestel. Op de dag van rit kan men zich vanaf één uur 's middags melden in het bedrijf van Tis- sink's Bandenhandel aan de Gildeweg in Vlissingen, waar ook het vertrek is. Bij de in schrijftafel kan men tevens de controle kaart afhalen en wordt ook de starttijd bekend gemaakt. 's Avonds wordt in het Scheldekwartier in Vlissingen de uitslag bekend gemaakt. Vanal 20.00 uur is de zaal ge opend. VLISSINGEN Aan de vooravond van koninginnedag zal Vlissingen herdenken, dat de oud-stadgenoot Michiel Adriaanszoon de Ruyter 300 jaar geleden is overleden. Het programma voor deze herdenkingsavond is als volgt samengesteld: 17.15 uur: Korte herden kingsplechtigheid bij het standbeeld van de Ruyter. 17.45 uur: Vlootschouw met na afloop kranslegging bij het standbeeld. 20.00 uur: Herdenkingscau serie in de St. Jacobskerk door drs. J.A. van der Kooij, sectie lid maritieme historie van het Ministerie van Defensie. Kaarten voor dit concert zijn gratis verkrijgbaar bij het Welszijnscentrum Bachten Iomme, Badhuisstraat 104, bij het bureau Voorlichtingen in het Stadhuis en bij de WV, Walstra at 91. MIDDELBURG - Het jonge rencentrum Midgard draait op donderdag 29 april 's avonds om acht uur een film van de Poolse regisseur Krzystof Za- nussi: Familiesituaties. De film toont de bourgeoisie, die na de nationalisatie tever geefs probeert de oude stand op te houden. De hoofdrolspe ler stelt zich aanvankelijk als loyaal staatsburger van het nieuwe socialistische Polen op, maar merkt vanuit bepaalde familiesituaties, dat hij met verlies van zijn identiteit moet betalen. De toegand is 2,50, Midgard, Damplein 5, Middel burg. Als ik het ziekenfonds mag geloven, vrienden, ip het nog steeds gezond leven in Zee land. Voor die organisatie is het hier een goedkoopte- eiland. We lopen niet zo gauw naar de dokter met een pijntje. Maar we hebben ook niet zoveel pijntjes. En dat komt omdat we hier nog steeds kunnen genieten van het platteland. Nou is het niet de eerste keer dat er gepraat wordt over het gezonde plat teland. Het is al jaren bekend dat er in de grote steden en de sterk geïndustrialiseerde ge bieden veel meer ziektever zuim is. En dat kost geld. Ik zou zo zeggen dat er dan ook alle reden is om Zeeland te houden, zoals het nu is. Lie ver nog wat beter en maar ophouden met het bouwen van nog meer fabrieken. Nou krijgt de regering na tuurlijk binnenkort de kans om allerlei mensen die deze weken nogal in de zenuwen zitten en duimen voor een open Oosterschelde weer he lemaal rustig te krijgen. Tenslotte heeft het bekende ingenieursbureau Dwars, Hederik en Verhey, waarvan zelfs minister Westerterp heeft gezegd dat hij er alle vertrouwen in heeft, immers aangetoond dat de Ooster schelde open kan blijven met verhoogde dijken. En icathet belangrijkste is, dat, als ie dereen gewoon meewerkt, we ook rond de Oosterschelde in 1985 deltaveiligheid kunnen hebben. Tot nu toe was dat steeds de grote onzekerheid. Steeds opnieuw werd gezegd dat het ophogen van de dij ken allemaal veel langer zou durpn. En dat blijkt nu hele maal niet nodig. Het vooruitzicht dat ik met een open Oosterschelde op de schorren lamsoren kan blij ven snijden - en natuurlijk opeten - maakte me weer een beetje vrolijker. Het is er nu de tijd weer voor. En wie eens een middagje niets heeft te doen of zo maar ergens wat rust wil gaan halen kan ner gens beter terecht dan op die schorren. Maar laat de hon den wel thuis. Die vinden het weliswaar heerlijk op de schorren, maar ze veroorza ken door hun gehol en geblaf nogal wat onrust onder de vogels, die juist in deze tijd van het jaar rust meer dan nodig hebben. Trouwens over rust en on rust gesproken. Bij de Goese volksdansvereniging Kas- porgo is er de laatste weken ook nogal wat te doen ge weest. Van de Zeeuwse Cul turele Raad mogen ze geen echte Zeeuwse sieraden ko- pen voor hun bezoek aan Soestdijk op koninginnedag. En dat zit ze niet zo lekker. Ik denk trouwens dat die Zeeuwse sieraden toch in het niet zullen vallen bij de grote hoeveelheid stroopwafels die Kasporgo mee wil nemen. Zo'n zeshonderd pakjes stroopwafels willen ze in Soestdijk gaan uitdelen. Nu maar hopen dat de koningin niet denkt dat de leden uit Gouda komen! ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, To renstraat 5 Vlissingen bin nen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakker Faber, Raadhuis straat 28, de alom bekende kwaliteitstaart; een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel O.F. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutwieler Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddop pertje met tegoedbon a f 5.-; brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria Betje W'olf- plein, twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta Burg. van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis con sumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1, Vlissingen, gratis reinigen van japón. VLISSINGEN - De school club „O.N.S." (Ontspanning Na Schooltijd) van de Gem. Technische mr. ir. M. Goot- eschool houdt zaterdag 1 mei in het Scheldekwartyier een grote feestavond. Het programma van deze avond is zeer afwisselend. Naast muziek van de school- band en het brugklaskoor worden er sketches opgevoerd en zelfs een speelfilm ver toond, die m.m.v. leerlingen tot stand kwam. De avond wordt besloten met een bal met mu ziek van „The Buffoon". HANSWEERT. - De mensen die nog spullen hebben voor de rommelmarkt die in mei in Hansweert wordt gehouden, kunnen ze alvast klaar zetten. Op de zaterdagen 1 en 8 mei worden de spullen opgehaald. - De opbrengst van de rom melmarkt is bestemd voor het kindervakantiewerk en de hervormde jeugdraad. Wanneer de rommelmarkt precies wordt gehouden is nog niet bekend. Wel dat er tegelijk een bakwedstrijd en een kin derkennis wordt georgani seerd. De CX is leverbaar in vele uitvoeringen zoals: een benzine- en diesel versie, berl ine en break, Pallas en Prestige. Middelburg Vlissingen Tel. 01180-29955 Tel. 01184-19810

Scheldebode | 1976 | | pagina 1